Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-12-17, 14:24
Grangelo Ο χρήστης Grangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2017
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Συνθεση μικρου ενυδρειου και τι να προσεξω πριν την αγορα

Καλησπερα,

Εχοντας διαβασει αρκετα τις τελευταιες μερες στο forum θα ηθελα την συμβουλη σας πριν προχωρησω στην αγορα μικρου ενυδρειου.
Λογο ελειψης χωρου οι διαστασεις ειναι περιορισμενες
Ωποτε σκεφτομαι κατι σαν τα ακολουθα

Ενυδρειο

Juwel Primo 60
ή Eheim Aquastar 54

Η τοποθετηση θα γινει πανω σε στιβαρο ξυλινο επιπλο . Θα χρειαστει για αυτο το μεγεθος να τοποθετησω κατι κατω απο το ενυδρειο?

Για ψαρια συμφωνα με τα λιτρα που διαθετω και με αυτο το post

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

σκεφτομαι 5-8 guppy (1-2 αρσενικά με 4-6 θηλυκά)


Φυτα

Ceratophyllum Demersum
Vallisneria Spiralis
Anubias Barteri

Πετρες

African Holestone
Hφεστιακες πετρες σαντορινης
Χαλαζιακή ¶μμος Ξανθοκίτρινη 0,5-1,0mm


Θα ηθελα να μου πειτε εαν κατι ειναι τελειως λαθος ή εχω ξεχασει κατι συμαντικο

Επισης την βοηθεια σας ωστε να εχω μια ιδεα ως προς το ποσο συχνα θα πρεπει να αλλαζω το νερο και με ποιο τροπο θα πρεπει να προσθετω το καινουριο νερο μεσα στο ενυδρειο
Θα πρεπει να ακολουθω μια διαδικασια σαν την παρακατω?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662
Eπισης σκεφτομαι το στρωσιμο να το κανω με τροφη εμποριου.
Οσο αφρα τις πρωτες μετρησεις μπορω να τις κανω με κατι τετοιο ή ειναι ακαταλληλο?

https://www.aquarium-munster.com/en/...test-6in1.html
Ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-12-17, 17:51
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε. Καλως ηρθες και καλη αρχη στο χομπι.
Με ενα 60αρακι juwel που ξεκινησα κι εγω, ετσι ακριβως εκανα. Το ειχα βαλει πανω σε μια στιβαρη οπως λες, συρταριερα και δεν ειχα κανενα προβλημα.
Δεν νομιζω οτι χρειαζεται κατι παραπανω για αυτο το μεγεθος ενυδρειου.
Το τι εννοει ο καθενας στιβαρο ειναι βεβαια υποκειμενικο, οποτε αν θελεις κανε μια δοκιμη με καποιο βαρος (π.χ. μ'ενα κουτι 60 λιτρων απο ικεα, γεμισε το με νερο).
Τα guppy να ξερεις οτι αναπαραγονται και σε λιγο καιρο θα γεμισεις ψαρακια και δεν θα ξερεις τι να τα κανεις. Δεν ειχα ποτε guppy γιατι δεν μου αρεσουν, αλλα τα πλατυ που μου αρεσουν δεν τα προτιμησα για τον ιδιο λογο. Εγω προσωπικα λοιπον θα πηγαινα σε κατι αλλο (π.χ. ζευγαρακι dwarf gourami που ο αρσενικος εχει πολυ ωραια χρωματα. Αντε και κανα cherry barb).
Απο φυτα πιστευω με ευκολα και μεσαιας δυσκολιας (αναλογα με τον φωτισμο) νομιζω μ'ενα υποστρωμα για φυτα και DIY CO2 μπορεις να κανεις οτι θελεις. Κοιτα εδω:
http://tropica.com/en/plants/
http://dennerle.com/en/service/plant-database
Υπόστρωμα:
http://dennerle.com/en/products/aqua...fessional-9in1
Θα σου πουν κι οι πιο εμπειροι στα φυτεμενα αλλα εγω στο 60αρι μου αυτα εχω κανει και εχει παει πολυ καλα.
Πετρες δεν θα εβαζα κατι ασβεστολιθικο που ανεβαζει σκληροτητες γιατι προτιμω να εχω σταθερες συνθηκες στο ενυδρειο μου και φυσικα κανενα ειδος εκτος των αφρικανικων κιχλιδων δεν θελει τοσο σκληροτερο απ'της βρυσης μας νερο (ισα ισα που καποια απ'το αρθρο που αναφερεις θελουν και μαλακοτερο). Αν πας για αφρικανες αλλαζει η κουβεντα. Γενικως...
Το στρωσιμο ενας τροπος να το κανεις ειναι με τροφες. Μια χαρα ειναι. Ποτε με ψαρια μεσα!!
Τεστακια μην παρεις στικακια, συνηθως ειναι αναξιοπιστα, παρε υγρα τεστ (tetra, sera που εχω δοκιμασει ειναι μια χαρα).
Αλλαγες νερου εγω κανω 30% εβδομαδιαια (που ειναι και ο γενικος κανονας). Παντα το ποσοστο της αλλαγης εξαρταται και απο την ιχθυοφορτιση βεβαια. Ο τροπος που αναφερεται στο αρθρο που βρηκες ειναι πολυ καλος, νομιζω πως θα πρεπει να οργανωσεις κατι παρομοιο.
Μπορεις και πιο απλα αλλα με πιο πολυ κοπο...
Νομιζω ομως αξιζει να επενδυσεις λιγο σε καποια πραγματα που θα γινονται επαναλαμβανομενα, διαφορετικα θα κουραστεις.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-12-17, 18:51
Το avatar του χρήστη panos70
panos70 Ο χρήστης panos70 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-05-2010
Περιοχή: πολυκαστρο
Μηνύματα: 288
Προεπιλογή

καλως ηρθες και καλη αρχη στο χομπι και απο εμενα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-12-17, 22:26
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες κι από μένα και καλό ξεκίνημα να έχεις.

Σε ότι αφορά τον τύπο ή την μάρκα του ενυδρείου, είναι δική σου επιλογή το που θα καταλήξεις. Προσωπικά σε τόσα λίγα λίτρα θα πήγαινα σε κάτι πιο φθηνό, δεν βλέπω κανένα λόγο για επώνυμο αλλά περί ορέξεως....

Αν το 60 άρι πατάει καλά πάνω στο έπιπλο δεν χρειάζεται να μπει τίποτα από κάτω. Αρκετοί βάζουν ένα λεπτό κομμάτι φελιζόλ. Δική σου απόφαση...

Αν δεν πας σε φυτά μέτριας δυσκολίας και πάνω ούτε ειδικό υπόστρωμα είναι απαραίτητο ούτε διοξείδιο. Όλα τα εύκολα φυτά μια χαρά τα πάνε χωρίς αυτά. Όταν χρειαστούν "φαγητό" τους βάζεις ταμπλέτες. Ξεκαθαρίζω, δεν λέω ότι δεν θα κάνουν δουλειά (πως θα μπορούσε να το πω άλλωστε, μποστανάς είμαι), λέω ότι μπορείς να ξεκινήσεις χωρίς κανένα πρόβλημα χωρίς αυτά.
Γενικά πάντως, αν έχεις την δυνατότητα, φυτά βάλε όσα περισσότερα (εύκολα είδη) μπορείς. Μόνο καλό κάνουν στο ενυδρείο και θα σε βοηθήσουν και στην αρχή με τους ρύπους.

Για τον βυθό θα έλεγα να πας με φυσικό χαλίκι σε πιο σκούρο χρωματισμό. Κι εδώ επίσης ισχύει το περί...ορέξεως. Απλά προσωπικά βρίσκω το σκουρόχρωμο χαλίκι αισθητικά καλύτερο, πιο πρακτικό γιατί το σκούρο χρώμα κρύβει το (φυσιολογικό) λέρωμα αλλά επίσης γιατί η αντίθεση του σκούρου τονίζει περισσότερο τα χρώματα ψαριών και φυτών.

Πέτρες προτίμησε μη ασβεστολιθικές. Οι σκληρότητες της βρύσης είναι μια χαρά για τέτοια ψάρια που θα ξεκινήσεις. Εξ άλλου αν αύριο θελήσεις να πας σε άλλα είδη με πιο μαλακό νερό, δεν θα χρειαστεί να τις αλλάξεις.

Προσωπικά δεν θεωρώ τα γκάπυς ότι καλύτερο, μπορεί να έχουν το μεγάλο - για αρχάριο- πλεονέκτημα ότι βολεύονται εύκολα από πλευράς νερού αλλά από την άλλη είναι ευαίσθητα ψάρια, αρρωστιάρικα θα έλεγα. Δεν θα μπορούσε να είναι και αλλιώς, δεν είναι τυχαίο άλλωστε το ότι αναπαράγονται με τέτοιους ρυθμούς. Αν ήταν ανθεκτικά και αναπαράγονταν έτσι όπως αναπαράγονται, τότε δεν θα έμενε άλλο ψάρι σε λίμνες και ποτάμια Τις γέννες τους πάντως να τις έχεις κατά νου, ζωοτόκα σε 60 λίτρα είναι ένα θέμα. Αν όλα σου πάνε καλά, σε 4-5 μήνες θα σου έχει γεμίσει το ενυδρείο ψάρια και θα ψάχνεις να τα ξεφορτωθείς.
Δεν στα λέω αυτά για να σε κάνω να αλλάξεις επιλογές, στα λέω για να τα γνωρίζεις. Αν είχες πχ 150 λίτρα ενυδρείο δεν θα χρειαζόταν να το αναφέρω, γιατί θα είχες χώρο....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-12-17, 23:20
Grangelo Ο χρήστης Grangelo δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2017
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω πολυ για την αμεση βοηθεια σας , για αρχη λοιπον κραταω σιγουρα το μαυρο λεπτο χαλικι και κανω δευτερες και τριτες σκεψεις για τα ειδη των ψαριων ειδικα λογο της αναπαραγωγικης τους... δεινοτητας. Τα dwarf gourami και cherry barb που ανεφερε ο φιλος panos_auk θελουν παρομοιες θερμοκρασιες και ειναι φιλικα μεταξυ τους ? Επισης αν πηγαινα σε τετοια λυση για τη αριθμο ψαριων μιλαμε (φανταζομαι 4?)

Τα υγρα για τις μετρησεις ειναι κατι σαν kit ή τα αγοραζουμε ενα-ενα
Ευχαριστω και παλι
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-12-17, 00:36
Το avatar του χρήστη G_AQUA
G_AQUA Ο χρήστης G_AQUA δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 07-11-2015
Περιοχή: ΓΛΥΦΑΔΑ
Μηνύματα: 582
Προεπιλογή

Για τις επιλογές σε ότι αφορά τα ψάρια που μπορείς να βάλεις στα λίτρα σου ρίξε - αν δεν το έχεις ήδη κάνει- μια ματιά εδώ:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54573

Σε ότι αφορά τα τεστ, ξέρω ότι API, SERA, JBL κυκλοφορούν σετ δεν ξέρω όμως την σύνθεσή τους, δεν έχω πάρει ποτέ σετ. Αν την ξέρει κάποιος άλλος ας βοηθήσει αλλιώς μπορείς να γκουγκλαρεις να την δεις. Τα must για αρχή είναι 5-6, νιτρώδη, νιτρικά, αμμωνία, ph και για σκληρότητες. Βέβαια αν πας σε ψάρια νερού βρύσης PH και σκληρότητες στην πράξη είναι άχρηστα...
Και αργότερα πάλι όταν στρώσει το ενυδρείο και αποκτηθεί μια σχετική εμπειρία-ανάλογα και τα ψάρια που έχουμε- μερικά από αυτά τα έχουμε απλά μην μας κάτσει καμιά στραβή. Σπάνια θα τα τελειώσουμε. Στους 99 απο τους 100 θα μας λήξουν και θα τα πετάξουμε. Πχ NO2, αμμωνία...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-12-17, 09:43
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

1. Στήνεις ενυδρείο.
2. Φυτεύεις.
3. Γεμίζεις νερό.
4. Μπολιάζεις με μπόλι από συνχομπιστα.
5. Περιμένεις 15 μέρες με αλλαγές νερού τακτικές.
6 . Βάζεις ψάρια.

Μην αγοράζεις πανάκριβα και αναξιόπιστα τεστ. Σε δύο βδομάδες όλα στρώνουν και τα φυτά βοηθάνε στη βιολογία. Καλύτερα να δώσεις λοιπόν λεφτά για φυτά παρά για τεστ.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 16-12-17, 12:35
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Κατα τη διαρκεια του στρωσιματος αλλαγες νερου γιατι να κανει;
Τα τεστ ειναι ακριβα αλλα χωρις αυτα ποτε δεν εισαι σιγουρος για το τι συμβαινει στο ενυδρειο σου...
Ειδικα σε στρωσιματα, μπολιασματα κλπ ειναι ρισκο μεγαλο να μην κανεις μετρησεις.
Καποιες φορες δεν πετυχαινει το μπολιασμα...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 16-12-17, 12:54
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.832
Προεπιλογή

Δλδ με ένα τεστ που δείχνει στο περίπου μπορείς να ξέρεις τι γίνεται ακριβώς? Ας αφήσουμε τις old school-ιες και ας δωσουμε σε ανθρώπους που ξεκινούν τώρα κατεύθυνσεις που δε χρειάζεται να είναι τα ίδια (λάθη ) που κάναμε εμείς.

Απλά την άποψη μου διατυπώνω .
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 16-12-17, 14:12
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Αποψη σου ειναι και ειναι σεβαστη. Καλα κανεις&τη διατυπωνεις.προς θεου...
Η ακριβεια των τεστ δεν ξερω αν ειναι μεγαλη αλλα πιστευω πως γι'αυτο που θελουμε να ξερουμε ανα πασα στιγμη εμεις, δηλαδη αν εχουμε αμμωνια, νιτρωδη και ποσα νιτρικα (με ακριβεια μισου mg/l) ειναι αρκετη.
Απο προσωπικη εμπειρια αλλα φυσικα και απο αρκετες περιπτωσεις που εχω διαβασει κι εδω στο φορουμ εχω δει μπολιασματα που για καποιο λογο ειτε δεν επιασαν ή απλα δεν ηταν αρκετα για να μπουν στο.ενυδρειο ψαρια.
Τωρα αν μπολιασεις και συνεχισεις στρωσιμο με τροφες οκ, ισως στις 2 εβδομαδες που αναφερεις ή στις 3 ή και παραπανω αναλογα με το αν επιασε το μπολι, την ποσοτητα του και αλλους παραγοντες να ειναι ετοιμο το ενυδρειο.
Χωρις να μετρησεις πας ομως στα τυφλα. Κατα 90% σου λεω εγω θα'χει στρωσει. Υπαρχει λογος να μην εισαι σιγουρος; και να κανεις στρωσιμο με ψαρια τελικα;
Και τον πρωτο καιρο θα μετραγα εγω κατα την αυξηση της ιχθυοφορτισης για να ξερω πως παει και.μεχρι να μπει σε μια ρουτινα το ενυδρειο.
Και μετα αραια και που ετσι για να εχω μια εικονα...
Νομιζω ειναι ο πιο ασφαλης δρομος.
Αποψη μου κι εμενα...δεν κατακρινω κανεναν.
Ο καθενας πραττει οπως νομιζει...
Και αναλογα με την εμπειρια του παντα...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 16-12-17, 14:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.439
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Συνηθως με το μπολι βαζουμε και λιγα ψαρια αλλιως με κατι πρεπει να "ταιζουμε" το μπολι ... οπως και να γινει δεν υπαρχει προβλημα!!
Παράθεση:
Καλύτερα να δώσεις λοιπόν λεφτά για φυτά παρά για τεστ
Εδω θα διαφωνησω ... φυτα βρισκεις ευκολα και πολυ φτηνα και σε μερικες περιπτωσεις ακομα και δωρεαν απο κλαδεματα! Τα τεστ τουλαχιστον αμμωνιας, ΝΟ2 (στις αρχες) και φυσικα ΝΟ3 ειναι must have... Ακομα και σε στρωμμενο ενυδρειο ειναι καλο να μετραμε (πιο αραια απο ενα νεοστημενο) ωστε να εχουμε μια εικονα πως παει το ενυδρειο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-12-17, 13:36
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνηθως με το μπολι βαζουμε και λιγα ψαρια αλλιως με κατι πρεπει να "ταιζουμε" το μπολι ... οπως και να γινει δεν υπαρχει προβλημα!!
Ναι το ξερω Γιώργο απλα αν δεν πιασει το μπολι εκει ειναι προβλημα να εχεις και τα ψαρια μεσα. Γι'αυτο εγω συνηθως μπολιαζω, ριχνω τροφες, μετραω και αν ειναι ολα οκ εισαγονται μετα τα ψαρια...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιβεβαιωση πριν την αγορα φιλτρου palaenium Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 20 25-10-18 13:58
Φωτισμος Μικρου ενυδρειου paraskevas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 13-11-15 13:53
τι να προσεξω στην αγορα ραμιρεζι ScorpionGr ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 4 31-03-14 17:10
παρουσιαση μικρου ενυδρειου taspan78 Bettas 9 12-04-10 17:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06352 seconds with 13 queries