Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-02-16, 10:20
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή Αφέψημα απο φύλλα Catappa, black water κλπ.

Καλημέρα.

Το 200αρι που μου έχει απομείνει, φιλοξενεί 22 red fin, 7 amano και άγνωστο αριθμό red cherry (πολλές πάντως). Είναι φουλ φυτεμένο, έχει co2 με μπουκάλα και πολύ καλή φιλτρανση (fluval 405 + ένα εσωτερικό 600άρι). Αλλαγές κάνω 50% κάθε Κυριακή! Τρέχει χρόνια τώρα χωρίς απώλειες σε ψάρια ή τις amano. Στις red cherry δεν ξέρω τι γίνεται αφού είναι αδύνατον να βγάλω άκρη με τον αριθμό τους!
Αληθεια κιόλας βρε παιδιά, διαβάζω για το life span των amano και βλεπω για 3-4 χρόνια. Εγώ τις έχω τουλάχιστον 5+ (!!) και χαίρουν άκρας υγείας! Τελικά πόσο ζουν?

Πάμε όμως στο ζητούμενο! Σκέφτομαι να αρχίσω να βάζω φύλλα catappa. Για αρχή, 1 φύλλο (μπλουμ) στο νερό και να φτιάξω και αφέψημα για τις αλλαγές.

Η ερώτησή μου είναι για τις red cherry. Μήπως θα έχουν πρόβλημα με το όλο επιχείρημα? Catappa, black water κλπ?
Μήπως αρχίσουν και ψοφάνε και τι γίνεται τότε! Μιλάμε θα γίνει χαμός στο ενυδρείο!
Για τις amano ξέρω ότι γουστάρουν τρελά την catappa φάση αλλά δεν είμαι σίγουρος για τις red cherry! Τι λέτε?
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-02-16, 10:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν θα εχουν προβλημα οι τσερυ με τα καταπα.καλο θα τους κανει και ισως τους αρεσει και πιο πολυ αποτι στις αμανο.σε 200 λιτρα μη βαλεις ενα,βαλε 2-3 για αρχη.εγω θα εβαζα περισσοτερα αλλα αν θες να το πας σιγα σιγα δεν ειναι κακο.ενα φυλλο σε 200 λιτρα δεν ειναι τιποτα ομως.

για το ποσο ζουν οι αμανο δεν ξερω να σου πω ακριβως,ξερω ομως οτι ειναι πολυ σκληρες για να πεθανουν
εχω αφησει κατα λαθος δυο(που δεν τις ειχα δει γιατι ητανε πιασμενες σε φυτα) σε γλαστρα πυλινη εξω και επεζησαν απο αρχες φθινοπωρου,ολο το χειμωνα μεχρι την ανοιξη στο μπαλκονι, με θερμοκρασιες παγετου και παγο στη γλαστρα με 4-5 δαχτυλα νερο.

τις βρηκα την ανοιξη και τις ξαναεβαλα στη λιμνη και ζησανε μεχρι που τις εδωσα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-02-16, 11:13
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Κατ' αρχήν, ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν θα εχουν προβλημα οι τσερυ με τα καταπα.καλο θα τους κανει και ισως τους αρεσει και πιο πολυ αποτι στις αμανο.σε 200 λιτρα μη βαλεις ενα,βαλε 2-3 για αρχη.εγω θα εβαζα περισσοτερα αλλα αν θες να το πας σιγα σιγα δεν ειναι κακο.ενα φυλλο σε 200 λιτρα δεν ειναι τιποτα ομως.
Είναι γαϊδούρια τα φύλλα! Τεράστια! Δεν θα υπάρχει πρόβλημα με απότομη μεταβολή του νερού αν βάλω πολλά? Να βάλω δύο, λες?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
για το ποσο ζουν οι αμανο δεν ξερω να σου πω ακριβως,ξερω ομως οτι ειναι πολυ σκληρες για να πεθανουν
εχω αφησει κατα λαθος δυο(που δεν τις ειχα δει γιατι ητανε πιασμενες σε φυτα) σε γλαστρα πυλινη εξω και επεζησαν απο αρχες φθινοπωρου,ολο το χειμωνα μεχρι την ανοιξη στο μπαλκονι, με θερμοκρασιες παγετου και παγο στη γλαστρα με 4-5 δαχτυλα νερο.

τις βρηκα την ανοιξη και τις ξαναεβαλα στη λιμνη και ζησανε μεχρι που τις εδωσα.
Τι λες τώρα, απίστευτο!! Ούτε ο Μπρους Γουίλις!!!! Τοο hard to die!!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-02-16, 11:20
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν θα αλλαξει τοσο γρηγορα το νερο σε 200 λιτρα,2-3 βαζω σε 60λιτρο ακομα και οταν ειναι μεγαλα.και αν δεν ειναι καταπα και βαλω πλατανοφυλλα,βαζω περισσοτερα.ετσι κιαλλιως δεν λειωνουν αμεσως τα φυλλα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-02-16, 11:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τα φυλλα ειναι οτι πρεπει για τις red cherry. Πολυ καλη τροφη.
Για το αφεψημα δεν ξερω κατα ποσο θα τους ειναι χρησιμο. Θελει και μια προσοχη παντα, γιατι και οι ταννινες, οπως ολα θελουν ενα μετρο.
Ξεκινα με 2 μεγαλα φυλλα στα 200 λιτρα και βλεπεις.

Τις amano σε τι θερμοκρασια τις διατηρεις?
Εχει αναφερθει οτι ζουν περισσοτερο σε χαμηλοτερες θερμοκρασιες. Π.χ. οι 15-20 ειναι ιδανικες απο οτι καταλαβα απο τις αναφορες που εχω διαβασει σε παγκοσμια κλιμακα.
Εγω ειχα δυο σε ενυδρειο κρυου νερου (15-25 αναλογα την εποχη) για 8 χρονια. Αλλοι αναφερουν και 10 και 12 χρονια.
Και χαθηκαν απο εργατικο ατυχημα . Τις εβγαλα μαζι με τα ψαρια κλπ σε δοχειο για να κανω εργασιες στο ενυδρειο και βγηκαν εξω και ξεραθηκαν.
Αλλιως θα ζουσαν ακομα πιστευω. Ειχαν γινει μεγαλες σαν καραβιδες οι ατιμες. τις λιγουρευομουν
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-02-16, 11:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

χαχαχαχα!

ασχετο:
την υπογραφη τωρα την ειδα,καλο...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-02-16, 11:31
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αληθεια κιόλας βρε παιδιά, διαβάζω για το life span των amano και βλεπω για 3-4 χρόνια. Εγώ τις έχω τουλάχιστον 5+ (!!) και χαίρουν άκρας υγείας! Τελικά πόσο ζουν?
Σιγα μη ζουν μονο 3-4 χρονια. Εγω εχω μια 3αδα γυρω στα 5 χρονια και η μεγαλυτερη ηταν τουλαχιστον 2-3 χρονων οταν την πηρα, γιατι ηταν ηδη τεραστια.

Στο θεμα μας τωρα. Βαλε ενα φυλλο στην αρχη και μετα απο μερικες μερες το επομενο. Ανεβαζε τη δοσολογια σιγα σιγα με τον καιρο, για να μην εχεις αποτομες διαφορες στις παραμετρους του νερου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-02-16, 12:18
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Ψάχνοντας στο δίκτυο για τις amano τόσο διάβαζα να δίνουν. Οι περισσότεροι λένε για 3 χρόνια in captivity! Γι' αυτό απόρησα και εγώ!

Για το αφέψημα τώρα, σκέφτομαι να το κάνω για τις αλλαγές! Να το προσθέτω πριν την αλλαγή, στο φρέσκο νερό.
Λέω να το φτιάξω και να το διατηρώ σε σφραγισμένο μπουκάλι στο ψυγείο.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-02-16, 12:44
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kesanis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ψάχνοντας στο δίκτυο για τις amano τόσο διάβαζα να δίνουν. Οι περισσότεροι λένε για 3 χρόνια in captivity! Γι' αυτό απόρησα και εγώ!
Διαβασε κι εδω τα comments κατω κατω
http://badmanstropicalfish.com/profiles/profile83.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-02-16, 13:33
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο site δεν το είχα δει. Παντού έβλεπα για 3-4 χρόνια και έλεγα και εγώ τι γίνεται!!
Θερμοκρασία, τις έχω στα ζεστά όμως. Λόγω των υπολοίπων συγκατοίκων είναι στους 23 βαθμούς τώρα τον χειμώνα. (Λίγο κρύα για τις red cherry είναι η αλήθεια). Το καλοκαίρι το κρατάω στους 24-25 με χρήση stc-1000 και teco chiller.
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-02-16, 14:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

τι κρυα οι 23?
εγω τις εχω στους 20 τις cherry
27 max το καλοκαιρι
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-02-16, 14:32
Το avatar του χρήστη kesanis
kesanis Ο χρήστης kesanis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-03-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 456
Προεπιλογή

Ε, τότε μια χαρούλα! Και νόμιζα ότι τις είχα στα δροσερά!
Όχι, πάνω από 25 βαθμούς δεν έχει ανέβει ποτέ το ενυδρείο! 24.5 low - 25.0 high το έχω το καλοκαίρι.

EDIT: Thanks παιδιά! Θα ξεκινησω με 1 φύλλο και σε 3-4 μέρες θα προσθέσω και δεύτερο. Θ' ακολουθήσω την συμβουλή του @nazgul, περισσότερο από φόβο δηλαδή! Θα το πάω λάου-λάου και βλέπουμε!
__________________
Ποτέ μην λογομαχείς μ' έναν ηλίθιο. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του όπου και θα σε κερδίσει λόγω εμπειρίας!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φύλλα Catappa beeromixalhs Γλυκό νερό - Γενικά 4 18-08-11 13:00
Φύλλα Indian Almond (Catappa) lingistis Γλυκό νερό - Γενικά 7 25-07-11 14:12
φύλλα για χρήση (με ιδιότητες των catappa) aquaristas Γλυκό νερό - Γενικά 2 17-12-09 00:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04924 seconds with 13 queries