Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 19-09-09, 23:21   #1
Ενυδρείο από την αρχή!
 
Το avatar του χρήστη crocodilino
crocodilino
Junior Member
Εγγραφή: 19-09-2009
Περιοχή: Πειραιάς, Αττική
Μηνύματα: 5

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
crocodilino Ο χρήστης crocodilino δεν είναι συνδεδεμένος 19-09-09, 23:21
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας κι από μένα!
Πριν ένα 2 χρόνια το υπέροχο αγόρι μου μου έκανε δώρο ένα ενυδρείο 22,5 (αν θυμάμαι καλά) λίτρων. Μέσα, με τις ευλογίες του pet shop πάντα έβαλε 10 guppies (8 αρσενικά 2 θηλυκά) ενώ αργότερα προσθέσαμε πάντα με τις ευχές του pet shop έναν πορτοκαλή σαλίγκαρο και ένα ζευγάρι γατόψαρα...
Όχι, δεν είχαμε καμία εμπειρία με ψάρια και ενυδρεία! Κανείς δεν μας ενημέρωσε για το αλμυρό περιβάλλον που χρειάζονται (έτσι μας είπαν αργότερα από άλλο κατάστημα!) ούτε ότι τα ψάρια ήταν πολλά για το μέγεθος του ενυδρείου! Και φυσικά δεν ξέραμε οτι ένα ενυδρείο θέλει "στρώσιμο" εκτός από αυτό τις άμμου! Επίσης εγά είμαι φοιτήτρια και όταν ήρθαν Χριστούγεννα μισοάδειασα τα ψάρια και τα πήγα στο σπίτι μιας φίλης και μετά από λίγες μέρες τα ψάρια ξαναμετακόμισαν για δεύτερη και μετά για τρίτη φορά. Κάποτε άρχισαν να βγάζουν πορτοκαλί μπαλώματα και είχαμε 2 ατυχείς γέννες! Από το κατάστημα μας είπαν ότι τα ψάρια θέλουν θεραπεία... την κάναμε... και μετά τα ψαράκια άρχισαν να μας αφήνουν χρόνους ένα ένα... Πλέον θέλω να το ξαναφτιάξω από την αρχή... Και θέλω τη βοήθειά σας για να μην υποβάλλω άλλα ζωάκια σε μαρτυρικό θάνατο! έχω ακούσει ότι τα ενυδρεία γλυκού νερού είναι πιο ανθεκτικά στα χέρια αρχάριων. Διαβάζοντας τις οδηγίες για το στήσιμο μου φάνηκαν όλα βουνό! Δεν ξέρω τίποτε από ψάρια!!!!!!! Πως θα ξέρω τι νερό θέλουν?
Και πως θα μετράω την αμμωνία και τα υπόλοιπα? Και Χριστούγεννα-Πάσχα που λείπω από 2 εβδομάδες κάθε φορά και το καλοκαίρι 1,5 μήνα???? Μήπως να μην το φτιάξω τελικά?
Εμφανίσεις: 2966
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-09-09, 00:02
Το avatar του χρήστη gangster95
gangster95 Ο χρήστης gangster95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2009
Περιοχή: θεσσαλία
Μηνύματα: 179
Smile

1)καλω ηρθες!! αν αγαπας το χομπι αυτο θα καταθερεις τα μεγιστα! μερακι και διαβασμα χρειαζετε!
φιλη μου ουτε εγω ηξερα τπτ στην αρχη.....τωρα ομως ξερω πολλα πραγματα και ακομα μαθαινω καθε μερα και αλλα! αλλα για να το πετυχω αυτο εχω ριξει το διαβασμα της αρκουδας......
ξεκινα να διαβαζεις......ολες οι απορειες σου θα λυθουν με το διαβασμα!
και για ατιδηποτε θελησεις, εδω ειμαστε και εμεις!
2) αλμυρο νερο για γπαπι?????? αν ειναι δυνατον!!!! ποιος στο ειπε αυτο κουκλα μου!!!!?????!!!!
3) παρε αυτα τα λινκ και ξεκινα διαβασμα! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909 ,
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 , http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=29949 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656 http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388
θα σου λυθουν πολλες αποροιες αν τα διαβασεις αυτα.....αλλα ειναι λιγοτερα απο τα βασικα....μετα θα πρεπει να ρωτας και να μαθαινεις για οτι προσθετη απορια εχεις.....
επισης να ξερεις οτι μολις περασει αρκετος καιρος με πολυυυυυυ διαβασμα!!! και θα ερθει η στιγμη να παρεις το ενυδρειο σου και να αρχησεις να το στεινεις , η χαρα σου θα ειναι τοσο μεγαλη που θα πεταξεις στα συννεφα!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-09-09, 00:07
Το avatar του χρήστη karxarini
karxarini Ο χρήστης karxarini δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2009
Περιοχή: ¶νοιξη (στην αθήνα ειναι!)
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

καλψσήρθες κι απο μενα
Μια ωραία σελίδα για να μάθεις τις απαιτήσεις καθε ψαριού είναι
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm
για όταν λείπεις θα χρειαστείς μια αυτόματη ταίστρα
__________________

Ενα ωραίο blog με ενυδρεία :
http://enidrio.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-09-09, 00:11
Το avatar του χρήστη crocodilino
crocodilino Ο χρήστης crocodilino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2009
Περιοχή: Πειραιάς, Αττική
Μηνύματα: 5
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crocodilino
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gangster95 Εμφάνιση μηνυμάτων
2) αλμυρο νερο για γπαπι?????? αν ειναι δυνατον!!!! ποιος στο ειπε αυτο κουκλα μου!!!!?????!!!!
Μου το είπαν στο petshop απ'όπου είχαμε πάρει τα ψάρια και το ενυδρείο! Και μάλιστα μας έδωσε και ένα χορτόνι (σαν αυτά του γάλακτος) με ειδικό αλάτι και μια μεζούρα! Κατάλαβα... μάλλον δε θα ξαναπάω εκεί! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές! Ξεκινάμε διάβασμα λοιπόν!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-09-09, 00:14
Το avatar του χρήστη gangster95
gangster95 Ο χρήστης gangster95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2009
Περιοχή: θεσσαλία
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crocodilino Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου το είπαν στο petshop απ'όπου είχαμε πάρει τα ψάρια και το ενυδρείο! Και μάλιστα μας έδωσε και ένα χορτόνι (σαν αυτά του γάλακτος) με ειδικό αλάτι και μια μεζούρα! Κατάλαβα... μάλλον δε θα ξαναπάω εκεί! Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις συμβουλές! Ξεκινάμε διάβασμα λοιπόν!
το ποσο ασχετοι ειναι στα πετ σοπ δεν λεγετε......
ξεκινα διαβασμα και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε εμεις....μην φοβασε τιποτα!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-09-09, 00:20
Το avatar του χρήστη crocodilino
crocodilino Ο χρήστης crocodilino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2009
Περιοχή: Πειραιάς, Αττική
Μηνύματα: 5
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crocodilino
Προεπιλογή

Ευχαριστώώώώ !!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-09-09, 00:22
Το avatar του χρήστη gangster95
gangster95 Ο χρήστης gangster95 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-09-2009
Περιοχή: θεσσαλία
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

τπτ βρε! αλημωνο! εσυ νασε καλα! και καλο διαβασμα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-09-09, 08:46
Το avatar του χρήστη GENITORAS
GENITORAS Ο χρήστης GENITORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

οπωσ προανεφεραν τα παιδια αν αγαπασ το χομπι σου καντο διαβασε και θα σου ληθουν οι αποριεσ πιστεψε με!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-09-09, 13:42
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν εδωσε ενυδρειακο αλατι με συγκεκριμενη δοσολογια, μπορει και να μην ειχε αδικο, μιας και τα γκαπις θελουν λιγο - (μια υποθεση κανω).
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-09-09, 21:10
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crocodilino Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας κι από μένα! καλως ηρθες!!!
Πριν ένα 2 χρόνια το υπέροχο αγόρι μου μου έκανε δώρο ένα ενυδρείο 22,5 (αν θυμάμαι καλά) λίτρων. Μέσα, με τις ευλογίες του pet shop πάντα έβαλε 10 guppies (8 αρσενικά 2 θηλυκά) ε ρε γλεντια!!!! ενώ αργότερα προσθέσαμε πάντα με τις ευχές του pet shop έναν πορτοκαλή σαλίγκαρο και ένα ζευγάρι γατόψαρα...ασχολιαστο...
Κανείς δεν μας ενημέρωσε για το αλμυρό περιβάλλον που χρειάζονται (έτσι μας είπαν αργότερα από άλλο κατάστημα!) υφαλμυρο για την ακριβεια! ούτε ότι τα ψάρια ήταν πολλά για το μέγεθος του ενυδρείου! Και φυσικά δεν ξέραμε οτι ένα ενυδρείο θέλει "στρώσιμο" εκτός από αυτό τις άμμου! πετυχημενο....
Πλέον θέλω να το ξαναφτιάξω από την αρχή... Διαβάζοντας τις οδηγίες για το στήσιμο μου φάνηκαν όλα βουνό! Δεν ξέρω τίποτε από ψάρια!!!!!!! Πως θα ξέρω τι νερό θέλουν?
Και πως θα μετράω την αμμωνία και τα υπόλοιπα? Και Χριστούγεννα-Πάσχα που λείπω από 2 εβδομάδες κάθε φορά και το καλοκαίρι 1,5 μήνα???? Μήπως να μην το φτιάξω τελικά?
αν εχεις υπομονη να το φτιαξεις....εννοειται οτι θελει διαβασμα..τα λινκς που σου εδωσαν απο τα υπομνηματα ειναι μια καλη αρχη οπως και η σελιδα του κυριου Τσαμη www.tsamisaquarium.gr ..αν εχεις το μερακι σιγα σιγα ολα θα τα μαθεις....αν δεν εισαι αποφασισμενη ομως για διαβασμα, υπομονη και καποια εξοδα αρχικα καλυτερα αφησε το...
ευχομαι να σε γοητευουν τοσο τα ψαρια ωστε να μαθεις συντομα να στηνεις ενα σωστο και υγιες ενυδρειο..θα σε ανταμειψει με το παραπανω!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-09-09, 00:54
Το avatar του χρήστη crocodilino
crocodilino Ο χρήστης crocodilino δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-09-2009
Περιοχή: Πειραιάς, Αττική
Μηνύματα: 5
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crocodilino
Προεπιλογή

Διάβασα τα λινκς που μου δώθηκαν πιο πάνω και για να είμαι ειλικρινής αγχώθηκα! Δεν είχα ιδέα ότι πρέπει να γίνονται τόσες μετρήσεις στο νερό ή ότι παίζει ρόλο η θερμοκρασία του νερού.... Αν τα ψάρια δλδ θέλουν ζεστό νερό (πχ τα νέον που μου κίνησαν το ενδιαφέρον, θέλουν 20-24 βαθμούς) θα το ζεσταίνω στην κατσαρόλα κατά την αλλαγή?!?! (Αν θυμάμαι καλά, είχα ακούσει ότι το νερό από θερμοσίφωνα απαγορεύεται) Και κάθε φορά που θα αλλάζω μια ποσότητα νερού (αν θυμάμαι καλά σε ένα ποστ εδώ διάβασα το 30% του νερού) πρέπει να κυνηγάω τα ψάρια με την απόχη να τα βγάλω από το ενυδρείο ή δεν πειράζει να είναι μέσα? Και αν τα βγάλω σε τι νερό να τα βάλω και μετά από πόση ώρα τα ξαναβάζωστο ενυδρείο?Και πόσα ψάρια νέον (που μπαίνουν σε ομάδες 8-10 ατόμων) μπορώ να βάλω σε ένα μικρό ενυδρείο όπως το δικό μου (22λιτ) και σε τι αναλογία αρσενικά-θηλυκά? Επίσης, αν βάλω ζωντανό φυτό στο ενυδρείο μειώνεται ο αριθμός των ψαριών που θα μπουν? Και ποιο φυτό ταιριάζει σε αυτά τα ψάρια?Και αν γεννήσουν?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-09-09, 09:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crocodilino Εμφάνιση μηνυμάτων
.... Αν τα ψάρια δλδ θέλουν ζεστό νερό (πχ τα νέον που μου κίνησαν το ενδιαφέρον, θέλουν 20-24 βαθμούς) θα το ζεσταίνω στην κατσαρόλα κατά την αλλαγή?!?! (Αν θυμάμαι καλά, είχα ακούσει ότι το νερό από θερμοσίφωνα απαγορεύεται)οχι δεν απαγορευεται το νερο απο το θερμοσιφωνα....επισης μπορεις να συγκεντρωνεις σε ενα δοχειο το νερο της αλλαγης και να περιμενεις να παρει θερμοκρασια δωματιου (αν ειναι κοντα σε αυτη του ενυδρειου) η και να βαζεις ενα θερμοστατη μεσα αν θες... Και κάθε φορά που θα αλλάζω μια ποσότητα νερού (αν θυμάμαι καλά σε ένα ποστ εδώ διάβασα το 30% του νερού) πρέπει να κυνηγάω τα ψάρια με την απόχη να τα βγάλω από το ενυδρείο ή δεν πειράζει να είναι μέσα?εννοειται οτι τα ψαρια θα ειναι μεσα...Και πόσα ψάρια νέον (που μπαίνουν σε ομάδες 8-10 ατόμων) μπορώ να βάλω σε ένα μικρό ενυδρείο όπως το δικό μου (22λιτ) και σε τι αναλογία αρσενικά-θηλυκά? οχι τετοια ψαρια σε 22 λιτρα (λιγοτερα μαλλον καθαρα)...ενας μονομαχος μονο..η σαλιγκαρια-γαριδες..Επίσης, αν βάλω ζωντανό φυτό στο ενυδρείο μειώνεται ο αριθμός των ψαριών που θα μπουν?οχι... Και ποιο φυτό ταιριάζει σε αυτά τα ψάρια?Και αν γεννήσουν?
βαλε ενα μονομαχο και οποια φυτα σου αρεσουν...αρκει να ειναι ευκολα για αρχη ωστε να μη σου χαλασουν...
με περισσοτερο διαβασμα ομως οι περισσοτερες απο τις αποριες σου θα λυνονταν...
πρεπει να ξεκινησεις διαβασμα στο φορουμ και εδω... www.tsamisaquarium.gr
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14024 seconds with 14 queries