Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 01-06-14, 21:10
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βλεπουμε.

ΥΓ Και προς διευκρινιση, με το Στρατηγο ειμαστε και φιλοι και εχω ενα παραπανω θαρρος να γραψω πιο χυμα την αποψη μου χωρις να παρεξηγηθω, γιατι το θεμα με τις ασθενειες ειναι καπως λεπτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-06-14, 14:58
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδια αυτο το esha εχει δουλεψει ποτε σε κανεναν? Ειχα παλαιοτερα αρρωστο καρδιναλιο με περιπου ιδιο προβλημα (τωρα αν ηταν νυκτικη κυστη σιγουρα δεν ξερω, παντως απομονωνοτανε απο το κοπαδι, μετα απο λιγες μερες κολυμπαγε με δυσκολια κλπ....την παλευε ομως...) και απο ολα οσα διαβαζα εβγαζα το συμπερασμα οτι ηθελε esha 2000. Mε το που βαζω esha 2000 την αλλη μερα νεκρο. Και φιλος με καρδιναλιους παλι με παρομοιο προβλημα (και αυτο το ειχε αρκετες μερες ....την παλευε...), εβαλε esha 2000 και πεθανε το αρρωστο ψαρι του την ιδια ή την αλλη μερα. Τι γινεται? Μηπως ειναι το esha 2000 για ευθανασια? Τωρα βαζουμε esha 2000 και πεθαινει και αυτο μεσα σε μια - μιαμιση ωρα, ενω θεωρητικα με αυτα τα συμπτωματα που εμφανιστηκαν και ειναι και πολυ προσφατα (πριν μερικες ωρες) θα επρεπε να αντεξει καποιες μερες.
Η απάντηση είναι μάλλον ΌΧΙ
Εννοείται ότι τον σημαντικότερο ρόλο πριν "κατηγορήσουμε" το φάρμακο παίζουν όλα αυτά που μας έγραψε ο Σπύρος, αλλά είτε σε σωστές είτε και σε λάθος συνθήκες ενυδρείου, το αποτέλεσμα φαίνεται το ίδιο (ΔΕΝ....)
Εγώ πάντως όταν το χρησιμοποίησα δύο φορές και από περιπτώσεις συνχομπιστών που επίσης το χορήγησαν στα ενυδρεία τους, το αποτέλεσμα ήταν απογοητευτικό + του ότι κατέστρεψε και μέρος της βιολογίας, διαψεύδοντας τις διαβεβαιώσεις της εταιρείας για το αντίθετο και φυσικά βγάζοντας offside και τους ντόπιους υποστηρικτές του και τα "παπαγαλάκια"..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολλα φαρμακα τα "καιμε" οταν τα χρησιμοποιουμε συχνα (και με λαθος τροπο) οχι κατ αναγκη εμεις οι ιδιοι ... Το esha ειναι διαδομένο πολυ ανα τον κοσμο με αποτελεσμα ισως να εχουν αναπτυχθει ανθεκτικα στελεχη που να το υπερνικουν ... διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50033 το "παραθυρακι" στο πειραμα με τις μυγες ... (γενικα διαβασε το παραπανω).

Οταν εφαρμοζουμε μια θεραπεια και ειναι η σωστη (πολλες φορες ειναι λαθος λογω λαθος διαγνωσης) τα παθογονα κανουν full force επιθεση ... Αναπαραγονται ακομα πιο γρηγορα ωστε να επιβιωσουν ... Σε αυτη τη μαχη το ψαρι ειναι στη μεση! Απο τη μια ειναι το φαρμακο (που εχει παρενεργειες) απο την αλλη τα παθογονα εχουν αυξηθει και η ζημια που προκαλουν μεγαλωνει! Ειναι πολυ πιθανο να μην επιβιωσει ειδικα αν ειναι ηδη πολυ ταλαιπωρημενο!
Είναι επίσης μία πολύ σοβαρή τοποθέτηση και εκδοχή γιατί το φάρμακο αποδεικνύεται "άσφαιρο" στην πράξη...

Εγώ όμως ως απλός χομπίστας κι εφαρμόζοντας κοινή λογική και σκέψη αναρωτιέμαι:
- Από τη στιγμή που παρατηρούνται θέματα για πιο λόγο η εταιρεία δεν προβαίνει σε αλλαγές ή σε διορθώσεις στα συστατικά του σκευάσματος ώστε να γίνει πιο αποτελεσματικό ?
- Από τη στιγμή που δεν φέρνει κάποιο εμφανές αποτέλεσμα η χρήση του για πιο λόγο αρκετοί χομπίστες συνεχίζουν να το προτείνουν έτσι απλά και για ψύλλου πήδημα ??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nospanos : 02-06-14 στις 14:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 02-06-14, 15:42
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Σε λιγα χρονια (τωρα μιλάω για τα φάρμακα που παίρνουν οι άνθρωποι) τα αντιβιοτικά θα ειναι ανίσχυρα μπροστα στα ανθεκτικά στελέχη ... Το κακο ειναι οτι δεν εχουν ανακαλυφθεί νέα αντιβιοτικά με αποτελεσμα να μην εχουμε καποιο "όπλο" ... Τελευταια οι παιδιάτροι και οι γιατροί εχω παρατηρήσει οτι δε γράφουν αντιβιοτικά τοσο ευκολα ... Ακομα και αν υποφέρει ο ασθενής τα αποφεύγουν ... Η ευθύνη βαρύνει ολους μας καθως τα χρησιμοποιούμε με το παραμικρό κάνοντας τα ανίσχυρα!

- η εταιρία πλασάρει ενα συγκεκριμένο φάρμακο ... Το αν θα λειτουργήσει η οχι δεν ειναι και τοσο απλο! Σε μερικα ψαρια μπορει να λειτουργήσει (που δεν εχουν παθογόνα ανθεκτικά στο συγκεκριμένο φάρμακο) ενω σε αλλα να μην ειναι αποτελεσματικό!
- αυτο ειναι το προβλημα ... Οτι για ψύλλου πήδημα η "προληπτικά" αν χρησιμοποιούμε φάρμακα υπαρχει κίνδυνος να τους αφαιρούμε απο την αποτελεσματικό τους ... Αν το συνδυάσουμε με τη πρωτη παράγραφο το προβλημα το προκαλούμε εμεις οι ίδιοι και οχι η εταιρία που το παρασκευάζει!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 02-06-14, 17:20
Το avatar του χρήστη nospanos
nospanos Ο χρήστης nospanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-09-2012
Περιοχή: Ανατολική Αττική
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε λιγα χρονια (τωρα μιλάω για τα φάρμακα που παίρνουν οι άνθρωποι) τα αντιβιοτικά θα ειναι ανίσχυρα μπροστα στα ανθεκτικά στελέχη ... Το κακο ειναι οτι δεν εχουν ανακαλυφθεί νέα αντιβιοτικά με αποτελεσμα να μην εχουμε καποιο "όπλο" ... Τελευταια οι παιδιάτροι και οι γιατροί εχω παρατηρήσει οτι δε γράφουν αντιβιοτικά τοσο ευκολα ... Ακομα και αν υποφέρει ο ασθενής τα αποφεύγουν ... Η ευθύνη βαρύνει ολους μας καθως τα χρησιμοποιούμε με το παραμικρό κάνοντας τα ανίσχυρα!

- η εταιρία πλασάρει ενα συγκεκριμένο φάρμακο ... Το αν θα λειτουργήσει η οχι δεν ειναι και τοσο απλο! Σε μερικα ψαρια μπορει να λειτουργήσει (που δεν εχουν παθογόνα ανθεκτικά στο συγκεκριμένο φάρμακο) ενω σε αλλα να μην ειναι αποτελεσματικό!
- αυτο ειναι το προβλημα ... Οτι για ψύλλου πήδημα η "προληπτικά" αν χρησιμοποιούμε φάρμακα υπαρχει κίνδυνος να τους αφαιρούμε απο την αποτελεσματικό τους ... Αν το συνδυάσουμε με τη πρωτη παράγραφο το προβλημα το προκαλούμε εμεις οι ίδιοι και οχι η εταιρία που το παρασκευάζει!
Γιώργο μου εμένα προσωπικά με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο με τα λεγόμενά σου!

Απλά δεν δίνεται σαφής απάντηση (όχι ότι περιμένω απάντηση απλώς τα ερωτήματά μου είναι προς προβληματισμό και προς σκέψιν για όλους εμάς)..
- Έστω ότι γίνεται "προληπτικά" ή "άσκοπα" η χρήση του συγκεκριμένου φαρμάκου, δεν οφείλει η εταιρεία να διορθώσει τις παρενέργειες καθώς και την ανεπιτυχή δράση του φαρμάκου ως αποτέλεσμα των παραπάνω? Μια πολύ καλή λύση είναι να αναγράφεται μέσα στις οδηγίες ότι η χρήση του να γίνεται προσεκτικά και συνειδητοποιημένα πχ..
- Το συγκεκριμένο σκεύασμα θεωρείται αντιβιοτικό?? πολύ αμφιβάλλω μάλλον κάτι αντίστοιχο σαν το ντεπόν αναβράζον για ψάρια μου κάνει εμένα.
- Γίνεται επιτέλους να σταματήσει το φαινόμενο να "επιβάλλεται" στους χομπίστες που έχουν το παραμικρό πρόβλημα τα ψάρια τους να το χρησιμοποιούν (αυτό που λέμε για ψύλλου πήδημα)?

Υ.Γ. κι επιτέλους ας σταματήσει το moto ότι δεν επηρεάζει τη βιολογία!!!! γελάει ο κόσμος
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 02-06-14, 18:06
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

φιλε μου το φαρμακο το χρησιμοποιω καιρο και κυριως σε καραντινα.
βιολογια ποτε δεν μου επειρεασε οπως και σε φιλους συνχομπιστες που εχω ρωτησει..
το φαρμακο δεν τα σπαει, αλλα σε ελαφρα ασθενεια την δουλεια του την κανει..
σιγουρα θα προτιμησω το μελαφιξ σε ασθενειες που μπορει να θεραπευσει.
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 02-06-14, 21:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το συγκεκριμένο φάρμακο το έχω χρησιμοποιήσει 3 φορές, 2 σε φούνγκους (άσπρο χνούδι σε κογκολέζο) και 1 σε ροδόστομους με φιν ροτ με ικανοποιητικό αποτέλεσμα και κανένα προβήμα στη βιολογία, και τη 1η φορά επειδή διάβασα πως δεν επηρεάζει τη βιολογία ταίζα τα ψάρια κανονικά και τις 3 ημέρες της θεραπείας, τις επόμενες 2 για λόγους ασφαλείας δεν τα τάισα τις 3 ημέρες. Εννοείται πως σε τέτοιες περιπτώσεις κάνω μετρήσεις 2 φορες την ημέρα.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 02-06-14, 21:22
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

+1 κι εγω ταιζα τα ψαρια στην θεραπεια και μαλιστα grindal για να δυναμωσουν
δεν ειχα μετρησιμη αμμωνια..
παντως γι αυτες τις ασθενειες που ειπες κανει μια χαρα...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 02-06-14, 21:38
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Να γραψω μια ενημερωση για τα ψαρακια του φιλου:

Σημερα εκανε παλι αλλαγη νερου. Το ενα ψαρι που ειχε το προβλημα (συνολικα ειχε 8 ψαρια, 2 απεβιωσαν και ενα ειχε εμφανισει προβλημα χθες) δεν το εβρισκε ολη μερα (θα ειχε κρυφτει μεσα στη java fern) αλλα αφου αναψε το φως και περασε λιγη ωρα μετρησε 6 ψαρια και ολα κολυμπανε κανονικα (δηλαδη φαινεται να του εφυγε το προβλημα). Για να δουμε.. Παντως αυτο που βλεπει ειναι οτι καπως φοβουνται. Καθονται πισω απο μια πετρα και βγαινουν που και που. Καποια στιγμη κολυμπησαν δραστηρια και τωρα παλι που μιλησαμε, εχουν βγει ολα και κολυμπανε κανονικα.

Δεν εριξε τιποτα τελικα απο φαρμακα. Θα κανει και αυριο αλλαγη παλι, φαινεται απο οτι μου λεει να τους κανει καλο.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 02-06-14, 21:42
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

αντε να δουμε....
ευχομαι το καλυτερο για τα ψαρακια!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 02-06-14, 21:51
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οι τακτικές, πολλές και μικρές αλλαγές νερού με παράμετρες νερού ίδιες με του ενυδρείου μόνο καλό κάνουν, αλλά με ηρεμία και προσοχή να μη στρεσάρεις τα ψάρια.
Σου εύχομαι και εγώ να τελείωσαν τα προβλήματά σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 02-06-14, 21:58
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Και εγω αυτο ευχομαι παιδια, να τελειωσαν τα προβληματα του φιλου γιατι εχει σκασει.

Ναι, τις αλλαγες τις κανει αργα αργα με ποτηρακι.

Τωρα θα αρχισει να φερνει και τις τιμες του νερου πιο κοντα σε αυτο που θελουν τα ψαρια, γιατι ενα μηνα που τα εχει, ειναι σε νερο δικτυου.
__________________
Urban Mood: https://www.youtube.com/watch?v=pS0ClD5LJ7o
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 02-06-14, 22:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το esha 2000 αφου λεει οτι καταπολεμαει τα βακτηρια εχει και καποια δοση αντιβιωτικου. Τωρα η αποτελεσματικοτητα του εχει παρα πολλους παραγοντες οπως πχ το ποσο ταλαιπωρημενο ειναι το ψαρι, αν εχουμε κανει σωστη "διαγνωση", αν υπαρχουν ανθεκτικα στελεχη, αν το χρησιμοποιουμε σωστα* κοκ! Μπορει να ειναι επισης αποτελεσματικο σε fungus και εξωπαρασιτα αλλα μπορει να μην ειναι τοσο σε βακτηριακες μολυνσεις και το αντιθετο! Κανεις δε μπορει να ξερει με σιγουρια!

Αν καταστρεφει τη βιολογια ...
Φυσικα και σκοτωνει πολλα απο τα βακτηρια στο φιλτρο! Σημασια εχει αν υπαρχει πολυ "βιολογια" στο φιλτρο μας (και σωστες συνθηκες ωστε να προλαβει να αναπληρωθουν οι απωλειες).

Γενικα απο οσα εχω δει σε θεραπειες ακομα και φαρμακα που ισχυριζονται οτι δεν επηρεάζουν την βιολογια του φιλτρου οχι μονο την επηρέασαν αλλα την τιναξαν στον αερα!

* Επισης το esha 2000 σε μαλακο νερο θα πρεπει να βαζουμε διπλη δοση (η και παραπανω λεω εγω) ωστε να ειναι αποτελεσματικο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 02-06-14, 22:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να γραψω μια ενημερωση για τα ψαρακια του φιλου:

Σημερα εκανε παλι αλλαγη νερου. Το ενα ψαρι που ειχε το προβλημα (συνολικα ειχε 8 ψαρια, 2 απεβιωσαν και ενα ειχε εμφανισει προβλημα χθες) δεν το εβρισκε ολη μερα (θα ειχε κρυφτει μεσα στη java fern) αλλα αφου αναψε το φως και περασε λιγη ωρα μετρησε 6 ψαρια και ολα κολυμπανε κανονικα (δηλαδη φαινεται να του εφυγε το προβλημα). Για να δουμε.. Παντως αυτο που βλεπει ειναι οτι καπως φοβουνται. Καθονται πισω απο μια πετρα και βγαινουν που και που. Καποια στιγμη κολυμπησαν δραστηρια και τωρα παλι που μιλησαμε, εχουν βγει ολα και κολυμπανε κανονικα.

Δεν εριξε τιποτα τελικα απο φαρμακα. Θα κανει και αυριο αλλαγη παλι, φαινεται απο οτι μου λεει να τους κανει καλο.
Δεν ηταν και τελειως στην τυχη ή αβασιμο αυτο που προτεινα με τις αλλαγες.
Στο σεμιναριο του ο Soh, μας ειχε πει οτι οταν κατι δεν παει καλα στα δισκοενυδρεια του, το πρωτο που κανει, ειναι αμεση αλλαγη νερου 100% (αυτος που ξερει πως να κανει σωστη αλλαγη) και αναλογα μετα πραττει.
Μακαρι να εφταιγε κατι στο νερο και να απομακρυνεται με τις αλλαγες.
Αν βλεπει και ηρεμουν τα συμπτωματα, ας κανει μια μερα παυση στις αλλαγες, να δουμε τι θα γινει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 02-06-14, 23:09
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Γιώργο θα συμφωνήσω μαζί σου, όλα τα φάρμακα, ακόμα και για ανθρώπους, λειτουργούν με ποσοστά επιτυχίας. Επειδή ο κάθε οργανισμός είναι σχεδόν μοναδικός μπορεί να μην έχει τα αποτελέσματα που μπορεί να έχει σε κάποιον άλλον. Για αυτό δεν μπορούμε να πούμε πως θα λειτουργήσει 100% σε κάποιον οργανισμό επειδή λειτούργησε σε κάποιον άλλον , αλλά ούτε και να πούμε πως δεν θα λειτουργήσει 100% επειδή δεν λειτούργησε σε κάποιον άλλον ή επειδή είχε παρενέργειες.
Κάτι ανάλογο συμβαίνει και με τη βιολογία, επειδή όλοι το ξέρουμε πως είναι η καρδιά του οικοσυστήματος ενός ενυδρείου, πρέπει να υπάρχει η υποδομή να ανταπεξέρχεται στις δύσκολες καταστάσεις, και ένα φάρμακο, όπως και να το κάνεις όλο και κάτι θα καταστρέψει από τη βιολογία, και όπως σωστά το είπες , να υπάρχουν οι συνθήκες για γρήγορη αναπλήρωση. Όπως επίσης, επειδή σε εμένα ή σε κάποιον άλλον με τη χρήση αυτού του φάρμακου δεν επηρεάστηκε η βιολογία , δεν σημαίνει πως δεν θα επηρεαστεί σε κάποιον τρίτο, ή το ανάποδο , επειδή επηρεάστηκε σε κάποιον δεν σημαίνει πως θα επηρεαστεί σε όλους, για αυτό εφιστούμε τη προσοχή μας και είμαστε σε ετοιμότητα για γρήγορη αντίδραση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γεννάει το ψαρακι μου????????? thanps Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-10-11 17:27
Ψαρακι με fin rot Χρυσανθη Αρχάριοι γλυκού νερού 7 24-02-11 18:38
ΨΑΡΑΚΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΡΟΖ bantourakis Αρχάριοι γλυκού νερού 5 27-09-10 12:31
SOS ψαρακι στα τελευταια του ! olga Γλυκό νερό - Γενικά 8 15-07-10 00:03
Στρωσιμο με ψαρακι angela Αρχάριοι γλυκού νερού 36 05-10-06 23:21

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06614 seconds with 14 queries