Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-11, 14:36
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή Και άλλος αρχάριος ….

Γεια σας γράφω για πρώτη φορά στο Forum αίτια τα φώτα σας για
Κατασκευή λιμνούλας στην αυλή μου.
Έχω κάποια εμπειρία από ενυδρεία αλλά πριν αρκετά χρόνια 15 και βαλε .
Λοιπόν η σκέψη μου είναι να γίνει με μπετόν και πέτρες επένδυση ,
Δεν μου αρέσει το λάινερ αισθητικά .
Επίσης δεν θέλω να φαίνονται γλάστρες μέσα στην λίμνη
Για αυτό σκέπτομαι να φτιάξω περιμετρικά σε κάποια σημεία πέτρινες ζαρντινιέρες
Το μέγεθος είναι περίπου 4,5 επί 2 και βάθος είναι τώρα
80 πόντους θα ( προσπαθήσω περισσότερο αλλά βρήκα βράχο ).
Θα έχω πρόβλημα να τοποθετήσω χαλίκια και πέτρες στο βυθό?
Σκέπτομαι για 2 bottom drain ( λόγο σχήματος ) είναι πρόβλημα ?
Όσο για φίλτρα σκέπτομαι για diy κατασκευή με 2 βαρέλια 50 λίτρων
Θα είναι πίσω από τον κατάρατη αλλά πάνω από την επιφάνεια
Του νερού πιστεύω να μην έχω πρόβλημα .
Τι άλλο να προσέχω τώρα στη αρχή ?
Βάζω Φώτο από το σκάψιμο αν και ακόμα δεν έχει τελειώσει .

Ήθελα να φτιάξω κάτι πιο απλό αλλά ψάχνοντας βρήκα το Forum σας και έπαθα πλάκα με τις κατασκευές σας συγχαρητήρια…
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_2477.jpg
Εμφανίσεις:  817
Μέγεθος:  102,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_2489.jpg
Εμφανίσεις:  809
Μέγεθος:  115,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-11, 18:22
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Καλή αρχή και καλή επιτυχία!

Εγώ λέω να ανοίξεις όλο το παραλληλόγραμμο παρτέρι, κι όχι μόνο αυτό το σχήμα που βλέπω. Μετά μπορείς με πέτρες, πλάκες και με σανίδια να διαμορφώσεις το σχήμα. Το λέω γιατί σίγουρα μετά θα θες να την μεγαλώσεις, όλοι από την ίδια "ασθένεια" πάσχουμε: "βρε πως δεν την έκανα μεγαλύτερη αφού είχα χώρο"! Και τα ψάρια θα έχουν αρκετό χώρο και πιο εύκολη θα είναι η ισορροπία του μικρού οικοσυστήματος που θα φτιάξεις.

Συμφωνώ με το μπετό και τα χτιστά παρτέρια και λέω όχι στο λάινερ (παθούσα).

Τα υπόλοιπα θα σου τα πουν οι ... μεγάλοι της λίμνης.
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-11, 18:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν η σκέψη μου είναι να γίνει με μπετόν και πέτρες επένδυση , Δεν μου αρέσει το λάινερ αισθητικά.
Πρώτα-πρώτα, θα ήθελα να σε καλώσορίσω στην όμορφη κατηγορία των λιμνών.
Είτε με μπετόν, είτε με λάινερ, το μόνο σίγουρο είναι ότι μετά από λίγες κιόλας μέρες δεν θα φαίνεται καμία απολύτως επιφάνεια γιατί θα τα καλύψει όλα μια λεπτή στρώση άλγης. Δική σου πάντως είναι η απόφαση.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης δεν θέλω να φαίνονται γλάστρες μέσα στην λίμνη Για αυτό σκέπτομαι να φτιάξω περιμετρικά σε κάποια σημεία πέτρινες ζαρντινιέρες
Μπορεί να φτιάξεις ζαρντινιέρες, αλλά μπορείς ανάλογα να φτιάξεις αβαθή περιμετρική σημεία με κυλώματα στο χώμα όπου θα φυτέψεις εκεί τα φυτά που σου αρέσουν.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μέγεθος είναι περίπου 4,5 επί 2 και βάθος είναι τώρα 80 πόντους θα ( προσπαθήσω περισσότερο αλλά βρήκα βράχο ). Θα έχω πρόβλημα να τοποθετήσω χαλίκια και πέτρες στο βυθό?
Είναι αρκετά μεγάλο το κύκλωμα σου. Για ποιά ψάρια το προορίζεις? πέτρες-χαλίκια όχι στον πυθμένα, καθότι θα κάνουν το έργο της καθαριότητας δύσκολο.[/QUOTE]
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέπτομαι για 2 bottom drain ( λόγο σχήματος ) είναι πρόβλημα ?
Ένα μονάχα θα σε καλύψει απόλυτα γιατί είναι λίγα τα λίτρα σου. Επειδή το σύστημα σου είναι μακρόστενο, θα το τοποθετήσεις κάπου στο τέλος του μήκους, ενώ η επιστροφή θα γίνεται ακριβώς απένταντι στην άλλη πλευρά.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για φίλτρα σκέπτομαι για diy κατασκευή με 2 βαρέλια 50 λίτρων. Θα είναι πίσω από τον κατάρατη αλλά πάνω από την επιφάνεια. Του νερού πιστεύω να μην έχω πρόβλημα.
Δώσε πληροφορίες σχετικές με την κατασκευή-υλικά που θα χρησιμοποιήσεις στα βαρέλια/φίλτρα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι άλλο να προσέχω τώρα στη αρχή ?
Οξυγόνωση πώς θα την πετυχαίνεις? Με προβληματίζει το φιλτράρισμα σου!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βάζω Φώτο από το σκάψιμο αν και ακόμα δεν έχει τελειώσει .
Καλά πας...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-04-11, 14:15
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Είμαι σε πολλές σκέψεις με τι τελικά θα γίνει .
Μάλλον θα το σκάψω όλο και οι διαστάσεις
Που βγαίνουν καθαρές είναι 2 χ5 και βαθος 1 εως 1,20
Κάτι παραπάνω από 20000 λίτρα .
Τώρα τα ψάρια που θέλω να προσπαθήσω είναι τα κοι .
Τι διαφορές ? έχουν τα κοι που έχουν τα μαγαζιά εδώ στο ηράκλειο
( εκτός το μέγεθος )
Κόστος 10 έως 25 ευρώ από κάποιας φάρμας κοι ? .
Φίλε ( in the pond ) μου αρέσει πάρα πολύ το στήσιμο
Που έχεις κάνεις,
Το ( EAZY POT ) σε τι ύψος μπορεί ? να δουλέψει.
Μπορείς να μας κάνεις κάποια παρουσίαση
Με ενδιαφέρει η αγορά του
Ευχαριστώ..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-04-11, 15:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Είμαι σε πολλές σκέψεις με τι τελικά θα γίνει .
Μάλλον θα το σκάψω όλο και οι διαστάσεις
Που βγαίνουν καθαρές είναι 2 χ5 και βαθος 1 εως 1,20
Κάτι παραπάνω από 20000 λίτρα .
Τώρα τα ψάρια που θέλω να προσπαθήσω είναι τα κοι .
Τι διαφορές ? έχουν τα κοι που έχουν τα μαγαζιά εδώ στο ηράκλειο
( εκτός το μέγεθος )
Κόστος 10 έως 25 ευρώ από κάποιας φάρμας κοι ? .
Φίλε ( in the pond ) μου αρέσει πάρα πολύ το στήσιμο
Που έχεις κάνεις,
Το ( EAZY POT ) σε τι ύψος μπορεί ? να δουλέψει.
Μπορείς να μας κάνεις κάποια παρουσίαση
Με ενδιαφέρει η αγορά του
Ευχαριστώ..
Το έργο που θα φτιάξεις(για κοι) είναι αρκετά μεγάλο, ιδανικότατο θα' λεγα, οπότε αν πας σε DIY επιλογές πολύ εύκολα μπορεί να πέσεις έξω στη φίλτρανση (μηχανική-βιολογική). Ορθά έχεις σκεφτεί για αγορά έτοιμου του συγκεκριμένου. Το καλό είναι ότι μπορώ να σε βοηθήσω με την εφαρμογή του.

Οι διαστάσεις που δίνεις είναι λίγο πιο πάνω από 10,000 λίτρα και όχι 20,000. Αν πας σε 20,000 λίτρα, τότε το κόστος να τρέξεις σωστά ένα τέτοιο κύκλωμα εκτοξεύονται πολύ. Πάντως, για τα 10,000 λίτρα 1 μόνο eazy pot είναι αρκετό. Βέβαια να έχεις υπόψην σου από τώρα ότι δεν πρέπει να υπερβείς τον αριθμό των 10-11 κοι για να τους δωθούν οι συνθήκες εκείνες που απαιτούν να τα δείς πολύ σύντομα γίγαντες.

Για την κυκλοφορία του νερού θα χρειαστείς αντλία οικονομική έστω και άν το αρχικό της κόστος είναι πιο ψηλό. Για 10,000 λίτρα και με ένα μόνο eazy pot μια 15 άρα είναι καλή, αν και θα σου σύστηνα ακόμα μεγαλύτερη των 20,000 λίτρων την ώρα. Λόγω του ότι το φίλτρο είναι μικρότερης ροής θα χρειαστείς ένα σκιμεράκι επιφανείας να συνδεθεί απ' ευθείας στην αντλία ώστε να μοιράζεται η ροή και παράλληλα να σου καθαρίζει την επιφάνεια της δεξαμενής σου.

Το Eazypot τοποθετείται σε τέτοιο σημείο ώστε να βρίσκεται λίγο πιο κάτω από την επιφάνεια του νερού της δεξαμένης με το σωλήνα υπερχείλισης του φίλτρου. Σήμερα τελείωσε η μέρα. Αν θέλεις θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο τις επόμενες μέρες.

Τώρα τα nishikigoi (η σωστή ονομασία των κοι) είναι μια πολύ μεγάλη κουβέντα. Τόσο μεγάλη, που ενώ τα μελετώ χρόνια τώρα ακόμα βρίσκομαι κατά ένα περίεργο λόγο στην αρχή... Ίσως εδώ να βρίσκεται βέβαιαη μαγεία τους. Ένα σου λέω όμως! ΜΗΝ ΒΙΑΣΤΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥΣ!!! Ένα κοι σε καλές συνθήκες θα το βρούν προίκα τα εγγόνια σου. Επομένως μην γεμίσεις τη δεξαμένη στου εξ΄ αρχής μη αφίνοντας το περιθόριο να βάλεις κάτι το εντυπωσιακό αργότερα. Προσωπικά έχω χώρο για ακόμα 4 αρίστης ποιότητας nishikigoi.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-04-11, 22:27
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

δε ξερω τι να πω; μου αρεσει που παρα πολυ κανουν λιμνες!!!! δεν εχω κατι να σου γραψω γιατι ειμαι απειρος σχετικα με τα αλλα παιδια γραφω ποιο πολυ για να ειμαι σε επαφη και να βλεπω την εξελιξη της καθε λιμνης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-11, 21:46
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Σήμερα με την βοήθεια του αλβανού
Και δικια μου (δεύτερος αλβανός)
Προχώρησα στο σκάψιμο ακόμα λίγο .
Μένει ακόμα ένα μετρό και το μέρος που θα μπουν τα φίλτρα και υπόλοιπα
,
Το βάθος με προβληματίζει γιατί
Βρήκα βράχο ,τώρα είναι περίπου 80 -90 πόντος
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  100_2679.jpg
Εμφανίσεις:  1365
Μέγεθος:  100,8 KB
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-05-11, 00:22
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

θα γινει φανταστικη το βαθος πιστευω ειναι καλο!!! ημουν κρητη 10 χρονια και ειναι μια χαρα απο θερμοκρασιες! αν μπορουσες σε ενα μικρο μερος να το κατεβαζες αλους 10 ποντους θα ηταν ακομα καλυτερα! και αυτο οχι οτι θα εχεις προβλημα αλλα ο καιρος μας εχει μπερδεψει ολλους το καλο ειναι οτι ειναι σε καλο μερος και εχει καποια προφυλαξη απο τους αεριδες. επιπεδα δε θα κανεις;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-05-11, 06:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα με την βοήθεια του αλβανού
Και δικια μου (δεύτερος αλβανός)
Προχώρησα στο σκάψιμο ακόμα λίγο .
Μένει ακόμα ένα μετρό και το μέρος που θα μπουν τα φίλτρα και υπόλοιπα
,
Το βάθος με προβληματίζει γιατί
Βρήκα βράχο ,τώρα είναι περίπου 80 -90 πόντος
Συνημμένο Αρχείο 42066
Μη σε στεναχωρεί το γεγονός του ότι έχεις βρει σκληρή επιφάνεια πιο πάνω από το επιθυμητό βάθος. Μπορείς όντως να συνεχίσεις το σκάψημο σε χώρο της δεξαμενής σου όπου δεν υπάρχει αυτός ο φυσικός φραγμός.

Θα βάλεις τα φίλτρα σου υπόγεια τελικά? Έχεις σκεφτεί κάποια πράγματα σχετικά με τον τρόπο και τον εξοπλισμό του κυκλώματος σου?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-05-11, 22:00
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Σήμερα προχώρησα ακόμα λίγο στο σκάψιμο ,αυτή την φορά μεγάλωσα
Κατά πλάτος και μάκρος
(συνεχές αλλαγές )
Η διαστάσεις τώρα είναι
6 χ 2.2 μέτρα ξεκίνα , και τελειώνει 1,90.
φίλε Βασίλη στο τέλος της λίμνης
θα κάνω δίπλα ένα χώρο κάτι σαν Γ
2 χ1,50 για τα φίλτρα .
Το EAZY POT μου φαίνεται μικρό , μάλλον το Nexus Eazy 210 είναι προτιμότερο για την Περίπτωση μου, αλλά το κόστος ανεβαίνει πολλή,
Για αυτό τον λόγο προτίμησες ?
2 EAZY POT αντί 1 Nexus Eazy 210.
Μάλλον θα πάω σε κατασκευή vortex filter με 4/5 στάδια .
Περιμένω τα πρώτα υλικά (Skimmer επιφανειας & και 2 Aerated Bottom Drain
Από Κύπρο (http://www.cypruskoi.com/)
Έπεται συνέχεια ..
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 13-05-11, 18:11
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Και μια Φώτο με το τελευταίο στάδιο.
Ψάχνω τρόπο να προσαρμόσω χώρο για φυτά χωρίς να τα πειράζουν τα κοι , αν και έχω ακόμα αρκετή δουλειά ακόμα αλλά θέλω να έχω μια εικόνα για το τελικό σχέδιο στο μυαλό μου ,ένα είναι σίγουρο θα κάνω κάποιες εσοχές , έξοχες για να σπάσω αυτό το μακρόστενο σχήμα της λίμνης μου..
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5139809.jpg
Εμφανίσεις:  1395
Μέγεθος:  86,8 KB
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 13-05-11, 21:26
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το EAZY POT μου φαίνεται μικρό , μάλλον το Nexus Eazy 210 είναι προτιμότερο για την Περίπτωση μου, αλλά το κόστος ανεβαίνει πολλή,
Για αυτό τον λόγο προτίμησες ?
2 EAZY POT αντί 1 Nexus Eazy 210.
Nα σου πω τη διαφορά. Τα 210 και 310 συνεχίζουν να έχουν διαφορά με το eazypod και η διαφορά τους είναι η κινούμενη βιολογία, διαφορετικά moving bed. Σταθερή αρχικά και ακολούθως κινούμενη αφού το νερό περάσει ήδη από μηχανική φίλτρανση. Μπορείς να προσαρμώσεις 2 eazy pods και μπορείς να φτιάξεις μια diy κατασκευή moving bed.

[QUOTE=kalaitzakis;589240]Μάλλον θα πάω σε κατασκευή vortex filter με 4/5 στάδια ./QUOTE]
Φίλτρο τύπου Βόρτεχ με 4-5 στάδια θα χρειαστείς αρκετά μέτρα διάδρομο να τα συνδέσεις.. 3 μονάχα είναι αρκετά. Από που θα τα προμηθευτείς? Τα υλικά τους?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Περιμένω τα πρώτα υλικά (Skimmer επιφανειας & και 2 Aerated Bottom Drain
Αυτά είναι τα σημαντικά για την ώρα γιατί είναι και τα πρώτα που θα εφαρμωστούν στο μπετόν. Ο υπόλοιπος εξοπλισμός μπορεί να παριμένει αρκετό καιρό ακόμα, γιατί υπάρχουν πολλά πράγματα να γίνουν. ¶ρα από φίλτρο μπορείς να σκέφτεσαι...Σωλήνες και λάστιχο για το σκίμμερ βρήκες?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Και μια Φώτο με το τελευταίο στάδιο.
Ψάχνω τρόπο να προσαρμόσω χώρο για φυτά χωρίς να τα πειράζουν τα κοι , αν και έχω ακόμα αρκετή δουλειά ακόμα αλλά θέλω να έχω μια εικόνα για το τελικό σχέδιο στο μυαλό μου ,ένα είναι σίγουρο θα κάνω κάποιες εσοχές , έξοχες για να σπάσω αυτό το μακρόστενο σχήμα της λίμνης μου..
Συνημμένο Αρχείο 42215
Με όλο αυτό το σκάψημο, να΄ξερες πόσο μου θυμίζεις τα δικά μου...
Χώρο για φυτά μπορείς να φτιάξεις μια μικρότερη, χωρίς μεγάλο βάθος υπερυψωμένη και υπερχειλιζόμενη προς την κυρίως δεξαμενή σου. Κάτι ανάλογο πρόκειται να κάνω κι εγώ αυτό το διάστημα, μόλις φτιάξει βέβαια ο καιρός...

Μπορείς από τώρα και σε συμβουλεύω να το κάνεις, να σκέφτεσαι σχετικά με τη περεταίρω διακόσμηση του χώρου σου. Κάποια πράγματα από τη στιγμή που θα πέσουν τα μπετά δεν αλλάζουν. Μια γεφυρούλα θα ανεβάσει κατά πολύ την εικόνα. Μπορείς π.χ. να την φτιάξεις ανάμεσα στην υπερυψωμένη δεξαμενούλα με τα φυτά, να πέφτει το νερό σαν μικρός καταρράκτης από την υπερχείλιση και ακολούθως να ρέει κάτω από τη γέφυρα προς την κυρίως δεξαμενή σου.

Η μαεστρία της λίμνης είναι να καταφέρεις να την εντάξεις και να της συνδέσεις με τον υπόλοιπο σου κήπο. Και σε αυτό μπορώ να βοηθήσω.

Μην ντραπείς για τίποτα. Μπορώ να σε βοηθήσω όσο μπορώ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 14-05-11, 22:17
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Βασίλη έχω αριστερά από την λίμνη 2 χ3,50 μέτρα (κάτω από το μπαλκονάκι )
Είμαι σε σκέψη να φτιάξω σταθερά (από μπετόν 3 / 4 διαμερίσματα 50χ50χ70 εως 90 βαθος
Και ένα πρώτο στάδιο για τα χοντρά με ανοξείδωτη σήτα (δεν ξέρω ακριβώς τη ονομασία τις)
300 η 200 Mikron
Όσο για βιολογικά υλικά (MATALA , Bio Balls, CERAMIC BIO RINGS , Japanmatte και άλλα υπάρχουν κατά πληθωρα στο ebay , δεν είναι οικονομικότερη λύση αλλά πιστεύω καλύτερη
Βέβαια οι σωστή επιλογή υλικών είναι ένα θέμα ,
Για αυτό περιμένω τις απόψεις σας προτάσεις .( δεν είναι το τελικό σχέδιο αλλά θέλω αν τα
Καταφέρω να προλάβω τώρα στη αρχή κάποια πράγματα .

Σωλήνες ,λάστιχα για το Skimmer ?
Όχι δεν έχω βρει περιμένω πρώτα να έρθουν και μετά τα ψάχνω, αλλά μια πρόχειρη ματιά σε καταστήματα που έχουν υλικά για πισίνες μου είπαν ότι υπάρχουν όλα . πιστεύω ναι μην έχω πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 14-05-11, 23:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη έχω αριστερά από την λίμνη 2 χ3,50 μέτρα (κάτω από το μπαλκονάκι )
Είμαι σε σκέψη να φτιάξω σταθερά (από μπετόν 3 / 4 διαμερίσματα 50χ50χ70 εως 90 βαθος
Αν μπορείς περιέγραψε καλύτερα τον τρόπο και την διαδικασία καθαρισμού, όπως την σκέφτεσαι.

[QUOTE=kalaitzakis;589858]Όσο για βιολογικά υλικά (MATALA , Bio Balls, CERAMIC BIO RINGS , Japanmatte και άλλα υπάρχουν κατά πληθωρα στο ebay , δεν είναι οικονομικότερη λύση αλλά πιστεύω καλύτερη
Βέβαια οι σωστή επιλογή υλικών είναι ένα θέμα ,
Για αυτό περιμένω τις απόψεις σας προτάσεις .( δεν είναι το τελικό σχέδιο αλλά θέλω αν τα
Καταφέρω να προλάβω τώρα στη αρχή κάποια πράγματα.
Τα πράγματα με το βιολογικό υλικό είναι πολύ απλά. Στα τόσα λίτρα, πόση επιφάνεια βιολογικού υλικού υπάρχει? Απότώρα θα σου έλεγα ότι οι προτάσεις βιομπάλες και κεραμικά υλικά δεν μπορούν να σε καλύψουν σε αυτό που φτιάχνεις. Το Japanese matting συναντάται και είναι καλό υλικό. Η τιμή του όμως είναι αρκετά υψηλή. ¶λλη πρόταση είναι τα Κ1 που έχουν την περισσότερη επιφάνεια, είναι εύκολο να τα καθαρίσεις και δεν είναι ακριβή επιλογή.

Μπορείς να κατασκευάσεις 3 συγκοινωνούντα φρεάτια. Στο πρώτο θα ήταν καλό να τοποθετήσεις σταθερή μάζα βιολογικού υλικού, έτσι που να σου δουλεύει το μηχανικό φιλτράρισμα. Η είσοδος του νερό στο πρώτο φρεάτιο θα είναι καλύτερα να διοχετεύεται σε ένα χαμηλό σημείο, πιο κάτω από τη βιολογία, έτσι ώστε τα χοντρά και στεραιά να παραμένουν στα χαμηλά σημεία του φίλτρου. Από κάτω, θα πρέπει να σκεφτείς κάτι ώστε να μπορείς να κάνεις εύκολο πλύσημο του φρεατίου αυτού, ίσως με τη χρήση αέρα, όπως γίνεται και με τα eazypots. πιο χαμηλά, χώρος εξαγωγής του ακάθαρτου νερού.

Το δεύτερο φρεάτιο, μπορείς να το διαμορφώσεις με ακόμα μια σειρά ακίνητης βιολογίας. Το νερό αυτή τη φορά θα έρχεται από ψηλά ενώ θα φεύγει από τα χαμηλά προς το τρίτο φρεάτιο.

Στο τρίτο, μπορείς να χρησιμοποιήσεις κινούμενη βιολογία, κάτι όπως το moving bed με την παροχή αέρα. Υπόψην ότι όλα τα φρεάτια ξεχωριστά, θα πρέπει να απομονώνονται, αλλά θα πρέπει παράλληλα να υπάρχει χαμηλά έξοδος του νερού με βαλβίδα ασφαλείας.

Αν τα καταφέρω, θα προσπαθήσω να σου ανεβάσω ένα απλό σχέδιο της σκέψης μου τις επόμενες 2-3 μέρες.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σωλήνες ,λάστιχα για το Skimmer ?
Όχι δεν έχω βρει περιμένω πρώτα να έρθουν και μετά τα ψάχνω, αλλά μια πρόχειρη ματιά σε καταστήματα που έχουν υλικά για πισίνες μου είπαν ότι υπάρχουν όλα . πιστεύω ναι μην έχω πρόβλημα
Ψάξε το θέμα εκεί και μιλάμε όταν πλησιάσει η ώρα της αγοράς τους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 13-07-11, 16:01
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Σήμερα παρέλαβα το φίλτρο αντλία αεραντλία UV και πριν μέρες τις σωλήνες 16 bar Και τις βάνες , μένον ακόμα κάτι ψιλά που περιμένω
( μουφες Τ και συστολές )
και πιστεύω έχω τελειώσει με τα χοντρά για τις πρώτες αγορές, μένει το τελικό σκάψιμο και το μπετό, έχω ακόμα αρκετή δουλειά αλλά βλέποντας τα υλικά γίνομαι ανυπόμονος να τελειώσω πιο γρήγορα
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P7130494.jpg
Εμφανίσεις:  1193
Μέγεθος:  67,8 KB
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-07-11, 17:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Σήμερα παρέλαβα το φίλτρο αντλία αεραντλία UV και πριν μέρες τις σωλήνες 16 bar Και τις βάνες , μένον ακόμα κάτι ψιλά που περιμένω
( μουφες Τ και συστολές )
και πιστεύω έχω τελειώσει με τα χοντρά για τις πρώτες αγορές, μένει το τελικό σκάψιμο και το μπετό, έχω ακόμα αρκετή δουλειά αλλά βλέποντας τα υλικά γίνομαι ανυπόμονος να τελειώσω πιο γρήγορα
Συνημμένο Αρχείο 43828
Nα κάνεις υπομονή. Ένα-ένα τα πράγματα με τον καιρό τους. Μην βιαστείς, γιατί σε περίπτωση λάθους, πληρώνεις ακριβά!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα όμως. Πέρασα κι εγώ αυτό το στάδιο και ξέρω από ανυπομονησία...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 14-07-11, 07:47
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Βασίλη μήπως η EvoUV 110W είναι μεγάλη για τα λίτρα μου?
Την δίνουν για περισσότερο από 60>70.000 λίτρα
( Αυτά ισχύουν για την Βρετάνια με περιορισμένη ηλιοφάνεια )
Βέβαια Μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο τα 55w η μερικές ώρες την ημέρα
Στο δικό σου στήσιμο πως την δουλεύεις ??
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 14-07-11, 13:59
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη μήπως η EvoUV 110W είναι μεγάλη για τα λίτρα μου?
Την δίνουν για περισσότερο από 60>70.000 λίτρα
( Αυτά ισχύουν για την Βρετάνια με περιορισμένη ηλιοφάνεια )
Βέβαια Μπορώ να χρησιμοποιήσω μόνο τα 55w η μερικές ώρες την ημέρα
Στο δικό σου στήσιμο πως την δουλεύεις ??
Και εγώ με δύο 55άρες δουλεύω το σύστημα και είμαι καλυμμένος μια χαρά. Όταν πριν λίγες μέρες είχα διακόψει κατά λάθος τον ηλεκτρισμό προς τη UV, είδα μέσα σε 4 μέρες να αρχίζει το νερό να χάνει τη διαύγειά του.

Η αλήθεια όμως είναι ότι άλλο Μ. Βρεττανία και άλλο Μεσόγειος!
1. Δυνατή ηλιοφάνεια
2. Περισσότερες ώρες την ημέρα
3. Υψηλότερες θερμοκρασίες
4. Ατμοσφαιρική σκόνη και σκόνη στεγνού εδάφους λόγο μη υπάρξεως βροχής κατά τους καλοκαιρινούς μήνες.

Μπορείς να δικιμάσεις τη μια 55άρα αν θέλεις, αλλά έχω την πεποίθηση ότι δεν θα σε καλύψει απόλυτα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-08-11, 19:49
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Μετά από αρκετό διάστημα αδράνειας
Προχώρησα ακόμα λίγο στο σκάψιμο
Περίπου 20-30 πόντους αρκετά δύσκολα ,

8 ώρες Με κομπρεσέρ με αέρα ( δεν έχω πρόσβαση για σφύρα ) έχει μείνει
Το μέρος για τα φίλτρα είναι ευκολότερο το σκάψιμο ( είναι μπάζωμα )
και κάποια ισιώματα για τις σωληνώσεις και τα bottom drain

[ATTACH]Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8170498.jpg
Εμφανίσεις:  489
Μέγεθος:  57,9 KB[/ATTACH]
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P8170497.jpg
Εμφανίσεις:  573
Μέγεθος:  67,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-05-16, 23:02
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή επέστρεψα

Μετά από αρκετά χρόνια αδράνειας 5 και βάλε , λόγο διαφορών προβλημάτων κυρίως
Σκαψίματος ξανά προχωρώ .. με περισσότερη επιμονή να δω αν καταφέρω να την τελειώσω φέτος ..
Έχω τώρα 4 μέρες πάλι κομπρεσέρ για να κατέβω στο επιθυμητό ύψος. Έχω κατέβει στο 120 και έχει τελειώσει τα 3/4 περίπου. Έκανα και ένα βοηθητικό χώρο 2χ1,5 για τα φίλτρα στο τέλος της λίμνης ( κάτω από το μπαλκόνι ) η όποια είναι τελικά 6,4χ2,1
Θεού θέλοντας σε 2 ακόμα μέρες τελειώνουν με το σκάψιμο το οποίο μέχρι τώρα μου έχει κοστίσει αρκετά χρήματα ..
Θα πέσει ενιαίο μπετό και θα ακολουθήσω το το παράδειγμα του Βασίλη ( in the pond )
Έπεται συνέχεια ( ελπίζω χάχα )

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5038254.jpg
Εμφανίσεις:  442
Μέγεθος:  87,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5038253.jpg
Εμφανίσεις:  446
Μέγεθος:  85,7 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5038251.jpg
Εμφανίσεις:  426
Μέγεθος:  105,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P4308005.jpg
Εμφανίσεις:  420
Μέγεθος:  100,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5038248.jpg
Εμφανίσεις:  398
Μέγεθος:  81,4 KB
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-05-16, 23:47
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Αυτο ειναι που λενε ''Αργα και σταθερα'' Με το καλο να την τελειωσεις..εχεις και ωραιο περιβαλλοντα χωρο να καθεσαι να απολαμβανεις..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-05-16, 08:18
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Με το καλό να την τελειώσεις και να την χαρείς
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-05-16, 20:41
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή συνέχεια

Προχωρήσαμε αρκετά σήμερα ( για τα δικά μου δεδομένα ) με κάποιες απώλειες,
Έσπασε ένα βελόνι του κομπρεσέρ
Αυτό το είδος πέτρας είναι ότι χειρότερο για σκάψιμο καρφώνει και κάνει μόνο τρύπες και στο τέλος βγαίνουν μικρές φλούδες , για αυτό έχω μείνει τόσο πίσω από την μια απογοήτευση και από την άλλη δεν ήθελα να μείνω στους 60/70 πόντους,
Έχει μείνει Κανά τετραγωνικό , αύριο σε Κανά 2ωρο τελειώνει
Θα φύγουν τα μπάζα τα όποια είναι αρκετά για 30 πόντους κατέβασμα και κάποια Ισώματα θα γεμίσω ένα φορτηγό
Την δευτέρα ξεκινώ το καλούπι το οποίο θα χρειαστεί περίπου 8 κυβικά
Αν πάνε όλα καλά τέλος εβδομάδας θα έχω τελειώσει

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5048257.jpg
Εμφανίσεις:  452
Μέγεθος:  90,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5048261.jpg
Εμφανίσεις:  424
Μέγεθος:  85,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5048264.jpg
Εμφανίσεις:  403
Μέγεθος:  96,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5048263.jpg
Εμφανίσεις:  424
Μέγεθος:  92,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5048265.jpg
Εμφανίσεις:  423
Μέγεθος:  95,2 KB
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-05-16, 20:50
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaitzakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Προχωρήσαμε αρκετά σήμερα ( για τα δικά μου δεδομένα ) με κάποιες απώλειες,
Έσπασε ένα βελόνι του κομπρεσέρ
Αυτό το είδος πέτρας είναι ότι χειρότερο για σκάψιμο καρφώνει και κάνει μόνο τρύπες και στο τέλος βγαίνουν μικρές φλούδες , για αυτό έχω μείνει τόσο πίσω από την μια απογοήτευση και από την άλλη δεν ήθελα να μείνω στους 60/70 πόντους,
Έχει μείνει Κανά τετραγωνικό , αύριο σε Κανά 2ωρο τελειώνει
Θα φύγουν τα μπάζα τα όποια είναι αρκετά για 30 πόντους κατέβασμα και κάποια Ισώματα θα γεμίσω ένα φορτηγό
Την δευτέρα ξεκινώ το καλούπι το οποίο θα χρειαστεί περίπου 8 κυβικά
Αν πάνε όλα καλά τέλος εβδομάδας θα έχω τελειώσει
Φίλε όπως το πας με το βάθος, στο τέλος προβλέπω να βρεις τίποτε αρχαία...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-05-16, 20:58
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Smile

χάχα ναι έχω βρει αρκετά απολιθώματα από θάλασσα, έχω βάλει ένα αχινό ντεκόρ στο ξύλο φούρνο κάποια στιγμή θα το ανεβάσω
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-05-16, 12:19
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Με το καλό η συνεχεία Υπομονή και άπλα απόλαυσε την όλη φάση τώρα. Και θα το χαρείς στο τέλος, το πιστεύω.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 06-05-16, 08:11
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή Όχι ¶λο σκάψιμο

Τέλειωσε επιτέλους το σκάψιμο και σήμερα μετρούμε για τα υλικά σίδερα ξύλα κτλ..
Δευτέρα ξεκινάμε κανονικά
[ATTACH][/ATTACH]
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5068268.jpg
Εμφανίσεις:  408
Μέγεθος:  89,1 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 06-05-16, 08:13
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Με το καλό Καλή ευκολία
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 07-05-16, 18:51
kalaitzakis Ο χρήστης kalaitzakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2011
Περιοχή: Ηρακλειο Κρητη
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

σήμερα ξεκίνησαν τοποθέτησαν τα πρώτα σίδερα και την δεύτερα ξεκινά το καλούπι
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P5078277.jpg
Εμφανίσεις:  458
Μέγεθος:  83,2 KB ..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 07-05-16, 20:37
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πήρες φόρα τώρα
Μπράβο, άντε με το καλό να τη τελειώσεις τη λίμνη σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θέλω να βάλω επιπλέον 1….2? λάμπες… kilo_me Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 23-06-10 19:22
Ενυδρείο στην αυλή……… yiannossavva Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 20 13-05-10 13:31
Ο Αρχάριος……και το ενυδρείο του…. NickFior Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 22-01-08 09:59
Δυστυχώς μας εγκατέλειψε κι άλλος... melli Bettas 7 21-01-08 23:05
Πρόβλημα με τριχοειδή άλγη επάνω σε φυτά……….. Help karalioman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 26-01-06 00:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,23496 seconds with 16 queries