Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-10-06, 16:36
IRENE Ο χρήστης IRENE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή Πρωτη γεννα. Χαρα και SOS

Λοιπον επιτελους εγινα για πρωτη φορα γιαγια (απο τα παιδακια μου που ειναι 3αρσ+2θηλ γκαπυ, 1 ζευγαρι μολλυ και 1αρσ+8 θηλ ξιφοφοροι Helleri).Τα αναφερω ολα τα ψαρια γιατι δεν ξερω ποιο γεννησε. Μερικες γκαπινες ειναι φουσκωμενες αλλα επειδη η συνθεση αυτη ειναι μονο 15 ημερων και οταν τα πηρα τα ψαρια απο το μαγαζι ειχε χωριστα αρσενικα και θηλυκα γκαπυ θεωρω οτι δεν ειναι καμμια απο αυτες. Οι ξιφοφορινες μου δεν φαινονται ιδιαιτερα φουσκωμενες. Η μολυ μου ναι και παραμενει ακομη.
Γυριζω λοιπον απο την δουλεια το μεσημερι και κοιταζω το ενυδρειο για να δω σε τι επιπεδα βρισκεται η αλγη (εχω ενα προβληματακι με τα νιτρικα το οποιο ειμαι σε σταδιο αντιμετωπισης) και ξαφνικα πανω στο φυλλο μιας ανουμπιας βλεπω να περιφερεται με το πασο του ενα ψαρακι. Δεν ξερω αν υπαρχει πια γιατι το κυνηγησαν τα αλλα σαν παλαβα. Ουτε ειδα ομως δευτερο και ολες οι εγκυμονουσες εχουν ακομα μεγαλες κοιλιες. Το στησιμο των φυτων δεν εχει τελειωσει ακομη. Σημερα θα βαλω και τα τελευταια που προμηθευτηκα εν οψη των γεννησεων (κερατοφυλλο , Caboba. Limnophilla, java moss, Hygrophilla polysperma). Αν εχει ξεκινησει καποιο να γενναει και δεν εχει ολοκληρωσει την γεννα ποτε να περιμενω και αλλα μωρα????
Να κανω την προγραμματισμενη αλλαγη νερου για σημερα και το φυτεμα των φυτων η υπαρχει φοβος να υπαρχουν αλλα μωρα που δεν εχω δει και να δημιουργησω προβλημα?.
Ειρηνη

Ειναι καταπληκτικο να βλεπεις τα μωρα ψαρακια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-10-06, 19:48
Το avatar του χρήστη Celda
Celda Ο χρήστης Celda δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 589
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Celda
Προεπιλογή

Να ρωτήσω εγώ κάτι απλό:
Το ενυδρείο σου είναι στρωμένο; ανέφερες οτι το εχεις 15 μερες ή μου φαίνεται; και οτι εχεις αυξημένα νιτρικα...

Κάτι ακόμα...το μωρό που είδες τι χρώμα είχε;

Τα γκάπι πρέπει να είναι σε αναλογία 1αρσ για 2με3 θηλ και όχι το ανάποδο. Θα χρειαστεί να το φροντίσεις αυτο...

Και το τελευταίο...πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου;

Για τις αλλαγές ας μιλήσουν και οι πιο ειδικοί, αν και λόγω των νιτρικών, εγω προσωπικά θα την έκανα την αλλαγή αλλά θα πρόσεχα πάρα πολύ η θερμοκρασία του νερού να είναι ίδια με αυτήν του ενυδρειου...

Αυτα, αναμένουμε περισσότερες πληροφορίες για να βοηθήσουμε καλύτερα...

Συγχαρητήρια όπως και να έχει...

Κωνσταντίνα
__________________
Κωνσταντίνα


Reality is merely an illusion, albeit a very persistent one.
Albert Einstein (1879 - 1955)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-10-06, 23:42
IRENE Ο χρήστης IRENE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

To ενυδρειο ειναι 60λιτ και δουλευει πανω απο ενα χρονο, απλως αλλαξα την συνθεση των ψαριων και εβαλα φυτα. Εγραψα λαθος τα θηλυκα γκαπυ ειναι 8. Εν τω μεταξυ ανακαλυψα το απογευμα και αφου το περασα ολο με τη μουρη στο τζαμι δυο μωρα διαφανα σε μεγεθος ρυζιου και ενα καταμαυρο και διπλο σε μεγεθος απο τα αλλα. Δεν ειδα τι αλλο μπορει να υπαρχει γιατι το ενυδρειο το εκανα μποστανι κανονικο και ενδεχομενως να κρυβονται. Και αυτα που ειδα το θεωρω τυχη. Τελικα εχουν γεννησει ποια? Η Μολυ μου ειναι μαυρη και μαλλον το ενα μαυρο ειναι δικο της αλλα τα αλλα? Και ποτε θα ολοκληρωθει η γεννα αν δεν εχει τελειωσει?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-10-06, 23:45
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Υπομονή κάνε δεν υπάρχει στάνταρ χρονοδιάγραμα πότε θα τελειώσει, απλά παρακολούθησε αν ξεφουσκώσει πολύ και τότε θα είσαι σίγουρη 99% ότι τελείωσε.
Τώρα που γεννήθηκαν τα ψαράκια κάνε πολύ συχνές και μικρές σε ποσοστό % αλλαγές νερού.
Πχ ένα 10& καθημερινά.
Είναι ότι καλύτερο μπορείς να τους προσφέρεις.

ΥΓ ξέχασα...καλώς τα δέχτηκες χαζομαμά
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-10-06, 23:58
IRENE Ο χρήστης IRENE δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 43
Προεπιλογή

Ευχαριστω πολυ. Σημερα μαλιστα ειχα προγραμματισμενη αλλαγη νερου (για την καταπολεμηση της αλγης - ευτυχως μειωνεται σταθερα) και οταν ειδα τα ψαρακια εκανα μονο 10%. Η διαισθηση της μανας φαινεται!!!!!!
Αν ριξω Καλιο για τα φυτα (που μαλλον εχουν ελλειψη) θα κανω ζημια στα μωρα?
Ειρηνη
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-10-06, 00:06
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Όχι δεν θα πάθουν τίποτα, το πολύ πολύ να βγάλουν γένια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιντεο απο γεννα Pritanis Δίσκοι 30 11-11-06 13:36
sos πρωτη γεννα gleboukas Κιχλίδες ποταμών Αφρικής 5 09-02-06 01:16
Φωτο απο γεννα Pritanis Δίσκοι 11 07-06-05 11:36
Προσεχως γεννα!! GEORGE ARGOS Ζωοτόκα 6 14-05-05 13:26
πρωτη γεννα inser Malawi 3 26-05-04 15:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03914 seconds with 13 queries