Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-06-18, 07:56
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή Κοραλλινη & Reef Safe ασπονδυλα

Γεια σας κ παλι! Εχω ξεκινησει δουλεια για φετος παλι και πλεον μπορω να αφιερωθω στο χομπι μ δυναμικα

Εχω βρει στα μερη οπου παω ψαροντουφεκο βραχους πορωδεις καλυμμένους απο ροζ κοκκινη και μωβ κοραλλινη, καθως επισης και κοράλλια μικρα ακομα (μεχρι 7-8cm σε υψος) χρωματος σκούρου κοκκινου σαν αιμα, σε βαθος κατω των 2 μετρων ολα αυτα!
Θελω να τοποθετησω τετοιον ζωντανο βραχο στο ενυδρειο μ (οχι κομματια με κοραλλια κανονικα καθως ειναι το μονο μερος οπου εχω δει εδω στη κερκυρα να εχει και δε θελω να τα παρω απο εκει κ να ρισκαρω να μ πεθανουν, μονο βραχο με κοραλλινη θα παρω) αλλα δε ξερω αν θα πληρω τις προϋποθέσεις.
Ο @pagokoftis μου ειπε οτι η δικια μας κοραλλινη δε θελει πολυ φως γιαυτο και μεγαλώνει στις πιο σκοτεινες πλευρες των βράχων, το οποιο το κοιταξα κ ισχυει. Λοιπον λεω να βαλω ενα φως Τ5 35 juwel HiLite Marine (14.000Κ) και να παρω ενα συμπλήρωμα της seachem ασβεστίου μαγνησιου και στροντιου για κοραλλια (γτ συμπεριφερεται σαν σκληρό κοραλι και θελει αλκαλικοτητα και ασβεστιο υψηλο στο νερο γυρω στα 8.5dKH και 400ppm αντίστοιχα). Το φως ειναι καλο; Μηπως ριναι υπερβολικο;
Επισης ξερω οτι οι αχινοι τη τρωνε οποτε θα τον επιστρέψω στη θαλασσα. Το "συνεργειο καθαρισμού" οι ερημιτες και τα σαλιγκαρια τρωνε και αυτα τη κοραλλινη; Μπορω να τα κρατήσω; Γτ ειχα δει σε site του εξωτερικού οτι υπαρχουν reef safe ερημιτες κ ελεγα μηπως οι δικοι μας ειναι.

Τελος, εκεινα εκει τα σφουγγαρια που ειναι σαν να ειναι δερματινα στην υφη (που καποια ειναι μπεζ κ καποια μαυρα) ζουν σε ενυδρείο; Βοηθούν στη φιλτρανση του νερου ή το επιβαρυνουν;

Ευχαριστώ για τη βοήθεια σας εκ των πρωτερων! Απο τον καιρο π ειμαι εδω εχω μαθει πολλα για το χομπι μας και με εχει αποτρεψει απο το να κανω πολλα λαθη και γενικως η βοήθεια π υπαρχει εδω απο ολους σας ειναι πολυτιμη και εχετε δημιουργήσει μια πολυ ευχάριστη κοινότητα!


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-06-18, 10:02
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Καλημερα φιλε μου, ο παγοκοφτης ειναι επιστημονας στα θαλασσινα!
Εγω απο τα λιγα που ξερω ειναι οτι τα σαλιγγαρια μονο καλο κανουν
Εγω εχω 2 αχινους γιατι δεν εχω κοραλλινη!
Οι ερημιτες ειναι στο συνεργειο καθαρισμου και αυτοι ,απλως οι μεγαλοι κανουν νω κατω το ενυδρειο
Επισης οι βραχοι για να κανουν δουλεια πρεπει να ειναι με πορους (τραγανα)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-06-18, 10:30
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Ειναι αρκετα πορώδης ο βράχος και ανα σημεια εχει αιχμηρές προεξοχες και γενικως εχει πολυ τραχια επιφανεια.
Θα το τελειώσω σημερα λογικα κ θα ανεβασω φωτο. Κ αυριο μεθαυριο θα μ ερθουν και τα φωτα

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κλεόβουλος : 18-06-18 στις 10:51
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-06-18, 10:44
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Φυσικά και μπορείς να βάλεις τέτοιον βράχο!!! Η κοραλλίνη δεν αντιδρά καλά στις μεταβολές φωτεινότητας, αλλά αν έχεις σωστές παραμέτρους δεν θα έχεις θέμα, και να εξαφανιστεί μερικώς, θα ξαναβγεί..
Ερημίτες και σαλιγκάρια δεν την τρώνε, μόνο οι αχινοί απ' όσο ξέρω...
Το να χρησιμοποιήσεις συμπληρώματα είναι λίγο επικίνδυνο αν δεν αγοράσεις τεστ να μετράς.. Ξαναλεώ οτι δεν έχουν τρελές καταναλώσεις, απλά αν διατηρείς τιμές θάλασσας, είτε με συχνές αλλαγές νερού, είτε με τα συμπληρώματα (και μπουστάρεις σταδιακά και λιγάκι) θα έχεις παντού...
Το φως δεν το έχω δοκιμάσει και γενικά έχω δοκιμάσει μόνο LED στα ενυδρεία μου... Το φάσμα, θα μπλεδίζει λιγάκι, πιστεύω θα είναι μια χαρά!!

Τα σφουγγάρια θέλουν πάλι σωστές συνθήκες νερού.. Αν πιστεύεις ότι μπορέις να τις παρέχεις, να τα βάλεις, και βοηθούν γενικά, διαφορετικά θα έχεις δυσάρεστες εκπλήξεις και δυσοσμία ανυπόφορη!!!!!
Λογικά μιλάς για κάποια από τα Chondrilla Nucula, Chondrosia Reniformis ή Ircinia Μuscarum..
Όλα αυτά θέλουν τεράστια προσοχή στη μεταφορά τους και στην εισαγωγή τους στο ενυδρείο, καθώς δεν πρέπει να έρθουν σε επαφή με τον αέρα ΚΑΘΟΛΟΥ!!! Οπότε μέσα στο νερό βάζεις τον βράχο σε μια zip σακούλα, την κλείνεις ερμητικά μέσα στην θάλασσα και την βάζεις σε ένα δοχείο... Βάζεις μετά την σακούλα μέσα στο νερό του ενυδρείου, την ανοίγεις και τοποθετείς τον βράχο!!
Γενικά, ότι ζωντανό βράχο και να βγάλεις θα έχεις κάποια έστω μικρά κομματάκια σφουγγαριού, οπότε αν δεν μπορείς να μεταφέρεις όλους τους βράχους με τον παραπάνω τρόπο, μοιραία θα έχεις κάποιες απώλειες, οι οποίες θα σου δημιουργήσουν αμμωνία/νιτρικά και μια μυρωδίτσα, οπότε να είσαι προετοιμασμένος την πρώτη βδομάδα γα μερικές καλές αλλαγές νερού...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα φιλε μου, ο παγοκοφτης ειναι επιστημονας στα θαλασσινα!
Σώπα μωρέ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 18-06-18 στις 10:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-06-18, 10:49
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Καταλαβα! Το εγχειρημα με το σφουγγαρι το αφηνω τοτε. Προς το παρον μονο μια περκα και 1 thalassoma pavo εχω. Μπορω να βαλω αλλο ένα thalassoma και 2 3 καλογριτσες κ ισως καποια μικρη σαλιαρα η γοβιο;

Θα ανεβασω φωτο σμρ με το που ολοκληρωσω με τον ζωντανο βραχο.
Επισης οι βραχοι εχουν πανω μικρα ακομα φυκη τα οποία ειναι πρασινα κ με πλατια φυλλα. Αυτα π λενε kelp στο εξωτερικο. Ειναι καλα ή ειναι βρωμια ;

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-06-18, 11:36
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Βάλε άλλο ένα αν θες, κατά προτίμηση αρσενικό αν δεν έχεις ήδη.. και μια καλογριά και μια σαλιάρα.. Μην το φορτώσεις αμέσως.. Μπορεί να πιάσεις κάποια ψαράκια αργότερα που θα θες να βάλεις και να μην μπορέις...
Ότι άλγες και να υπάρχουν πάνω στους βράχους δεν είναι ποτέ βρώμα.. Σαν ulva μου κάνει όπως μου το λες, που συνήθως αναπτύσσεται σε ψιλοβρώμικα νερά... Αλλά το ίδιο το φυτό, δεν κάνει κακό.. Τα περισσότερα απλά είναι δύσκολο να ευδοκιμήσουν στο ενυδρείο σου και μπορεί να λιώσουν... Αν είναι αρκετά, θα σου δημιουργήσουν νιτρικά, οπότε κάνεις μετρήσεις και κάνεις αλλαγές νερού να τα μειώσεις, γιατί τα νιτρικά αυτά θα δημιουργήσουν άλλες άλγες που μπορούν να ευδοκιμήσουν στο ενυδρείο σου, τις οποίες όμως να μην θες...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-06-18, 11:53
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάλε άλλο ένα αν θες, κατά προτίμηση αρσενικό αν δεν έχεις ήδη.. και μια καλογριά και μια σαλιάρα.. Μην το φορτώσεις αμέσως.. Μπορεί να πιάσεις κάποια ψαράκια αργότερα που θα θες να βάλεις και να μην μπορέις...
Ότι άλγες και να υπάρχουν πάνω στους βράχους δεν είναι ποτέ βρώμα.. Σαν ulva μου κάνει όπως μου το λες, που συνήθως αναπτύσσεται σε ψιλοβρώμικα νερά... Αλλά το ίδιο το φυτό, δεν κάνει κακό.. Τα περισσότερα απλά είναι δύσκολο να ευδοκιμήσουν στο ενυδρείο σου και μπορεί να λιώσουν... Αν είναι αρκετά, θα σου δημιουργήσουν νιτρικά, οπότε κάνεις μετρήσεις και κάνεις αλλαγές νερού να τα μειώσεις, γιατί τα νιτρικά αυτά θα δημιουργήσουν άλλες άλγες που μπορούν να ευδοκιμήσουν στο ενυδρείο σου, τις οποίες όμως να μην θες...
Καταλαβα φιλε μου!Σε ευχαριστω για τη βοηθεια σ!
Ποια αλλα μεσα μπορω να χρησιμοποιησω για να ελατωσω την αλγη; Πχ τα σαλιγκαρια που τη τρωνε οι ερημιτες που καταναλωνουν τα υπολείμματα και δεν αφηνουν τα νιτρικα να ανεβουν...Τι αλλο; (εννοω απο ζωντανο οργανισμο εχω σκιμμερκ δουλευει μια χαρα).

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-06-18, 12:02
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Καλά είναι όλα αυτά, αλλά αν θες να απαλλαγείς από άλγη, μόνο με αλλαγές νερού και σκίμμερ για να πέσουν τα νιτρικά...
Τ σαλιγκάρια την τρώνε, αλλά κάποια στιγμή θα κάνουν τα κακάκια τους, θα δημιουργήσουν νιτρικά, τα οποία θα ξαναδημιουργήσουν άλγη..
Απλά την καθαρίζουν από τζάμια π.χ.
Είναι κλειστό σύστημα, ότι βάζουμε από τροφή μέσα πρέπει με κάποιον τρόπο να βγαίνει πάλι έξω.. και αυτό δεν μπορούν να το κάνουν οι ζωντανοί οργανισμοί, ίσα ίσα το αντίθετο γίνεται...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-06-18, 12:07
Το avatar του χρήστη Nicholas_Pachis
Nicholas_Pachis Ο χρήστης Nicholas_Pachis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-01-2016
Περιοχή: Kerkyra, Greece
Μηνύματα: 58
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλά είναι όλα αυτά, αλλά αν θες να απαλλαγείς από άλγη, μόνο με αλλαγές νερού και σκίμμερ για να πέσουν τα νιτρικά...
Τ σαλιγκάρια την τρώνε, αλλά κάποια στιγμή θα κάνουν τα κακάκια τους, θα δημιουργήσουν νιτρικά, τα οποία θα ξαναδημιουργήσουν άλγη..
Απλά την καθαρίζουν από τζάμια π.χ.
Είναι κλειστό σύστημα, ότι βάζουμε από τροφή μέσα πρέπει με κάποιον τρόπο να βγαίνει πάλι έξω.. και αυτό δεν μπορούν να το κάνουν οι ζωντανοί οργανισμοί, ίσα ίσα το αντίθετο γίνεται...
Δεν εχω θεμα με την αλγη ευτυχως απλα ρωτησα.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-06-18, 14:18
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nicholas_Pachis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειναι αρκετα πορώδης ο βράχος και ανα σημεια εχει αιχμηρές προεξοχες και γενικως εχει πολυ τραχια επιφανεια.

Αιχμηρή επιφάνεια δεν σημαίνει και οτι είναι πορώδης. Πιάσε τον και "δες" το βάρος του έξω από το νερό. Αν είναι ελαφρύς οκ.

Οι τραγάνες δεν βρίσκονται στα 2-3 μέτρα. Οπότε πιθανολογώ να μην είναι. Εκτός και αν κάποιο διχτιάρικο, καθάρισε τα δίχτια του στο σημείο.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 31-01-19, 12:14
Το avatar του χρήστη Samian
Samian Ο χρήστης Samian δεν είναι συνδεδεμένος
Mare nostrum moderator
 
Εγγραφή: 02-02-2010
Περιοχή: Σάμος
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Έχουμε τπτ νεώτερο....καμία εξέλιξη στο ενυδρείο ;;;
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καβουρι..ειναι reef-safe? Πάνος Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 3 07-03-10 12:43
Picasso trigger : reef safe ή οχι ? thanpapa Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 30-01-08 23:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05856 seconds with 15 queries