Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-09-04, 17:51
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή Προφίλ χρήστη

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.
Βλέπω ένα καινούργιο συνάδελφο να κάνει μία ερώτηση. Δεν είμαι σε θέση να ξέρω την εμπειρία του. Αν έβλεπα κάποιον για παράδειγμα να μου λέει ότι έχει ένα χρόνο εμπειρία θα επιμείνω και θα τονίσω τον εξοπλισμό του. Αν δω ένα μήνα τότε δεν θα προχωρήσω αν δεν εξασφαλίσω ότι έχει πρώτα τις σωστές γενικές γνώσεις. Αν ρωτάει κάτι εξεζητημένο δεν του απαντάω μέχρι να πάρει τις, ας πούμε, προαπαιτούμενες γνώσεις.
Θεωρείται ότι κάτι πρέπει να γίνει προς αυτή τη κατεύθυνση ή όχι;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-09-04, 18:11
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

ρε συ νικολα και ποιος θα κρινει για το
ποιος/ποσο και σε ποιο τομεα εχει καποιος εμπειρια ???

μηπως πρεπει να διημιουργησουμε επιτροπη και να περασουμε ολοι απο εξετασεις ??????

λιγο ουτοπικη μου ακουγεται η προταση σου
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-09-04, 20:32
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από koulio
ρε συ νικολα και ποιος θα κρινει για το
ποιος/ποσο και σε ποιο τομεα εχει καποιος εμπειρια ???

μηπως πρεπει να διημιουργησουμε επιτροπη και να περασουμε ολοι απο εξετασεις ??????

λιγο ουτοπικη μου ακουγεται η προταση σου
Ο ίδιος με δήλωσή του. Δεν πάμε για κυνήγι μαγισσών αλλά όταν κάποιος βάζει μία ερώτηση πρέπει να έχεις και εσύ μία αφετηρία πώς θα απαντήσεις και σε τι. Όπως και μία περιγραφή του ενυδρείου του. Μία άμεση και γενική περιγραφή. Τουλάχιστο αυτός που θέλει να βοηθηθεί θα δώσει σωστή πληροφορία.
Και αυτό θεωρώ ότι είναι πανεύκολο και πρέπει (θεωρώ) να ζητηθεί από όλους όσους μπαίνουν.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-09-04, 21:25
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

νομίζω ότι κάνετε κάποιο λάθος.
το τί ξέρει αυτός που κάνει μια ερώτηση δεν νομίζω πως είναι θέμα που θα πρέπει να σας απασχολεί γιατί απλά αυτός που ρωτάει κάτι το κάνει για να μάθει. αν το ήξερε δεν θα ρωτούσε.
αυτός που απαντάει θα πρέπει να σας απασχολεί για το τι γνώσεις έχει και άν πρέπει να απαντάει.
όσο για τις γνώσεις που έχει ο καθένας δεν μετριέται με τον χρόνο διοτι μπορεί κάποιος να ασχολήται 6 μήνες, να διαβάζει, να ψάχνει όλη μέρα και να γνωρίζει περισσότερα απο κάποιον που έχει ενυδρεία πολλά χρόνια.
απο την άλλη πιστεύω ότι θεωρία και πράξη έχουν μεγάλη διαφορά και ο χρόνος παίζει σημαντικό ρόλο. πιστεύω λοιπόν ότι η εμπειρία παίζει σημαντικό ρόλο στην πρακτική γνώση ενός ενυδρειόφιλου και επειδή έχω διαβάσει πολλά θέματα απο αυτό το forum παλιά και νέα(μη σας πω σχεδον όλα απο αυτά που με ενδιέφεραν)πιστεύω οτι κάποια άτομα έχουν ξεχωρίσει για μένα για τις γνώσεις τους.
κάποια παιδιά που πρίν 3 μήνες(σ'αυτούς ανήκω και εγώ)δεν ξέρανε τι σημαίνει στρώσιμο νερού δεν μπορεί να βγαίνουν και να απαντάνε συνέχεια σε ερωτήσεις που νομίζουν ότι ξέρουν. έχω δεί πολλές φορές πολλούς να απαντάνε σε ερωτήσεις απο κάτω να διαψεύδονται και γενικά να υπάρχει ένα μπάχαλο στο μυαλό αυτουνού που θέλει να μάθει και να πάρει μια απάντηση.
δεν νομίζω πως εδω μέσα θα πάρει κανείς βραβείο αν απαντάει σε όλες τις ερωτήσεις. ας απαντάει λοιπόν κάθε ένας σε αυτό που ξέρει και αν δεν είναι σίγουρος ας κρατάει κάποιες Επιφυλάξεις και αν όντως απαντάει ας το λέει ότι "γράφω με Επιφύλαξη".
αυτή είναι η ταπεινή μου γνώμη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-09-04, 23:13
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Αυτό Δημήτρη για το ποιος απαντάει είναι άλλο θέμα. Και είναι πολύ δύσκολο σαν θέμα.
Όταν όμως κάποιος στήνει ένα απαιτητικό ενυδρείο χωρίς προηγούμενη εμπειρία πρέπει να - άποψή μου - να πάει πιο σιγά από κάποιον άλλο.
Εγώ προσωπικά θα ήθελα δίπλα στην ερώτηση να βλέπω το προφίλ που ΔΗΛΩΝΕΙ Ο ΙΔΙΟΣ για αυτόν. Δεν θέλω να ψάχνω για να δω αν αναφέρει το ενυδρείο του, δεν θέλω να ψάχνω αν αναφέρει τον εξοπλισμό του.
Όποιος θίγεται ας μην το βάζει.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πάει αλλού το θέμα. Είναι κάτι που γίνεται σε πολλά άλλα σημεία χωρίς να το θεωρώ κακό.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-09-04, 23:25
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Νομίζω ότι δεν είναι κακή ιδέα αυτή του Νίκου.
Αυτό θα βοηθούσε πιο πολύ αυτούς που ρωτάνε, για να μην παίρνουν απαντήσεις που πιο πολύ τους μπερδεύουν παρά τους βοηθούν...
Φυσικά δεν μπορεί να γίνει αυτό υποχρεωτικά...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-09-04, 01:11
asteris Ο χρήστης asteris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-02-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 265
Προεπιλογή

Ας δοθούν από τον admin τίτλοι "advanced member" σε κάποιους που αποδεδειγμένα κατέχουν την κάθε ενότητα και έχουν τις γνώσεις να απαντούν τεκμηριωμένα. Μπορούν να έχουν και ένα διακριτικό κάτω από το nick, δικαίωμα να διαγράφουν/διορθώνουν απαντήσεις τρίτων που θεωρούνται "επικίνδυνες" και να "επιπλήττουν" άσχετους που απαντούν χωρίς να γνωρίζουν καλά το θέμα.

Ας γίνει και ένα υπόμνημα για τους νέους χρήστες για το ότι απαντήσεις από τρίτους μπορεί να οδηγήσουν σε επικίνδυνες καταστάσεις και νομίζω φτάνει η καθοδήγηση, forum είναι όχι πανεπιστήμιο...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-09-04, 11:11
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από asteris
Ας δοθούν από τον admin τίτλοι "advanced member" σε κάποιους που αποδεδειγμένα κατέχουν την κάθε ενότητα
Μπορεί να έχουν τις γνώσεις αλλα δεν αρκεί και μόνον αυτό.
Θα πρέπει πρωτα απόλα να έχουν καλή συμπεριφορά και τρόπους.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-09-04, 11:48
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Δεν νομίζω οτι είναι απαραίτητο να χαρακτηριστούν οι χρήστες μιας και κάτι τέτοιο θα ήταν αρκετά δύσκολο. Το μόνο που δεν κινδυνεύει κάποιος πιστεύω σε αυτό το board είναι να πάρει λάθος απάντηση. Σε κάθε τέτοια περίπτωση πέφτουν οι άλλοι και τον "τρώνε" και αρχίζουν τα msgs το ένα μετα το άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-09-04, 12:31
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Μα ήμαρτον ρε Γιάννη είναι δυνατόν να είναι δύσκολο να χαρακτηρίσουν τον εαυτό τους; Και σε κάθε περίπτωση λέμε να υπάρχει το πεδίο ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΘΕΛΟΥΝ. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να καταλάβω γιατί το πηγαίνουμε το θέμα αλλού.
Η πρόταση είναι σαφής. Να δημιουργηθεί ένα πεδίο όπου εγώ να συμπληρώνω αυτά που θέλω για τον εαυτό μου. Ενυδρείο, περιγραφή, setup, χρόνο που λειτουργεί και προηγούμενη εμπειρία μου αν υπάρχει.
Αυτό εμένα θα με διευκόλυνε. Από εκεί και πέρα οι λοιποί χαρακτηρισμοί είναι άσχετοι και πάνε αλλού. Εμένα με ενδιαφέρει να βρίσκω κάποια πράγματα εύκολα για αυτόν ΠΟΥ ΡΩΤΑΕΙ.
Αν μπορείτε τοποθετηθείτε στο συγκεκριμένο ερώτημα. Αν θέλετε να βάλετε θέματα advanced αυτά πάνε μακριά και θέλουν ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ και εν πάσει περιπτώσει είναι για να κριθεί αυτός που απαντάει.
Επαναλαμβάνω. Θέλω με κάποιο τρόπο να παίρνω κάποια πληροφορία για αυτόν που ρωτάει.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-09-04, 13:12
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Νικο συγνώμη μα ισως να μην έγινα κατανοητός. Εγώ είμαι αρνητικός στον χαρακτηρισμό από κάποιο Admin του board για το επίπεδο του χρήστη.
Σαφέστατα και αυτό που λες, κάποια στοιχεία για τα ενυδρεία του κάθε ένα, το περιεχόμενο και κάποιες άλλες πληροφορίες που θα συμπληρώνονται από τον ΙΔΙΟ θα βοηθούσαν όλους. Έτσι κάθε φορά δεν θα μπαίναμε στην διαδικασία να ρωτάμε για το μέγεθος και το setup πριν απαντήσουμε σε ερωτήσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-09-04, 00:38
Husky_Jim Ο χρήστης Husky_Jim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-06-2003
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 315
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Husky_Jim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jpatou
Σαφέστατα και αυτό που λες, κάποια στοιχεία για τα ενυδρεία του κάθε ένα, το περιεχόμενο και κάποιες άλλες πληροφορίες που θα συμπληρώνονται από τον ΙΔΙΟ θα βοηθούσαν όλους. Έτσι κάθε φορά δεν θα μπαίναμε στην διαδικασία να ρωτάμε για το μέγεθος και το setup πριν απαντήσουμε σε ερωτήσεις.
Αυτό μπορεί να γίνει με την χρήση της υπογραφής....
__________________
Δημήτρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 15-09-04, 12:33
Theo Ο χρήστης Theo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: London
Μηνύματα: 182
Προεπιλογή

Μια εικονα χιλιες λεξεις

σαν καινουριος που ειμαι στο forum ειδα διαφορες ερωτησεις και διαφορες απαντησεις και πολλες φορες μου δημιουργηθηκε η απορια για τις γνωσεις αυτων που γραφουν.

Χωρις να θελω να προσβαλω κανενα θα βοηθουσε αν μπορουσαμε να δουμε φωτογραφιες απο τα ενυδρεια μελων του forum. Αν κανω μια ερωτηση και καποιος μου προτεινει μια λυση, θα ηθελα να ξερω αν ο ιδιος εχει καταφερει να κρατησει τιποτα ζωντανο στο ενυδρειο του χωρις να με ενδιαφερει και πολυ το οτι το ενυδρειο του ειναι 1000 λιτρα και το εχει εδω και 10 χρονια(αδειο)(Μην παρεξηγηθει κανεις. Δεν αναφερομαι σε κανενα προσωπικα).

Δεν θα ηταν καλα να υπηρχε μια συζητηση για να μπορουν τα μελη να παρουσιασουν τα ενυδρεια τους με φωτογραφιες αλλα να μπορουν να ακολουθουν και την εξελιξη του ενυδρειου?(πχ Ενυδρεια Μελων οπως στη αρχικη σελιδα του ΠΣΦΕ αλλα σε μορφη συζητησης) Δηλαδη οχι παρουσιαση του τυπου "Καλως ηρθα εχω Χ λιτρα ενυδρειο ....... με 30 ανεμονες" αλλα να μπορει να συμπληρωσει και οτι μετα απο 6 μηνες δεν εμεινε ουτε σαλιγκαρι ζωντανο. η οτι οι ανεμονες ειναι μια χαρα και εβαλε και 30 ψαρια ρατσας Υ.

Φυσικα καταλαβαινω οτι δεν εχουν ολοι digital camera αλλα πιστευω θα ηταν μια καλη αρχη. Μπραβο σε αυτους που ειχαν την υπομονη/γνωσεις να κανουν το δικο τους web-site.
Και να μην ξεχναμε οτι οι περισοτεροι ξεκινησαμε το hobby επειδη νομιζουμε οτι τα ενυδρεια look cool οποτε γιατι να μην το μοιραστουμε αυτο και με αλλους.

γνωμη μου παντα.

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 15-09-04, 20:44
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Λοιπόν - αν και τελικά απάντηση από αρμόδιους δεν δόθηκε - η δική μου τοποθέτηση είναι για μια άμεση πληροφόρηση για αυτόν που ρωτάει. Το προφίλ αυτού που απαντάει και αξιολόγησή του αυτό είναι δύσκολο και παίρνει πολλή συζήτηση.
Πάντως φαίνεται η πρόταση κατέληξε στον κάλαθο των αχρήστων.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 15-09-04, 20:48
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Λοιπόν - αν και τελικά απάντηση από αρμόδιους δεν δόθηκε - η δική μου τοποθέτηση είναι για μια άμεση πληροφόρηση για αυτόν που ρωτάει. Το προφίλ αυτού που απαντάει και αξιολόγησή του αυτό είναι δύσκολο και παίρνει πολλή συζήτηση.
Εδώ έχουν δωθεί απαντήσεις από άτομα που δεν έχουν καν ενυδρείο. Απαντήσεις επικίνδυνες που βλάπτουν τον φίλο που θα τις ακολουθήσει και φυσικά βλάπτουν το χώρο αυτό. Πρέπει να γίνει κάτι για αυτά τα άτομα όμως αυτό θέλει πολλή συζήτηση και προσπάθεια που θα πάρει τουλάχιστο χρόνο.

Πάντως φαίνεται η πρόταση κατέληξε στον κάλαθο των αχρήστων.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-09-04, 02:00
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

τι εγινε ρε παιδια?
η προταση που γινεται εδω ειναι μια πολυ καλη ιδεα, και κανενας απο τους αρμοδιους δεν εχει αποψη?
Ειναι κατι που θα διευκολυνει αυτους που θελουν να βοηθησουν πραγματικα τους υπολοιπους.Σε καθε ποστ ερωτησεις ενος καινουριου γινονται 10 ποστ που ρωτανε και βγαζουν με το τσιγκελι την συνθεση των ενυδρειων του.Και κοπο και χρονο θα γλιτωσουμε με αυτο το option.

Εκτος και αν η εν λογω κατηγορια ειναι μια κατηγορια φαντασμα χωρις καν moderator και δεν το εχεουνε δει ακομη.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-09-04, 02:21
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από husky_jim
Αυτό μπορεί να γίνει με την χρήση της υπογραφής....
.... κσθως και με ενα κλικ στο site του χρηστη (αν υπαρχει).

Χαρακτηρισμος απο εμας για το ποιοι ειναι καταλληλοι να απαντουν δεν γινεται - καποιους καταλληλους τους ξερουμε αλλά ισως αφησουμε καποιους που δεν ξερουμε αποξω, ή ακομα χειροτερα, ισως καποιοι που νομιζουν οτι ειναι καταλληλοι και δεν ειναι, να παρεξηγηθουν.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-09-04, 02:43
jpatou Ο χρήστης jpatou δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 11-05-2004
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - ΚΑΛΛΙΘΕΑ
Μηνύματα: 483
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jpatou
Προεπιλογή

Δεν νομίζω οτι στην υπογραφή μπορεί να μπούν όλα τα στοιχεία από όλα τα ενυδρεία που έχει ο καθένας γιατί τότε θα διαβάζουμε στα ποστ υπογραφές και όχι μηνύματα αφού κάθε υπογραφή θα πιανει 2+ σελίδες για κάποιον που έχει 2-3 κοινωνικά, φυτεμένα ενυδρεία.
Από την άλλη δεν νομίζω οτι όλοι εχουν website δικό τους.

Ισως θα ήταν το ποιό εύκολο να φτιαχτεί μια γενική κατηγορία "Προφίλ Χρηστών" οπου σαν θέμα ο καθένας από εμάς θα έβαζε το nickname του και θα περιέγραφε τα ενυδρεία του.

Αυτό ούτε αλλαγές στο phpBB προυποθέτει με hacks και άλλα συναφή ούτε τίποτα πολύπλοκο.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-09-04, 23:21
sps4ever(niktso) Ο χρήστης sps4ever(niktso) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-02-2003
Περιοχή: ΒΥΡΩΝΑΣ
Μηνύματα: 652
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Χαρακτηρισμος απο εμας για το ποιοι ειναι καταλληλοι να απαντουν δεν γινεται
Και το ξαναλέω τρίτη φορά τουλάχιστο (έχω αρχίσει και δοκιμάζω και το τσίπουρο είμαι από ταξίδι μπορεί να είναι και έξι αλλά διαίρεσα) ότι δεν θέλω να εντοπίσω τον έμπειρο. Θέλω να βλέπω το ενυδρείο, τον εξοπλισμό και την εμπειρία που δηλώνει ο χρήστης. Στο καινούργιο θα πω 80 λίτρα ανά δίσκο στο Μάριο θα του πω 30 στο δίσκο γιατί έχει εμπειρία και μπορεί να αντιμετωπίσει προβλήματα στην αρχή τους και όχι όταν ψοφήσουν οι δίσκοι. Δεν θέλω να χάνω την ώρα μου να ψάχνω σε παλιά post για να βρω το setup του (προφανές ότι χρειάζεται).
Αν τώρα πει ψέματα κακό του κεφαλιού του. Ούτως ή άλλως αυτούς που θέλουν να το παίξουν έμπειροι χωρίς να έχουν στήσει καν ενυδρείο δεν τους αντιμετωπίζουμε - άποψή μου - έγκαιρα και ούτε αποτελεσματικά - λογοκρισία ή επιθετικός σχολιασμός στις ανακρίβειες που έγραψαν ώστε να μην ξαναπατήσει ο κακόβουλος αλλά και να μην δυσφημιστεί το forum από αυτούς που θα τα διαβάσουν αλλά και να προστατευθεί ο νέος που θα τα διαβάσει.
Τέλος δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μία πρόταση αντιμετωπίζεται προσεγγίζοντας την κακόπιστα.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 25-09-04, 00:26
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Θα κάνω με την σειρά μου μια ανάλογη πρόταση χωρίς να ξέρω αν ειναι εφικτή.
Οποιος θα μπαίνει στο board για πρώτη φορά μαζί με το προφίλ να συμπληρώνει μια φόρμα του τύπου λίτρα ενυδρείου, ειδος ψαριών χρόνος ασχολίας με το χόμπι κλπ κλπ.
Αυτή η φόρμα θα μπορεί να σβυστεί έπειτα απο ενα εύλογο διάστημα η να παραμένει σαν ιστορικό στοιχείο και θα την αλλάζει ο χρήστης ανάλογα με την εμπειρια του που απέκτησε.
Ενα απο τα ζητούμενα θα ήταν να γλυτώναμε απο τις επαναλήψεις και να ρωτάμε και να απαντάμε στα ίδια πράγματα κάθε φορά.
Οι επαναλήψεις τρώνε πολύτιμο χρόνο και στους απλούς χρηστες αλλα και στους moderators.
Επειτα οι επαναλήψεις καταλαμβάνουν κατά την γνώμη μου άχρηστο χώρο
υπολείποντας της ουσιας.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-09-04, 16:55
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Συμφωνώ με την πρόταση του Γιάννη. Ακούγεται εφικτή & εύχρηστη.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-10-04, 23:26
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Ισως θα ηταν μια καλη ιδεα να υιοθετουσαμε τα avatar με φωτογραφιες ψαριων, ωστε να δειχνει στο προφιλ πιο ειναι το ειδος των ψαριων το οποιο αρεσει ή εχει μεγαλη εμπειρια πανω του ενα μελος.

Τι θα λεγατε?
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-10-04, 04:25
Το avatar του χρήστη inser
inser Ο χρήστης inser δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-04-2004
Περιοχή: Agia paraskevi
Μηνύματα: 256
Προεπιλογή

Συμφονω αλλα με σκοπους μονο διασκεδασης..Δεν πιστευω οτι χρησιμευει για αλλους σκοπους..μπορω να βαλω photo θαλασσιου ελεφαντα δεν σημαινει πως θα εχω γνωσεις για τον κυριο..
__________________
madagascar cichlids 1000l
paratilapia andapa + paretroplus menarambo
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 05-10-04, 00:02
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ισως θα ήταν το ποιό εύκολο να φτιαχτεί μια γενική κατηγορία "Προφίλ Χρηστών" οπου σαν θέμα ο καθένας από εμάς θα έβαζε το nickname του και θα περιέγραφε τα ενυδρεία του.
Το δουλευουμε με τον ahar - θα παρει λιγες μερες.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 13-10-04, 15:13
Vlachos Stamatis Ο χρήστης Vlachos Stamatis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2004
Περιοχή: Volos
Μηνύματα: 57
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην Vlachos Stamatis Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Vlachos Stamatis
Προεπιλογή Συμπεράσματα:

Διαβάζοντας όλα τα post’s εδώ κατάληξα στα εξής:

Α) θα βοηθούσε πραγματικά ο κάθε χρήστης να έχει ένα πλήρες προφίλ του καθώς και του ενυδρείο –ων του! Εκεί θα συμπλήρωνε τα στοιχεία του και τι εμπειρία έχει!
Θα μπορούσε να βάλει και φωτογραφίες από τα ενυδρεία του για όσους έχουν μηχανή, ή και ζωντανή αναμετάδοση από web camera. Έτσι δεν θα χάνουμε χρόνο με περιγραφές κτλ αλλά θα βλέπουμε κατευθείαν το πρόβλημα! Επίσης (μόνο για όσους έχουν και ηλεκτρονικά τεστ νερού κτλ) με τηλεμετρία θα μπορούσαν να εμφανίζονται αυτόματα όλες οι τρέχουσες μετρήσεις στο προφίλ του. Φωτογραφίες επίσης από τον χώρο που έχει το ενυδρείο, του σπιτιού του, της πόλης του, του εξοπλισμού της εταιρεία υδάτων της περιοχής, μία της Ελλάδος και μία του πλανήτη θα εκτιμηθούν δεόντως.

Β) ΔΕΝ μπορούμε να περιορίσουμε την δυνατότητα να απαντά κάποιος σε μια ερώτηση μόνο στους έμπειρους διότι πολύ απλά κάποιος αρχάριος μπορεί να έπεσε πάνω της διαβάζοντας χτες το βράδυ. Επίσης πολλές φορές τυχαίνει μια ερώτηση να μπορεί να έχει περισσότερες από μία απαντήσεις σωστές ή η απάντηση να εξαρτάτε από περισσότερους από έναν ειδικούς παράγοντες!

Γ) ο μόνος τρόπος να διαφυλάξουμε αυτόν που ρωτάει να πάρει την σωστή απάντηση είναι να κάνουμε τον κόπο όλοι να διαβάζουμε και να λέμε την γνώμη μας σε όλα τα post και όχι μόνο στα δικά μας άσχετα με το αν μπορούμε να απαντήσουμε τέλεια ή όχι. Έτσι κρίνοντας τα γραφόμενα εύκολα θα καταλάβεις τα σωστά.

Πείτε μου αν έχω άδικο στα συμπεράσματα μου!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-10-04, 15:52
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

Λοιπον να πω και εγω την γνωμη μου εδω
εαν καποιος κανει μια ερωτηση και ο απαντων δεν ξερει το setup του , πολυ απλα το ρωταει .
Γιατι αυτος που ρωταει δεν ειναι παντα νεος στο board και στο χομπυ αλλα δεν εχει και για παντα το ιδιο setup και εαν το ειχε γραψει καποτε τωρα ισως να μην ισχυει ( εαν κανω εγω μια ερωτηση που ειμαι σχεδον απο την αρχη του board μελος δεν θα πρεπει να πω και το setup του ενυδρειου μου οπως ειναι αυτη την στιγμη ; μιας και το αλλαζω συχνα ) .
Αρα εγω πιστευω οτι οταν κανει καποιος μια ερωτηση και ο απαντων δεν ξερει τιποτα για το ενυδρειο του , τοτε καλο θα ηταν να ζητησει περισσοτερες πληροφοριες .
Νομιζω πολυ κακο για το τιποτα , προσωπικη μου αποψη βεβαια .
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 28-11-04, 12:49
kangouras Ο χρήστης kangouras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2004
Μηνύματα: 153
Προεπιλογή

Θα μπορούσε να μπεί σα κανόνας στις θεμ. ενότητες αρχαρίων και οχι μόνο, μια φόρμα περιγραφής του ενυδρίου για το οποίο συζιτάμε , όχι τίποτα σπουδαία πράματα , λίτρα/είδος /χρόνος κλπ
Τώρα , για να παίρνει κάπποιος μια απλή απάντηση να χριάζεται ολόκληρο ημερολόγιο του ενυδρείου του δεν νομίζω οτι είναι και το πιο εύκολο , γιατί εντάξει να έχει 2 βδομάδες που ξεκίνισε ( δεν έχει και τόσοα πράγματα να περιγράψει ) αλλα κάποιος που το έχει 3 χρόνια και έχει και 27 είδη ασπονδύλων !!!!!!! καλήτερα, να μείνει με την απορία παρ'α να καθεται να γράφει ολόκληρη έκθεση
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09070 seconds with 12 queries