Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-05-11, 18:42   #1
Νέο ψαράκι!!!
marilouka
Junior Member
Εγγραφή: 06-05-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
marilouka Ο χρήστης marilouka δεν είναι συνδεδεμένος 06-05-11, 18:42
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους και καταρχήν συγχαρητήρια σ'αυτόν που το έφτιαξε.
Πριν 5 μέρες πήρα ένα χρυσοψαράκι. Είναι πορτοκαλί και έχει μαύρη ράχη, μια μαύρη βούλα στην μουρίτσα του και λίγο μαύρα πτερύγια. Στην αρχή το έβαλα σε γυάλα. ¶ρχισα να διαβάζω το φόρουμ και κατάλαβα ότι είναι εγκληματικό για το χρυσόψαρο να το βάλεις σε γυάλα. Έτσι, πήρα σήμερα ένα μικρό ενυδρίο. Το γέμισα με 15 περίπου λίτρα νερό εμφιαλωμένο. Έβαλα και ένα μέτριο φίλτρο και χαλίκι στην βάση. Το χρυσοψαράκι μου φαίνεται μια χαρά, απλά το μόνο που με απασχολεί είναι ότι ανεβαίνει στην επιφάνεια του νερού συχνά. Επίσης, το φίλτρο που φυσάει αέρα μέσα στο νερό το παρασύρει και δεν το αφήνει να κολυμπήσει με την ησυχία του. ¶σε κιόλας που ξεκολλάει συνεχώς και φυσάει όπου να'ναι μέσα στο νερό. Πρέπει να κάνω κάτι?
Το ξέρω ότι είμαι αρχάρια, αλλά please ας απαντήσει κάποιος να μάθω κι εγώ!!!!

Εγώ και ο νέος μου συγκάτοικος που τον αγαπώ πολύ σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων!!!
Εμφανίσεις: 9130
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-05-11, 19:23
Το avatar του χρήστη antonis1988
antonis1988 Ο χρήστης antonis1988 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-02-2011
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

μαριλουκα

αυτο που περιγραφεις εμενα δε μου μοιαζει με χρυσοψαρακι αλλα με platty μια εικονα θα μας βοηθουσε ολους

οσο για το φιλτρο στερεωσε το καλα στις βεντουζες του και μειωσε λιγο την παροχη του αερα του...

πες μας τι φιλτρο εχεις η ακομα καλυτερα κανε μια παρουσιαση του ενυδρειου σου...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-05-11, 19:33
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Καλησπέρα marilouka και καλώς μας ήλθες.

Καλή η κίνηση για το ενυδρειάκι, αλλά πιθανώς σύντομα να πρέπει να πάρεις μεγαλύτερο μιας και το χρυσόψαρο θέλει 40-50 λίτρα το ένα....

Προφανώς το ενυδρείο σου δεν είναι στρωμμένο, οπότε θα πρέπει να βάλεις άμεσα αγγελία για μπόλι. Μέχρι τότε, συχνές αλλαγές νερού με το απαραίτητο αντιχλώριο.

Από κει και πέρα, ή σήμερα από το http://www.petcumulus.gr/ ή αύριο από κανένα πετ-σοπ θα πρέπει να πας για σόπιν....

1. αντιχλώριο (κατά προτίμηση το seachem prime)
2. υγρά τεστ μετρήσεων

Θα πρέπει επίσης να διαβάσεις και τα υπομνήματα για τους αρχάριους που θα βρεις εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34 καθώς και τα αντίστοιχα υπομνήματα για τα χρυσόψαρα που θα βρεις εδώ http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24

Ότι άλλο χρειαστείς, τα παιδιά είναι εδώ.

ΥΓ.: Βγάλτο και μια φωτο.. αν είναι όντως πλάτυ όπως λέει ο Αντώνης, θα πρέπει να αγοράσεις και ένα θερμοστάτη και θερμόμετρο...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-05-11, 20:21
marilouka Ο χρήστης marilouka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 4
Smile

ευχαριστώ πολύ παιδιά!!! Δεν είναι platty, είδα φωτογραφίες στο ιντερνετ. Είναι χρυσόψαρο. Τι είναι το μπόλι? Ψάχνω στο φόρουμ να βρω και τίποτα...Αύριο θα βγάλω φωτογραφίες και θα ανεβάσω.
Το φίλτρο που έχω είναι mini το στερέωσα καλά, ελπίζω να μην ενοχλεί το ψαράκι μου...Ο τύπος στο pet shop μου είπε ότι κάθε μήνα αν αλλάζω το 1/3 του νερού του ενυδρίου είναι οκ. Είμαστε σοβαροί? Μου ακούστηκε πολύ!!! Ουφ! Έχω διαβάσει τόσα πολλά, έχω μπερδευτεί!!! πχ, όντως αλλάζουμε το 1/3 του νερού?Help!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-05-11, 20:34
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

καλησπερα,

κοιτα για να μπορεσει να ζησει ενα ψαρι σ ενα κλειστο συστημα θα πρεπει να υπαρχουν τα εξης

1)θερμοστατης για να διατηρει το νερο σε συγκεκριμενη θερμοκρασια
2)και το πιο σημαντικο φιλτρο.το ψαρι τοσο με τα περιττωματα του οσο και απο την αναπνοη ''αφηνει'' στο νερο αμμωνια η οποια ειναι παρα πολυ τοξικη και ευθυνεται για το 90% των θανατων στο ενυδρειο.τι κανουμε Λοιπον:
Υπαρχει μια ομαδα βακτηριων τα οποια μετατρεπει την αμμωνια σε νιτρωδη αλατα τα οποια και αυτα ειναι τοξικα.Ομως υπαρχει και δευτερη ομαδα βακτηριων η οποια μετατρεπει αυτα σε νιτρικα αλατα.
Για να μπορεσουν να αναπτυχθουν αυτα τα βακτηρια θελουν αμμωνια η οποια οδηγει στη γεννηση νιτρικων βακτηριων οπου κανουν τη δουλεια που θελουμε.
Ομως αυτο απαιτει χρονο περιπου 1 μηνα οποτε αν αφησεις το ενυδρειο σου οπως ειναι θα ζει το ψαρι μεσα σε αμμωνια(οτι χειροτερο) εως οτου αναπτυχθουν οι καταλληλοι οργανισμοι που αναφερω παραπανω.
Για το λογο αυτο υπαρχει η εξης λυση.παιρνουμε τη ''βρωμα'' που υπαρχει στα φιλτρα αλλων ενυδρειοφιλων που βρισκεται στα υλικα του φιλτρου και την βαζουμε στο νεο φιλτρο δινοντας ετσι τα ετοιμα βακτηρια που αποικοδομουν την αμμωνια.Αναλυτικα εδω.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=52253


Ολα αυτα θα τα βρεις και σε αρθρα εδω μεσα.στα ειπα γρηγορα γρηγορα

Τελος το χρυσοψαρο απαιτει πειρπου 40-50 λιτρα μινιμουν Οποτε δυσκολα τα πραγματα.Μην κοιτας ποσο θα ζησει αλλα το πως.Ετσι αν αγαπας το αθλημα και γενικοτερα τα ψαρια και φυσικα εχεις την οικονομικη δυνατοτητα ξεκινα μ ενα ενυδρειο 60 λιτρα.Στο λεω γιατι εχω φαει πικρες με γυαλες κλπ και στεναχωριομουν.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-05-11, 21:31
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Μαριλούκα καλοσώρισες και από εμένα.

Για τις αλλαγές που ρώτησες, 1/3 την εβδομάδα θα έλεγα εγώ και λίγα είναι για 15λιτρο ενυδρείο με χρυσόψαρο. (ακούγεται πολύ αλλά έτσι είναι τα πράγματα)

Πάντος και εμένα μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον το ψαράκι σου. Παράξενο χρυσόψαρο μου φαίνεται! Ελπίζω μόνο να μην έχει μουστάκια ...εκεί πραγματικά θα έχεις πρόβλημα!

Βάλε καμιά φωτογραφία να δούμε πως είναι.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-05-11, 03:04
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάντος και εμένα μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον το ψαράκι σου. Παράξενο χρυσόψαρο μου φαίνεται! Ελπίζω μόνο να μην έχει μουστάκια ...εκεί πραγματικά θα έχεις πρόβλημα!

Βάλε καμιά φωτογραφία να δούμε πως είναι.

που το περιεργο δλδ? εγω εχω ενα κιτρινο με μαυρο και βουλες και πτερυγια μαυροκιτρινα..
οπως και ενα πορτοκαλι οτι να ναι.. ποιος σας ειπε οτι τα χρυσοψαρα ειναι αυτα τα πορτοκαλι πλατια?
μπορει να εχει καποιο φancy ..

οσο για τα λιτρα που ειπε καποιος παραπανω για το καθε χρυσοψαρο.. οκ?
40-50 αν ειναι κανενα μεγαλο (τα νορμαλ χρυσοψαρα)
τα fancy φτανουν τα 15-17 εκατοστα το πολυ.. (φυσικα με ουρα τα ποιο πολλα οποτε αν την βγαλουμε τι μενει..??)

οποτε για να λεμε τι ενυδρειο θελει μην ακουμε χρυσοψαρο αντε βαλε 50 λιτρα..


δλδ αν εχει ενα callico που το πολυ να γινει 15 εκατοστα και τωρα ειναι π.χ.4 θελει 50 λιτρα ? μην λεμε οτι να ναι..


παιζει ρολο το τι ψαρι ειναι (μαρκα που λεμε
και τι μεγεθος θα παρει στο τελος.

υ.γ. το λαθος ολων ειναι ακουν χρυσοψαρα και νομιζουν οτι θα γινουν 40 εκατοστα..οπως τα απλα.

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα,

κοιτα για να μπορεσει να ζησει ενα ψαρι σ ενα κλειστο συστημα θα πρεπει να υπαρχουν τα εξης

1)θερμοστατης για να διατηρει το νερο σε συγκεκριμενη θερμοκρασια
καλα δεν διαβασες τι ψαρι εχει? χρυσοψαρο = κρυου νερου αρα δεν χρειαζεται θερμοστατης


Τελος το χρυσοψαρο απαιτει πειρπου 40-50 λιτρα μινιμουν Οποτε δυσκολα τα πραγματα.Μην κοιτας ποσο θα ζησει αλλα το πως.Ετσι αν αγαπας το αθλημα και γενικοτερα τα ψαρια και φυσικα εχεις την οικονομικη δυνατοτητα ξεκινα μ ενα ενυδρειο 60 λιτρα.Στο λεω γιατι εχω φαει πικρες με γυαλες κλπ και στεναχωριομουν.
διαβασε τι λεω παραπανω ***με τα μπλε γραμματα ..(μην προτεινετε κατι αν δεν ξερετε τι χρυσοψαρο ειναι.

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από antonis1988 Εμφάνιση μηνυμάτων
μαριλουκα

αυτο που περιγραφεις εμενα δε μου μοιαζει με χρυσοψαρακι αλλα με platty μια εικονα θα μας βοηθουσε ολους

δλδ τα χρυσοψαρα δεν εχουν βουλες η μαυρο χρωμα ?
δεν υπαρχουν μονο τα common goldfish ...
αυτο δλδ στην φωτο τι ειναι ?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  pearlscale_crown_calico_w270.jpg
Εμφανίσεις:  305
Μέγεθος:  15,9 KB  
__________________
the best...!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη achisael : 08-05-11 στις 03:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-05-11, 03:41
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

sorry ρε φιλε οκ.ενα λαθος εγινε στον θερμοστατη γιατι μιλησα για βασικο εξοπλισμο ενυδρειου.μη βαρατε οταν λεει καποιος τη γνωμη του γι αυτο ειναι το φορουμ να το συζηταμε και να δινουμε λυση σ αυτον που ανοιγει ενα θεμα.Εσενα δηλαδη τα 1700 ποστ σου ειναι ολα ενα κι ενα σωστα?

τελοσπαντων.οσο για την γυαλα αν εσυ θεωρεις οτι με 15 λιτρα θα ειναι οκ τοτε καλως.Η γνωμη μου περισσευει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
40-50 αν ειναι κανενα μεγαλο (τα νορμαλ χρυσοψαρα)
τα fancy φτανουν τα 15-17 εκατοστα το πολυ.. (φυσικα με ουρα τα ποιο πολλα οποτε αν την βγαλουμε τι μενει..??)
οποτε για να λεμε τι ενυδρειο θελει μην ακουμε χρυσοψαρο αντε βαλε 50 λιτρα..

δλδ αν εχει ενα callico που το πολυ να γινει 15 εκατοστα και τωρα ειναι π.χ.4 θελει 50 λιτρα ? μην λεμε οτι να ναι..

παιζει ρολο το τι ψαρι ειναι (μαρκα που λεμε
και τι μεγεθος θα παρει στο τελος.
υ.γ. το λαθος ολων ειναι ακουν χρυσοψαρα και νομιζουν οτι θα γινουν 40 εκατοστα..οπως τα απλα.
1)τα 15 εκατοστα ζουν σε 15 λιτρα?
2)Λες για 4 εκατοστα.Τα ψαρακια μεγαλωνουν οποτε θα φτασει καποια στιγμη τα 15
3)την ουρα τι την βγαζεις?
Αυτα απο μενα φιλικα παντα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquahobby : 08-05-11 στις 03:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-05-11, 03:46
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
sorry ρε φιλε οκ.ενα λαθος εγινε στον θερμοστατη γιατι μιλησα για βασικο εξοπλισμο ενυδρειου.μη βαρατε οταν λεει καποιος τη γνωμη του γι αυτο ειναι το φορουμ να το συζηταμε και να δινουμε λυση σ αυτον που ανοιγει ενα θεμα.(ναι αλλα σωστη λυση) Εσενα δηλαδη τα 1700 ποστ σου ειναι ολα ενα κι ενα σωστα?(οχι φυσικα , αλλα δεν απανταω σε κατι που δεν ξερω , και ειναι και ξεκαθαρο...δεν ρωτησε για ''γενικο εξοπλισμο'' τα χρυσοψαρα δεν θελουν θερμοστατη..)

τελοσπαντων.οσο για την γυαλα αν εσυ θεωρεις οτι με 15 λιτρα θα ειναι οκ τοτε καλως.Η γνωμη μου περισσευει
ειπα οτι τα 15 λιτρα ειναι σωστα? αλλα οχι και 50...!!!
ρωτηστε πρωτα τι ψαρακι ειναι , οχι απλα χρυσοψαρο και αντε κανε αυτο...

+φωνω πως ειναι για να δινουμε γνωμες.
αλλα σκεψου να μην ειχε θερμοστατη και να πηγαινε να αγορασει γιατι το ειπες εσυ ενω δεν τον χρειαζεται..
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquahobby Εμφάνιση μηνυμάτων
-------------------------

1)τα 15 εκατοστα ζουν σε 15 λιτρα? ειπα κατι τετοιο?
2)Λες για 4 εκατοστα.Τα ψαρακια μεγαλωνουν οποτε θα φτασει καποια στιγμη τα 15 ναι για αυτο θελει 30 λιτρα.
3)την ουρα τι την βγαζεις? ναι την βγαζω
Αυτα απο μενα φιλικα παντα.
αυτα απο μενα
__________________
the best...!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη achisael : 08-05-11 στις 03:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-05-11, 03:58
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

Εσυ θα κρατούσες ενα χρυσοψαρο 15εκ σε ενα ενυδρείο 30χ30χ30 δλδ;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-05-11, 04:21
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσυ θα κρατούσες ενα χρυσοψαρο 15εκ σε ενα ενυδρείο 30χ30χ30 δλδ;

οχι γιατι οι διαστασεις που δινεις ειναι για 23 λιτρα καθαρα ...
το τι θα εκανα εγω ειναι αλλο θεμα.
το θεμα ειν αι να μην λεμε αντε ειναι χρυσοψαρο θα γινει ''τερας'' ..

αν θελει φυσικα ας παρει 50 λιτρα κακο δεν ειναι και ουτε αυτο ειπα , απλα να μηνε ιμαστε υπερβολικοι..
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-05-11, 05:47
Tsagos Ο χρήστης Tsagos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 25-02-2011
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 509
Προεπιλογή

γιατι είσαι τρελαμένος ?

23 καθαρα εχουν μεγαλη διαφορα με τα 30 που λες εσυ; Τις διαστάσεις στις εδειξα για να τις δεις καλυτερα ποσο μπορει να είναι ενα 30λιτρο !

Τελος παντων.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-05-11, 13:15
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tsagos Εμφάνιση μηνυμάτων
γιατι είσαι τρελαμένος ?

23 καθαρα εχουν μεγαλη διαφορα με τα 30 που λες εσυ; Τις διαστάσεις στις εδειξα για να τις δεις καλυτερα ποσο μπορει να είναι ενα 30λιτρο !

Τελος παντων.

οχι ρε συ δεν ειμαι ''τρελος'' απλα λεω ποσο ειναι..
αλλα σου ειπα , με πειραζει να λενε ε,χρυσοψαρο ειναι θελει 50 λιτρα...
χωρις καν να ρωτησουν τι χρυσοψαρο ειναι καταλαβες πως το λεω?
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-05-11, 15:13
Το avatar του χρήστη aquahobby
aquahobby Ο χρήστης aquahobby δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-10-2010
Περιοχή: Mαρούσι
Μηνύματα: 481
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι ρε συ δεν ειμαι ''τρελος'' απλα λεω ποσο ειναι..
αλλα σου ειπα , με πειραζει να λενε ε,χρυσοψαρο ειναι θελει 50 λιτρα...
χωρις καν να ρωτησουν τι χρυσοψαρο ειναι καταλαβες πως το λεω?

Γιατι ο τροπος σου ηταν αποτομος γι αυτο σου λεει το παιδι μην τραιλενεσαι.
Και εκτος αυτου τωρα η κοπελα που ανοιξε το θεμα διαβαζει 2-3 ****** που κοντραρονται σε αποτομο υφος..Δεν εχει νοημα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 08-05-11 στις 16:59
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-05-11, 15:23
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Kαταρχας μην γραφεις βρισιες με @@@ γιατιμ καταλαβαινονται..
και για το τελος να σου πω οτι δεν κοντραρομαι λεω αυτο που ειναι σωστο.

αν διαφωνεις κακος κανεις.

το σωστο ειναι να ρωταμε πρωτα τι ψαρι ειναι και μετα να προτεινουμε. διαφωνεις σε αυτο?

τεσπα. εγω ειπα την γνωμη μου. και ελπιζω να την ακολουθησει.
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-05-11, 11:11
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε achisael σωστό αυτο που λές με τουσ χρωματισμούς των χρυσόψαρων. Σίγουρα υπάρχουν είδοι με τρελλούς χρωματισμούς. Μια φωτογραφιά όμως λύνει όλες τις απορείες.

Από εκεί και πέρα φίλε, έχω μια πολύ βασική διαφωνία. Τα 40 - 50 λίτρα είναι ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ για τα είδοι που φτάνουν τα 15 με 17 εκ.

Είναι τουλάχιστον αστείο να υποθέσει κάποιος ότι μπορεί να έχει ένα ψάρι που φτάνει 50-60 εκ.(κοινό χρυσόψαρο) σε 50ρι ενυδρείο!!!! ΑΡΑ, δεν τιθεται θέμα κοινού χρυσόψαρου σε αυτά τα λίτρα! Η επισήμανση σου είναι ορθή αλλά με λάθος βάση. Το είδος του χρυσόψαρου είναι σημαντικό για να δεις αν θέλεις 40 ρι -50ρι ενυδρείο Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ! Μικρότερο ΔΕΝ πρόκειται να χρειαστής!

Και κάτι ακόμα, ο βασικότερος λόγος που ακόμα και τα 15ποντα χρυσόψαρα θέλουν 40-50 λιτρα δεν είναι το μέγεθος τους αλλά το ότι είναι βρόμικα ψάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-05-11, 12:23
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε achisael σωστό αυτο που λές με τουσ χρωματισμούς των χρυσόψαρων. Σίγουρα υπάρχουν είδοι με τρελλούς χρωματισμούς. Μια φωτογραφιά όμως λύνει όλες τις απορείες.

Από εκεί και πέρα φίλε, έχω μια πολύ βασική διαφωνία. Τα 40 - 50 λίτρα είναι ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ για τα είδοι που φτάνουν τα 15 με 17 εκ.

Είναι τουλάχιστον αστείο να υποθέσει κάποιος ότι μπορεί να έχει ένα ψάρι που φτάνει 50-60 εκ.(κοινό χρυσόψαρο) σε 50ρι ενυδρείο!!!! ΑΡΑ, δεν τιθεται θέμα κοινού χρυσόψαρου σε αυτά τα λίτρα! Η επισήμανση σου είναι ορθή αλλά με λάθος βάση. Το είδος του χρυσόψαρου είναι σημαντικό για να δεις αν θέλεις 40 ρι -50ρι ενυδρείο Η ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΟ! Μικρότερο ΔΕΝ πρόκειται να χρειαστής!

Και κάτι ακόμα, ο βασικότερος λόγος που ακόμα και τα 15ποντα χρυσόψαρα θέλουν 40-50 λιτρα δεν είναι το μέγεθος τους αλλά το ότι είναι βρόμικα ψάρια.


σωστο σε βρισκω.
απλα πιστευω για 15αρι ψαρακι ενα 40αρι ενυδρειο. γνωμη μου.
εγω εχω τετοια σε 250 λιτρα 7 ψαρακια /
αρα το καθε ψαρι / 35 λιτρα..
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-05-11, 13:21
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε εγώ έχω 2 σε 60ρι. ¶ρα 30 λίτρα ανά ψάρακι.

Φυσικά, το ότι εγώ έχω 2 στο 60ρι δεν σημαίνει ότι θα ήταν καλό να έχω 1 σε 30ρι.
Με τον ίδιο τρόπο και εσένα ίσως σε πέρνει να βάλεις και 9 και 10 χρυσόψαρα σε 250ρι. Δεν σημαίνει όμως ότι κάνει και 1 σε 25ρι.

Όσο μεγαλώνει το ενυδρείο αλλάζουν πολές παραμέτροι. Τα λίτρα είναι μόνο η μια παράμετρος. Εσένα το 250ρι σου έχει πιθανότατα 1 μ. μήκος η περίσότερο και κοντά 50εκ. πλάτος. Το 30ρι παίζει να είναι 40Χ25Χ30 .....απλά είναι εντελός ανόμοια πράγματα από όλες τις απόψεις και όχι μόνο στη χωρητικότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-05-11, 13:23
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Plakas Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε εγώ έχω 2 σε 60ρι. ¶ρα 30 λίτρα ανά ψάρακι.

Φυσικά, το ότι εγώ έχω 2 στο 60ρι δεν σημαίνει ότι θα ήταν καλό να έχω 1 σε 30ρι.
Με τον ίδιο τρόπο και εσένα ίσως σε πέρνει να βάλεις και 9 και 10 χρυσόψαρα σε 250ρι. Δεν σημαίνει όμως ότι κάνει και 1 σε 25ρι.

Όσο μεγαλώνει το ενυδρείο αλλάζουν πολές παραμέτροι. Τα λίτρα είναι μόνο η μια παράμετρος. Εσένα το 250ρι σου έχει πιθανότατα 1 μ. μήκος η περίσότερο και κοντά 50εκ. πλάτος. Το 30ρι παίζει να είναι 40Χ25Χ30 .....απλά είναι εντελός ανόμοια πράγματα από όλες τις απόψεις και όχι μόνο στη χωρητικότητα.

ναι δικιο εχεις οσο ποιο μεγαλο μπορεις να βαλεις και παραπανω.
δλδ για 10 χρυσοψαρακια σε μεγαλο δεν θελεις 500 λιτρα.
αλλα με 250-300 εισαι καλα. λογω διαφορετικων απαιτησεων και μεγεθους..

το μηκος μου ειναι 1.20 και 50 υψος.
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-05-11, 17:10
marilouka Ο χρήστης marilouka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Ειρήνη ημίν παιδιά! Όλα θα γίνουν. Λοιπόν, μέχρι στιγμής έχω διαβάσει τόοοοοοοσες γνώμες και έχω μπερδευτεί.Δηλαδή για να έχει κάποιος ένα μικρό χρυσοψαράκι πρέπει να ξοδέψει μια ολόκληρη περιουσία??? Απορώ απλά, είναι τόσο ακριβό το σπόρ?? Πάντως για την ώρα το ψαράκι μου φαίνεται πολύ καλά. Κολυμπάει, κάνεις καταδύσεις και είναι ζωηρό.
Όσο για το χρώμα, πράγματι μοιάζει με αυτή τη φωτογραφία που ανέβασε ένας φίλος πριν. Είναι ένα όμορφο μικρούλι χρυσοψαράκι.
Με προβληματίζετε όμως με τα λίτρα. Επειδή δεν εχω καθόλου χρήματα για μεγαλύτερο ενυδρείο αυτήν την περίοδο, να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο άλλο είδος ψαριού που να μπορεί να ζήσει σε 15 λίτρα με λιγότερους ή καθόλου κινδύνους???
Αυτά για την ώρα. Θα το βγάλω φωτογραφία και θα σας το στείλω, promise...
Καλή συνέχεια σε όλους!!!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-05-11, 17:22
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

στα 15 λίτρα, οριακά ένας μονομάχος....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-05-11, 22:37
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από marilouka Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή για να έχει κάποιος ένα μικρό χρυσοψαράκι πρέπει να ξοδέψει μια ολόκληρη περιουσία???
Τι εννοεις με το "εχει"?
Να "κατεχει" ή να "προσεχει"?

Επειδη και εγω εχω μια τσιπουρα στην καταψυξη αλλα δεν την προσεχω.
Θα μου πεις η κατοχη τσιπουρας στην καταψυξη ειναι αναγκη, δεν ειναι χομπι.
Το να παιρνεις ζωη ειναι ευκολο, το να προσφερεις ειναι το δυσκολο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-05-11, 23:25
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι εννοεις με το "εχει"?
Να "κατεχει" ή να "προσεχει"?

Επειδη και εγω εχω μια τσιπουρα στην καταψυξη αλλα δεν την προσεχω.
Θα μου πεις η κατοχη τσιπουρας στην καταψυξη ειναι αναγκη, δεν ειναι χομπι.
Το να παιρνεις ζωη ειναι ευκολο, το να προσφερεις ειναι το δυσκολο.




Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από achisael Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι γιατι οι διαστασεις που δινεις ειναι για 23 λιτρα καθαρα ...
το τι θα εκανα εγω ειναι αλλο θεμα.
το θεμα ειν αι να μην λεμε αντε ειναι χρυσοψαρο θα γινει ''τερας'' ..

αν θελει φυσικα ας παρει 50 λιτρα κακο δεν ειναι και ουτε αυτο ειπα , απλα να μηνε ιμαστε υπερβολικοι..
σε κάθε περίπτωση οφείλουμε να έχουμε γνώση των αναγκών κάθε είδους και να τους προσφέρουμε ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΔΥΝΑΤΕΣ συνθήκες! Αν δεν μπορούμε, ας μην τα βασανίζουμε...
Για να μην αποτρέπουμε τους νέους χομπίστες, καλό είναι να τους ενημερώνουμε οτι πχ. το χρυσοψαράκι των 4εκ μπορεί να φιλοξενηθεί "προς το παρόν" σε πχ 20 λίτρα, επειδή όμως έχει τις "γεννετικές προδιαγραφές" να γίνει 15εκ , ας έχει υπόψιν του οτι απαιτείται ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ χώρος για να ζήσει όμορφα...
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 12-05-11, 17:16
marilouka Ο χρήστης marilouka δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 06-05-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Παράθεση:
Επειδη και εγω εχω μια τσιπουρα στην καταψυξη αλλα δεν την προσεχω.
Θα μου πεις η κατοχη τσιπουρας στην καταψυξη ειναι αναγκη, δεν ειναι χομπι.
Το να παιρνεις ζωη ειναι ευκολο, το να προσφερεις ειναι το δυσκολο.
[/QUOTE]

Το να ειρωνεύεσαι έναν άνθρωπο που δεν έχεις ΙΔΕΑ αν έχει προσφέρει ζωή σε ανθρώπους (ούτε τι δουλειά κάνω ξέρεις, ούτε τι έχω προσφέρει) είναι εύκολο. Και άνανδρο αν σκεφτείς ότι κρύβεσαι πίσω από ενα nickname. Δεν θα αποδείξω μέσα από ένα forum ποια είμαι και τι έχω κάνει. Εσύ από την άλλη, μπορείς να αποδεικνύεις την "εξυπνάδα" σου με αυτόν τον τρόπο, ως εκεί προφανώς μπορείς. Κράτα λοιπόν την τσιπούρα σου στην κατάψυξη και καλή όρεξη...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 12-05-11, 19:16
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

μα δεν κρυβεται πισω απο ενα nickname ειναι πολυ παλιος εδω και τον ξερουν οι ποιο πολλοι..
αντιθετως με εσενα..

και φυσικα δεν το ειπε για να σε προσβαλει.
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-05-11, 19:27
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ειπα και με μια δοση χιουμορ, την αποψη μου στο ερωτημα σου αν μπορει καποιος να διατηρει ενα χρυσοψαρο, και τιποτα παραπανω.
Η αναφορα μου ηταν γενικη και οχι προσωπικα προς εσενα αφου δεν σε γνωριζω κιολας γιατι κι εσυ ενα nickname εχεις.

ΥΓ Ανωνυμος παντως δεν ειμαι. Στην υπογραφη μου ειναι ολα και εχω και προσωπικες επαφες με πολλα παιδια του χομπι. Ελπιζω μια μερα να τα πουμε κι απο κοντα και να λυθει η παρεξηγηση. Το φθινοπωρο πιθανως ανεβαινω για εμφανισεις Θεσ/νικη και θα τα πουμε με πολλους φιλους και εκει.

ΥΓ2 η αναφορα για την αφαιρεση ζωης εγινε για μενα σχετικα με την τσιπουρα αν δεν το καταλαβες
Ριξε την προσοχη σου σε αυτο που λεω για τη διαφορα του "κατεχω" απο το "προσεχω"
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 21-05-11, 05:06
Το avatar του χρήστη akoulis
akoulis Ο χρήστης akoulis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-02-2011
Περιοχή: γερμανια η περιστερι
Μηνύματα: 372
Προεπιλογή

10000000.σε ολους .τι πλακονεστε ρε παιδια. βοηθεια θελει η κοπελα αν την δωση καποιος μαγκια του.μην της την λετε.για να μας γραφει πα'να πει οτι της κανουμε κεφη.και πρεπει να την βοηθησετε εσεις που ξερεται και οχι να την γιουχαρεται.καντε της δωρο στην τελικη ενα μεγαλητερο ενυδρειο..τωσα παιζουν εδω μεσα.και γω μεσα.. στην τελικη σταθηκα στο οτι εχει καποια οικονομηκα γι'αυτο το λεω.μετα συνχωρησεως απ'ολους..
__________________
φιλικα παντα Ακης

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 21-05-11 στις 18:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 18-02-16, 01:11
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Τελικά μάλλον στην κατάψυξη πήγε το χρυσοψαρο
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 18-02-16, 01:21
Το avatar του χρήστη Artemisia
Artemisia Ο χρήστης Artemisia δεν είναι συνδεδεμένος
Νεράιδα της Λίμνης
 
Εγγραφή: 21-10-2013
Περιοχή: Κομοτηνή
Μηνύματα: 4.620
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από johnpecn` Εμφάνιση μηνυμάτων
Τελικά μάλλον στην κατάψυξη πήγε το χρυσοψαρο
Που το ξετρύπωσες το θέμα Γιάννη ???
Κοιτάω και εγω ξανακοιτάω λέω κάτι δεν πάει καλά ....
__________________
Κάντε τα όνειρα σας πραγματικότητα , η ζωή είναι μικρή
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 18-02-16, 01:25
Το avatar του χρήστη johnpecn`
johnpecn` Ο χρήστης johnpecn` δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-08-2008
Περιοχή: Βυρωνας
Μηνύματα: 1.642
Προεπιλογή

Κάτι εψαχνα και μου φάνηκε αστείο
Διαβάζω πολλές φορές παλιά θέματα μ αρέσουν
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
το ψαράκι εχει κατάθλιψη EL_AV Χρυσόψαρα: Ασθένειες - Θεραπείες 31 21-03-11 19:42
καινούργιο ψαράκι....(μονομάχος) ariel Bettas 38 22-10-10 13:47
Κανένα κόλπο; Ψαράκι στο φίλτρο persival Αρχάριοι γλυκού νερού 3 12-10-09 19:25
Πάει το ψαράκι μου... :( andreasp Χρυσόψαρα 24 04-06-07 11:26
Ψαράκι το ... ελληνικόν ! fighterfish Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης 13 23-01-03 01:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10150 seconds with 14 queries