Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-01-14, 17:59
niklal Ο χρήστης niklal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2012
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Oscar albino αρρωστο

καλησπέρα εχω ένα oscar albino σε ενυδρειο 200 λίτρα.
μου εμφάνιζε κάτι σαν χτυπήματα στο κεφάλι και γενικότερα σε όλο του το σόμα τα όπιο σε μια με δύο μέρες γινόντουσαν καλά. επίσης είχε και άσπρα σημάδια-εξογκώματα στα πτερύγια που μερικές φορές είναι στρογγυλά και άλλες έχουν εμφάνιση σαν να είναι βαμβάκι.με επιπτώσεις να έχει σταματήσει να τρώει σωστά.

πήγα σε αν πετ σοπ και μου είπε ότι έχουν hexamita και μου έδωσε το sera med flagellol το χρησιμοποιησα σύμφωνα με τις οδηγίες και μέχρι σήμερα δεν έχει ξαναβγάλει χτυπήματα στο κεφάλι άλλα που και που βγάζει στο σόμα.

ξαναπήγα όμως στο πετ σοπ γιατί τα σημάδια-εξογκώματα στα πτερύγια δεν είχαν φύγει. μου έδωσε το sera costapur για ick το χρησιμοποιησα σύμφωνα με τις οδηγίες αλλά δεν έγινε τίποτα. ( Τα σημάδια-εξογκώματα δεν έχουν αλλάξει θέση πάνω στο πτερύγιο άπλα μεγαλώνουν και μικραίνουν)

μετά από μονός μου έβαλα το sera baktopur direct άλλα για τα σημάδια-εξογκώματα επίσης τίποτα. το θετικό είναι μετά από αυτό άρχισαν να τρώνε κανονικότατα.

και διαβάζοντας στο φόρουμ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread....9%E1)αποφάσισα να ανεβάσω την θερμοκρασία πανω από τους 30 βαθμούς μήπως και φύγουν τα σημάδια-εξογκώματα . τώρα είμαι στην τρίτη μέρα άλλα δεν έχω δει βελτίωση.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-14, 18:06
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Ανεβασε και αλλες φωτο απο αλλες οψεις του ψαριου και αφου εκανες χρηση τοσων φαρμακων κανε καμια αλλαγη νερου και οχι τοσο ψηλα τη θερμοκρασια πιστευω στους 29-30 ειναι καλα. Κανε αλλαγη νερου με ιδιων παραμετρων νερο . Αλλα βαλε περισσοτερες φωτο κυριως . Παντως εμενα για ick δε μου φενεται αλλα το λεω επιφυλακτικα απ αυτη τι φωτο π ειδα .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-14, 18:18
niklal Ο χρήστης niklal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2012
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

ανέβασε άλλα δεν μπορείς να διακρίνεις κάτι στο υπόλοιπο σόμα του δεν έχει τίποτα.

μόνο στα πτερύγια και φαίνεται μόνο στην πρώτη φωτογραφία.

και νερό εννοείτε πως έχω αλλάξει.
έχω βάλει αυτα τα φάρμακα σε διάστημα ενός μήνα

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-14, 18:23
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Φιλε αν διακρινω καλα και αν ειναι μοναχα το σημαδι που ειδα στη πρωτη φωτο και με επιφυλαξη το ψαρακι σου δεν ειναι καθολου αρωσστο ειναι υγειεστατο . Το εχουν και καποια δικα μου και ειναι νορμαλ στην υγεια τους χρονια τωρα. Αν τωρα εχει και αλλα τετια δεν ξερω παντος ick δεν ειναι. Κανε αλλαγες και επανεφερε το ενυδρειο σου σταδιακα παντα στην αρχικη του κατασταση και παρακολουθησε πως θα παει και κρατα μας ενημερους. Απο μετρησεις πως πας??? αλλα ψαρια???
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-14, 18:30
niklal Ο χρήστης niklal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2012
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε αν διακρινω καλα και αν ειναι μοναχα το σημαδι που ειδα στη πρωτη φωτο και με επιφυλαξη το ψαρακι σου δεν ειναι καθολου αρωσστο ειναι υγειεστατο . Το εχουν και καποια δικα μου και ειναι νορμαλ στην υγεια τους χρονια τωρα. Αν τωρα εχει και αλλα τετια δεν ξερω παντος ick δεν ειναι. Κανε αλλαγες και επανεφερε το ενυδρειο σου σταδιακα παντα στην αρχικη του κατασταση και παρακολουθησε πως θα παει και κρατα μας ενημερους. Απο μετρησεις πως πας??? αλλα ψαρια???
από μετρήσεις δύστυχος δεν έχω άλλα έχω κάνει αλλαγή 50-60% του νερού και αλλαζω καθε μέρα περίπου 20% του νερού γιατί οπός είπα παραπάνω ακολουθώ τις οδηγίες που διάβασα στο φόρουμ για το ick.

έχω ναι ένα pleco.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-14, 18:34
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Λιτρα??? Σταματα την θεραπεια αν εχει μονο αυτο που ειδα και δες πως παει αν βγαζει αλλα . Αν εχει αλλα πεσ μασ ποσα εχει? Θερμοκρασια νερου? Βαζεις καποιο φαρμακο τωρα?? Τρωει κανονικα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-14, 18:45
niklal Ο χρήστης niklal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2012
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
Λιτρα??? Σταματα την θεραπεια αν εχει μονο αυτο που ειδα και δες πως παει αν βγαζει αλλα . Αν εχει αλλα πεσ μασ ποσα εχει? Θερμοκρασια νερου? Βαζεις καποιο φαρμακο τωρα?? Τρωει κανονικα?
200 Λιτρα.
έχει και άλλα 5-6 σημάδια στα πτερύγια πολύ μικρότερα από αυτό άλλα δεν εξέχουν σαν και αυτο.
κανονικά το έχω στους 25C άλλα τώρα στους 30C.
κανένα φάρμακο μόνο αντιχλωριο.
ναι τρώνε μια χαρά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-01-14, 18:52
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Τοτε ειναι μια χαρα υγειες . Συνεχισε αν θες προλιπτικα αυτο που κανεις κακο δεν ειναι απλ μην βαζεις φαρμακα ή αλατι γιατι δεν χριαζετε. Αλλαγες οσες περισσοτερες ειναι καλυτερα κανε απλα μερα παρα μερα και βαλτα στους 29 σταδιακα και εισε μια χαρα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-01-14, 18:56
niklal Ο χρήστης niklal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2012
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
Τοτε ειναι μια χαρα υγειες . Συνεχισε αν θες προλιπτικα αυτο που κανεις κακο δεν ειναι απλ μην βαζεις φαρμακα ή αλατι γιατι δεν χριαζετε. Αλλαγες οσες περισσοτερες ειναι καλυτερα κανε απλα μερα παρα μερα και βαλτα στους 29 σταδιακα και εισε μια χαρα.
ελπίζω να είναι οπός τα λες. στους 29 να τα αφήσω μόνιμα η προσωρινά???
ευχαριστώ για τον χρόνο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-01-14, 19:10
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Απο οσο διαβασα και εγω το νερο για οσκαρ ειναι καταλληλοτερο να ειναι στους 25 βαθμους σταθερα γιατι ειναι ευαισθητα και δεν πρεπει να ανεβοκατεβενει θερμοκρασια ουτε λιγο. Προσωρινα αστο 29 και σταδιακα πολυ σταδιακα κατεβα ξανα στους 25 αλλα με προσοχη ποτε αποτομα γαιτι μετα θα παθει σιγουρα ick . Και στις αλλαγες παντα ιδιων βαθμων προετοιμασμενο νερο σε βαρελι και αργες αλλαγες ενοειτε. Μολις τελειωσεις αυτο που κανεις καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου δηλαδη σε νορμαλ συνθηκες? Κανε και μετρησεις να δεις αμμωνιες και νιτρικα αν ειναι οκ. Και ταιζε πλουσια με διαφορετικες τροφες οχι μονο μια.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-01-14, 19:23
niklal Ο χρήστης niklal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2012
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο οσο διαβασα και εγω το νερο για οσκαρ ειναι καταλληλοτερο να ειναι στους 25 βαθμους σταθερα γιατι ειναι ευαισθητα και δεν πρεπει να ανεβοκατεβενει θερμοκρασια ουτε λιγο. Προσωρινα αστο 29 και σταδιακα πολυ σταδιακα κατεβα ξανα στους 25 αλλα με προσοχη ποτε αποτομα γαιτι μετα θα παθει σιγουρα ick . Και στις αλλαγες παντα ιδιων βαθμων προετοιμασμενο νερο σε βαρελι και αργες αλλαγες ενοειτε. Μολις τελειωσεις αυτο που κανεις καθε ποτε κανεις αλλαγες νερου δηλαδη σε νορμαλ συνθηκες? Κανε και μετρησεις να δεις αμμωνιες και νιτρικα αν ειναι οκ. Και ταιζε πλουσια με διαφορετικες τροφες οχι μονο μια.
αλλάζω 20% κάθε βδομάδα και 50% κάθε δύο μήνες περίπου
τα ταΐζω μόνιμα με Hikari cichlid gold. όταν τελειώσει θα πάω να πάρω άλλη.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-01-14, 19:37
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Απο αλλαγες εισε οκ αρκει να ειναι οπως σου ειπα. Απο το ταισμα προσεχε το λιγακι γιατι αν ταιζεις σωστα τα οσκαρ μεγαλωνουν πολυ γρηγορα . Ψαξε στο φορουμ για θεματα με διατροφη οσκαρ απο οτι ειδα εχει αρκετα . Τον πλεκο δινε του ταμπλετες και παλι διαφορες . Με μια αναζητηση γρηγορη θα βρεις πολλα στοιχεια για τη σωστη διατροφη τους η οποια συνεπαγετε και υγεια . Και μην αμελισεις τις μετρησεις ειδικα αμμωνια (NH3-NH4) και νιτρικα (ΝΟ3)
Καλη χρονια σε εσενα και τα ψαρακια σου!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-01-14, 19:47
niklal Ο χρήστης niklal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2012
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris_veria Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο αλλαγες εισε οκ αρκει να ειναι οπως σου ειπα. Απο το ταισμα προσεχε το λιγακι γιατι αν ταιζεις σωστα τα οσκαρ μεγαλωνουν πολυ γρηγορα . Ψαξε στο φορουμ για θεματα με διατροφη οσκαρ απο οτι ειδα εχει αρκετα . Τον πλεκο δινε του ταμπλετες και παλι διαφορες . Με μια αναζητηση γρηγορη θα βρεις πολλα στοιχεια για τη σωστη διατροφη τους η οποια συνεπαγετε και υγεια . Και μην αμελισεις τις μετρησεις ειδικα αμμωνια (NH3-NH4) και νιτρικα (ΝΟ3)
Καλη χρονια σε εσενα και τα ψαρακια σου!
Καλή χρονιά και σε ευχαριστώ πολύ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-01-14, 19:52
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Προεπιλογή

Και για οτι απορια εχεις παντα να χρησημοποιηεις το forum . Καλη συνεχεια στο ομορφο hobby του ενυδρειου!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-01-14, 18:50
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

1. Τα ψάρια ΔΕΝ ζουν απλά σε νερό μέσα σε τζάμια... χρειάζονται (για την ακρίβεια απαιτούν) κατάλληλες συνθήκες νερού και το ανάλογο περιβάλλον (διάκοσμο).
2. Σ' ένα ενυδρείο για να ξέρεις ΑΝ μπορεί μέσα να ζήσει ψάρι... χρειάζεσαι μετρήσεις νερού.
3. Από μόνος σου φάρμακο... ΧΩΡΙΣ να είσαι σε θέση να ξέρεις αν δίνεις Depon ενώ έχεις κάταγμα... είναι ακραίο λάθος.
4. Η αύξηση της θερμοκρασίας σε περίπτωση βακτηριακής... θα είχε σαν αποτέλεσμα την ραγδαία επιδείνωση της κατάστασης... με πιθανό αποτέλεσμα τον θάνατο του ψαριού.
5. Χρειάζεσαι πολύ διάβασμα... το forum διαθέτει ότι σου λείπει, ξεκίνα το ταχύτερο για να βελτιώσεις ότι μπορείς.
6. ΜΗΝ εμπιστεύεσαι απόλυτα τα pet-shop... σε αρκετές περιπτώσεις δίνουν λάθος συμβουλές (και φάρμακα... αφού ΕΣΥ πληρώνεις).
7. Κατέβασε σταδιακά την θερμοκρασία 1 βαθμό ανά 2-3 ημέρες... στους 25.-
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-01-14, 10:40
Το avatar του χρήστη Kostas12
Kostas12 Ο χρήστης Kostas12 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2013
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή

Όπως το βλέπω το Oscar και σε σύγκριση με τα δικά μου δεν το βλέπω άρρωστο, κατέβασε θερμοκρασία στους 26-27 βαθμούς είναι καλή θερμοκρασία για Oscar και κάνε αλλαγές νερού 1 την εβδομάδα με νερό πάντα ίδια θερμοκρασίας και κατάλληλα προετοιμασμένο.
Και κάτι άλλο μιας και είναι μικρό το ενυδρείο σου θα το άφηνα μόνο του, θα έβγαζα τον pleco.
Από φίλτρο τι έχεις, μιας και είναι ψάρια που ρυπαίνουν πολύ το ενυδρείο θέλει καλή και δυνατή φίλτρανση.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-01-14, 13:16
niklal Ο χρήστης niklal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-05-2012
Περιοχή: nikaia
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
1. Τα ψάρια ΔΕΝ ζουν απλά σε νερό μέσα σε τζάμια... χρειάζονται (για την ακρίβεια απαιτούν) κατάλληλες συνθήκες νερού και το ανάλογο περιβάλλον (διάκοσμο).
2. Σ' ένα ενυδρείο για να ξέρεις ΑΝ μπορεί μέσα να ζήσει ψάρι... χρειάζεσαι μετρήσεις νερού.
3. Από μόνος σου φάρμακο... ΧΩΡΙΣ να είσαι σε θέση να ξέρεις αν δίνεις Depon ενώ έχεις κάταγμα... είναι ακραίο λάθος.
4. Η αύξηση της θερμοκρασίας σε περίπτωση βακτηριακής... θα είχε σαν αποτέλεσμα την ραγδαία επιδείνωση της κατάστασης... με πιθανό αποτέλεσμα τον θάνατο του ψαριού.
5. Χρειάζεσαι πολύ διάβασμα... το forum διαθέτει ότι σου λείπει, ξεκίνα το ταχύτερο για να βελτιώσεις ότι μπορείς.
6. ΜΗΝ εμπιστεύεσαι απόλυτα τα pet-shop... σε αρκετές περιπτώσεις δίνουν λάθος συμβουλές (και φάρμακα... αφού ΕΣΥ πληρώνεις).
7. Κατέβασε σταδιακά την θερμοκρασία 1 βαθμό ανά 2-3 ημέρες... στους 25.-

το χαλίκι και τις πέτρες τις εχω βγάλει πρόσφατα για να το βράσω και να τα ξαναβάλω μέσα.

και το φάρμακο το έδωσα επειδη δεν έτρωγαν και μετά από αυτό οπός είπα πιο πάνω τρώνε κανονικά.

ενυδρειο έχω 2 χρονιά ξέρω τι να κάνω και τι αλλαγές νερού πρέπει να κάνω.
το ψάρι δεν είναι μικρο είναι 25cm περίπου. το βλέπω ότι ζει καλά και τρέφετε καλά το προβλημα μου είναι το σπυράκι που έχει στο πτερύγιο και πως θα το αντιμετωπίσω.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως το βλέπω το Oscar και σε σύγκριση με τα δικά μου δεν το βλέπω άρρωστο, κατέβασε θερμοκρασία στους 26-27 βαθμούς είναι καλή θερμοκρασία για Oscar και κάνε αλλαγές νερού 1 την εβδομάδα με νερό πάντα ίδια θερμοκρασίας και κατάλληλα προετοιμασμένο.
Και κάτι άλλο μιας και είναι μικρό το ενυδρείο σου θα το άφηνα μόνο του, θα έβγαζα τον pleco.
Από φίλτρο τι έχεις, μιας και είναι ψάρια που ρυπαίνουν πολύ το ενυδρείο θέλει καλή και δυνατή φίλτρανση.
Fluval 206 εξωτερικό.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη niklal : 04-01-14 στις 13:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-01-14, 18:05
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niklal Εμφάνιση μηνυμάτων
το χαλίκι και τις πέτρες τις εχω βγάλει πρόσφατα για να το βράσω και να τα ξαναβάλω μέσα.

και το φάρμακο το έδωσα επειδη δεν έτρωγαν και μετά από αυτό οπός είπα πιο πάνω τρώνε κανονικά.

ενυδρειο έχω 2 χρονιά ξέρω τι να κάνω και τι αλλαγές νερού πρέπει να κάνω.
το ψάρι δεν είναι μικρο είναι 25cm περίπου. το βλέπω ότι ζει καλά και τρέφετε καλά το προβλημα μου είναι το σπυράκι που έχει στο πτερύγιο και πως θα το αντιμετωπίσω.
-------------------------


Fluval 206 εξωτερικό.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niklal Εμφάνιση μηνυμάτων
200 Λιτρα.
έχει και άλλα 5-6 σημάδια στα πτερύγια πολύ μικρότερα από αυτό άλλα δεν εξέχουν σαν και αυτο.
κανονικά το έχω στους 25C άλλα τώρα στους 30C.
κανένα φάρμακο μόνο αντιχλωριο.
ναι τρώνε μια χαρά.

Σου έγραψα κάποια πράγματα... για να καταλάβεις αυτά που έχεις κάνει λάθη και θα μπορούσαν να οδηγήσουν στον θάνατο του ψαριού σου... ΔΕΝ σε επέπληξα.
Καλό θα ήταν να τα ξαναδιαβάσεις (να σε βοηθήσω προσπάθησα)... και να μειώσεις την θερμοκρασία του ενυδρείου (σταδιακά... όπως σου περιγράφω). Η άνοδος της θερμοκρασίας... γίνεται για συγκεκριμένο λόγο.
Εγώ βλέπω ότι είσαι μέλος από τον Μά'ι'ο του 2012... αλλά συμβουλεύεσαι το pet-shop και ΔΕΝ διαθέτεις test για μετρήσεις (#5).
Φιλική συμβουλή... διάβασε στο link μερικές πληροφορίες (πιθανόν να τα γνωρίζεις ήδη)... και δώσε στο ψάρι σου ότι απαιτεί από σένα... για να ΔΙΑβιώνει σωστά όχι να επιβιώνει.-

http://diszhal.info/english/cichlids..._ocellatus.php
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-01-14, 20:06
asteris_veria Ο χρήστης asteris_veria δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-10-2010
Περιοχή: Ξάνθη
Μηνύματα: 386
Exclamation

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από niklal Εμφάνιση μηνυμάτων
το χαλίκι και τις πέτρες τις εχω βγάλει πρόσφατα για να το βράσω και να τα ξαναβάλω μέσα.

και το φάρμακο το έδωσα επειδη δεν έτρωγαν και μετά από αυτό οπός είπα πιο πάνω τρώνε κανονικά.

ενυδρειο έχω 2 χρονιά ξέρω τι να κάνω και τι αλλαγές νερού πρέπει να κάνω.
το ψάρι δεν είναι μικρο είναι 25cm περίπου. το βλέπω ότι ζει καλά και τρέφετε καλά το προβλημα μου είναι το σπυράκι που έχει στο πτερύγιο και πως θα το αντιμετωπίσω.
-------------------------


Fluval 206 εξωτερικό.

Το ψαρι ειναι μεγαλο και το ενυδρειο μικρο για ενα τετιο ψαρι. Το φιλτρο εχει το απαραιτητο βιολογικο υλικο? Μετρησεις κανε οποσδηποτε ειδικα νιτρικα και αμμωνια να δεις πως εισε. Το ψαρι ειναι υγειεστατο δεν εχει καποια αρρωστια.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-01-14, 20:24
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Και το φίλτρο... προτείνεται για μέγεθος ενυδρείου μέχρι 200 λίτρα... άρα κατά την γνώμη μου λάθος επιλογή.-

Suitable for fresh or salt water aquariums up to 200 L (45 US Gal).

Εδώ πλήρες... από την κατασκευάστρια εταιρία...
http://uk.hagen.com/Aquatic/Filtration/External/A207
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-01-14, 20:40
Το avatar του χρήστη korasidikos
korasidikos Ο χρήστης korasidikos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 24-04-2012
Περιοχή: αθηνα κεντρο-αγιος Παντελεημων-λουτρα αιδηψου
Μηνύματα: 1.393
Προεπιλογή

θα συνφωνησω το ψαρι χρειαζεται το λιγότερο 400 λίτρα ενυδρειο και ανάλογη πολυ καλη φίλτρανση!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Oscar Albino (Αλλαγή σε χρώμα πτερυγίων) B.B.'Bear' ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 21-01-13 16:08
OSCAR αρρωστο? paschalis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 20-06-07 23:45
πως ξεχωρίζουμε aenaus albino, paleatus albino Strahos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 28-03-06 23:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07701 seconds with 13 queries