Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-03-19, 10:37
Το avatar του χρήστη irongud
irongud Ο χρήστης irongud δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2010
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 511
Προεπιλογή Ποιο φίλτρο?

Καλημερα. Εχω ενα ενυδρείο 150 λιτρα 100*50*30 το οποιο ειναι αρκετα φορτωμενο απο ψαρια ~50 κοπαδοψαρα (καρδιναλιους , ροδοστομους, μελανοταινιες, κορυντορας) ξερω όλοι θα πειτε οτι ειναι παραφορτωμενο αλλα ο καθενας ευχαριστιεται το ενυδρείο του με το δικο του τροπο. Απο τον ιουνιο εχω χασει μονο 2-3 ψαράκια και γενικως ολα πανε καλα. Εχω ενα fluval 206 και επειδη πρόσφατα εριξα μεσα 4 ενηλικες μελανοταινιες το φοβηθηκα λιγο απο βιολογια και εβαλα μεσα ενα eheim pickup που εχω μονο με βιολογικο υλικο που εχει κανα λιτρο εξτρα βιολογια και ροη. Έχω σκεφτεί πολλες φορες να παω σε πιο μεγαλο φίλτρο. Απο αγγελια βρηκα προχθες το jbl 1501 greenline στα 80 απο χομπιστα ο οποίος λεει οτι το εχει δουλέψει 5 χρονια και ειναι αριστο. Επισης στα 80¤ αγοραζω καινουριο ενα astro 2212 . Προτασεις συμβουλες θα εκτιμηθουν. Ευχαριστώ.;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_20190323_162622-1600x1200.jpg
Εμφανίσεις:  358
Μέγεθος:  66,8 KB  
__________________
Ο καθένας μας έχει 3 πρόσωπα.
Αυτό που δείχνει , αυτό που νομίζει ότι είναι , και αυτό που πραγματικά είναι...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-03-19, 11:52
Το avatar του χρήστη sarpijk
sarpijk Ο χρήστης sarpijk δεν είναι συνδεδεμένος
Μποστανάς
 
Εγγραφή: 15-01-2007
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 3.833
Προεπιλογή

Αγαπητε θελεις γνωμη για φιλτρο αλλα δε δεχεσαι μαλλον οτι ειναι υπερβολικός αριθμος των ψαριων που εχεις. Καθε ψαρι θελει το χωρο του. Βλεπω και gourami μεσα. Εαν εμενα μου αρεσει να βαλω σε 200 λιτρα 2 Arowanaθα ισχυριστω οτι ο καθενας μπορει να απολαμβανει το ενυδρειο οπως θέλει?

Το 206 φαντασου οτι εγω το εχω σε 80λιτρα με 11 συννεφακια και 4 cpd.

Τα φιλτρα που εχεις ειναι αρκετα για τα λιτρα, οχι για την ιχθυοφορτιση ομως.
__________________
Στέφανος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-03-19, 12:22
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sarpijk Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε θελεις γνωμη για φιλτρο αλλα δε δεχεσαι μαλλον οτι ειναι υπερβολικός αριθμος των ψαριων που εχεις. Καθε ψαρι θελει το χωρο του. Βλεπω και gourami μεσα. Εαν εμενα μου αρεσει να βαλω σε 200 λιτρα 2 Arowanaθα ισχυριστω οτι ο καθενας μπορει να απολαμβανει το ενυδρειο οπως θέλει?

Το 206 φαντασου οτι εγω το εχω σε 80λιτρα με 11 συννεφακια και 4 cpd.

Τα φιλτρα που εχεις ειναι αρκετα για τα λιτρα, οχι για την ιχθυοφορτιση ομως.


Ισχύει ότι είπε ο Στέφανος................κράτα τα φίλτρα σου και μείωσε τα ψάρια, ώστε να μείνει ο σωστός αριθμός για το ενυδρείο σου!!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-03-19, 18:16
redman Ο χρήστης redman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2014
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 600
Προεπιλογή

φιλε μου για μενα ενα φιλτρο ειναι η μεγαλυτερη επενδυση που μπορεις να κανεις μετα το διαβασμα.
Προσωπικα θεωρω οτι πρεπει να παρεις το πιο μεγαλο φιλτρο που σου επιτρεπει το μπαντζετ σου. Αν βλεπεις πολυ ροη, απλα το ρυθμιζεις. Σε περιπτωση που χρειαστει να αναβαθμισεις ομως το ενυδρειο σου, κρατας το φιλτρο και δε ψαχνεις για μεγαλυτερο. Ειχα παρει το 2080 σε 200 λιτρα, ρυθμιζα τη ροη του και ολα καλα. Οταν πηρα μετα τα 360 λιτρα, δεν ψαχνομουν για φιλτρο, ειχα ενα τερας ηδη στο σπιτι!
Και μη ξεχνας. Παντα να εχεις ενα φιλτρο καβαντζα για ωρα αναγκης. Οσο αξιοπιστη και αν ειναι καποια εταιρια, ειναι μηχανηματα και ποτε δε ξερεις ποτε θα σε αφησουν.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιο φίλτρο μου ταιριάζει ; stud1296 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 28-01-15 23:53
Ποιο είναι το ποιο ευαίσθητο υγρό τεστ για την αμμωνία; plin Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 01-06-13 12:36
Φίλτρο.. Ποιο??? Betalover Αρχάριοι γλυκού νερού 9 26-11-12 23:37
Ποιο εξωτερικό φίλτρο είναι αθόρυβο; kapetanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 24 30-01-10 01:40
Ποιο φίλτρο για ενυδρείο 180 λίτρων? cutter Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 28-05-06 18:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03591 seconds with 16 queries