Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-09, 21:10
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή Τραυματισμος η φυσιολογικο-γονιδιακο ??

Καλησπερα,
Χθες πηρα ενα μικρο κομητη για το ενυδρειο μου,και σημερα παρατηρησα το εξης: το δεξι πτερυγιο στην κοιλια του φαινεται μια χαρα,ενω το αριστερο ειναι καπως.Στην πρωτη εικονα φαινεται πως ειναι το δεξι,στη δευτερη πως ειναι το αριστερο.Οι φωτος ειναι ενδεικτικες,και οχι του ψαριου μου.Δεν ειναι σχισμενο το πτερυγιο ,απλα το αριστερο φαινεται σαν το γραμμα "Υ" αναποδα.Καταληγουν 2 "ποδαρακια" κατω δλδ.
Τι μπορει να ειναι ?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  comet_goldfish_1.jpg
Εμφανίσεις:  312
Μέγεθος:  19,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  comet_goldfish_2.jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  19,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-09, 22:31
Το avatar του χρήστη Blanch
Blanch Ο χρήστης Blanch δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 775
Προεπιλογή

Αν δεν πρόκειται για σύμπτωμα ασθένειας όπως finrot (που θα το δεις στη συνέχεια αν θα εξελιχθεί) ή τραυματισμός σε κάτι αιχμηρό, είναι γενετήσια ιδιαιτερότητα και δεν είναι πρόβλημα στην συγκεκριμένη περίπτωση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-10-09, 20:01
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

Περιμενα πως και πως να λαβω απαντηση απο moderatrice οπτικη γωνια για να γουσταρουμε
Αφηνοντας τα σαλια λοιπον,το μονο που με ξενερωνει ειναι το οτι μπορει να ευθυνεται και η κατασταση στα πετς(50+ κομητες σε 100 λιτρα)
Απο κει και περα μπορει να ειναι ενας ιδιαιτερος κομητης ξεχωριστος απ'τους αλλους,γουσταρουμε επισης
Μηπως πρεπει να ριχνω προληπτικα αλατι ? αν ναι σε τι δοσολογιες ?
εχω βρει ΧΙΩΝ φυσικο 5 κιλο

...και τα κοιταγα μολις πηγα να αγορασω,αλλα τοσα που ηταν μπερδευομουν

-------------------------
Καλησπερα ξανα ,
δεν ξερω αν βοηθαει να γραφω στο ιδιο ποστ,η να ξεκιναω νεο θεμα ας ενημερωσει καποιος mod αν ειναι,
Σημερα το χρυσοψαρο μου,εχει περιεργη συμπεριφορα,συμπεριφορα συμπτωματων δυσκοιλιοτητας.καθεται απλα λιγα εκατοστα πανω απο το χαλικι,δεν ανοιγοκλεινει εντονα το στομα του,χωρις διαθεση και παρατηρησα και περιττωματα λεπτα-μακρια-τυπου κορδονι-λευκα/ασπρα.
Σημερα και αυριο δεν θα το ταισω καθολου και λεω τη δευτερα να του δωσω καροτο .
Μετρησεις ενυδρειου σημερα : ΝΗ3-0 , ΝΟ2-0 , ΝΟ3-10mg/l , PH-8
Θερμοκρασια 23 βαθμους
Το ψαρι μπηκε την Πεμπτη στο ενυδρειο.Δεν υπαρχει αλλο ψαρι.
Απλα με ξενερωνει η ιδεα οτι φροντιζει κανεις να εχει οσον το δυνατον πιο σωστες συνθηκες στο ενυδρειο,και παει στο πετ να παρει ψαρι απο συνθηκες ανυπαρκτες.τι να λεμε τωρα,κοιταζα τουλαχιστον να μην παρω καποιο απο τα εμφανως αρρωστα(χωρις λεπια κτλ) αλλα υπο συνθηκες 50+ κομητες σε 100 λιτρα τι να παρεις και τι να αφησεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Razorblade : 03-10-09 στις 20:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-10-09, 12:01
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Γράψε το στην ενοτητα ΑΣΘΕΝΕΙΕΣ
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-10-09, 13:02
Το avatar του χρήστη Razorblade
Razorblade Ο χρήστης Razorblade δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2009
Περιοχή: Γιαννενα
Μηνύματα: 25
Προεπιλογή

new thread : http://www.aquatek.gr/vb/showthread....834#post378834
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 17-02-10, 12:43
kristina Ο χρήστης kristina δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-01-2010
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 7
Προεπιλογή

Να ρωτησω και εγω για το χρυσοψαρο μου...

Εχω ενα μικρουλι χρυσοψαρακι μαλλον fantail, με σταθερο μηκος περιπου 2cm και ολικο περιπου 3,5cm.
Το εχω σχεδον εναν μηνα, αλλα πριν δυο εβδομαδες εμφανησε μαυρα στιγματα ακανονιστου σχηματος στο δερμα στην βαση του ραχιαιου πτερυγιου (οχι πανω στο πτερυγιο). Οι μουτζουρες αυτες μεγαλωσαν αλλα πολυ λιγο, και δεν εχουν επεκταθει σε αλλο μερος του ψαριου.

Απο την αρχη που το πηρα, ειχε στο αριστερο πλευρικο πτερυγιο μια μαυρη λωριδα παραλληλα των ακτινων του πτερυγιου, οπως και στο δεξι απ τα δυο ουραια πτερυγια.

Τι μπορει να ειναι?

Α, να σημειωσω οτι κατα τα αλλα δεν παρουσιαζει καποιο συμπτωμα ασθενειας, τρωει οπως παντα, ειναι κινητικο και αναπνευει φυσιολογικα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-10, 17:35
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kristina Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτησω και εγω για το χρυσοψαρο μου...

Εχω ενα μικρουλι χρυσοψαρακι μαλλον fantail, με σταθερο μηκος περιπου 2cm και ολικο περιπου 3,5cm.
Το εχω σχεδον εναν μηνα, αλλα πριν δυο εβδομαδες εμφανησε μαυρα στιγματα ακανονιστου σχηματος στο δερμα στην βαση του ραχιαιου πτερυγιου (οχι πανω στο πτερυγιο). Οι μουτζουρες αυτες μεγαλωσαν αλλα πολυ λιγο, και δεν εχουν επεκταθει σε αλλο μερος του ψαριου.

Απο την αρχη που το πηρα, ειχε στο αριστερο πλευρικο πτερυγιο μια μαυρη λωριδα παραλληλα των ακτινων του πτερυγιου, οπως και στο δεξι απ τα δυο ουραια πτερυγια.

Τι μπορει να ειναι?

Α, να σημειωσω οτι κατα τα αλλα δεν παρουσιαζει καποιο συμπτωμα ασθενειας, τρωει οπως παντα, ειναι κινητικο και αναπνευει φυσιολογικα.
Θα ήταν καλύτερα αν άνοιγες ένα δικό σου θέμα στην κατηγορία αυτή.

Επίσης, θα ήταν σίγουρα καλύτερα αν ανέβαζες φωτογραφία του συγκεκριμένου ψαριού, ώστε να είμαστε σε θέση να μιλήσουμε εκ του ασφαλούς.
Εντούτοις όμως, στα χρυσόψαρα γενικότερα είναι συνηθισμένο θέμα οι αλλαγές χρωμάτων (εμφάνιση, εξαφάνιση χρωμάτων ή και αλλαγή στους σχεδιασμούς στο σώμα τους). Οι λουρίδες στα πτερύγια φαίνεται να παρουσιάζουν ένα τέτοιο ενδεχόμενο.
Οριμάζοντας το ψαράκι σου μπορεί να αλλάξει εντελώς.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
τραυματισμος κορυ? Ryu Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 06-06-08 23:01

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03833 seconds with 16 queries