Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-12-11, 19:00
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή 1/ Στησιμο φυτεμενου κυβου βημα βημα.(αποριες)

Καλησπερα σε ολους...!! προσφατα μου μπηκε η ιδεα στο μυαλο να κολλησω ενα diy κυβακι με διαστασεις 40χ40χ40 περιπου...ολο clear( οπως τα ενυδρεια της ADA μονο τζαμια )...εχω ομως καποιες ερωτησεις να θεσω και θελω διευκρυνιση...


Α)παλαιοτερα ειχε αναφερθει απο καποιους φιλους πως αντι για τα γνωστα υποστρωματα(sera,flourite κ.ο.κ) μπορουμε με επιφυλαξη *(και με επιφυλαξη λεω διοτι δεν θα πρεπει να ξεφυτευουμε τα φυτα γιατι θα βγαινει στην επιφανεια )να χρησιμοποιησουμε σκευασμα απο φυτωριο(?) ...μου διαφευγει πως ειναι η ονομασια και πιο ειναι το καταλληλο σκευασμα..θα ηθελα να μου πειτε (οι μποσταναδες) αν αυτο ειναι εφικτο και ποιο σκευασμα πρεπει να αγορασω

Β)στην περιπτωση που γινει με τον Α) τροπο ...θα ειναι ασφαλες για γαριδες?? καθοτι πιθανοτατα οι κατοικοι θα ειναι γαριδες..

Γ)λιπανση : πιθανοτατα Ε.Ι...με diy co2 σε αυτο δεν εχω καποια απορια...


Δ) φιλτρανση...ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που ο κυβος δεν φυτευτει στην τελικη....ενα αεροφιλτρο (Στρωμενο και με βιολογικο υλικο εσωτερικα-siporax-) θα ειναι ικανο να καλυψει τις αναγκες του κυβου..?? ή θελω φιλτρακι με κυκλοφορια 400l/h πχ?? .

Ε) απο φωτισμο??? τι προτεινετε??

αυτα για αρχη και ευχαριστω εκ των προτερων
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-12-11, 21:15
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Α) Το seachem flourite μπαίνει μόνο του. Δεν χρειάζεται χαλίκι απο πάνω. Οπως και το JBL Manado αν θυμάμαι καλα.

Δ) Το αερόφιλτρο δεν παιρνει αλλα υλικά. Είναι μόνο το σφουγγάρι. Ισως για τις γαρίδες να αρκει.

Για το clear τζαμι, δεν είναι λίγο ακριβό; Θα σου πρότεινα να παρει μονο ενα κομμάτι, αυτό που θα είναι απο μπροστα. Δεν ξέρω, δες ποσο θα σου κοστίσει και αποφασίζεις.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-12-11, 21:22
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εχμμ..τα μπλεξα λιγο :P ...εννοουσα υποστρωμα...μετα θυμηθηκα οτι το flourite μπαινει μονο του..!>..δηλαδη υποστρωμα α,υποστρωμα β(προεραιτικα),χαλικι ή αμμος...

οσο για το τζαμι..οταν εννοουσα clear δεν εννοουσα τον τυπο(οπως προφανως καταλαβες )..αλλα οτι θα το κρατησω ''καθαρο'' απο καπακια,αυτοκολλητες ταινιες γυρω γυρω κλπ..θα εινια μονο τζαμια.. οσο για το αεροφιλτρο....μεσα εχει χωρο...αν δεν κανω λαθος o georgarask χρησιμοποιουσε siporax ? μεσα σε αεροφιλτρο??>...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-12-11, 21:36
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Ε οτι υπόστρωμμα και να βάλεις χρειάζεται προσοχή στις μεταφυτευσεις. Με μη-ενυδρειακό πολυ παραπάνω. Επίσης με το υποστρωμμα πρεπει να βάλεις τουλάχιστον ψιλό χαλικάκι. Αμμος δεν γίνεται γιατί μπορεί να ανακατευτεί και να γίνει το έλα να δεις. Για τις γαρίδες δεν γνωρίζω.

Για το τζάμι, όντως αλλο κατάλαβα! Και εγώ ετσι το είχα αλλα στο τέλος περασα ενα αυτοκόλλητο που έμοιαζε με ξύλο γιατί τα άλατα κτλπ που μαζευονταν όπως και το φώς δεν μου άρεζε. Επίσης απο κάτω δεν θα φαίνεται ωραίο. Αυτό είναι απλό βέβαια, βλέπεις και κάνεις.

Για το αερόφιλτρο υπάρχει ένα τετράγωνο κουτάκι που μπαίνουν μεσα υλικά. Δεν ξέρω αν εννοείς αυτο αλλα δεν νομίζω να φαίνεται πολύ ωραία. Αν σκέφτεσαι αυτα, δεν παίρνουν υλικα.

Σημειωση: Καλό θα ήταν κάτω απο το τζάμι να βάλεις κάτι, για να μην ακουμπάει το τζάμι κατευθείαν πανω στο ξύλο. Εγώ βάζω φελλο απο βιβλιοπωλειο.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-12-11, 21:42
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μαλιστα...!!! ναι .και γω φελλο βαζω συνηθως ή φελιζολ....για να δουμε ...για το υποστρωμα τωρα τι εχουν να πουν οι μποσταναδες...

ΝΑΙ χαλικακι θα μπει ουτως η αλλως....αλλιως ....ξυλα πετρες cattapa και αγιος ο θεος...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βημα βημα fowlr πατρα kokos125 Fish Only 52 29-12-10 21:54
Aποριες πριν το πρωτο βημα! reselie Αρχάριοι γλυκού νερού 10 19-03-10 18:04
Νεο reef βημα βημα sifnos Reef 20 28-01-09 16:15
Βημα βημα, reef-ακι μου...ακριβο !!! γαυρος Reef 21 17-11-05 08:31
Κατασκευη ενυδρειου βημα βημα!! scissorhands DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 12-03-05 01:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03942 seconds with 13 queries