Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-08-07, 12:26
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Cool Αρχάριος ζητάει βοήθεια .

Παιδιά καλησπέρα σας και από μένα, έχω βρει το φόρουμ σας εδώ και 2 μέρες και ήθελα να γράψω αλλά δεν προλάβαινα. Και τώρα δηλαδή στα βιαστικά θέλω να ρίξω ένα πρώτο ποστ και έφυγα για δουλειά.

Όντας τελείως αρχάριος, και έχοντας τεράστια αγάπη για το υγρό στοιχείο, αποφάσισα και εγώ να στήσω το δικό μου μικρό ενυδρείο με χρυσόψαρα αρχικά, και έχει ο θεός στη συνέχεια. Είναι κάποια πράγματα που θέλω να ρωτήσω σχετικά καθώς έχω μείνει με τις απορίες...

Έφτιαξα ένα ενυδρείο 90 λίτρων,και έχω τοποθετήσει μέσα 6 χρυσόψαρα, και έναν γλύφτη. Δεν είχα την παρανικρή ιδέα για τον κύκλο του αζώτου κλπ μέχρι που τα διάβασα εδώ στο φόρουμ, και πρέπει να πω ότι παρόλο που δεν έκανα καμμία ενέργεια από αυτές που λέτε, το ενυδρείο το έχω 3 βδομάδες και τα ψάρια μου χαίρουν άκρας υγείας και θέλουν να φάνε τον κόσμο όλο (χρυσόψαρα είναι ξαναλέω ).

-Γιατί βγαίνουν στην επιφάνεια του νερού και "πιπιλάνε" χωρίς να υπάρχει τροφή?
-Γιατί πάνε και "τρώνε" τον χαλαζία που έχω τοποθετήσει στον βυθό??
-Μήπως θα πρέπει να σταματήσω να τα ταίζω 3-4 φορές την ημέρα? Υπάρχει κίνδυνος να σκάσουν απ'το πολύ φαγητό??
-Μήπως επειδή τα ταίζω τόσο οι κοιλιές τους έχουν γίνει σαν μην πω τι?

Πάντως παιδιά πέφτω για ύπνο και νομίζω ότι θα βγουν έξω απτο ενυδρείο να φάνε και μένα ... Αλλά είναι τελικά πολύ ωραία συντροφιά και ομορφιά!

Αυτά για αρχή, λεπτομέρειες σε επόμενα ποστ που θα έχω και περισσότερο χρόνο,προς το παρόν πρέπει να την κάνω.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και για τις απαντήσεις σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-08-07, 12:30
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

καλως ηρθες στη παρεα μας..
ειδικα τετοια εποχη που ζοριζονται ολα τα ψαρια και πολυ περισσοτερο τα χρυσοψαρα,λιγοτερο ταισμα,συχνοτερες αλλαγες νερου ΠΑΝΤΑ με τη χρηση αντιχλωριου...
ναι,υπαρχει ο κινδυνος να σκασουν απο το φαγητο...
δεν ''τρωνε'' το χαλικι σου απλα ψαχνουν συνεχεια για τροφη..(ετσι τα εκανε ολα τα ψαρακια ο καλος θεουλης!!)
στην επιφανεια ανεβαινουν ,γιατι προφανως υπαρχει ελλιεψη οξυγονου..
καθε ποτε ειπαμε οτι κανεις αλλαγες νερου,και αν εχεις κανει μετρησεις,θελω να σε ρωτησω...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-08-07, 17:14
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Αλλαγή νερού κάνω σχεδόν κάθε βδομάδα, και έχω οξυγονοτή νερού, δεν πιστεύω ότι υπάρχει εκεί κάποιο πρόβλημα. Ο οξυγονοτής λειτουργεί όλη μέρα. Μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ δυστυχώς, γιατί όπως προανέφερα σαν τελείως αρχάριος με το όλο θέμα, δεν γνώριζα την ύπαρξη πολλών παραγόντων. Το ενυδρείο μου πληροφοριακώς είναι 90 λίτρα, έχω τοποθετήσει ένα εσωτερικό φίλτρο για 100, και έχω και τον οξυγονοτή να λειτουργεί σε μόνιμη βάση. Έχω τοποθετήσει και μερικά διακοσμητικά μέσα και 2 πλαστικά φυτά (το ξέρω ότι τώρα θα με βρίσετε,αλλά δυστυχώς όντας φοιτητής δεν υπάρχει ακόμα "σάλιο" για παραπάνω έξοδα).
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-08-07, 17:41
Το avatar του χρήστη Tkagem
Tkagem Ο χρήστης Tkagem δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 583
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Tkagem
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giagligian Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγή νερού κάνω σχεδόν κάθε βδομάδα, και έχω οξυγονοτή νερού, δεν πιστεύω ότι υπάρχει εκεί κάποιο πρόβλημα. Ο οξυγονοτής λειτουργεί όλη μέρα. Μετρήσεις δεν έχω κάνει ποτέ δυστυχώς, γιατί όπως προανέφερα σαν τελείως αρχάριος με το όλο θέμα, δεν γνώριζα την ύπαρξη πολλών παραγόντων. Το ενυδρείο μου πληροφοριακώς είναι 90 λίτρα, έχω τοποθετήσει ένα εσωτερικό φίλτρο για 100, και έχω και τον οξυγονοτή να λειτουργεί σε μόνιμη βάση. Έχω τοποθετήσει και μερικά διακοσμητικά μέσα και 2 πλαστικά φυτά (το ξέρω ότι τώρα θα με βρίσετε,αλλά δυστυχώς όντας φοιτητής δεν υπάρχει ακόμα "σάλιο" για παραπάνω έξοδα).
Φίλε καλως ήρθες στην παρέα.Οξυγονοτή όταν λές θα εννοείς αεραντλία,η οποία κάνει ελάχιστη δουλειά και είναι περισσότερο για ντεκόρ.Κατ'αρχάς κοίτα θερμοκρασία νερού(άν έχεις θερμόμετρο),ειδικά για χρυσόψαρα μήν ξεπερνάει τους 28 βαθμούς τώρα το καλοκαίρι.Για καλύτερη οξυγόνωση βάλε την έξοδο του φίλτρου στην επιφάνεια και λίγο πιό ψηλά έτσι ώστε να γίνεται μεγαλύτερη ανατάραξη του νερού και να οξυγονώνεται περισσότερο.Θα κάνει λίγο θόρυβο και σύ λίγο υπομονή.Όσο για τα πλαστικά φυτά εγώ θα σου πρότεινα να έβαζες αληθινά ή μήν έβαζες καθόλου,αλλά αυτό είναι στην κρίση του καθενός....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-08-07, 17:47
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Φίλε μου, είναι βασικό να αγοράσεις υγρά τεστ τουλάχιστον ΝΟ2 και ΝΟ3 για να δούμε που βρίσκεται το φίλτρο σου. Τι θερμοκρασία έχει το ενυδρείο σου; Όπως σου είπε ο klaz περιόρισε την τροφή στο ελάχιστο και καλό θα ήταν για τώρα να κάνεις συχνότερες αλλαγές νερού. Αν μπορέσεις να βάλεις κερατόφυλλο μέσα θα βοηθήσει κι αυτό. Ακολούθησε τα βήματα που θα σου πουν και οι υπόλοιποι και να είσαι σλιγουρος πως το αποτέλεσμα θα είναι super.
Υ.Γ.: Καλωσήρθες σε ένα υπέροχο χόμπι
Υ.Γ.2: Διάβασε όσα περισσότερα μπορείς εδω μέσα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-08-07, 18:39
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Παιδιά ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας ΚΑΙ για τις απαντήσεις σας. Το φίλτρο όντως το έχω λίγο πιο πάνω απτην επιφάνεια του νερού και έχω δημιουργήσει καλή κυκλοφορία πιστεύω, γιατί το έχω παρακολουθήσει αρκετά και δεν βλέπω κάπου στασιμότητα.

¶ρα θα πάω από βδομάδα και θα πάρω υγρά τεστ ΝΟ2 και ΝΟ3 για να δω τα επίπεδα και θα ενημερώσω. Ο λόγος που δεν πήρα θερμόμετρο και αντίσταση (ή όπως λέγεται το καλοριφέρ αυτό) ήταν γιατί στο πετ σοπ εδώ στο νησί μου είπαν ότι δεν χρειάζεται για τα χρυσόψαρα... ¶ρα να κοιτάξω να αγοράσω και από ένα τέτοιο. Το κερατόφυλο τι είναι??? Μήπως υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος να οξυγονώσω περισσότερο το νερό μου? Μήπως με τα φυτά?? Παιδιά ξαναλέω είμαι τελείως αρχάριος μπορείτε να γελάσετε άνετα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-08-07, 19:14
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Η αντίσταση που λες είναι ο θερμοστάτης και στα ψάρια κρύου νερού δεν χρειάζεται όντως (πιο πιθανό είναι να σου χρειαστεί κάποια μέθοδος ψύξης π.χ. ανεμιστηράκια) αλλά το θερμόμετρο χρειάζεται. Το ψάρι που λες γλύφτη λογικά όμως είναι τροπικο (όχι κρύου νερού οπότε καλό θα ήταν να μην το κρατήσεις). Το κερατόφυλλο είναι ένα φυτό που καταναλώνει τα νιτρικά που βλάπτουν τα ψάρια.
Όσο για το γέλιο μην αγχώνεσαι.Όλοι κάπως έτσι ξεκινήσαμε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-08-07, 23:15
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nickall13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κερατόφυλλο είναι ένα φυτό που καταναλώνει τα νιτρικά που βλάπτουν τα ψάρια.
Τα νιτρικά (ΝΟ3) πειράζει ελάχιστα τα ψάρια αν δεν είναι σε μεγάλες συγκεντρώσεις (περισσότερα εδώ).
Για να περιορίσουμε τα νιτρικά εκτός από τις αλλαγές νερού μπορούμε να βάλουμε και φυτά ταχείας ανάπτυξης τα οποία και τρέφονται από αυτό.
Ένα τέτοιο φυτό είναι και το κερατόφυλλο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-08-07, 23:31
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Ωραία. Θα ψάξω δηλαδή να βρω και αυτό το φυτό για να το τοποθετήσω μέσα στο ενυδρείο. Ελπίζω εδώ το πετσοπ να έχει ή να φέρνει τουλάχιστον γτ τα πράγματα είναι λίγο περιορισμένα... Ευχαριστώ για τον χρόνο σας πάντως παιδιά!
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-08-07, 09:56
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Καλως ηλθες.Στα 90 λιτρα καλα θα ηταν να ειχες τρια χρυσοψαρα και οχι εξη.Ο "γλυφτης" δεν ειναι συμβατος με τα χρυσοψαρα.Θερμαντικο σωμα
χρειαζεται για τον χειμωνα ασχετα εαν τα χρυσοψαρα ειναι κρυου νερου.
Ταιζε μια φορα την ημερα μονο.Καλη συνεχεια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 27-08-07, 21:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Διάβασε και εδώ :
http://www.aquatek.gr/board/showthread.php?t=13680

Να αγοράσεις οπωσδήποτε και τέστ (σε υγρή μορφή) και για αμμωνία.
Περιμένουμε τις μετρήσεις σου.
Ο γλύφτης καλό είναι να φύγει (επέστρεψε τον από εκεί που τον αγόρασες).

Τα ψαράκια σου είναι πολλά για τα 90 λίτρα
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-08-07, 22:33
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Παιδιά πήγα σήμερα να αγοράσω ότι απαραίτητος εξοπλισμός μου έχει μείνει, αλλά δυστυχός το πετσοπ δεν είχε διαθέσιμο τίποτα απολύτως... Ούτε τεστ, ούτε λάμπα (δεν έχω τοποθετήσει καμμία), ούτε κάποια διαφορετική τροφή, ούτε ΚΑΝ θερμοστάτη... . Δυστυχώς το Σαββάτο αποχαιρετώ το νησί κ επιστρέφω Αθήνα για την συνέχιση των σπουδών μου, οπότε δεν είναι εφικτό να παραγγείλω τώρα από ίντερνετ και απλώς να αναθέσω στον πατέρα μου να συνεχισει την συντήρηση του.

Γι αυτό τον λόγο θα ήθελα να ρωτήσω, πιστεύετε ότι αν κάνω μεταφορά τα ψάρια από Νάξο-Αθήνα(τουλάχιστον 6 ώρες θα πάρει η συνολική μεταφορά) και στήσιμο του ενυδρείου πάλι απτην αρχή στην Αθήνα, θα μου ψοφισουν? Ή θα μου προτείνατε καλύτερα την αγορά ενός άλλου (μικρότερα φυσικά σε μέγεθος καθώς δεν υπάρχει πολύ σάλιο) για να έχω να ασχολούμαι στην ΑΘήνα? Η κατάσταση είναι λίγο περιορισμένη αλλά θα κάνω ότι περνάει απτο χέρι μου για να συνεχίσω αυτό το καταπληκτικό χόμπι τώρα που πήρα μπρος έπειτα από αναμωνή τόσων χρόνων...


Υ.Γ: Ευχαριστώ για τις πολύτιμες απαντήσεις σας, εδώ μέσα έμαθα σε ελάχιστες μέρες υπερβολικά πολλά πράγματα, και έχω να μάθω άλλα τόσα
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-08-07, 22:36
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Πάρτο στην Αθήνα αν μπορείς να το φροντίζεις γιατί με τον μπαμπά....δεν έχει και πολύ μέλλον
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-08-07, 22:38
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

ΧΑΧΑ λες ε?? όχι μωρέ εντάξει ο καημένος θα το παλέψει,αλλά αλλιώς είναι τώρα να το φροντίζω εγώ, πόσο περισσότερο κιόλας που είναι και τα πρώτα μου ψάρια...άσχετο το ότι είναι χρυσόψαρα
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-08-07, 22:40
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Γιατί τι έχουν τα χρυσόψαρα ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-08-07, 22:42
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Τίποτα δεν έχουν, είναι μια χαρά ψάρια αλλά μερικοί τα έχουν λίγο υποτιμημένα...Έχω άδικο? Και τα δικά μου κιόλας είναι και πανέμορφα, και όσο τα βλέπω ότι είναι υγειή και όλο ενεργεια και κολυμπάνε με τόση χάρη μες στο ενυδρειάκι τους, τόσο πιο χαρούμενος νιώθω κ γω
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-08-07, 09:20
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Κανε μια ερευνα στο forum και θα βρεις τροπο να μεταφερεις τα ψαρια σου και το ενυδρειο στην Αθηνα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-08-07, 14:39
Το avatar του χρήστη MANOS74
MANOS74 Ο χρήστης MANOS74 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή Καλώς ηρθες

Καλώς ήρθες και από εμένα
Ειναι πολυ βασικο να ελέγξεις αμμωνια και νιτρώδη.
Αν κάτι από τα δύο δεν παει καλα τότε είναι πολυ φυσικό τα ψαρια σου να βγαινουν στην επιφάνεια. Επιπλέον μη σε ξεγελάει το γεγονος οτι τα ψαρια ειναι καλά. Σε περιπτωση υπαρξης αμμωνιας η νιτρωδων μπορει να αρχισεις να τα χάνεις απο την μια στιγμη στην αλλη.

Επιπλέον κάτι που ηθελα να πω και θα ηθελα οι πιο εμπειροι να με διορθωσουν εάν κάνω λάθος, ειναι οτι 6 χρυσοψαρα σε 90lt δεν ``παίζουν``με τίποτα. Θεωρω οτι οσο και να προσπαθησεις να τους παρεχεις ιδανικες συνθηκες διαβιωσης αργα η γρηγορα θα αρχισουν οι απωλειες.

Ξερω οτι θα σε στεναχωρησω αλλά θα πρεπει να κρατήσεις μονο 1 τετοιο ψαρι η να στραφεις σε άλλα είδη που ταιριαζουν στα λιτρα σου.


Καλως ήρθες ξανα,
φιλικα
MANOS74
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-08-07, 15:55
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Ναι το συνειδητοποίησα ότι 6 χρυσόψαρα σε 90 λίτρα είναι συνοστισμός,αλλά τώρα δεν μου πάει η καρδιά να τα διώξω ρε γαμώτο, θα δω τι θα κάνω

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Βρήκα επιτέλους λάμπα! Αλλά η απλή κάνει? Εννοώ η άσπρη? Ή μήπως πρέπει να βάλω κάποιο συγκεκριμένο χρώμα?
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-08-07, 13:00
Το avatar του χρήστη MANOS74
MANOS74 Ο χρήστης MANOS74 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2006
Περιοχή: ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giagligian Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι το συνειδητοποίησα ότι 6 χρυσόψαρα σε 90 λίτρα είναι συνοστισμός,αλλά τώρα δεν μου πάει η καρδιά να τα διώξω ρε γαμώτο, θα δω τι θα κάνω

Κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Βρήκα επιτέλους λάμπα! Αλλά η απλή κάνει? Εννοώ η άσπρη? Ή μήπως πρέπει να βάλω κάποιο συγκεκριμένο χρώμα?
Τα ιδια διλημματα ειχα και εγω οταν ξεκινησα αλλα ευτηχως με τις συμβουλες ολων των παιδιων καταλαβα οτι ειναι καλυτερα να τα δωσω πισω ωστε να εχουν καποιες πιθανοτητες να πεσουν σε ``καλα χερια`` παρα να τα βλεπω να υποφερουν και στο τελοσ να πεθαινουν. Δωστα και ξεκινα απο την αρχή αφου πρωτα διαβασεις πολυ.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-08-07, 23:33
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Παιδιά κατάφερα επιτέλους και βρήκά έναν θερμοστάτη για το ενυδρείο μου, ο οποιος όμως γράφει στο κουτί 150 λίτρα. Είναι ΓΙΑ 150 λίτρα ή ΜΕΧΡΙ 150? Θα μου δημιουργήσει πρόβλημα που είναι 90 το ενυδρείο?? Πάντως εγώ με το χέρι μου δεν είδα κάποια σημαντική διαφορά στην θερμοκρασία, το έχω ρυθμίσει στους 24 βαθμούς προς το παρόν (χρυσόψαρα και ένας γλύφτης). Ακούω προτάσεις όσοι έχουν την καλή διάθεση και δεν βαριούνται
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-09-07, 16:10
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Είναι μέχρι 150 λίτρα!
Θερμόμετρο έχεις ? Διότι μου φαίνεται κάπως δύσκολο να έχεις μόνον 24 βαθμούς τώρα! Τέτοια εποχή! Εκτός και εκεί στην Νάξο έχετε κρύο!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-09-07, 08:10
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Το θερμαντικο σωμα αφου το εχεις ρυθμισει στους 24 βαθμους θα αρχισει να
λειτουργει οταν η θερμοκρασια του νερου πεσει στους 24 βαθμους.Τωρα η
θερμοκρασια του νερου πρεπει να ειναι πανω απο 24 βαθμους οποτε δεν
αναβει για να ζεστανει το νερο.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-03-08, 17:59
Το avatar του χρήστη thu vu
thu vu Ο χρήστης thu vu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-03-2008
Περιοχή: thessalonikh
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΗ ΝΑΞΟ(.....)ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-03-08, 20:15
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thu vu Εμφάνιση μηνυμάτων
ΓΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!!!ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΑΛΛΑ ΕΡΧΟΜΑΙ ΣΤΗ ΝΑΞΟ(.....)ΑΝ ΘΕΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΕΘΟΥΜΕ.
Σε προηγουμενο ποστ την πατησα και εγω. Το ποστ ειναι παλιο.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 21-03-08, 20:15
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι παύω να είμαι Ναξώτης
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καραρχάριος. Ερωτήσεις Nightfall Αρχάριοι γλυκού νερού 60 19-09-07 16:01
Aνασφάλειες ενός αρχάριου joncal Αρχάριοι γλυκού νερού 10 26-02-07 23:22
Αρχάριος και άλγη than Αρχάριοι γλυκού νερού 5 22-02-07 16:25
Βοήθεια Αρχάριος με φυτεμένο ενυδρείο stamatulakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 30-12-06 22:06
ΒΕΤΑρχάριος.... Carebean pirate Bettas 26 30-08-06 18:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07626 seconds with 13 queries