Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-01-12, 18:44   #1
Αρχαρια με 300 λιτρα
TinaX
Member
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος 02-01-12, 18:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα!
Σας ανακαλυψα αργα, αλλα τι να γινει...καλλιο αργα παρα ποτε που λενε
Λοιπον...
Εχω ενα ενυδρειο 300λιτρων με 12 ψαρια μεσα..τα οποια ειναι

2 καρχαριακια ( 1 ασημι + 1 μαυρο με κοκκινα πτερυγια)
2 πλεκο? ( γλυφτες)
4 σκαλαρια
2 γατοψαρα ?(ειναι μικρα μου ειπαν οτι δεν μεγαλωνουν πολυ και οτι τρωνε αναμεσα στα χαλικια)
2 Macropodus opercularis παραδεισοψαρα
Τα σκαλαρια και τα παραδεισοψαρα τα ειχα απο τον Οκτωβρη, ενω τα υπολοιπα τα πηρα πριν καμια βδομαδα..
Πηρα και 4 σαλιγκαρια 2 κιτρινα και 2 μαυρα με ριγες..Το ενα κιτρινο απεβιωσε χτες
Μεσα στο ενυδρειο εχω χαλικι και 2 μεγαλα ξυλα..
Οταν μας εφεραν το ενυδρειο ειχε μεσα θερμοστατη φιλτρο και λαμπες 2 μεγαλεςΤο φιλτρο μεσα εχει 2 σφουγγαρια και 1 διχτυ με μακαρονι
Το ενυδρειο δεν ηταν εντελως καινουργιο.Το ζευγαρι που μας το εδωσε ειχε μεσα χρυσοψαρα.
Οταν το πηραμε το καθαρισαμε καλα, μαζι και τα φιλτρα και το αφησαμε να δουλεψει 1 μηνα πριν βαλουμε ψαρια..
Θελω να αγορασω υγρα τεστ να κανω μετρησεις να σας τις γραψω αλλα ο αι βασιλης περασε μονο για τα παιδακια μας φετος Θα τα παρω ομως σε λιγες μερουλες..
Ποια τεστ ειναι τα πιο σημαντικα_δεν βρισκω το ερωτηματικο
Τι γνωμη εχετε για τα ψαρακια μου ταιριαζουν μεταξυ τους
Μηπως ειναι πολλα
Εχω σκληρο νερο στην περιοχη
Τα ξυλα εχουν ασπρους λεκεδες επανω μηπως ειναι αλατα
Το ενυδρειο εχει δικο του επιπλο
Επισης τα λαστιχα μεσα στο ενυδρειο στις ενωσεις εχουν κι αυτα αλατα..
Τι μπορω να κανω για να εχω την μεγιστη ασφαλεια και να μην κλαιω το σαλονι μου...εχω και μικρα παιδια...
Σε λιγο θα βαλω και φωτογραφιες αν μου πειτε πως...
Ευχαριστω πολυ!
-------------------------
αλλη μια απορια...το φως ποσες ωρες πρεπει να ειναι αναμενο_

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinaX : 02-01-12 στις 18:44. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 15017
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-01-12, 18:51
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

νομιζω πως τα ψαρια σου δεν ταιριαζουν καθολου μεταξυ τους.....
απο τεστ ψαξε για ΝΗ4 ΝΟ2 ΝΟ3 φωσφορο ΚΗ GH ΡΗ
επισης ψαξε εδω στο φορουμ και μαθε για τον κυκλο του αζωτου και τα βακτηρια
οσο για το φως...αν σκοπευεις να βαλεις μεσα φυτα σιγουρα 10-12 ωρες
αλλιως γυρω στις 8 ωρες ειναι καλο.....
επισης τα ξυλα πριν τα βαλουμε στο ενυδρειο τα αποστηρωνουμε με βρασιμο
να σε βοηθησουν και αυτοι που ασχολουνται με τροπικα ομως γιατι εγω ειμαι του κρυου νερου..
__________________
http://bp0.blogger.com/_lf-nooJL-pI/R-edpcW6MDI/AAAAAAAAAKk/MUDmUKYz0Vw/s1600-h/Yhai+Demekin+1.jpg
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-01-12, 18:57
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

εφη ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!
Δεν ταιριαζουν ε_
Ο πωλητης μου ειπε πως ταιριαζουν
-------------------------
τα ξυλα δυστυχως δεν τα εβρασα αλλα τα επληνα παρα πολυ καλα οπως και τα χαλικια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinaX : 02-01-12 στις 18:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-01-12, 19:16
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων
εφη ευχαριστω πολυ για την απαντηση σου!!
Δεν ταιριαζουν ε_
Ο πωλητης μου ειπε πως ταιριαζουν
-------------------------
τα ξυλα δυστυχως δεν τα εβρασα αλλα τα επληνα παρα πολυ καλα οπως και τα χαλικια
πωλητης ειναι!! τι θα σου πει!!

καταρχην καλως ηρθες!! ΑΝ εχεις σκοπο να εισελθεις στα ενυδρεια κατσε διαβασε την ενοτητα αρχαριοι και τα υπομνηματα!!
ΠΡΙΝ κανεις αλλαγες και παρεις οτι αλλο καινουργιο ρωτα.
10-12 ωρες ειναι πολλες!!!!!. 8-9 ωρες εισαι οκ
Απο πληροφορια εχει να φανε και οι κοτες μεσα εδω....
Αυτα.....
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-01-12, 20:01
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Καλως σας βρηκα!
Εχω πολυ διαβασμα μαλλον..σκεφτομαι να βαλω χρονοδιακοπτη στις λαμπες για να γλυτωσω!
Υπαρχει περιπτωση να χρειαστει να το ξαναστησω
Και κατι αλλο ..υπαρχει καποιο πινακακι που να δειχνει πια ψαρια ταιριαζουν μεταξυ τους
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-01-12, 20:34
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων


Οταν το πηραμε το καθαρισαμε καλα, μαζι και τα φιλτρα και το αφησαμε να δουλεψει 1 μηνα πριν βαλουμε ψαρια.. Όταν τα πλύνατε βάλατε απορρυπαντικά μέσα? Στην διάρκεια αυτού του μήνα ρίχνατε καθόλου τροφή μέσα?
Θελω να αγορασω υγρα τεστ να κανω μετρησεις να σας τις γραψω αλλα ο αι βασιλης περασε μονο για τα παιδακια μας φετος Θα τα παρω ομως σε λιγες μερουλες..
Ποια τεστ ειναι τα πιο σημαντικα_δεν βρισκω το ερωτηματικο Τα σημαντικότερα κατά την γνώμη μου είναι Αμμωνίας (ΝΗ4), Νιτρωδών (ΝΟ3) και pH.

Τα ξυλα εχουν ασπρους λεκεδες επανω μηπως ειναι αλατα Ασπροι λεκέδες που μοιαζουν σαν μυξα(συγγνωμη) είναι ένας ακίνδυνος μύκητας. Κανει τον κύκλο του και φευγει. Πολύ λεπτές λευκες ασπρες βούλες μπορει να είναι αυγά από τα μαυρα ριγε σαλιγκαρια(zebra snail).
Καλώς ήρθες!! Καλή αρχή! Μην αγχωθείς.... όλοι λαθη κάναμε στην αρχή και στην πορεία τα διορθώσαμε.
Απάντησα καποιες από τις ερωτήσεις σου που ήξερα πιο πάνω (με κόκκινο απλά για να φαίνεται)
Ενα καλό σημείο να ξεκινήσεις και να βρείς μαζεμενη την αρθρογραφία του φόρουμ είναι αυτό http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52490

Οσον αφορά τον πινακα με τις συμβατότες ψαριών δεν ξερω καποιο, αλλα μία ιστοσελίδα που μπορεί να λύσει αρκετες απορίες σε αυτό το θέμα είναι το :http://www.seriouslyfish.com/
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων

Σε λιγο θα βαλω και φωτογραφιες αν μου πειτε πως...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη poppy : 02-01-12 στις 20:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-01-12, 20:57
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Πινακάκια υπάρχουν πολλά....
http://www.ratemyfishtank.com/freshw...lity_chart.php

Η καλύτερη λύση όμως είναι να κάτσεις μόνη σου να δεις τα ψάρια που σου αρέσουν, να δεις τις απαιτήσεις που έχει το καθένα ξεχωριστά, το πόσο επιθετικά είναι κλπ κλπ
και να κρίνεις από μόνη σου ποια θέλεις να φιλοξενήσεις.

Σημαντικό στη συμβατότητα των ψαριών είναι:
1. Η επιθετικότητα του κάθε είδους
2. Οι παραμέτροι του νερου (pH, KH, GH) που προτιμούν
3. Το τελικό τους μέγεθος....γιατί και το πιο αγαθό ψάρι, αν γίνει τεράστιο θα λιγουρευτεί το μικρούλι που τόσο καιρό ήταν φίλοι!

Δες επίσης και το τελικό μέγεθος των ψαριών που έχεις...το ασημένιο καρχαριάκι μεγαλώνει πολύ, το μάύρο με τα κόκκινα πτερίγια είναι rainbow shark και είναι ΟΚ για τα λίτρα σου (15εκ)
Για τους γλύφτες και τα γατόψαρα αν μπορέσεις βάλε φωτογρφία να σου πούμε τι είναι.

Κάλή χρονιά, καλή μελέτη και καλή αρχή στο χόμπι!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-01-12, 23:16
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ για το καλοσωρισμα!
Λοιπον...
Απορρυπαντικο ευτυχως δεν χρησιμοποιησα το ειχα πλυνει στην αυλη με το λαστιχο.Ενα λαθος ομως που εχω κανει οσες φορες κανω αλλαγη νερου ειναι το οτι πλενω σε νερο βρυσης το φιλτρο.Δυστυχως..
Οπως ειπα πιο πανω το ενυδρειο ειναι μεταχειρισμενο.Το φιλτροοταν το ειχα ανοιξει ειχε μεσα ενα δυχτακι με μακαρονακι κοφτο χααχαχ..Το διχτακι ομως ειχε σκιστει και ειχαν χυθει ολα..Ετσι ..μην βαρεσετε....το εβαλα μεσα σε ενα καλτσον... Εχει 3 θεσεις..Στην μια θεση μπαινει το νερο απ οτι καταλαβαινω εχει και χαραμαδες οπου εκει βαζω τον θερμοστατη.Στην μεσαια θεση εχω βαλει τα μακαρονακια μετα το σφουγγαρι το αραιο και μετα το πιο συμπαγες αλλα αφηνουν κενο...δλδ σαν να χρειαζομαι μεγαλυτερα σφουγγαρια.Υπαρχει τετοια περιπτωση
Επισης τα ψαρια μου ειπαν οτι θελουν σταθερη θερμοκρασια 27 βαθμους....Οταν κανω αλλαγη νερου πως το καταφερνω αυτο...δεν σας λεω τι εκανα θα με διαγραψετε
Βαζουμε κρυο και περιμενουμε να ζεσταθει απο τον θερμοστατη 'η βαζουμε το νερο ετοιμο στην θερμοκρασια που πρεπει
Εχω φωτο αλλα πρεπει να τις μικρυνω πρωτα...αυριο
-------------------------
Καλη χρονια παιδια ...ντροπη μου...με υγεια πανω απ'ολα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinaX : 02-01-12 στις 23:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-01-12, 23:19
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχαριστω πολυ για το καλοσωρισμα!
Λοιπον...
Απορρυπαντικο ευτυχως δεν χρησιμοποιησα το ειχα πλυνει στην αυλη με το λαστιχο.Ενα λαθος ομως που εχω κανει οσες φορες κανω αλλαγη νερου ειναι το οτι πλενω σε νερο βρυσης το φιλτρο.Δυστυχως..
Οπως ειπα πιο πανω το ενυδρειο ειναι μεταχειρισμενο.Το φιλτροοταν το ειχα ανοιξει ειχε μεσα ενα δυχτακι με μακαρονακι κοφτο χααχαχ..Το διχτακι ομως ειχε σκιστει και ειχαν χυθει ολα..Ετσι ..μην βαρεσετε....το εβαλα μεσα σε ενα καλτσον... Εχει 3 θεσεις..Στην μια θεση μπαινει το νερο απ οτι καταλαβαινω εχει και χαραμαδες οπου εκει βαζω τον θερμοστατη.Στην μεσαια θεση εχω βαλει τα μακαρονακια μετα το σφουγγαρι το αραιο και μετα το πιο συμπαγες αλλα αφηνουν κενο...δλδ σαν να χρειαζομαι μεγαλυτερα σφουγγαρια.Υπαρχει τετοια περιπτωση
Επισης τα ψαρια μου ειπαν οτι θελουν σταθερη θερμοκρασια 27 βαθμους....Οταν κανω αλλαγη νερου πως το καταφερνω αυτο...δεν σας λεω τι εκανα θα με διαγραψετε
Βαζουμε κρυο και περιμενουμε να ζεσταθει απο τον θερμοστατη 'η βαζουμε το νερο ετοιμο στην θερμοκρασια που πρεπει
Εχω φωτο αλλα πρεπει να τις μικρυνω πρωτα...αυριο
για το καλτσον καλα εκανες,τωρα για το φιλτρο καλυτερα θα ηταν να το μπολιασεις γιατι υπαρχει περιπτωση εφοσον το επλενες με νερο βρυσης υπαρχει περιπτωση να εχει καταστραφει η βιολογια σου. οσο για την αλλαγη, βαζεις νερο σε εναν κουβα,ενα βαρελι,.... με αντιχλωριο και το αφηνεις να παρει θερμοκρασια ενυδρειου με εναν θερμοστατη. εγω χρησιμοποιω χλιαρο νερο απο τον θερμοσιφωνα αλλα πολλοι διαφωνουν....
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-01-12, 23:47
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

καλησπερα..το βαρελι δεν το ειχα σκεφτει...σωστος.
Τωρα για το μπολι...σκεφτηκα το πετ σοπ που πηρα τα ψαρια θα μου δωσουν ετσι δεν ειναι...Δεν εχω καποιον γνωστο με ενυδρειο..Υπαρχει καποιος κοντα στην θηβα
Το φιλτρο το επλυνα με χλιαρο νερο..
Οι μετρησεις που θα κανω οταν θα τις κανω πιστευω θα δειξουν πολλα..
Ποσο στοιχιζουν τα υγρα τεστ..ειναι προτιμοτερο να παρω ενα κουτι με ολα μεσα η καθ'ενα ξεχωριστα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-01-12, 23:58
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα..το βαρελι δεν το ειχα σκεφτει...σωστος.
Τωρα για το μπολι...σκεφτηκα το πετ σοπ που πηρα τα ψαρια θα μου δωσουν ετσι δεν ειναι...Δεν εχω καποιον γνωστο με ενυδρειο..Υπαρχει καποιος κοντα στην θηβα
Το φιλτρο το επλυνα με χλιαρο νερο..
Οι μετρησεις που θα κανω οταν θα τις κανω πιστευω θα δειξουν πολλα..
Ποσο στοιχιζουν τα υγρα τεστ..ειναι προτιμοτερο να παρω ενα κουτι με ολα μεσα η καθ'ενα ξεχωριστα
καλυτερα ειναι να παρεις μπολι απο συγχομπιστα για να ειναι πιο υγειες απο αρρωστιες, οποτε βαλε αγγελια.
τα υγρα τεστ κανουν περιπου 20ευρω το ενα αλλα αμα ξερεις απο ιντερνετ μπορεις να τα βρεις πιο φτηνα. εννοειται υγρα τεστ. τα πιο σημαντικα ειναι nh3 no2 kai no3
-------------------------
κοιτα αυτο
http://www.ebay.co.uk/itm/FRESHWATER...ht_1306wt_1026

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gianniwpopi : 02-01-12 στις 23:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-01-12, 00:02
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Αυτή τι μανία με το μπόλι δεν την έχω καταλάβει , δεν μπορείτε να περιμένετε 25 μέρες ? Με το μπόλι πρέπει να γνωρίζει ο κόσμος ότι ότι έχει άλγες , αρρώστιες e.t.c τις μεταφέρεις στο ενυδρείο σου . Μπόλιασε το δεύτερο ενυδρείο σου όταν πλέον έχεις μάθει τι πάει να πει και κύκλος του αζώτου .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-01-12, 00:04
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή τι μανία με το μπόλι δεν την έχω καταλάβει , δεν μπορείτε να περιμένετε 25 μέρες ? Με το μπόλι πρέπει να γνωρίζει ο κόσμος ότι ότι έχει άλγες , αρρώστιες e.t.c τις μεταφέρεις στο ενυδρείο σου . Μπόλιασε το δεύτερο ενυδρείο σου όταν πλέον έχεις μάθει τι πάει να πει και κύκλος του αζώτου .
καλα τα λες ρε φιλαρακι. και εγω με αμμωνια εστρωσα το πρωτο ενυδρειο μου αλλα η φιλη εδω εχει ψαρια μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-01-12, 10:11
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

εχασα τους γλυφτες και το νερο ειναι θολο...μια αλλαγη νερου θα βοηθησει?
επεξεργαζομαι φωτο να σας δειξω...αλλα τι να μου πειτε κι εσεις αν δεν παρω υγρα τεστ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-01-12, 10:18
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Μια αλλαγή νερού εγώ θα την έκανα....ότι και να έχει το ενυδρείο, κατά 95% θα είναι σωστή κίνηση.
Κοίταξε αν οξυγονώνεται καλά το νερό (συνήθως από αυτό πάνε οι πλέκο)....η έξοδος του φίλτρου πρέπει να ανακινά καλά την επιφάνεια του νερού, αν έχεις και αεραντλία βάλε γιατί θα χρειαστεί αν έχει θολώσει το νερό (για περισότερο οξυγόνο όχι για να ξεθολώσει)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 04-01-12, 10:37
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

μαζι με το ενυδρειο μου εδωσαν και ενα κουτακι με τεστ στικς διαβασα οτι δεν προτιμουντε αλλα αφου εχω 2 λωριδες ειπα να δοκιμασω..
Το πρωτο ειναι ροζ αναμεσα 50-100 υπολογιζω το οποιο γραφει ΝΟ3
Μετα το αλλο ειναι ασπρο τελειως και γραφει ΝΟ2
ΜετΑ εχει 3 τιμες σκουρο ροζ >21 βαθμων υποθετω η σκληροτητα GH
Και τελος KH αναμεσα 15-20 βαθμων PH ΑΝΑΜΕΣΑ 7,2-7,6
σορυ για την προχειροτητα και την βιασυνη μου απλα ετυχε σημερα και τρεχω πανικοβλιτη εχω και τα 2 πιτσιρικια με ιωση..
Εννοειτε πως θα μπω να διαβασω για τις τιμες και σορυ για το πρηξιμο
-------------------------
να σημειωσω η τελευταια αλλαγη ηταν πριν 3 μερες

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinaX : 04-01-12 στις 10:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 04-01-12, 10:38
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων
και το νερο ειναι θολο...
Κύκλος του αζώτου

Προσωπικά θα έπιανα όλα τα ψαρια θα τα πήγαινα στο μαγαζί που τα αγόρασα να μου τα φιλοξενήσει μέχρι να στρώσει το ενυδρείο .
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-01-12, 10:42
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

η εξοδος του φιλτρου πρεπει να ειναι εξω απο το νερο? το εχω αναμεσα
-------------------------
το σκεφτηκα κι αυτο...ειναι η πιθανοτερη λυση

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinaX : 04-01-12 στις 10:42 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 04-01-12, 10:59
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Αυτό στο λέει ο φίλος plakas για οξυγόνωση του νερού που την πετυχαίνουμε με την ανατάραξη του νερού το ίδιο κάνει και η αεραντλία με τις μπουρμπουλήθρες όταν φτάνουν στην επιφάνεια του νερού . Κανε μια αλλαγή νερού να πέσουν τα NO3 .
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 04-01-12, 11:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτή τι μανία με το μπόλι δεν την έχω καταλάβει , δεν μπορείτε να περιμένετε 25 μέρες ? Με το μπόλι πρέπει να γνωρίζει ο κόσμος ότι ότι έχει άλγες , αρρώστιες e.t.c τις μεταφέρεις στο ενυδρείο σου . Μπόλιασε το δεύτερο ενυδρείο σου όταν πλέον έχεις μάθει τι πάει να πει και κύκλος του αζώτου .
Να σου δωσω 2-3 δικαιολογιες για να την καταλαβεις?
1. Η μανια οφειλεται στο οτι το (σωστο) μπολιασμα στρωνει αυτοματα ενα φιλτρο και σωζει ζωες.
2. Επιπλεον, πιστευεις (?) οτι ενας που στηνει το πρωτο του ενυδρειο οπως λες, ξερει να κανει αυστηρη καραντινα σε ψαρια και φυτα πριν τα βαλει στο ενυδρειο και απολυμανση σε ολον τον εξοπλισμο του, για να φοβηθει να χρησιμοποιησει μπολι απο ενα προφανως υγειες ενυδρειο χωρις ιστορικο σοβαρων ασθενειων?
Εδω αλλοι ριχνουν και το νερο του πετσοπ μαζι με τα ψαρια και τα φυτα στο ενυδρειο τους.
3. Πιστευεις οτι ολοι οι νεοι χομπιστες εχουν υπομονη να στρωσουν αλλιως το ενυδρειο του πριν το γεμισουν ψαρια?

ΥΓ οι αλγες πως σχετιζονται με το μπολιασμα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-01-12, 11:11
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Τίνα πιο πάνω σε ρώτησαν αν ρίχνατε τροφή στον ένα μήνα που δούλευε άδειο το ενυδρείο (ή αν βάλατε αμμωνία)

Αν δεν το κάνατε τότε το ότι δούλευε άδειο δεν έχει κάνει κάτι.....και σε αυτή την περίπτωση, το ενυδρείο σου είναι εντελώς άστρωτο.

....άρα ή κάνεις αυτό που λέει ο Μανώλης ή πας και πέρνεις έτοιμα βακτύρια για να βοηθήσεις τη βιολογία να αναπτυχθεί (όχι ο καλύτερος τρόπος αφού στο εντομεταξύ τα ψαράκια σου θα συνεχίσουν να ταλαιπορούνται.

Η οξυγόνωση του νερού γίνεται αποκλειστικά από την επιφάνεια.....και εκεί πρέπει να έχει συνεχή κίνηση. την έξοδο δεν θα τη βγάλεις έξω γιατί θα σε ταράξει ο θόρυβος.....είτε θα την έχεις ακριβώς στην επιφάνια για να σπρώχνει το νερό είτε λίγο κάτω από την επιφάνια γιρισμένη λοξός προς τα πάνω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 04-01-12, 11:28
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οι μετρησεις και οι ενδειξεις ειναι λιγο αντικρουομενες.

Εχεις πλυνει τα φιλτρα με νερο βρυσης και εχεις χασεις μεγαλο ποσοστο βιολογιας.
Κατι που επιβεβαιωνει και η εξαρση βακτηριακης αναπτυξης (bacterial bloom - θωλο νερο). Εκτος αν οφειλεται σε ανακατεμα βυθου κλπ.
Τα τεστ σου εδειξαν υπερβολικα 50-100ppm νιτρικα (ΝΟ3, πρεπει να ειναι μεχρι 20-25ppm) και μηδενικα νιτρωδη (Ν02 οπως πρεπει δλδ) κατι που σημαινει οτι λειτουργει ο κυκλος του αζωτου, αν υποθεσουμε εστω ρισκαρωντας οτι και η αμμωνια NH3/4 ειναι μηδενικη, αφου μηδενιζουν και τα ΝΟ2 (αλλιως φυσιολογικα θα ειχες και ΝΟ2).

Το νερο της βρυσης (που χρησιμοποιεις) ειναι ποσιμο??? Θηβα δεν εχετε προβλημα με το νερο απο τον Ασωπο?

Τα ψαρια εχουν λαθη αλλα προεχει να σωθουν σε καθαρο νερο πρωτα και μετα διορθωνονται οι υπολοιπες παραμετροι ή η συνθεση των ψαριων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 04-01-12, 11:44
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

ουφ..το ενυδρειο ειναι αστρωτο ..δεν ηξερα οτι επρεπε να ριχνω τροφη μεσα..
Δεν ειμαι απο την Θηβα -ευτυχως- δεν εχουμε το ιδιο νερο Ειμαι κοντα στην Θηβα.Πηρα το πετ σοπ και μου ειπε οτι δεν μπορει να τα φιλοξενησει..Μου ειπε επισης πως υπαρχουν βακτηρια υγρα ή σε σκονη..Αυτος ειναι και κτηνιατρος ...Αποτι καταλαβαινω για να μην μου το ειπατε σαν λυση μου λεει βλακειες...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 04-01-12, 11:46
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
....άρα ή κάνεις αυτό που λέει ο Μανώλης ή πας και πέρνεις έτοιμα βακτύρια για να βοηθήσεις τη βιολογία να αναπτυχθεί (όχι ο καλύτερος τρόπος αφού στο εντομεταξύ τα ψαράκια σου θα συνεχίσουν να ταλαιπορούνται.
Συνδίασε τα με συχνές αλλαγές νερου και με διάβασμα!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 04-01-12, 11:58
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

το νερο δεν ειναι τοσο θωλο οσο δειχνει στο βιντεακι...οταν κοιτας απο πανω το βλεπεις σαν στρωση..
-------------------------
να πω και κατι αλλο...το ενυδρειο ειχε χαλικι αλλα λιγο ετσι πηρα χοντρο χαλικι απο μαντρα οικοδομων...το επλυνα παρα πολυ καλα πριν το βαλω με καυτο νερο και σουρωτηρι, να το βγαλω?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνδίασε τα με συχνές αλλαγές νερου και με διάβασμα!
οκ αυτο θα κανω..
Ξερετε καποιο μαγαζι στην αθηνα με φτηνα υγρα τεστ?Το κιτ που τα εχει ολα μεσα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη TinaX : 04-01-12 στις 11:58 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-01-12, 12:03
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Εξαρτάται από το χαλίκι....πιθανόν και να κάνει (μπορεί πάλε και όχι). Αν το ξέπλυνες καλά η θωλούρα δεν είναι από εκει.

.....πάντος είναι άλλος ένας πιθανός λόγος γιατί έχασες τους πλέκο....το χοντρό χαλίκι από τις οικοδομές δεν είναι ότι καλύτερο για τα βυθόψαρα αφού υπάρχει ο κίνδυνος να τραυματιστούν.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από TinaX Εμφάνιση μηνυμάτων
Ξερετε καποιο μαγαζι στην αθηνα με φτηνα υγρα τεστ?Το κιτ που τα εχει ολα μεσα
Ψάξε καλύτερα το ebay ή κανένα online ενυδρειακό μαγαζί.....σε πετσιοπ θα σε γδάρουν.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Plakas : 04-01-12 στις 12:03 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 04-01-12, 12:09
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

παιδια σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας ...το απογευμα θα κανω και μια αλλαγη νερου σε καθε αλλαγη βαζω και 150μλ tetra aquasafe ειναι και ακριβο το ρημαδι..θα επανελθω με νεοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 04-01-12, 12:18
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

5μλ στα 10 λίτρα (σύμφωνα με όσα είπε άλλο παιδί σε άλλο τόπικ)...αντιχλώριο βάζεις ανάλογα με το νερό που προσθέτεις....όχι με τα συνολικά λίτρα του ενυδρείου σου!

στα 100 λίτρα - 50μλ
στα 150 λίτρα - 75μλ

150μλ θέλεις μόνο για αλλαγή όλου του νερού!

ΜΗΝ ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΟΛΟ ΤΟ ΝΕΡΟ! 50-60% (όσο είναι αρχή) και όταν στρώσει το ενυδρείο (ανάλογα και με τα ψάρια που θα έχεις μέσα) το λιγοστεύεις στο 30% περίπου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 04-01-12, 12:26
TinaX Ο χρήστης TinaX δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-01-2012
Περιοχή: Voiotia
Μηνύματα: 46
Προεπιλογή

πω πω!!!
Τραγικο το λαθος μου...νιωθω ξανθια τωρα...ευτυχως που το διευκρυνησαμε πριν κανω ακομα μια αλλαγη νερου!
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 04-01-12, 13:08
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αντιχλώριο για τα λίτρα της αλλαγής θα βάζεις όταν προετοιμάζεις το νερό σε κάποιο δοχείο και το ρίχνεις έτοιμο. Αν κάνεις την αλλαγή κατ' ευθείαν στο ενυδρείο καλύτερα να ρίχνεις για όλα τα λίτρα. Το παραπάνω αντιχλώριο κακό κάνει μόνο στην τσέπη σου. Το Aquasafe είναι πολύ ποιοτικό και χρησιμοποιείται ακόμα και ως ήπιο φάρμακο, αλλά επειδή τσιμπάει η τιμή του μήπως να πάρεις κάποιο πιο οικονομικό;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αντε αλλη μια απο τα ιδια...λιτρα..λιτρα..και ξανα-λιτρα. nOmOreAbuse Γλυκό νερό - Γενικά 83 07-10-11 12:35
Την επαθα σαν αρχαρια paraskevi_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 12 29-11-10 21:59
ΤΙΜΕΣ!!! [αρχαρια] Efh Χρυσόψαρα 6 20-11-10 17:14
Αρχαρια-Προβλημα vasogr Αρχάριοι γλυκού νερού 30 14-02-08 00:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10151 seconds with 14 queries