Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-01-19, 19:57
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Exclamation Βοηθεια..χανω το ενα fancy μου!

Βοηθεια γιατι θα τρελλαθω....
Πριν λιγο καιρο παρα λιγο να χασω το ενα μου χρυσοψαρο απο λαθος οδηγιες στρωσιματος ενυδρειου....απο petshop φυσικα!!!....ομως το εσωσα στην παραταση...του εκανα εμβαπτιση σε αλατονερο....αλλαξα νερα....πηγα και πηρα απο τον υπεροχο Αντωνη μπολι την ιδια μερα...κτλ
Ολα καλα...πηγα σημερα να κανω μια αλλαγη, απο αυτες τις μικρες και συχνες....και εγινε το κακο. Το οποιο εκ των υστερων καταλαβα....κανω την αλλαγη ως συνηθως αλλα κατι δεν μου αρεσε στο νερο δεν ηταν καθαρο...και το αλλο μου τωρα ψαρακι (οχι αυτο που με λαχταρησε αρχικα) ηταν καπως... παιρνω τηλεφωνα οσους ξερουν να με βοηθησουν και καποιος αναφερεται στο πως κανω τηις αλλαγες...ουπς....χτυπαει το καμπανακι για κατι που περναγε απο το μυαλο μου αλλα οταν ειχα ρωτησει το πετσοπ μου ειχαν πει ολα μαζι και στο ενυδρειο........ Μου ειπε λοιπον οτι οταν αλλαζω νερο το νερο που θα βαζω πρεπει να ειναι προετοιμασμενο τουλαχιστον 3 ωρες πριν δλδ 2 ωρες να μεινει με το αντιχλωρ και μετα τα nitrivic....και μετα στο ενυδρειο...εγω εβαζα το νερο στο δοχειο μαζι με το αντιχλωρ και το νιτριβικ και κατευθειαν στο ενυδρειο ...ε και μετα απο αυτη την αλλαγη ο Coco δεν ηταν τοςο δραςτηριος και τωρα μενει ακινητος ...τρεχω αγοραζω τεστ για αμμωνια...γιατι εχω παραγγειλει απο Αγγλια αλλα ακομα να φανει....ειναι αψογο στην πιο αχνη ενδειξη <0,05
Αναγκαστικα του κανω βαπτιση σε αλατονερο για δευτερολεπτα και ριχνω και λιγο θαλασσινο μεσα στο ενυδρειο...μιση χουφτιτσα....και δεν ξερω τι αλλο να κανω....θα τρελλαθω....επισης τα κακα του δεν ειναι τοσο σκουρα οσο αλλες φορες....και παρατηρησα οτι εχει ξεθωριασει λιγο???
Μπορει καποιος να βοηθησει??? Επισης εριξα νιτριβικ κι αλλο γιατι μου ειπε απο το πετ οτι το αντιχλωρ το εξουδετερωσε οποτε3 ωρες μετα ...πριν λιγο δλδ εριξα και 10ml nitrivic με τα ψαρακια μεσα....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-01-19, 21:03
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Συγνώμη που επεμβαίνω...μπορεί να λέω και χαζομάρες...γιατί βάζεις βακτήρια σε κάθε αλλαγή νερού? Βακτήρια δεν είναι το nitrivec? Της sera σωστά?
-------------------------
Επίσης...γιατί 2ωρες προετοιμασία? Αφού βάζεις αντιχλωριο. Τι προετοιμάζεις δύο ώρες? Μόνο η θερμοκρασία μου έρχεται στο νου ..
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ανδρεας1975 : 16-01-19 στις 21:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-01-19, 21:22
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ανδρεα ασε με παω να σκασω....οταν ειχα παρει το ενυδριο μου ειπαν οτι σε καθε αλλαγη θα βαζω και απο τα δυο...γνωστη αλυσιδα πετ. Κι εκει εμεινα. Οι δυο ωρες χρειαζοντε για να δρασει το αντιχλωρ χωρις να επιβαρυνει τα ψαρια...γιατι μου ειπε οταν το ριχνεις το νερο με το αντιχλωρ αμεσως μεσα στο ενυδρειο ειναι τοξικο για τα ψαρια...και μαλιστα τα ξεβαφει... Νεοτερα ειναι λιγο καλυτερα αλλα παρατηρησα στην ουρα και λιγο στα πτερυγια κατι πολυ μικρα ασπρακια αλλα δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι αποχρωματισμος η κουκιδες αναγλυφες.... Επισης το νερο εξακολουθει να εχει μια θολουρα...ποτε σε καμμια μου αλλαγη μεχρι σημερα δεν εχει συμβει αυτο.... Εξακολουθω να ζηταω την οποιαδηποτε βοηθεια για να το σωσω...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-01-19, 21:32
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλησπέρα και από εμένα!! Καταρχάς μην πανικοβάλλεσαι ή απογοητεύεσαι, συμβαίνουν αυτά!

Από ασθένειες δεν έχω καμία εμπειρία σχεδόν, όμως μην ακους τον πετσοπα... Αλήθεια σου είπε οτί το αντιχλώριο ξεβάφει; Μήπως τα μπέρδεψε με την χλωρίνη και τα ρούχα;

Ποιο αντιχλώριο χρησιμοποιείς; Συνήθως αυτά δρουν μέσα σε λίγα λεπτά (άντε να το αφήσεις κάνα τέταρτο να δράσει)... Τα βακτήρια πάντως μην τα βάζεις, δεν κάνουν απολύτως τίποτα.

Αυτό για τις κουκκίδες το ich το έχεις σκεφτεί; Δες το εάν είναι κάτι από εδώ, ανέβασε και καμιά φώτο αν είναι να δουν και οι πιο έμπειροι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-01-19, 21:51
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Κανένα αντιχλωριο δεν άκουσα ποτέ να ξεβαφεί ένα ψάρι. Επίσης ποτέ δεν άκουσα να είναι τοξικό ένα νερό αν δεν περάσουν 2 ώρες με αντιχλωριο. Μιας και έχεις το nitrivec της sera, υποθέτω πως έχεις και αντιχλωριο της sera...αυτό το μπλέ...το aquatan...η δράση του ολοκληρώνεται σε 5 λεπτά το πολύ. Δηλαδή δεν έχει χλώριο το νερό μετά από 5 λεπτά. Τα βακτήρια είναι άχρηστα εκτός και αν δεν είναι στρωμένο το φίλτρο σου. Μάλλον λάθος...και στρωμένο να είναι, πάλι άχρηστα είναι. Δεν θα το στρώσουν...και εσύ χρειάζεσαι στρωμένο φίλτρο. Αλλά αφού λες πως πήρες μπόλι, πιθανόν να είναι στρωμένο. Το χρώμα του νερού σου ήταν θολό από το nitrivec. Πιθανόν σε λίγο να ξεθολωσει. Αν όχι, δεν πειράζει. Το πρόβλημα που βλέπω είναι άλλο. Έχεις 2(?) Fancy σε 40 λίτρα και προφανώς είναι στρεσαρισμενα (εξού και τα άσπρα σημάδια που πολύ πιθανόν να είναι ich). Μιας και έριξες αλάτι (δυστυχώς με την χούφτα) ανέβασε λίγο την θερμοκρασία (πόσο είναι τώρα?) Και ακολούθησε μια ρουτίνα από εδώ και πέρα θεραπείας με αλάτι αλλά δοσομετρημενο για τα λίτρα σου.
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-01-19, 21:58
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Βάλε κάποιες φωτογραφίες από το ψάρι.
Τα βακτήρια δεν χρειάζεται να τα βάλεις ξανά , έχεις μπολιάσει το φίλτρο κι αν δεν έχεις και αμμωνία, είμαστε οκ.
Αυτά οφείλονται για το θόλωμα του νερου , θα ξεθολωσει.
Επομένως τα βάζεις στο ντουλάπι και τα κλειδωνεις

Το αντιχλωριο τώρα , δρα όντως σχετικά γρήγορα, δεν χρειάζονται ώρες.καλο είναι να πάρεις το prime που δρα άμεσα και βγαίνει και πιο οικονομικό απ' τα αλλά.
Το νερό όμως που θα ρίξεις ,πρέπει να έχει ίδια θερμοκρασία με το νερό του ενυδρείου.
Αν δεν έχεις θέρμανση στο ενυδρείο, αφήνεις το νερό της αλλαγής μερικές ώρες να πάρει θερμοκρασία δωματίου/ενυδρείου.
Αν έχεις θερμαντήρα στα χρυσόψαρα , θα πρέπει να ζεστάνεις και το νερό της αλλαγής ,ώστε να έρθει κοντά στην θερμοκρασία του ενυδρείου, απλοκλιση μέχρι 2-3 βαθμούς, είναι οκ.

Μην κάνεις βιαστικές κινήσεις , γιατί ενδέχεται να βλέψεις περισσότερο τα ψάρια
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-01-19, 23:08
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω ολους πολυ...
Θερμοκρασι εχω σταθερη στους 23 τωρα εβαλα τον θερμοστατη στους 25....ειναι καλα?
Μου φαινεται πως....απο το καλυτερα πηγαμε στο....αρκετα πιο ζωηρος ...μιλαω για την κατασταση του ψαριου ο οποιος ενω ειναι ακινητος οποτε με βλεπει τρεχει προς το μερος μου και ανοιγοκλεινει στοματακι...αχορταγος. Ομως δεν τον ταιζω, σωστα? Τα λευκα στιγματα παραμενουν....οπως και η θολουρα...το nitrivec το κλειδωσα!!! Ηδη αγορασα Prime... Ναι εχω δυστυχως δυο fancy σε 40lt ομως ευελπιστω γρηγορα σε αναβαθμιση ενυδρειου...
Τα εχω 13 μερες και δεν ειχαν δειξει σημαδια στρες...θελω να πω οτι μια χαρα ζωηρα ηταν τοσες μερες...σημερα ξαφνικα μετα την αλλαγη του νερου εγιναν ολα....τωρα τι να πω τυχαιο
-------------------------
Ευχαριστω πολυ για το link.....!
-------------------------
Ανδρεα τη ρουτινα θεραπειας και τη δοσολογια θα την βρω στο θεμα της αντιστοιχης κατηγοριας... Αλατι κι αγιος ο Θεος? Αν οχι Μηπως ξερεις εσυ να μου πεις καθε ποτε κανω τι? Πλεον φοβαμαι και τη σκια μου....εχω διαβασει τοσα πολλα....μου εχουν πει αλλα τοσα και δεν ξερω τι να εφαρμοσω...η αληθεια με τη χουφτα ηταν η λυση εκτακτης αναγκης και αφου με ρωτησε σε τι λιτρα αφορα του ειπα 40 και με συμβουλεψε μια χουφτα αλατι αλλα οχι γεματη....αυτες οι ολιγον ανευ εμπειριας απελπισμενες μου προσπαθειες...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AlexTsik : 16-01-19 στις 23:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-01-19, 23:12
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Εφοσον ζωηρεψε ειναι καλο αυτο. Φωτογραφία αν μπορεις ανεβασε, ειτε κανοντας την resize είτε ανεβαζοντας την σε μια third party σελιδα (πχ imgur) και βάζοντας το λινκ εδω (δεν βρισκω και το λινκ που εξηγεί πως να τα κανεις αυτα λίγο πιο εύκολα...).

Τα στίγματα θα φυγουν μετα απο μερικές μερες. Νομιζω μπορεις και λίγο παραπανω ενα τσικ. Μπορεις ειτε με αλατι να το θεραπευσεις ειτε με το esha exit, περιμενε εναν ποιο εμπειρο σε αυτο το κομμάτι να σου πει την γνωμη του για την θεραπεια.

Αλατι ποσα gr εριξες περιπου μήπως μπορεις να υπολογισεις ποσα ήταν αυτη η χουφτιτσα;

Σίγουρα θα υπηρχε στρες στα ψάρια και απλα αυτη η αλλαγη (που δεν νομιζω να ειναι αυτο που εμφάνισε τα προβληματα) θα τα εφερε στην επιφάνεια. Πχ αυτες οι μεταφορες για τα μπανια στρεσαρουν το ψαρι.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-01-19, 00:10
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  246
Μέγεθος:  42,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-01-19, 00:33
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν μπορω να τις ανεβασω ολες μαζι....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  43,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-01-19, 00:43
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ειναι αδυνατον να πιασει το ταμπλετ την ουρα ...μη κουνημενη οποτε και να φανει η κατασταση της... Παντως αν εξαιρεσεις τα λευκα στιγματα ο μικρος ...επεστρεψε! Ελπιζω να συντηρησω την καλη του κατασταση.... Αν ξερει καποιος να μου πει περαν του ενος αλατολουτρου για δευτερολεπτα ....μια χουφτα αλατι χοντρο στο 40lt ενυδρειο και αυξηση της θερμοκρασιας στους 26, επαναλαμβανω κατι τις επομενες μερες? κραταω σταθερη τη θερμοκρασια?
Ευχαριστω πολυ....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  252
Μέγεθος:  49,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-01-19, 00:48
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Για δειτε κι αυτηπου φαινεται λιγο καλυτερα η ουρα....
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  image.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  22,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-01-19, 08:30
Ανδρεας1975 Ο χρήστης Ανδρεας1975 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-02-2017
Περιοχή: Μελισσια-Αττικη
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Ich φαίνεται...πρώτος κανόνας νομίζω είναι να μην μπαίνει χέρι μέσα στο ενυδρείο και να μην γίνεται καμία αλλαγή που μπορεί να στρεσαρει περισσότερο τα μπάνια με αλατόνερο γίνονται με δοσολογία, πότε με χούφτες. Μην το συνεχίσεις δηλαδή έτσι. Μετά το αλάτι έρχεται και η αλλαγή νερού αφού θα το ρίχνεις στο ενυδρείο. Η αλλαγη πρέπει να γίνεται πολύ αργά και με σωστή θερμοκρασία νερού. Το ενυδρείο έχει μέσα φυτά? Κοίτα να βρεις κάποιο μεγαλύτερο ενυδρείο και αυτό κράτα το για Καραντινός και μπανια
__________________
Και τι δεν κανατε για να με θαψετε
Ομως ξεχασατε πως ειμαι σπορος...
Ντινος Χριστιανοπουλος
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-01-19, 11:07
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Exclamation

Νεοτερα απο το μετωπο.......και ναι ειναι πολυ καλυτερα, θεωρω οτι ξεπερασε τον κινδυνο. Ζωηρος και πεινασμενος...τον ταισα σημερα, αν ειχα θα του εδινα αρακα αλλα δεν..., θα προμηθευτω ομως.
Εξακολουθω να εχω τη θερμοκρασια στους 26-27....
ξανακανω αλατολουτρο η ανανεωνω το αλατι στο ενυδρειο? Εφοσον δειχνει πολυ καλα δεν κανω τιποτα αλλο και απλα δεν αλλαζω νερο για να παραμεινει η αλατοτητα και κραταω τη θερμοκρασια στους 26, που αυτο θεωρω πιο λογικο....

Να ρωτησω ποια τροφη θεωρειτε καλυτερη....εχω τρεις, μια που αγορασα και αλλες δυο που μου εδωσε φιλος που αλλαξε το ενυδρειο του.
Τα ταιζω με ΝovoPearl JBL, τις οποιες περλες σπαω γιατι τους αρεσει να πεφτουν στο βυθο και να τις ψαχνουν, 3-4 φορες την ημερα, απο μια το καθενα τη φορα. Και μου δωσανε Novo Granomix & Novo Red της JBL. Να τις χρησιμοποιω εναλλακτικα 1-2 φορες την εβδομαδα η οχι καλυτερα....δεν θελω να τα επιβαρυνω υστερα απο την περιπετεια τους...
Ευχαριστω ολους για την συμπαρασταση και τη βοηθεια!
Καλη σας μερα
-------------------------
Ανδρεα καλημερα...
Εννοειται με δοσολογια, απλα χθες με επιασε απροετοιμαστη, επρεπε να δρασω αμεσα...
Ξημερωθηκα στο διαβασμα κι εχω τις δοσολογιες στο τσεπακι μου
Απλα αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι ποτε πρεπει να κανω την πρωτη αλλαγη, εχοντας βαλει χθες το αλατι????? και τι εννοεις οχι χερια στο ενυδρειο? ....οπως καταλαβες φυσαω και το γιαουρτι!!!!
Ενυδρειο ψαχνω ηδη...μη σου πω εχω βρει, απλα θελω να ειμαι σιγουρη για τα λιτρα....γιατι οσο το σκεφτομαι...τοσο μεγαλυτερο θελω....!!!!!
-------------------------
Μηπως ξερει καποιος να μου πει ποτε αλλαζω το νερο του ενυδρειου που εχει προηγηθει θεραπεια με αλατι?
Συγκεκριμενα χθες το απογευμα εριξα αλατι(αφου ειχα κανει αλλαγη 50% του νερου...δοκιμασμενο κατοπιν με μηδενικη αμμωνια) και ανεβασα θερμοκρασια....παει πολυ καλα και φοβαμαι να κανω οτιδηποτε μπορει να απειλησει αυτη την εξελιξη...αλλα απο την αλλη φοβαμαι μηπως δεν πρεπει να αφησω και το αλατι παραπανω απ'ότι πρεπει....
Καποιος να ξερει????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AlexTsik : 17-01-19 στις 11:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 17-01-19, 11:22
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

η θερμοκρασια δεν πρεπει να αλλαζει αποτομα..
ενα ασφαλες οριο ειναι 2 βαθμοι την ημερα σταδιακα..
τωρα εφοσον εγινε ετσι , αφησε την εκει και λιγο λιγο κατεβασε την...
χρυσοψαρα ειναι , μην την αφηνεις για πολλες μερες στο 26.
εγω βλεπω λιγα στιγματα στην ουρα , που μπορει να μην ειναι και ικ, εφοσον δεν εχει στο υπολλοιπο σωμα...
προσωπικα δεν θα εκενα τιποτα ή θα εβαζα αλατι μονο , χωρις ανοδο θερμοκρασιας.

Δεν ξερω τι αλατι βαζεις και σε τι ποσοτητα, αλλα η χρηση αλατιου εχει παντα καποιους κανονες.

- χρησιμοποιουμε παντα εντελως φυσικο αλατι, χωρις προσθετα ή ενυδρειακο (οχι ιωδιουχο , πχ. καλας)
- το διαλυουμε πολυ καλα σε νερο ενυδρειου, πριν το ριξουμε μεσα στο ενυδρειο.
- η αφαιρεση του γινεται σταδιακα , για να μην μειωθει αποτομα η αλατοτητα στο νερο κι εχουμε αλλα προβληματα.
κανουμε 10% αλλαγη νερου καθημερινα με φρεσκο νερο.

οσο για τις τροφες, οτι ταιζεις κοιτα να βυθιζεται, αν δεν βυθιζεται απο μονο του , μουλιασε το πριν το ριξεις για να μην τρωνε τα ψαρια απο την επιφανεια.
Γενικως τα fancy ειναι ευαισθητα με την νυκτικη τους κυστη και θελουν προσοχη.


βγαλε τα πλαστικα απο μεσα , δεν εχουν χωρο τα ψαρια , μην κοβεις και τον ηδη υπαρχον.
επισης το χαλικι μου φαινεται βαμμενο , μαλλον κι αυτο θα χρειαστει αλλαγη καποια στιγμη.
προτιμαμε , φυσικα υλικα στο ενυδρειο , οπως φυσικο χαλικι ή αμμο (πχ χαλαζιακο) , αληθινα φυτα. ξυλα ή πετρες.
πλαστικα φυτα, βαμενα χαλικια και διακομητικα αντικειμενα, μπορει να προκαλεσουν προβληματα, εκτος των αλλων
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 17-01-19, 11:41
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ο Coco ηταν σε ημιλιποθυμη κατασταση...δεν ειχα χρονο για πολλα....προσπαθησα να εφαρμοσω το καλυτερο στο χρονο που ειχα προκειμενου να σωθει...ευτυχως παει καλα.
Το χαλικι ειναι φυσικο... υπαρχει ομως οντως ενα διακοσμητικο στοιχειο.
Τη θερμοκρασια απο 23 που την ειχα την πηγα στους 26....οποτε δεν ηταν μεγαλη η αποκλιση....
Μεσα στα πολλα που διαβασα και ακουσα κρατησα τα εξης και πεσμου αν κανω λαθος...
Το φυσικο αλατι που εριξα στο ενυδρειο μπορει να μεινει μεχρι την επομενη αλλαγη η τουλαχιστον να αρχισω σταδιακα να αλλαζω μετα τις 2 μερες γιατι αφου παει καλα δεν θελουμε με τιποτα να στρεσαριστει ....σωστα? λαθος?
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 17-01-19, 11:47
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

το αλατι στα χρυσοψαρα μπορει να μεινει αρκετες μερες..σε καποιες περιπτωσεις εως και μηνα.. μην βιαστεις να το βγαλεις ακομα..
αν θες στην επομενη αλλαγη , αρχισε να βγαζεις 10% καθε μερα.
2 διακοσμητικα βλεπω , που θα πρεπει να αφαιρεθουν.
το χαλικακι φαινεται πολυ ασπρο , στην αντανακλαση με το φως ενδεχεται να στρεσσαρει τα ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 17-01-19, 12:31
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Τα εβγαλα ηδη....
Για το χαλικι εχεις δικιο...δεν εχω φως στα ψαρια ομως το πλακακι μου ειναι μεταλλικο και καθρεπτιζει ελαφρως οποτε το κανει ακομα χειροτερο....
Σου εχω κι αλλα χειροτερα νεα....τα οποια μολις ανακαλυψα τυχαια!!!! Οσο εγω διελυα το αλατι στο μπωλ με το νερο απο το ενυδρειο που θα βαπτιζα τα μικρα...εγινε το λαθος, και επεσε το αλατι(οχι απο εμενα αλλα οχι οτι εχει σημασια τωρα)...μιση χουφτιτσα χωρις να διαλυθει!!!!και το χαλικι ειναι στο μεγεθος του αλατιου...κι εχω ψιλοφρικαρει τωρα... Πηρα αναγκαστικα το pet και μου ειπε να βγαλω 20lt νερο ενυδριου σε μια γυαλα, να βαλω τα ψαρια, μετα να αδειασω το ενυδρειο να το πλυνω καλα...πως θα ξεχωρισω το αλατι αναμεσα απο το ασπρο χαλικι...οεο??? και να ξαναβαλω το καθαρο χαλικι...με καθαρο νερο....και μετα τα υπολοιπο νερο με τα ψαρακια....αν δεν σοκαριστουν με ολο αυτο....τι να πω... Α επισης μου ειπε να μην ταισω σημερα, να εχω κλειστα φωτα και αυριο αρακα... ενω αλλος υπευθυνος παλι πετσοπ μου ειπε να κανω λιγο λιγο με τη σκουπα που ομως εχει σχαριτσα για να μην ρουφαει το χαλικι οποτε θα καθαριζω νερο το αλατι θα παραμενει μεσα μεχρι να διαλυθει...και θα καθαρισει σταδιακα .....οπως επισης μου ειπε οτι και στις μεγαλες δεξαμενες ριχνουν αδυαλυτο το αλατι για να σωσουν τα ψαρια...οποτε δεν ειναι κατι που θα τους κανει κακο αλλα πρεπει σιγα σιγα να το καθαρισω....
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 17-01-19, 13:41
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

αφησε το να διαλυθει ή τραβα με την σκουπα νερο απο τον πατο.
το ιδιο νερο θα το αφησεις ή θα το ανακατεψεις να διαλυθει το τυχον αλατι που τραβηξες και θα το ριξεις παλι πισω.
τα ψαρια δεν θα τα βγαλεις ποτε απο το ενυδρειο , μονο για να τα μετακομισεις.
γενικα, αφησε τα λιγο στην ησυχια τους να ηρεμησουν, μην βαζεις χερια συνεχεια μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 17-01-19, 13:51
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Απο χθες και μετα το αλατολουτρο δεν τα εχω ενοχλησει καθολου.
Διαβασα οτι η μειωση του αλατιου στο ενυδρειο ειναι επικινδυνη οποτε πρεπει να γινεται σταδιακα. Σωστο και λογικο.... Δεν τα βγαζω για κανενα λογο εκτος...!!!!
Ευχαριστω πολυ για το χρονο σου, πραγματικα το εκτιμω απεριοριστα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 17-01-19, 14:24
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexTsik Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασα οτι η μειωση του αλατιου στο ενυδρειο ειναι επικινδυνη οποτε πρεπει να γινεται σταδιακα.
ναι, στο εγραψα και πιο πανω πως να κανεις τις αλλαγες
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 17-01-19, 23:02
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ενημερωση καταστασης χρυσοψαρου....
Ενω το πρωι ηταν ...πιο γρηγορος θα πεταγε! Ειχε τρομερη διαθεση, ταχυτητα, ορεξη για παιχνιδι με το αλλο μας ψαρακι...ξαφνικα πεφτει η διαθεση, αρχιζω να ιδρωνω....πτωτικη η συμπεριφορα του. Κλεινω φωτα δωματιου....και τον αφηνω να ηρεμησει...εμενε ακινητος για ωρα αλλα μολις πλησιαζα εκανε σαν τρελλος...ερχοταν προς το μερος μου με ταχυτητα. Φευγω για οδοντιατρο κι οταν επιστρεφω....ηταν τοσο αδυναμος....νομιζω επιςης οτι εχει ελαφρως αποχρωματιστει....εξακολουθουν τα λευκα στιγματα ...μπορει να ειναι και περισσοτερα. Τωρα το βραδυ του εδωσα ενα μπιζελι αρακα....και ενεργηθηκε και σαν να νοιωθει καλυτερα.... Ομως οπως ειχα σκυψει και τον παρατηρουσα ειδα κατι στην επιφανεια του ενυδρειου, κολλημενο στο τζαμι...νομιζα οτι ηταν σκουληκι αλλα οταν το εβγαλα ηταν σαν εντερακι και διαλυθηκε οταν το πιεσα ελαφρως. Χθες ειχα αλλαξει νερο 50% οποτε αδυνατον να ειναι βρωμικο...χθες εκανα και αμμωνια τεστ στο πιο χαμηλο επιπεδο...τωρα περιμενω κι αλλο ενα που εκανα... Ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο να κανω, θεωρω οτι η ζημια εγινε με την αλλαγη του νερου, τι ακριβως ακομα δεν ξερω....αλλα πραγματικα θελει τοσο προσοχη...χρειαζεται αντλια για ανωδυνη συνθηκη... Και ναι ειναι ανεβασμενη η αμμωνια .....0,2-0,3.....τωρα αναγκαστικα παω για αλλαγη....παρολο που υπαρχει κινδυνος να στρεσαριστει κι αλλο ο μικρος....
-------------------------
Μετα την αλλαγη 35% -40% του νερου με αργους ρυθμους, με ετοιμασμενο νερο απο το μεσημερι, ιδια θερμοκρασια με του ενυδριου....εκανα και δευτερο τεστ αμμωνιας και ειχε πεσει μολις μια κλιμακα δλδ 0,2 ....τι αλλο να κανω?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AlexTsik : 17-01-19 στις 23:02 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 17-01-19, 23:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Πρωτα απο ολα ηρεμησε ....

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από AlexTsik Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενημερωση καταστασης χρυσοψαρου....
Ενω το πρωι ηταν ...πιο γρηγορος θα πεταγε! Ειχε τρομερη διαθεση, ταχυτητα, ορεξη για παιχνιδι με το αλλο μας ψαρακι...ξαφνικα πεφτει η διαθεση, αρχιζω να ιδρωνω....πτωτικη η συμπεριφορα του.

Η εκθεση στην αμμωνια δημιουργει μακροχρονια προβληματα και ισως βλαβες στα οργανα του ... Ειναι σχεδον σιγουρο πριν ακομα το παρεις εσυ ηδη μαλλον απο την αρχη της ζωης του ταλαιπωρειται! Το ψαρι ηδη εχει υποστει ζημια - το θεμα ειναι ποσο μεγαλη (ο χρονος θα δειξει) ... Εσυ προς το παρον κανε μικρες και συχνες αλλαγες νερου ωστε να εχεις καλης ποιοτητας νερο!

Κλεινω φωτα δωματιου....και τον αφηνω να ηρεμησει...εμενε ακινητος για ωρα αλλα μολις πλησιαζα εκανε σαν τρελλος...ερχοταν προς το μερος μου με ταχυτητα. Φευγω για οδοντιατρο κι οταν επιστρεφω....ηταν τοσο αδυναμος....νομιζω επιςης οτι εχει ελαφρως αποχρωματιστει....εξακολουθουν τα λευκα στιγματα ...μπορει να ειναι και περισσοτερα. Τωρα το βραδυ του εδωσα ενα μπιζελι αρακα....και ενεργηθηκε και σαν να νοιωθει καλυτερα.... Ομως οπως ειχα σκυψει και τον παρατηρουσα ειδα κατι στην επιφανεια του ενυδρειου, κολλημενο στο τζαμι...νομιζα οτι ηταν σκουληκι αλλα οταν το εβγαλα ηταν σαν εντερακι και διαλυθηκε οταν το πιεσα ελαφρως. Χθες ειχα αλλαξει νερο 50% οποτε αδυνατον να ειναι βρωμικο...χθες εκανα και αμμωνια τεστ στο πιο χαμηλο επιπεδο...τωρα περιμενω κι αλλο ενα που εκανα... Ειλικρινα δεν ξερω τι αλλο να κανω, θεωρω οτι η ζημια εγινε με την αλλαγη του νερου, η αλλαγη νερου μονο καλο μπορει να κανει ... η ζημια μαλλον εχει γινει απο το παρελθον εως και σημερα οπως σου γραφω παραπανω τι ακριβως ακομα δεν ξερω....αλλα πραγματικα θελει τοσο προσοχη...χρειαζεται αντλια για ανωδυνη συνθηκη... Και ναι ειναι ανεβασμενη η αμμωνια .....0,2-0,3.....τωρα αναγκαστικα παω για αλλαγη....παρολο που υπαρχει κινδυνος να στρεσαριστει κι αλλο ο μικρος.... Αν κανεις "σωστα" την αλλαγη δεν στρεσσαρεται απο αυτη! Μη σου κανει εντυπωση η αμμωνια ανεβαινει πολυ ευκολα καθως τα ψαρια συνεχεια ουρουν στο νερο αλλα και απο τις τροφες.

-------------------------
Μετα την αλλαγη 35% -40% του νερου με αργους ρυθμους, με ετοιμασμενο νερο απο το μεσημερι, ιδια θερμοκρασια με του ενυδριου....εκανα και δευτερο τεστ αμμωνιας και ειχε πεσει μολις μια κλιμακα δλδ 0,2 ....τι αλλο να κανω? Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι για μερικες μερες να μη ταιζεις και να κανεις μικρες και συχνες αλλαγες νερου - οπως και να βαλεις μπολι (αν δε το εχεις κανει ηδη) ωστε να εχεις αποικια βακτηριων που θα καταναλωνουν την αμμωνια!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 18-01-19, 07:41
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ Γιωργο,
Μπολι εχω παρει απο τις πρωτες μερες της λειτουργιας του ενυδρειου, που το αλλο μου ψαρακι περασε μια αντιςτοιχη περιπετεια χωρις τα λευκα στιγματα...σωθηκε! Και τωρα το αλλο...ξυπναω καθε μερα με αγχος...διαβαζω συνεχεια και παλι αισθανομαι λιγη σε οτι αφορα την συντηρηση τους....τοσο ανισχυρη σε οτιδηποτε τους απειλει. Τεσπα τα καλα νεα ειναι οτι σημερα ειναι καλυτερα.... Παω να ετοιμασω νερο για να κανω συχνες και μικρες αλλαγες... Ανεκτιμητη η συμπαρασταση σας....
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 18-01-19, 08:05
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Πραγματικα ολοι σε νιωθουμε γιατι ολο αυτο που περνας το εχουμε περασει και εμεις! Απλα προσπαθησε να μη πανικοβαλεσαι - μερικες φορες στον πανικο μας κανουμε λαθη! Αν μπορεις προσπαθησε να βγαλεις μια φωτογραφια πιο καθαρη απο τα στιγματα που λες (προσπαθω να τα δω αλλα δεν φαινονται καλα στις φωτογραφιες που εχεις ηδη )
Οποιο και να ειναι το αποτελεσμα κανεις ηδη οτι καλυτερο μπορεις ηδη για το ψαρακι και ειναι τυχερο τελικα που το εχεις εσυ. Σε αλλη περιπτωση καταλαβαινεις οτι δεν θα ειχε ζησει για πολυ ακομα! Ελπιζω να σωθει και να το χαρεις
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 18-01-19, 08:26
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω πολυ Γιωργο.
Ξερεις η ευθυνη ειναι κατι το οποιο κουβαλας μεχρι τελους...
Αποριες....
1ον μεσα στο φιλτρο το οποιο ειναι για 175lt εβγαλα στην αρχη ...και μαλιστα πεταξα τον ανθρακα και τωρα ειναι με το μπλε σφουγγαρακι και το μπολι(ελαφροπετρα) οταν πηγα στο πετ για prime μου δωσανε να βαλω και ανθρακα...με τη σειρα απο κατω προς τα πανω ανθρακας, σφουγγαρι, ελαφροπετρα ισχυει? αυτος που μου το εδωσε ειχε ενυδρειο αλμυρου νερου
2ον το λευκο μου ψαρακι αρχιζει και πορτοκαλιζει...απλα αλλαζει χρωμα?
3ον σημερα αφηνω αταιστα κι οταν ξαναταισω να δωσω παλι αρακα? η μια φορα την εβδομαδα? απο ενα μπιζελι στο καθενα εδωσα χθες....
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 18-01-19, 09:39
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

1. Δεν χρειαζεσαι ιδιαιτερα τον ανθρακα ... το μπολι το πηρες απο θαλασσινο ενυδρειο? βασικα παρε και εσυ ελαφροπετρα 6-12 mm ξεπλυνε την και βαλε ελαφροπετρα, το σφουγγαρι και ενυδρειακο βαμβακι.
2. Δε ξερω για τα χρυσοψαρα αλλα οι δισκοι μου αλλαζουν συνεχεια χρωμα αναλογα με την διαθεση τους Απο οσο ξερω τα χρυσοψαρα αλλαζουν και αυτα χρωματα κατα τη διαρκεια της ζωης τους αλλα δε ξερω αν μπορουν κατα βουληση... καποιος με εμπειρια σε αυτα θα μας πει!
3. Εγω θα ελεγα αν μετρας εστω και λιγο αμμωνια να μη ταισεις η να ταισεις πολυ λιγο ... Για ΝΟ2, ΝΟ3 εχεις τεστακι?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-01-19, 10:24
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

1.Το μπολι το πηρα απο γλυκου νερου φυτεμενο. Δλδ θα βγαλω την ελαφροπετρα(μπολι) που εχω ηδη και θα βαλω αλλη?? αν ναι καθε ποτε πρεπει να την αλλαζω... Στο πετ μου ειπαν καθε μηνα αλλα....υστερα απο ολα αυτα δεν τους εμπιστευομαι.
2.Ας αλλαξουν ολα τα χρωματα του ουρανιου τοξου...εγω το ειπα μηπως ειναι ενδειξη ελλειψης απο κατι...αλλιως εχουν δικαιωμα να ειναι "ντυμενα" οπως θελουν...
3.ΝΟ2,ΝΟ3 εχω παραγγειλει online και ακομα δεν εχω παραλαβει γι αυτο και πηρα απο πετ για αμμωνια με τα υγρα, μπουκαλακια κτλ οχι τα στικς που μου σπρωχνανε για καλυτερα...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-01-19, 10:43
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Βασικά ξεχνά οτι σου ειπαν απο το πετσοπ ... τελειως ομως σαν να μη τα άκουσες ποτε! Το βιολογικό υλικό δε το αλλάζουμε ... ισως μετα απο πολλααα χρονια αν θρυμματίζεται (εχω σιποραξ 12 χρόνων και ειναι ακομα σε καλη κατάσταση αν και μερικα αρχίζουν να τα παίζουν) ... τωρα στη περιπτωση σου εχει δώσει μπόλι ελαφροπετρα πολυ? Αν χωράει και αλλο απλα συμπληρώνεις εσυ οσο χρειαστεί ... αφήνεις την αλλη ετσι οπως ειναι!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-01-19, 11:03
AlexTsik Ο χρήστης AlexTsik δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2019
Περιοχή: Koropi
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

ΟΚ.....το θεμα ειναι οτι το φιλτρο μου ειναι μικρουλι....δλδ μου εδωσε ο ανθρωπος αρκετη αλλα χωρεσε το πολυ 2 κουταλιες σουπας...συν το μπλε σφουγγαρι ....και τελος! την υπολοιπη την πεταξα...γιατι οπως μου ειπε ουτως η αλλως αχρηστευεται αν δεν χρησιμοποιηθει αμεσα....η τουλαχιστον αν δεν αποθηκευτει σωστα να υποθεσω....
Το ενυδρειο, προς το παρον, - γιατι ψαχνω για μεγαλυτερο αλλα...ειμαι στο σταδιο μελετης, προκειμενου να καταλαβω/αποφασισω τι μου ταιριαζει, τι θελω και υστερα να προχωρησω με αγορα...αν και οσο το ψαχνω τοσο μεγαλυτερο θελω- ειναι ενα 40lt με το φιλτρο του για 175lt και θερμοστατη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Fancy κατάσταση manosxe Ενυδρεία με χρυσόψαρα 124 06-11-19 10:10
400 Λιτρα Fancy suiveam Ενυδρεία με χρυσόψαρα 8 26-10-17 07:38
Ick σε FANCY χρυσοψαρα mansos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 16 19-08-15 12:20
Τροφή για fancy; ΧΑΡΗΣ Διατροφή 11 09-09-14 23:10
2 fancy gianni zym Ενυδρεία με χρυσόψαρα 63 17-07-14 23:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:15.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11253 seconds with 16 queries