Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-03-09, 19:22
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή 120λιτρα φυτεμένο(will be)...

Επειδή το ενυδρείο τανγκανύκας αν και έσφυζε απο ζωή στην άμμο(10δες μωρά μουλτι) στις πέτρες και τα αλλα σημεία ήταν αρκετά βαρετό αφού τα τζούλι εκτός απο οτι ήταν ιβρίδια,ήταν αργά και δεν τα συμπάθησα ποτέ...
Επειδή όμως το ενυδρείο ήταν και κάπως μακρόστενο,δεν εκανε ούτε για αλλο ειδος...Ακόμη,είχε διαφορετικό φωτισμό,ανακλαστήρες κ.α οποτε θα γίνει φυτεμένο...
Φοράει ίδη μια 25w sylvana gro-lux ενω εχει ετοιμο πιαστράκι για αλλη μια δεύτερη δλδ 50w σύνολο(αν την βάλω)...Αντίθετα,αν δεν την βάλω,εχω την δυνατότητα,να περάσω 4-5 σποτάκια(επιλέξτε εσεις την καλύτερη λύση)...Βεβαια για αρχή θα "παιζω" μονο με την μια 25αρα...
Απο φυτά,θα βάλω οτι θα είναι σχετικά ευκολο και όμορφο...
Ισως βάλω και διοξείδιο...
Δεν εχω αποφασίσει την συνθεση αλλα λέω κατι σε 2 apistogramma cacatuoides ή καμμια άλλη νανοκιχλίδα που να μην θέλει ph μικρότερο απο 7...
Ακόμη θα ήθελα να με ενημερώσετε για το τι χαλίκι να βάλω...Επειδή μπορεί αυτη η σύνθεση να μην γίνει και να μπεί κνν άλλο ειδος(πχ κορυ) λεω να βάλω ψιλοκκοκη χαλαζιακή...
Αυτά για αρχή...
Υ.Γ:Εχω ίδη 1 ειδος φυτών...Ειναι το ευκολότερο κοκκινο φυτό(δν θυμαμαι ονομασία)...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-03-09, 20:18
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Δηλαδη παει το "The black diamond of Tanganyika lake"... και ερχεται το "The planted aquarium"...

Παντως ελπιζω να πετυχεις αυτο που θες
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-03-09, 21:32
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

To "the black diamond" θα μεταφερθεί σε 80λιτρα καθαρά...
Και σε species...
Μουλτι για αρχή και μετα...κανενα occie...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-03-09, 22:31
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Oυδείς;
Εχω το ενυδρείο της aquatlantis το 120ρι...
Εχει ίδη βάλει ο προκάτοχός του,μια sylvana gro-lux 25W T8 75cm...
Αλλα εχει βάλει ακόμη και αλλη μια υποδοχή για Τ8 παλι 75cm...
Εγώ σκέφτομαι να την ξυλώσω και να βάλω μερικά σποτάκια για αρχή+ καμμια Τ5 στο μέλλον...
Αυτά για αρχή...
Θα ήθελα να μου προτείνεται και εναν συνδιασμό...
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-03-09, 22:52
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Με 25 watt σε 120 λίτρα πολύ λίγα πράγματα μπορείς να κάνεις...

Επιπλέον πρέπει να κοιτάξεις και πόσο χρονικό διάστημα βρίσκεται σε λειτουργία η λάμπα που είδη έχεις γιατί και αυτή έχει συγκεκριμένο χρόνο ζωής!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-09, 07:07
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Δεν θα γίνει πολυ φυτεμενο...Συγκεκριμένα ξεψάχνισα το καπάκι και δεν υπάρχει χόρος για πολλές λάμπες,ασε που μπαίνουν και δύσκολα...
Για αυτο καλύτερα τα πάει για κατι πιο ξερακιανό,με 2 αντε 3 είδη φυτών και ενα ζευγος νανοκιχλίδων...Τα ξύλα τα εχω μαζέψει απο μια παραλία κοντά στην Πύλο...Τα εχουμε 4 χρονια μαζέψει και είναι κατάξερα...
Θα τα τριψω για αρχή καλά με γυαλόχαρτο και αργότερα θα τα αφήσω για λίγο στην χλορίνη και μετά πολυ καλο ξέπλιμα...Τελος,θα τα βράσω..
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-03-09, 15:31
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Oυδεις;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-03-09, 16:02
alexinio Ο χρήστης alexinio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: Πεύκη
Μηνύματα: 839
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alexinio
Προεπιλογή

Kαλησπέρα Σπύρο...
Αυτό που θέλεις να κάνεις με τα ξύλα το θεωρώ λίγο ρίσκο από την στιγμή που δεν ξέρεις και από τι δέντρο προέρχονται και δεν είναι αγορασμένα από κατάστημα.
Καλύτερα να αγοράσεις μερικά έστω και mopani που είναι τα πιο φθηνά.
Όσο αναφορά τον βυθό ότι προτιμάς αρκεί να είναι ψιλόκκοκο για να μην τραυματίζονται τα ψάρια.
Corydoras δεν σου προτείνω να βάλεις καθώς είναι ψάρια βυθού και πολύ κινητικά και θα εισέρχονται πολύ συχνά στην περιοχή των apistogramma πράγμα καθόλου καλό για εκείνα σε περιπτώση αναπαραγωγής και όχι μόνο.
Το ενυδρείο τι διαστάσεις έχει?
Από φυτά βάλε κανέναν μόνο εχινόδωρο αν θες να γίνεις πιο βιοτοπικός και αν θες να ξεφύγεις βάλε κρυπτοκορύνες ,moss,hygrophylla sp. κ.α...
Από ψάρια ένα ζευγάρι νανοκιχλίδες θα ήταν εντάξει πιστεύω με μία ομάδα hatchet...
Kαλή συνέχεια
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-03-09, 10:53
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

100*30*40...
Και επειδή,απ'οτι διάβασα και εδω και σε ξένα σαιτ,δεν θα υπάρχει κίνηση με τα απιστο,αλλα και ο άλλος λόγος είναι συμαντικος(μπιντόνια,κατευασμα ph,προετοιμασία νερού...τρομοκρατούμαι) θα ψάξω και άλλες συνθέσεις...
Επειδή το προτζεκτ θα προσπαθήσω να το καθηστερήσω(μετά το Πάσχα για να υπάρξει και το απαραίτητο ρευστό) θα σκεφτώ συνθέσεις και θα ετοιμάσω το ενυδρείο...
Συγκεκριμένα,το ενυδρείο εχει μονο ενα ανεμηστηράκι...Εγώ θέλω να προσθέσω τουλάχιστον αλλο ενα(5-6ε)...Θέλω να βάλω ακόμη μια λάμπα(Τ5) οποτε ενα πλήρες σύστημα για να την βάλω εχει πανω-κατω 40ευρώ...Θέλω να βάλω και 2-3spot leds(15e)...Φυτά(20-30ευρώ,αν ειμαι τυχερος και βρώ να χαρίζονται μερικά είδη παμε στα 20-25ε)..Λιπάσματα(30ευρώ τουλάχιστον)...Ψάρια(πάνω απο 40)...Χαλικια(20)...Υπόστρωμμα(15ε)..Τροφες(10)... Ρίζες(30-40)...Οπότε πάμε στα 200+...
Οπότε θα γίνει πιο μετά,ίσως σε μεγαλύτερο ενυδρείο(κανενα που να εχει και καμμια δωροεπιταγή)...
-------------------------
Λοιπόν ενα χαρεμάκι απιστο(κακατού,που ειναι κάπως πιο εύκολα και βολέυονται με ουδέτερο ph),και 6-7 hatcets παίζουν για αυτά τα λίτρα;
Επειδή εχω μονο μια λάμπα 25w λέτε να την κρατήσω ως gro-lux ή ως απλή λευκή;Ενα σετάκι για δευτερη λάμπα(μπάλαστ,στάρτερ και άλλα) πόσο πάει?Ή επειδή θα γίνει βιοτοπικό να μην βάλω δεύτερη?

Τέλος,να ενημερωσω οτι δεν θα πάρω όσμοση για αρχή,θα αρχίσω με τύρφη στο φίλτρο(επειδή θα βάλω 2 φίλτρα,ενα 2213 και ενα hydor,οπου θα μπεί 1 λίτρο στο έξω και θα γεμίσω το μεσα παλι με τύρφη) και αν δω οτι δεν κατευαίνει(νερό δυκτίου,7.4 ph) θα δοκιμάσω και τα μπιτονάκια απιονισμένου...
Για πείτε και για ρίζες...Επειδή αυτην την φορά,λεω να τα πάρω απο ακουαρίστικ...
ΑΥΤΗ, η ρίζα κάνει για βιότοπο Νοτιας Αμερικής;Λέω και για αυτό...
Συν καμμια αλλη ρίζα+σιποράξ+κάτι φυλλα που μαλλον θα πάρω απο ebay+μεταφορικά...Μου βγαίνουν λιγοτερα απο οσο υπολόγιζα(τουλάχιστον στο 1/2) και πολυ φθηνοτερα απο το τανγκανύκα...
__________________
το 120 λιτρό μου

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Σπύρος Μ : 08-03-09 στις 10:53 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-03-09, 17:25
Το avatar του χρήστη Σπύρος Μ
Σπύρος Μ Ο χρήστης Σπύρος Μ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 1.232
Προεπιλογή

Τελικά επειδή ειναι δύσκολο κάπως το χαμήλωμα ph θα πάω σε ενα φυτεμένο κάπως πιο ουδέτερο...
Κατι απο Ασία...Τις ρίζες τις καθαρισα(τις έξυσα,χλωρινη,βρασιμο χ3)...
Σκέφτομαι για 5-6 μελατοναινίες και 1 ζεύγος γκουράμι και αν ειναι δυνατών καμμια γαρίδα ή cpd...
Αλλη μια ερώτηση...
Στο ενυδρείο μου(1m μηκος) μπορώ να βάλω μια 36w T5...
Χωράει σε μήκος;
__________________
το 120 λιτρό μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
100 l φυτεμένο Teo1 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 21 03-01-11 15:49
Προτασης για 120λιτρα ενυδρειο Teo Αρχάριοι γλυκού νερού 3 11-08-08 09:59
Τι κιχλίδες malawi σε 120λιτρα; Σπύρος Μ Γλυκό νερό - Γενικά 24 29-06-08 10:35
Macblack Φυτεμένο chemical mac Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 31 22-05-08 16:40
120λιτρα φυτεμενο jimfytakis Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 24 22-04-08 13:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04947 seconds with 13 queries