Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-16, 15:48
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή Απορία για Kelvin

Διαβασα ολα τα θεματα του forum για τον φωτισμο και εχω μια απορεια γιατι ειμαι σε φαση που αλλαζω τις λαμπες του ενυδρειου μου.Απο την στιγμη που τα kelvin εχουν σχεση με το χρωμα της λαμπας γιατι πρεπει να βγαζουμε αθροισμα 11000? Αυτο δεν ειναι θεμα γουστου? Παιζει ρολο στην αναπτυξη των φυτων το χρωμα της λαμπας?
Επειδη η τεχνολογια εξελισσεται παρατηρησα τα πιο προσφατα θεματα κανουν αναφορα σε πολλα kelvin και τα πιο παλια σε λιγοτερα kelvin.Μηπως εχει αλλαξει αυτο το 11000?
Τα ερωτηματα αυτα μου ηρθαν γιατι εν αγνοια μου αγορασα ballast και μια λαμπα 28W grolux με σκοπο να βαλω και μια daylight αλλα στα 590mm που θελω πρεπει υποχρεωτικα να παρω αλλη μια ενυδρειακη που σε αυτα τα W η day της Juwel αλλα και αλλων εταιρειων ειναι στα 8000-10000 kelvin οποτε εγω υποχρεωτικα θα πρεπει να εχω 16500-18500 kelvin.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-16, 16:10
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Που διαβασες οτι πρεπει να εχουμε αθροισμα 11000?
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-16, 16:23
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Δεν το διαβασα καπου συγκεκριμενα,εβγαλα αυτο το συμπερασμα απο πολλους συνχομπιστες που προσπαθουν να εχουν στα φυτεμενα τους μια λαμπα 6500 κελβιν και μια 4500 κελβιν
γιατι αυτος ειναι ο σωστος συνδιασμος για την αναπτυξη των φυτων
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-16, 17:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Όχι, τα Kelvin δεν είναι αθροιστικά, ποιο πολύ θα έλεγα πως είναι μέσος όρος αλλά και αυτό χοντρικά χωρίς να είναι απόλυτο. πχ αν πάρουμε για παράδειγμα μπλε και κόκκινα έχουμε σαν οπτικό αποτέλεσμα ροζ ή ακόμα καλύτερα, οι RGB που έχουν τα 3 βασικά χρώματα μας βγάζουν άσπρο γύρω στα 6000-6500 Κ
δες ένα πίνακα Kelvin

__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-16, 17:50
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Δηλαδη μια grolux που ειναι 8500 Κ με μια Juwel day που ειναι 9000 Κ δεν μπορουν να μπουν μαζι? εχουν το ιδιο χρωμα? θα γεμισω αλγες?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-16, 17:57
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν έχει σχέση αυτό, άλγη μπορείς να γεμίσεις για οποιοδήποτε λόγο, αλλά μπορεί και να μη γεμίσεις. Δεν εξαρτάται μόνο από τον φωτισμό, είναι συνδυασμός πολλών παραγόντων, ένας από αυτούς είναι και ο φωτισμός, χωρίς όμως να είναι ο μοναδικός παράγοντας. Εγώ πχ έβγαλα άλγη όταν είχα θερμό λευκό, που σε άλλον φίλο δεν είχε κανένα πρόβλημα. Γενικά η άλγη οφείλεται σε συνδυασμό φωτισμού, θρεπτικών συστατικών (λιπάσματα/νιτρικά/αμμωνία κλπ), διοξειδίου.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-16, 18:02
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Θα προτινατε σε καποιον να βαλει αυτες τις λαμπες μαζι? Δηλαδη 17500 kelvin
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-16, 18:25
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν έχω ασχοληθεί με λάμπες αλλά μόνο με απλά led. Και όπως σου είπα και πριν , 2 λάμπες με 8500 Κ & 9000 Κ δεν βγάζουν 17500 Κ, αλλά οπτικά κάπου ανάμεσα.
Μη μπερδεύεις τα Kelvin με τα Lumen, τα Lumen είναι αθροιστικά.
Δες ένα ωραίο θέμα για τα Kelvin
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7728
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-16, 18:33
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Τα Κ δεν αθροίζονται, μέσο όρο βγάζεις για να ξέρεις περίπου τι χροιά φωτισμού θα υπάρχει στο ενυδρείο. Το ιδανικό για τα μάτια μας και το CRI(Color Rendering Index, πόσο σωστά φαίνονται τα χρώματα) είναι ~ 6500K. Τα Kelvin δεν ειναι το μόνο κριτήριο φυσικά καθώς το φως από λάμπες φθορισμού είναι αποτέλεμα των φασμάτων εκπομπής μερικών διαφορετικών στοιχείων, οπότε τα ίδια Κ επιτυγχάνονται και με διαφορετικές μείξης επιμέρους φασμάτων που εκπέμπουν διαφορετικά ποσά της κάθε ακτινοβολίας. Έτσι δεν ειναι όλες οι λάμπες 6500Κ π.χ., ίδιες, γιαυτό κοιτάς να είναι καλής ποιότητας και με καλό CRI, κοντά στο 100. Το 98 ειναι ένα πολύ καλό νούμερο για φθορισμού.

Για ένα ενυδρείο γλυκού νερού, φυτεμένο ή μη, τα 6500Κ από καλή εταιρία λαμπών, είναι ιδανικά. Οι λάμπες για φυτεμένα που είναι πολύ ροζ, εκπέμπουν υποτίθεται πιο πολύ ακτινοβολία στο κύριο φάσμα που χρησιμοποιούν τα φυτά αλλά:
Το κόκκινο χρώμα χάνεται πρώτο, στο νερό αλλα και από τα φυλλώματα των φυτών, έτσι τα φυτά χρησιμοποιούν μείξη και άλλων μηκών κύματος.
Το κόκκινο/κίτρινο φάσμα όταν βρίσκεται σε μεγάλα ποσά ευνοεί την ανάπτυξη πιο τεντωμένος, ψηλών φυτών σε σχέση με πλήρες φάσμα
Οι άλγες αρέσκονται επίσης σε ανισορροπίες του φωτισμού. Μερικές όμως λάμπες αναφέρουν πως έχουν αφαιρέσει το τμήμα φάσματος που ευνοεί περισσότερο τις άλγες, χωρις να ξέρω πόσο ισχύει αυτό, αν και θεωρητικά ειναι εφικτό

Το φυσιολογικό daylight οπότε που αντιστοιχεί στα 6500Κ συγκεντρώνει τα πιο πολλά πλεονεκτήματα, εκτός και αν κάποιος θελει να πάει συγκεκριμμένα σε κάποια απόχρωση του άσπρου.
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-02-16, 18:50
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Δηλαδη οσοι λενε οτι πρεπει να εχουμε μια λαμπα 4500Κ και μια 6500Κ εννοουν οτι ο ιδανικος χρωματισμος που πρεπει να εχουμε ειναι γυρω 5500Κ ετσι?
-------------------------
Εγω που εχω αγορασει ηδη μια grolux(δεν την εχω βαλει ακομα) με τι λαμπα να την συνδιασω? Αχρηστη ειναι?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kosmas : 18-02-16 στις 18:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-02-16, 18:56
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

παρε μια στα 6500 κ
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-02-16, 18:58
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ναι, το αποτέλεσμα της μείξης τους ειναι 5500Κ. Όμως δεν φωτίζουν ομοιόμορφα σε όλο το ενυδρείο οπότε πρακτικά ο φωτισμός στην μια πλευρά του ενυδρείου ξεκινά απο τα 4500Κ και καταλήγει στη άλλη πλευρά στα 6500Κ. 5500Κ θα ειναι εκεί που αλληλεπικαλύπτονται ομοιόμορφα, στο κέντρο

Μια Cool white θα βοηθήσει κάπως χρωματικά με τη grolux
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 18-02-16, 20:52
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Την πρώτη ή την τρίτη. Αλλοίωση στα χρώματα θα έχεις έτσι και αλλιώς από την grolux

Καλύτερο CRI έχει η τρίτη
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-02-16, 21:05
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

η πρωτη φαινεται για cool white. ενω η τριτη χρωματιστη και αυτη.Αλλα η πρωτη ειναι 9000Κ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-02-16, 21:22
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Με δύο λάμπες κι η μία να είναι grolux πόσα kelvin είναι καλύτερα για τη δεύτερη λάμπα; Επίσης αν καταργηθεί η grolux ποιος είναι ο πιο ιδανικός συνδυασμός Κέλβιν για δύο λάμπες; Ευχαριστώ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-02-16, 21:45
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Κωστα τωρα τις αλλαξες τις λαμπες σου.Εχεις προβλημα με την grolux?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-02-16, 21:54
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kosmas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστα τωρα τις αλλαξες τις λαμπες σου.Εχεις προβλημα με την grolux?
Οχι αλλά δεν είμαι ευχαριστημένος απ το κόκκινο φυτό, ενώ τηρώ πλήρες πρόγραμμα λίπανσης και με σίδηρο, έχω χαμηλό ύψος 30 εκατοστά στάθμη και άλλους 5 πόντους πιο πάνω η λάμπα, με ανακλαστήρες κι οι δύο λάμπες και πάλι το κόκκινο αν δεν φτάσει επιφάνεια δεν κοκκινίζει και πάλι ελαφρύ κόκκινο χρώμα έχει, καμία σχέση πως μου ήρθε όταν το αγόρασα που ήταν σαν ματωμένο κι υποτίθεται είναι απ τα εύκολα κόκκινα (ludwigia perrenis glandulosa). Πίσω η άλλη λάμπα είναι μια κινέζικη στα 6500 Κέλβιν και 1700 lumen αλλά παρήγγειλα και θα την πάρω αύριο μια Οσραμ 840 που είναι στα 4000 Κέλβιν και στα 2400 lumen έτσι για πειραματισμό και σκέφτομαι μήπως παραγγείλω άλλη μία Οσραμ 865 που είναι στα 2350 lumen, 650 lumen παραπάνω απ τη grolux κι επειδή κάπου είχα διαβάσει ότι η grolux δεν βοηθάει τα κόκκινα φυτά, θα θελα την εμπειρία σας σ αυτό το θέμα. Δηλαδή με δύο λάμπες Οσραμ μάνι μάνι κερδίζω 1400 lumen επιπλέον, τι λέτε;
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 19-02-16, 08:43
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Kostas G. Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα Κ δεν αθροίζονται, μέσο όρο βγάζεις για να ξέρεις περίπου τι χροιά φωτισμού θα υπάρχει στο ενυδρείο. Το ιδανικό για τα μάτια μας και το CRI(Color Rendering Index, πόσο σωστά φαίνονται τα χρώματα) είναι ~ 6500K. Τα Kelvin δεν ειναι το μόνο κριτήριο φυσικά καθώς το φως από λάμπες φθορισμού είναι αποτέλεμα των φασμάτων εκπομπής μερικών διαφορετικών στοιχείων, οπότε τα ίδια Κ επιτυγχάνονται και με διαφορετικές μείξης επιμέρους φασμάτων που εκπέμπουν διαφορετικά ποσά της κάθε ακτινοβολίας. Έτσι δεν ειναι όλες οι λάμπες 6500Κ π.χ., ίδιες, γιαυτό κοιτάς να είναι καλής ποιότητας και με καλό CRI, κοντά στο 100. Το 98 ειναι ένα πολύ καλό νούμερο για φθορισμού.

Για ένα ενυδρείο γλυκού νερού, φυτεμένο ή μη, τα 6500Κ από καλή εταιρία λαμπών, είναι ιδανικά. Οι λάμπες για φυτεμένα που είναι πολύ ροζ, εκπέμπουν υποτίθεται πιο πολύ ακτινοβολία στο κύριο φάσμα που χρησιμοποιούν τα φυτά αλλά:
Το κόκκινο χρώμα χάνεται πρώτο, στο νερό αλλα και από τα φυλλώματα των φυτών, έτσι τα φυτά χρησιμοποιούν μείξη και άλλων μηκών κύματος.
Το κόκκινο/κίτρινο φάσμα όταν βρίσκεται σε μεγάλα ποσά ευνοεί την ανάπτυξη πιο τεντωμένος, ψηλών φυτών σε σχέση με πλήρες φάσμα
Οι άλγες αρέσκονται επίσης σε ανισορροπίες του φωτισμού. Μερικές όμως λάμπες αναφέρουν πως έχουν αφαιρέσει το τμήμα φάσματος που ευνοεί περισσότερο τις άλγες, χωρις να ξέρω πόσο ισχύει αυτό, αν και θεωρητικά ειναι εφικτό

Το φυσιολογικό daylight οπότε που αντιστοιχεί στα 6500Κ συγκεντρώνει τα πιο πολλά πλεονεκτήματα, εκτός και αν κάποιος θελει να πάει συγκεκριμμένα σε κάποια απόχρωση του άσπρου.
Ενημερωτικα διαβασα σε καποια site οτι οι grolux εχουν CRI απο 65-69
Σε καποια αλλα οτι δεν πρεπει να βαζουμε λαμπες μικροτερες απο CRI 80
Αντε βγαλε συμπερασμα τωρα,υποτιθετε οτι οι grolux ειναι ιδανικες για φυτεμενα.Ή μηπως οχι?
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-02-16, 10:32
Το avatar του χρήστη AgMa
AgMa Ο χρήστης AgMa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-11-2014
Περιοχή: Κρήτη, Ηράκλειο
Μηνύματα: 423
Προεπιλογή

Τα κόκκινα φυτά, εκτός από υψηλό φωτισμό χρειάζονται και σίδηρο. Γι' αυτό και στο seachem iron έχει απ' έξω κόκκινα φυτά.
Επίσης κάποια κόκκινα φυτά (όπως το glandulosa), χρειάζονται νιτρικά από 5-25ppm και αρκετά φωσφορικά και άλλα για να κοκκινίσουν ευδοκιμούν στα 5ppm περίπου νιτρικά (πχ. rotala rutindifolia).
Όπως βλέπεις δεν αρέσουν όλες οι παραμέτροι σε όλα τα φυτά, άρα δεν είναι απαραίτητο να μην κοκκινίζουν λόγω λάμπας, ειδικά με τόσο μικρό ύψος ενυδρείου.
Κοσμά, πρόσεξε με την juwel color γιατί είναι κάτι σαν την grolux. Ανάπτυξης φυτών δηλαδή. Δες φώτο στο ίντερνετ, μην έχεις grolux και αυτή, θα είναι πολύ ροζ.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-02-16, 11:13
Το avatar του χρήστη kosmas
kosmas Ο χρήστης kosmas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-05-2008
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Τελικα παρηγγειλα μαζι με την grolux 28W μια daylight 28W στα 6000 kelvin μετα απο καταιγιδα ερωτησεων στους πιο εμπειρους.Ευχαριστω πολυ!
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-02-16, 12:59
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AgMa Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα κόκκινα φυτά, εκτός από υψηλό φωτισμό χρειάζονται και σίδηρο. Γι' αυτό και στο seachem iron έχει απ' έξω κόκκινα φυτά.
Επίσης κάποια κόκκινα φυτά (όπως το glandulosa), χρειάζονται νιτρικά από 5-25ppm και αρκετά φωσφορικά και άλλα για να κοκκινίσουν ευδοκιμούν στα 5ppm περίπου νιτρικά (πχ. rotala rutindifolia).
Όπως βλέπεις δεν αρέσουν όλες οι παραμέτροι σε όλα τα φυτά, άρα δεν είναι απαραίτητο να μην κοκκινίζουν λόγω λάμπας, ειδικά με τόσο μικρό ύψος ενυδρείου.
Κοσμά, πρόσεξε με την juwel color γιατί είναι κάτι σαν την grolux. Ανάπτυξης φυτών δηλαδή. Δες φώτο στο ίντερνετ, μην έχεις grolux και αυτή, θα είναι πολύ ροζ.
Ρίχνω σίδηρο στην ανώτερη ποσότητα της ΕΙ, το ίδιο και φώσφορο, επίσης τα νιτρικά μου σήμερα που μέτρησα είναι ανάμεσα στο 10 και στο 25, οπότε δεν είναι θέμα λιπασμάτων, πιστεύω είναι καθαρά θέμα εντάσεως φωτισμού, επίσης έχω και ταμπλέτα στη ρίζα του. Τώρα με την grolux και την κινέζικη έχω 3400 συνολικά lumen, ενώ δύο λάμπες της Osram lumilux από 2400 lumen η κάθε μία θα με ανεβάσουν στα 4800, αν δεν πετύχει κι αυτό το πείραμα τότε θα ψαχτώ για άλλο κόκκινο φυτό να είναι πιο εύκολο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-02-16, 15:39
Το avatar του χρήστη Themis_aqua
Themis_aqua Ο χρήστης Themis_aqua δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Λαμια
Μηνύματα: 1.632
Προεπιλογή .

Κωστα οπως σου ειπα και στο τηλ. δοκιμασε και την althernathera reinikιi mini (http://www.abyssos.gr/exoplismos-enu...enervig-clone/ ) μεσα σε 10 μερες θα δειξει ισως να μην ειναι οι λαμπες σου, κι ετσι θα κανεις και μια συγκριση με αυτο που εχεις τωραΚι ειναι και φτηνο
__________________
Θέμης
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-02-16, 16:39
Το avatar του χρήστη ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ
ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ Ο χρήστης ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-09-2015
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηνύματα: 625
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από energy52 Εμφάνιση μηνυμάτων
Κωστα οπως σου ειπα και στο τηλ. δοκιμασε και την althernathera reinikιi mini (http://www.abyssos.gr/exoplismos-enu...enervig-clone/ ) μεσα σε 10 μερες θα δειξει ισως να μην ειναι οι λαμπες σου, κι ετσι θα κανεις και μια συγκριση με αυτο που εχεις τωραΚι ειναι και φτηνο
Θέμη ευχαριστώ απλά έχω ένα πρόβλημα, το ενυδρείο είναι πηγμένο από φυτά και δεν θέλω να ξεφορτωθώ κανένα φυτό, όλα έχουν τη χάρη τους, απ την άλλη έχω και μικρό πλάτος, 30 εκατοστά είναι λίγα για όλα τα φυτά που έχω αλλά έλα που τα λυπόμουν όταν μου τα έδωσαν και δεν ήθελα να τα πετάξω, ήθελα να δω πως θα πάνε στο ενυδρείο μου και τώρα έχω δεθεί μαζί τους, η τελική απόφαση θα παρθεί όταν κι αν με τις άλλες λάμπες δεν κοκκινίσει λίγο παραπάνω το φυτό, δεν θέλω να αυξήσω και τρομερά το φωτισμό, μ ενδιαφέρουν πρωτίστως τα ψάρια να νιώθουν άνετα και βλέπω τα γατόψαρα τρέχουν στην επιφάνεια να πάρουν αέρα με ταχύτητα φωτός που σημαίνει ότι ήδη δεν νιώθουν και πολύ άνετα με τον υπάρχον φωτισμό για όταν θέλουν οξυγόνο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
led?ποσα kelvin? ignatios1993 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 10-09-12 22:31
Kelvin λεντοταινιας dinos123 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 01-05-12 19:37
Kelvin σε φυτεμενο... Konstantin79 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 03-03-11 23:00
απορια..φως και φασματα σε kelvin.. Πάνος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 26 13-09-08 13:10
Υψηλά kelvin Μάγγος Θωμάς Δίσκοι 6 30-01-07 12:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07485 seconds with 15 queries