Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-03-07, 14:09
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή Να και οι δικές μου μετρήσεις

Λοιπόν μετά από πολύ διάβασμα, αρκετή προσπάθεια και λίγη τύχη 9εξηγώ παρακάτω) σας παρουσιάζω και τις δικές μου μετρήσεις. Εγώ, με την ελάχιστη πείρα μου, τις βλέπω για καλές, αλλά ειδικοί να αποφανθείτε είστε οι παλαιότεροι στο χομπυ... Οπότε περιμένω προτάσεις και συμβουλές:

PH = 7.5
GH = 7
KH = 6
NH3/4 = 0.009 (Ήταν 0 σε παλιότερες μετρήσεις αλλά μάλλον ανέβηκε λίγο λόγω ... παραταϊσματος. Γράφω παρακάτω σχετικά).
NO2 = 0
NO3 = 0

Μέσα στο ενυδρείο των 180λτ ζούνε 3 ενήλικα σκαλάρια (προς το παρόν), ανάμεσα σε 5-6 ρίζες (επίσης προς το παρόν) φυτών (κυρίως ανούμπιες και κερατόφυλλο).

Η τύχη που ανέφερα συνίσταται ότι το νερό της βρύσης μου έχει GH 7-8. και το PH είναι κάπου εκεί. Οπότε δε χρειάζεται πολλά πολλά αν έχω διαβάσει καλά.
Βέβαια ίσως αν έρριχνα το PH καμιά μονάδα θα ήταν το ιδανικό για τα σκαλάρια (σωστά; ). Αυτό να το κάνω με τύρφη;
Για τα φυτά να προσθέσω CO2 σε ταμπλέτες όπως μου πρότεινε το petshop ή να πάω σε κάποια πιο μόνιμη λύση (DIY)?

Αυτά προς το παρόν....
__________________
Το ενυδρείο μου (1-2-2007)
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-03-07, 19:04
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Πόσο καιρό λειτουργεί το ενυδρείο?
Στρώσιμο έχεις κάνει?
Οι μετρήσεις σου μου δείχνουν σα να ξεκινάει τώρα ο κύκλος του αζώτου!!!
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-03-07, 19:15
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν δεν ξέρουμε πόσο καιρό τρέχει το ενυδρείο δεν νομίζω οτι μπορούμε να πούμε οτι τώρα ξεκινάει ο κύκλος! Ίσως το κερατόφυλλο να έχει βοηθήσει πολύ. Επίσης με τι τεστ μετράς!
Sτα 180 λίτρα να υποθέσω μεικτά και το DIY και η σκάλα της Hagen νομίζω οτι θα κάνουν δουλειά και θα κατεβάσουν σιγά σιγά και το ph
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-03-07, 21:03
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Το ενυδρείο στήθηκε πριν ενάμιση μήνα περίπου (έγραψα σχετικά με αυτό εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15407 ) και το πρώτο σκαλάρι μπήκε μέσα αρχές Φεβρουαρίου. Τα άλλα δύο έχουν μπει μέσα εδώ και δύο βδομάδες περίπου.
Επίσης το υλικό του φίλτρου μπολιάστηκε με όλο το υλικό από το παλιό μου ενυδρείο. Από το ίδιο παλιό ενυδρείο προστέθηκε και όλο το νερό (40λτ) στο πρώτο γέμισμα. Τέλος χρησιμοποιήθηκε και λάβα από επίσης παλιό ενυδρείο. Καλού κακού είχα προσθέσει και strees zyme σε τρεις δόσεις ανά 7 μέρες στην αρχή όπως λέει η δοσολογία.
Ως εκ τούτων δε νομίζω ότι μπορούμε να πούμε ότι τώρα ξεκινάει ο κύκλος αζώτου... Δεν μπορεί επί ένα μήνα να είναι όλα μηδέν με τρία ψάρια μέσα, τα οποία τα ταΐζω κανονικά (3 φορές τη μέρα)!!! Εξάλλου πριν μια βδομάδα είχε αρχίσει να εμφανίζεται άλγη πάνω στο χαλίκι και πάνω στα φύλλα από τις ανούμπιες (που σημαίνει από όσα διάβασα ότι υπήρχε τροφή από προϊόντα αμμωνίας) την οποία την αντιμετώπισα με αλλαγές νερού (30% την εβδομάδα) και με περιορισμό στο φως (από 12 ώρες σε 6). Δυστυχώς στη φάση της άλγης δεν είχα τεστ να κάνω. Η άλγη υποχώρησε σημαντικότατα και άρχισε να εμφανίζεται πάλι τις τελευταίες δύο μέρες που τόλμησα να ανεβάσω και πάλι τα φώτα στις 10 ώρες! για το λόγο αυτό έκανα και τα τεστ που έδειξαν λίγη αμμωνία και τίποτα άλλο.
Θέλω να πιστεύω ότι απλά τα βακτηρίδιά μου κάνουν καλή δουλειά σε συνεργασία με τις ανούμπιες και το κερατόφυλλο.
Προς το παρόν πρόσθεσα ακόμα ένα μπλε σφουγγάρι μέσα στο φίλτρο (είχε χώρο) προκειμένου να δώσω περισσότερο σπίτι στα βακτηρίδια να αναπτυχθούν και συνεπώς να προλαβαίνουν περισσότερη αμμωνία.
Επίσης ελάττωσα λίγο την τροφή που όντως είχα αρχίσει να ρίχνω λίγο παραπάνω τις τελευταίες μέρες μιας και έβλεπα τα ψαράκια ορεξάτα. Τέλος έχω σκοπό να σκουπίσω με σκούπα βυθού το χαλίκι σύντομα γιατί μάλλον αρχίζει και μαζεύει...

Τα τεστ είναι καινούρια της sera και της AP.

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι να διαμορφώσετε καλύτερη άποψη...
__________________
Το ενυδρείο μου (1-2-2007)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-03-07, 22:51
Το avatar του χρήστη tsikis
tsikis Ο χρήστης tsikis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Σαλαμίνα-¶νω Καλαμάκι
Μηνύματα: 560
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην tsikis Send a message via Skype™ to tsikis
Προεπιλογή

Δεν γνώριζα αν είχες στρώσει και γι'αυτό και ρώτησα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-07, 09:04
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Εαν τα φυτα σου ειναι ανουμπιες και κερατοφυλλο γιατι να ριξεις CO2;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-03-07, 11:02
Το avatar του χρήστη KwstasV
KwstasV Ο χρήστης KwstasV δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-02-2007
Περιοχή: Βόλος
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν τα φυτα σου ειναι ανουμπιες και κερατοφυλλο γιατι να ριξεις CO2;
Δε ξέρω... Είπα μήπως...
__________________
Το ενυδρείο μου (1-2-2007)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
R.O και μετρήσεις νερού klaz Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 34 29-11-06 01:25
Απιονιστής και τρελές μετρήσεις DJK Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 23-05-06 09:12
Τέστ και μετρήσεις Maax Γλυκό νερό - Γενικά 9 21-08-04 18:21
Αναγνώριση και Μετρήσεις ; Maax Γλυκό νερό - Γενικά 21 12-07-04 00:56
Μετρήσεις και εδω... Hypostomus Γλυκό νερό - Γενικά 46 16-09-03 22:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04030 seconds with 13 queries