Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-01-21, 16:58
thomaska Ο χρήστης thomaska δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-01-2021
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Νέος στο θαλασσινό και έχω φρικάρει...

Καλησπέρα στην ομάδα,

Καλησπέρα στην ομάδα. Εδώ και 6 χρόνια έχω ενυδρείο γλυκού νερού αλλά τα χρώματα του θαλασσινού με έκαναν να αποφασίσω να γυρίσω σε θαλασσινό. Αποφάσισα λοιπόν κατ' αρχήν να πουλήσω τον εξοπλισμό μου (δεν έχει πουληθεί ακόμα και τον παραθέτω μήπως χρειαστεί τελικά κάτι να κρατήσω για το θαλασσινό) και θα ήθελα την γνώμη σας πως να ξεκινήσω το νέο μου ενυδρείο.

Υφιστάμενος εξοπλισμός:

1. Juwel Lido 120
2. Φίλτρο Eheim Professional 4+. Χρειάζεται?
3. UV Lamp Eheim. Χρειάζεται?
4. Ph Meter. Χρειάζεται?
5. CO2 Μπουκάλα με όλο τον εξοπλισμό. . Χρειάζεται?
6. JBJ Aquarium Arctica Chiller. Χρειάζεται?
7. AquaMedic Reef Doser. Να υποθέσω πως χρειάζεται, το λέει και το όνομα.
8. AQUATLANTIS EASY LED CONTROL 2 PLUS DIMMER.

Κατ αρχήν να πω πως θέλω να αλλάξω το Lido 120, να πάω σε λίγο μικρότερο λόγω χώρου και σκέφτομαι είτε το DUPLA MARIN NANO OCEAN CUBE 80 AQUARIUM 45X45X40CM 80L, είτε το Αmtra NANOTANK 90lt. Ποια η γνώμη σας?

Επίσηςε θα ήθελα τη γνώμη σας τι από τα παραπάνω που έχω τι χρειάζεται και τι όχι ώστε να μην το πουλήσω. Τέλος, περιμένω τη βάση του νέου ενυδρείου 50x50x90, θα μου την φτιάξει ένα φίλος, και μετά θα προχωρήσω με την αγορά του. ¶ρα θα ήθελα προτάσεις σχετικά με το ενυδρείο που ρώτησα και πριν αλλά σίγουρα και τι άλλο θα χρειαστώ? Δεν βιάζομαι να το βάλω μπροστά, θα το πάω σιγά σιγά, οπότε θα ήθελα να κάνω ένα ένα τα βήματα.

Έτσι, θα ήθελα να μου πείτε τι skimmer να πάρω, τι κυκλοφορητές, τι test θα χρειαστώ, πόσα κιλά αραγωνίτη θα χρειαστώ και ζωντανό βράχο κλπ και γενικά τι εξοπλισμό θα χρειαστώ και προτάσεις από μάρκες και μοντέλα που προτείνετε, ώστε να αρχίζω να κάνω τον προυπολογισμό του ενυδρείου! Ακόμη, τι προετοιμασία θα χρειαστεί το ενυδρείο, θα χρειαστεί στρώσιμο όπως το γλυκό νερό και τι άλλο θα χρειαστεί;

Να πω την αλήθεια έχω πελαγώσει αρκετά γιατί διαβάζω διάφορα και δεν ξέρω εάν τελικά χρειάζονται όλα αυτά για ένα ενυδρείο 90 λίτρων. Επίσης άλλοι είναι υπέρ του sump και άλλοι όχι. Λένε πως έχει προβλήματα, πως εξατμίζεται το νερό και μπορεί να καεί η αντλία, πως με την εξάτμιση σαπίζει η βάση του ενυδρείου, πως σε περίπτωση διακοπής ρεύματος υπάρχει κίνδυνος πλημμύρας και άλλα πολλά. ¶λλοι πάλι υποστηρίζουν πως τα ίδια ισχύουν και για το skimmer το εξωτερικό ή το κρεμαστό. ¶γνωστα πράγματα για εμένα και για το γλυκό, το τρέχω 5 χρόνια σχεδόν χωρίς σταγόνα και φεύγοντας και το καλοκαίρι για τουλάχιστον 2 εβδομάδες. Αλήθεια με το θαλασσινό τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση?

Επίσης λένε για αντίστροφη όσμωση, που να την βάλω? Δεν έχω κοντά νιπτήρα ή νεροχύτι.... Αυτόματη αναπλήρωση, δηλαδή εκτός από το sump και το ενυδρείο θα πρέπει να έχω και μπετόνι με νερό από την αντίστροφη όσμωση για αυτόματη αναπλήρωση? Και τι θα γίνει εάν κολλήσει η αυτόματη αναπλήρωση και είτε δεν στείλει νερό στο sump είτε στείλει όλο το νερό στο sump?

Ευχαριστώ πολύ και συγνώμη εάν σας κούρασα αλλά και για όσο θα σας κουράσω στο μέλλον, αλλά έχω χάσει την μπάλα και θα ήθελα μία τεράστια βοήθεια για να βάλω τις σκέψεις μου και τα πράγματα σε μία σειρά.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-21, 01:37
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

το θαλασσινο ενυδρειο μπορει να σου φανταζει περιπλοκο, ειδικα τωρα στην αρχη, τα πραγματα ομως ειναι πολυ πιο απλα, μην αγχωνεσαι...
ενα σωστα σχεδιασμενο ενυδρειο δεν πλημμυριζει ποτε, προτιμησε το sump θα σε διευκολυνει πολυ, μαλιστα στα λιτρα που θες συνηθως ειναι πλατης και οχι απο κατω, αρα το dupla marin nano αποτι βλεπω θα σε βολεψει μια χαρα..
ο εξοπλισμος που εχεις δεν θα σου χρησιμευσει σε τιποτα αρα μπορεις να τον δωσεις, θα εχεις μεσα στο σαμπακι λιγο αντιφωσφορο σε καλτσα, ενα σκιμερακι,εναν θερμοστατη,και μια αντλια επιστροφης, για φωτισμο led και για ψυξη ανεμιστηρακια αρα εξατμιση αρα αλλαγη αλατοτητας, προβλημα που θα κληθεις να αντιμετωπισεις..
η αντιστροφη οσμωση ειναι μονοδρομος και για τις αλλαγες νερου αλλα και για να αναπληρωνεις την εξατμιση..
τελος θα χρειαστεις μια μικρη αντλια για εσωτερικη κυκλοφορια..
ελπιζω λιγο να βοηθησα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-21, 11:56
Το avatar του χρήστη gallos
gallos Ο χρήστης gallos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Πολύ υπομονή και μετρήσεις στην αρχή!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Θαλασσινό kosas Reef 5 18-07-17 20:27
Νέο θαλασσινό tropheus Θαλασσινό νερό - Γενικά 5 23-02-05 14:27
Θαλασσινό σφουγγάρι σε θαλασσινό ενυδρείο Cristos Φίλτρανση 3 17-10-04 12:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:57.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03499 seconds with 15 queries