Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-12, 15:25
GreGorY-7 Ο χρήστης GreGorY-7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Heraklion Crete
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή Φύτεμα υπάρχοντος ενυδρείου

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους,

Έχω στην κατοχή μου ένα ενυδρείο 120 λίτρων που τρέχει για 1.5 χρόνο με tetras, ροδόστομους και μερικά guppy.

Τελευταία σκέφτομαι ένα μικρό upgrade στο ενυδρείο το οποίο περιλαμβάνει αγορά εξωτερικού φίλτρου και συστήματος co2, φυσικά για μετατροπή σε φυτεμένο. Η απορία μου έχει ως εξής:

Θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω το νερό που έχω ήδη στο ενυδρείο καθώς και μέρος του υλικού του εσωτερικού φίλτρου που εχω ήδη μέσα έτσι ώστε να μη χρειαστεί να δώσω τα ψαράκια και απλά να τα μεταφέρω ξανα στο φυτεμένο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-12, 16:02
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

όχι απλά θα μπορούσες, θα έπρεπε να τοχεις ήδη κανει όλα τα υλικά του υπάρχοντος φίλτρου θα τα βάλεις στο καινούριο μαζί με τα υπόλοιπα που θα έχει αυτό και θα βάλεις τα ψαράκια μέσα, αμέσως χωρίς πρόβλημα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-12, 16:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Αφου λογικα οπως καταλαβαινω θα πας σε μεγαλυτερο φιλτρο η γνωμη μου ειναι να μετακομισεις ΟΛΟ το υλικο που εχει το παλιο (ολο και καπου θα μπορεσει να στριμωχτει)
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-12, 16:33
GreGorY-7 Ο χρήστης GreGorY-7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Heraklion Crete
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Το εσωτερικό φίλτρο έχει ένα σφουγγάρι και μερικά "μακαρόνια" μέσα που άνετα θα χωρέσουν στο κάνιστρο του καινούργιου εξωτερικού. Πόσο καιρό θα αντέξουν τα ψαράκια μέσα σε κουβά (με αντίσταση για θερμότητα) για όσο κάνω τις απαραίτητες αλλαγές/φύτεμα;

Επίσης, ποιο εξωτερικό φίλτρο της eheim θα ήταν κατάλληλο για τα λίτρα του ενυδρείου μου; Να κοιτάξω κάτι με 4-5 φορές ροή τα λίτρα του ενυδρείου/ώρα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-12, 23:47
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GreGorY-7 Εμφάνιση μηνυμάτων
. Πόσο καιρό θα αντέξουν τα ψαράκια μέσα σε κουβά (με αντίσταση για θερμότητα) για όσο κάνω τις απαραίτητες αλλαγές/φύτεμα;
εγώ είχα χάσει ψαράκια σε αυτή την αλλαγή. είναι λίγο ρίσκο, καλύτερα να μη τα αφήσεις για πολύ ώρα. απλά προσπάθησε να αδειάσεις το παλιό ενυδρείο τελευταίο και λίγο πρίν χρειαστεί να ρίξεις το νερό στο καινούριο, τότε βάλτα σε κουβά
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-01-12, 02:47
GreGorY-7 Ο χρήστης GreGorY-7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Heraklion Crete
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Το θέμα είναι πως θα φυτέψω το ίδιο ενυδρείο.. άρα θα χρειαστεί να το αδειάσω τελείως και να το φτιάξω εξ αρχής με τα φυτά το υπόστρωμα κλπ... άρα αυτό θα πάρει αρκετές ώρες υποθέτω... θα το προσπαθήσω ωστόσο και βλέπουμε...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-12, 03:38
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

καλή ανατάραξη της επιφάνειας στον κουβά. σίγουρα όχι φυτά μέσα, κάτι για να μη πηδήξουν τα ψαράκια έξω και ο θερμοστάτης ρυθμισμένος πολύ χαμηλά. έτσι θα είσαι κομπλέ πιστεύω.επίσης φρόντισε την προηγούμενη μέρα να μην ταίσεις για να είναι όσο το δυνατόν λιγότερο επιβαρυμένο το νερό από ακαθαρσίες. καλή επιτυχία
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-12, 12:21
GreGorY-7 Ο χρήστης GreGorY-7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Heraklion Crete
Μηνύματα: 13
Προεπιλογή

Πόση κυκλοφορία να κοιτάξω για το φίλτρο; 5 φορές τα λίτρα του ενυδρείου/ώρα είναι ικανοποιητικά;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-12, 12:45
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

για το εξωτερικό?καλό είναι να έχεις ένα με 5 φορές τα λίτρα την ώρα, από κεί και πέρα εξαρτάται και από την ιχθυοφόρτιση το αν θα είναι αρκετό το φίλτρο σου ή όχι. για παράδειγμα, εγώ στα λίτρα σου έχω το eheim 2213 με 440 l/h και καλύπτει τις ανάγκες μου πολύ ικανοποιητικά.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-12, 13:26
the_passenger Ο χρήστης the_passenger δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-11-2010
Περιοχή: Marousi
Μηνύματα: 190
Προεπιλογή

Καλημέρα φίλε, εγώ που προχτές μετακόμισα (σε άλλο ενυδρείο όμως) ένα Ραμιρέζι και 2 οτόκυκλους (που είναι και ευαίσθητοι στις αλλαγές) δεν είχα κανένα πρόβλημα - έκανα τα εξής:

τα έβαλα σε ένα 8λιτρο κατάλληλο δοχείο, και είχα συνεχώς μέσα την αεραντλία. Πρέπει να έμειναν εκεί καπου μιάμισι ώρα. Παρακολουθούσα συχνά τη θερμοκρασία, έπεσε 1-2 βαθμούς σύνολο οπότε και συμπλήρωσα κάποια στιγμή λίγο κατάλληλο νερό χλιαρό για να μην πέσει άλλο. (δηλαδή από τους 26,5 πήγε περίπου μέχρι στους 25 σε μιάμισι ώρα, σε ζεστο χώρο) Θερμοστάτη τελικά δεν έβαλα (δεν ταίριαζε), αν είχα θέμα θα αυτοσχεδίαζα κάτι.

Το σημαντικό θεωρώ σημείο είναι ότι τους έκανα μια καλή προσαρμογή 1 ώρα τουλάχιστον πριν μπούνε στο νέο (το οποίο ήταν το νερό του παλιού, στην ουσία, σύν άλλο τόσο κατάλληλο "φρέσκο"), και δεν τάισα. Πιστεύω ότι με περισσότερο νερό, αεραντλία και θερμοστάτη και εκ νέου καλή προσαρμογή δε θα υπάρξει πρόβλημα και για περισσότερο χρονικό διάστημα..

Καλή επιτυχία
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο και φύτεμα 2ου ενυδρείου,ουυιιιιιι... Μανος Θες Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 03-05-10 03:51
Φύτεμα Ανούμπιας nikman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 10-10-06 20:11
Eνώ υπάρχει φλερτ δεν υπάρχει φωλιά! jjvrettis Αναπαραγωγή 12 28-01-05 15:38
Φύτεμα hornwort Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 13-09-04 20:20
Φύτεμα + Φως + Ανάπτυξη newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 23-12-02 19:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04759 seconds with 15 queries