Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-03-16, 11:10
tasman Ο χρήστης tasman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή Νεκρα ψαρια, καταστροφη

Παιδια καλημερα, δυστυχως μετα απο μια απουσια 5 ημερων, επέστρεψα και το ενυδρειο (γλυκου) μου ηταν σε τραγικη κατάσταση...Το σαλόνι μυριζε ασχημα κ το ενυδρειο ηταν καταπρασινο θολο και ψαρια 5-10 ετων (tinfoil, silver dollars, clown, plecostomus) στην επιφανεια σκασμενα...Το φιλτρο δουλευε, η θερμοκρασια κανονικη, η ταιστρα εδειχνε μια χαρα. Τα μονα που επεζησαν ηταν ενα χρυσοψαρο κοι και 2 algae eaters. Αφου ξεπερασα το σοκ, αλλαξα τον υαλοβαμβακα, και εκανα μια πολυ καλη αλλαγη νερου (90%). Το νερο ειναι πολυ λιγοτερο θολο και τα 3 ψαρακια δειχνουν καλα. Αλλα δεν ξερω τι να κανω τωρα ? Εντωμεταξυ το ενυδρειο απο οτι μου ειπε ενα φιλος που περασε για ποτισμα κατα την απουσια μου ηταν οκ μεχρι και την 3η ημερα , συνεπως το γεγονος ελαβε μερος μεσα σε 2 ημερες....Μεχρι κ πριν φυγω ολα εδειχναν καλα κ ειχα κανει καθαρισμο/αλλαγη 15-20 ημερες πριν. Το οτι αλλαξα μαρκα αντιχλωριο (Κent pro ammonia detox) μπορει να επηρεασε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-03-16, 11:19
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Το ενυδρειο σου ηταν ωρολογιακη βομβα και καποια στιγμη θα συνεβαινε.

Ποσο μεγαλο ειναι το ενυδρειο?

Τα ψαρια που εχεις (ειχες) ειναι εντελως ασυμβατα μεταξυ τους.

Ταιστρα για πεντε μερες? Δε χρειαζοταν....

Σιγουρα ανεβηκε αμμωνια απο τις ανυπαρκτες αλλαγες νερου, απο τα πολλα ψαρια και ισως απο την τροφη.

Απλα επεζησαν τα πιο ανθεκτικα (βλεπε χρυσοψαρα).
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-03-16, 11:30
tasman Ο χρήστης tasman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Το ενυδρειο λειτουργει εδω και μια δεκαετια με σχεδον μηδενικους θανάτους. Αλλαγες νερου κανω καθε 20-30 μερες...Το ενυδρειο ειναο 200λτ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-03-16, 11:32
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Φιλε μου ζουσαν απο τύχη..... συγνώμη που στο λεω...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-03-16, 11:36
tasman Ο χρήστης tasman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Δεκα χρονια απο τυχη? Τι εκανα λαθος βρε παιδια ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-03-16, 11:44
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

καλημερα φιλε!!μετρησεις εχεις να κανεις?σιγουρα ανεβασες αμμωνια.μηπως ηρθε η ωρα να το στησεις σωστα?ή θα κρατησεις χρυσοψαρα(κρυου νερου) ή τροπικα(ζεστου νερου)..επισης θα βρεις κατι που να χωραει στα λιτρα σου χωρις να επιβαρυνει τη βιολογια μεχρι την ωρα που το συστημα καταρρέει..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-03-16, 11:49
tasman Ο χρήστης tasman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Καλημερα, θα κανω μετρησεις το απογευμα , αλλα τωρα εχω κανει ηδη μια αλλαγη νερου, πειραζει? Καθοτι δεν ειχα προβληματα δεν εχω ασχοληθει και πολυ. Τα λαθη ποια ηταν ? Δεν επρεπε να κανω αλλαγη νερου / υαλοβάμβακα καθε 20-30 ημέρες? Ο συνδυασμος ψαριων το ξερω μαλλον δεν ηταν κ ο καλυτερος αλλα δεν ειχα επιθεσεις ουτε θανατους. Ολα εδειχναν ηρεμα. Απλα μου κανει εντυπωση πως κατερευσε ετσι αποτομα χωρις να εχει αλλαξει κατι
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-03-16, 11:54
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

κανε μετρησεις κι ας εκανες αλλαγη νερου.ολο και κατι θα δειξει..
τα λαθη τωρα..με τα ψαρια που ειχες σε 200 λιτρα ενυδρειο (αληθεια τι φιλτρο?) και εφοσον ταιζες σωστα θα επρεπε να αλλαζεις νερο καθε 2 μερες,οχι καθε 20-30...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-03-16, 12:08
tasman Ο χρήστης tasman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Εχω ενα φιλτρο api rena filstar xp2. Ειχα 3 silver dollar/2 tinfoil/1 clown το Koi που προεκυψε/ 1 πλεκοστομο και 2 αλγη eaters. Τοσο συχνες αλλαγες νερου?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-03-16, 12:15
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

ΚΟΙ?????εγκεφαλικο επαθα τα αλγη eaters ποια ειναι?τα cae(chinese algae eater)? βρε παιδι μου ειχες ψαρια που πανε σε κοπαδια και τα ειχες μονα τους.μονο τα clown να σκεφτεις θες αλλα τοσα λιτρα τουλαχιστον για 8 ψαρια.γιατι δεν κανεις ενα ενυδρειο μονο με χρυσοψαρα?κουκλι θα ειναι.

γραψε και διαστασεις ενυδρειου για να ξερουμε και τι ψαρια ταιριαζουν.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 07-03-16, 12:20
tasman Ο χρήστης tasman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Ναι το Κοι μου προεκυψε κ το λυπηθηκα κ ειναι κ αρκετα μεγαλο...Το ενυδρειο ειναι εχει μηκος 1 μ υψος 0.5μ και βαθος 0.4μ. Ναι το σκεφτομαι για χρυσοψαρα, αλλωστε δεν εχουν κ χαμηλοτερο κοστος?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-03-16, 12:26
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δεν μπορω να σου πω ποσα χρυσοψαρα να βαλεις γιατι δεν ξερω.σιγουρα οχι με τη μονη ουρα..οσο για το κοστος θα μειωθει μονο αν σταματησουν τα προβληματα.επισης οι αλλαγες νερου θα πρεπει παλι να πανε μια καθε βδομαδα οτι ψαρια κι αν βαλεις.οταν τα κανεις ολα οπως πρεπει δεν θα σου τρωει πανω απο μιση ωρα την εβδομαδα μια σωστη συντηρηση.διαβασε κι αυτο να δεις τι θελουν και πως θα αναγνωριζεις τα ειδη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 07-03-16, 12:27
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

Φιλε μου οι αλλαγες νερου πρεπει να ειναι εβδομαδιαιες και οχι 20-30 ημερων.
απο κει και περα η φυση εφερε την ισορροπια στο ενυδρειο σου.
Κοιταξε να δωσεις το χρυσοψαρο, γιατι αν ειναι 10 χρονων θα ειναι αρκετα μεγαλο και ρυπογονο, ασε που θελει κρυο νερο και οχι ζεστο οπως τα αλλα τροπικα.
Αν και τοσα χρονια στο χομπυ, καλο θα ηταν να ξεσκονισεις τα υπομνηματα αρχαριων για την αμμωνια, εξαλου η επαναληψη ειναι η μητερα της μαθησης!
Στην επομενη επιλογη κατοικων διαβασε προσεκτικα τις παραμετρους τους και συνθηκες νερου για να αποφυγεις ενα δευτερο σοκ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 07-03-16, 12:53
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.792
Προεπιλογή

Ο πιθανότερος λόγος που συνέβη αυτό το ξαφνικό είναι η ταίστρα. Δυστυχώς δεν ρυθμίζονται ιδιαίτερα καλά και ρίχνουν παραπάνω φαγητό απότι πρέπει(γιαυτό χρησιμοποιώ rondomatic, έτοιμα δοχειάκια με το φαί της ημέρας). Από εκεί και πέρα, όπως είπαν και οι υπόλοιποι, τα ψάρια ήταν πάρα πολλά για 200λ και ακόμα είναι πολλά μάλλον, καθότι είναι μεγάλα για το ενυδρείο. Με τόσο αραιές αλλαγές νερού τα νιτρικά θα ανέβαιναν πάρα πολύ το οποίο είναι ανθιυγιεινό για τα ψαριά και κακό για την μακροζωία και φυσιολογική ανάπτυξή τους.

Τώρα σαν λύση σε αυτό που συνέβη, αφού έκανες αλλαγή νερού, κάνε μετρήσεις να δούμε αν συνεχίζει να υπάρχει αμμωνία(πριν την αλλαγή νερού) και μετά κάνε άλλη μια αλλαγή ωερού να φεύγουν οι τοξίνες από τα νεκρά μια και η σήψη είχε προχωρήσει. Αν δεν έχεις αμμωνία, όλα εντάξη προς το παρόν.

Από εκεί και πέρα όμως, αφιέρωσε λίγο χρόνο να χαζέψεις λίγο τις παρουσιάσεις ενυδρείων, να δεις τι μπορείς να φτιάξεις και τι σου αρέσει, και να δούμε πως μπορούμε να στήσουμε σωστά το ενυδρείο για να πετύχεις το αποτέλεσμα που θέλεις
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 07-03-16, 13:01
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Όλα όσα γράφτηκαν περί ψαροσύνθεσης ισχύουν στον απόλυτο βαθμό.

Αλλά απο την στιγμή που είχες τόσο έντονη μυρωδιά, θολούρα και πράσινο νερό, η αιτία δεν είναι μόνο η αμμωνία ή τα νιτρικά. Είναι κατά πάσα πιθανότητα ένας συνδιασμός παραγόντων που οδήγησαν σε κάποιο απότομο bloom το οποίο ξεκλήρησε τα ψάρια.

Το τι μπορεί να άναψε την "σπίθα" δεν το ξέρουμε με σιγουριά, το μόνο σίγουρο είναι πως το ενυδρείο σου λειτουγούσε οριακά και δεν είχε ανοχές ώστε να το απορροφήσει. Κι αυτό οφείλεται σε όλα όσα σου αναφέρουν τα παιδιά...

Καλώς έκανες 90% αλλαγή αλλά να είσαι σε επιφυλακή. Αν δεις την παραμικρή θολούρα στο νερό, τα ψάρια είτε να είναι οκνηρά είτε να κάνουν υπερβολικά γρήγορες και κοφτές κινήσεις ή να παραμένουν στην επιφάνεια, να κάνεις κι άλλη μεγάλη αλλαγή νερού.

Απο εκει και πέρα, κάνε μετρήσεις, φτιάξε την ψαροσύνθεσή σου και κάνε μια αναλυτική παρουσία για να δούμε τι άλλο μπορεί να φταίει...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 07-03-16, 13:07
tasman Ο χρήστης tasman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω πολυ, θα αρχισω τις μετρησεις και θα σας ενημερωσω.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 07-03-16, 13:13
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Φίλε μου δεν "ζούσαν" για 10 χρόνια, δυστυχώς "επιζούσαν". και μάλιστα στο χειρότερο περιβάλλον. Και από ιχθυοφόρτιση , και από συμβατότητα ειδών και από συχνότητα και ποσότητα αλλαγών.
Για χρυσόψαρα αν θες , με τις διαστάσεις του ενυδρείου σου μπορείς να φιλοξενήσεις 4-5 ψάρια αλλά Funcy, αυτά με τη διπλή ουρά, τα κλασσικά χρυσόψαρα με τη μονή ουρά γίνονται πολύ μεγάλα και θέλουν μήκος από 1,20 και πάνω.
Αλλά ότι ψάρια και να βάλεις οι αλλαγές θα είναι εβδομαδιαίες σε ποσοστό 30% τουλάχιστον
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 07-03-16, 13:17
Το avatar του χρήστη Irakles
Irakles Ο χρήστης Irakles δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2014
Περιοχή: ΑΛΙΜΟ
Μηνύματα: 392
Προεπιλογή

Ενας θανατος ψαριού που μαλιστα δεν αφαιρέθηκε άμεσα ανεβαζει με γρηγορους ρυθμούς του ρυπους του νερου...
ασχετα με το αταίριαστο της ψαροσυνθεσης, για να μην πω ψαροσουπα, με το θανατο ενος δεν ξερεις και τι τσακωμοι μεχρι θανάτου παίχτηκαν...

Το ενυδρειο σου ηταν προβληματικο απο πολλες απόψεις διαφορες απο ψαρι σε ψαρι οπως: ph,Kh, θερμοκρασία, λιτρα που χρειάζεται το καθε ψαρι,πιθανόν και ο διάκοσμος.... οπως καταλαβαινεις δεν υπαρχει 1 μονο λογος....

Το οτι μεχρι σημερα δεν ειχες απώλεια ειναι θεμα τυχης...
__________________
Στο εξής πρέπει να λέμε όχι ότι οι Έλληνες πολεμούν σαν ήρωες, αλλά ότι οι ήρωες πολεμούν σαν Έλληνες.
Ουίνστον Τσώρτσιλ, 1874-1965
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 07-03-16, 15:01
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Είναι δεδομένο πως η ψαροσύνθεση ήταν λάθος!

Είναι επίσης δεδομένο, πως -εάν 10 ολοκληρα χρόνια, οι απώλειες ήταν μηδενικές - τα ψάρια άντεξαν πολύ παραπάνω απ ότι θα περιμέναμε όλοι μας

Συμφωνώ με τον Κώστα πως το ξαφνικό, πρέπει να οφείλεται στην ταίστρα ή σε κάτι που μας διαφεύγει, το οποίο δεν έχει να κάνει με τις καθημερινές συνθήκες που ζούσαν τα ψάρια

Ίσως ο θάνατος ενός ψαριού να προκάλεσε και τους άλλους. Δεν θα το μάθουμε ποτέ

Μηδένισε το κοντερ και κάνε μια καλύτερη αρχή, με σωστή επιλογή ψαριών
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 07-03-16, 16:00
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εγω πιστευω οτι καποιο ψαρι τα τιναξε (και δεν τα τιναξε λογω ταιστρας) και αυτο (καθοτι και μεγαλα ψαρια σε μικρο ενυδρειο) ανεβασε αμμωνια/νιτρωδη και τα πηρε ολα σβαρνα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 08-03-16, 09:34
tasman Ο χρήστης tasman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Η ταιστρα δουλευε κανονικα κατα πασα πιθανοτητα, την χρησιμοποιω εδω κ 6-7 χρονια κ την εχω αφησει μεχρι κ 15 ημερες σερι. Μετα την μεγαλη αλλαγη νερου το Κοι ειναι μια χαρα καθωσ και τα 2 Chinese Algae eaters. Μετρησα την αμμωνια και ειναι 2-3ppm , ξανακανα μια αλλαγη νερου κ θα ξαναμετρησω σημερα. Μετα απο ανακρισεις ο φιλος θυμηθηκε οτι ειδε ενα ψαρι να επιπλεει νεκρο την Παρασκευη. Ειναι δυνατον μεχρι την Κυριακη το βραδυ να εγινε αυτη η κολαση? Πρεπει να μετρησω κ καποια αλλη παράμετρο?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 08-03-16, 10:02
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αφου το ειδε νεκρό γιατι δεν το έβγαλε ή τουλάχιστον να σου το πει.
Φρόντισε να αλλάξεις ιχθυοσύνθεση σύντομα, και το ΚΟΙ θέλει λίμνη, δεν μπορεί να μείνει σε ενυδρείο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 08-03-16, 11:00
tasman Ο χρήστης tasman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου το ειδε νεκρό γιατι δεν το έβγαλε ή τουλάχιστον να σου το πει.
Φρόντισε να αλλάξεις ιχθυοσύνθεση σύντομα, και το ΚΟΙ θέλει λίμνη, δεν μπορεί να μείνει σε ενυδρείο
Φιλε Τάκη, σε ευχαριστω για την απάντηση. Ειδα οτι εχεις ενα πολυ ωραιο ενυδριο με χρυσοψαρα. Αν θελω να φτιαξω κατι παρόμοιο τι πρέπει να κανω? Στα 200λτ ποσα παρόμοια μ αυτα πουε χει μπορω να βάλω? Πρεπει να βγάλω τον θερμοστάτη? Φυτα? Πρεπει να κανω κ αλλες μετρήσεις?
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 08-03-16, 11:22
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Στα χρυσόψαρα τα 200 λίτρα θα έλεγα πως είναι το χαμηλότερο, ειδικά αν μπουν χρυσόψαρα COMMON/COMET, και φυσικά το μήκος να είναι από 1,20 και πάνω, αν μπουν Funcy το μήκος να ξεκινάει από 80 εκατοστά και επάνω.
Εδώ θα βρεις αρκετές πληροφορίες http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=74230
Μετρήσεις τις βασικές , αμμωνία & νιτρώδη στην αρχή και νιτρικά , τίποτα άλλο.
Αν το ενυδρείο είναι μέσα στο σπίτι δεν χρειάζεται θερμαντήρας, εκτός και αν η θερμοκρασία το Χειμώνα πέφτει κάτω από τους 14 και αυτό αν έχεις Funcy, τα κλασσικά χρυσόψαρα δεν έχουν πρόβλημα, το αντίθετο, καλό είναι να φάνε και λίγο κρύο, αρκεί κάτω από τους 10 βαθμούς να μη τα ταΐζεις. Το καλοκαίρι όμως θες ψύξη, η ιδανική θερμοκρασία είναι μέχρι τους 24-25 βαθμούς.
Φυτά εξαρτάται από το είδος των φυτών αλλά και από τον χαρακτήρα των ψαριών, είναι ικανά να τα φάνε ή να τα ξεριζώνουν ή και να μη τα αγγίζουν.
Οι αλλαγές όμως στα χρυσόψαρα γίνονται με θρησκευτική ευλάβεια και πάντα πάνω από το κανονικό γιατί είναι ρυπογόνα ψάρια, και αν φορτώσεις το ενυδρείο είναι πιθανό να κάνεις και 2 και 3 φορές την εβδομάδα, για αυτό προσοχή στην ιχθυοφόρτιση.
Το ενυδρείο μου δεν θα έλεγα πως είναι πρότυπο γιατί τα ψάρια είναι πολλά και μεγάλα, σώζει τη κατάσταση το πλήθος των αλλαγών, είναι 280 λίτρα και είχε φτάσει να γίνονται αλλαγές ακόμα και 450 λίτρα την εβδομάδα, τις έχω κάνει αυτόματες όμως και έτσι δεν με κουράζουν, τώρα με κάποιες βελτιώσεις αλλά και λόγω χαμηλών θερμοκρασιών οι αλλαγές γίνονται 2 φορές την εβδομάδα από 120-150 λίτρα την φορά, με στόχο τα νιτρικά να είναι πάντα κάτω από 20, και συνήθως πριν την αλλαγή είναι λίγο πάνω από το 10.
Στα 200 λίτρα που λες πως έχεις, αν το μήκος είναι από 1,20 και πάνω βάζεις μόνο 2 κλασσικά χρυσόψαρα, αλλιώς 4-5 Funcy, από εκεί και πάνω μεγαλώνεις το πλήθος και τον όγκο των αλλαγών, και αυτό θα σε κουράσει, αλλά να ξέρεις πως τα χρυσόψαρα είναι αεικίνητα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 08-03-16, 12:10
tasman Ο χρήστης tasman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω κ πάλι. κ πραγματι οι πληροφoρiες/αρθρα ειναι σουπερ! Το μηκος ειναι 1μ και σκεφτομοιυν για funcy. Το φιλτρο μου ειναι ενα api filstar xp m (up to 75 us gal)



Στο step 2 εχω μακαρονια και στο 3 υαλοβαμβακα. Τι πρεπει να κανω? Τωρα οσον αναφορα τις αλλαγες , λογω σημειου, ειναι λιγο δύσκολες οι πολυ συχνες.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 08-03-16, 12:14
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

δυσκολες αλλαγες δεν υπαρχουν.ορεξη θελει.εγω θελω μιση ωρα την εβδομαδα.δεν διαθετεις τοσο χρονο?αν οχι καλυτερα να μην το συνεχισεις το χομπι.φιλικα στο λεω,δεν θελω να παρεξηγηθω.απλα ολα τα ζωντανα εχουν τις απαιτησεις τους.νομιζεις μου αρεσει εμενα να πηγαινω το σκυλο βολτα 3 φορες τη μερα?ειναι ομως τροπος ζωης.εχω βαλει ενα προγραμμα.καντο κι εσυ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 08-03-16, 12:18
tasman Ο χρήστης tasman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

εχεις δικιο δεν λεω τα ζωντανα θελουν αγαπη
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 08-03-16, 12:21
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αγαπη οχι οπως την εννοούμε εμεις ομως..τα ζωα λαμβανουν την αγαπη απο τις πραξεις μας.στα σκυλια αγαπη ειναι η βολτα και το παιχνιδι,στα ψαρια ειναι η σωστη διαβιωση στις καταλληλες συνθηκες,με τους καταλληλους συγκατοικους
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 08-03-16, 12:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Το φίλτρο δεν το βλέπω για άσχημο, εγώ βέβαια θα άλλαζα λίγο τη ταξινόμηση των υλικών. Στο 1ο που έχει 4 σφουγγάρια, θα κράταγα το 1, από πάνω υαλοβάμβακα, και ότι περισσεύει θα το γέμιζα με το μακαρόνι αφού υπάρχει, αλλιώς ελαφρόπετρα. Το κακό σε αυτό είναι πως για να καθαρίσεις τα σφουγγάρια θα πρέπει να βγάλεις το μακαρόνι, αλλά έτσι και αλλιώς για να καθαριστεί αυτό το φίλτρο θα πρέπει να βγουν όλα. Το 2ο θα το γέμισα ελαφρόπετρα, και στο 3 το μακαρόνι που περισσεύει ή ελαφρόπετρα, δηλαδή θα αφαιρούσα σφουγγάρια και θα πρόσθετα βιολογικό υλικό. Στα χρυσόψαρα χρειάζεται να έχουμε πολύ βιολογία.
Οι αλλαγές είναι απαραίτητες, και αν τις οργανώσεις σωστά θα δεις ότι είναι από εύκολες έως γελοίες.
Πάρε μερικές ιδέες
με βαρέλι http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EA%EF%EB%E5%F2
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90185
και σε συνδυασμό με το φίλτρο χωρίς άλλες αντλίες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43893&page=3
-------------------------------------------------------
Με τους τρόπους που σου δείχνω μπορείς να συνδυάσεις τις αλλαγές πίνοντας καφέ, στη κυριολεξία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 08-03-16, 13:21
tasman Ο χρήστης tasman δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-12-2007
Περιοχή: Βούλα
Μηνύματα: 21
Προεπιλογή

Λιγες ερωτησεις ακομα, συγγνωμη αν γινομαι κουραστικος, ποια παραμετρος πρεπει να μετριεται για να καθοριστει η συχνοτητα των αλλαγων? Οταν γινεται η αλλαγη νερου γιατι ποσοστο νερου μιλαμε? σε καθε αλλαγη θα πρεπει να αλλαζω υαλοβαμβακα? καθαρισμα σφουγγαριου? τι άλλο? Ευχαριστω κ παλι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νεκρα σκαλαρια n4speed Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 9 27-06-13 10:37
νεκρα ψαρια μετα απο αλλαγη νερου elefterios Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 45 29-11-12 08:02
Νεκρα ραμιρεζι HLIASKR Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 14 06-01-12 13:22
ΝΕΚΡΑ ΨΑΡΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΜΟΥ. Stoukos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 21 23-01-11 10:11
Ροδοστομα νεκρα Pritanis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 29-09-05 20:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10442 seconds with 15 queries