Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-06-10, 16:01
stoyp@hotmail.com Ο χρήστης stoyp@hotmail.com δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-06-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη-μαρτιου
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή Νέο ενυδρείο!

Γεια χαρα σε ολους!ειμαι νεος στο αθλημα!εδω και δυο μερες διαβαζω οτι βρω στο foroum κα παρασερνομαι απο το ενα θεμα στο αλλο γιατι ολα ειναι υπεροχα!ετσι αποφασισα επειδη ειναι αρχη να ζητησω την συμβουλη σας!
καταρχην μου εκαναν δωρο ενα ενυδρειο γωνιακο(τριγωνο) με προσοψη 84cmκαι τις αλλες δυο πλευρες απο 60cm και υψος ωφελιμο 62cm και μου ειπανε οτι ειναι 150L!θερμοστατης 100watt!φιλτρο εσωτερικo 647l/hr (μονο κατι σφουγγαρια εχει μεσα)!και ενα πλαστικο πατωμα και ενα θερμομετρο!κατοπιν επισκεψης σε ενα pet shop και μαλλον να βαλω κιχλιδες ή τροπικα μου εδωσε 3 σακουλια πετρα(aqualit f17 αυτο γραφει το σακουλακι),ενα μπουκαλακι tropical esklarin,ενα tetra aqua easy balance!εχω βαλει μεσα τον εξοπλισμο και τις ποσοτητες (που μου ειπε)απο αυτα τα μπουκαλακια!και το εχω εδω και 2 μερες να δουλευει full και περιμενω το στρωσιμο και θα παω να παρω και test γιατι απο οτι διαβασα χωρις αυτα δε γινεται δουλεια!πριν προχωρησει παρακατω το ενυδρειο θελω να μου πειτε αν μπορειτε φυσικα:
1ον:ως τωρα ειναι ολα καλα?
2ον:τι χρειαζεται για να βαλω φυτα αργοτερα?(υποστρωμα που δεν ξερω τι ειναι)
3ov:αν και ξερω οτι εξαρταται και απο το μεγεθος ποσα ψαρακια μπορω να εχω?
ολα αυτα τα ρωταω για να το ετοιμασω μην ξηλωνω αργοτερα!

Υ.Γ ευχαριστω για τον χρονο σας και τις συμβουλες σας!

Γιωργος απο θεσσαλονικη!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-10, 16:05
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!!
πριν συνεχισεις να διαβαζεις το ενα θεμα μετα το αλλο στο ασχετο..ξεκινα με τα υπομνηματα των αρχαριων....διαβαζοντας τα προσεκτικα θα δεις οτι με μπουκαλακια και ζουμακια δε στρωνεται ενυδρειο...και θα πρεπει να ακολουθησεις μια απο τις μεθοδους στρωσιματος παρακολουθωντας ταυτογχρονα με τα αναλογα τεστ.
αν δε καταληξεις στο τι ψαρια θελεις να βαλεις δε μπορουμε να σου απαντησουμε στο τι χαλικι-υποστρωμα να βαλεις και αν μπορεις να βαλεις φυτα.
η μια απαντηση φερνει την αλλη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-10, 16:10
stoyp@hotmail.com Ο χρήστης stoyp@hotmail.com δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-06-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη-μαρτιου
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

τα ειχα βαλει πριν αρχισω να διαβαζω και δεν περιμενω τιποτα απο αυτα πλεον!θα παω με τον παραδοσιακο τροπο και θα αγορασω τεστ!αυτος γιατι μου εδωσε αυτη την μ-----α για χαλικι προτου αποφασισω για ψαρια?και αν διαβαζα πιο πριν δε θα το εβαζα κιολας!να του το φερω στο κεφαλι?!δεν θελουν ολα τα φυτα υποστρωμα και τι ειναι αυτο?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-10, 16:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το υποστρωμα ειναι ενα υλικο που το βρισκεις σε διαφορετικες μορφες (σαν χωμα..σαν χαλικι..) και εχει σκοπο να παρεχει πολυτιμα για τα φυτα στοιχεια λιπανσης.
δεν ειναι απαραιτητο το υποστρωμα για ολα τα ενυδρεια...μπορεις να εχεις φυτεμενο και χωρις υποστρωμα.

σε καποια ενυδρεια ΔΕΝ πρεπει να μπαινει. π.χ. αν βαλεις αφρικανες...(που συνηθως δε βαζουμε φυτα) ακομη κι αν βαλεις καποια σκληροτραχηλα φυτα...δε βαζεις υποστρωμα και γιατι δεν ειναι αναγκαιο αλλα και γιατι καποια ειδη σκαβουν πολυ και το ανακατευουν με ασχημες συνεπειες...

πρεπει να κατασταλαξεις στο τι ενυδρειο θελεις να κανεις...
κοιτα στις παρουσιασεις για ιδεες...
αν δεν εχεις ενα στοχο και απλα ρωτας τι ειναι το υποστρωμα και τι ειναι το διοξειδιο (οχι οτι δε πρεπει να τα ρωτησεις και αυτα) θα διαβαζεις για μηνες χωρις να κανεις τιποτα. ειναι πολυ μεγαλη η γνωση που κυκλοφορει εδω...
διαλεξε περιπου τι θελεις να κανεις και ευχαριστως να βοηθησουμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-10, 16:35
stoyp@hotmail.com Ο χρήστης stoyp@hotmail.com δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 23-06-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη-μαρτιου
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

ο.κ!σε ευχαριστω πολυ!θα προσπαθησω να καταληξω καπου απο ολα αυτα!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04610 seconds with 12 queries