Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-07-06, 16:07
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Unhappy Βοηθεια ! βρηκα ενα νεογενιτο γατακι!

Απο τι φενεται μια γατα γεννησε στον κηπο μας ! κατω απο 1 κυπαρισι
υπαρχει 1 μαυρο γατακι ! συνεχως νιαουριζει η μανα του δεν βρησκετε πουθενα ! δεν ξερω να το παρω ή θα ερθει η μητερα του ? δεν μπορω να το ακουω να κλαιει
αν δεν ερθει η μητερα του μεχρι το βραδυ θα το παρω δεν θα το αφησω να πεθανει !
αντε και το πηρα τι θα το ταϊζω και πως ?? ειναι πολυ μικρο νομιζω ακομα να ανοιξει τα ματια του
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-07-06, 16:24
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Aν ειναι τοσο μικρο σε ηλικια οπως λες... δυσκολο να ζησει..
Θα πρεπει να το ταϊζεις γαλατακι.. και επειδη ειναι μωρο.. θα υπαρχει κυριως προβλημα, στο πως θα παρει την τροφη..
Δοκιμασε με συριγγα ή με καποιο ειδικο μπιμπερο.
Ψαξε για το milkodog της Vetoquinol (κανει και για γατια)..
Τωρα αν δεν το βρεις.. ρωτα για καποιο αλλο γαλα ... δεν ξερω μηπως κανουν και τα βρεφικα γαλατα γι'αυτη την περιπτωση..
Λογικα θα πρεπει να το εχεις σε ζεστο μερος... το γαλατακι του να ειναι χλιαρο και να του δινεις απο λιγο και αρκετες φορες την ημερα..
__________________
Kλιμακιο Κυκλαδων
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-07-06, 16:26
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

...απο την αλλη περιμενε ομως καλυτερα..η μανα μπορει να λειπει προς αναζητηση τροφης......μην της το στερησεις......
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-07-06, 16:30
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz
...απο την αλλη περιμενε ομως καλυτερα..η μανα μπορει να λειπει προς αναζητηση τροφης......μην της το στερησεις......
klaz θα περιμενω και ελπιζω πραγματικα να ερθει να το παρει ....
αν και δεν το νομιζω γιατι συνηθως τις πρωτες μερες ειναι μαζι τους συνεχει και ψαχνου τροφη εκει διπλα ασε που οταν νιαουριζει το γατι κανονικα πρεπει να ερθει αμεσως η μητερα του...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-07-06, 16:42
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

Αν οντως τα ματια του ειναι κλειστα κι ειναι ακομη τοσο μωρο ωστε να μην μπορει να φαει μονο του η αποστολη σου ειναι σχετικα δυσκολη. Βεβαια, ολα εχουν να κανουν με το κατα ποσο εχεις πραγματικα τη διαθεση να το φροντισεις οπως πρεπει.
1) βρες μια κουτα και γεμισε την πανια ωστε να νιωθει ασφαλες και προστατευμενο
2) Το ταιζεις γαλατακι (οχι κρυο κατευθειαν απο το ψυγειο αλλα χλιαρο) με συριγγα, σταγονομετρο η ειδικο μπιμπερο. Θα το πιασεις ετσι ωστε να σε βολευει και παραλληλα να μενει ακινητο, συνηθως αν το βαλεις να κατσει στην αγκαλια σου με την κοιλιτσα προς τα πανω πιανοντας το με το χερι σου κατω απο τα μπροστινα του ποδαρακια ακινητοποιειται. Θα βαλεις τη συριγγα στο στομα του πιεζοντας λιγο για να μπορεσεις να το ανοιξεις και θα το ταισεις λιγο λιγο και σιγα σιγα με προσοχη μην πνιγει. Θα σταματησεις οταν δεις οτι αρχιζει να το φτυνει το γαλα. Αν το φτυνει αμεσως θα πρεπει να το πιεσεις λιγο αλλα με προσοχη. Το δυσκολο ειναι οτι τοσο μικρα πρεπει να τρωνε 5-6 φορες την ημερα.
3) Και τωρα το λιγο σιχαμερο... Τα γατακια σ αυτη την ηλικα δεν μπορουν να κανουν την αναγκη τους μονα τους, κι ετσι η μαμα γατα μετα το φαγητο τα γυριζει ανασκελα τα τα γλειφει εντονα στην κοιλια ωστε να τα βοηθησει. Εσυ λοιπον θα πρεπει να υποκαταστησεις τη μαμα σ αυτο το ρολο... Ο πιο αποτελεσματικος και λιγοτερο αηδιαστικος τροπος ειναι λιγο μετα το φαγητο να παρεις αρκετο χαρτι κουζινας διπλα σου, να γυρισεις το γατακι "μπρουμυτα" και να αρχισεις να το χαιδευεις χαμηλα στην κοιλιτσα του με το χαρτι με φορα προς την ουρα του, ωσπου να κανει την αναγκη του. Αυτο θα πρεπει να το επαναλαβεις αρκετες φορες, ωσπου να δεις οτι το χαρτι σου μενει καθαρο.
4) Φροντιζε να το αφηνεις και λιγο στην ησυχια του και μην το πολυταλαιπωρεις χαιδευοντας και πιανοντας το συνεχως. Η παραπανω ενασχοληση μαζι του ειναι υπεραρκετη!
Οπως καταλαβες, τα πραγματα δεν ειναι απλα, αλλα ουτε και δυσκολα αν εχεις τη διαθεση να ασχοληθεις και ξερεις τι πρεπει να κανεις.... τι να σου πω... καλη τυχη!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-07-06, 17:00
pet Ο χρήστης pet δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-05-2006
Περιοχή: ιλίσια
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Όσα είπε ο notos είναι σωστά. Θέλω να προσθέσω:
1.το πανάκι που θα το καθαρίζεις να είναι βρεμένο με χλιαρό νερό. Αν έχεις θηλυκό σκύλο θα κάνει όλη τη λάντζα για σένα...
2. Προσοχή στο γάλα να είναι ειδικό για γατιά, από κτηνίατρο, γιατί αλλιώς θα το δεις να μεγαλώνει δύσμορφα.(υδροκεφαλισμός)
3. Πήγαινε πάρτο τώρα, κάποιος το έχει πετάξει, και υπάρχουν και τα αδέρφια του κάπου στη γειτονιά. Η γάτα ακούει τα μωρά της να κλαίνε από χιλιόμετρα, και εμφανίζεται στο λεπτό.
4.Προσοχή στο τάισμα, πάντα μπρούμυτα(Στη στάση που θηλάζουν), πνίγονται πολύ εύκολα, και όχι αμέσως, πηγαίνει γάλα στα πνευμόνια τους και πεθαίνουν μετά από μερικές μέρες. Μην αγχωνεσαι, δεν είναι δύσκολο με μία σύρριγκα.
Καλή τύχη, εγώ τα είχα καταφέρει πριν κάποια χρόνια. Τις πρώτες δύο τρεις μέρες έχει λίγο ξενύχτι η ιστορία, θέλει συνέχεια μαμ. Θα σου έλεγα να το κρατήσω αλλά είσαι και μακρυά...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-07-06, 17:06
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

Εχω μαζεψει και μεγαλωσει δεκαδες γατια με αυτο τον τροπο, και ποτε δεν ειχαν προβλημα και με το αγελαδινο γαλα που πινουμε εμεις... Βεβαια, σιγουρα καλο θα ταν αν μπορουσες να βρεις ειδικο, περισσοτερο για λογους πεψης, αλλα μην αγχωθεις αν δεν μπορεις να βρεις... Επισης μετα απο καμια 20ρια μερες, ισως και λιγοτερο αναλογα με το ποσο μικρο ειναι το γατακι αρχισε σιγα σιγα να δοκιμαζεις να το ταισεις απο πιατακι, στην αρχη γαλα με λιγες κροκετες μουλιασμενες μεσα και μετα με ειδικη τροφη για γατακια. Στον ενα μηνα χρειαζεται οπωσδηποτε θεραπεια για σκουλικια, αλλα αυτα θα τα πουμε οταν ερθει εκεινη η ωρα...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-07-06, 17:08
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

ευχαριστω ππολυ για τις πληροφοριες !
απο τωρα αποκλειετε να το παρω γιατι ειναι η μανα μου σπιτι καθως και ολα τα αδερφια μου ειδικα η μικρη δεν μπορει να κρατησει μυστηκο θα το παρω την νυχτα πολυ αργα με την βοηθεια του αδελφου μου,
τοπρωι θα παμε στην γιαγια μου καθως εχει και εκεινη αδυναμια στα γατια θα παμε στο κτηνιατρο να αγορασουμε τα σχετικα και οταν ερθου οι γονειςμου δεν θα μπορουν να κανουν τιποτα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-07-06, 17:47
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

ευτηχως το γατακι εφυγε μαλλον ηρθε η μαμα του και το μετακινησε αλλου
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-07-06, 18:07
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Xmmm...εκτος αν ηρθε η μαμα σου και το μετακινησε!
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-07-06, 18:15
deMetrIs Ο χρήστης deMetrIs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2005
Περιοχή: Cyprus (Nicosia)
Μηνύματα: 745
Προεπιλογή

xexe οχι ηταν καλα κρυμενο και σιγα μην αγκιξει γατι η μαμα μου !
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 07-07-06, 09:23
Το avatar του χρήστη notos
notos Ο χρήστης notos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-01-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 164
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην notos
Προεπιλογή

φτηνα τη γλιτωσες!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
κοιταξτε τι βρηκα:αδεσποτο γατακι!!! Mariel Άλλα ζώα 104 12-07-06 14:53
Βοηθεια! Βρηκα αυγα! τι να κανω?? afrodite Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 7 08-05-04 03:15
Φιλτρο βυθου newfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 20-05-03 15:10
ΒΟΗΘΕΙΑ..... ΑΡΡΩΣΤΕΙΑ!!! newfish Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 20-12-02 12:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05028 seconds with 13 queries