Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-08, 12:14
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Επιθετικότητα Labido (help)

Καλό μεσημέρι σε όλους.

Εν συντομία να σας υπενθυμίσω ότι έχω σε ένα 120λιτρο 5 labido (1m 4f) από τον Αύγουστο. Πριν υπήρχαν επί πλέον 4 socolofi και 2 elongatus τα οποία έδωσα.

Από τότε που έμεινε στο ενυδρείο μοναδικό είδος τα labido ο αρσενικός έχει βγάλει μια τρομερή επιθετικότητα προς τα θηλυκά που δεν την είχε πριν. Ευτυχώς υπάρχουν πολλές κρυψώνες και την έχουν γλιτώσει μέχρι τώρα. Από τον Αύγουστο τα θηλυκά τα βλέπω μόνο όταν βγαίνουν για φαγητό και τρέχουν σαν πανικοβλημένα να κρυφτούν . Τι να κάνω?
Να βάλω μήπως και κανένα άλλο είδος αρσενικού μέσα μπας και «μοιράσει» την επιθετικότητα του ? Any ideas?


Ευχαριστώ

Ευχαριστώ
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-08, 12:15
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-08, 12:17
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πάρεις μεγαλύτερο ενυδρείο



¶σε και "ψήνομαι" καιρό ...!!!!!!!!!αλλά προς το παρόν είναι απολύτως ανέφικτο.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-08, 12:19
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το ίδιο και η χαλάρωση των ψαριών σου ! Είναι στριμωγμένα αυτό σου είπε ο Γιώργος.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-08, 12:47
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ίδιο και η χαλάρωση των ψαριών σου ! Είναι στριμωγμένα αυτό σου είπε ο Γιώργος.
Κατ αρχάς κατάλαβα τι είπε ο Γιώργος.

Θέλω να ρωτήσω τα εξής:
Α) Αν θέλω μεγαλύτερο από 120 λίτρα για 5 ψάρια γιατί τότε όπου κι αν έχω δει post εδώ μέσα, για τη σύνθεσή και τον αριθμό των ψαριών στα δικά μου λίτρα, αναφέρεται κατ επανάληψη τόσο το συγκεκριμένο είδος όσο και ο αριθμός 4 εως 5?

β)Αν αντιθέτως από το να πάω σε περισσότερα λίτρα αφαιρέσω 1ή2 θηλυκά και μείνει το ενυδρείο με 1 m και 2 f ,τότε θα έχει ασφαλώς το κάθε ψάρι περισσότερο χώρο, σωστά? Τότε θα μετριαστεί η επιθετικότητα του αρσενικού?
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-10-08, 13:00
Το avatar του χρήστη makis206
makis206 Ο χρήστης makis206 δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 15-06-2008
Περιοχή: Χανιά Κρήτης
Μηνύματα: 312
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manousos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αντιθέτως από το να πάω σε περισσότερα λίτρα αφαιρέσω 1ή2 θηλυκά και μείνει το ενυδρείο με 1 m και 2 f ,τότε θα έχει ασφαλώς το κάθε ψάρι περισσότερο χώρο, σωστά? Τότε θα μετριαστεί η επιθετικότητα του αρσενικού?
Eννοείται σύντεκνε ! Αλλιώς είναι να έχει 4 κρεβατομουρμούρες ο έρμος κι αλλιώς αν έχει μόνο δύο...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-08, 13:06
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από makis206 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eννοείται σύντεκνε ! Αλλιώς είναι να έχει 4 κρεβατομουρμούρες ο έρμος κι αλλιώς αν έχει μόνο δύο...
Για χαρά συντοπίτη. Ένα άλλο θέμα που έχω και ξέχασα να το αναφέρω είναι ότι ενώ είχα γέννες πλέον έχουν σταματήσει να γεννάνε. Και όσο δε για την κρεβατομουρμουρα ... ούτε λόγος να γίνεται. επικρατεί μόνιμη απαγόρευση της κυκλοφορίας. Μόλις πάει να εμφανιστεί ένα θηλυκό τότε του επιτίθεται πολύ άγρια αμέσως.Στρατιωτικό καθεστώς.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-10-08, 14:23
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manousos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αντιθέτως από το να πάω σε περισσότερα λίτρα αφαιρέσω 1ή2 θηλυκά και μείνει το ενυδρείο με 1 m και 2 f ,τότε θα έχει ασφαλώς το κάθε ψάρι περισσότερο χώρο, σωστά? Τότε θα μετριαστεί η επιθετικότητα του αρσενικού?
Το καλύτερο είναι να πας σε περισσότερα λίτρα και να αφήσεις το χαρέμι ως έχει... γιατί ναι μεν θα έχει περισσότερο χώρο το κάθε ψάρια αλλά έχοντας 2 μόνο θυληκιές θα δεινοπαθήσουν απο το κηνυγητό του αρσενικού.Καλύτερα 4 θυληκιές για να μοιράζεταιη επιθετικότητα σε 4 θυληκά αντί για 2.

Οπότε, απεφάνθη...

θα πάρεις περισσότερα λίτρα!!
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-10-08, 20:59
Το avatar του χρήστη PeLeCaN
PeLeCaN Ο χρήστης PeLeCaN δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: Ηράκλειο
Μηνύματα: 59
Προεπιλογή

Εγώ διαφωνώ σε μερικά πραγματάκια. Σίγουρα τα περισσότερα λίτρα θα φτιάξουν την ατμόσφαιρα αλλά νομίζω οτι εδώ δεν έχουμε πρόβλημα. Οι κιχλίδες Malawi είναι απο φύσης του επιθετικά ψάρια. Γιατί λοιπόν να μας ενοχλεί αυτή η συμπεριφορά; Προσοχή πρέπει να δείχνουμε όταν αυτή η επιθετικότητα εκφράζεται βίαια και σε συγκεκριμένα ψάρια με αποτέλεσμα τραυματισμούς. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το ότι κρύβονται τα ψάρια δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό. Εγώ θα σου έλεγα να τα παρατηρείς καθημερινά και εάν δεν δεις σημαδια τραυματισμων ή στρες απλώς απόλαυσε την επιθετικότητα του κυρίαρχου αρσενικού σου.

Παράθεση:
Eννοείται σύντεκνε ! Αλλιώς είναι να έχει 4 κρεβατομουρμούρες ο έρμος κι αλλιώς αν έχει μόνο δύο...
Μπααα. Οι τέσσερις κρεβατομουρμούρες τον ζαλίζουν περισσότερο και δεν μπορεί να αντιδράσει. Σιγουρο είναι ότι εάν βγάλεις θυληκά το στρες στα εναπομειναντα θα είναι μεγαλύτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-10-08, 21:52
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σιγουρο είναι ότι εάν βγάλεις θυληκά το στρες στα εναπομειναντα θα είναι μεγαλύτερο.

Παράθεση:
Σίγουρα τα περισσότερα λίτρα θα φτιάξουν την ατμόσφαιρα αλλά νομίζω οτι εδώ δεν έχουμε πρόβλημα. Οι κιχλίδες Malawi είναι απο φύσης του επιθετικά ψάρια. Γιατί λοιπόν να μας ενοχλεί αυτή η συμπεριφορά; Προσοχή πρέπει να δείχνουμε όταν αυτή η επιθετικότητα εκφράζεται βίαια και σε συγκεκριμένα ψάρια με αποτέλεσμα τραυματισμούς. Στην συγκεκριμένη περίπτωση το ότι κρύβονται τα ψάρια δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό. Εγώ θα σου έλεγα να τα παρατηρείς καθημερινά και εάν δεν δεις σημαδια τραυματισμων ή στρες απλώς απόλαυσε την επιθετικότητα του κυρίαρχου αρσενικού σου.
Εδω θα διαφωνισω........ Μπορει να ειναι τα malawi .....διαολοι γενικως ομως οταν τα ψαρια κρυβονται συνεχεια το πιο πιθανο ειναι οτι απο το πολυ στρες θα γινουν ευαλωτα σε ασθενειες......και καποια στιγμη θα αρχισεις να εχεις θανατους. Και αν γινει κανενα outbreak ασθενειας αντε μετα να προλαβεις......
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-10-08, 07:58
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλημέρα σε όλους και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.

Αυτό που θα πρέπει να συμφωνήσουμε (μιας και τα post αυτά τα διαβάζουν και άτομα που τώρα ξεκινούν στην Africa... ), είναι ότι ο αριθμός των ψαριών μου είναι συμβατός με τα λίτρα μου. Κάτι που εγώ προσωπικά έχω διαβάσει πολλές φορές εδώ μέσα, από έμπειρα μέλη.

Από κει και πέρα έχουμε ένα θέμα που λέγεται «αυξημένη επιθετικότητα ενός ψαριού», σε φυσιολογικές συνθήκες και «περιβάλλον» αν δεχόμαστε αυτά που αναφέρω παραπάνω.

Η λύση να πάω σε περισσότερα λίτρα είναι η εύκολη. Όμως όπως έχω πει, προς το παρόν είναι ανέφικτο. Επί προσθέτως αυτή η λύση πώς είμαστε σίγουροι ότι θα βελτιώσει την κατάσταση? Τι θα του προσφέρει περισσότερο ένα πχ 250λιτρα? Και αφού θα πάω (πάντα υποθετικά) στα 250 γιατί να μην βάλω και περισσότερα ψάρια? Συνεπώς δεν θα μειωθεί ξανά, ο «ζωτικός του χώρος»?

Νομίζω ότι αν έχεις μπλέξει με «διάολο» όπως λεει και ο συντοπίτης imichal, έμπλεξες.

Να πω κάτι άλλο, μήπως αν έβρισκα κάποιον συγχομπίστα ή στην έσχατη από pet shop να αντάλλαζα τον αρσενικό μου με άλλον, υποθέτετε ότι ο νέος σαν στραβάδι που θα είναι θα είναι και περισσότερο δειλός ή θα έχω πάλι τα ίδια σε λίγο?

Έτσι μια ιδέα που μου ήρθε.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-10-08, 08:27
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αλλη μια φορα κι ας κουραζω, θα πω οτι τελευταια εχουμε πιεσει παρα πολυ το ελαχιστο οριο λιτρων/ψαριων προς τα κατω...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-10-08, 08:49
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλη μια φορα κι ας κουραζω, θα πω οτι τελευταια εχουμε πιεσει παρα πολυ το ελαχιστο οριο λιτρων/ψαριων προς τα κατω...
Να και μια άλλη άποψη. ¶ρα ξεκινάμε συζήτηση για το ελάχιστο όριο λιτρων/ψαριων και που πρέπει να είναι? Και όλα αυτά που έχουν καταγραφεί έως σήμερα και τα υποστηρίζαμε όλοι ως αν μη τι άλλο minimum?

Έτσι για πρωινή κουβέντα...
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-10-08, 10:42
Το avatar του χρήστη Moutralewn
Moutralewn Ο χρήστης Moutralewn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-10-2007
Περιοχή: ¶νω Γλυφάδα
Μηνύματα: 690
Προεπιλογή

Εμπειρικά μιλώντας, μετά απο πολύ παρατήρηση συμπεριφορών, δίαβασμα και πειραματισμούς έχω να πω το εξής:
Πιστεύω ότι το ελάχιστο για την διατήρηση ενός είδος είναι τα 160-180 μεικτά λίτρα.

Μιλάμε πάντα για ένα χαρέμι (1αρσενικό + 3-4 θυληκα). Μικρότερο χαρέμι οδηγεί σε πολυ στρεσάρισμα κυρίως για τα θυληκά.

Έχοντας π.χ. 180 λίτρα μεικτά και με δεδομένο πάντα ότι το aquascape είναι πρέπον για αυτά τα ψάρια (πολλές πέτρες και παχύ υπόστρωμα) μας μένουν γύρω στα 140-150 καθαρά λίτρα που είναι αρκετά για ένα είδος και μόνο.

Ο λόγος....
Θα πρέπει να υπάρχουν κρυψώνες που να καταφεύγουν τα ψάρια (και δη τα θυληκά) οι οποίες να είναι βασισμένες στις ανάγκες τους. Όχι μόνο "σπηλιές" (χώροι με ένα άνοιγμα) που να εγκλωβίζονται τα κηνυγημένα ψάρια. Πρέπει να γίνεται έξυπνο στήσιμο για την δημιουργία και κάποιων τούνελ με συμπλέγματα πετρών. Για να γίνει αυτό σωστά σε 180 μεικτά λίτρα, θα μπορούμα να δημιουργήσουμε τέτοιου είδους "κρυψώνες" για 4-5 ψάρια (όσα δηλαδή ένα χαρέμι).

Επίσης θα πρέπει να υπάρχει και ελεύθερος απο πέτρες χώρος έτσι ώστε να μπορεί ο αρσενικός να δημιουργεί κρατήρες στην άμμο (φωλιές) που θα οδηγήσουν σε ζευγάρωμα).

Αν σε αυτά τα λίτρα υπάρχουν περισσότερα απο ένα είδη, θα έχουμε σαν αποτέλσμα να μην επαρκούν οι κρυψώνες για τα ψάρια που έχει σαν αποτέλεσμα το υπερβολικό στρσάρισμα των θυληκών απο τον αρσενικό και πριν αλλά και κατά την διάρκεια του μπουκώματος. επίσης δεν θα υπάρχει διαθέσιμος χώρος για τους αρσενικούς προκειμένου να φτιάξουν ψωλιές με αποτέλεσμα το κηνυγητό των αρσενικών (και όχι μόνο), των διαφορετικών ειδών.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 05-10-08, 15:47
Το avatar του χρήστη octania246
octania246 Ο χρήστης octania246 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-05-2007
Περιοχή: salonica
Μηνύματα: 444
Προεπιλογή

o γενικος κανονας ειναι οσο πιο μεγαλο τοσο πιο καλα.αυτο ειναι το μονο σιγουρο οταν μιλαμε για malawi.απο εκει και μετα ομως παντα υπαρχουν οι εξαιρεσεις που ομως δεν κανουν τον κανονα.
τι .το κυνηγητο ηταν μεγαλο οντως ενας μονο κυριαρχος ολο το ενυδρειο με πετρες χωρις κενο για αμμο-παιδιαρισματα και παρολαυτα ειχα και μια γεννα και ποτε δεν εχασα κανενα ψαρι απο στρες η απο σκοτωμα το αρσενικου.βγηκαν απο εκει και μπηκαν σε ενα 200αλιτρο μονα τους του 1 μετρου.τα ιδια σκηνικα παλι.σαν να μην αλλαξε τιποτα.απλα εχουν 40 ποντους(το αλλο ειχε μηκος 60) να τρεχουν περισσοτερο.
μαζι με τα cynotillapia μπαινει και ενα χαρεμι labido.
σαν να μην τρεχει τιποτα.ο καθενας κυνηγαει το δικο του για δικους του λογους.ο αρσενικος labido εχει πιασει μια θυληκια και την εχει ρημαξει στο κυνηγητο.οχι για ζευγαρωμα.σπασμενα φτερα φαγωμενη ουρα.την εβγαλα 2 φορες σε καραντινα συνηρθε και τις 2 ξανα παλι στο ενυδρειο και παλι τα ιδια.μονο με αυτη.τωρα εχω αναγκαστη και εχω τον αρσενικο μονο του σε αλλο 200αρι(αρχοντας)αλλα δεν εχει με τη να σκοτωσει την ωρα του.
φυσικα ολα τα παραπανω θα ηταν πολυ καλυτερα αν υπηρχε ενα ενυδρειο 300αρι-400αρι.απο εκει και μετα ομως απο οτι εχω δει προσωπικα απο τα 3 ενυδρεια με κιχλιδες που εχω οτι ειναι και θεμα συνδυασμου ψαριων-θεμα aquascape-θεμα οτι αν ενα ψαρι σου βγει υπερβολικα επιθετικο βγηκε και δεν αλλαζει.οτι και αν εχεις-κανει οσο μεγαλο και αν ειναι το ενυδρειο.
ολα αυτα καθαρα προσωπικη εμπειρια χωρις να σημαινει οτι ειναι και σωστα.
__________________

Malawi biotope.....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-10-08, 11:26
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Καλημέρα.

Λοιπόν... έχουμε τις παρακάτω εξελίξεις .

Ο αρσενικός το Σάββατο μετά από πολύ καιρό άρχισε να σκάβει εντατικά σε ένα σημείο, σημάδι ότι θέλει να ζευγαρώσει. Μετά από μερικές ώρες προς το απόγευμα, παρατήρησα ότι πλησίαζε μια θηλυκή χωρίς επιθετικές διαθέσεις.

Την Κυριακή εντόπισα τα δύο ψάρια με το γνωστό τρέμουλο του αρσενικού να ερωτοτροπούν μέσα στη λακκούβα. Σημειωτέων ότι είναι η πρώτη φορά μετά από ένα 2μηνο περίπου που τον πλησιάζει τόσο κοντά ένα ψάρι και δεν επιτίθεται.

Σήμερα το πρωί που τάισα η συγκεκριμένη θηλυκή δεν βγήκε για πρώτη φορά για φαγητό . Παρατήρησα ότι κάτι μασάει και υποθέτω ότι έχει αυγά. Θα δείξει τις επόμενες ημέρες. Πάντως αν είναι, θα ΅ναι η πρώτη της εγκυμοσύνη.

Με μεγάλη επιφύλαξη, νομίζω ότι βλέπω να αφήνει τα υπόλοιπα ψάρια να ξεμυτίζουν λίγο. Αλλά αυτό θα φανεί τις επόμενες ημέρες (λετε να ξεχαρμάνιασε το Σαββατοκύριακο?)
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 01-11-08, 19:20
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑ!!!!!!!!

Παιδια μολις τωρα πήρα χαμπάρι το synodontis μου στην κατάσταση αυτή . Ισα που αναπνέει . Δεν κουνά καθόλου.
Την προηγούμενη εβδομάδα όλη είχε τρομερούς καβγαδες - μάχες με το labido που αναφέρω παραπάνω . Ti να κάνω ? τον έχω εκτός ενυδρείου σε μια λεκάνη. help!!!!!!!1







__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manousos : 01-11-08 στις 19:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 01-11-08, 19:30
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Εδω θα διαφωνισω........ Μπορει να ειναι τα malawi .....διαολοι γενικως ομως οταν τα ψαρια κρυβονται συνεχεια το πιο πιθανο ειναι οτι απο το πολυ στρες θα γινουν ευαλωτα σε ασθενειες......και καποια στιγμη θα αρχισεις να εχεις θανατους. Και αν γινει κανενα outbreak ασθενειας αντε μετα να προλαβεις......[/quote]



Δυστηχώς έχεις δίκιο.Πριν μια εβδομάδα έχασα και τα δυο (απο δικιά μου γέννα) θηλυκά και σήμερα αυτό με τον synodontis.
Εχει μείνει ο αρσενικός και δυο θηλυκά. Ουτε γέννες ούτε τίποτα. Μονο ο απόλυτος τρόμος και κυνήγι συνεχώς και ακατάπαυστα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 01-11-08, 19:36
tsagieras Ο χρήστης tsagieras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2008
Περιοχή: athina pefki
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

λιπον φιλαρακι επιδι ι καταστασι σου ινε σοβαρι αστον εκι μεσα με καπιον θερμοστατι κ ενα φιλτρακι μικρου μεγεθουσ κ αρχισε εντατικι θεραπια με φαρμακα πολι δινατα για να επανελθι στα κανονικα του κ μετα ξαναβαλτον μεσα κρατισε τον εκι μεχρι να γιανι τελιοσ αλιοσ να ισε σιγουροσ οτι θα τον σκοτοσουν...ι στι χιροτερι βγαλε το λαμπιτο που ευθινετε για αυτα κ κρατα τον για μερικεσ μερεσ σε καπια καραντινα.


υ.γ αν θεσ σου δανιζο τα πιρανχασ μου για 1 οριτσα κ θα γινι ο αρσενικοσ αρνακι.χαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 01-11-08, 19:59
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsagieras Εμφάνιση μηνυμάτων
λιπον φιλαρακι επιδι ι καταστασι σου ινε σοβαρι αστον εκι μεσα με καπιον θερμοστατι κ ενα φιλτρακι μικρου μεγεθουσ κ αρχισε εντατικι θεραπια με φαρμακα πολι δινατα για να επανελθι στα κανονικα του κ μετα ξαναβαλτον μεσα κρατισε τον εκι μεχρι να γιανι τελιοσ αλιοσ να ισε σιγουροσ οτι θα τον σκοτοσουν...ι στι χιροτερι βγαλε το λαμπιτο που ευθινετε για αυτα κ κρατα τον για μερικεσ μερεσ σε καπια καραντινα.


υ.γ αν θεσ σου δανιζο τα πιρανχασ μου για 1 οριτσα κ θα γινι ο αρσενικοσ αρνακι.χαχαχαχαχα
extra φιλτρο υπάρχει. Όχι όμως και θερμοστάτης.. Αν κάνω συχνές αλλαγες με νερό του ενυδρείου? Εδώ πάντως η θερμοκρασία περιβάλλοντος είναι 24 βαθμοί (υπ'όψιν βράδυ) και την ημέρα πάνω από 26.
-------------------------
Παιδιά δυστηχώς τώρα που πήγα για να τον μεταφέρω σε μεγαλύτερο χώρο είχε πεθάνει.

Τι να κάνω όμως με το διάoλο labido που εχω μπλέξει?

Να σας πώ κάτι ... η συμπεριφορά αυτή δεν υπήρχε όταν μέσα στο ενυδρείο είχα και τα 3 socolofi . Μολις έμεινε μόνος του στις άπλες του την είδε επαναστάτης...
__________________


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manousos : 01-11-08 στις 19:59 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 01-11-08, 20:42
tsagieras Ο χρήστης tsagieras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2008
Περιοχή: athina pefki
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

σιλιπιτιρια αγορινα...κριμα παντοσ...

αυτο που θα εκανα εγο κ το εχο κανι δλδ 1 φορα ινε να απομονοσισ μονο του σε ενα χορο του ενιδριου με 1 τζαμι τον σχιζοφρενι αρσενικο για καπιο κερο μπασ κ ιρεμισι αλλα το τζαμι να εχι 1 αφισουλα με φιτα επανο κτλ να μι βλεπι τα αλλα κ τον πιανι μανια αλλα απο μια τριπα να περναη-κικλοφορι το νερο απο το ενιδριο μεσα εκι κανε σε 1 τζαμι μια τριπα βαλε καπιου ιδουσ διχτι τκλπ κ ντιστο(χορισ να καλιψισ τι τριπα) με τιν αφισα...

εγο οταν το ιχα κανι αυτο ιρεμισε ο κιχλιδοσ που ιχα...βεβεα ινε λιγο βασανιστιριο αλλα τι να κανουμε απο το να κλεμε σινεχια ψαρια??

ι αντι να κανισ αυτο που σου ιπα με τιν τριπα,το διχτι κτλπ απλα βαλε 1 εξτρα φιλρο που ιπεσ οτι ιδι εχισ ...απλα διαχορισετον οποσ ιπα κ βαλε το φιλτρο βεβεα καλο θα ιταν απο τι στιγμι που δεν εχισ θερμοστατι να κανισ τιν τριπα που προανεφερα με το διχτι για να περναη το ζεστο νερο απο το ιπολιπο ενιδριο...
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 01-11-08, 20:55
manousos Ο χρήστης manousos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2008
Περιοχή: IRAKLIO
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Ετσι μου φαινεται ότι θα βάλω μέσα κανένα damasoni για λίγο να τον βάλει στη θέση του.

Δείτε...

http://www.youtube.com/watch?v=f1Daj...eature=related
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-11-08, 23:47
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
Ετσι μου φαινεται ότι θα βάλω μέσα κανένα damasoni για λίγο να τον βάλει στη θέση του.
Μην εισαι τοσο σιγουρος.....
Τα socolofi που ειχες ειναι για μενα πολυ πιο τσαμπουκαδες απο τα demasoni....
Τα εχω στο ιδιο ενυδρειο....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-11-08, 11:41
tsagieras Ο χρήστης tsagieras δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-10-2008
Περιοχή: athina pefki
Μηνύματα: 45
Προεπιλογή

εχο 1 Neolamprologus cylindricus που ετσι κ μπι εκι μεσα αντε να ζισι ο δικοσ σου καμια ορα....
παντοσ για να μι βγενουμε off topic σκεψου τι πατεντα που σου προτινα κ βλεπισ αποτελεσματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Labido υβριδιο GeFior Malawi 25 12-07-07 15:14
Επιθετικότητα Colisa lalia Παπαδόπουλος Κώστας Γλυκό νερό - Γενικά 4 14-06-07 12:43
Labido-αλητες gangrel Malawi 2 17-05-06 13:37
Γεννα labido petros Malawi 9 12-05-06 10:45
επιθετικότητα, παιχνίδι ή πρόβλημα ? safi Δίσκοι 28 30-08-05 18:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:34.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08652 seconds with 13 queries