Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-11-09, 22:45
Το avatar του χρήστη apolonistis
apolonistis Ο χρήστης apolonistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2009
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή labrador κουταβι

Ξερει κανεις αν μπορω να βαλω το σκυλακι μου στη θαλασσα τωρα,,για παιχνιδι με τα ξυλα,να τα φερνει..
εε.?
ειναι 4-5 μηνων,λετε να μου αρρωστησει....?
__________________
i love my fish..!

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-11-09, 22:48
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apolonistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερει κανεις αν μπορω να βαλω το σκυλακι μου στη θαλασσα τωρα,,για παιχνιδι με τα ξυλα,να τα φερνει..
εε.?
ειναι 4-5 μηνων,λετε να μου αρρωστησει....?
αχχχ τυχερε,τυχερε!!!!
δεν παιρνω και ορκο
αλλα νομιζω πως ειναι
καλυτερα να μην το κανεις!
εχουν πιασει τα κρυα,ειναι
και μικρο ακομα..μπορει
να εξασκηθει καλλιστα με
τις βολτες και με το να
του πετας παιχνιδια...
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-11-09, 22:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τα Λαμπραντορ ειναι σκυλοι επαναφορας θηραματων κυριως για υδροβια, και ως εκ τουτου το νερο ειναι το στοιχειο τους.
Μιλαμε ομως για ενηλικα που εχουν αναπτυξει μονωση απο στρωμα λιπους. Το κουταβι σου μπορει να παιξει για λιγο με την θαλασσα αν ειναι καποια ηλιολουστη μερα και εχεις μια πετσετα μαζι να το σκουπισεις αμεσως μετα και να το κρατησεις ζεστο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-11-09, 22:55
Το avatar του χρήστη apolonistis
apolonistis Ο χρήστης apolonistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2009
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

εδω εχει πολλα αυτοκινητα και λιγοστες φορες ειναι χωρις λουρι,,
γιααυτο ειπα να την παω στην παραλια χωρις λουρι να μαθει κιολας με το νερο να εξοικιωθει και να φερνει πραγματα πισω...
__________________
i love my fish..!

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-11-09, 23:07
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Κανένα πρόβλημα, τον βάζεις άνετα... ο δικός μου πρώτη φορά μπήκε 40 ημερών μόνος του και βούτηξε και το κεφάλι του μέσα
Μη το ζορίσεις όμως να μπει μέσα, μόνο αν θέλει... Πήγαινε τον βόλτα στην παραλία και πιθανότατα θα μπει μόνο του...
Λίγη προσοχή μόνο αν έχει κρύο και αέρα μη σου αρρωστήσει, αν και ειδικά τα labrador έχουν διπλό τρίχωμα, κάτι που συνεπάγεται φοβερή μόνωση... Επίσης, το τρίχωμά τους συγκρατεί ελάχιστο νερό σε σχέση με άλλα σκυλιά, οπότε ούτε η πετσέτα είναι απαραίτητή, εκτός αν έχει αέρα...

PS. Βάλε καμιά φώτο να τον θαυμάσουμε !!!
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-11-09, 23:21
Το avatar του χρήστη apolonistis
apolonistis Ο χρήστης apolonistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2009
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

ok,,ευχαριστω για το θεμα του νερου...
οσο για την συμπεριφιρα και την εκπαιδευση τωρα..
ειναι 4 μηνων και ολο μου ορμαει,παιζει μαζι μου,ομως με τα δοντια της,πηδαει πανω μ,,,,φυσιολογικο δεν ειναι..?επειδη ειναι κουταβι ακομα,σωστα.??
οσο για την εκπαιδευση,ξερω οτι απο 5 μηνων και μετα ξεκιναω εκπαιδυση σωστα..?
θελω να μαθω τα βασικα και κυριως τις εντολες κατσε,μεινε,απορτ(φερε)..
θα την εκπαιδευσω για κυνηγι οταν την παιρνει ο πατερας μ και μελλοντικα εγω.....
-------------------------
α,,,και φωτο απο αυριο.....
-------------------------
α,,,και φωτο απο αυριο.....
__________________
i love my fish..!


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apolonistis : 23-11-09 στις 23:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-11-09, 23:36
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Η εκπαίδευση ξεκινάει από την πρώτη μέρα που την παίρνεις...
Είναι φυσιολογικό να κάνει οτιδήποτε, εσύ πρέπει να της μάθεις τι πρέπει (θες) και τι δε πρέπει (δε θες) να κάνει...
Ειδικά με τη λαιμαργία που διακρίνει τα lab, μπορείς να τους μάθεις οτιδήποτε αρκεί να έχεις ένα μεζέ να του δώσεις για επιβράβευση...
Ρίξε μία ματιά στο παρακάτω βιβλιαράκι, τα βασικά τα καλύπτει, είναι δωρεάν και ο συγγραφέας επιτρέπει την δημοσίευσή του (αρκεί να μην είναι για εμπορικούς σκοπούς)...
Τώρα όσο για την εκπαίδευση για retriever, εκεί μπορείς να ξεκινήσεις να παίζεις μαζί του πετώντας του πράγματα, αλλά δε θα σου συνηστούσα να το πάρετε ακόμα μαζί σας στο κυνήγι...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: rar The_Puppy_Well_Being_Training_System-Greek.rar (1,93 MB, 2170 εμφανίσεις)
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-11-09, 00:02
Το avatar του χρήστη apolonistis
apolonistis Ο χρήστης apolonistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2009
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

οκ,,,thanks....!!!!!!
__________________
i love my fish..!

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-11-09, 08:11
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

και εγω εχω την εντυπωση οτι αγαπουν το νερο το εχουν στο dna τους
αστο και δες αν μπει μονο του
ετσι και αλλιως κανει μερες ανοιξιατικες
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-11-09, 14:28
Το avatar του χρήστη apolonistis
apolonistis Ο χρήστης apolonistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2009
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

το πηγα σημερα το πρωι και αρχισε δειλα δειλα να μπαινει μεσα..
πιστευω οτι μερα με τη μερα θα το συνηθισει..
__________________
i love my fish..!

Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-11-09, 14:49
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Να ρωτήσω κάτι ο άσχετος;
Δεν υπάρχει περίπτωση σκυλί να πνιγεί;
Ρωτάω φοβούμενος μιας και ο ίδιος δεν έμαθα ποτέ κολύμπι
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-11-09, 15:15
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

τα σκυλια χωρις να εχουνε κολυμπησει ποτε ξερουνε να κολυμπανε..ολα τα σκυλια εννοειται..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-11-09, 23:22
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

τα λαμπραντορ ειδικα το εχουν στο ενστικτο τους το κολυμπι!
φιλε μην βιαζεσαι...μονο του θα μπει!
εκπαιδευση ξεκινα απο τωρα!οσο πιο νωρις τοσο πιο καλα!
οσο για το κολυμπι..οταν βγαινει πρεπει να το καθαριζεις
με πετσετα γιατι μεσα απο το υποστρωμα των τριχων
παραμενει το αλατι,οποτε πρεπει να το βγαλεις.
βεβαια επιμενω λιγο να περιμενεις λιγο ακομα!
αυτα απο μενα
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-11-09, 01:00
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

εννοειται πρεπει παντα μετα να ξεπλενετε το κουταβι με καθαρο νερο..το αλατι πρεπει να απομακρυνεται..
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 27-11-09, 01:08
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

λέτε να είναι τυχαίο που τα λαμπραντόρ και τα γκόλντεν ριτριβερ τα έχουν κάνει ναυαγοσώστες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 27-11-09, 01:11
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

μα για αυτο ειπα οτι ειναι στο ενστικτο τους
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 27-11-09, 02:34
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Όλα τα σκυλιά ξέρουν να κολυμπούν από ένστικτο, τα lab εκτός από το ένστικτο έχουν και ιδιαίτερες κολυμβητικές ικανότητες λόγω της ανατομίας τους... Αν δεις ένα lab να κολυμπάει κάνει απλές και σταθερές κινήσεις σα να βρίσκετε στο φυσικό του χώρο και κολυμπάει πολύ γρήγορα, σε αντίθεση με άλλα σκυλιά που απλώς κουνάνε έντονα τα πόδια τους για να κινηθούν.

Επίσης τα lab έχουν ένα μοναδικό διπλό τρίχωμα, που απωθεί το νερό - το οποίο πολύ δύσκολα έρχεται σε επαφή με το δέρμα τους τελικά.
Όποιος έχει όρεξη μπορεί να δει το παρακάτω βίντεο, είναι πολύ εντυπωσιακό
http://dsc.discovery.com/videos/time...dog-shake.html
(Το βίντεο είναι για Golden Retriever, που έχει ακόμα πιο μακρύ τρίχωμα αλλά τις ίδιες ακριβώς ιδιότητες με του lab.)
Είναι ακριβώς ο ίδιο λόγος για τον οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να δεις βρώμικο lab, το τρίχωμά του έχει την ιδιότητα να απομακρύνει οτιδήποτε ξένο από πάνω του. Μετά το μπάνιο καλό είναι να τα ξεβγάζουμε με καθαρό νεράκι, αλλά και πάλι το τρίχωμά του έχει τη μοναδική ικανότητα να απομακρύνει το αλάτι από μόνο του μετά από μερικές ώρες.

Τέλος, και βασικότερο, λατρεύουν το νερό, ο δικός μου από τη στιγμή που "κλείδωσα" τη βρύση της βεράντας έμαθε να ανοίγει τη βρύση του μπάνιου και μετά κάθεται και απολαμβάνει το τρεχούμενο νερό... Το πιο ωραίο όμως είναι όταν ανακάλυψε τι θα πει βροχή, που ενώ έριχνε καρεκλοπόδαρα ο κύριος είχε κρεμαστεί από τα κάγκελα και κάθε 10 λεπτά ερχόταν και με τράβαγε για να βγούμε έξω...

Από τη στιγμή που το κουτάβι θα αντικαταστήσει το αρχικό χνούδι με το τελικό του τρίχωμα, είναι απόλυτα ασφαλές να μπει στη θάλασσα, ιδίως με τον καιρό που έχουμε στην Ελλάδα... Το μοναδικό ίσως πράγμα που θέλει προσοχή, είναι τα αυτιά του, γιατί τα lab συχνά βάζουν ολόκληρο το κεφάλι μέσα στο νερό (ναι, κάνουν και βουτιές ) και γεμίζουν νερό. Αν μείνει νερό στα αυτιά του πρέπει να απομακρυνθεί (με πολύ προσοχή), γιατί μπορεί να του δημιουργήσει διάφορα προβλήματα...
__________________
Μη λες πάντα όσα γνωρίζεις, αλλά γνώριζε πάντα όσα λες (Σωκράτης)
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 27-11-09, 11:46
Το avatar του χρήστη apolonistis
apolonistis Ο χρήστης apolonistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2009
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmanes Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλα τα σκυλιά ξέρουν να κολυμπούν από ένστικτο, τα lab εκτός από το ένστικτο έχουν και ιδιαίτερες κολυμβητικές ικανότητες λόγω της ανατομίας τους... Αν δεις ένα lab να κολυμπάει κάνει απλές και σταθερές κινήσεις σα να βρίσκετε στο φυσικό του χώρο και κολυμπάει πολύ γρήγορα, σε αντίθεση με άλλα σκυλιά που απλώς κουνάνε έντονα τα πόδια τους για να κινηθούν.

Επίσης τα lab έχουν ένα μοναδικό διπλό τρίχωμα, που απωθεί το νερό - το οποίο πολύ δύσκολα έρχεται σε επαφή με το δέρμα τους τελικά.
Όποιος έχει όρεξη μπορεί να δει το παρακάτω βίντεο, είναι πολύ εντυπωσιακό
http://dsc.discovery.com/videos/time...dog-shake.html
(Το βίντεο είναι για Golden Retriever, που έχει ακόμα πιο μακρύ τρίχωμα αλλά τις ίδιες ακριβώς ιδιότητες με του lab.)
Είναι ακριβώς ο ίδιο λόγος για τον οποίο δεν υπάρχει περίπτωση να δεις βρώμικο lab, το τρίχωμά του έχει την ιδιότητα να απομακρύνει οτιδήποτε ξένο από πάνω του. Μετά το μπάνιο καλό είναι να τα ξεβγάζουμε με καθαρό νεράκι, αλλά και πάλι το τρίχωμά του έχει τη μοναδική ικανότητα να απομακρύνει το αλάτι από μόνο του μετά από μερικές ώρες.

Τέλος, και βασικότερο, λατρεύουν το νερό, ο δικός μου από τη στιγμή που "κλείδωσα" τη βρύση της βεράντας έμαθε να ανοίγει τη βρύση του μπάνιου και μετά κάθεται και απολαμβάνει το τρεχούμενο νερό... Το πιο ωραίο όμως είναι όταν ανακάλυψε τι θα πει βροχή, που ενώ έριχνε καρεκλοπόδαρα ο κύριος είχε κρεμαστεί από τα κάγκελα και κάθε 10 λεπτά ερχόταν και με τράβαγε για να βγούμε έξω...

Από τη στιγμή που το κουτάβι θα αντικαταστήσει το αρχικό χνούδι με το τελικό του τρίχωμα, είναι απόλυτα ασφαλές να μπει στη θάλασσα, ιδίως με τον καιρό που έχουμε στην Ελλάδα... Το μοναδικό ίσως πράγμα που θέλει προσοχή, είναι τα αυτιά του, γιατί τα lab συχνά βάζουν ολόκληρο το κεφάλι μέσα στο νερό (ναι, κάνουν και βουτιές ) και γεμίζουν νερό. Αν μείνει νερό στα αυτιά του πρέπει να απομακρυνθεί (με πολύ προσοχή), γιατί μπορεί να του δημιουργήσει διάφορα προβλήματα...
ευχαριστω για τις πληροφοριες...
__________________
i love my fish..!

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 27-11-09, 12:04
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

διάλεξες μια πολύ καλή ράτσα με μεγάλο iq
δε θέλει πολλά για να εκπαιδευτεί ούτε λιχουδιές να τον κακομαθαίνεις το σκυλί για να μάθει να σε ακούει και να σε ακούει όχι άμα δεν έχεις κάτι να του δόσεις να σε γραφει
το μυστικό είναι πολλές ώρες μαζί κουβέντα και παιχνίδι άμα μπορείς να τον έχεις όλη μέρα μαζί σου καλο του κανεις εγώ τα κατάφερα με αρσενικό rottwailer με αυτό τον τρόπο να το κάνω
να τον κοιτάω και με νεύματα όχι να του μιλάω να καταλαβαίνει αλλα το σκυλί το είχα πολλές ώρες μαζί για καφέ εγώ για καφέ και ο σκύλος οπουδήποτε από κουτάβι μονο σε κλάμπ δε τον έχω πάει
εδω ειναι ==> DSC00405.jpgDSC00718.jpg
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00405.jpg
Εμφανίσεις:  1270
Μέγεθος:  45,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00718.jpg
Εμφανίσεις:  1330
Μέγεθος:  40,9 KB  
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 27-11-09, 13:07
Το avatar του χρήστη apolonistis
apolonistis Ο χρήστης apolonistis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-01-2009
Περιοχή: Χαλκιδικη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
διάλεξες μια πολύ καλή ράτσα με μεγάλο iq
δε θέλει πολλά για να εκπαιδευτεί ούτε λιχουδιές να τον κακομαθαίνεις το σκυλί για να μάθει να σε ακούει και να σε ακούει όχι άμα δεν έχεις κάτι να του δόσεις να σε γραφει
το μυστικό είναι πολλές ώρες μαζί κουβέντα και παιχνίδι άμα μπορείς να τον έχεις όλη μέρα μαζί σου καλο του κανεις εγώ τα κατάφερα με αρσενικό rottwailer με αυτό τον τρόπο να το κάνω
να τον κοιτάω και με νεύματα όχι να του μιλάω να καταλαβαίνει αλλα το σκυλί το είχα πολλές ώρες μαζί για καφέ εγώ για καφέ και ο σκύλος οπουδήποτε από κουτάβι μονο σε κλάμπ δε τον έχω πάει
εδω ειναι ==> DSC00405.jpgDSC00718.jpg
ωραιος ο σκυλαρος φιλαρακι....
μια ερωτηση,επεσα στο ιντερνετ σε μια ρατσα σκυλου argentino dogo,ξερει κανεις τπτ,και που βρισσω και ποσο..?
ενα φιλος μ ενδιαφερεται για φυλακα...
__________________
i love my fish..!

Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-11-09, 13:52
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

dogo argentino...για φυλακας σουπερ αλλα ο φιλος σου πρεπει να ασχοληθει πολυ μαζι του..μιλαμε για ενα σκυλο που το θηλυκο μπορει να φτασει τα 50 κιλα και το αρσενικο τα 60..αν δεν δωσει την απαραιτητη προσοχη τους πρωτους μηνες μπορει να εινα ιδυσκολη η συμβιωση μαζι του..αν ψαξεις στο νετ θα βρεις εκτροφεια με τα συγκεκριμενα σκυλια..αλλα και ιδωτες..να υπολογιζεις πανω απο 500 ευρω ενα καλο κουταβι
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-11-09, 14:08
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Tην απαραιτητη προσοχη καθολη την διαρκεια της ζωης του χρειαζεται ο καθε σκυλος και την υπευθυνοτητα του ιδιωκτητη. Το να παρεις ενα σκυλο για φυλακα σε εργοστασιο π.χ δεν ειναι λυση , βαζεις συναργεμο και ξεμπερδευεις . Το να το παρεις για το σπιτι κατοικιδιο - φυλακα , ακομα και το τσιουαουα ξεσικονει τον κοσμο.
Απο εκει και περα , οταν διαλεγεις σκυλο πρεπει να κοιτας και τι χρειαζεται ο καθε σκυλος απο θεμα ασκησης ,σωστης διατροφης, συμπεριφορα σου απεναντι του ..
π.χ τα λαμπ και τα μποξερ (που εχω εγω ) θελουν παιχνιδι και τρεξιμο σε καθημερινη βαση για να εκτονωνονται και αν ασκουνται , ενω ενα αγγλικο μπουλνντογκ δεν μπορει να ανταπεξελθει σε ιδιας διαρκειας κ εντασης ασκηση .
Οσο αφορα την διατροφη του, καποιες ρατσες εχουν την ταση να εφανιζουν καποιες αρρωστιες π.χ δυσπλασιες ή καρδιοπαθειες , εκει το τσεκαρεις με εξετασεις απο νωρις και προσπαθεις να του κρατας μια διαιτα ωστε να μην πολυ παχυνει , και προσοχη ο σκυλος δεν τρωει οτι και ο ανθρωπος η καλυτερη λυση ειναι μια πολυ καλη ξητα τροφη και τιποτα αλλο .
Οσο αφορα την συμπεριφορα του αφεντικου προς τον σκυλο. Τα σκυλια ειναι ζωα αγγελης και ετσι συμπεριφερονται και μες την οικογενεια μας , η αγγελη εχει παντα το κυριαρχο αρσενικο και θυλικο και ο σκυλος μας θα προσπαθησει αρκετες φορες να παρει την θεσει του κυριαρχου, εκει πρεπει εμεις να του δωσουμε να καταλαβει οτι εμεις ειμαστε το αφεντικο και οχι αυτος . Και εδω καποιες ρατσες το δειχνουν περισσοτερο απο καποιες αλλες. Π.χ τα γερμανικα ποιμενικα ειναι πιστοι υπηρετες και πολυ ευκολα καταλαμβαινουν την θεση τους στην αγελη ενω καποιες ρατσες οπως τα Ροτ/Χασκι/Φιλα ειναι πολυ κυριαρχικα ζωα και θελουν εμπειρους ιδιωκτητες για να χαληναγωγισουν.
Αυτα...
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-11-09, 14:48
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

στην δικια μου περιπτωση που ειχα ροτβαιλερ και μου πεθανε πριν 8 μηνες ενα εχω να πω...ολα ειναι θεμα αφεντικου..αν ασχοληθεις με το σκυλο σου οσο πρεπει το πιο πιθανο ειναι να καταλαβει απο μονος του ποια ειναι η θεση του στην οικογενεια...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-11-09, 15:43
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Roussaks Εμφάνιση μηνυμάτων
Tην απαραιτητη προσοχη καθολη την διαρκεια της ζωης του χρειαζεται ο καθε σκυλος και την υπευθυνοτητα του ιδιωκτητη. Το να παρεις ενα σκυλο για φυλακα σε εργοστασιο π.χ δεν ειναι λυση , βαζεις συναργεμο και ξεμπερδευεις . Το να το παρεις για το σπιτι κατοικιδιο - φυλακα , ακομα και το τσιουαουα ξεσικονει τον κοσμο. (ολοι οι πιμενικοι και τα τσοπανοσκιλα ειναι σκυλια φυλαξης )
Απο εκει και περα , οταν διαλεγεις σκυλο πρεπει να κοιτας και τι χρειαζεται ο καθε σκυλος απο θεμα ασκησης ,σωστης διατροφης, συμπεριφορα σου απεναντι του ..
π.χ τα λαμπ και τα μποξερ (που εχω εγω ) θελουν παιχνιδι και τρεξιμο σε καθημερινη βαση για να εκτονωνονται και αν ασκουνται , ενω ενα αγγλικο μπουλνντογκ δεν μπορει να ανταπεξελθει σε ιδιας διαρκειας κ εντασης ασκηση .
Οσο αφορα την διατροφη του, καποιες ρατσες εχουν την ταση να εφανιζουν καποιες αρρωστιες π.χ δυσπλασιες ή καρδιοπαθειες , εκει το τσεκαρεις με εξετασεις απο νωρις και προσπαθεις να του κρατας μια διαιτα ωστε να μην πολυ παχυνει , και προσοχη ο σκυλος δεν τρωει οτι και ο ανθρωπος η καλυτερη λυση ειναι μια πολυ καλη ξητα τροφη και τιποτα αλλο ( εισαι λαθος το σκυλι πρεπει να φαει και φρεσκο λαδι και αυγο και λαχανικα και μουρουνελεο που δινουμε στα μωρα και πολλα αλλα
Οσο αφορα την συμπεριφορα του αφεντικου προς τον σκυλο. Τα σκυλια ειναι ζωα αγγελης και ετσι συμπεριφερονται και μες την οικογενεια μας , η αγγελη εχει παντα το κυριαρχο αρσενικο και θυλικο και ο σκυλος μας θα προσπαθησει αρκετες φορες να παρει την θεσει του κυριαρχου, εκει πρεπει εμεις να του δωσουμε να καταλαβει οτι εμεις ειμαστε το αφεντικο και οχι αυτος . Και εδω καποιες ρατσες το δειχνουν περισσοτερο απο καποιες αλλες. Π.χ τα γερμανικα ποιμενικα ειναι πιστοι υπηρετες και πολυ ευκολα ( επίσης απίστευτα ζηλιάρικα που τα κάνει να μην τα εμπιστεύεσαι με τα μωρά αρα οχι σκυλος για οικογενια )καταλαμβαινουν την θεση τους στην αγελη ενω καποιες ρατσες οπως τα Ροτ/Χασκι/Φιλα ειναι πολυ κυριαρχικα ζωα και θελουν εμπειρους ιδιωκτητες για να χαληναγωγισουν. ( ροττβαιλερ μια απο της ποιο κυριαρχες ρατσες θα σου διξει οτι ειναι ο αρχηγος στους 8 μηνες αμα του διξεις ποιος ειναι ο αρχηγος τελειωσε ειναι σκυλι που σεβετε την ιεραρχια και δε δεινει μαχη για να την ξανακερδισει βεβαια ειναι και στο χαρακτηρα του καθε σκυλου
Αυτα...

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από apolonistis Εμφάνιση μηνυμάτων
ωραιος ο σκυλαρος φιλαρακι....
μια ερωτηση,επεσα στο ιντερνετ σε μια ρατσα σκυλου argentino dogo,ξερει κανεις τπτ,και που βρισσω και ποσο..?
ενα φιλος μ ενδιαφερεται για φυλακα...
αμα του αρεσουν τα μεγαλα σκυλια και εχει βεβαια αρκετο χωρο μπορει να δει και το bandog η το dogo kanario επισεις ενα φωβερο σκυλι ειναι ο μεγαλος δανικος αν και ολλες αυτες οι ρατσες ξεφευγουν πολυ σε λευτα για να τα αγορασεις η ποιο φτηνη λυση για μενα ειναι ενα ροττβαιλερ τωρα αν ζει σε διαμερισμα ενας πολυ καλος φυλακας ειναι το bull terrie αν και λιγο περιεργο σε χαρακτηρα για μενα ειναι το τελειο σκυλι για σπιτι και να συνδιαζει και το φυλακα εχει τα εξεις πλεονεκτιματα για μενα παντα ειναι μικροσομο κοντοτριχο απιστευτα δυνατο και δεν εχει σαλια ειναι και σκατοφατσα και το ποιο αγιο να ειναι μονο που το βλεπεις φωβασε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
στην δικια μου περιπτωση που ειχα ροτβαιλερ και μου πεθανε πριν 8 μηνες ενα εχω να πω...ολα ειναι θεμα αφεντικου..αν ασχοληθεις με το σκυλο σου οσο πρεπει το πιο πιθανο ειναι να καταλαβει απο μονος του ποια ειναι η θεση του στην οικογενεια...
+1000
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη harris samos : 27-11-09 στις 15:43 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-11-09, 15:54
Το avatar του χρήστη georot1981
georot1981 Ο χρήστης georot1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2009
Περιοχή: ΓΑΛΑΤΣΙ
Μηνύματα: 352
Προεπιλογή

οσο για το διαμερισμα η δικη μου εζησε 10,5 απιστευτα χρονια σε ενα διαμερισμα 110 τετραγωνικων μαζι με 5 ατομα...ποτε δεν κοιμηθηκε στην βεραντα και αν ειχε φωνη ποτε δεν θα επελεγε ενα κηπο και να κοιμαται εξω απο την ζωη που εκανε...ολα ειναι σχετικα παιδες..οσο για τα σαλια ειναι κα ιαυτο επισης σχετικο..ακομα και ενα μικροσωμο αν τρεξει η αν σε βλεπει να τρως κατι νοστιμο θα εκρινει σαλιο...κατι φυσιολογικο δηλαδη..απλα επηρεαζομαστε πολυ και απο την τηλεοραση..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-11-09, 16:01
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georot1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
οσο για το διαμερισμα η δικη μου εζησε 10,5 απιστευτα χρονια σε ενα διαμερισμα 110 τετραγωνικων μαζι με 5 ατομα...ποτε δεν κοιμηθηκε στην βεραντα και αν ειχε φωνη ποτε δεν θα επελεγε ενα κηπο και να κοιμαται εξω απο την ζωη που εκανε...ολα ειναι σχετικα παιδες..οσο για τα σαλια ειναι κα ιαυτο επισης σχετικο..ακομα και ενα μικροσωμο αν τρεξει η αν σε βλεπει να τρως κατι νοστιμο θα εκρινει σαλιο...κατι φυσιολογικο δηλαδη..απλα επηρεαζομαστε πολυ και απο την τηλεοραση..
το αν τρεξει ειναι λογικο το να καθετε και να σταζουν οι ροχαλες στο χαλι η ειναι καπος ολα τα σκιλια που εχουν μεγαλα χιλια εχουν αυτο το προβληματακι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-11-09, 16:14
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Π.χ τα γερμανικα ποιμενικα ειναι πιστοι υπηρετες και πολυ ευκολα ( επίσης απίστευτα ζηλιάρικα που τα κάνει να μην τα εμπιστεύεσαι με τα μωρά αρα οχι σκυλος για οικογενια) καταλαμβαινουν την θεση τους στην αγελη ενω καποιες ρατσες οπως τα Ροτ/Χασκι/Φιλα ειναι πολυ κυριαρχικα ζωα και θελουν εμπειρους ιδιωκτητες για να χαληναγωγισουν.

γράφτηκε αρκετά μπερδεμένα με τις παραθέσεις και δεν ξέρω ποιος έγραψε την παρατήρηση με το τιρκουαζ χρώμα.
από προσωπική εμπειρία θα πω ότι δεν ξέρει καθόλου τι πάει να πει γερμανικός ποιμενικός.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-11-09, 16:15
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
Π.χ τα γερμανικα ποιμενικα ειναι πιστοι υπηρετες και πολυ ευκολα ( επίσης απίστευτα ζηλιάρικα που τα κάνει να μην τα εμπιστεύεσαι με τα μωρά αρα οχι σκυλος για οικογενια) καταλαμβαινουν την θεση τους στην αγελη ενω καποιες ρατσες οπως τα Ροτ/Χασκι/Φιλα ειναι πολυ κυριαρχικα ζωα και θελουν εμπειρους ιδιωκτητες για να χαληναγωγισουν.

γράφτηκε αρκετά μπερδεμένα με τις παραθέσεις και δεν ξέρω ποιος έγραψε την παρατήρηση με το τιρκουαζ χρώμα.
από προσωπική εμπειρία θα πω ότι δεν ξέρει καθόλου τι πάει να πει γερμανικός ποιμενικός.
εγω το εγραψα και ειχα 4
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-11-09, 16:27
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harris samos Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω το εγραψα και ειχα 4
εκτός από την προσωπική μου εμπειρία, έτυχε να μεγαλώσω στη γενέτηρα αυτού του υπέροχου σκύλου, όπου η επιλογή του για οικογενειακός σκύλος ήταν κάτι παραπάνω από συνηθισμένη.
δεν θα μπορούσα να εμπιστευτώ τα παιδιά μου περισσότερο, σε κανέναν άλλο σκύλο, όσο σε έναν γερμανικό ποιμενικό
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-11-09, 17:21
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 Εμφάνιση μηνυμάτων
εκτός από την προσωπική μου εμπειρία, έτυχε να μεγαλώσω στη γενέτηρα αυτού του υπέροχου σκύλου, όπου η επιλογή του για οικογενειακός σκύλος ήταν κάτι παραπάνω από συνηθισμένη.
δεν θα μπορούσα να εμπιστευτώ τα παιδιά μου περισσότερο, σε κανέναν άλλο σκύλο, όσο σε έναν γερμανικό ποιμενικό
το ιδιο λεω εγω για το ροττβαιλερ
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καθαροαιμο κουταβι bandit4 Άλλα ζώα 18 23-02-08 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:52.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13476 seconds with 14 queries