Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Κυκλοφορία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-09-16, 19:47
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή κυκλοφορητες vs wave makers

Καλησπέρα,
θα ηθελα να ρωτήσω κάτι που δεν μπορω να καταλάβω καλα.
Είχα πάει σε ενα σχετικο κατάστημα και ζητουσα να ενημερωθω για τον εξοπλισμο του θαλασσινου ενυδρειου (γελούσα με αυτά που μου πρότινε ο τυπος με αυτα που εχω μαθει απο εδωμεσα πραγματικα αλλα τι να κανεις......παμε παρακατω).
Οταν ζητησα κυκλοφορητη μου ειπε να μην παρω εναν κυκλοφορητη αλλά wavemaker που κανει κυμα και το καταλαβαίνω και συμφωνω.

Διαβαζοντας σε όλο το ιντερνετ για να καταλάβω την διαφορα ομως, εχω διαβάσει ακομα και τα wavemaker να τα λενε κυκλοφορητες.
Για να καταλαβω λοιπόν. Σαν βασικές διαφορες θα μπορουσαμε να πουμε οτι:

Κυκλοφορητης = μια δεσμη πιεσης νερου σε μια ευθεια γραμμη
wave maker = μια δέσμη πίεσης νερού σαν χοάνη/βεντάλια μεσα στο ενυδρείο προς κάποιο προσανατολισμο που μοιαζει με χωνί

Γιατι λοιπον τα λενε και τα δύο κυκλοφορητες;;
επειδη απλα κυκλοφορουν το νερο;;

Ωραια, τοτε πως ξεχωριζουμε το πρωτο απο το δευτερο;
Απο την τιμη; (το πρωτο κανει πχ20 ευρω , το δευτερο ενα αντιστοιχο 100).
Από την λεξη wavemaker?

Ή εχω καταλάβει τα παντα λαθος?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-09-16, 20:20
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Wavemaker είναι αυτό:http://m.fish-street.com/jebao_wp-40_13000l_wave_maker και κυκλοφορητής αυτό:http://www.petcumulus.gr/all-product...s/kukloforites
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-16, 13:57
Το avatar του χρήστη stanisalus18
stanisalus18 Ο χρήστης stanisalus18 δεν είναι συνδεδεμένος
Το πολυεργαλείο
 
Εγγραφή: 13-09-2012
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.187
Προεπιλογή

Πολλές φόρες στο ενυδρειακό κομμάτι κάποια πράγματα τα λέμε λάθος, ακόμα και στα ψαρό-μαγαζιά τα γράφουν λάθος, είτε επειδή έτσι τα μάθαμε είτε έτσι λέγονται από πολλούς, όπως για παράδειγμα λέμε γλύφτες μερικά συγκεκριμένα ψάρια, λέμε υαλοβάμβακα το ενυδρειακό συνθετικό βαμβάκι, λέμε θερμοστάτες τους θερμαντήρες και κτλ...

Γιώργο στο δεύτερο link που έβαλες έχει από όλα.

Νομίζω ότι τα wave makers τα λέμε και αυτά κυκλοφορητές. Αν κατάλαβα σωστά, εσύ θα πρέπει να ψάξεις για αυτό που βλέπεις στην τετάρτη εικόνα. Υπάρχουν πολλά στην αγορά, ακριβά και φτηνά, ψάξιμο θέλει άπλα.

Πάντως μπορείς να πεις ότι υπάρχουν διάφορες κατηγορίες σε αυτά. Το καθετί κάνει άλλη δουλειά. Αν και πολλές φόρες όλα τα λέμε με την ίδια ονομασία.



Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-16, 14:13
Το avatar του χρήστη Tanganyiκας
Tanganyiκας Ο χρήστης Tanganyiκας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-12-2011
Περιοχή: ¶νω Λιόσια
Μηνύματα: 1.617
Προεπιλογή

Εντάξει στο δεύτερο τα πρώτα είναι κυκλοφορητές............θα καταλάβει
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-09-16, 22:21
dias2222 Ο χρήστης dias2222 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Καταρχάς, ευχαριστω πολυ και τους δύο...
Νομίζω κατάλαβα τελικά τι εννοουν μετα απο μιση μερα διάβασμα...
και θα το γράψω και εδώ μηπως βοηθήσει και άλλους.
λοιπόν....

Κυκλοφορητης = Οτιδήποτε κυκλοφορει το νερό, επομενως περιλαμβάνει ολα.
Αυτό όμως σπάει σε 3 κατηγορίες

1) κλασσικοι κυκλοφορητες, αντλίες νερου ή (water)pump όπως τα λένε. Παιρνουν νερό απο την μια εισοδο και το πετάνε απο την άλλη είσοδο σε μια ευθεια γραμμή... ειναι αυτα που εχουν ενα μικρό στομιο σαν σωληνα. Τα χρησιμοποιουμε και σαν diy σε εσωτερικα/εξωτερικα φιλτρα και συνδεουμε και σε σωλήνες συνηθως για να στειλουμε το νερο του ενυδρειου σε φίλτρο κτλ... και ειναι αυτα στην πρωτη φωτογραφια

2) powerhead κυκλοφορητές , ειναι αυτοι που μοιάζουν σαν τα πασχαλινα αυγά με διαχωριστικα κενα γυρω γυρω και εχουν μεσα μια προπέλα, οπως στην αλλη φωτογραφία. Εχουν το πλεονέκτημα να διαχεουν το νερό πολύ ομοιόμορφα και σε μεγαλύτερο χώρο (πχ σε κωνικο σχημα) και πιο ομαλα μεσα στο ενυδρείο και δεν πετάνε το νερό σε μια ευθεια οπως οι κλασσικοι κυκλοφορητές (λες και έχεις ανοιξει το λάστιχο στο μπαλκόνι σου ξερετε). Επίσης δημιουργουν μια μόνιμη ροή στο ενυδρείο γυρω γυρω σε ολο το ενυδρείο..

3)wave makers, ειναι οι δεύτεροι κυκλοφορητες που είπαμε (οι powerheads) που σε συνδιασμό με ενα κοντρολερ ρυθμίζονται έτσι ώστε να ΜΗΝ δημιουργουν μια μόνιμη ροή στο ενυδρείο οπως οι προηγουμενοι, αλλά μια διακεκομένη ροη και μάλιστα αυτοι λειτουργουν εναλλάξ ή συγχρονως μεταξύ τους με αποτέλεσμα να δημιουργείται κάτι σαν κυματισμός της θάλασσας. Και πιο συγκεκριμένα, στο καθε ενα η προπελίτσα που εχει μέσα
σταματαει για 1 δευτερολεπτο και
ξαναξεκιναει για 5,
ξανασταματάει για αλλο 1,
ξαναξεκιναει για αλλα 5,
με αποτέλεσμα να δημιουργεί κάτι σαν κύματα μεσα στο ενυδρείο και οταν αυτα τα δύο poweheads λειτουργουν και εναλλαξ ή συγχρόνως κανουν το νερό να στροβιλίζεται μέσα στο ενυδρείο σαν υπογεια κύματα, κάτι που αγαπανε πάρα πολύ τα ψάρια μας και ιδιαίτερα τα κοράλια μας.

Αυτά κατάλαβα εγω και αν κάποιος έμπειρος διαπιστώσει λάθος καλό θα ηταν να με διοσρθώσει διοτι δεν γνωρίζω ακομα πάρα πολλα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
DIY wave box Dream Waters Κυκλοφορία 0 26-04-11 15:52
κυκλοφορητες boksic Κυκλοφορία 9 03-09-10 15:26

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03789 seconds with 15 queries