Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-01-14, 22:26
EVI-BILL Ο χρήστης EVI-BILL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Θάνατος ψαρίου!!

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
77χ35χ68
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:μεταχειρισμένο έτοιμο-στοιμένο.
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: -
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):



1. jewel Hemichromis (5θηλυκά & 3 αρσενικά)(

2.Crossocheilus nigriloba (3)

3.Melanotaenia sple ndida rubrostiata "soba village"ΑΡΣΕΝΙΚΟ(1)

4.Epalzeorhynchos frenatus.Rainbow Shark(1)


6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):κανένα
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 20οC
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: Τη τελευταία εβδομάδα δύο φορές .
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 9/1/2014
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
2 φορές το 24ώρο /Friskies Multifloc Tropical
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 7,2
KH:3o
GH: >14
ΝΗ3 (αμμωνια):-
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά):25
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΟΧΙ
ΣΤΙΚΣ:ΝΑΙ
Ηλεκτρονική: ΟΧΙ
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 ΨΑΡΙ

2. ΔΕΡΜΑ: Σάν να εχει πιάσει αράχνες .
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:Το ψάρι καθόταν ακινητο για δυο μερες χωρίς να τρώει και σε κατακόριφη στάση στη γωνία του ενυδρείου.
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν ξέρω
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):Αυξημένη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : οχι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: δυο μέρες πρίν .
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: διστυχώς απεβίωσε !

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: κανένα
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: -
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:-

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: -
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :οχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:


S.O.S
Παιδια θα ήθελα τη βοήθεια σας!!! εαν προλαβαίνω ...!
Η ιστορία ξεκίνησε από την ώρα που ηθέλα να αλλάξω τη μονοτονία του ενειδρείου μου και να βάλω δύο ξύλα για να τη σπάσω ,λόγο που τα ψάρια μου χρειάζονται μόνο (απ'όσο ξέρω)άμμο και πέτρες .
Βρίκα δυο ωράια ξύλα απο ποτάμι , τα έβρασα και μετά τα πέρασα από το φούρνο στους 90-100 οC .Έπειτα τα έβαλα στο ενυδρείο .....
Απο κει πέρα άρχισε να βγάζουν ένα κόκκινο χρώμα στο νερό και γενικά να βρωμίζει αρκετα ανυσηχιτηκά !!Μετά απο δύο αλλαγές νερού και αφού αφαίρεσα τα ξύλα ...έχασα το ένα ψάρι, με τη συμπεριφορά που περιγράφο παραπάνω
(Epalzeorhynchos frenatus .Rainbow Shark(1))
Φοβάμαι και για τα υπόλοιπα ψάρια ...δέν ξέρω τι να κάνω ...
Οι κυχλίδες μου αναπνέουν αρκετα αυξημένα και ορισμένες κάθονται ακίνητες ...
Παρακαλώ για την βοήθεια σας ..








Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-01-14, 22:44
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVI-BILL Εμφάνιση μηνυμάτων
ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
77χ35χ68 ----> ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:μεταχειρισμένο έτοιμο-στοιμένο.
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: -
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 25
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ):


1. jewel Hemichromis (5θηλυκά & 3 αρσενικά)(

2.Crossocheilus nigriloba (3)

3.Melanotaenia sple ndida rubrostiata "soba village"ΑΡΣΕΝΙΚΟ(1)

4.Epalzeorhynchos frenatus.Rainbow Shark(1)


6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):κανένα
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ): 20οC ---> ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 25
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: Τη τελευταία εβδομάδα δύο φορές . ---> ΑΛΛΙΩΣ ΠΟΣΕΣ???

9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ: 9/1/2014
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ:
2 φορές το 24ώρο /Friskies Multifloc Tropical
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:
pH: 7,2
KH:3o
GH: >14
ΝΗ3 (αμμωνια):-
ΝΟ2(νιτρώδη): 0
ΝΟ3(νιτρικά):25 --->ΠΟΛΛΑ!!!
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ:
ΟΧΙ
ΣΤΙΚΣ:ΝΑΙ -->ΑΝΑΞΙΟΠΙΣΤΑ! ΠΑΡΕ ΥΓΡΑ
Ηλεκτρονική: ΟΧΙ
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: 1 ΨΑΡΙ

2. ΔΕΡΜΑ: Σάν να εχει πιάσει αράχνες ---> ΔΗΛΑΔΗ??
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ:Το ψάρι καθόταν ακινητο για δυο μερες χωρίς να τρώει και σε κατακόριφη στάση στη γωνία του ενυδρείου.
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): δεν ξέρω
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ):Αυξημένη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? : οχι
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: δυο μέρες πρίν .
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: διστυχώς απεβίωσε !

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: κανένα
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ: -
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:-

4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ: -
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :-
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ: -
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:-

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :οχι
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:


S.O.S
Παιδια θα ήθελα τη βοήθεια σας!!! εαν προλαβαίνω ...!
Η ιστορία ξεκίνησε από την ώρα που ηθέλα να αλλάξω τη μονοτονία του ενειδρείου μου και να βάλω δύο ξύλα για να τη σπάσω ,λόγο που τα ψάρια μου χρειάζονται μόνο (απ'όσο ξέρω)άμμο και πέτρες .
Βρίκα δυο ωράια ξύλα απο ποτάμι , τα έβρασα και μετά τα πέρασα από το φούρνο στους 90-100 οC .Έπειτα τα έβαλα στο ενυδρείο .....
Απο κει πέρα άρχισε να βγάζουν ένα κόκκινο χρώμα στο νερό και γενικά να βρωμίζει αρκετα ανυσηχιτηκά !!Μετά απο δύο αλλαγές νερού και αφού αφαίρεσα τα ξύλα ...έχασα το ένα ψάρι, με τη συμπεριφορά που περιγράφο παραπάνω
(Epalzeorhynchos frenatus .Rainbow Shark(1))
Φοβάμαι και για τα υπόλοιπα ψάρια ...δέν ξέρω τι να κάνω ...
Οι κυχλίδες μου αναπνέουν αρκετα αυξημένα και ορισμένες κάθονται ακίνητες ...
Παρακαλώ για την βοήθεια σας ..








αυτα ειναι τα αρχικα σχολια στο ενυδρειο σου το οποιο εχει υπερ αρκετα ψαρια για αυτα τα λιτρα . εχω σχολιασει με κοκκινο χρωμα αν δεις παραπανω τα βασικα λαθοι σου.

ph και gh φενονται καλα αλλα δεν ξερω σιγουρα για τα ψαρακια σου.Τι φιλτρο εχεις? Αμμωνια??? Ποσο καιρο δουλευει το συστημα?

κυριως ομως πρεπει να βγαλεις πολλααααα ψαρακια και βασικα ολα οπως βλεπεις στα προφιλ τους θελουν πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο.Υπαρχουν πολλοι αλλοι και ωραιοι συνδιασμοι στα λιτρα σου. ΔΙΑΒΑΣΕ στο forum
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-01-14, 22:47
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Έκανες χθες αλλαγή και τα νιτρικά σου είναι 25;
Είσαι σίγουρος ότι η KH σου είναι 3;
Έχεις κάποιες φωτογραφίες ή και βίντεο για να βοηθήσεις καλύτερα τα παιδιά (που γνωρίζουν από αναγνώριση ασθενειών) μήπως και καταλάβουν τι παίζει;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-01-14, 23:01
EVI-BILL Ο χρήστης EVI-BILL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτα ειναι τα αρχικα σχολια στο ενυδρειο σου το οποιο εχει υπερ αρκετα ψαρια για αυτα τα λιτρα . εχω σχολιασει με κοκκινο χρωμα αν δεις παραπανω τα βασικα λαθοι σου.

ph και gh φενονται καλα αλλα δεν ξερω σιγουρα για τα ψαρακια σου.Τι φιλτρο εχεις? Αμμωνια??? Ποσο καιρο δουλευει το συστημα?

κυριως ομως πρεπει να βγαλεις πολλααααα ψαρακια και βασικα ολα οπως βλεπεις στα προφιλ τους θελουν πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο.Υπαρχουν πολλοι αλλοι και ωραιοι συνδιασμοι στα λιτρα σου. ΔΙΑΒΑΣΕ στο forum
Το ξέρω οτι έχω αρκετα ψάρια δυστιχως ειμαι αρχάριος και το ενυδρείο το πήρα απο δεύτερο χέρι ,με τα ψαρια κομπλε .Το φίλτρο ειναι εσωτερικο(wp 500-2) Δεν ξέρω πόσο καιρό δουλεύει ,μάλλον αρκετο..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-01-14, 23:04
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

αμεση πρωταιρεοτητα να δοσεις τα ψαρια και να στησεις σωστα το ενυδρειο με αλλα ψαρια καταλληλα.Μετρα με υγρα τεστ και κυριος αμμωνια. Τα νιτρικα σου ειναι στο Θεο λογω της μεγαλης υχθειοφορτησης και ισως και για αυτο να αρωστησαν τα ψαρια. Τωρα για την αρρωστια και πως να την αντιμετωπισεις δεν ξερω να σου πω αν δε δω βιντεο ή εστω καποιες φωτογραφιες.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-01-14, 23:06
EVI-BILL Ο χρήστης EVI-BILL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανες χθες αλλαγή και τα νιτρικά σου είναι 25;
Είσαι σίγουρος ότι η KH σου είναι 3;
Έχεις κάποιες φωτογραφίες ή και βίντεο για να βοηθήσεις καλύτερα τα παιδιά (που γνωρίζουν από αναγνώριση ασθενειών) μήπως και καταλάβουν τι παίζει;
Ναι ειναι 25 πρίν απο λίγο έκανα μέτριση .Τι φωτογραφία να βάλω?Το ενα ψάρι ψοφισε ,και μία απο τις κιχλίδες αναπνέει πολυ γρήγορα ..Τα αλλα σαν να φένονται φυσιολογικά ....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-01-14, 23:11
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω για την ιχθιοφόρτωση, τις μετρήσεις κτλ αλλά θα διαφωνήσω με τα νιτρικά οτι ειναι παρά πολλα. Στο 25 μια χαρά είναι και το ψάρι σίγουρα δε ψόφησε απ' αυτά. Αλλού πρεπει να ψάξεις την αιτία και δες αυτά που σου είπε ο φίλος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-01-14, 23:16
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

  1. Jewel Hemichromis Aquarium Size 120x30x30cm
  2. Crossocheilus nigriloba Aquarium Size 120x45cm or more
  3. Melanotaenia splendida rubrostriata "soba village" Aquarium Size at least 120x30x30cm
  4. Epalzeorhynchos frenatus Rainbow Shark Aquarium Size 120x45cm should be the smallest considered
Billάρα όπως βλέπεις όλα τα ψάρια σου είναι άκρως ακατάλληλα για το ενυδρείο σου και όπως σου έγραψαν πιο πάνω, υπερβολικά πολλά!!!!

Πηγή: Seriouslyfish


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Safarpn Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα συμφωνήσω με τον φίλο παραπάνω για την ιχθιοφόρτωση, τις μετρήσεις κτλ αλλά θα διαφωνήσω με τα νιτρικά οτι ειναι παρά πολλα. Στο 25 μια χαρά είναι και το ψάρι σίγουρα δε ψόφησε απ' αυτά. Αλλού πρεπει να ψάξεις την αιτία και δες αυτά που σου είπε ο φίλος.
Φίλε μου ο άνθρωπος έκανε χθες την αλλαγή και απ΄ότι μου είμαι 2 φορές και μάλιστα σχεδόν 100% και έχει σήμερα NO3 25 !!! Τι βλέπεις φυσιολογικό σ' αυτό;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Skydiver : 10-01-14 στις 23:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-01-14, 23:18
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

ανεβασε φωτο απο τα υπαρχοντα ψαρια και το ενυδρειο και ξεκινα να πουλας/χαριζεις/ανταλασεις με κατι καταλληλο για τα λιτρα σου . Προσωρινα αλλαζε νερο συχνοτερα το 30-40% (Τα νιτρικα ειναι υπερβολικα πολλα επρεπε να εχεις 0 αντε 5 οχι 25 .δοκιμασε και με κανενα υφρο τεστ να δεις αν και δε θα εχει πλ μεγαλη διαφορα).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-01-14, 23:26
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

1ον και τραγικοτατο η διαφορα στις αλλαγες νερου...

με θερμοκρασία 25 να κανεις αλλαγες με νερο 20βαθμών..

2ον..η ανατάραξη που δημιουργησες με το να βάλλεις μεσα στα ξύλα(προφανως ανακάτεψες τον πυθμενα ) δημιουργησε αμμωνια και πιθανοτατα εφερε στην επιφάνεια και αλλα βλαβερα αερια ...

3ον Απο την συμπεριφορά των ψαριών σου,στοιχηματίζω οτι εχεις ανεπαρκή οξυγονοση του νερου...βάλε την εξοδο του φίλτρου σου να ειναι ακριβως στην επιφάνεια του νερου για να οξυγονοθεί...

4ον τα ψάρια ειναι πολλα και αταιριαστα για αυτα τα λίτρα..

5ον οταν ψόφησε εμοιαζε καπως ετσι?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-01-14, 23:30
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
αμεση πρωταιρεοτητα να δοσεις τα ψαρια και να στησεις σωστα το ενυδρειο με αλλα ψαρια καταλληλα.Μετρα με υγρα τεστ και κυριος αμμωνια. Τα νιτρικα σου ειναι στο Θεο λογω της μεγαλης υχθειοφορτησης και ισως και για αυτο να αρωστησαν τα ψαρια. Τωρα για την αρρωστια και πως να την αντιμετωπισεις δεν ξερω να σου πω αν δε δω βιντεο ή εστω καποιες φωτογραφιες.
Συμφωνώ απολύτως !!! Βασίλη δώστα όλα (αν μπορέσεις...) και στήσε το ενυδρείο απο την αρχή με κατάλληλα και εύκολα ψάρια (λόγο μηδενικής πραγματικά εμπειρίας - δεν το λέω για κακό αυτό ) για να το χαρείς τόσο εσύ αλλά και τα ψαράκια σου πολύ περισσότερο.
Όταν με το καλό ξεκινήσεις μην κάνεις τίποτα αν δεν ρωτήσεις τα παιδιά εδώ . Και ΠΡΟΣΟΧΗ μην πας σε κανένα PetShop και αρχήσεις τις ερωτήσεις . Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα δαπανήσεις χρήματα και το πιο πιθανόν να ανοίγεις πάλι θέμα στις ασθένειες .Είναι όλη η παρέα υπέροχα παιδιά, με φοβερή εμπειρία (δεκαετιών αρκετοί) και το σημαντικότερο, υπερβολική προθυμία να βοηθήσουν κάθε ενυδρειόφιλο, παλιό και νέο . Όλοι μας ήμασταν (και είμαστε) κάποτε αρχάριοι. Κανείς δεν γεννήθηκε και ήξερε από ενυδρεία και ψάρια. Θέληση να έχεις και υπομονή για διάβασμα και προσπάθεια, μα πάνω απ' όλα αγάπη για το χόμπι...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-01-14, 23:33
EVI-BILL Ο χρήστης EVI-BILL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
  1. Jewel Hemichromis Aquarium Size 120x30x30cm
  2. Crossocheilus nigriloba Aquarium Size 120x45cm or more
  3. Melanotaenia splendida rubrostriata "soba village" Aquarium Size at least 120x30x30cm
  4. Epalzeorhynchos frenatus Rainbow Shark Aquarium Size 120x45cm should be the smallest considered
Billάρα όπως βλέπεις όλα τα ψάρια σου είναι άκρως ακατάλληλα για το ενυδρείο σου και όπως σου έγραψαν πιο πάνω, υπερβολικά πολλά!!!!

Πηγή: Seriouslyfish


-------------------------


Φίλε μου ο άνθρωπος έκανε χθες την αλλαγή και απ΄ότι μου είμαι 2 φορές και μάλιστα σχεδόν 100% και έχει σήμερα NO3 25 !!! Τι βλέπεις φυσιολογικό σ' αυτό;
bill to κάθε jewle χρειάζεται 110 λιτ.νερό????
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-01-14, 23:37
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

τα 110λιτρα ειναι το μινιμουμ που κάνει για αυτα τα ψάρια..και απο εμπειρία σου λεω ..οτι φτάνει ΜΟΝΟ για ενα ζευγάρι...,με το ενυδρειο που διαθετεις ,υπαρχουν πολλες επιλογες σε ψάρια που θα σε κανουν να το χαρεις πολυ περισσότερο
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-01-14, 23:37
EVI-BILL Ο χρήστης EVI-BILL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
1ον και τραγικοτατο η διαφορα στις αλλαγες νερου...

με θερμοκρασία 25 να κανεις αλλαγες με νερο 20βαθμών..

2ον..η ανατάραξη που δημιουργησες με το να βάλλεις μεσα στα ξύλα(προφανως ανακάτεψες τον πυθμενα ) δημιουργησε αμμωνια και πιθανοτατα εφερε στην επιφάνεια και αλλα βλαβερα αερια ...

3ον Απο την συμπεριφορά των ψαριών σου,στοιχηματίζω οτι εχεις ανεπαρκή οξυγονοση του νερου...βάλε την εξοδο του φίλτρου σου να ειναι ακριβως στην επιφάνεια του νερου για να οξυγονοθεί...

4ον τα ψάρια ειναι πολλα και αταιριαστα για αυτα τα λίτρα..

5ον οταν ψόφησε εμοιαζε καπως ετσι?
οχι όταν ψόφισε ,όταν ζούσε αλλα σε μικρότερο βαθμό απο την φώτο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-01-14, 23:41
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αυτο φίλε μου ειναι ασθένεια (μυκητας) και ονομαζεται fungus...oφείλεται κυρίως σε ασχημες συνθηκες νερου,πολλες φορες διαφορετικές απο αυτες που χρειαζεται το καθε ειδος ψαριου,στρέςς κ.ο.κ>...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-01-14, 23:50
EVI-BILL Ο χρήστης EVI-BILL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVI-BILL Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι ειναι 25 πρίν απο λίγο έκανα μέτριση .Τι φωτογραφία να βάλω?Το ενα ψάρι ψοφισε ,και μία απο τις κιχλίδες αναπνέει πολυ γρήγορα ..Τα αλλα σαν να φένονται φυσιολογικά ....

δεν ξέρω εάν βοηθάνε οι φωτο?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1110311.jpg
Εμφανίσεις:  310
Μέγεθος:  50,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1110310.jpg
Εμφανίσεις:  351
Μέγεθος:  54,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1110312.jpg
Εμφανίσεις:  332
Μέγεθος:  51,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-01-14, 23:54
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVI-BILL Εμφάνιση μηνυμάτων
bill to κάθε jewle χρειάζεται 110 λιτ.νερό????
Και δεν παίζουν ρόλο μόνο τα λίτρα. Πολλά ψάρια όπως και τα δικά σου, στην προκειμένη περίπτωση, χρειάζονται συγκεκριμένες διαστάσεις λόγο του μεγέθους τους ή και του τρόπου ζωής* τους.


* Κάποια ας πούμε που ζουν κολυμπώντας ιδιαίτερα έντονα θέλουν ενυδρεία με μήκος. Για παράδειγμα οι ροδόστωμοι αν και είναι σχετικά μικρά ψαράκια χρειάζονται ενυδρείο με μήκος (>60cm) γιατί κινούνται ιδιαίτερα έντονα. Τα σκαλάρια πάλι, λόγο των μεγάλων πτερυγίων που διαθέτουν και μιας ιδιαίτερη κολυμβητικής κίνησης που κάνουν, χρειάζονται ενυδρείο με ύψος (>50cm) και μήκος φυσικά λόγο του μεγέθους τους. Επίσης παίζουν ρόλο και πόσο ρυπαίνει το ενυδρείο το κάθε ψάρι. Τα χρυσόψαρα για παράδειγμα λόγο του ότι είναι ένα ψάρι το οποίο ρυπαίνει αρκετά (αλλά και του όγκου του) χρειάζεται 50 λίτρο το άτομο!!!!! ¶λλη περίπτωση είναι και το κοπάδι. Κάποια ψάρια πρέπει να τα κρατάμε σε κοπάδια (έναν ελάχιστο αριθμό και πάνω - ως συνήθως 8+). Οπότε όπως καταλαβαίνεις μπορεί κάποιο τέτοιο ψάρι (κοπαδόψαρο) θέλει αρκετά λίτρα λόγο του ότι πρέπει να το διατηρείς σε ομάδα (πχ Δίσκοι).
Μπορεί να σε ζάλισα, απλά προσπαθώ να σε κάνω να αποφύγεις μελλοντικά λάθη που είναι απολύτως φυσιολογικά σε αρχάριο που δεν το ψάχνει...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-01-14, 23:54
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο φίλε μου ειναι ασθένεια (μυκητας) και ονομαζεται fungus...oφείλεται κυρίως σε ασχημες συνθηκες νερου,πολλες φορες διαφορετικές απο αυτες που χρειαζεται το καθε ειδος ψαριου,στρέςς κ.ο.κ>...

αρα πρεπει αμεσα να δωσεις τα ψαρια σου και να φτιαξεις σωστα το ενυδρειο (δε λεω στρωσεις γιατι στρωμενο φενεται με τοσα νιτρικα ) .
Επισης το φιλτρο καθε ποτε το καθαριζεις (με νερο ενυδρειου ΕΝΟΕΙΤΕ)?

Γνωμη μου να βαλεις γκαπυ

Τι συστημα ειναι αυτο στη φωτο??? το μαυρο . πολυ στρεσαρισμενα και φοβισμενα τα ψαρακια και πολυ γεματο με αχρηστα πραματα το ενυδρειο. Γεμισο το κ αλλο εχει περιθωριο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-01-14, 23:57
EVI-BILL Ο χρήστης EVI-BILL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο φίλε μου ειναι ασθένεια (μυκητας) και ονομαζεται fungus...oφείλεται κυρίως σε ασχημες συνθηκες νερου,πολλες φορες διαφορετικές απο αυτες που χρειαζεται το καθε ειδος ψαριου,στρέςς κ.ο.κ>...
ευχαριστώ μαλλον αυτό έπαθε!Κυνδυνεύουν τα άλλα ψάρια ?ειναι μεταδοτική μετά την αφαίρεση του ψαριού και με αλλαγές νερού?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-01-14, 23:57
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αυτο που βλέπω φιλε μου .εινια κυκλοφορητής απλος..και οχι φιλτρο..ετσι ισως εξηγουνται τα αυξημένα νιτρικα !
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-01-14, 00:02
EVI-BILL Ο χρήστης EVI-BILL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα πρεπει αμεσα να δωσεις τα ψαρια σου και να φτιαξεις σωστα το ενυδρειο (δε λεω στρωσεις γιατι στρωμενο φενεται με τοσα νιτρικα ) .
Επισης το φιλτρο καθε ποτε το καθαριζεις (με νερο ενυδρειου ΕΝΟΕΙΤΕ)?

Γνωμη μου να βαλεις γκαπυ

Τι συστημα ειναι αυτο στη φωτο??? το μαυρο . πολυ στρεσαρισμενα και φοβισμενα τα ψαρακια και πολυ γεματο με αχρηστα πραματα το ενυδρειο. Γεμισο το κ αλλο εχει περιθωριο.
απο εκει τραβάει το νερο, και στην άλλη φώτο το ριχνει στο ενυδρείο ..
φιλτράρεται με μακαρόνια και υαλοβαμβακα (εάν το λέω σωστα ?)
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-01-14, 00:02
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από platy Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο που βλέπω φιλε μου .εινια κυκλοφορητής απλος..και οχι φιλτρο..ετσι ισως εξηγουνται τα αυξημένα νιτρικα !
Δεν το έχω δει αλλά απ' ότι μου έχει εξηγήσει (είναι συνάδελφος ο φίλος) έχει κάποια υλικά (βιολογικό - σφουγγάρια κτλ) σε κάποιο σημείο στο καπάκι. Εκεί ανεβαίνει το νερό περνάει από αυτά και τρέχει με φυσική ροή ξανά μέσα. Κάτι σαν κρεμαστό φίλτρο δηλαδή. Αμφιβάλω για την αποτελεσματικότητά του και δεν ξέρει ο άνθρωπος να μου εξηγήσει πόσο περίπου βιολογικό έχει ή γενικότερα τι υλικά υπάρχουν μέσα σε αυτή την σκάφη.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-01-14, 00:17
EVI-BILL Ο χρήστης EVI-BILL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Και δεν παίζουν ρόλο μόνο τα λίτρα. Πολλά ψάρια όπως και τα δικά σου, στην προκειμένη περίπτωση, χρειάζονται συγκεκριμένες διαστάσεις λόγο του μεγέθους τους ή και του τρόπου ζωής* τους.


* Κάποια ας πούμε που ζουν κολυμπώντας ιδιαίτερα έντονα θέλουν ενυδρεία με μήκος. Για παράδειγμα οι ροδόστωμοι αν και είναι σχετικά μικρά ψαράκια χρειάζονται ενυδρείο με μήκος (>60cm) γιατί κινούνται ιδιαίτερα έντονα. Τα σκαλάρια πάλι, λόγο των μεγάλων πτερυγίων που διαθέτουν και μιας ιδιαίτερη κολυμβητικής κίνησης που κάνουν, χρειάζονται ενυδρείο με ύψος (>50cm) και μήκος φυσικά λόγο του μεγέθους τους. Επίσης παίζουν ρόλο και πόσο ρυπαίνει το ενυδρείο το κάθε ψάρι. Τα χρυσόψαρα για παράδειγμα λόγο του ότι είναι ένα ψάρι το οποίο ρυπαίνει αρκετά (αλλά και του όγκου του) χρειάζεται 50 λίτρο το άτομο!!!!! ¶λλη περίπτωση είναι και το κοπάδι. Κάποια ψάρια πρέπει να τα κρατάμε σε κοπάδια (έναν ελάχιστο αριθμό και πάνω - ως συνήθως 8+). Οπότε όπως καταλαβαίνεις μπορεί κάποιο τέτοιο ψάρι (κοπαδόψαρο) θέλει αρκετά λίτρα λόγο του ότι πρέπει να το διατηρείς σε ομάδα (πχ Δίσκοι).
Μπορεί να σε ζάλισα, απλά προσπαθώ να σε κάνω να αποφύγεις μελλοντικά λάθη που είναι απολύτως φυσιολογικά σε αρχάριο που δεν το ψάχνει...
Τώρα αφού το πήρα πακέτο το ενυδρείο ...Η μόνη λύση είναι να φύγουν τα ψάρια !!!!(Αν και μου αρέσουν!)
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το έχω δει αλλά απ' ότι μου έχει εξηγήσει (είναι συνάδελφος ο φίλος) έχει κάποια υλικά (βιολογικό - σφουγγάρια κτλ) σε κάποιο σημείο στο καπάκι. Εκεί ανεβαίνει το νερό περνάει από αυτά και τρέχει με φυσική ροή ξανά μέσα. Κάτι σαν κρεμαστό φίλτρο δηλαδή. Αμφιβάλω για την αποτελεσματικότητά του και δεν ξέρει ο άνθρωπος να μου εξηγήσει πόσο περίπου βιολογικό έχει ή γενικότερα τι υλικά υπάρχουν μέσα σε αυτή την σκάφη.
Βill μάλλον χρειάζεται κατ'οικον επίσκεψη !σαν να χει δίκιο ο φίλος, μάλλον σάν κυκλοφοριτής μου φένεται και εμένα αποκλείεται να γύρναει το νερό σε 1 ωρα ,3 φορές το νερό του .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη EVI-BILL : 11-01-14 στις 00:17 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-01-14, 00:23
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

πολλα κινεζικα ενυδρεία ειχαν τετοιο ειδος φίλτρου στο καπάκι,αλλα η φίλτρανση ειναι ανεπαρκης
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-01-14, 00:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βγαλε τα ξυλα, κανε μεγαλη αλλαγη 80% με νερο ιδιας θερμοκρασιας (η εισαγωγη του στο ενυδρειο να γινει πολυ αργα, μιση ωρα τουλαχιστον) και μετα βαλε ενεργο ανθρακα σε ειδικη καλτσα μεσα σε φιλτρο για 3 μερες να τραβηξει οτι καταλοιπα υπαρχουν.
Μετα αν δεν δεις ανακαμψη των ψαριων, ξεκινα esha2000, οτι λενε οι οδηγιες του.

Μετα διοθωσε τα λαθη του ενυδρειου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-01-14, 00:29
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVI-BILL Εμφάνιση μηνυμάτων
Τώρα αφού το πήρα πακέτο το ενυδρείο ...Η μόνη λύση είναι να φύγουν τα ψάρια !!!!(Αν και μου αρέσουν!)
Αυτή την στεναχώρια την έχουμε περάσει όλοι μας...
Μ' αρέσεις όμως γιατί έχεις αρχίσει να μπαίνεις στο κλίμα του ενυδρειόφιλου . Αυτού του ανθρώπου που κάνει στην άκρη τον εγωισμό και την οπτική του απόλαυση (η οποία δεν θα διαρκέσει για πολύ) για το καλό των ψαριών.
Πίστεψε ότι θα βρεις πάμπολλες λύσεις για να φτιάξεις ένα υπέροχο ενυδρείο που θα είναι πιο όμορφο απ' ότι τώρα αλλά πάνω απ' όλα θα είναι ένα σωστό ενυδρείο.
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-01-14, 00:43
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Skydiver Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν το έχω δει αλλά απ' ότι μου έχει εξηγήσει (είναι συνάδελφος ο φίλος) έχει κάποια υλικά (βιολογικό - σφουγγάρια κτλ) σε κάποιο σημείο στο καπάκι. Εκεί ανεβαίνει το νερό περνάει από αυτά και τρέχει με φυσική ροή ξανά μέσα. Κάτι σαν κρεμαστό φίλτρο δηλαδή. Αμφιβάλω για την αποτελεσματικότητά του και δεν ξέρει ο άνθρωπος να μου εξηγήσει πόσο περίπου βιολογικό έχει ή γενικότερα τι υλικά υπάρχουν μέσα σε αυτή την σκάφη.
Το εχω δει σε κάποια ενυδρεια SUN-SUN και μου εκανε εντύπωση, ηταν ξεκαθαρο πως είχε πολύ μικρο χώρο για βιολογικό υλικο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-01-14, 00:44
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takis_gt Εμφάνιση μηνυμάτων
Το εχω δει σε κάποια ενυδρεια SUN-SUN και μου εκανε εντύπωση, ηταν ξεκαθαρο πως είχε πολύ μικρο χώρο για βιολογικό υλικο
Αυτό φοβάμαι και εγώ...
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-01-14, 00:54
EVI-BILL Ο χρήστης EVI-BILL δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-12-2013
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βγαλε τα ξυλα, κανε μεγαλη αλλαγη 80% με νερο ιδιας θερμοκρασιας (η εισαγωγη του στο ενυδρειο να γινει πολυ αργα, μιση ωρα τουλαχιστον) και μετα βαλε ενεργο ανθρακα σε ειδικη καλτσα μεσα σε φιλτρο για 3 μερες να τραβηξει οτι καταλοιπα υπαρχουν.
Μετα αν δεν δεις ανακαμψη των ψαριων, ξεκινα esha2000, οτι λενε οι οδηγιες του.

Μετα διοθωσε τα λαθη του ενυδρειου.
Αυτό το έκανα εχθές μόλις διαπίστωσα τη ζημία ...(δυστηχώς όμως δε τα καταφερε το ένα ψαράκι!)Ολα αυτά απο petshop θα τα πάρω?(ενεργο άνθρακα κτλ.)
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-01-14, 01:02
Το avatar του χρήστη Skydiver
Skydiver Ο χρήστης Skydiver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-05-2012
Περιοχή: Αθήνα, Νίκαια
Μηνύματα: 1.093
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EVI-BILL Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό το έκανα εχθές μόλις διαπίστωσα τη ζημία ...(δυστηχώς όμως δε τα καταφερε το ένα ψαράκι!)Ολα αυτά απο petshop θα τα πάρω?(ενεργο άνθρακα κτλ.)
Πήγαινε σε αυτό που είναι δίπλα μας και έχει καλές τιμές. Κάνε απο εδώ (ιντερνετ) ή και τηλεφωνικά την παραγγελία όμως για να έχεις τις τιμές που βλέπεις στο site. Στο κατάστημα είναι αρκετά πιο πάνω οι τιμές. Βάλε όμως παραλαβή απο το κατάστημα. Αν την κάνεις τώρα την παραγγελία, μπορεί και αύριο το μεσημέρι να σε πάρει τηλέφωνο να πας να τα πάρεις.
Ερώτηση
Υπάρχει χώρος στο φίλτρο για να βάλεις τον άνθρακα;
__________________
http://tommytomato.rockinghamgateway.com/wp-content/uploads/2008/05/fish_animated.gif
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξαφνικός θάνατος, 3 SAE. kesanis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 08-06-12 14:10
Θάνατος Guppy... jimz Ζωοτόκα 13 29-10-09 14:10
Θάνατος Σκαλαριών Jeepas Αρχάριοι γλυκού νερού 8 05-06-08 17:14
Θάνατος Guppy... giankyr Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 13 23-01-08 15:42
Αιφνίδιος Θάνατος Θανάσης Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 06-06-07 13:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12910 seconds with 14 queries