Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 18-02-14, 19:04
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Τόσες σμέρνες έχουμε μεσογειακές
δεν θα πάθει τίποτα το οικοσύστημα με μια σμέρνα στο ενυδρείο μην τρελαθούμε , επίσης ο άνθρωπος θέλει να να την ξαναγυρίσει στη θάλασσα αν ξαναγυρίσει κάποια από άλλη θάλασσα εκεί είναι που θα δημιουργηθεί πρόβλημα όπως κάποιοι ανεγκέφαλοι παγκοσμια πάνε άσχετα ψάρια από τα ενυδρεία τους που λυπούνται να τα θανατώσουν (αλλα οι ίδιοι εγκεφαλικά νεκροί ) σε άσχετες λίμνες e.t.c με ότι συνεπάγεται αυτό για την ισορροπία του συστήματος .
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 19-02-14, 00:58
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Αυτό πιστεύω κι εγώ!! Εξάλλου η θάλασσα στην οποία βρίσκονται είναι 20 μέτρα από το σπίτι μου, από όπου και θα αλλάζω το νερό και πριν τον Οκτώβριο το πολύ θα την έχω επιστρέψει στην θάλασσα!! Μη με κάνετε να έχω τύψεις
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 19-02-14, 01:18
ilias vag Ο χρήστης ilias vag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-10-2013
Περιοχή: kavalara
Μηνύματα: 414
Προεπιλογή

αφου μπορεις να την αιχμαλωτίσεις χωρείς να την τραυματίσεις καντω στην τελική ένας ασχημομούρης λιγότερος στην θαλασσα με τροφη τι θα κανεις χχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 19-02-14, 09:34
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Για τροφή σκέφτομαι κυρίως μικρά χταπόδια, τα κόβω κομματάκια, καταψυξη και τα βγάζω ένα ένα!! Καμια γαρίδα, αυτά!! Αυτά τρώνε και στην περιοχή μου, δεν βγάζεις ποτέ χταπόδι με όλα του τα πλοκάμια
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 19-02-14, 10:32
makris.a Ο χρήστης makris.a δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-03-2012
Περιοχή: αττικη
Μηνύματα: 140
Προεπιλογή

Δεν έχω ασχοληθεί με θαλασσινά αλλά επειδή μιλάμε για μεσογειακό και αλλαγές από θάλασσα….. τι πιθανότητες θα υπάρχουν για άντληση απευθείας από την θάλασσα χωρίς πολλά πολλά και μια υπερχείλιση και το νερό να επιστρέφει πάλι στην θάλασσα
(γλυτώνει πάρα πολλά έτσι…. )
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-02-14, 16:37
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Επίσης κάτι άλλο!! Έχει κανείς ιδέα πως μπορώ να αποσπάσω ένα κομμάτι βράχου??? Οι βράχοι πάνω τους έχουν διάφορα, πεταλίδες, ανεμώνες κλπ.. οπότε δεν μπορώ να βάλω μια χειροβομβίδα για να σπάσει σε κομμάτια Με σκεπάρωι και καλέμι??
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 19-02-14, 16:51
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Τα βραχάκια που χρειάζεσαι πρέπει να είναι όσο το περισσότερο πορώδες μιας και εκεί κατοικούν τα ωφέλιμα βακτήρια σίγουρα θα βρείς αρκετά κοντά σε κάποιο λιμανάκι που τα πετάνε οι ψαράδες δεν χρειάζεσαι ούτε καλέμια ούτε τίποτα , ο βράχος θα είναι μετά την είσοδο τις άμμου και του νερού καθώς τον θέλεις ζωντανό οποτε έχεις ακόμα δρόμο
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 19-02-14, 17:31
Το avatar του χρήστη nikolakis94
nikolakis94 Ο χρήστης nikolakis94 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Επισης όταν ερθει η ωρα του βραχου να τον παρεις από καποιο καθαρο μερος και να τον ελεγξεις προσεκτικα για τυχον ξεχασμένα αγκιστρια η κομματια πετονιας από καμια αρματωσιά που σκαλωσε στον βραχο.
__________________


Οι γνώμες είναι σαν τα ρολόγια που φοράμε.
Ο καθένας μπορεί να δείχνει διαφορετική ώρα..
αλλά όλοι νομίζουν πως η δική τους είναι η σωστή.!
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 19-02-14, 18:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

διαβασε οσο περισσοτερο μπορεις για τα θαλασσινα ενυδρεια ωστε να στησεις ενα σωστο θαλασσινο και να μην αντιμετωπισεις προβληματα ουτε εσυ ουτε οι κατοικοι του..
μια μικρη σμερνα σε ενα μεγαλο ενυδρειο δε ζητα τιποτα περισσοτερο απο καποιο αλλο θαλασσινο μεσογειακο ψαρι. στη διατροφη δε θα δυσκολευτεις ιδιαιτερα..κατεψυγμενα καλαμαρακια...χταποδι..
το ευτυχημα ειναι πως ζουμε σε μια χωρα που σκεδον περικυκλωνεται απο θαλασσα..και το καλο με τα μεσογειακα συστηματα ειναι πως οταν ενα ψαρι μεγαλωσει ή για καποιον αλλο λογο κρινεται ακαταλληλο για το ενυδρειο σου...πας μια βολτα και το αφηνεις ελευθερο.
εννοειται οτι δε κανεις καμια ζημια στο οικοσυστημα παιρνοντας μερικα ψαρια η ασπονδυλα ΠΑΝΤΑ με νομιμους τροπους αλιευσης.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 19-02-14, 19:56
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Να σαι καλά που με ενθαρύνεις
Λοιπόν παιδιά αν και δεν έχω τελειώσει το διάβασμα, τα παρακάτω είναι που σκέφτομαι για μια σμέρνα 10-15 cm, μέχρι να φτάσει τα 20cm

1. Ενυδρείο 100χ50χ50
2. ¶μμο και βράχο από το περιβάλλον που ζει (ρώτησα ψαράδες όπως μου είπατε και είναι εύκολο...)
3. Εξωτερικό Skimmer
4. Εξωτερικό φίλτρο με "θέσεις" για σφουγκαράκι, ενεργό άνθρακα, αντιφώσφορο, με ενσωματωμένο UV Sterilizer
5. Ένα σύστημα αντίστροφης όσμωσης
6. 2 led φώτα (?)
7. Ένα STC-1000 το οποίο θα ελέγχει ένα heater και ανεμιστηράκια

Έχω κοιτάξει σε ebay και έχω βρει πολύ φθηνές λύσεις για κάθε ένα, το πόσο ποιοτικά είναι όμως... θα παραθέσω μερικά να μου πείτε γνώμες
Εννοείται ότι θα πληρώσω παραπάνω χωρίς δεύτερη κουβέντα, αν κάποιο από αυτά είναι ακατάλληλο!
Αλλαγές στο νερό μπορώ να κάνω και καθημερινά που λέει ο λόγος, αλλά πιστεύω 2 φορές την βδομάδα είναι οκ!
Το νερό σκέφτομαι να το περνάω από ένα φιλτράκι, να μαζεύει διάφορα αιωρούμενα και να το βάζω άμεσα, λίγο λίγο, καθώς από θερμοκρασία θα είναι σχεδόν ίδια!
Αντίστροφη όσμωση, ώστε να συμπληρώνω το νερό που εξατμίζεται, βάζοντάς του αντιχλώριο. Θα σημειώνω κάπου την στάθμη ώστε να την διατηρώ σταθερή!! Έτσι δεν θα αλλάζει η περιεκτικότητα σε άλατα κλπ... (ε?)
Έχω βρει ένα εξωτερικό φίλτρο όπου μπαίνει σφουγκαράκι, άνθρακας, αντιφώσφορο και κατά μήκος του υπάρχει UV Sterilizer λάμπα!!
Το σύστημα με το STC-1000 το έχω ήδη δοκιμάσει σε μικρότερο ενυδρείο και λειτουργεί άψογα!!
250 λίτρα για μια μικρή σμέρνα 10-15 cm πιστεύω οτι θα είναι οκ και λόγω του βράχου δεν θα χρειαστώ κάποιο βιολογικό φίλτρο!!

Τι έχω κάνει λάθος, τι πρέπει να τροποιήσω και τι έχω ξεχάσει?
Ευχαριστώ για την βοήθειά σας!!
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-02-14, 20:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν συμπληρωνεις ακριβως την εξατμιση με νερο απο ΑΟ..τοτε η αλατοτητα ναι, παραμενει σταθερη. δε θα επαναπαυεσαι βεβαια και θα τη μετρας που και που.
επισης (επειδη λογικα η ΑΟ σου θα εχει και προφιλτρα)...στο νερο απο ΑΟ δε θα ριχνεις αντιχλωριο..περιττευει.

θα χρειαστεις ακομη κυκλοφορητες για την κινηση του νερου.
εγω θα προτιμουσα να στηριξω τη βιολογια μου σε βραχο παρα σε φιλτρο, ειδικα για την περιπτωση που αργοτερα βαρεθεις τη σμερνα και θελεις να βαλεις αλλους κατοικους στο ενυδρειο.. οχι βεβαια οτι δε μπορεις να κανεις και αυτο που σκεφτεσαι...
προσοχη βεβαια...αλλο τροπικος βραχος και αλλο μεσογειακος. κανε μια αναζητηση για σχετικα θεματα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-02-14, 21:16
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Ναι η συσκευή Α.Ο. έχει προφίλτρα, τα οποία δεσμεύουν και το χλώριο που καταστρέφει την ημιπερατή μεμβράνη!!
Έχεις δίκιο, ξέχασα τους κυκλοφορητές!
Δεν ήξερα για την διαφορά μεσογειακού και τροπικού, νόμιζα οτι είναι το ίδιο πράγμα, να σαι καλά!!
Ο βράχος από την θάλασσά μας θα παίζει το ρόλο βιολογικού φίλτρου, όπως και στην περίπτωση του τροπικού ε? Δεν έχει κάποια διαφορά!!
Απλά σε μεσογειακό βράχο δεν βάζω τροπικά ψάρια και το αντίστροφο ε? Και δν τα μπερδεύω μεταξύ τους λογικά...
Σε ευχαριστώ πολύ!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-02-14, 21:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ο τροπικος βραχος ειναι νεκρο κοραλλι οποτε και ιδιαιτερα πορωδης αρα πολυ καλο υλικο βιολογικης φιλτρανσης. ολοκληρα reef βασιζονται εξολοκληρου σε τροπικο βραχο.
για αρκετα πορωδη μεσογειακο βραχο πρεπει να ψαξεις αρκετα και παλι υπαρχει αρκετη διαφορα.
ο γενικος κανονας ειναι να μην αναμειγνυουμε τα οικοσυστηματα γιατι γλιτωνεις μπελαδες...αλλα στο χομπι μας δεν ειναι ολα απολυτα.
ξεκινα με αυτο που εχεις σκοπο να κανεις και αν αργοτερα θελησεις αλλαγες...εδω ειναι το φορουμ για να ακουσεις προτασεις.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-02-14, 21:51
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μη τον μπερδευετε βραχο και βραχο τη θα πει στον ψαρα που πετανε το βραχο ολα βραχια τα λενε οι ψαραδες


τραγανα θα ψαξεις πετρα πολυ ελαφρια γεματη τρυπες εμεις την βρισκουμε εκει που ξεψαριζουν οι καλυμνιοι τα διχτια τους

η τραγανα σε πικνοτητα ειναι οπως το αλφα μπλοκ και λιγο ποιο βαρια


http://www.reeftology.com/wp-content...Live-Rocks.jpg

http://www.reeftology.com/wp-content...Live-Rocks.jpg

μοιαζει με αυτους εδω πολυ η τραγανα
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-02-14, 22:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

αν διαβασει σχετικα θεματα δε νομιζω οτι θα μπερδευτει αλλα θα μαθει πολλα για τα θαλασσινα ενυδρεια. ο "ερωτας" για μια σμερνα μπορει να περασει γρηγορα...ή το ψαρι να μεγαλωσει ακομη γρηγοροτερα....καλυτερα ειναι να ενημερωθει απο πιο πριν για τις επιλογες που εχει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-02-14, 22:50
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Για όσους βρεθούν στο ενυδρείο του Cretaquarium - Θαλασσόκοσμος έχει κάτι πολύ ωραία ενυδρεία με σμέρνες
οντως πολυ ωραια...
-------------------------
μην αποθαρρυνεσαι φιλε μου...αν το θελεις τοσο πολυ καν'το!
αλλα καν'το σωστα...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη panos_auk : 19-02-14 στις 22:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 20-02-14, 00:08
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Πάντως η αναφορά σε 'βραχο' στα μεσογειακα μάλλον παρέρμηνευεται..εχω δει σε παρουσιασεις κοινα βράχια που φέρουν πάνω τους ζωή αλλά αμφιβαλω αν προσφέρουν βιολογικα..Η τραγανα που ειναι πορωδης στα 5 και 10 μετρα δεν υπάρχει,αν δεν βρέι κάποιος από ψαρά μάλλον πρόκειται για αλλο πραγμα..από την άλλη πολλά μεγαλα reef μάλλον λόγω κόστους έχουν και πολύ τραγανα και δουλεύει μια χαρά...όσο για τη σμέρνα... αν την πιάσεις σωα θα μου κάνει εντύπωση..το ψαρεμα με κυρτο έχει απαγορευτεί επ'ευκαιρία..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 20-02-14, 00:30
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Bill-Samos Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντως η αναφορά σε 'βραχο' στα μεσογειακα μάλλον παρέρμηνευεται..εχω δει σε παρουσιασεις κοινα βράχια που φέρουν πάνω τους ζωή αλλά αμφιβαλω αν προσφέρουν βιολογικα..Η τραγανα που ειναι πορωδης στα 5 και 10 μετρα δεν υπάρχει,αν δεν βρέι κάποιος από ψαρά μάλλον πρόκειται για αλλο πραγμα..από την άλλη πολλά μεγαλα reef μάλλον λόγω κόστους έχουν και πολύ τραγανα και δουλεύει μια χαρά...όσο για τη σμέρνα... αν την πιάσεις σωα θα μου κάνει εντύπωση..το ψαρεμα με κυρτο έχει απαγορευτεί επ'ευκαιρία..
γεμάτοι τραγανες είμαστε κοντά σε λιμάνια και αυτό σημαίνει ότι οι ανεμότρατες δυστυχώς ξηλώνουν μπόλικο πράγμα
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 20-02-14, 00:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως αν το στησεις το ενυδρειο,θελω πολυ να το δω.θα περιμενω να ανεβασεις φωτογραφιες

δεν υπηρχε περιπτωση να μην εστεινα μεσογειακο αν εμενα τοσο κοντα σε θαλασσα

αυτος ειναι και ο λογος που δεν θελω να ασχοληθω με θαλασσινα.
ξερω απο τωρα οτι θα κολλησω ασχημα
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 20-02-14, 00:45
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Ναι μανωλη όντως ,αυτό εννοώ από ψαράδες..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 20-02-14, 10:29
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

παιδια με βαση μια προηγουμενη δημοσιευση του bill samos να ξερετε οτι το να αφαιρεθει ενας ζωντανος οργανισμος απο τη θαλασσα πχ αστεριας πεταλιδες αχινοι.....ειναι και αυτο παρανομο....οποτε προσεξτε!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 20-02-14, 10:45
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Μου έχει τύχει μια φορα να μας σταματήσουν από στρατόπεδο μιας και σε αυτά τα απείραχτα νεράκια του περάματος που περιφραζοντουσαν είχαν μπόλικη ζωή , σε παραλια αν με σταματήσουν γιατί πείραξα όμως αχινό θα τους τον καρφώσω στο μάτι .
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 20-02-14, 10:49
Commando Ο χρήστης Commando δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-07-2012
Περιοχή: Αττική
Μηνύματα: 351
Προεπιλογή

αυτο φιλε πουσ ου γραφω ισχυει και προσεξε το γιατι γραψανε κατι γνωστους μου επειδη ειχαν μαζεψει 12 αχινους για μαγειρεμα!
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 20-02-14, 10:56
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Την νομοθεσία την ξέρω και να πάνε να την εφαρμόσουνε στα νησιά μας που τα έχουν κατασπαράξει ανενόχλητοι οι τούρκοι , αν κατάφεραν και τους επέβαλαν πρόστιμο στους φίλους σου για 12 αχινούς είμαστε άξιοι τις μοίρας μας οι νομοι πρέπει να υπάρχουν και σωστά υπάρχουν για να μην μας κατασπαράξουν αλλα όχι και ζήλος για 12 αχινούς .
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 20-02-14, 11:49
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Commando Εμφάνιση μηνυμάτων
αυτο φιλε πουσ ου γραφω ισχυει και προσεξε το γιατι γραψανε κατι γνωστους μου επειδη ειχαν μαζεψει 12 αχινους για μαγειρεμα!
Κοιτάμε το δένδρο και χάνουμε το δάσος μου φαίνετε, οι 12 αχινοί ή οι 112 ή η μία σμέρνα είναι το πρόβλημά τους ; οι μηχανότρατες που ξηλώνουν τα πάντα στο βυθό , τα χημικά από τη Συρία που θα τα ρίξουν στη Μεσόγειο και ένα σωρό άλλα δεν είναι πρόβλημα ; Μη το συνεχίσω γιατί θα πάει αλλου η κουβέντα , γιατί ξέρουν μόνο να δίνουν λεφτά να κάνουν αποναρκοθέτηση στο Κολωνάκι μου φαίνετε
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 20-02-14, 12:05
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Nα μπαινεις στο da capo και να σκάει αντιαρματικη??πάντως πέρα από τις υπέρβολες,οι αχινοί όντως ειχαν προβλημα τα τελευταια χρόνια,τώρα κάπως ανακαμπτουν..για τη σμέρνα και πάλι..το καπάκι κλεινει καλά?υπάρχουν άπειρες ιστορίες για την δράση τους στη στεριά
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 20-02-14, 13:51
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manolischania Εμφάνιση μηνυμάτων
Την νομοθεσία την ξέρω και να πάνε να την εφαρμόσουνε στα νησιά μας που τα έχουν κατασπαράξει ανενόχλητοι οι τούρκοι , αν κατάφεραν και τους επέβαλαν πρόστιμο στους φίλους σου για 12 αχινούς είμαστε άξιοι τις μοίρας μας οι νομοι πρέπει να υπάρχουν και σωστά υπάρχουν για να μην μας κατασπαράξουν αλλα όχι και ζήλος για 12 αχινούς .
οι αχινοι ειναι υπο εξαφανιση και προστατευοντε και καλα κανουν ειναι κατι μαγκες που τους μαζευουν και τους πουλανε για μεζε 20 ευρο το βαζακι για να γεμισει το βαζακι χαλανε πανω απο 50 αρα καλα κανουν για μενα κι εγω τους τρωω αλλα 1-2 στη θαλασσα επι το που οχι να γεμιζω τελαρα

παλια εκανα αυτη τη δουλια για να βγαζω μεροκαματο με γιαλιστερες ξυραφια κυδονια εβγαζα 1-2 κιλα και εφευγα αλλα οταν ο αλλος παει και βγαζει 20 κιλα τη μερα και καθαριζει 250 ευρο μεροκαματο ε ναι αυτον να τον σκισουνε βεβαια περνει και η μπαλα εμενα που βγαζω 1 κιλο αλλα ετσι ειναι ο νομος

δε γινετε στην αρχη του καλοκαιριου σε καθε βουτια να βγαζω 5-6 και να τις διαλεγω και σε 2 μηνες μετα να τις ψαχνω με το κυαλι
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 20-02-14, 19:14
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Αυτό ακριβώς λέω Χάρη σταμάτησε ο Έλληνας να βγάζει το μεροκάματο του η τα 250 ευρουλακια και τα βγάζει ο τούρκος που δεν τον πιάνει ο νόμος στην Ελλάδα .
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 20-02-14, 21:27
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

Νομιζω οτι το μεγεθος του ενυδρειου ειναι μικρο και θα πρεπει να κανεις σπηλια τρυπα γιατι η σμερνα χωνετε μεσα με το κεφαλι και κυνηγαει.SUMPειναι απαρετητο και χρειζεσαι ακομη πολυ διαβασμα
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 21-02-14, 00:44
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

BORKED


μανο εδω δεν εχει τουρκους εδω εχει γρουσουζιδες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Tags
σμέρνα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ενυδρείο μέσα σε ενυδρείο, θα δουλέψει; Manuel Bettas 4 06-07-11 00:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08591 seconds with 14 queries