Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-10-05, 11:05
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή Νεο μέλος, νέο ενυδρείο γλυκού νερού.

Καλησπέρα σας.
Αγόρασα την προσφορά του Carrefure στα 119 ευρω.
Συμπλήρωσα ένα φίλτρο βυθού, έβαλα και την 2η μέρα δύο χρυσόψαρα για στρώσιμο και περιμένω.
Αμμωνίες κλπ δεν έχω μετρήσει ακόμα. Μονο PH εχω μετρήσει το οποίο έχει πέσει απο το 8+ (εκτός κλίμακας του tester την δεύτερη μέρα που το γέμισα) στο 7.6 χτες το βράδυ. Είναι αλήθεια οτι το ξύλο mopani ρίχνει το ph στο νερό?
Την άλλη εβδομάδα λέω να ξεκινήσω τις μετρήσεις για να δούμε τι γίνεται. (εχουν περάσει ήδη 10 μέρες περίπου)
Πέρασα απο Λ.Αλεξάντρας και χάζεψα τα δύο μεγάλα petshop. Πραγματικά έχουν απίστευτα ψάρια! Λέω να βάλω, γκαπυ-μολυ-πλατυ και νέον με ψεύτικα φυτά προς το παρόν. Να μάθουμε πρώτα δυο πράγματα και μετά να ασχοληθω και με φυτά.
Τα χρυσόψαρα θα χρειαστεί να τα διώξω? Η αλήθεια ειναι οτι τα έχω συμπαθήσει και θα ήθελα να τα κρατήσω.
Δεν έχω ξαναποστάρει μέχρι σήμερα, παρότι σας διαβάζω καμιά εβδομάδα εντατικά. Πραγματικά υπάρχει απίστευτος όγκος πληροφορίας εδω μέσα.
Τώρα είμαι έτοιμος να την κάνω για καμιά παραλία να δώ τι βράχους και πέτρες μπορώ να μαζέψω.
Το σφυροκάλεμο παρέα και πάμε για χαρά και εργασία...

Θα τα πούμε λίαν συντόμως με τα νεότερα!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasp : 16-10-05 στις 11:08
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-10-05, 11:49
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

καλώς ήρθες αντρέα, αλλά έχω κάποιες ενστάσεις. το φίλτρο βυθού πχ θεωρείται ξεπερασμένο και κάποιοι φίλοι που το έχουν θέλουν να το βγάλουν, οπότε μάλλον κακώς το έβαλες. όσον αφορά στα φυτά θα σου έλεγα να πας κατευθείαν σε αληθινά (χαμηλών απαιτήσεων στην αρχή) μιας και όχι μόνο είναι απο άποψη αισθητικής σαφώς καλύτερα αλλά βοηθούν και στην καλή ποιότητα νερού στο ενυδρείο. (με την απορρόφηση νιτρικών για παράδειγμα) για τις πετρούλες από παραλία έχουν ειπωθεί διάφορα για καταλληλότητα και μη, οπότε ξέρεις και τα "τεστ" που πρέπει να περάσει για να είσαι σίγουρος ότι κάνει. τώρα για τα χρυσόψαρα δεν ξέρω σίγουρα αλλά ποτέ δεν τα έχω δει με άλλα ψάρια άρα φαντάζομαι πως δε γίνεται να είναι μαζί. ο λόγος μου διαφεύγει. ίσως επειδή τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού. για τη ρίζα αλήθεια είναι αλλά έχε υπόψιν σου ότι είναι παροδικό, μετά από κάποιο διάστημα χάνει τις ιδιότητες της.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-10-05, 14:11
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

καλως ηρθες.
το φίλτρο βυθού αν και οπτικά εινια μια πολυ καλή λύση. σε βάθος χρόνου έχει πρόβληματα συντήρησης. επιπλέον, αφού θέλεις να ασχοληθείς και με φυτά, το φιλτορ βυθού θα σου κάνει μονίμως τη ζωή δύσκολη.
για τα χρυσόψαρα, εκτός του οτι θέλουν κρύο νερό < (24 αν θυμαμαι καλά) έχουν την τάση να τρώνε τα περισσότερα φυτά.
γκαπυ μολυ πλατυ ναι. τα νεον ειναι ασχετα απο πλευράς συνθηκών.
φροντισε οι πέτρες σου να μπορουν να καθαριστούν σχετικά εύκολα και να μην εχουν κοφτερές γωνιες που μπορει να τραυματίσουν τα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-05, 14:28
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
καλώς ήρθες αντρέα, αλλά έχω κάποιες ενστάσεις. το φίλτρο βυθού πχ θεωρείται ξεπερασμένο και κάποιοι φίλοι που το έχουν θέλουν να το βγάλουν, οπότε μάλλον κακώς το έβαλες.
Φιλος που ασχολειτε χρονια με ενυδρεια μου συνεστησε να το βαλω, τουλαχιστον για την αρχη.
Σε συναρτηση με το φιλτρο του ενυδρειου θα βοηθησει να μενει πιο καθαρο το ενυδρειο.
Εξαλλου οποιαδηποτε στιγμη θελω, το ξηλωνω. Δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο να βγει. Απλα θα ανακατωθει ο πατος.

Παράθεση:
όσον αφορά στα φυτά θα σου έλεγα να πας κατευθείαν σε αληθινά (χαμηλών απαιτήσεων στην αρχή) μιας και όχι μόνο είναι απο άποψη αισθητικής σαφώς καλύτερα αλλά βοηθούν και στην καλή ποιότητα νερού στο ενυδρείο. (με την απορρόφηση νιτρικών για παράδειγμα)
Νομίζω οτι απο την στιγμη που εχω βαλει το φιλτρο βυθου, δεν μπορω να βαλω αληθινα φυτα.
Δεν πειραζει. Καλυτερα. Ενα-ενα...
Αλήθεια... ποια ειναι χαμηλών απαιτήσεων?


Παράθεση:
για τις πετρούλες από παραλία έχουν ειπωθεί διάφορα για καταλληλότητα και μη, οπότε ξέρεις και τα "τεστ" που πρέπει να περάσει για να είσαι σίγουρος ότι κάνει.
Τα εχω διαβασει ολα! Ειμαι ετοιμος. Με τις κατσαρολες μου, τα aqua forte μου. Κομπλε!

Παράθεση:
τώρα για τα χρυσόψαρα δεν ξέρω σίγουρα αλλά ποτέ δεν τα έχω δει με άλλα ψάρια άρα φαντάζομαι πως δε γίνεται να είναι μαζί. ο λόγος μου διαφεύγει. ίσως επειδή τα χρυσόψαρα είναι ψάρια κρύου νερού.
Δεν πειραζει! Θα τα χαρισω στον κολλητο μου που ψηνετε να ξαναβαλει σε χρηση ενα μικρο ενυδρειο που εχει.

Παράθεση:
για τη ρίζα αλήθεια είναι αλλά έχε υπόψιν σου ότι είναι παροδικό, μετά από κάποιο διάστημα χάνει τις ιδιότητες της.
Μαλιστα! Και μενει απλα σαν ντεκορ... σωστα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasp : 16-10-05 στις 14:32
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-05, 14:31
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
καλως ηρθες.
το φίλτρο βυθού αν και οπτικά εινια μια πολυ καλή λύση. σε βάθος χρόνου έχει πρόβληματα συντήρησης. επιπλέον, αφού θέλεις να ασχοληθείς και με φυτά, το φιλτορ βυθού θα σου κάνει μονίμως τη ζωή δύσκολη.
για τα χρυσόψαρα, εκτός του οτι θέλουν κρύο νερό < (24 αν θυμαμαι καλά) έχουν την τάση να τρώνε τα περισσότερα φυτά.
Θα το ξηλωσω οταν θα ερθει η ωρα για αληθινα φυτα. Τι προβλημα συντηρησης εχει? Ουσιαστικα ειναι μια εσωτερικη ανακυκλωση νερου μεσα στο ενυδρειο. Ανεβαζει το νερο που βρισκετε κατω απο το χαλικι, επανω ετσι ωστε να το παρει το εσωτερικο φιλτρο και να το καθαρισει.
Τι συντηρηση μπορει να θελει αυτο το πραγμα?

Παράθεση:
γκαπυ μολυ πλατυ ναι. τα νεον ειναι ασχετα απο πλευράς συνθηκών.
Σιγουρα? Σε petshop Που ρωτησα μου ειπαν οτι μπορουν να μπουν παρεα.
Θα το δοκιμασω να ριξω και μερικα νεον μεσα. Ειναι πολυ ομορφα μικρουλια!

Παράθεση:
φροντισε οι πέτρες σου να μπορουν να καθαριστούν σχετικά εύκολα και να μην εχουν κοφτερές γωνιες που μπορει να τραυματίσουν τα ψάρια.
Ενα πορτμπαγκαζ πετρες εχω! Θα πεσει διαλογη σε λιγη ωριτσα αφου φτιαξω καφεδακι!

Παντως η ενασχοληση με ενυδρειο, ειναι απιστευτα χαλαρωτικη! Ξεφευγεις εντελως! Δεν το περιμενα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasp : 16-10-05 στις 14:33
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-05, 14:58
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα πετσοπ θελουν να πουλησουν.
Οτιδηποτε κολυμπαει και δεν φαγωνεται απο τα διπλανα του συμφωνα με μερικους μπαινει και στο ιδιο ενυδρείο.
Πριν μερικές μέρες, μεγάλο petshop της θεσσαλονικης πρότεινε 5 παπαγαλοψαρα σε 20 λιτρο με το σκεπτικό οτι είναι ανθεκτικά!
ΕΛΕΟΣ...

ΑΝ μελετησεις λιγο σε τι συνθηκες ζεί καλύτερα το κάθε ψάρι θα δείς οτι νεον με guppies δεν συνδιάζονται.

Πριν απο 20 χρόνια το φίλτο βυθού ήταν μονόδρομος καθοτι δεν υπηρχε και τιποτε άλλο, καθότι οι φτηνές λαι αξιόπιστες υποβρυχιες αντλίες δεν υπήρχαν.
Σημερα θεωρείται τελείως ξεπερασμένο.
Για την συντήρηση ακριβως αυτό που λες.. Οτι μαζεύει στον πατο μένει εκεί.
Τοσο στα εσωτερικά φίλτρα όσο και στα εξωτερικά μόλις αρχίσει να πέφτει η ροή, ξεπλενουμε λιγο τα σφουγγαρια, αντικαθιστουμε τον υαλοβάμβακα και έτσι απομακρύνουμε την βρώμα.
Στο φίλτρο βυθου αυτό δεν μπορεί να γίνει, μεχρις οτου να βουλώσει.
Αν δεν τον δει κανεις εγκαιρως οτι βούλωσε, τοτε αρχίζει να σαπιζει με κακές συνέπειες.
Δεν αντιλέγω οτι βγαίνει, αλλά και βαβούρα έχει, και θα βρεθείς με ενα ενυδρείο με ψάρια και άστρωτο φίλτρο....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-10-05, 15:32
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Τα πετσοπ θελουν να πουλησουν.
Οτιδηποτε κολυμπαει και δεν φαγωνεται απο τα διπλανα του συμφωνα με μερικους μπαινει και στο ιδιο ενυδρείο.
Πριν μερικές μέρες, μεγάλο petshop της θεσσαλονικης πρότεινε 5 παπαγαλοψαρα σε 20 λιτρο με το σκεπτικό οτι είναι ανθεκτικά!
ΕΛΕΟΣ...
ΑΝ μελετησεις λιγο σε τι συνθηκες ζεί καλύτερα το κάθε ψάρι θα δείς οτι νεον με guppies δεν συνδιάζονται.
Μου το ειπε και φιλος, για αυτο το ειπα και εγω. Θα το ψαξω παντως.

Παράθεση:
Πριν απο 20 χρόνια το φίλτο βυθού ήταν μονόδρομος καθοτι δεν υπηρχε και τιποτε άλλο, καθότι οι φτηνές λαι αξιόπιστες υποβρυχιες αντλίες δεν υπήρχαν.
Σημερα θεωρείται τελείως ξεπερασμένο.
Για την συντήρηση ακριβως αυτό που λες.. Οτι μαζεύει στον πατο μένει εκεί.
Τοσο στα εσωτερικά φίλτρα όσο και στα εξωτερικά μόλις αρχίσει να πέφτει η ροή, ξεπλενουμε λιγο τα σφουγγαρια, αντικαθιστουμε τον υαλοβάμβακα και έτσι απομακρύνουμε την βρώμα.
Στο φίλτρο βυθου αυτό δεν μπορεί να γίνει, μεχρις οτου να βουλώσει.
Αν δεν τον δει κανεις εγκαιρως οτι βούλωσε, τοτε αρχίζει να σαπιζει με κακές συνέπειες.
Δεν αντιλέγω οτι βγαίνει, αλλά και βαβούρα έχει, και θα βρεθείς με ενα ενυδρείο με ψάρια και άστρωτο φίλτρο....
Γιατί άστρωτο φίλτρο?
Το φίλτρο μου μένει στην θεση του ως έχει!
Στέλνω μαζί δυο φωτογραφίες του ενυδρειου. Η μια ειναι πιο κοντινη του φιλτρου βυθου. Εχω την εντυπωση οτι ή κατι λάθος λέω, ή κατι λάθος καταλαβαίνεις.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enydreio_1.jpg
Εμφανίσεις:  550
Μέγεθος:  103,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  enydreio_2.jpg
Εμφανίσεις:  1030
Μέγεθος:  82,7 KB  

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasp : 16-10-05 στις 15:34
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-10-05, 19:53
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

αναφερομαι στην περίπτωση που θές να αφαιρέσεις καποια στιγμή το φίλτρο βυθού. τοτε θα πρέπει να βαλες καποιο άλλο εσωτερικό ή εξωτερικό φίλτρο στη θέση του...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-05, 07:22
Artemis Ο χρήστης Artemis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 39
Προεπιλογή

Οσον αφορά και τον συνδυασμό ψαριών αλλά και το πόσα ψάρια θα ρίξεις μέσα,ο netblues έχει απόλυτο δίκιο.Σκέψου καλά τι είδους ψάρια θα βάλεις,αφού διαβάσεις προσεκτικά την συμβατότητα των ειδών και μην αγοράσεις πολλά και επιβαρύνεις το "φορτίο" του ενυδρείου.Υπάρχουν πολλόί σαν κι εμένα εδω μέσα που πήγαμε στην αρχή σε μαγαζιά,δεν είχαμε δει το board,μας έδωσαν ότι φτάσει και μετά πληρώσαμε την αγνοια μας γιατί τα ψάρια αρρώστησαν και σιγά σιγά πέθαιναν...
Εμένα για παράδειγμα,μαγαζάτορας μου είχε πουλήσει 20λιτρο και υποστήριζε οτι μπορούν εκεί μέσα να επιβιώσουν 10 χρυσόψαρα,με αλλαγες νερού μια φορά τον μήνα.Εγώ ως άσχετη τότε, εριξα μεσα 6 χρυσόψαρα,αρρώστησαν όλα κατα τη διάρκεια,παρόλα τα φάρμακα και τις συχνές αλλαγές νερού,και σήμερα που μιλάμε δεν ζει κανένα.Εσύ είσαι τυχερός που μπορείς να το προλάβεις....λίγη προσοχή λοιπόν στην αρχή,για να μην ταλαιπωρήσαι μετά.Ετσι θα απολαμβάνεις ξεκούραστα και χωρίς αγχος το καινούριο σου ενυδρείο...
Φιλικά,από μια παθούσα που έγινε "μαθούσα"....
Artemis
__________________
χρυσοψαρομανής
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-10-05, 07:34
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
αναφερομαι στην περίπτωση που θές να αφαιρέσεις καποια στιγμή το φίλτρο βυθού. τοτε θα πρέπει να βαλες καποιο άλλο εσωτερικό ή εξωτερικό φίλτρο στη θέση του...
Για ποιο λόγο?
Βγάζω τον κυκλοφοριτή του φιλτρο βυθου, τραβάω και τα "πλακακια" απο τον βυθο και ειναι ετοιμο. Για ποιο λόγο πρέπει να βάλω αλλο εσωτερικο ή εξωτερικο φιλτρο? Εσωτερικο φιλτρο στο ενυδρειο υπαρχει ηδη και ειναι ξεχωριστο απο το φιλτρο βυθου.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-10-05, 07:36
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Artemis
Σκέψου καλά τι είδους ψάρια θα βάλεις,αφού διαβάσεις προσεκτικά την συμβατότητα των ειδών και μην αγοράσεις πολλά και επιβαρύνεις το "φορτίο" του ενυδρείου.
Artemis
Αυτο που μου είπαν είναι οτι , "Οσα τα λίτρα του ενυδρείου" , τόσους πόντους ψάρι μπορει να βαλεις συνολικα μεσα.
100 λιτρα δηλάδη? 100 ποντους ψάρι. π.χ 50 ψάρια που έχουν μήκος 2 πόντους.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-10-05, 08:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εαν το φιλτρο που εχεις ηδη ειναι αρκετό, τοτε γιατι να βαλεις φίλτρο βυθού?
Επειδή όμως συνηθως τα φιλτρα που συνοδευουν τα ενυδρεία σπανιως είναι,
σωστά προσθεσες και δεύτερο φίλτρο.
Οταν δηλαδη αργότερα θα το αφαιρέσεις, κατι πρέπει να αναλάβει να κανει τη δουλειά του.
Επειδη το ενυδρείο που έχεις το εχει παρει αρκετός κόσμος, στο τέλος οι περισσοτεροι καταλήξανε να βαλουν ενα εξωτερικό Eheim 2213 και να καθαρισουν με το θεμα φιλτρο μια και καλή.
Ο κανονας που λεει cm ψαριου και λίτρο ειναι πολυ γενικός και ισχύει μόνο για μικροσωμα ψάρια (<4-5cm) Σημαντικό ρόλο παίζουν οι συνηθειες των ψαριών, η κινητικότητά τους, το ποσο γινονται οταν μεγαλώσουν, αν πρέπει να ζούν σε κοπάδι, εαν υπάρχουν πολλά φυτά στο ενυδρείο, από το προγραμμα αλλαγών και συντηρησης που εφαρμοζει κανείς, απο το(α) φιλτρο που εχεις κλπ.
Περα απο ολα αυτά, υπαρχει και ενα οπτικό θέμα..
Αν σε ενα μικρό ενυδρείο κυκλοφορουν πολλα ψαρια, το θεαμα γίνεται αγχωτικό. Αντιθετα αν απλα κυκλοφορει ενα -δυο κοπαδια τοτε το θεαμα προσφερει ηρεμια. Φυσικά αυτο ειναι η προσωπικη μου αποψη
Οπως και να εχει, η διαδικασια της μελέτης για την επιλογή ψαριών ειναι μια πολύ ενδιαφέρουσα πλευρά του hobby. Μην την αγνοεις. Σημασια δεν εχει μονο ο προορισμος αλλα και το ταξιδι.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-10-05, 08:31
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Επειδη το ενυδρείο που έχεις το εχει παρει αρκετός κόσμος, στο τέλος οι περισσοτεροι καταλήξανε να βαλουν ενα εξωτερικό Eheim 2213 και να καθαρισουν με το θεμα φιλτρο μια και καλή.
Να σου πω την αλήθεια, το συγκεκριμένο φίλτρο έχει 80ευρω.
Μου κοστισε 50 ευρω ο κυκλοφοριτης για τον βυθο. Θα μπορουσα να ειχα δωσει κατι ακομα, να ειχα παρει το 2213 και να ειχα γλυτωσει και το μπουγιο μεσα στο ενυδρειο.
Τεσπα.... next time!
Λες να συσκευασω τον κυκλοφοριτη του βυθου και να τον παω πισω??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasp : 17-10-05 στις 08:46
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-10-05, 08:40
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

80 ευρω αδειο ή μαζι με υλικα και βανες ταχειας αποσυνδεσης?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-10-05, 09:38
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
80 ευρω αδειο ή μαζι με υλικα και βανες ταχειας αποσυνδεσης?
Σε δύο petshop που είδα, μου είπαν οτι εχει τα υλικα μεσα στο κουτι!
Οι βανες ταχειας αποσυνδεσης τι ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-10-05, 09:52
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τι υλικα ομως? Το φιλτρο συνοδευεται απο σωληνες και βεντουζες για στηριξη δεν εχει ομως ουτε Efimech ουτε substrat pro, και τα αγοραζεις extra ανεβαζοντας το κοστος.
Επισης η σειρα των entry level φιλτρων της eheim δεν διαθετει καποιο μηχανισμο (διπλες βανες ταχειας αποσυνδεσης) ωστε να μπορεις να το ανοιξεις και να το καθαρισεις ευκολα, οποτε πρεπει να τις προσθεσεις.
(Μπαινουν στους σωληνες εισαγωγης και εξαγωγής)..
Σκετο το φιλτρο εχει στο internet 40 euro + μεταφορικά.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-10-05, 10:05
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Τι υλικα ομως? Το φιλτρο συνοδευεται απο σωληνες και βεντουζες για στηριξη δεν εχει ομως ουτε Efimech ουτε substrat pro, και τα αγοραζεις extra ανεβαζοντας το κοστος.
Επισης η σειρα των entry level φιλτρων της eheim δεν διαθετει καποιο μηχανισμο (διπλες βανες ταχειας αποσυνδεσης) ωστε να μπορεις να το ανοιξεις και να το καθαρισεις ευκολα, οποτε πρεπει να τις προσθεσεις.
(Μπαινουν στους σωληνες εισαγωγης και εξαγωγής)..
Σκετο το φιλτρο εχει στο internet 40 euro + μεταφορικά.
Σε ποιο site?

τι υλικα?
Δεν ξερω... αυτα που το συνοδευουν απο την Eheim.
Οσο για τις βανες... τοσο ακριβες ειναι ?
Τις βανες της CIM Ο κολλητος μου που ειναι υδραυλικος τις αγοραζει 1 ευρω την μια. Βαζω δυο τετοιες, και τελειωσα... Ειναι και αθανατες!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-10-05, 10:14
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

πχ http://www.aquaristik.net
Καλες οι βανες της kim ΑΛΛΑ α. ειναι ,μεταλλικες και β. Δεν ειναι ταχειας αποσυνδεσης..
Γυρω στα 10 ευρω η καθε μια και θες δυο.
http://www.aquaristic.net/app/detail...,0,0,id2576,,0,
Τα υλικα
http://www.aquaristic.net/app/detail...,0,0,id5808,,0,
Τα φιλτρα που ερχονται κομπλε με υλικα φιλτραρισματος το λενε, συνηθως με μεγαλα γραμματα.
πχ
http://www.aquaristic.net/app/detail...,0,0,id1499,,0,

μπες στο site και γυρνα το στα αγγλικα.. για περισσοτερες λεπτομεριες.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-10-05, 13:29
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Εχω την εντυπωση οτι τα petshop στην Ελλαδα μας κλεβουν στεγνα!
Μισες τιμες ειναι στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-10-05, 13:40
ghat Ο χρήστης ghat δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Τα χρυσόψαρα καλό είναι να τα βγάλεις όταν αρχίσεις να βάζεις άλλα ψάρια, γιατί θα έχεις διάφορα προβλήματα. Για παράδειγμα, αν σου εμφανιστεί κάποια ασθένεια, άλλα φάρμακα είναι κατάλληλα για τροπικά και άλλα για κρύου νερού και φυσικά δεν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ταυτόχρονα φάρμακα και για τα δύο είδη. Επίσης, τα χρυσόψαρα ζουν σε χαμηλότερες θερμοκρασίες απ' ό,τι τα τροπικά κι έτσι υψηλή θερμοκρασία νερού θα ενοχλεί τα χρυσόψαρα, ενώ χαμηλή θα δημιουργήσει πρόβλημα στα τροπικά. Κι αν προσπαθήσεις να βρεις μέση λύση, θα δυσκολεύονται όλα! ¶σε που, όταν αρχίσεις να βάζεις φυτά, τα χρυσόψαρα θα σου τα ξεσκίσουν, ιδιαίτερα αυτά με τους πιο λεπτούς μίσχους και μικρά φύλλα. Καλύτερα βαλ'τα σε μια γυάλα, να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-10-05, 13:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μια ενσταση... Χρυσοψαρα σε γυάλα?
Αφου ολοι ξερουμε πόσο κακό τους κανει..
Στην αγγλια παει να περάσει και νόμος που να απαγορευει τις γυάλες με τα χρυσοψαρα....

Οσο για τις τιμές... welcome to the club.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-10-05, 19:45
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Σημερα πήρα το test της aquarium munster, το aquavital multistick.
Μου δίνει τα εξής ...:

Ph: περίπου στο 7.8
Το αλλο που μετραει απο πάνω, αν θεωρησουμε οτι το χρωμα που εβγαλε ειναι πρασσινωπο και οχι καφε, τοτε ταιριαζει πιο πολυ με το 10
NO2 : >7
NO3 : ισως να μην ειναι εντελως λευκο, και να ειναι περιπου στο 5.

Ειναι αξιοπιστο το παραπανω test? Μηπως εχω αχρωματοψια?

το αλλο το τετραγωνακι κατω απο το No3 που λεει OK , τι ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 18-10-05, 10:10
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Δεν θα σχολιασει κανεις?

Και κατi αλλο....
Μεσα στο φιλτρο ειχα ενεργο ανθρακα. Μου ειπε ενας φιλος και τον εβγαλα. Τωρα στο στρωσιμο μου ειπε οτι κανει ζημια αντι για καλο.
Ισχυει?
Στον χώρο που έμεινε αδειος μεσα στο φιλτρο, τοποθέτησα σε δυχτι το υπολοιπο "μακαρονι" που ειχα, χωρίς να πειράξω το υπάρχον. Ειχα βάλει την μισή ποσότητα οταν το έστησα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη andreasp : 18-10-05 στις 10:18
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-10-05, 10:22
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τι να σχολιασουμε στα τεστ.. Το θεμα με τα sticks εχει αναλυθει σε βαθος σε προηγουμενα ποστς.. Μια γενικη ιδεα στην δινουν μια χαρα.
Απο κει και περα οι αποψεις ποικίλουν.
Για το πως ακριβως το χρησιμοποιείς δες το μανουαλ.. Δεν ειναι κανεις μαντης..
Ο ανθρακας σε ενυδρεία γλυκού νερού μπαίνει μόνο οταν χρειάζεται να απορροφήσουμε κατι (φαρμακο, χρωμα κλπ)
Κακο στο στρωσιμο δεν κανει, απλα απορροφαει στην αρχη την αμμωνια οποτε το καθυστερει λίγο. Αμα μείνει καιρό μέσα γινεται βιολογικό φίλτρο.
Δεν συνίσταται να μένει καιρό(μηνες) μεσα στο ενυδρείο όμως καθότι καποια στιγμη αρχίζει και διαρρέει τις ουσιες που εχει απορροφήσει, με απρόβλεπτες συνέπειες.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-10-05, 11:10
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Τι να σχολιασουμε στα τεστ.. Το θεμα με τα sticks εχει αναλυθει σε βαθος σε προηγουμενα ποστς.. Μια γενικη ιδεα στην δινουν μια χαρα.
Καλυτερα ειναι τα υγραtest ? Να παίρνεις νερό απο το ενυδρείο και να το τσεκάρεις έτσι?

Παράθεση:
Απο κει και περα οι αποψεις ποικίλουν.
Για το πως ακριβως το χρησιμοποιείς δες το μανουαλ.. Δεν ειναι κανεις μαντης..
Δεν είπα οτι ειναι μαντης. Απλα για αυτο το κουτακι με το OK, δεν λεει τιποτα το Manual.
Ρωτησα μηπως καποιος χρησιμοποιει το ιδιο.

Παράθεση:
Ο ανθρακας σε ενυδρεία γλυκού νερού μπαίνει μόνο οταν χρειάζεται να απορροφήσουμε κατι (φαρμακο, χρωμα κλπ)
Κακο στο στρωσιμο δεν κανει, απλα απορροφαει στην αρχη την αμμωνια οποτε το καθυστερει λίγο. Αμα μείνει καιρό μέσα γινεται βιολογικό φίλτρο.
Δεν συνίσταται να μένει καιρό(μηνες) μεσα στο ενυδρείο όμως καθότι καποια στιγμη αρχίζει και διαρρέει τις ουσιες που εχει απορροφήσει, με απρόβλεπτες συνέπειες.
Αρα καλα εκανα και τον εβγαλα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-10-05, 11:30
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Τα υγρα τεστ ειναι σε γενικες γραμμες πιο αξιοπιστα.
Οχι οτι τα sticks ειναι αχρηστα. Ειναι και το πως βολευεται ο καθενας.
Τα συγκεκριμενα sticks δεν ειανι πολυ διαδεδομενα, γιαυτό λεω δες το μανουαλ..
Με τον ανθρακα καλα εκανες..
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-10-05, 18:16
andreasp Ο χρήστης andreasp δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2005
Περιοχή: ATHENS
Μηνύματα: 539
Προεπιλογή

Εχω την εξης ερωτηση.
Τωρα που το ενυδρειο ειναι στο στρωσιμο, πρεπει να εχω αναμμενα φωτα?
Αν ναι, ποτε πρεπει? Την ημερα ή την νύχτα? Πόσες ώρες την ημέρα?
Εχω δυο χρυσόψαρα μέσα για να στρώσει το ενυδρείο! (Αντε να δουμε... θα στρωσει ποτε?)
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-10-05, 21:34
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

τα φώτα κανονικά (12-13 ώρες συνεχόμενες), απο 11πμ με 11μμ είναι καλά, για να πάρει ρυθμό το οικοσύστημα... άλλωστε έχεις και ψάρια μέσα...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Apostolis : 23-10-05 στις 21:38
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-10-05, 23:13
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Αποστόλη να σε ρωτήσω, 12 ώρες για καινούργιο ενυδρείο δεν ειναι υπερβολή? Δεν είναι επικίνδυνο για άλγη? Σταδιακά δε θα ήταν καλύτερα?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-10-05, 23:19
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Mπααα !
Εκτός αν είναι λίγο ακραίες οι συνθήκες φωτισμού κλπ, κατά τα άλλα είναι οκ να μπει σε 12άωρη ρουτίνα από την αρχή.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14356 seconds with 14 queries