Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-22, 10:19
Reaver Ο χρήστης Reaver δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 11-03-2022
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1
Προεπιλογή Νέος στο hobby (απορίες Malawi)

Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

Πρώτο μου thread στο forum καθώς είμαι νέος στο hobby. Έχω ένα μικρό community γλυκού 60lt εδώ και κάποιους μήνες ενώ στο παρελθόν έχω τρέξει για σχεδόν 20-24 μήνες και πάλι community γλυκού.

Υπήρχε πάντα η ιδέα να ξεκινήσω ένα αφρικανικό κιχλιδάδικο και το αποφάσισα πριν μερικούς μήνες. Από τότε διαβάζω και ενημερώνομαι σχεδόν καθημερινά για τις ανάγκες των αφρικανών και τα διαφορετικά setups που θα μπορούσα να υλοποιήσω στο project. Η απόφαση είναι να πάω με "all males peacock & hap" setup. Παραταύτα μου έχουν παρουσιαστεί κάποιες απορίες για τις οποίες θα ήθελα πραγματικά τη γνώμη σας καθώς εκτιμώ βαθύτατα την εμπειρία σας. Παραθέτω εδώ τον εξοπλισμό που σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω:
  • Γυάλα: 180x60x65 - 702lt
  • Υπόστρωμα: Aragonite άμμος
  • Φίλτρανση: 2x Fluval FX6
  • Φωτισμός: Current USA Serene Freshwater Led kit - το έχω ερωτευτεί
  • Φυτά: τίποτα (έχω στο community 60lt δε θα χρησιμοποίησω στο μεγάλο)
  • Background: Κάποιο από τα F model της Aquadecor - τα έχω ερωτευτεί κι αυτά
  • Wave makers: 2x (ένας πάνω, ένας κάτω απέναντι για μεγάλη ροή)
  • Θερμοστάτες: 1x 800w & 1x 500w (για failover με controller θερμοκρασίας) - έχω ασχοληθεί ερασιτεχνικά με αυτοματισμούς οπότε καταλαβαίνετε
  • Το παλιό 100lt μάλλον θα στρωθεί για ενυδρείο καραντίνας

Οι ερωτήσεις που προκύπτουν έπειτα από την έρευνα μηνών που κάνω (συγγνώμη αν κάποιες από αυτές ακούγονται πολύ ερασιτεχνικές):
  1. Έτοιμη γυάλα ή DIY; Αν DIY υπάρχει κάποιο reference τζαμά για Θεσσαλονίκη;
  2. Η επιλογή του υποστρώματος είναι καθαρά υποκειμενικό ή οι αφρικάνες προτιμούν ψιλή (1-2mm), μέτρια(3-4mm), χοντρή (5-6mm) άμμο;
  3. Ιδανικά πόσο υπόστρωμα πρέπει να δημιουργηθεί στο ενυδρείο; 5-8 εκατοστά είναι αυτό που έχω διαβάσει και οι υπολογισμοί μου βγάζουν 110-130 κιλά για το ανωτέρω ενυδρείο.
  4. Πόσο σώφρον για την ασφάλεια των ψαριών είναι η αγορά τους από το internet (ιδιαίτερα από website του εξωτερικού - Ευρώπη φυσικά); Έχει δοκιμάσει κάποιος από εσάς;
  5. Μιας που αποφάσισα για "all males" ενυδρείο, είναι μονόδρομος η αγορά ενήλικων εγγυημένων αρσενικών ή υπάρχει κάποιος τρόπος να επιβιώσουν τα θυληκά στο βασικό ενυδρείο χωρίς "grow up" ενυδρείο; Αν όχι τότε πόσο μεγάλο θα πρέπει να είναι ένα "grow up" ενυδρείο (ενυδρείο το οποίο μεγαλώνει μικρά κι όταν κάποιο είναι εγγυημένα αρσενικό μεταφέρεται στο μεγάλο. Τα θυληκά χαρίζονται ή επιστρέφονται προφανώς).
  6. ...θα επανέλθω εφόσον ξεχνώ κάποια...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-22, 15:44
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες πατριώτη!
Πολύ καλή επιλογή του εξοπλισμού και του ενυδρείου.
Η βασική μου διαφωνία είναι το "all male" που δεν θα σου επιτρέψει να δεις ποτέ τις φυσιολογικές συμπεριφορές των ψαριών που θα ζουν σε έναν στρατώνα περιφέροντας τα χρώματα τους
Για diy γυάλα δεν έχω πρόταση γιατί λείπω χρόνια από την πόλη αλλά ρίξε μια ματιά εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=23621
Για υπόστρωμα οπωσδήποτε ψιλή άμμο.
Δεν θα συνιστούσα αγορά από το εξωτερικό αφού θα σου βγει ο κούκος αηδόνι με τα μεταφορικά, τελωνεία κλπ και αν πέσεις σε κάνα περίεργο ίσως να μη πάρεις ζωντανά τα ψάρια.
Ρίξε μια ματιά και σ' αυτό αν θέλεις http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=100192
και εδώ είμαστε για να τα λέμε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-03-22, 00:22
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Αντε με το καλο!!Μας λειψανε τα μεγαλα αφρικανικα..Για το all male και γω εχω μια ενσταση..Πολλοι το δοκιμασαν ,πιστευω οτι ειδικα σε τοσο μεγαλο ενυδρειο δεν κερδιζεις τιποτα απο αυτα που πιστευεις,αντιθετα χανεις και απο χρωματα και απο συμπεριφορες.Σαν λογικη συνδιαζεται εξαλλου και με τον υπερπληθυσμο και τελικα μονο προβληματα δημιουργει..Για το υποστρωμα και το 1-2mm ειναι χοντρο,θελει πιο λεπτοκοκκο.5-8 εκατοστα ειναι οκ..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο Ενυδρείο & Νέος Στο Hobby και τα αλάτια AngelTz16 Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων 5 16-12-18 08:42
Νέος το hobby - HELP pizzahot Αρχάριοι γλυκού νερού 10 06-02-10 00:43
Νέος στο Hobby με νέο Ενυδρείο! Kostis-Salonika Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 7 03-08-09 00:08
Νέος στο Hobby-Προβλήματα & Απορίες Kostis-Salonika Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-08-09 11:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04508 seconds with 13 queries