Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-04-09, 19:36
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Το πρωτο 60 λιτρο ενυδρειο

Πληροφορίες

Διαστάσεις: 61 x 31 x 42 cm
Όγκος: 60 lit μεικτά
Κατηγορία: Το ψαχνουμε
Φυτά: 3 Vallisneria spiralis, 1 Anubia, 2 αλλα.
Ψάρια / ¶λλα είδη: 1 χρυσοψαρο, 2 θυλικά guppy, 2 Perl Gourami, 2 zebra
Διακοσμητικά υλικά (χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.): Υποστρωμα και χαλικι σε φυσικά χρωματα, 1 πετρα, 1 ξυλο.
Φόντο: Προς το παρον ο τοίχος
Φωτισμός: 1 λαμπά Day-Light 18 Watt
Διάρκεια φωτισμού: 10 ωρες.
Φιλτράρισμα: 1 εσωτερικό Pump Set Bioflow 280
Θερμοστάτης: 1 Heater 50 Watt
Λίπανση: Τetra Initial Sticks
Παροχή CO2: -

Παράμετροι:

pH: 8
Γενική σκληρότητα (GH): 13
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ): 12
Αμμωνία (ΝΗ3): 0
Νιτρώδη (ΝΟ2): 0
Νιτρικά (ΝΟ3): 2
Αλλαγές νερού: 1/4 του όγκου καθε εβδομαδα
Θερμοκρασία: 26-27 βαθμούς Κελισιου

¶λλες πληροφορίες:
Αυτο είναι το πρώτο μου ενυδρειο. Το ξέρω πως τα ψάρια δεν ταιριάζουν, αλλα τι να κάνω. Το χρυσοψαρο μου εμεινε από όταν αγορασα το ενυδρειο. Μου το εδωσε ο πετσοπας για να στρωσει το νερο. Δεν ηξερα τοτε. Τα γκαπι είχα ενα αρσενικό, αλλα μετα από 1,5 μηνα μου ψοφησε. Δεν ξερω γιατι και ετσι έμειναν τα 2 θυληκα που θα τα δωσω γιατι δεν με συγκινούν και πολύ σαν ψάρια. Τα 2 τα ζεμπρακια θα τα κάνω κοπαδακι.

Δειξτε λίγη επιείκεια και περιμενω προτάσεις για βελτιωση. Ηδη σκεφτομαι την αγορα κι αλλων φυτων γιατι έτσι μου φαίνεται πολύ αδειο.

Φωτογραφίες:









Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-04-09, 21:50
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ομορφο ενυδρειο! χαιρομαι που επελεξες τα αληθινα φυτα...τα "αλλα" που λες ειναι κρυπτοκορινες....
μου αρεσε πολυ η ριζα!!
αλλα με χαλαει λιγο η πετρα που δε δειχνει καθολου φυσικη...
απο εκει και περα...για το χρυσοψαρο ξερεις...δεν ειναι θεμα τι θα πουνε τα παιδια εδω (αναφερομαι στην "επιεικια" που λες)..αλλα οτι το ψαρακι σου δεν αρεσκεται σε τοσο υψηλη θερμοκρασια και μπορει να μεταφερει ασθενειες στα υπολοιπα ειδη...
τα γκουραμι σου γινονται μεγαλα ψαρια για τα 60 λιτρα δυστυχως....και θελουν και πιο μαλακο νερο...
τα ζεβρακια ειναι ομορφα ψαρια αλλα δε θα προτιμουσες την καθαρη μορφη τους και οχι τη μεταλλαγμενη που εχεις με το φωσφορουχο κοκκινο?
δες τη μορφη που εχεις εδω... http://www.aquarist.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-04-09, 11:30
Το avatar του χρήστη manolios
manolios Ο χρήστης manolios δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Λάρισα
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

πανέμορφο ενυδρείο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-04-09, 13:53
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τα καλά σας λόγια. Το ξερω πως η συνθεση των ψαριών δεν είναι η ιδανική. Γι' αυτο σκεφτομαι τώρα το Πασχα (που θα πέσει και το δωρο ) να προβω στην αγορα ενός μεγαλυτερου ενυδρείου (200-240 λιτρα) ωστε να γινει η κατοικια των γκουραμι (με μερικά ακόμα ψαρια, δεν εχω αποφασίσει ακόμα ποια), ωστε αυτό το 60λιτρο, αφου του αλλάξω διακόσμηση κτλ, να το κάνω κατοικια για το χρυσοψαρακι μου (λέω να βάλω ακόμα 1 θυληκό, αυτό που εχω είναι αρσενικό). Το ξερω και πάλι 2 χρυσοψαρα σε 60 λιτρα δεν είναι οτι καλύτερο, αλλά δεν θελω να το έχω μονάχο του. Επείδη οι συγκυριες το φεραν να είναι το πρώτο ψαρακι που είχα ποτε (και το καημενο πέρασε πολλά αν αναλογιστεί κανείς την ταλαιπωρία που εφαγε μέχρι να στρωσει το νερο) δεν θελω να το δωσω, αλλά να του προσφέρω ένα καταλληλο περιβάλλον για να περνάει καλά. Και για τα γκουραμακια να τα βαλω στο μελλοντικό μεγάλο ενυδρειο με πολλά φυτα και καλυτερο (οσον αφορα τη σκληρότητα) νερό, μαζί με ακόμα μερικά ψαρακια (εδω και πάλι θα χρειαστω τις προτάσεις των πιο εμπειρων του φορουμ).

Ευχαριστω και πάλι για τα καλα σας λόγια. Ακόμα μαθαίνω (κι απ' οτι καταλαβα και χιλια χρόνια να ασχολήσε με το χόμπι αυτο, πάντα κάτι θα υπάρχει για να μαθαίνεις).

Edit: Για όποια αλλαγή και εξελιξη στο/στα ενυδρεια θα σας κραταω ενήμερους με φωτογραφίες για να προσφέρετε πάντα τις πολύτιμες συμβουλές σας. Και πάλι ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-04-09, 14:29
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wcpaeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακόμα μαθαίνω (κι απ' οτι καταλαβα και χιλια χρόνια να ασχολήσε με το χόμπι αυτο, πάντα κάτι θα υπάρχει για να μαθαίνεις)
Καλησπερα!!Ολοι μας μαθαινουμε οσα χρονια και αν περασουν!
Σαν πρωτη προσπαθεια ειναι πολυ καλη και χαιρομαι που βλεπω καινουργια ενυδρεια που ειναι ολο και πιο ωραια και σωστα στημενα!! Να βαλεις περισσοτερα φυτα και οταν θεριεψουν θα ειναι πανεμορφο!! Θα συμφωνησω με τον Πανο οτι η πετρα που εχεις δεν φαινεται ωραια αλλα η ριζα σου ειναι ολα τα λεφτα!!Αν βρεις βαλε αλλη μια τετοια ριζα στη θεση της πετρας!! Το χρυσοψαρο σου καλο ειναι να το δωσεις (αληθεια δεν σου τρωει τα φυτα?) αλλιως (τωρα ειδα οτι δεν θες να το δωσεις) θα πρεπει να του φτιαξεις ενα ενυδρειο να ειναι μοναχο του η αν το κανεις μεγαλυτερο να βαλεις δυο.. Περασε τοσο ταλαιπωρια με το στρωσιμο τωρα ταλαιπωρειται με την υψηλη θερμοκρασια ... μη το παιδευεις κανε κατι γρηγορα!! Οσο για τα υπολοιπα ψαρια τα λες και μονος σου!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-04-09, 07:36
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Το πρωτο 60 λιτρο ενυδρειο + 200 λιτρα

Λοιπόν παιδια, τελικά καταληξαμε σε ένα σημειο. Απο την Δευτερα (13/4) πηγαίνω και αγοραζω ενα 200 με 240λιτρα ενυδρειο (πάντως σ' αυτα τα λίτρα στοχεύω). Θα το χτισω σιγα-σιγα, χωρις βιασύνη. Βασικά σκεφτομαι να το κάνω γκουραμο-ενυδρειο, δηλάδη πάει προς το βιοτοπικό η όλη φαση (καλά πριν από 5-6 μήνες δεν ήξερα τι θα πει ψαρι και τωρα χρησιμοποιούμε και ορολογία ). Σ' αυτο αρχικά θα κατοικήσουν τα 2 γκουραμακια μου και μετα θα δούμε τι θα προσθεσω (βασικά δεν θελω να ξεφύγω από την ποικιλία των γκουράμι, μιας και είναι ψαρια που μου εχουν κεντρισει πολύ το ενδιαφέρον και μ' αρέσουν πολύ). Οπότε θα ήθελα να τα προσομοιάσω οσο το δυνατον περισσοτερο στο φυσικό τους περιβάλλον (εδω θα ήθελα μια βοηθεια από τους πιο έμπειρους ). Δεν με ενδιαφέρει να προσθεσω και άλλα είδη μέσα στο ενυδρείο. Μερικά ψάρια από την ίδια οικογενεια μου είναι αρκετα.

Το ενυδρειο το 60λιτρο που βλέπετε πιο πάνω θα πάρει άλλη μορφή και θα αποτελέσει αρχικά τον κάτοικο του χρυσοψαρου μου. Θελω να του δωσω και παρεα, αν και ξερω οτι τα 60 λιτρα δεν επαρκουν. Αλλα θέλω να τον εχω βασιλιά (παιδια το χρυσοψαρο το εχω από αρχές Γενάρη και, αμα θελετε το πιστευετε, με αναγνωρίζει, ξέρει πότε θα το ταίσω, πότε θα του κάνω χάδια, θέλω να πώ πως δεν έχει την ίδια συμπεριφορά με όλες τις συνθήκες και καταστάσεις. Καταλάβαίνει. Ε, μετά πώς να το αποχωρηστώ? Πείτε μου.

Ξερω οτι τα "πρηζω" λιγάκι στους παλαιότερους και έμπειρους πάνω στο χόμπι αυτό, αλλά παρ΄όλ΄αυτα εχω απορίες (ξερω οτι εχετε απάντησει πολλές φορες σε αναγολα ερωτηματα, αλλα η κοινοτητα σας εδω είναι απίστευτη. Να ειστε καλά όλοι σας και το ιντερνετ που έχει φέρει τα πάνω-κάτω στο τομέα της ενημέρωσης και της επικοινωνίας). Εχω διαβάσει σχεδόν όλο το φόρουμ (καλά πολλοί από εσας αξιζουν ΟΣΚΑΡ (και όχι μόνο το ψάρι απαραίοτητα ) για τις πληροφοριες που παρεχετε. Αλλα θα ήθελα μια κατατόπηση οσον αφορα το όλο project που εχω στο μυαλο μου. Δεν θελω να κάνω βιαστηκες κινησεις και επιλογες.

Αυτα τα λίγα προς το παρον. Θα κρατήσω αυτό το thread (δεν μ' αρέσει να ανοίγω πολλά) για να σας ενημερώνω με όλες τις εξελιξεις και με φωτο (αν και είμαι άθλιος φωτογραφος ). Ετσι θα μπορεί να υπάρχει μια εξελιξη της πορείας και θα είναι συγκεντρωμένες όλες οι συμβουλές που θα δώσετε.

Υ.Γ.: Να κανω και μια χαζή ερωτηση, αυτη την ωραία μαγκια που κάνουν μερικοί με τις εικόνες που βγαίνουν σε java pop-up (και όχι απλά να παραθέτω λινκ) πως την κάνετα μέσα από το φόρουμ?? Γιατι όσο και να κοίταξα στις επιλογές του post δεν βρηκα κάτι.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
τα ζεβρακια ειναι ομορφα ψαρια αλλα δε θα προτιμουσες την καθαρη μορφη τους και οχι τη μεταλλαγμενη που εχεις με το φωσφορουχο κοκκινο?
δες τη μορφη που εχεις εδω... http://www.aquarist.gr/news/DyedFish/DyedFish.htm
Πάνο οταν πήγαμε και είδαμε για ψαρακια στο petshop δεν μου είχε περασει καν από το μυαλό πως μπορεί κάποια ψαρια να είναι και μεταλλαγμένα. Πες το αφελεια (εδω άλλα και άλλα είναι μεταλλαγμενα), αλλά δεν ήξερα. Απλώς μας έκανε εντυπωση (εμένα και την κοπέλα μου) το ζωηρό χρώμα τους και η τσαχπινάδα τους. Τα ατιμα είναι σκέτα ζωντόβολα και ακούραστα. Όλο τσαλιμάκια κάνουν. Οποτε καταλαβαίνεις, μας αρεσαν. Απο το μαγαζι δεν μας είπαν και πολλά για το τί είναι αυτο το ψαρι. Ουτε καν οτι πρέπει να ζουν σε κοπαδακι. Λάθη αρχαριου. Αλλά που θα πάει θα τα φερουμε στη σωστή μεριά τα πραγματα. Όπως ειπα και πιο πριν εχω ακόμα πολλά να μάθω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη wcpaeb : 12-04-09 στις 07:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-04-09, 11:55
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Elite EF-1000 250 λιτρα με επιπλο

Μετα από μια έρευνα αγορας πήρα διάφορες τιμές και κατεληξα ως την πιο συμφερουσαν στο εν λόγω ενυδρειο της Elite 250 λιτρα στα 350 ευρω με την βαση. Οι διαστασεις του είναι 1m (μήκος) x 0,428m (πλάτος) x 0,620m (ύψος). Ποια είναι η άποψη σας?? Βρηκα και το Juwel Rio 240 με βαση μου το δίναν στα 670 ευρω (και μάλιστα από πολύ γνωστό καταστημα της Θεσσαλονικη. Μου φάνηκε υπερβολική η τιμή).

Αυτό που δεν ξέρω είναι το υψος, μου φαίνεται πολύ ψηλό, μιας και θα βάλω τα γκουραμι μεσα. Θα προτιμούσα να είχε μηκος 1,20 μετρα. Εσείς τί λέτε?? Να προβώ στην αγορα ή έχετε υπόψιν σας κάτι καλύτερο από θεσσαλονίκη??
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 13-04-09, 13:00
tonisgr Ο χρήστης tonisgr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-12-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 258
Προεπιλογή

Γιατι δεν κοιτας καμια αγγελια εδω μεσα αν δινει καποιος κανενα καλο και στις διαστασεις που θες.
Πιστεύω τα παιδια εδω ειναι αξιόπιστα και δεν θα χεις πρόβλημα.
Εκτως και αν διαθέτεις χρημα και θες καινουριο
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-04-09, 17:42
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Elite 1200

Τελικά σήμερα παρηγειλλα το μοντέλο της Elite 1200. Χαρακτηριστικά:
ΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑ: 320 λίτρα
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ: 1208mm x 428mm x 640mm
μαζί με το έπιπλο του.

Πήρα και εξωτερικό φίλτρο και θερμαντήρα. Το περιμένω την Πέμπτη
Οπότε μετα το Πάσχα θα κάτσω με την ησυχια μου να ασχοληθώ με την επιλογή υλικών, φυτών, σχεδιασμού του ενυδρειου κτλ

Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
το πρωτο μου ενυδρειο Dionysia Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 21 27-09-09 17:42
Μπόλι για 70 λιτρο DIMITRIS72 Αρχάριοι γλυκού νερού 3 09-02-09 16:01
Την γνωμη σας για το πρωτο μου ενυδρειο !! abrous Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 7 10-05-07 11:58

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14846 seconds with 15 queries