Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-04-08, 22:44
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή Μαραζωμα φυτων

Εχω απο την δευτερα σε ενα ενυδρειο 120 λιτρων το οποιο το μπολιασα βαλει κατι φυτα.Εβαλα και ενα κοπαδι νεον.Εχει χαλικι και δεν εχω βαλει υποστρωμα.Απο φυτα εχω μια ανουμπια ενα αλλο που δεν ξερω καν και ενα σαν φυκι ψηλο.Μου τα εδωσαν για ευκολα φυτα,αλλα σαν να αρχιζει να μαρενεται το φυκι και ειδα και μια τρυπα σε ενα φυλλο στην ανουμπια και το αλλο σαν να μαρενεται γιατι τα φυλλα του εχουν παρει την κατιουσα.απο μετρησεις ειμαι οκ απλα δεν εχω νιτρικα 10 περιπου λετε να φταιει αυτο?Τι μπορω να κανω γενικα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-04-08, 22:59
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

οντως τα φυτα που εχεις ειναι ευκολα.
δωσε και καμια πληροφορια για το φωτισμο (watt+λαμπες).
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-04-08, 23:04
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

πρεπει να μας περιγραψεις το ενυδρειο σου...στα φυτα παιζουν ρολο διαφορα οπως το φως τα λιπασματα το υποστρωμα το co2....τι γινετε με αυτα?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-04-08, 23:34
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Αφου πηγα για ευκολα φυτα θα αφηνα στην ακρη το co2 το υποστωμα κτλ.Απο φωτισμο αν θυμαμαι καλα ειναι ενας 36 watt στα 100 λιτρα.Μηπως σιγα σιγα αποδεικνυονται οχι και τοσο ευκολα τα φυτα??? 100*30*40 100 ΛΙΤΡΑ καθαρα
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-04-08, 23:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η ανουμπια ειναι πολυ ευκολη..εγω τις θεωρω σκυλια! και το φως ειναι αρκετο
αν το "φυκι" ειναι βελισνερια νομιζω χρειαζεται λιγο φως παραπανω..τουλαχιστον απο τη δικη μου εμπειρια με τις βελισνεριες....και οσο να πεις ενα γενικο λιπασμα το χρειαζονται....τα φυλλα κιτρινισαν? σαπισαν-ελιωσαν? τι ακριβως? μια φωτο θα βοηθουσε...τι ριχνεις για λιπασμα?
συμβουλη..ανεβασε το φωτισμο σου στο 0.5 βατ/λιτρο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-04-08, 23:45
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Μαλλον το φυκι που λεω εγω ειναι αυτο που λες εσυ.λιπασμα δεν εχω βαλει τιποτα ακομα,εχεις κατι να προτεινεινεις?Νομιζα οτι τα νιτρικα ειναι αρκετα για να τρεφονται τα ευκολα φυτα.Τα φυλλα του εχουν αρχισει να κιτρινιζουν σιγα σιγα.Τι να κανω να προλαβω ?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-04-08, 23:55
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

διαβασε αυτο το υπομνημα για να διαγνωσεις το προβλημα σου.... http://www.aquatek.gr/plantdiseasegr.html
νιτρικα απλα να μην εχεις 0...οσο ειναι μετρησιμα (εστω και λιγα) ειναι οκ....
τα φυτα χρειαζονται σιδηρο καλιο μαγγανιο ασβεστιο και πολλα αλλα ιχνοστοιχεια...πολλα τα εχει και το νερο της βρυσης...τα υπολοιπα μπορεις να τα παρεχεις με ενα γενικο λιπασμα οπως το seachem flourish.
τα φυτα σου ειναι βραδειας αναπτυξης οποτε λογικα αυτο θα τα καλυψει....
ειχα μια ανουμπια ενα χρονο και δεν παρουσιασε προβλημα..αν και πολυ ευκολο φυτο (γιαυτο δεν εριχνα λιπασμα) μετα απο ενα χρονο αρχισαν να κιτρινιζουν καποια φυλλα...με ενα γενικο λιπασμα επανηλθε...της ειχαν λειψει καποια στοιχεια..
επισης βεβαιωσου οτι δεν εχεις βυθισμενο τον κορμο της ανουμπιας μεσα στο χαλικι γιατι και παλι θα χαλασει..πρεπει ο κορμος να ειναι εξω...μονο οι ριζες μεσα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-04-08, 00:27
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

εγω παλι επιμενω στον φωτισμο!!!

η λαμπα που εχεις ειναι max 90cm(αφου λες οτι ειναι 100αρι το ενυδρειο), αρα 30watt. και δεν υπολογισουμε καν τι ειναι αυτη η λαμπα (απλη,ειδικη για αναπτυξη φυτων, κτλπ).

με λιγα λογια αν η λαμπα σου ακομα και στα 30watt ηταν μια grolux πιστευω οτι δεν θα ειχες προβλημα οσον αφορα τον φωτισμο με αυτα τα φυτα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-04-08, 00:32
Το avatar του χρήστη DJK
DJK Ο χρήστης DJK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-06-2005
Περιοχή: Νέο Ψυχικό
Μηνύματα: 196
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην DJK
Προεπιλογή

Εγώ πιστεύω οτι όλα είναι καλά απλά τα φυτά θέλουν το χρόνο τους. Η ανουμπία θέλει λίγο προσοχή στο φύτεμα και το φύκι απλά χρόνο να πάρει τα πάνω του.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-04-08, 00:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

προφανως ειναι ολα αυτα μαζι....οπως ειπαμε ανεβασε λιγο το φωτισμο σου..ενα γενικο λιπασμα..και παρατηρησε τι γινεται
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 20-04-08, 00:39
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Μαλλον απλη ειναι η λαμπα.Οποτε τσαμπα καιει η λαμπα ? Ποσα περιπου πρεπει να σκασω για να εχω εναν αξιοπρεπη φωτισμο??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-04-08, 00:45
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε καιει τσαμπα....απλα δεν κανει και την καλυτερη δουλεια...μπορεις να αλλαξεις την λαμπα που εχεις (δε μας εχεις πει ποια ειναι) με μια gro-lux που ειναι ειδικη για φυτα (εκπεμπει ελαφρως ροζ χρωμα) η ακομα καλυτερα να προσθεσεις με πατεντα αλλη μια λαμπα (gro lux) και να κρατησεις και αυτη που εχεις...ετσι θα εχεις και πιο ομορφο οπτικα φωτισμο (προσωπικα σκετο το ""ροζ" της γκρο-λουξ δε μου αρεσει) αλλα και διαφορετικα φασματα οποτε θα κανεις και καλυτερα δουλεια με τα φυτα..
δε θα σου κοστισει πολλα χρηματα κατι τετοιο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 20-04-08, 00:50
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

μια grolux δεν κανει πανω απο 5-6 ευρω και οπως ειπε και ο panos-alex/polis το καλυτερο θα ηταν να προσθεσεις μια ακομα grolux για να εχεις και οπτικο και ουσιαστικο αποτελεσμα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 20-04-08, 01:00
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οταν ρυθμισεις αυτες τις παραμετρους (φως-λιπασμα) και με λιγη υπομονη λογικα θα στρωσουν....επειτα κανε κι ενα diy co2 (δε θα σου κοστισει τιποτα σχεδον) και τα ευκολα φυτα σου θα γινουν τουρμπο!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 20-04-08, 01:05
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Επειδη δεν πιανουν τα χερια μου δευτερη λαμπα με πατεντα δεν θα βαλω ισως αλλαξω αυτη που εχω.Σε πετ σοπ να παω για την λαμπα που μου ειπατε η την πουλανε και σε αλλα καταστηματα? Αν εχετε κανενα λινκ να δω ενυδρεια με φυτα (ευκολα) να παρω καμια ιδεα αν ειναι και δυο οψεων ακομα καλυτερα(χωρις φοντο δηλαδη το βλεπω και απο της δυο μεριες)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 20-04-08, 01:18
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

φανταζομαι ολο και καποιος μπορει να σε βοηθησει για να βαλεις εξτρα λαμπα...σε ενα παλιο μου ενυδρειο ειχα παει το καπακι και μου εβαλε ηλεκτρολογος ενα ακομη μπαλαστ-σταρτερ-λαμπα...
ευκολα φυτα ειναι στο υπομνημα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4537 ...κανε αναζητησημε τα ονοματα τους στο google να τα δεις και σε φωτο... επισης θα δεις σχεδια τους στο www.tropica.com
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-04-08, 01:20
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Ναι τα εχω αυτα τα λινκ σε ευχαριστω εννοουσα ετοιμα ενυδρεια φυτεμενα να κλεψω καμια ιδεα στην διακοσμηση τους!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 20-04-08, 01:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι τα εχω αυτα τα λινκ σε ευχαριστω εννοουσα ετοιμα ενυδρεια φυτεμενα να κλεψω καμια ιδεα στην διακοσμηση τους!!!
δες στο "παρουσιασεις ενυδρειων"...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-04-08, 01:25
Το avatar του χρήστη bandit4
bandit4 Ο χρήστης bandit4 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2006
Περιοχή: Χαϊδάρι - Αθήνα
Μηνύματα: 81
Προεπιλογή

μην πας σε πετ-σοπ!!!

θα σου κοψουν τον κ@λ@.

την δευτερα ειναι να κοιταξω για ενα φιλο για grolux. οτι μαθω απο τιμες θα ποσταρω.

οι τιμες που ανεφερα πιο πανω αφορουν τον καυκα και ενα καταστημα με ηλεκτρολογικα στον πειραια (κολοκοτρωνη).παιζουν στα 5-6 ευρω.

το μονο που θελω να μου πεις με σιγουρια ειναι τα watt της λαμπας σου να ξερω τι θα ρωτησω. 18, 25 η 30 watt? νεοτερα τη δευτερα.
__________________

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-04-08, 01:46
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Οκ αν θυμαμαι καλα ειναι 36 watt με επιφυλαξη αλλα επειδη δεν ειμαι σπιτι για να κοιταξω θα σου πω αυριο το βραδυ σιγουρα.Αν ειναι και πειραια το μαγαζι βολευει να παω απλα πες οδο κτλ.Πανο εχω δει τις παρουσιασεις ελεγα μηπως εχουμε κανα λινκ απο ξενα κτλ και διπλης οψεως!!Ευχαριστω!
Εκατσα και ειδα τα φυτα απο τα λινκ και αναγνωρισα μονο οτι εχω ενα egeria densa αυτο εχει ενα προβληματακι με τα φυλλα του σαν να κιτρνιζουν.Εκτος απο την ανουμπια εχω αλλα 2 τα οποια δεν μπορω να αναγνωρησω μου φαινονται ολα ιδια!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 21-04-08, 23:33
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Αυτα ειναι τα φυτα που εχουν προβλημα ελπιζω να φαινονται καθαρα!!Βασικα δεν εχω ιδεα τι ειναι το 1ο και το 4ο!!το τεταρτο παει απο το κακο στο χειροτερο εχουν αρχισει και κιτρινιζουν τα φυλλα του και δεν εχει πιασει η ριζα κατω και βγαινει πολυ ευκολα.στο τριτο εχουν κιτρινισει λιγο στις ακρες και τα αλλα εχουν μερικες τρυπες μικρες πανω τους!!Φωτισμο εχω τελικα 30 βατ στα 100 λιτρα καθαρα και νιτρικα 0 σημερα που ξαναμετρησα.Α ξεχασα να πω η λαμπα ειναι καινουργια και δεν εχει ξαναχρησιμοποιειθει δικαιολογει να μην ειναι τοσο αποτελεσματικη??
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00580.jpg
Εμφανίσεις:  202
Μέγεθος:  102,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00581.jpg
Εμφανίσεις:  190
Μέγεθος:  75,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00582.jpg
Εμφανίσεις:  218
Μέγεθος:  89,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00583.jpg
Εμφανίσεις:  195
Μέγεθος:  104,0 KB  
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 21-04-08, 23:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

γιατι εγω στις ανουμπιες δε βλεπω καποιο προβλημα? (1-2-4)τα νεα φυλλα ειναι παντα λιγο πιο ανοιχτοχρωμα απο τα παλια και καθως ωριμαζουν σκουραινουν...ομως βυθισε μονο τις ριζες...σε καποιες φωτο (1η και 4η) βλεπω και τον κορμο βυθισμενο...δε πρεπει να ειναι...
οσο για την elodea (egeria densa -3η φωτο) ναι εχει χασει αποτι βλεπω το εντονο πρασινο χρωμα και μερικες κορφες εχουν αρχισει να χαλανε...ειναι σε σημειο κεντρικο με αρκετο φως? αν οχι μετακινησε την...γνωμη μου...και φροντισε και για οσα ειπαμε παραπανω...τα 30 βατ στα 100 λιτρα για τις ανουμπιες ειναι υπεραρκετα...εχω κρατησει και με λιγοτερα βατ για χρονια...
οποτε αν οντως τα φυλλα κιτρινιζουν μαλλον λειπει καποιο στοιχειο..οποτε γενικο λιπασματακι...και πρεπει καπως να ανεβασεις λιγο τα νιτρικα σου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 21-04-08, 23:45
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Δηλαδη εχω 3 ανουμπιες και 1 egeria??Λες να μην βυθισω τις ριζες τοσο αλλα αυτο ειναι το ελαχιστο σημειο για να πιανει το χαλικι το φυτο γιατι σε λιγο θα αρχισιε να επιπλει η ριζα του ειναι ισα ισα.Οσο για την egeria την εχω στο κεντρο του ενυδρειου και απεξω δεν μπαινει φως μονο οσο το αναβω εγω απο την προιγουμενη δευτερα κανα 10 ωρο περιπου
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 21-04-08, 23:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχεις 3 ανουμπιες και πολλες εγκεριες...
καλυτερα να δεσεις τις ανουμπιες πανω σε πετρες η ξυλο..ειναι και πιο αισθητικα ωραιες και δεν βγαινουν να επιπλευσουν και δεν κινδυνευεις να τις εχεις ακαταλληλα φυτεμενες...οσο για την εγκερια ειναι ευκολο φυτο...μαλλον θελει λιγο φως ακομη .. ειναι ομως γρηγορης αναπτυξης και απαιτει λιπασματακι και μετρησιμα νιτρικα..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 21-04-08, 23:56
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Θα παω να παρω κανενα λιπασμα(αυτα ειναι σε ταμπλετα αν δεν κανω λαθος,ποσο να βαλω κατω απο τις ριζες του φυτου μπαινει?)Αυριο θα βαλω τρια μοπανι που ειχα αγορασει απλα τα εχω μια βδομαδα τωρα μεσα σε κουβα με νερο με αλλαγες καθε μερα να φυγει η κιτρινιλα.Τα νιτρικα δεν ξερω πως θα μπορουσα να τα ανεβασω!!Κοιτα να δεις οταν τα ειχα σε αλλο ενυδρειο δεν τα ηθελα και τωρα πεσαμε και στην αωαγκη τους !!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-04-08, 00:09
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα σε συμβουλευα υγρο λιπασμα...της seachem οπως προειπα ειναι πολυ καλο...οι ταμπλετες ειναι για φυτα που τρεφονται απο τις ριζες ..αν δεσειςι στα μοπανι τις ανουμπιες δε τις χρειαζεσαι τις ταμπλετες ...
νιτρικα ανεβαζεις η με λιπασμα νιτρικων (εμποριου η διαλυμα νικτρικου καλιου) η το ψαχνεις γιατι εχεις 0 νιτρικα...εφοσον δεν εχεις πολλα φυτα μαλλον σημαινει οτι κανεις συχνες και μεγαλες αλλαγες...η εχεις υλικα απονιτροποιησης στο φιλτρο σου..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-04-08, 00:14
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Παντως το υγρο λιπασμα να το ριχνεις με καποια τσιγκουνια και οχι οπως λεν οι οδηγιες γιατι τα φυτα που εχεις ειναι χαμηλων απαιτησεων. Οχι οτι θα παθουν τιποτα απο το λιπασμα απλα θα πηγαινει χαμενο.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-04-08, 00:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παντως το υγρο λιπασμα να το ριχνεις με καποια τσιγκουνια και οχι οπως λεν οι οδηγιες γιατι τα φυτα που εχεις ειναι χαμηλων απαιτησεων. Οχι οτι θα παθουν τιποτα απο το λιπασμα απλα θα πηγαινει χαμενο.
σωστη παρατηρηση!!! γιατι και χαμενο θα πηγαινει αλλα και θα παραμονευουν οι αλγες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-04-08, 00:21
Το avatar του χρήστη Apollwnas
Apollwnas Ο χρήστης Apollwnas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 704
Προεπιλογή

Αλλαγες νερου δεν εχω προλαβει να κανω γιατι το ενυδρειο ειναι νεο και τρεχει ακριβως μια εβδομαδα απλα τα μπολιασα με ενα λιτρο siporax δεν εχει κατι αλλο το φιλτρο εκτος απο υαλοβαμβακα και siporax!!Και αφου μπολιασα κτλ εβαλα τα φυτα και μια μερα μετα τα ψαρια κτλ.Μαλλον επειδη δεν εχουν προλαβουν να συγκεντρωθουν νιτρικα ακομα αφου το νερο ειναι φρεσκοτατο
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-04-08, 00:25
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Apollwnas Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλλαγες νερου δεν εχω προλαβει να κανω γιατι το ενυδρειο ειναι νεο και τρεχει ακριβως μια εβδομαδα απλα τα μπολιασα με ενα λιτρο siporax δεν εχει κατι αλλο το φιλτρο εκτος απο υαλοβαμβακα και siporax!!Και αφου μπολιασα κτλ εβαλα τα φυτα και μια μερα μετα τα ψαρια κτλ.Μαλλον επειδη δεν εχουν προλαβουν να συγκεντρωθουν νιτρικα ακομα αφου το νερο ειναι φρεσκοτατο
ετσι...οποτε θα αναιβουν ..καλη επιτυχια
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ονοματα φυτων olshka Αρχάριοι γλυκού νερού 4 07-03-08 17:32
αναγνωριση φυτων octania246 Αναγνωρίσεις φυτών 25 01-11-07 16:39
αναγνωριση φυτων ΠΟΛΑΤΟΓΛΟΥ ΓΕΩΡΓΙΟΣ Αναγνωρίσεις φυτών 6 16-04-07 17:17
Αναγνωριση φυτων epistimon Αναγνωρίσεις φυτών 9 10-01-06 22:54
Αναγνωριση Φυτων kazanasb Αναγνωρίσεις φυτών 1 30-11-05 23:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09675 seconds with 14 queries