Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Μεσογειακό

Μεσογειακό Ότι έχει σχέση με τη ζωή και τη διατήρηση Μεσογειακού ενυδρείου

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 26-09-18, 05:35
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Συχνα βλεπω λευκους σωληνες στην θαλασσα κολλημενοι σε βραχια αλλα ειναι αδειοι ή μηπως δεν ειναι?
Μαλλον πρεπει να αρχισεις να ψαχνεις για μεγαλυτερο ενυδρειο ,οχι οτι δεν εχουν 60αρια μεσογειακα διατηρηθει πανεμορφα με διαφορα ψαρια μεσα αλλα πιστευω με 120 λτ και πανω θα εισαι πιο ανετος και σε ψαρια να βαλεις και σε παραμετρους του νερου δεν θα αλλαζουν τοσο ευκολα οσο το 60αρι, και οπτικα ειναι κλασεις ανωτερο το μεγαλυτερο ,απο τζαμα κατασκευη ειναι φτηνο μεχρι 80 -100 ευρω πιστευω θα βγει ενα 150 λτ
Το μονο εξοδο που θα σκεψτεις με το μεγαλυτερο ειναι το σκιμμερ, εχεις χειροποιητο νομιζω ειπες?
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 26-09-18, 22:54
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Όσον αφορά την αναβάθμιση σε νέο από την Μια θέλω μεγάλο από την άλλη έχω περιορισμό χώρου...
Οπότε σκοπεύω να αγοράσω ένα juwel vision 260 με σταντ
Και από εξοπλισμό να χρησιμοποιήσω
Δυνατό κρεμαστό σκιμερ
Ένα fluval 406 για βιολογική φιλτρανση που ήδη έχω ή όχι στηρίζοντας την βιολογία μου αποκλειστικά σε νεκρό κοραλλοβραχο...

Κυκλοφορητες

Φωτισμο hydra 26 red sea ( ν το ξέρω είναι overkill)

Αυτόματη αναπληρωση
Και τώρα αυτό που θέλω να ρωτήσω κιόλας
Το υπάρχων ενυδρείο θα ήθελα να το κάνω refugium για κοπηποδα και άλγη και ίσως για να βάλω Κ κάποιο είδος που δεν ταιριάζει στο κυρίως ενυδρείο. Έχω σκεφτεί να αποτελείται από DSB 13 εκ βράχο και με ως αντλία επιστροφής να χρησιμοποιήσω την αντλία του ενυδρείου ( η juwel συνηθίζει να βάζει στα ενυδρεία της ενα μεγάλο μαύρο φιλτροκουτο στη αριστερη γωνία του ενυδρείου. το φιλτροκουτο περιέχει θερμοστάτη αντλία και σφουγγάρια.)
Εγώ λοιπόν σκέπτομαι αρχικά να ξεκολλήσω το φιλτροκουτο, να το βάλω στο Σάμπ για να χρησιμοποιηθεί ως χημικό φίλτρο αλλά και παράλληλα να επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο ...
Παίζει να δουλέψει ?
Όσον αφορά την υπερχείλιση δεν σκοπεύω να τρυπησω το ενυδρείο...

ΥΓ:το ενυδρείο στο οποίο αναφέρομαι είναι αυτό https://www.juwel-aquarium.co.uk/Pro...ision-260-LED/

Παρατηρήσεις,συμβουλες επιθυμητες...


Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 27-09-18, 06:10
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Εγω δεν θα αγοραζα ετοιμο αλλα diy απο τζαμα, ή ετοιμο μεταχειρισμενο , αυτο που ειπες το ειδα στο skroutz 400-500 euro ...
Με αυτα τα χρηματα θα επαιρνα ενυδρειο, βαση , σκιμμερ ,εξοπλισμο (φωτισμο - κυκλοφορητες ) . βραχο,αραγωνιτη και θα μου εμεναν και ρεστα
οπως ειπα απο τζαμα ή μεταχειρισμενο 250λτ αντε να κανει 150 ευρω το πολυ
Αν εχει προβλημα χωρου μην το παρεις τοσο μακρυ, 1μετρο χ 50 χ50 ειναι 250 λιτρα
Απο ανυτοματη αναπληρωση δεν εχω κ δεν ξερω, εγω εκανα αναπληρωση μονος μου , γυρω στα 3 λτ καθε μερα το καλοκαιρι με ανεμιστηρες κ εξατμιση, το χειμωνα θα εχει πολυ λιγοτερη
Επισης η αντλια που θα εχει το ενυδρειο δεν ξερω ποσο υψος ανεβαζει το νερο ,γιατι δεν αρκει μονο να ειναι δυνατη αντλια αλλα και να εχει καλο μανομετρικο, αλλιως θα τρεχει πολυ λιγο ή και καθολου νερο
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 27-09-18, 08:29
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Συμφωνώ κι εγώ!!!
Αν θες να πας πιο πάνω να το κάνεις DIY!!
Το τρύπημα πιστεύω είναι μονόδρομος, θα βασανιστείς διαφορετικά..
Γνώμη μου είναι να κρατήσεις το υπάρχων για sump αν γίνεται...
Αναπαραγωγή κωπήποδων πάλι είναι λίγο μπελάς, πρέπει να φτιάχνεις "τροφή", μπορεί από μια αναποδιά να σου ψοφήσουν όλα.. γενικά είναι μπελάς, αλλά αν θες να πειραματιστείς οκ!!
Πιο εύκολα μπορείς να κάνεις αναπαραγωγή μεγάλων ειδών αμφιπόδων, τα οποία είναι και μια χαρά τροφή, αλλά μπλέκεις πάλι
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 27-09-18, 20:33
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Ευχαριστώ και πάλι για τις συμβουλές,
Όσον αφορά το DIY ομολογώ πως πρέπει να το ψάξω...
Τώρα κατά τα άλλα ο εξοπλισμός κατά κύριο λόγο θα είναι hang on back συνεπώς το τωρινό ενυδρείο θα το μετατρέψω σε refugium ελεύθερα αφού δεν θα χρειαστεί να βάλω εξοπλισμό μέσα . Στην ουσία θέλω να το τρέχω σαν δεύτερο ενυδρείο, άρα θα έχει aquascape ώστε να είναι εμφανίσιμο... Μέσα θα ήθελα να υπάρχει αρχικά κάποια άλγη,chaeto μάλλον η οποία θα φωτίζεται από το ενσωματωμένο φωτιστικό του ενυδρειου.
Για τα κοπηποδα γνωρίζω ότι θέλουν καλή προσαρμογή... Κατά τα άλλα αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχουν αποικίες τέτοιων οργανισμών. Βασικά έλεγα να δοκιμάσω και αμφιποδα και κοπηποδα...
Τέλος στο ιδιότροπο αυτό refugium θα ήθελα να τοποθετηθούν οργανισμοι όπως αχινοί ή μεγάλοι ερημίτες κλπ που θα προκαλούσαν αναστάτωση στο κυρίως ενυδρείο...
Τώρα άμα πάω με έτοιμο ενυδρείο θα αγοράσω έτοιμο overflow . Αν πάλι φτιάξω μόνος μου ενυδρείο τότε θα το τρυπήσω ...
Τώρα για την αντλία επιστροφής τελικά αυτό που έλεγα μάλλον δεν θα δουλεψει άρα θα πρέπει να αγοράσω..

Ερώτηση, ξέρει κανείς αν όσον αφορά την άλγη και τα αμφιποδα του refugium υπάρχει Κ μεσογειακή λύση? Υπάρχουν τέτοια στην θάλασσα μας και που συναντώνται?

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 28-09-18, 06:20
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Αν πας σε diy που σου το προτεινω για πολλους λογους μπορει ολη την δουλεια (κολλημα ,τρυπημα) να στην κανει ο τζαμας με μια επιβαρυνση γυρω στα 20 ευρω ηταν σε μενα και εβαλε και την σιλικονη, αν σκεφτεις οtι κοστιζει 5-10 ευρω η σιλικονη τοτε δεν υπαρχει λογος να το κολλησεις εσυ
Με το diy εχεις το πλεονεκτημα επισης οτι το καλοκαιρι μπορει να το εχεις τελειως ξεσκεπαστο για να μην ζεσταινεται (το ετοιμο εχει καπακι αρα δεν ειναι 100% ξεσκεπαστο) και επισης μπορεις και πιο ευκολα να βαλεις και να στερεωσεις ανεμιστηρες
Με το diy εχεις μεγαλυτερη ευκολια να βαλεις οτι led φωτισμο θελεις απο αγοραστο μεχρι diy
Ωραια ιδεα να εχεις το παλιο σαν ενυδρειο ενω θα ειναι refugium
αλλα δεν ξερω αν ειναι απαραιτητο να υπαρχει refugium ,την μεγαλυτερη χρησιμοτητα του εγω βρισκω οπως και στο sump την αυξηση των λιτρων του ενυδρειου (το sump επισης κρυβει τον εξοπλισμο που ειναι παρα πολυ καλο αυτο)
Το τρυπημα πιο απλο , πιο οικονομικο και πιο αποτελεσματικο θα ελεγα
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 28-09-18, 09:59
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Θα σου συνιστούσα να μην βάλεις τίποτα hang on, εκτός αν τον έχεις έτσι τον εξοπλισμό σου ήδη αγορασμένο...
Αν το κάνεις refugium το τωρινό σου ενυδρείο, αναγκαστικά θα πρέπει να βάλεις εξοπλισμό μέσα, που θα σου κυκλοφορεί το νερό στο κυρίως ενυδρείο.. εκτός αν το έχεις δίπλα στο κυρίως ενυδρείο και έχουν την ίδια ακριβώς στάθμη νερού...
Γενικά με μπερδεύεις λιγάκι στο πως το σκέφτεσαι... Πες αναλυτικά τι σκέφτεσαι να φτιάξεις για να σε βοηθήσουμε...
Chaeto δεν ευδοκιμεί στο μεσογειακό.. υπάρχουν μεσογειακές άλγες που μπορούν να ευδοκιμήσουν, αλλά χρειάζονται ισχυρό φωτισμό, χαμηλές θερμοκρασίες και όχι απότομες αλλαγές.. Μπορείς να βάλεις τα ζωντανά αυτά που λες και να γίνει όμορφο... Επίσης αν μπορείς να κρατήσεις τις παραπάνω παραμέτρους, θα έχεις και τον πιο εύκολο τρόπο για μηδέν νιτρικά/φωσφορικά, όσο και να ταΐζεις...
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 28-09-18, 20:19
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή Τhe Med Build

Οκ λοιπον θα σας το περιγραψω ακριβως οπως το σκεπτομαι
Ας αρχισουμε απο πανω προς τα κατω
αρχικα εστω ενυδρειο 260λ το οποιο θα αποτελειται
απο αμμο μαζεμενη απο θαλασσα
πετρες με αλγη κλπ απο Μεσογειο και πανω σε αυτες μπολικος νεκρος κοραλλοβραχος για βιολογια...
Επειτα,
Α.κρεμασμενα απ΄εξω αυτα:
1. σκιμμερ http://www.petsupermarket.gr/2930/%C...--1850-lh.html
2. ανεμηστηρια (ηδη υπαρχει)http://www.petsupermarket.gr/2892/%C...-7w-large.html
Β.εξοπλισμος εντος:
1. Φιλτρο-αντιδραστηρας (ηδη υπαρχει)
http://www.petsupermarket.gr/3102/%C...%82-300lt.html
2. Κυκλοφορια
http://www.petsupermarket.gr/9317/%C...ebao-rw15.html
αυτος + αυτον που τωρα χρησιμοποιω τωρα http://www.petsupermarket.gr/5976/%C...mp-cp2-4w.html
3.θερμομετρο http://www.petsupermarket.gr/9821/%C...ermometer.html

τωρα προχωραμε στο υπαρχων 60λ που θα χρησιμοποιηθει ως ρεφυγιουμ
διαθετει φωτισμο κ σκιμερ. Θα μπουν
http://www.petsupermarket.gr/9320/%C...o-dcs5000.html

http://www.petsupermarket.gr/9400/%C...nano-3152.html

Εντος αυτου θα υπαρχει αμμος,νεκρος κοραλλοβραχος .
Θα τοποθετηθει απο κατω απο το ενυδρειο.

Σκοπος ειναι να διατηρηθουν τα ακολουθα:

Clean up Crew

Astropecten jonstoni 1
Patella caerulea 5
clibanarius erythropus 9
Palaemon elegans 9
Στρείδι 1
Snails for the wall 5
Snails for the rock 5
Algae Snails 2 εννοω τα μεγαλα που βρισκονται εντος θαλλασης καλυμμενα με αλγη
Kοχυλια

Bottom Zone

actinia equina 5
Anemonia viridis 4
parablennius incognitus 2
Sabellastarte spp 1
Gobius Bucchichi 5

Mid-upper Zone

symphodus roissali 1
Thalasoma pavo 3
Coris julis 4
Chromis chromis 5
Serranus hepatus 1
Diplodus annularis 3
Sand smelt 9

Other


Posidonia Oceanica


Sump Inhabitants

Arbraxia lixula 1
chaeto algea,mangroves η κατι μεσογειακο ??
copipods n amphipods


YΓ: αν το παραεκανα πειτε το μου.
ΥΓ2:λεω μετα της κακοκαιριας να περασω μια βολτα απο την θαλασσα να δω τι καλουδια βγηκαν στα ρηχα...
ΥΓ3:Τελικα η σαλιαρα μου δεν ειναι σιγουρα parablenius incognitous....ωστοσο ουτε ophioblennius atlanticus μου κανει ....

Ο,τι μπορειται να μου πειτε,προτινεται,ρωτησετε....
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 28-09-18, 22:09
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Λοιπόν, ξεκινάω...
Πέτρες με άλγη βάλτες από πάνω γιατί διαφορετικά θα λιώσει η άλγη και θα γεμίσεις αμμωνία/νιτρικά.. Πέτρες με άλγες, ανάλογα και τις άλγες, βάλε μόνο αν έχεις καλό φωτισμό και η θερμοκρασία του ενυδρείου σου είναι παραπλήσια της περιοχής που μάζεψες τις πέτρες.. Μην μαζέψεις πέτρες που έχουν σφουγγάρια, γιατί αν τις βγάλεις έστω και για λίγο σε επαφή με τον ατμοσφαιρικό αέρα, τα σφουγγάρια θα ψοφήσουν και θα έχεις θέεεεμα...
Το σκίμερ δεν το ξέρω, αλλά η ροή του είναι τεράστια για σκίμερ!!! Επίσης καίει αρκετά!! Δεν νομίζω να σε καλύψει!! Αν θες κοίταξε κάποια bubble magus, που είναι οικονομικά και αποδοτικά..
Το φίλτρο θα έλεγα να μην το βάλεις καθόλου, αλλά να φτιάξεις ένα διαμέρισμα στην αρχή με ενυδρειακό σφουγγάρι/βαμβάκι.. Η ροή του φίλτρου είναι πολύ μεγάλη για να βάλεις άνθρακα ή αντιφώσφορο μέσα!!! Βιολογικό υλικό δεν χρειάζεται να έχεις, οπότε δεν έχει κάποια χρησιμότητα...
Μην αγοράσεις κρεμαστά εξαρτήματα από την στιγμή που θα έχεις sump!!
Με τόση ροη από την αντλία, πρόσεξε την άμμο στο sump γιατί την βλέπω να μετακινείται προς το ενυδρείο!!!
Το σημαντικότερο κομμάτι του ενυδρείου, μιας και πας σε 260 λίτρα, θεωρώ οτι είναι πάντα η υπερχείλιση!! Θέλει την μεγαλύτερη σκέψη!! Αν τρυπήσεις το ενυδρείο υπάρχουν σχέδια ώστε να την φτιάξεις ασφαλή, λειτουργική και ΑΘΟΡΥΒΗ!!!
Αν πας σε εξωτερική, προσωπικά την θεωρώ ρίσκο και αν δεν έχει αυτόματο σύστημα να ρουφάει τον εγκλωβισμένο αέρα, θα κάνει και θόρυβο κάθε λίγο και λιγάκι...
Από τα 60 λίτρα, αν βγάλεις ένα διαμέρισμα που θα δέχεται το νερό στην αρχή και ένα διαμέρισμα που θα είναι η αντλία επιστροφής, θα σου μείνει ελάχιστος χώρος για refugium!! Αν θες να έχεις refugium, θα πρέπει να πας σε μεγαλύτερο sump
Τα ζωντανά που θες να βάλεις είναι πάρα πολλά!!! Οι ανεμώνες, μετράνε σαν ένα ανάλογα μεγάλο ψάρι να έχεις στο νου σου!! Με το σκίμερ αυτό και χωρίς ικανό refugium, ή θα λιμοκτονούν, ή θα πρέπει να πηγαίνουν οι αλλαγές νερού σύννεφο!!
Ποσειδωνία θα σου πρότεινα να μην βάλεις ακόμα!!
Η chaeto, το πολύ πολύ να σου διατηρηθεί μερικούς μήνες, δεν κάνει στο μεσογειακό, όπως και οι mangroves..
Μεσογειακές άλγες μπορείς να διατηρησεις ή και να σου αναπτυχθούν ανάλογα το φάσμα και την ένταση του φωτός σου..
Τα κωπήποδα θέλουν κλειστό σύστημα για να αναπτυχθούν και στο ενυδρείο δεν θα προλαβαίνουν από τα ψάρια σου καν...
Για τα αμφίποδα, περίπου το ίδιο θα έλεγα...

Τελειώνω λέγοντας οτι πλέον θα έχεις καμια 300ριά λίτρα νερού που διακαώς θα επιθυμούν να βρεθούν στο πάτωμά σου!!! Πρόσεξε την υπερχείλιση που θα βάλεις/φτιάξεις και την κατασκευή του sump!! Να μεριμνήσεις για την ασφάλεια, για να μην έχεις πλημμύρες... Ένα σαλιγκάρι να σου φράξει για δευτερόλεπτα ένα σωλήνα, με τα λίτρα νερού που μεταφέρουν οι αντλίες αυτές, σίγουρα θα υπαρχουν θέματα...
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 28-09-18, 22:35
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σας το παρακολουθώ εδώ και καιρό. Να ρωτήσω, θα υπάρξει πρόβλημα εάν χρησιμοποιήσω αντιφώσφορο ψιλής κοκκομετρίας σε σαμπ; Γιατί δεν ξέρω αν θα προλάβω να τους πάρω τηλέφωνο αύριο το πρωί πριν μου έρθει η παραγγελία (συγγνώμη αν βγαίνω εκτός του θέματος)
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 28-09-18, 23:55
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Λοιπον ευχαριστω για την απαντηση τα καλυψες ολα
παμε λοιπον ,
για τις πετρες με αλγη κυριως κοραλλινη,padovina pavonica k acetabularia acetabulum βρισκω....
σφουγγαρια δεν εχω δει
οσον αφορα τα ψαρια ειναι αφενος πραγματι πολλα , αφετερου αντε να τα βρεις κ να τα πιασεις....
τωρα για το 60λ , δεν σκοπευα να βαλω μεσα εξοπλισμο.... το θελω μονο refugium για να αποικησουν κυριως τα αμφιποδα.... Τωρα αν δεν ¨πιασουν¨.....
για chaeto δεν πολυψηνομουν ουτως η αλλως ....
πιο πιθανο να κανω ενα diy algae scrubber...
Τωρα παλι γιατι δεν θα κανει την δουλεια του το φιλτρο ως προς τον ανθρακα κ τον αντιφωσφορο??
η υπερχειλιση λγκ με τρυπα θα ειναι εκτος κ αν λειτουργησω ως display tank κ το 60λ...οποτε κ δεν θα χρειαζεται ...
Οσον αφορα τον εξοπλισμο θα το ψαξω περισσοτερο ...
Αν εχετε να μου προτινετε κατι για ανλτια επιστροφης,σκιμμερ, καλοδεχουμενο
ευχαριστω κ παλι για τις συμβουλες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σας το παρακολουθώ εδώ και καιρό. Να ρωτήσω, θα υπάρξει πρόβλημα εάν χρησιμοποιήσω αντιφώσφορο ψιλής κοκκομετρίας σε σαμπ; Γιατί δεν ξέρω αν θα προλάβω να τους πάρω τηλέφωνο αύριο το πρωί πριν μου έρθει η παραγγελία (συγγνώμη αν βγαίνω εκτός του θέματος)
Ευχαριστουμαι...


Τωρα για την ερωτηση σου ,φανταζομαι πως οχι αλλα καλυτερα να μιλησουν οι εμπειροτεροι

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimae : 28-09-18 στις 23:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 29-09-18, 06:14
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σας το παρακολουθώ εδώ και καιρό. Να ρωτήσω, θα υπάρξει πρόβλημα εάν χρησιμοποιήσω αντιφώσφορο ψιλής κοκκομετρίας σε σαμπ; Γιατί δεν ξέρω αν θα προλάβω να τους πάρω τηλέφωνο αύριο το πρωί πριν μου έρθει η παραγγελία (συγγνώμη αν βγαίνω εκτός του θέματος)
εγω το μονο θεμα που βλεπω με ψιλη κοκομετρια ειναι αν θα φευγει απο τις τρυπες της καλτσας ,γιαυτο αγοραζω χοντρη ,δεν βλεπω αλλο λογο
@ Dimae:
Σε θεματα sump k refugium δεν ειμαι ειδικος , αν και εχω sump που εφτιαξα με συμβουλες αλλων κι εγω , ο pagokoftis ξερει πολυ καλυτερα
Ψαρια θα βρισκεις ατελειωτα πιστεψε με με την μεγαλη αποχη (μπορει σε 10 λεπτα για πλακα να βγαλεις 20-30 ψαρια) κ παγιδες και θα πρεπει να διαλεγεις αμεσως ποια θα κρατας κ ποια θα ελευθερωνεις στην θαλασσα , γιατι αν μπουν στο ενυδρειο και τρυπωνουν αντε να τα βγαλεις μετα
Προσωπικα δεν μου αρεσουν ο κρεμαστος εξοπλισμος γιατι εκτος του οτι φαινεται πιο πολυ εχει αποδειχθει οτι ειναι λιγοτερο πρακτικος απ οτι τα εσωτερικα ,αλλα αυτα ειναι γουστα εσυ αποφασιζεις τελικα
Αθερινες δεν ειδα η κανω λαθος? Ειναι πολυ ωραια ψαρακια που πανε ολες μαζι κοπαδι και αστραφτουν οταν πεφτει φως πανω τους με μια ασημι λαμψη
Εχουν ενα ελαφρως πρασινοπο χρωμα με ασημι ,ειναι πολυ ομορφα
Πανε μονο στην επιφανεια, οποτε δεν κινδυνευουν απο αλλα μεγαλυτερα ψαρια που πανε στο βυθο
Μπορει να τις πιασεις με σηκωτη αποχη και μπορεις ανετα να βαλεις μια 20αρια αφου ειναι μικρα ψαρακια
Οι γαριδες απο πειρα οταν υπαρχουν γοβιοι, γυλοι αλλα κυριως καλογριες θα κρυβονται γιατι τις πειραζουν το κυνηγητα που κανουν οι καλογριες καποιες φορες και οι υπερκινιτικοι γυλοι που δεν αφηνουν τρυπα να μη ψαξουν και επισης οι γοβιοι αν τους βολεψει θα φανε και καμια εχουν μεγαλο στομα
Επισης οι γαριδες πηδανε καμια φορα εκτος ενυδρειου (μαλλον περισσοτερο οταν υπαρχουν ολοι αυτοι οι αλητες στο ενυδρειο)
Σκιμμερ οπως ειπε κ pagokoftis τα bubble magus ειναι πολυ καλα απο κριτικες που εχω δει στο ιντερνετ και δεν ειναι και τοσο ακριβα σε σχεση με αλλα
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 29-09-18, 08:51
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SweepingFish Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα σας το παρακολουθώ εδώ και καιρό. Να ρωτήσω, θα υπάρξει πρόβλημα εάν χρησιμοποιήσω αντιφώσφορο ψιλής κοκκομετρίας σε σαμπ; Γιατί δεν ξέρω αν θα προλάβω να τους πάρω τηλέφωνο αύριο το πρωί πριν μου έρθει η παραγγελία (συγγνώμη αν βγαίνω εκτός του θέματος)
Και 3-4 μέρες να μείνεις χωρίς αντιφώσφορο δεν υπάρχει πρόβλημα!! Πρόβλημα δεν θα έχεις, ίσα ίσα κάνει καλύτερη δουλειά, αλλά εξαρτάται από την κατασκευή των ριακτόρων σου...
-------------------------
Η αντλία επιστροφής που έγραψες, είναι μια χαρά!! Σκίμμερ θα σου πρότεινα τα παραπάνω, αν αποφασίσεις να δούμε μοντέλο..
Δεν καταλαβαίνω πως θα το λειτουργήσεις χωρίς sump, δεν χρειάζεται η αντλία τότε... Αν τα έχεις όλα κρεμαστά στο ενυδρείο είναι περιττή.. Μόνο αν βάλεις το refugium δίπλα στο ενυδρείο και πάιξεις με τις στάθμες μπορεί να λειτουργήσει!! Αν βάλεις την αντλία μέσα στο refugium, τότε θα χρειαστείς χώρο αρκετό!!
Μπορείς να κάνεις ένα σχεδιάγραμμα πώς το σκέφτεσαι για να βοηθήσουμε??
Μήπως θες κύριο ενυδρείο και refugium να είναι ξεχωριστά συστήματα?? να μην επικοινωνούν??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη pagokoftis : 29-09-18 στις 08:51 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 29-09-18, 10:13
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Καλημερα, ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις. Προλαβα να το αλλαξω τελικα και θα μου ερθει η χοντρη κοκκομετρια.
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 29-09-18, 15:14
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Αθερινες εχω βαλει στο στην λιστα (sand smelt) απλως πρεπει τωρα να δω τι θα αφαιρεσω για να μην υπερφορτωσω το συστημα ....
Αποχη θα παω να αγορασω .. εχω βρει κ το καταλληλο σημειο για ψαρεμα..
Τωρα, γαριδες ουτως η αλλως δεν βρισκω στην περιοχη που παω παροτι υπαρχουν rockpools.....
Τωρα το σκιμμερ αυτο πολυ μαρεσε αν ωστοσο που το βρισκουμαι τωρα αυτο εντος η εκτος Ελλαδος??...(καποιο λινκ καταστηματος η ιστοσελιδας πωλησης αν γινεται)
Ομολογω πως το να εχω ξεχωριστα τα συστηματα δεν το ειχα σκεφτει.
Μου αρεσε σαν ιδεα απο την αποψη οτι γλιτωνω το αγχος πλυμμηρας....
Ωστοσο μεσα σε αυτο θα μπορω απλως να διατηρω μερικα ειδη οπως ο αχινος που δεν τα θελω στο κυριως και να κανω καλλιεργεια αμφιποδων...
Επισης δεν θα μπορουν τα αμφιποδα να διοχετευονται στο κυριως ενυδρειο...
Μμ τελικα μηπως δεν το χρειαζομαι το ρεφυγιουμ?? μμμ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  42785678_281247546045694_1995561506460139520_n.jpg
Εμφανίσεις:  239
Μέγεθος:  30,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 30-09-18, 07:14
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Ψαρια μπορεις να ξεκινησεις να βαζεις απο καθε ειδος μερικα λιγα λιγα και μετα βλεπεις τι μπορεις να συμπληρωσεις
250 λιτρα ειναι μεγαλο ενυδρειο, δεν τα βλεπω υπερβολικα αυτα που θελεις να βαλει
Serranus hepatus ειναι η περκα ή χανος? και τα 2 ειναι κυνηγοι που τρωνε μικροψαρα και γαριδες αρα 100% δεν θα μεινει γαριδα με αυτο μεσα
Οι γαριδες βρισκονται σε καποια μερη που γεννανε κ μεγαλωνουν , ισως εκει να μην ειναι καλες οι συνθηκες για αυτες αρα πρεπει να ψαξεις και αλλου
Αν κανεις sump και το φτιαξεις σωστα ο κινδυνος πλημμύρας ειναι πολυ μικρος
Μερικοι κανουν sump στην πλατη του ενυδρειου ( εχουν ενα διαμερισμα πισω ή στο πλαι ) που ειναι 100% ασφαλες απο πλημμύρες και δεν φαινεται κιολας αφου χρησιμοποιουν αδιαφανες τζαμι για χωρισμα
Εχεις σκεφτει να το κανεις στην πλατη?
Τον αχινο πολυ τον φοβασαι! αν βαλεις καποιο μικρο ισως καποια μετακινηση σε μικρες πετρουλες να μπορει να κανει τιποτα αλλο!
Αν και τον περισσοτερο καιρο θα τον βλεπεις να κρυβεται σε καποια σπηλια ή κατω βραχους
Για τις καλλιεργειες να πω την γνωμη μου εγω δεν θα εκανα, πολυ μπελας για το τιποτα
Εγω θα κρατουσα το μικρο οπως ειναι και εκανα και το μεγαλο ή θα ειχα το μικρο σαν sump,αλλα οπως ειπα το sump στην πλατη ειναι 100% ασφαλες και σε γλιτωνει επισης απο δυνατες αντλιες αφου το νερο ειναι στο ιδιο υψος και επικοινωνουν με μια τρυπα στο διαχωριστικο τζαμι
Το μονο που θελει ειναι μεγαλυτερο πλατος (ή μηκος αν μπει στο πλάι κ οχι πισω) περιπου +15 εκατοστα
Σκεψου και αυτη την ιδεα, αν εχεις χωρο σε πλατος
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 30-09-18, 10:02
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Καλημερα,
ο σερανους που γραφω ειναι ο χανος αλλα δεν θα μπει οπως κ να εχει
Τον αχινο δεν τον θελω στο κυριως επειδη τρωει κορραλινη ....
Τωρα για σαμπ πλατης το ειχα σκεφτει αλλα τρωει χωρο στο ενυδρειο....
κατεληξα η να βαλω το υπαρχων ενυδρειο πισω του 260λ κ να παιξω με συγκοινωνουντα δοχεια...η να το βαλω στο ντουλαπι κ να τελειωσει η υποθεση ...
Το θεμα μου ειναι για την περιπτωση 1 ειναι το κατα ποσο γρηγορα θα κυκλοφορει το νερο...
Τις καλλιεργειες τις θελω επειδη αφενος βοηθουν στο καθαρισμα του νερου και αφετερου ειναι πηγη τροφης των ψαριων
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 30-09-18, 10:37
Το avatar του χρήστη pans3
pans3 Ο χρήστης pans3 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-11-2015
Περιοχή: εκεί στο νότο..
Μηνύματα: 195
Προεπιλογή

Όμορφη κατάσταση ετοιμάζεις φίλε! Αναμένω για την εξέλιξη!
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 30-09-18, 18:46
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pans3 Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμορφη κατάσταση ετοιμάζεις φίλε! Αναμένω για την εξέλιξη!
Σε ευχαριστω πολυ , προσπαθω να το κανω οσο καλυτερο γινεται!!!]

Μια απορια ποια αποχη ειναι καλυτερη για την περιπτωση μου:

https://www.e-campi.gr/alieia/apohes...li-mastro.html

https://www.e-campi.gr/alieia/apohes...val-03558.html

http://www.captainhook.gr/index.php?...roduct_id=1519
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 30-09-18, 20:25
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimae Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα,
ο σερανους που γραφω ειναι ο χανος αλλα δεν θα μπει οπως κ να εχει
Τον αχινο δεν τον θελω στο κυριως επειδη τρωει κορραλινη ....
Τωρα για σαμπ πλατης το ειχα σκεφτει αλλα τρωει χωρο στο ενυδρειο....
κατεληξα η να βαλω το υπαρχων ενυδρειο πισω του 260λ κ να παιξω με συγκοινωνουντα δοχεια...η να το βαλω στο ντουλαπι κ να τελειωσει η υποθεση ...
Το θεμα μου ειναι για την περιπτωση 1 ειναι το κατα ποσο γρηγορα θα κυκλοφορει το νερο...
Τις καλλιεργειες τις θελω επειδη αφενος βοηθουν στο καθαρισμα του νερου και αφετερου ειναι πηγη τροφης των ψαριων
Αν το βάλεις πίσω δεν έχει νόημα, καλύτερα να φτιάξεις πιο πλατύ το ενυδρείο και να κάνεις ένα χώρισμα με μαύρο τζάμι ή καλύτερα με μαύρο πλέξιγκλας, παρά να τρυπήσεις δύο ενυδρεία και να βασανιστείς με τις στάθμες...
Πρέπει να αποφασίσεις αν θα βάλεις όλον τον εξοπλισμό μέσα στο ενυδρείο ή αν θα κάνεις sump ή έστω φίλτρο πλάτης...
Τροφές θα ταίζεις αρκετές τα ψάρια οπότε δεν θα έχουν θέμα... Αν περιμένεις να καλλιεργείς αμφίποδα για να ταΐζεις τόσα ψάρια, θες 600λιτρο, όχι 60λιτρο... Νόμιζα ότι ήθελες από περιέργεια να δοκιμάσεις καλλιέργεια...
Όταν λες καθάρισμα του νερού τι εννοεις??
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 30-09-18, 21:48
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pagokoftis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν το βάλεις πίσω δεν έχει νόημα, καλύτερα να φτιάξεις πιο πλατύ το ενυδρείο και να κάνεις ένα χώρισμα με μαύρο τζάμι ή καλύτερα με μαύρο πλέξιγκλας, παρά να τρυπήσεις δύο ενυδρεία και να βασανιστείς με τις στάθμες...
Πρέπει να αποφασίσεις αν θα βάλεις όλον τον εξοπλισμό μέσα στο ενυδρείο ή αν θα κάνεις sump ή έστω φίλτρο πλάτης...
Τροφές θα ταίζεις αρκετές τα ψάρια οπότε δεν θα έχουν θέμα... Αν περιμένεις να καλλιεργείς αμφίποδα για να ταΐζεις τόσα ψάρια, θες 600λιτρο, όχι 60λιτρο... Νόμιζα ότι ήθελες από περιέργεια να δοκιμάσεις καλλιέργεια...
Όταν λες καθάρισμα του νερού τι εννοεις??
Εχεις δικιο...τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν θα ειχε νοημα να εχω αμφιποδα κ κοπηποδα...
Υποθετω πως απλως μου ειχε μεινει η λοξα απο τοτε που ηθελα να κανω ρεεφακι με μανδαρινους μεσα...
Στην δικια μου την περιπτωση θα ηταν σχεδον ανωφελο και κοστοβορο ...
Οσον αφορα το καθαρισμα του νερου ειχα διαβασει σε ξενη ιστοσελιδα οτι τρεφονται εκτος του φυτοπλαγκτον κ με detritus ... ξερω δεν ειναι ακριβως καθαρισμος του νερου ....
Λοιπον για το 60λ αποφασισα να το βαλω στο επιπλο κ μεσα να υπαρχουν:
DSB
Βραχος
σκιμμερ μαλλον buuble magus ποιο ομως και απο που ??
Α/Α
καποια πατεντα για algae scrubber (θα το δουμε αυτο)
και αντλια επιστροφης αυτην που ειχα πει
Για χημικη φιλτρανση αν οπως μου ειπατε να μην βαλω το εξωτερικο φιλτρο τοτε μπορω να χρησιμοποιησω το ενσωματωμενο κρεμαστο φιλτρο του 60λ
Ωστοσο απο φιλτρανση θα ειμαι καλα??
ποσο νεκρο βραχο να παρω (γιατι τραγανα γιοκ)
τωρα τα παραπανω απαιτουν διαμερισματα η μπορω και χωρις ????
Και τελος απο τα λινκ που εστειλα πριν ποια αποχη να αγορασω ?
Ευχαριστω και συγνωμη που γινομαι κουραστικος
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 01-10-18, 11:40
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimae Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις δικιο...τωρα που το ξανασκεφτομαι δεν θα ειχε νοημα να εχω αμφιποδα κ κοπηποδα...
Υποθετω πως απλως μου ειχε μεινει η λοξα απο τοτε που ηθελα να κανω ρεεφακι με μανδαρινους μεσα...
Στην δικια μου την περιπτωση θα ηταν σχεδον ανωφελο και κοστοβορο ...
Οσον αφορα το καθαρισμα του νερου ειχα διαβασει σε ξενη ιστοσελιδα οτι τρεφονται εκτος του φυτοπλαγκτον κ με detritus ... ξερω δεν ειναι ακριβως καθαρισμος του νερου ....
Λοιπον για το 60λ αποφασισα να το βαλω στο επιπλο κ μεσα να υπαρχουν:
DSB
Βραχος
σκιμμερ μαλλον buuble magus ποιο ομως και απο που ??
Α/Α
καποια πατεντα για algae scrubber (θα το δουμε αυτο)
και αντλια επιστροφης αυτην που ειχα πει
Για χημικη φιλτρανση αν οπως μου ειπατε να μην βαλω το εξωτερικο φιλτρο τοτε μπορω να χρησιμοποιησω το ενσωματωμενο κρεμαστο φιλτρο του 60λ
Ωστοσο απο φιλτρανση θα ειμαι καλα??
ποσο νεκρο βραχο να παρω (γιατι τραγανα γιοκ)
τωρα τα παραπανω απαιτουν διαμερισματα η μπορω και χωρις ????
Και τελος απο τα λινκ που εστειλα πριν ποια αποχη να αγορασω ?
Ευχαριστω και συγνωμη που γινομαι κουραστικος
Αφού θα το κάνεις sump σου προτείνω τα παρακάτω...

DSB θέλει μεγάλη επιφάνεια για να λειτουργήσει.. έχω δει να το βάζουν ακόμα και σε γλαστράκια, αλλά πιστεύω οτι δεν προσφέρει κάτι, παρά θα σου πιάνει χώρο.. Επίσης όπως σου είπα είναι επικίνδυνο με την ροή αυτή που θα έχεις να φεύγει άμμος στην επιστροφή και να καταστρέφεις και την αντλία μεταξύ των άλλων...

Βράχο, πάλι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί βάζουν στο sump, εκτός αν δεν είναι επιθυμητός στο κυρίως ενυδρείο... Βάλε στο κυρίως ενυδρείο όσο βράχο θες και θα είσαι κομπλέ... Αν θες να βάλεις πολύ λίγο, τότε βάλε κάποιο τούβλο στο sump, π.χ. Xport Bio, ώστε να κάνει δουλειά και να μη σου πιάνει και χώρο... Αν μπορείς, βρες μερικά πορώδη/ελαφριά κομμάτια και βάλε.. Θεωρώ περιττό να βάλεις νεκρό βράχο για reef ενυδρεία.. Αν έχεις αρκετό βράχο και ιδανικός να μην είναι δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα...

Σκίμμερ θα σου πρότεινα, Bubble Magus Curve A5 ή το Bubble Magus Curve 5.. το πρώτο είναι το τελευταίο μοντέλο και η διαφορά στην τιμή τους είναι πάρα πολύ μικρή... Από fish-street έχω αγοράσει δύο φορές, που έχει στοκ από Αγγλία, ώστε να γλιτώσεις φόρους, κόστος εκτελωνισμού κλπ...

Η αντλία επιστροφής σου είναι μια χαρά..

Μικρά φιλτράκια κάνουν για ενεργό άνθρακα.. για αντιφώσφορο καλύτερα κάποιο ριακτοράκι, αλλά αν πιάνουν τα χέρια σου, φτιάχνεις και ένα μόνος σου με μηδαμινό κόστος... Αν πας σε algae scrubber ή μινι refugium δεν θα χρειαστείς... Δεν έχω βάλει ποτέ σε ενυδρεία μου, μέχρι και 400 λίτρα και δεν είχα ποτέ τιμές φωσφορικών που να μου δημιουργούν πρόβλημα...

Α/Α -> άνθρακας, αντιφώσφορο?

Στο sump θα πρέπει να κάνεις διαμερίσματα.. Δεν ξέρω αν έχει γωνίες το ενυδρείο σου και σου είναι δύσκολο να κολλήσεις επιπλέον τζάμια.. Αλλά η γνώμη μου είναι να το αφήσεις για κάτι άλλο το έτοιμο το 60άρι και να φτιάξεις ένα καινούριο.. όσα sump γύρω στα 60-80 λίτρα έχω φτιάξει, δεν κόστισε κανένα πάνω από 20 ευρώ, οπότε πιστεύω από το να βασανιστείς, είναι ένα μηδαμινό κόστος..
Θα σου πρότεινα τα παρακάτω διαμερίσματα..
1ο μικρο διαμέρισμα όπου θα κατεβάινουν οι σωλήνες από το κυρίως ενυδρείο και θα χύνεται αθόρυβα το νερό..
2ο μικρό διαμέρισμα όπου θα υπερχειλίζει το νερό από το πρώτο και θα βάλεις σφουγγάρια και μια λεπτή στρώση από ενυδρειακό βαμβάκι για να σου καθαρίζει το νερό.. Ιδανικά σε ένα καλαθάκι, ώστε να μπορέις να το καθαρίζεις έυκολα.. Μπορείς να παίξεις και με κάλτσες στο πρώτο διαμέρισμα, αλλά δεν το πολυπροτείνω..
3ο διαμέρισμα το σκίμμερ.. και τα φίλτράκια
4ο διαμέρισμα ένα χώρο με βράχο και ισχυρό φως από πάνω του, όπου θα είναι για δημιουργία και ανάπτυξη άλγης, κάτι σαν μικρό refugium.. Ιδανικά θα αποκλείσεις το φως από τα υπολοιπα διαμερίσματα καθώς και από πάνω για να μη σου γεμίζει όλο το sump με άλγες.. Αν το φτιάξεις θα σου πω πως να το κάνεις.. Είναι ο πιο τεμπέλικος τρόπος να αποκτήσεις άλγες και να ξεχάσεις νιτρικά και φωσφορικά.. Μπορείς φυσικά να φτιάξεις σε αυτό τον χώρο algae scrubber ή κάτι άλλο...
5ο διαμέρισμα αρκετό χώρο για την επιστροφή, καθώς τα λίτρα που θα κατεβάζεις θα είναι αρκετά...

Αν κάνεις αλλαγές νερού τακτικά και ταίζεις συνετά, μπορεί να μην χρειάζεσαι το μινι refugium.. Αν έχεις ισχυρό φωτισμό στο κυρίως ενυδρείο, μοιραία θα σου γίνουν οι βράχοι λίγο σαν refugium Προσωπικά μου αρέσει.. Αν φωτίζεις απλά ικανοποιητικά δεν θα έχεις θέμα.. Αν φτιάξεις το μινι refugium, ότι ωσφορικά/νιτρικά θα απορροφούνται εκεί και θα είσαι κομπλέ.. Το refugium θέλει χαμηλές θερμοκρασίες, το πολύ μέχρι 24-25.. αν μπορέις να τις κρατήσεις εκεί θα είσαι κομπλέ όλο τον χρόνο, αν σου ξεφύγουν παραπάνω τους ζεστούς μήνες, θα σταματήσει να αναπτύσσεται και θα αρχίσει να λιώνει, με αποτέλεσμα νιτρικά/φωσφορικά και δημιουργία άλλων αλγών, κυρίως στα τζάμια κλπ κλπ..
Επίσης έχω διατηρήσει μεγάλα ενυδρεία, μόνο με refugium, χωρίς σκίμμερ, είτε στο sump είτε στο κυρίως ενυδρείο, όπου όσο και να τάιζα νιτρικά/φωσφορικά ήταν πάντα μηδέν... Εσύ επιλέγεις...

Αποφάσισε επίσης τι υπερχείλιση θα κάνεις, κρεμαστή ή τρύπημα..
Αυτά.. ελπίζω να σου ξεδιάλυνα λίγο το τοπίο
καλή συνέχεια..
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 01-10-18, 12:40
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Η αποχη πρεπει να ειναι σηκωτη δηλ δεμενη με σχοινι (οχι χοντρο, λεπτο κ σχετικα δυνατο) καλυτερα κ οχι με κονταρι για να μην φοβουνται τα ψαρια και επισης οσο μεγαλυτερη σε πλατος τοσο καλυτερα για να μην προλαβαινουν να φευγουν εξω μολις αρχιζεις και την τραβας
Η Νο 3 ειναι η καλυτερη , την δενεις με σχοινι και ριχνεις στα μεσονερα, πετας ψωμοτυρι ή οτι εχεις μυδια , ψαρι κτλ και μολις μαζευτουν απο πανω σηκωνεις
Αλλα και με τις αλλες υπαρχει περιπτωση να πιασεις ειδικα αθερινα αλλα καλογριες και κεφαλοπουλα πολυ δυσκολα μονο με την Νο 3 πιστευω
@ pagokoftis
Νιτρικα με λιγη ζαχαρη εχω ακουσει οτι τα ριχνει ισχυει ?
Παντως 3 χρονια τωρα με θαλασσινα μονιμα εχω νιτρικα περιπου 50
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 01-10-18, 22:16
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Έχω δοκιμάσει τα πάντα για νιτρικά σε ενυδρείο χωρίς άλγες!! Ζάχαρη, ξύδι, βότκα, NoPoX, συνδιασμούς κλπ...
Έχω καταλήξει οτι όλα δουλεύουν, αρκεί να μην γίνονται γρήγορες κινήσεις...
Αυτό είναι που δημιουργεί προβλήματα με κυανοβακτήρια κλπ.. Δεν είναι απόλυτο φυσικά...
Προσωπικά και με απλή ζαχαρίτσα, έχω διατηρήσει νιτρικά μηδέν και φωσφορικά πολύ χαμηλά.. Όταν έπιασαν οι ζέστες, στο ενυδρείου του ανηψιού μου, οι πράσινες άλγες σταμάτησαν να αναπτύσσονται, και άρχισαν να αποκολλώνται από τους βράχους... ¶ρχισα να τις βγάζω σιγά σιγά, ξεκινώντας σιγά σιγά προσθήκη ζάχαρης.. Δεν παρατήρησα ποτέ νιτρικά μέχρι τώρα.. Ίσως να έφτασαν για μία δυο βδομάδες 2-3ppm maximum!!
Έχω μια αυτόματη ταΐστρα που έχει 25 θέσεις για φαγητό και μια φορά το μήνα περίπου ξαναγεμίζω δόση ζάχαρης...
Ελπίζω τα βακτήρια να την καταναλώνουν όλη και να μην μένουν τίποτα επιβλαβή στοιχεία μέσα στο νερό... Επίσης σε σχέση με τα υπόλοιπα ματζούνια, θεωρώ την ζάχαρη πιο φυσικό υλικό...
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 01-10-18, 22:44
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Λοιπον παιδια πραγματικα ευχαριστω για την υπομονη σας . Οι απαντησεις με βοηθησαν παρα πολυ ...
Αναλυτικοτερα,σκιμμερ,αντλια επιστροφης οπως τα ειπαμε
τωρα για σαμπ θα ηθελα διαστασεις για να παω να φτιαξω ενα. Το ενυδρειο θα ειναι 120 μηκος με 46 ποντους πλατος....
Τα διαμερισματα θα τα κανω οπως ειπαμε, μπορει να παιξει καμμια αλλαγη θα το δω αυτο στην πορεια...
σκεφτομουν επειδη θελω να αξιοποιηθει το ενυδρειο να μπει ενα σαμπ για εξοπλισμο οπως ειπαμε και διπλα το ενδρειο μονο για refugium. Λογικα πρωτα θα περνα το νερο απο το ρεφ κ υστερα θα μπαινει στο εξοπλισμο... θελω αποψεις εδω...
υπερχειληση μαλλον κρεμαστη αλλα δεν το βεβαιωνω κιολας
τωρα αυτο με την ζαχαρη αν γινεται μπορουν να παρατεθουν πληροφοριες για το πως δουλευει , πως φτιαχνεται κλπ...
Φιλε @pagokoftis αυτο που προτινεις για την αλγη ακουγεται κ ευκολο και χρησιμο πολυ μου αρεσε.....
ΥΓ: Α/Α=Αυτοματη Αναπληρωση
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Η αποχη πρεπει να ειναι σηκωτη δηλ δεμενη με σχοινι (οχι χοντρο, λεπτο κ σχετικα δυνατο) καλυτερα κ οχι με κονταρι για να μην φοβουνται τα ψαρια και επισης οσο μεγαλυτερη σε πλατος τοσο καλυτερα για να μην προλαβαινουν να φευγουν εξω μολις αρχιζεις και την τραβας
Η Νο 3 ειναι η καλυτερη , την δενεις με σχοινι και ριχνεις στα μεσονερα, πετας ψωμοτυρι ή οτι εχεις μυδια , ψαρι κτλ και μολις μαζευτουν απο πανω σηκωνεις
Αλλα και με τις αλλες υπαρχει περιπτωση να πιασεις ειδικα αθερινα αλλα καλογριες και κεφαλοπουλα πολυ δυσκολα μονο με την Νο 3 πιστευω
@ pagokoftis
Νιτρικα με λιγη ζαχαρη εχω ακουσει οτι τα ριχνει ισχυει ?
Παντως 3 χρονια τωρα με θαλασσινα μονιμα εχω νιτρικα περιπου 50
Ναι οντως φαινοταν ειδανικη απλα προβληματιζομαι επειδη δεν εχει βαθος...
τι λες??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimae : 01-10-18 στις 22:44 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 02-10-18, 06:05
Το avatar του χρήστη michalos
michalos Ο χρήστης michalos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-10-2016
Περιοχή: ΡΕΘΥΜΝΟ
Μηνύματα: 415
Προεπιλογή

Καλημερα, ποση ειναι η δοσολογια για την ζαχαρη?
στα 105+25 sump=130 λιτρα μικτα ποση χρειαζεται?
Και καθε ποτε βαζω? Επισης ειναι σταθερη η δοση ή αυξανει σταδιακα?
Η αποχη εννοεις ειναι σχεδον επιπεδη? οταν την σηκωσεις μαζευει σαν καλαθι και κλεινει μεσα τα ψαρια οπως ανεβαινει επανω
Με ενα κονταρι δεμενη ειναι ακομα πιο βολικη
Δες εδω πως δουλευει
Αυτοι δεν βαζουν καν δολωμα και επιασαν ψαρια , φαντασου να εβαζαν και δολωμα τι θα γινοταν
https://www.youtube.com/watch?v=u6qhe4K_TO8
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 02-10-18, 08:44
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimae Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπον παιδια πραγματικα ευχαριστω για την υπομονη σας . Οι απαντησεις με βοηθησαν παρα πολυ ...
Αναλυτικοτερα,σκιμμερ,αντλια επιστροφης οπως τα ειπαμε
τωρα για σαμπ θα ηθελα διαστασεις για να παω να φτιαξω ενα. Το ενυδρειο θα ειναι 120 μηκος με 46 ποντους πλατος....
Τα διαμερισματα θα τα κανω οπως ειπαμε, μπορει να παιξει καμμια αλλαγη θα το δω αυτο στην πορεια...
σκεφτομουν επειδη θελω να αξιοποιηθει το ενυδρειο να μπει ενα σαμπ για εξοπλισμο οπως ειπαμε και διπλα το ενδρειο μονο για refugium. Λογικα πρωτα θα περνα το νερο απο το ρεφ κ υστερα θα μπαινει στο εξοπλισμο... θελω αποψεις εδω...
υπερχειληση μαλλον κρεμαστη αλλα δεν το βεβαιωνω κιολας
τωρα αυτο με την ζαχαρη αν γινεται μπορουν να παρατεθουν πληροφοριες για το πως δουλευει , πως φτιαχνεται κλπ...
Φιλε @pagokoftis αυτο που προτινεις για την αλγη ακουγεται κ ευκολο και χρησιμο πολυ μου αρεσε.....
ΥΓ: Α/Α=Αυτοματη Αναπληρωση
-------------------------


Ναι οντως φαινοταν ειδανικη απλα προβληματιζομαι επειδη δεν εχει βαθος...
τι λες??
Τι ύψος θα έχει η στάθμη του νερού στο κυρίως ενυδρείο?
Αν θες και το 60άρι δίπλα στο sump θα πρέπει να έχεις χώρο από κάτω από το ενυδρείο, τουλάχιστον όσο το ενυδρείο επάνω για να χωρέσουν και τα δύο!! Πες διαστάσεις που έχει το 60άρι!!
Πρώτα θα περνάει το νερό από το sump και μετά από το 60άρι..
Είναι φασαρία πάντως αυτό να ξέρεις, όλο δύσκολα βάζεις... Η λογική είναι οτι το τρυπάς και το ενώνεις με το sump, και έχεις και μια αντλία που το τροφοδοτεί με νερό και υπερχειλίζει στο sump.. όμως το μόνο διαμέρισμα που θα σου κρατάει στάθμη θα είναι η επιστροφή στο sump.. Εξ αρχής αυτό μας περιορίζει το ύψος του sump που θα είναι αναγκαστικά ίδιο με αυτό που έχει το 60άρι.. δεύτερον θα είναι λίγο ανάποδη η κατασκευή του sump...
Πάλι θα σου πρότεινα να φτιάξεις έστω μεγαλύτερο sump ακόμα και στο μήκος του ενυδρείου όπου θα υπάρχουν όλα τα διαμερίσματα και το refugium μέσα όπου το νερό θα περνάει από το ένα διμαέρισμα στο άλλο...
Αν επιμένεις γιοα το 60άρι θα σου φτιάξω ένα σχεδιάγραμμα πως να το ενώσεις...
Αποφάσισε και θα οσυ γράψω διαστάσεις...

Ρίχνουμε ζάχαρη στο ενυδρείο την οποία καταναλώνουν τα βακτήρια μαζί με νιτρικά και φωσφορικά και αυξάνεται ραγδαία ο αριθμός τους.. οπότε επιτυγχάνουμε μείωση νιτρικών/φωσφορικών... Σε 200 λίτρα ενυδρείο θα ξεκίναγα με 1/4 ή 1/8 της κουταλιάς γλυκού ζάχαρη καθημερινά και θα μέτραγα νιτρικά φωσφορικά μετά από μια βδομάδα και μετά από δυο βδομάδες.. Αν πέφτουν αργά θα άυξανα ΣΤΑΔΙΑΚΑ λίγο την δόση, μέχρι μισό κουταλάκι τη μέρα... και θα ξαναμέτραγα μετά από δυο βδομάδες... Όταν δεις και αρχίζουν και μηδενίζουν θα κόψεις λίγο την δόση και ξαναμετράς να δεις αν είσαι οκ... Γενικά δεν χρειάζεται να το παρακάνουμε, καθώς και το κυανοβακτήριο είναι βακτήριο και μπορέι να επωφεληθεί από τον άνθρακα και να μας γεμίσει το ενυδρείο... Τα γνωστά μας βακτήρια μπορούν να το ανταγωνιστούν σε φαγητό συνήθως, αλλά αν υπάρχει περίσσεια φαγητού...
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 02-10-18, 11:39
Το avatar του χρήστη pagokoftis
pagokoftis Ο χρήστης pagokoftis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2013
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 896
Προεπιλογή

Το παρακάτω είναι που σου προτείνω εγώ και από κάτω αυτό που θες να φτιάξεις εσύ...

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump1.jpg
Εμφανίσεις:  220
Μέγεθος:  40,0 KB

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sump2.jpg
Εμφανίσεις:  200
Μέγεθος:  50,8 KB
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 02-10-18, 21:59
Το avatar του χρήστη Dimae
Dimae Ο χρήστης Dimae δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2017
Περιοχή: Peiraious
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από michalos Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα, ποση ειναι η δοσολογια για την ζαχαρη?
στα 105+25 sump=130 λιτρα μικτα ποση χρειαζεται?
Και καθε ποτε βαζω? Επισης ειναι σταθερη η δοση ή αυξανει σταδιακα?
Η αποχη εννοεις ειναι σχεδον επιπεδη? οταν την σηκωσεις μαζευει σαν καλαθι και κλεινει μεσα τα ψαρια οπως ανεβαινει επανω
Με ενα κονταρι δεμενη ειναι ακομα πιο βολικη
Δες εδω πως δουλευει
Αυτοι δεν βαζουν καν δολωμα και επιασαν ψαρια , φαντασου να εβαζαν και δολωμα τι θα γινοταν
https://www.youtube.com/watch?v=u6qhe4K_TO8
Ναι το έχω δει το βίντεο...
Αυτήν θα πάρω...

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Λοιπόν το ενυδρείο θα είναι στο ίδιο στυλ με το vision 260.Δεν θα το φτιάξω εγώ παρά θα πω σε ειδικό ή θα το πάρω έτοιμο. Οι διαστάσεις του είναι 121 μήκος 46 πλάτος 64 ύψος. Τώρα κατέληξα σε ένα Σάμπ και καλό.
Απλά με αυτές τις διαστάσεις πως πρέπει να το φτιάξω ? Επίσης εχετε κάποια βάση να μου προτείνετε που να χώρα το Σάμπ και να αντέχει το ενυδρείο ?
Το ύψος του 60λ είναι 60 πόντους...
Το σχέδιο ήταν πολύ βοηθητικό. Έτσι θα πράξω για την κατασκευή του Σάμπ.
Μόνο θα ήθελα να μου πεις τι έχει το πρώτο διαμέρισμα γιατί δεν πολύ κατάλαβα.


Ευχαριστώ και πάλι για την βοήθεια και την υπομονή.

Στάλθηκε από το SM-J510FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dimae : 02-10-18 στις 21:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 02-10-18, 22:21
SweepingFish Ο χρήστης SweepingFish δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 02-06-2018
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 368
Προεπιλογή

Από ότι κατάλαβα στο πρώτο διαμέρισμα έχει μπλε σφουγγάρια και από κάτω ίσως βαμβάκι ή κάτι παρόμοιο ή στο ''άλλο άκρο'' ζάχαρη που είπε ο pagokoftis αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
120 Λιτρα μεσογειακό manolischania Μεσογειακό 101 27-06-12 22:32
Μεσογειακό.......πως??? vagosxxx Μεσογειακό 5 22-02-09 10:31
Μεσογειακό?? theofilos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 24-11-04 22:16
μεσογειακό 525 Μεσογειακό 17 05-11-04 17:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15867 seconds with 16 queries