Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 06-09-15, 14:26   #1
Νέος Αρχάριος και με προίκα...
popi_ntinos
Junior Member
Εγγραφή: 24-11-2011
Περιοχή: magoula
Μηνύματα: 12

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
popi_ntinos Ο χρήστης popi_ntinos δεν είναι συνδεδεμένος 06-09-15, 14:26
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα στην παρέα,
Εδω και μερικές μέρες έχουμε στα χέρια μας απο φίλο χομπίστα ένα ριο180 με καστομ έπιπλο και σαμπ 90 λιτρων (χωρις το εσωτερικο του φίλτρο).
Υπάρχουν θερμοστάτης 300W, αντλία επιστροφής (δεν ξερω ποια αλλα δεν εχουμε θορύβους) tunze υπερχείλιση και τελος μαμά φώτα.

Θα ήθελα να μου προτείνετε ψάρια που θα ήταν κατάλληλα για τα λιτρα μου και μερικά εύκολα φυτά για να φτιάξω ενα όμορφο θέαμα στο σαλόνι μας.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις χρήσιμες συμβουλές σας
Εμφανίσεις: 2866
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-09-15, 14:56
Το avatar του χρήστη Timekeeper
Timekeeper Ο χρήστης Timekeeper δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-06-2012
Περιοχή: Boloς
Μηνύματα: 213
Send a message via Skype™ to Timekeeper
Προεπιλογή

Καλημέρα φιλέ μου και καλώς ήρθες στην παρέα μας.στα λίτρα που έχεις μπορείς να έχεις αρκετές επιλογές.ανάλογα με το τι νερό έχεις σκληρό ή μαλακό μπορείς να κινήθεις στην επιλογή ψαροσυνθεσης.εγώ θα σου πρότεινα μελανοτενιες οι οποίες οι περισότερες θέλουν σκληρό νεράκι και έχουν εντυπωσιακά χρώματα.εάν επεξεργαστές το νερό σου μπορείς να πας σε αρλεκινους γκουραμι και αλλά πολλά.όσον αφορά τα φυτά υπάρχει ένα πολύ κατατοπιστικο άρθρο 13+1 εύκολα φυτά από nazgul τα οποία απαιτούν ελάχιστο φωτισμό λίπασμα και co2.καλή αρχή .
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-09-15, 20:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πρωτα ελεγξε με τεστ, το νερο που θα χρησιμοποιεις στο ενυδρειο, για να προταθουν αναλογα ψαρια και να μην αναγκαστεις να επεξεργαζεσαι το νερο (εκτος κι αν σου αρεσει η μανουρα).

Ελεγξε GH, KH, pH, αλλα για σιγουρια και NH3/4, NO2, NO3 (αφου βλεπω και εισαι εκτος Αθηνων).

Τα τεστ αυτα ετσι κι αλλιως θα τα χρειαστεις για το ενυδρειο ("στρωσιμο" συντηρηση κλπ) σαν νεος στο χομπι κι εσυ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-09-15, 09:30
popi_ntinos Ο χρήστης popi_ntinos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2011
Περιοχή: magoula
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

Καλημέρα σας,
Λοιπόν σχετικά με το νερό ενημερώνω πως υπάρχει ΑΟ οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα με τα "νερά",
Φίλε Σπύρο το νερό είναι "Αθηνών" καθώς και στην Μαγούλα απο την ΕΥΔΑΠ παίρνουμε.
Τώρα με τις μετρήσεις... δεν έχω τεστάκια το μόνο που έχω ειναι όλο το στρωμένο βιολογικό υλικο (12 λίτρα περίπου) απο το φίλο που μου το έδωσε (έτρεχε 4 χρόνια με σκαλάρια) το οποίο και συντηρώ εδω και 3-4 ημέρες με λίγη τροφή που ρίχνω.
Πάντως θα προτιμούσα να πάω σε μια λύση ψαριών σκληρού νερού (για ευκολία).

Σαν υπόστρωμα έχω μαύρη άμμο (κατάλληλη για χαμηλά ph μου είπε το παιδί) και λίγες πέτρες λάβας και μια μικρή ρίζα...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-15, 08:45
popi_ntinos Ο χρήστης popi_ntinos δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2011
Περιοχή: magoula
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

καλημέρα,
το ενυδρείο τρέχει τόσες μέρες κενό και συντηρώντας την βιολογία με λίγη τροφή καθε 1-2 μέρες.

είμαι στην αναζήτηση φυτών... και ψάχνω τεστ (μεγάλο κόστος για καινούρια)
για να καταλήξω στα ψάρια που θα πάρω.

Για κοινωνικό που προσανατολίζομαι και στα λιτρα μου τη ψαράκια θα μου προτείνατε να κοιτάξω? (δεν μου αρέσουν ιδιαίτερα γκάπι και εντλερ)
επίσης με αναπλήρωση τη μπορώ να κάνω καθώς κάθε 3-4 ημέρες συμπληρώνω 3-4 λίτρα... (είναι λογική τόση εξάτμιση???)
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-15, 13:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μαλλον πρεπει να βαζεις καθημερινα τροφη και αρκετουτσικη, για να ισχυροποιησεις τον πλυθησμο των βακτηριων, ετσι ωστε οταν βαλεις ψαρια μεσα να αντεξει. (μεγαλη αλλαγη νερου πριν την εισαγωγη φυσικα)
Αλλιως πρεπει να βαλεις πολυ λιγα ψαρια, εως 1-2 αναλογα και το μεγεθος, και να εισαι με τα τεστ απο πανω για να δεις αν γινει καποιο peak και να επεμβεις με αλλαγες, χημικα κλπ

Θα ελεγα να κοιταξες τα rainbow fish
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=135
καποιο πρωτυπο ενυδρειο κοντα στα λιτρα σου εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46607
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος και αρχάριος όσο δεν παει katsar Αρχάριοι γλυκού νερού 6 28-11-13 16:27
Νέος στο forum παλιός στα ενυδρεία (ωστόσο αρχάριος) sharred Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 16 05-02-12 19:26
Νέος Αρχάριος... Καλώς σας βρήκα.. hatzi Αρχάριοι γλυκού νερού 117 22-11-11 03:55
Ενας ακόμα αρχάριος (Νέος) than Αρχάριοι γλυκού νερού 7 18-02-07 22:53

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03861 seconds with 13 queries