Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 12-08-14, 08:03   #1
Αλλαγές νερού
ΧΑΡΗΣ
Member
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος 12-08-14, 08:03
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Δεδομένου ότι η αμμωνία είναι στο μηδέν, θα μπορούσα να κάνω την αλλαγή 30% κάθε 2 βδομάδες αντί κάθε 1, σε ενυδρείο 180L με 3 χρυσόψαρα;
Εμφανίσεις: 3680
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-08-14, 08:16
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Τα νιτρικα σου πρεπει να ελεγχεις για να καθορισεις τη συχνοτητα και το ποσοστο των αλλαγων σου, οχι την αμμωνια. Σε ενα στρωμενο φιλτρο, η αμμωνια ειναι μηδεν, αλλα τα νιτρικα ανεβαινουν συνεχως.

Μεχρι 20-25 πριν την αλλαγη νερου, τα νιτρικα ειναι σχετικα ασφαλη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-08-14, 11:57
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Συμφωνω και εγω απολυτα,απλα να προσθεσω οτι,οι συχνες αλλαγες μονο καλο κανουν,ειναι σα να μπαινει φερσκος αερας μεσα σε κλειστο δωματιο
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-08-14, 12:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεδομένου ότι η αμμωνία είναι στο μηδέν, θα μπορούσα να κάνω την αλλαγή 30% κάθε 2 βδομάδες αντί κάθε 1, σε ενυδρείο 180L με 3 χρυσόψαρα;
Οι αλλαγες νερου δεν χρειαζονται για την μειωση/μηδενισμο της αμμωνιας ΝΗ3/ΝΗ4 (και νιτρωδων ΝΟ2).
Αυτη ειναι δουλεια του φιλτρου.
Αλλαγες νερου για την αμμωνια/νιτρωδη, κανουμε βοηθητικα, μονο σε περιπτωση αναγκης, οταν εχουμε αστρωτο/ανωριμο φιλτρο και δεν μπορει να τα μηδενισει.
(με την προυποθεση οτι εχουμε ψαρια μεσα στο ενυδρειο, τα οποια δηλητηριαζονται αμεσα με αυτα)

Οι αλλαγες νερου χρειαζονται για να μειωνονται αλλα καταλοιπα που δεν τα εξουδετερωνει το βιολογικο φιλτρο, οπως τα νιτρικα NO3 (που ειναι το "απομειναρι" απο το φιλτραρισμα της αμμωνιας και των νιτρωδων) και τα φωσφορικα PO4, αλλα και για το φρεσκαρισμα του νερου με μεταλλικα αλατα (ασβεστιο, μαγνησιο κλπ) και ιχνοστοιχεια, τα οποια ειτε εχουν καταναλωθει (ως θρεπτικα συστατικα απαραιτητα για την επιβιωση και αναπτυξη) απο τα ψαρια και τα φυτα, ειτε εχουν πλεον οξειδωθει και ειναι αχρηστα πλεον για καταναλωση (redox).

Γι'αυτο, οι αλλαγες νερου ειναι απαραιτητες, ειτε εχουμε νιτρικα ειτε οχι,
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-08-14, 13:59
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Ποσο μαλλον σε ενυδρειο με χρυσοψαρα, τα οποια ειναι αρκετα ρυπογονα, μια γεναια εβδομαδιαια αλλαγη νερου ειναι τουλαχιστον απαραιτητη, κατα τη γνωμη μου.

Ας βλεπουμε την αλλαγη νερου σαν μια πραξη φροντιδας για τα ψαρακια μας και οχι ως αγγαρεια
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-08-14, 14:04
ΧΑΡΗΣ Ο χρήστης ΧΑΡΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-06-2014
Περιοχή: Λεμεσός
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Δεν το βλέπω σαν αγγαρεία αλλά θέλω να μαθαίνω και το γιατί κάνω κάποια πράγματα και όχι να το κάνω επειδή "πρέπει". Θέλω να ξέρω λεπτομέρεις όπως το γιατί πρέπει κάθε βδομάδα αντί κάθε 2. Τώρα όμως κατάλαβα και εννοείται πως θα το κάνω

Για να καταλάβετε, ένας υπάλληλος του πετ σοπ μου είπε "Εγώ δεν κάνω ποτέ αλλαγή απλά αναπληρώνω το νερό που εξατμίζεται"
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-08-14, 14:08
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αμα συμπληρωνει χωρις να κανει ποτε αλλαγες νερου θα εχει νιτρικα 250,ph 9.5 και gh 50+

ποιος πετσοπας ειναι αυτος να γελασω λιγο??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-08-14, 14:15
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
αμα συμπληρωνει χωρις να κανει ποτε αλλαγες νερου θα εχει νιτρικα 250,ph 9.5 και gh 50+

ποιος πετσοπας ειναι αυτος να γελασω λιγο??
Μην λες μεγαλες κουβεντες,υπαρχουν και ειναι γνωστες αρκετες τετοιες περιπτωσεις,απλα ειναι εξερεση .Θελει να ειναι αρκετα φυτεμενα,λιγα ψαρια ,κτλ.Αλλα πιστευω οτι ειναι λαθος,και αυτο ειναι αλλο θεμα
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-08-14, 14:58
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

γιατι αμα ειναι φυτεμενο μπορεις να συμπληρωνεις ετσι χυμα?αυτα δεν πρεπει να λεγοντε εκτος κι αν στηριζοντε σε πραγματικα γεγονοτα.
οχι τιποτα αλλο αλλα ενας αρχαριος μπορει να μπερδευτει απο τετοιες αποψεις..
εγω παντως διαφωνω και μου μοιαζει αστειο.
στο προηγουμενο σεταπ ειχα 95 λιτρα με γαριδες και το ενυδρειο ηταν ζουγκλα.τα νιτρικα ηταν παντα σχεδον στο μηδεν και παρολα αυτα εκανα εβδομαδιαια αλλαγη νερου...
αλλα οπως και να εχει καταλαβα τι θες να μου πεις
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-08-14, 15:04
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Ειπαμε,ειναι αλλο θεμα,δεν εχει σημασια αν συμφωνουμε η οχι,υπαρχουν φιλοι χομπιστες που το κανουν,και μαλιστα με μεγαλη επιτυχια.Τωρα αν πρεπει να λεγονται η οχι,ολα πρεπει να λεγονται φιλε μου.που ειναι το κακο?
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-08-14, 15:18
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ολα λεγονται αλλα πρεπει καπου να στηριζονται.
ο πετσοπας πεταει μια λεξη και τελος.μετα λογικο ειναι να εχεις αποριες οπως ο φιλος απο πανω.
εδω μεσα φυσικα ειναι διαφορετικα γιατι μπορουν να σου εξηγησουν τι και πως.
ειδες τι εγραψε?''θελω να ξερω γιατι κανω κατι και οχι απλα γιατι πρεπει''
αυτο για μενα τα λεει ολα..δεν μπορουμε να στηριχτουμε εμεις οι αχαριοι σε ενα πετσοπα που σου λεει οτι δεν αλλαζει ποτε νερο γιατι κι εμεις θα υποθεσουμε οτι αφου το κανει αυτος,κατι παραπανω θα ξερει..και απλα καταληγεις σε κατι που δεν ξερεις αν ειναι σωστο.απλα το κανεις.και μετα αρχιζουν τα προβληματα.

κι αυτος ειναι ο λογος που το διαβασμα αποδιδει.γιατι τελικα θα βγαλει κανεις ακρη σιγα σιγα για το τι ειναι σωστο και λαθος.

ακομα και σε καλο πετσοπα να πας,δεν θα εχει το χρονο να σου εξηγησει που στηριζεται η αποψη του..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-08-14, 15:34
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Μην εισαι ποτε απολυτος γενικα,αλλα και ειδικα στα ενυδρεια και για τους πολλους και διαφορους τροπους,που ο καθε ενας κουμανταρει τα ενυδρεια του.Οταν ακους ολες και διαφορετικες αποψεις,μαθαινεις πολλα,κρατας και απορριπτεις πολλα.Ειμαι οπαδος των πολλων συχνων,και μεγαλων αλλαγων νερου,και συγκεκριμενα κανω σε ολα μου τα ενυδρεια 60% αλλαγη νερου,καθε εβδομαδα.Εγω ξερω γιατι την κανω,δεν θα σου πω ποτε ομως καντην και εσυ,γιατι αυτο ειναι το σωστο.Οταν ομως,με απολυτο τροπο λες ας μας το πει και να γελασω λιγο,τοτε σου ειπα κρατα λιγο τα μποσικα,γιατι υπαρχουν φιλοι ,εαν εισαι εσυ απολυτος,που θα γελασουν μαζισου,γιατι δεν κανουν ποτε αλλαγη νερου στα ενυδρεια τους. Τωαρ αν ειναι τι σωστο η εγω ειμαι το λαθος,ειναι ενα αλλο θεμα ,που θελει κουβεντα,με την συμμετοχη και αυτων των φιλων.

Παντος ξερω φιλο που δεν κανει ποτε αλλαγη νερου στο ενυδρειο του,και ολες οι μετρησεις του ειναι καλυτερες απο τις δικες μου ,που κανω καθε εβδομαδαΓιαυτο μην γελας με κανεναν και για τιποτα,ολα βγαινουν μπροστα σου,αν εισαι οπαδος του ασπρου ,μαυρου
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-08-14, 15:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧΑΡΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να καταλάβετε, ένας υπάλληλος του πετ σοπ μου είπε "Εγώ δεν κάνω ποτέ αλλαγή απλά αναπληρώνω το νερό που εξατμίζεται"
Ποσο ζουν τα χρυσοψαρα του πετσοπα αναρωτηθηκες?

Ειναι και με τι ματι θα δει ο καθενας τα ψαρια του.
Και ο γυφτος αφηνει τα παιδια του μεσα στη βρωμα, χεσμενα, κατουρημενα, απλυτα, αλλα επιζουν αρκετο καιρο (τα περισσοτερα ).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-08-14, 15:47
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

μαλλον δεν με καταλαβες.ισως να μην το εθεσα σωστα..
αυτο που προσπαθω να πω ειναι οτι δεν με νοιαζει αν καποιος αλλαζει νερο η οχι..με νοιαζει να μου το εξηγησει ομως πως γινετε..

εσυ οπως ειπες εχεις φιλο που δεν αλλαζει νερο..εχεις λοιπον τον τροπο να το δεις με τα ματια σου..αν ομως στο ελεγα εγω θα με πιστευες??ετσι απλα??μηπως αν ελεγα κι εγω κατι τετοιο χωρις να το τεκμηριωσω επερνα στο λαιμο μου εναν αρχαριο??



ξαναλεω οτι δεν ειμαι απολυτος.απλα δεν πιστευω λογια του αερα αν με καταλαβαινεις

και επειδη εχω ακουσει και δει τραγικα πραγματα στα πετσοπαδικα εχω καθε λογο να ριχνω ενα γελιο που και που
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-08-14, 16:10
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Βρε το γελιο ειναι υγεια και κανει καλο

Ασε τα μαγαζια,γιατι αυτα δεν κρατουν για χρονια τα ψαρια.Μιλαμε για χομπιστες,που δεν αλλαζουν ποτε το νερο,και το κανουν συνειδητα.
Να το στηριξω επιστημονικα,δεν μπορω ,γιατι δεν εχω τις γνωσεις,απλα αν οι μετρησεις ειναι ενα κριτηριο,τις εχουν και μαλιστα πολυ καλες.Οποτε δεν θα βγω να πω,σε καποιον που το κανει.με κανεις να γελαω

Ν α σου πω και μια αλλη περιπτωση.

Παπους που ειχε 2 χρυσοψαρα στο τραπεζι για μερικους μηνες,τα βαρεθηκε,και τα πεταξε στην στερνα.Ουτε φαγητο,ουτε αλλαγη,εκτος τον χειμωνα με βροχες(ΡΗ ,αλλανταλων)για 2 χρονια νομιζε οτι δεν υπηρχαν καν μεσα.Μετα αυτα γεννησαν και εγιναν εκαντονταδες.Για πες μου τωρα γελας?και ομως συνεβει.Αυτο προσπαθω να σου πω.Τα ενυδρειαμας ειναι ενα κλειστο κυκλωμα,αν βρει ρυθμους,και εγω το πιστευω, οτι με προυποθεσεις μπορει να τρεχει σχεδον και μονο του.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-08-14, 16:30
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αυτα δεν μου αποδυκνειουν τιποτα.
Τα ψαρι γεννησαν (κατι φυσιολογικο) αλλα ποσο εζησαν ξερουμε?
Οχι.
Απλα βλεπουμε γεματη τη στερνα απο τα νεα ψαρια που γεννιουνται.

Η τροφη ειναι φυσιολογικο να βρεθει στη φυση, οπως και να υπαρξει και ελλειψη και να πεθανουν αρκετα απο τα ψαρια.
Καποια θα επιζησουν και θα διαiωνισουν το ειδος.
Στο ενυδρειο δυσκολευουν τα πραγματα για τις ισορροπιες αυτες.
Το μονο πραγμα της φυσης που δεν πρεπει να μιμουμαστε στο ενυδρειο, ειναι η σκληροτητα της.
Δεν εχουμε τη σοφια της για να δινουμε την ισορροπια που χρειαζεται, ουτε επιθυμουμε απλα οι γεννησεις να αναπληρωνουν τις απωλειες.
Δειτε αυτο το βιντεο για να καταλαβετε τι εννοω (απο το 10ο λεπτο ιδιως και μετα) https://www.youtube.com/watch?v=TzzJU810AIk

Η χημεια του νερου και η βιολογια για τα ψαρια, ειναι στανταρ.
Δεν κανουν σκοντο.
Σε οσα ψαρια δεν λειτουργει σωστα ο οργανισμος τους (λογω ποιοτητας νερου, τροφης, συμβιωσης και συνθηκων διαβιωσης γενικοτερα) θα φυγουν νωριτερα, απο λιγο νωριτερα εως πολυ νωριτερα, αναλογα τα ... ζορια._
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-08-14, 16:46
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Σπυρο μην ξεχνας στην φυση τα λεονταρια ζουν 15 χρονια,ενω εχει καταγραφει ,σε αιχμαλωσια εχουν ζησει και 32 χρονια.Δηλ τωρα τι συμπερασμα πρεπει να βγαλουμε?Οτι εναι καλυτερα στα κλουβια?Οχι βεβαια,απλα ανεφερα ενα εντυπωσικο γεγονος κατεμενα,που καταφεραν να επιβιωσουν και να γεννησουν σε ενα εντελως αφιλοξενο περιβαλλον,χωρις καμια φροντιδα,και δεν γελαω με τιποτα οτι και να ακουσω,που ειναι και η ουσια της κουβεντας που κανω με τον φιλο.Κατα τα αλλα ετσι οπως τα λες ειναι.
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-08-14, 16:50
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντος ξερω φιλο που δεν κανει ποτε αλλαγη νερου στο ενυδρειο του,και ολες οι μετρησεις του ειναι καλυτερες απο τις δικες μου ,
Το "καλες" μετρησεις δεν λεει τιποτα.
ORP μετραει?
Aν το orp δεν ειναι καλο, οι μετρηση GH μπορει να ειναι ακυρη.
Αν ειναι ακυρη .... τα θρεπτικα μπορει να ειναι "αφαντα".
Ακομα κι αν τα τα βρισκει στις μετρησεις, ειναι αχρηστα.
Τα ψαρια μαθαινουν να επιβιωνουν σε αυτες τις συνθηκες (οχι φυσικα για παντα και για οσο θα μπορουσαν υπο καλυτερες συνθηκες).
Εχει δει ποτε τι συμβαινει αν παει να βαλει νεα ψαρια?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-08-14, 16:50
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

για μενα επυτυχια δεν ειναι να κρατησει καποιος ενυδρειο χωρις αλλαγες η μηχανικη υποστηριξη.ουτε η γεννα μου λεει κατι.εχω φιλο με αφρικανικο που δεν εχει αλλαξει ποτε νερο και εχει βαρεθει να βλεπει γεννες.ειναι επυτυχια?

θα σου πω για μενα τι σημαινει επυτυχια.εχω ενα 200αρι με αρλεκινους ελαφρα φυτεμενο..ποσο ζουν οι αρλεκινοι??γιατι εγω αγορασα 35 ψαρια πριν απο 10 χρονια και τους εχω ακομα..επισης εχω ενα 60λιτρο με ενα panaque maccus 15 χρονια..
αρα απο τη στιγμη που τα ψαρια μου δειχνουν το σωστο το δρομο,δεν εχω λογο να διαφωνησω μαζι τους..
γι αυτο λοιπον η ψηφος μου παει υπερ της αλλαγης νερου ακομα και καθημερινα!!τα υπολοιπα κολπα εμπειρων ενυδρειαδων να κρατουν με αλλους τροπους τα ζωντανα τους ας παραμεινουν στους εμπειρους..εγω προτιμω να παραμεινω αρχαριος και να εμπιστευτω την σιγουρη λυση τουλαχιστον μεχρι να αποδειχθει και ο αλλος τροπος.

χαιρομαι παντως που τα συζηταμε

βασικα επειδη το θεμα ειναι με το γιατι γελασα και εχουμε ξεφυγει αλλου,θα σου πω γιατι γελασα..γιατι ηρθε η εικονα στο μυαλο μου του πετσοπα να γεμιζει το ενυδρειο με το λαστιχο και να μην τρεχει τιποτα με τις σκληροτητες και τις διαφορες θερμοκρασιας!!εκει μου ηρθε το γελιο.γιατι εχω δει πολλες παρομειες και ασχημες σκηνες..μακαρι να σε ειχα μπροστα να γελασεις κι εσυ..μην πω για ψαροσυνθεσεις και ποσοτητες ψαριων θα παμε αλλου..
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-08-14, 17:02
Το avatar του χρήστη kixlidatos
kixlidatos Ο χρήστης kixlidatos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-08-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 1.012
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το "καλες" μετρησεις δεν λεει τιποτα.
ORP μετραει?
Aν το orp δεν ειναι καλο, οι μετρηση GH μπορει να ειναι ακυρη.
Αν ειναι ακυρη .... τα θρεπτικα μπορει να ειναι "αφαντα".
Ακομα κι αν τα τα βρισκει στις μετρησεις, ειναι αχρηστα.
Τα ψαρια μαθαινουν να επιβιωνουν σε αυτες τις συνθηκες (οχι φυσικα για παντα και για οσο θα μπορουσαν υπο καλυτερες συνθηκες).
Εχει δει ποτε τι συμβαινει αν παει να βαλει νεα ψαρια?

Ουτε εγω το μετραω ,πειραζει?τι ειναι και τουτο παλιειπαμε να κανουμε ενα χομπι,και θα βγω πυρηνικος επιστημονας απο το φορουμζαλιστικα

Παντος εγω καναω συχνες και μεγαλες αλλαγες παιδια ,για να μην ξεχνιομαστε

Αλλα ειμαι περιεργος δασκαλε ,να μαθω ποσοι εδω μεσα απο εμας μετρανε το ORP
__________________
Το Σοφοτερο ειναι ο χρονος,ανακαλυπτει τα παντα
Το Ωραιοτερο ειναι ο κοσμος γιατι ειναι εργο Θεου
Το Δυσκολοτερο ειναι να γνωρισεις τον εαυτο σου
Το Ευκολοτερο ειναι να δινεις συμβουλες σε αλλους
Θαλης ο Μιλησιος 640-546 π.χ
Africa γιατι ετσι μαρεσει
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-08-14, 17:08
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

το orp ειναι μετρηση καθαροτητας νερου και φυσικα οι περισσοτεροι δεν κανουμε αφου φροντιζουμε να αλλαζουμε το νερο μας με φρεσκο και καθαρο..ας πουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 12-08-14, 17:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Για να μη τα λεω διασπαρτα.
Οποιος ξερει αγγλικα και εχει ορεξη, ας διαβασει αυτα τα αρθρα.

REASONS FOR WATER CHANGES

THE REDOX POTENTIAL (ORP) IN AQUARIUMS & PONDS

Παράθεση:
Think of it this way; a battery "works" only when a positive and a negative electrode are present to maintain an electrical current. When the positive plates become exhausted, the battery is no longer functional, even though the metal plates and other "ingredients" for the battery are still present.
So it is that your GH or Calcium Test may show adequate minerals, but these minerals have been oxidized and thus rendering the test inaccurate as per ESSENTIAL positively charged calcium ions.
.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιότητα νερού - αλλαγές νερού gianelos Γλυκό νερό - Γενικά 2 26-09-10 23:01
Αλλαγές νερού Liolios Αρχάριοι γλυκού νερού 3 28-12-05 23:42
Αλλαγές νερού Cristos Γλυκό νερό - Γενικά 0 15-12-04 13:03
Αλλαγές νερού. manosdr Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού 11 26-06-04 12:17
αλλαγές νερού gemini_str Γλυκό νερό - Γενικά 2 01-06-04 13:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07638 seconds with 13 queries