Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-10-07, 02:53
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Unhappy SOS θάνταος γκάπυ και κόκκινα βράγχια

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

1. ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΓΚΟΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: 61x31*44 80 λίτρα καθαρά
2. ΧΡΟΝΟΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ:1,5 μήνα
3. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΕΙΣΑΓΩΓΗΣ (ΑΡΡΩΣΤΟΥ) ΨΑΡΙΟΥ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ: Το Σάβατο που μας πέρασε
4. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):26
5. ΨΑΡΙΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ ): Τώρα 5 Γκάπυ 1 ΣΑΕ και μωράααα(γύρω στα 15-20)
6. ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ (ΕΙΔΟΣ ΚΑΙ ΑΡΙΘΜΟΣ):
7. ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ (ΒΑΘΜΟΙ ΚΕΛΣΙΟΥ):26
8. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑΓΩΝ ΝΕΡΟΥ: 1 φορά τη βδομάδα 35-40% Και τώρα με τη γέννα και το πρόβλημα κάθε μερα 20%
9. ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑΣ ΑΛΛΑΓΗΣ ΝΕΡΟΥ:
10. ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΤΑΪΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΕΙΔΟΣ ΤΡΟΦΗΣ: 1 φορά την ημέρα Τetra Pro ή Tetra Pro color και 1 φορά την ημέρα για τα μωρά σε σκόνη και με σύριγκα στο βυθό
11. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

1. ΝΕΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ: pH:7,2
KH:8~10
GH:15~17
ΝΗ3 (αμμωνια):0
ΝΟ2(νιτρώδη):0 (αν και την δευτέρα μετά τη γέννα ανέβηκαν στα 0.50 για μερικές ώρες...
ΝΟ3(νιτρικά):10~15
2. ΜΕΤΡΗΣΗ ΜΕ ΣΤΑΓΟΝΕΣ: Ναι
ΣΤΙΚΣ: Οχι
Ηλεκτρονική:
ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ
1. ΨΑΡΙ(Α) ΠΟΥ ΠΑΣΧΟΥΝ: Γκάπυ... Έχω χάσει ήδη 3...
2. ΔΕΡΜΑ:
3. ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΨΑΡΙΟΥ: στην επιφάνεια συνεχώς
4. ΠΕΡΙΤΤΩΜΑΤΑ (πχ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ, ΔΙΑΦΑΝΗ, ΧΡΩΜΑ): φυσιολογικά
5. ΑΝΑΠΝΟΗ (ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ Ή ΑΥΞΗΜΕΝΗ): αυξημένη
6. ΤΡΕΦΕΤΑΙ? ΕΧΕΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΟΡΕΞΗ? :μια χαρά τρώνε...σαν τρελλά
7. ΠΟΤΕ ΕΜΦΑΝΙΣΤΗΚΑΝ ΤΑ ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ: Δευτέρα (βρήκα μια θυλικιά νεκρή...μετά απο λίγες ώρες είδα τα μωρά...υπέθεσα ότι πέθανε απο τι γέννα... αλλα τελικά όχι... έχασα αλλες 2 τις επόμενες μέρες
8. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ: Τα βράγχια τους τα έχω παρατηρήσει ότι έχουν πάρει ένα κόκκινο χρώμα...

ΠΡΟΗΓΗΘΕΙΣΑ ΘΕΡΑΠΕΙΑ

1. ΦΑΡΜΑΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΕ: Προς το παρών κανένα
2. ΔΟΣΟΛΟΓΙΑ:
3. ΧΡΟΝΟΣ ΧΡΗΣΗΣ:
4. ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ:
5. ΧΡΗΣΗ ΑΝΘΡΑΚΑ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ? :
6. ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ:
7. ΑΛΛΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:

ΑΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ

1. ΑΠΟΜΟΝΩΣΗ ΣΕ ΚΑΡΑΝΤΙΝΑ? :Οχι
2. ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ? :
3. ΑΛΛΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:


Παιδιά βοηθήστε με plz... Τα έχω χάσει... Δεν θέλω να χάσω άλλα ψάρια... είναι το ξεκίνημα μου βλέπεται και το παίρνω λίγο βαριά...
Τα μωρά είναι μια χαρά...έτσι τα βλέπω τουλάχιστον εγώ...
Την Φλογέρα την είχα οριζόντια επάνω και έκανε μια πολύυυυυυ μικρή ανατάραξη...αλλά επειδή έχω φυτάκια το παιδί απο το pet shop μου έιπε ΚΑΘΟΛΟΥ ανατάραξη κ την έβαλα κάθετα... Την ξαναγύρισα πριν λίγο οριζόντια με λίγη ανατάραξη μπας και υπάρχει έλλειψη οξυγόνου...
CO2 δεν χρησιμοποιώ προς το παρόν...
Φωτισμός 2χ20W Τ8. Μία Flora-glo και μία Power-glo
Το φίλτο είναι της Eheim 2213...Υλικά απο κάτω προς τα πάνω: μηχανικό μακαρόνι>μπλέ σφουγκάρι>siporax>υαλοβάμβακας. Είναι μπολιασμένο...Και το στώσιμο έγινε με αμμωνία απο το φαρμακείο...
Αντιχλώριο χρησιμοποιώ το prime καθώς επίσης και Cycle της Nutrafin (Βακτήρια έτοιμα για βοήθεια στη βιολογία τώρα με τα μικρά...)

Ελπίζω να έχω γράψει ότι χρειάζεσται για να μου πείτε τι να κάνω...
Α ξέχασα να σας πω... αλάτι δεν χρησιμοποιώ...θα πάρω όμως πρωί πρωί...
Επίσης τα φυτά είναι 2 cabomba,3 valisneries,1 anoumbia δεμένη σε ξύλο και 2 ξύλα...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-10-07, 14:35
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Παιδιά ας με βοηθήσει κάποιος πιο εμπειρος PLZ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-07, 17:17
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καποια βακτηριακη μολυνση ειναι.
Ειναι και σχετικα φρεσκα τα ψαρια στο ενυδρειο σου οποτε ειναι αναμενομενο.
Κανε δυο τρεις συνεχεις αλλαγες της ταξεως του 30% και προσθεσε οπωσδηποτε αλατι ενυδρειου 1γρ/λιτρο....
Με λιγη καλη τυχη θα το ξεπερασεις.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-10-07, 05:18
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Πρίν βάλω τα ψάρια μέσα κ μία φορά μετά έβαλα General Cure ένα υγρό πορτοκαλί που κάνει το νερό Πράσινο!!! Μου είπε ο πετσοπάς ότι έιναι προληπτικά για παράστιρα κ βακτήρια...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-10-07, 15:59
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Αυτό που έχουν τα guppies ονομάζεται gill fluke βακτηριακή μόλυνση που τα χτυπάει στα βράγχια. Μάλλον τα αγόρασες έτσι

Gill Sickness
Possibly gill inflammation is caused by many organisms. The gills appear redder than normal and the gill covers, the operculi stand well out so the gills are visible. The progress of the disease is slow- In older fishes, emaciation occurs, the fish. may eat, but not well, and it swims about in an apprehensive fashion. Small fry are lulled quickly. Some experts believe the disease to be a virus, some bacterial, but the type which affects most guppies has consistently been a fungus.
Treatment: Since affected fishes are seldom hardy even if they do recover, it seems best to destroy the diseased fish as soon as they show signs of the sickness. Treatments which have been tried and have not been successful in the gill inflammation among guppies are aureomycin, penicillin, terramycin, hydrogen peroxide. Yet some fanciers have reported miraculous results with antibiotics, an indication that there are several causes, some of which are killed by antibiotics and some not. (1) Metaphen. (2) Mercurochrome. (3) Potassium permanganate. (4) Give fishes some more room. (5) Try using chlorinated city water, leaving fishes in an hour at a time. (6) For large fry and adults, the salt treatment.

Το κείμενο είναι από το site www.guppies.com. Καλή τύχη

Υπάρχει μια εταιρεία ονόματι Waterlife η οποία έχει αντιβιοτικά καλά και χωρίς να επηρεάζουν τις συνθήκες του νερού σου. Δ μπορώ να θυμηθώ το site αλλά αν κάποιος το ξέρει και σου το πει, δες το. Εχει και ένα σχέδιο ψαριού με πιθανές ασθένειες και τον τρόπο αντιμετώπισης τους.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-10-07, 16:18
kostasthess_ Ο χρήστης kostasthess_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kostasthess_
Προεπιλογή

Με την αλλαγή της φλογέρας σε οριζόντια θέση ξανα και μετα την αλλαγή νερού πρόσθεσα 1 καπάκι General Cure δεν είναι της API... δεν γραφει εταιρεία επάνω... ένα πορτοκαλί ζουμί είναι που κάνει το νερό καταπράσινο και λέει ότι είναι για παράσιτα κ προληπτικό Όλα είναι καλύτερα τώρα... η αναπνοή τους αποκαταστάθηκε, το κοκίνισμα έχει αρχίσει να φεύγει... και ζωήρεψαν πάρα πολύ... Τα μικρά τα πάνε πολυ καλάααα τα βλέπω να τρώνε την τροφή!!!

Αν ξέρετε κάτι γιαυτό το ζουμί πείτε μου και μένα...ο πετσοπάς μου είπε να το βάζω σε κάθε αλλαγή νερού... εγώ δεν το βάζω γιατί δεν μπόρεσα να βρω τίποτα σχετικα με αυτό...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  img044.jpg
Εμφανίσεις:  293
Μέγεθος:  54,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-10-07, 16:37
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Εγώ προσωπικά δε το ξέρω αλλά άμα δουλεύει συνέχισε. Ακολούησε τις οδηγίες του και κάνε συγχρόνως αλλαγές νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-10-07, 20:15
Το avatar του χρήστη _antonis_
_antonis_ Ο χρήστης _antonis_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: ΚΑΡΠΑΘΟΣ
Μηνύματα: 825
Προεπιλογή

Ούτε εγώ ξέρω το συγκεκριμένο, αλλά είχα χρησιμοποιήσει ένα της waterlife που και εκείνο έκανε πράσινο το νερό. Πράξε ανάλογα με τις οδηγίες και αν δεν επανέλθουν τελείως τα ψάρια σου, επανάλαβέ το μετά απο λίγες ημέρες. Τι δοσολογία γράφει αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-10-07, 20:43
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Μήπως είναι της aqua medic το φάρμακο που μας δείχνεις!? Αν και δεν θυμάμαι την συσκευασία καλά!

Τα φάρμακα της waterlife είναι αρκετά ήπια φάρμακα! Εδώ θα έλεγα οτι θέλει general cure (εγώ της ΑΡΙ ξέρω και εμπιστεύομαι) ή Triple sulfa.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 07-10-07, 21:10
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως είναι της aqua medic το φάρμακο που μας δείχνεις!? Αν και δεν θυμάμαι την συσκευασία καλά!

Τα φάρμακα της waterlife είναι αρκετά ήπια φάρμακα! Εδώ θα έλεγα οτι θέλει general cure (εγώ της ΑΡΙ ξέρω και εμπιστεύομαι) ή Triple sulfa.
Ακριβώς επειδή είναι ήπια φάρμακα (για την βιολογία του ενυδρείου) τα εμπιστεύομαι με κλειστά τα μάτια. Τα αποτελέσματα τους είναι καταπληκτικά και η ανάρρωση των ψαριών ταχύτατη. ΑΡΙ βέβαια δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ και γενικώς τον τελευταίο χρόνο δε χρησιμοποιώ φάρμακα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostasthess_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Με την αλλαγή της φλογέρας σε οριζόντια θέση ξανα και μετα την αλλαγή νερού πρόσθεσα 1 καπάκι General Cure δεν είναι της API... δεν γραφει εταιρεία επάνω... ένα πορτοκαλί ζουμί είναι που κάνει το νερό καταπράσινο και λέει ότι είναι για παράσιτα κ προληπτικό Όλα είναι καλύτερα τώρα... η αναπνοή τους αποκαταστάθηκε, το κοκίνισμα έχει αρχίσει να φεύγει... και ζωήρεψαν πάρα πολύ... Τα μικρά τα πάνε πολυ καλάααα τα βλέπω να τρώνε την τροφή!!!

Αν ξέρετε κάτι γιαυτό το ζουμί πείτε μου και μένα...ο πετσοπάς μου είπε να το βάζω σε κάθε αλλαγή νερού... εγώ δεν το βάζω γιατί δεν μπόρεσα να βρω τίποτα σχετικα με αυτό...
Κώστα σου επισυνάπτω τον χάρτη που έλεγα http://www.waterlife.co.uk/waterlife...ater-chart.pdf

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chemical mac : 07-10-07 στις 21:10 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-07, 08:43
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Eγω θα προτεινα το general cure μετα το περας της θεραπειας να μην το
χρησιμοποιεις σε καθε αλλαγη νερου οπως σου ειπαν απο το pet shop.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-07, 08:50
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ποτε δεν χρησιμοποιουμε φαρμακα σε μονιμη βαση, και τα αποφευγουμε οσο γινεται. Η προληψη ειναι μακραν καλυτερη της θεραπειας..
Δυστυχως ΟΛΑ τα φαρμακα εχουν παρενεργειες....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SOS (Μουχλα) GP250381 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 09-02-07 19:01
κόκκινα καβουράκια σιγκαπούρης frits Αρχάριοι γλυκού νερού 6 12-12-06 21:44
Παραμόρφωση στα Βράγχια Tzo Αρχάριοι γλυκού νερού 4 11-07-06 11:39
Δίσκος με πρόβλημα στα βράγχια xenofon Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 29-05-05 18:38
Κατακκόκινα Βράγχια... tassssos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 19-11-04 17:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06084 seconds with 14 queries