Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Λοιπός εξοπλισμός

Λοιπός εξοπλισμός Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-05-12, 11:56
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή Αυτόματη αναπλήρωση από www.fish-street.com

Το είδος στο site του fish-street εδώ




Μήπως το έχει προμηθευτεί κάποιος, διότι παρατήρησα τα ακόλουθα :

1. Σε ένα από τα πλέξι γκλάς φαίνεται να είναι ξεκολλημένο ένα κομμάτι
2. Στον κυκλοφορητή πίσω είναι κολλημένο ένα κουτάκι με κάτι σαν κόλλα
3. Δεν περιέχεται μάνιουαλ στην συσκευασία και πρέπει να μαντέψω πως λειτουργεί αυτό.

** Παρεπιπτόντως η συσκευασία ήταν απαράδεκτη για προιόν που περιέχει πλέξι γκλάς κομμάτια και είναι ευαίσθητα, πόσο μάλλον όταν αποστέλλονται με τα ταχυδρομία του Χόνκ Κόνκ και στην συνέχεια τα Ελληνικά !?

Παραγγέλθηκε 7 Μαϊου και παρελήφθηκε χτές 17 Μαίου.
Στοίχισε 42,25¤ μαζί με τα μεταφορικά.
Το fish-street έχει καλές τιμές, αναλογικά όμως έχει πολύ ακριβό κόστος αποστολής.

Η πρώτη μου παραγγελία απ΄αυτό, αλλά λόγω κόστους, απουσίας μάνιουαλ, κακής συσκευασίας και μάλλον πρόχειρης κατασκευής, μάλλον δεν θα ψωνίσω ξανά.


Κάποιος παρακαλώ να δώσει τα φώτα του στο πως συνδέεται όλο αυτό και πως λειτουργεί ?!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-05-12, 12:30
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

http://www.fish-street.com/images/su...utofiller2.jpg
έχει φωτογραφεί για το πως θα τος στήσεις τι δεν καταλαβαίνεις ? το άσχημο είναι ότι έχει μονο έναν φλοτέρ και είναι ψιλοεπικινδινο αν έχεις πολύ νερό στο κουβαδάκι και δεν δουλέψει θα γεμίσει το ενυδρείο και ίσος ξεχειλίσει ανάλογα με το ποσο νερό έχεις μέσα στο κουβά
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-05-12, 12:32
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ντίνος_Μέλπω Εμφάνιση μηνυμάτων
Το είδος στο site του fish-street εδώ




Μήπως το έχει προμηθευτεί κάποιος, διότι παρατήρησα τα ακόλουθα :

1. Σε ένα από τα πλέξι γκλάς φαίνεται να είναι ξεκολλημένο ένα κομμάτι
2. Στον κυκλοφορητή πίσω είναι κολλημένο ένα κουτάκι με κάτι σαν κόλλα
3. Δεν περιέχεται μάνιουαλ στην συσκευασία και πρέπει να μαντέψω πως λειτουργεί αυτό.

** Παρεπιπτόντως η συσκευασία ήταν απαράδεκτη για προιόν που περιέχει πλέξι γκλάς κομμάτια και είναι ευαίσθητα, πόσο μάλλον όταν αποστέλλονται με τα ταχυδρομία του Χόνκ Κόνκ και στην συνέχεια τα Ελληνικά !?

Παραγγέλθηκε 7 Μαϊου και παρελήφθηκε χτές 17 Μαίου.
Στοίχισε 42,25¤ μαζί με τα μεταφορικά.
Το fish-street έχει καλές τιμές, αναλογικά όμως έχει πολύ ακριβό κόστος αποστολής.

Η πρώτη μου παραγγελία απ΄αυτό, αλλά λόγω κόστους, απουσίας μάνιουαλ, κακής συσκευασίας και μάλλον πρόχειρης κατασκευής, μάλλον δεν θα ψωνίσω ξανά.


Κάποιος παρακαλώ να δώσει τα φώτα του στο πως συνδέεται όλο αυτό και πως λειτουργεί ?!
έχω την ίδια αναπλήρωση , το εγχειρίδιο είναι ένα χαρτί μόνο για κοίτα ξανά στην συσκευασία ,το κομμάτι που δεν είναι κολλημένο είναι για να αλλάξεις τον αισθητήρα όταν χρειαστεί λογικά για αυτό πρέπει να λες .Για την σύνδεση βάζεις την αντλία σε ένα βαρέλι και το φις με τον διακόπτη σε μια μπρίζα.Βάζεις το πλέξι με τον αισθητήρα στο σαμπ και ρυθμίζεις εκεί που θες να είναι η στάθμη , συνδέεις το λαστιχάκι στην αντλία και το σφίγγεις στο τελευταίο κομμάτι του πλέξι , βάζεις την αντλία στην μπρίζα με τον διακόπτη , όταν πέσει η στάθμη ανάβει το φωτάκι και δίνει ρεύμα στην αντλία
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-05-12, 13:20
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Βλέποντας τη φώτο (που δεν είχα ανακαλύψει) κατάλαβα την όλη διαδικασία.
Προβληματίστηκα διότι δεν κατάλαβα ότι ο ένας Holder είναι για το σωληνάκι, καθώς ο ένας σένσορας με το διακοπτοπριζάκι δεν χρησιμοποιείται ταυτόχρονα αλλά είναι ανταλλακτικός σε περίπτωση βλάβης. ( edit : Sorry, έβαλα στην παραγγελία έναν extra Sensor που είχε σε καλή τιμή και τώρα το πρόσεξα )

Το μόνο που έμεινε ως απορία είναι αν έχει πρόβλημα η αντλία ή είναι έτσι κατασκευαστικά. Αλλά μικρό το κακό αφού θα χρησιμοποιήσω δική μου καλύτερη !

Όλα καλά λοιπόν, ευχαριστώ για τις πληροφορίες.
Με το καλό κι όταν το συνδέσω θα ακολουθήσουν φωτογραφίες ....
-------------------------
Αυτό στον κυκλοφορητή-αντλία που είναι κολλημένο και υπάρχει ένα καλώδιο επιπλέον πέραν αυτού που παει στην πρίζα, είναι μάλλον αυτό που λέει στο site ότι είναι "Auto Protection Pump function, if no water, pump will stop"



Το DIY έπιπλο που έφτιαξα από ένα ερμάριο του Praktiker που είχα παλιό και διαμορφώθηκε με κόντρες στο εσωτερικό, φιλοξενεί ένα δοχείο στήλη ενυδρείο DIY 30x23x60 το οποίο χρησιμοποούσα έως τώρα για προετοιμασία νερού και με μια αντλία (ύψους 1.5μ) τροφοδοτούσα στις αλλαγές.

Τώρα σκέφτομαι να έχει μόνιμα νερό και να κάνει αυτόματη αναπλήρωση στο ενυδρείο, αφού samp δεν έχω και κάθε όταν χρειάζεται αλλαγή νερού, να ετοιμάζεται για 48 ώρες με τα αλάτια και έναν μικρό κυκλοφορητή για οξυγόνωση και να χρησιμοποιείται για μεταφορά του νερού.

Πως σας φαίνεται σαν λύση ? Θα είναι πρακτική ? Παρατηρήσεις ?


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ντίνος_Μέλπω : 18-05-12 στις 13:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-05-12, 14:35
Το avatar του χρήστη kostas82
kostas82 Ο χρήστης kostas82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-02-2010
Περιοχή: Κ.κηφισιά Αττική
Μηνύματα: 2.572
Προεπιλογή

η αντλία μια χαρά είναι ρε συ εμένα δεν μου έχει κάνει κάτι , το δοχείο κάνε το αναπλήρωση και πάρε δύο βαρελάκια , ένα για να μαζεύεις νερό για τις αλλαγές και να γεμίζεις την αναπλήρωση και στο άλλο να έχεις μόνιμα έτοιμο νερό για αλλαγή
__________________
Κώστας
Πληροφορίες ενυδρείου :
Reef
Main display800l , Sump 200l
Lighting : DIY custom multichip led
Circulation: 3xwp60 jebao , jebao dct12000,Skimmer Atb big econo ,
Calsium reactor : Shuran jetstream 1, Zeo reactor Diy
Cooling Tr
20, Heating Eheim Jager
Auto top off DIY , ROWw

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-05-12, 14:59
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas82 Εμφάνιση μηνυμάτων
η αντλία μια χαρά είναι ρε συ εμένα δεν μου έχει κάνει κάτι , το δοχείο κάνε το αναπλήρωση και πάρε δύο βαρελάκια , ένα για να μαζεύεις νερό για τις αλλαγές και να γεμίζεις την αναπλήρωση και στο άλλο να έχεις μόνιμα έτοιμο νερό για αλλαγή
Κώστα,

στο σπίτι εμένα κυκλοφορεί παντόφλα, δεν ξέρω για σένα και πρέπει να είναι όλα μα όλα τα πράγματα του ενυδρείου μαζεμένα σε ένα μέρος.
Ήδη σε ντουλάπι στο μπαλκόνι έχω κουβάδες, 3-4 μικρά μπετόνια 4L από απιονισμένο, σωλήνες κ.αλ. είδη.
Καλή ιδέα αλλά δεν παίζει για βαρελάκια.

Το καλοκαίρι παίζει να ματώσω με την εξάτμιση. Αυτή την εποχή έχω περίπου 4L την εβδομάδα. Μάλλον Ιούνιο θα πλησιάσω το 10% ήτοι τα 6L
Θα ξεκινήσω project για ψύξη αφού σήμερα ήρθε και ο SCT-1000 από e-bay.

thnks
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-05-12, 15:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ντίνος_Μέλπω Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλέποντας τη φώτο (που δεν είχα ανακαλύψει) κατάλαβα την όλη διαδικασία.
Προβληματίστηκα διότι δεν κατάλαβα ότι ο ένας Holder είναι για το σωληνάκι, καθώς ο ένας σένσορας με το διακοπτοπριζάκι δεν χρησιμοποιείται ταυτόχρονα αλλά είναι ανταλλακτικός σε περίπτωση βλάβης. ( edit : Sorry, έβαλα στην παραγγελία έναν extra Sensor που είχε σε καλή τιμή και τώρα το πρόσεξα )

Το μόνο που έμεινε ως απορία είναι αν έχει πρόβλημα η αντλία ή είναι έτσι κατασκευαστικά. Αλλά μικρό το κακό αφού θα χρησιμοποιήσω δική μου καλύτερη !
Πηρες δλδ
τα 3 plexi holders (πηρες το dual sensor holder, ή το μονο?)
το ενα floter (ή και τα δυο)?
το φις
το σωληνακι
και την αντλια που δεν θα χρησιμοποιησεις, (γιατι?)
Και εδωσες 42 ευρω?

- Εχει χρονοκαθυστερηση?
- Tι εννοεις με το: "καθώς ο ένας σένσορας με το διακοπτοπριζάκι δεν χρησιμοποιείται ταυτόχρονα αλλά είναι ανταλλακτικός σε περίπτωση βλάβης"?
Δεν τον εχεις συνδεδεμενο?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-05-12, 16:49
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πηρες δλδ
τα 3 plexi holders (πηρες το dual sensor holder, ή το μονο?)
το ενα floter (ή και τα δυο)?
το φις
το σωληνακι
και την αντλια που δεν θα χρησιμοποιησεις, (γιατι?)
Και εδωσες 42 ευρω?

- Εχει χρονοκαθυστερηση?
- Tι εννοεις με το: "καθώς ο ένας σένσορας με το διακοπτοπριζάκι δεν χρησιμοποιείται ταυτόχρονα αλλά είναι ανταλλακτικός σε περίπτωση βλάβης"?
Δεν τον εχεις συνδεδεμενο?
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sensor2.jpg
Εμφανίσεις:  765
Μέγεθος:  29,5 KB

Τι δεν κατάλαβες ?

Πήρα τον κωδικό αυτόν που έχω παραπάνω, πάνω απ' την φωτογραφία στο link σε τιμή 28,75¤ συν την επιλογή Extra Replacement Sensor με κόστος +6,30¤ και τα υπόλοιπα ήταν το κόστος μεταφορικών.

Όσο για την αντλία είναι περίεργο που έχει κολλημένο το κουτάκι στο μέρος που είναι καλωδιωμένη και φαίνεται να μην είναι εργοστασικό αυτό αλλά επισκευή.

Τέλος για χρονοκαθυστερήσεις κτλ δεν ξέρω, όταν με το καλό φτάσω στη σύνδεσή της αφού την παρέλαβα σήμερα το μεσημέρι θα δώσω περισσότερα στοιχεία.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  sensor.jpg
Εμφανίσεις:  335
Μέγεθος:  32,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-05-12, 17:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ντίνος_Μέλπω Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνημμένο Αρχείο 49688

Τι δεν κατάλαβες ?

Πήρα τον κωδικό αυτόν που έχω παραπάνω, πάνω απ' την φωτογραφία στο link σε τιμή 28,75¤ συν την επιλογή Extra Replacement Sensor με κόστος +6,30¤ και τα υπόλοιπα ήταν το κόστος μεταφορικών.

Όσο για την αντλία είναι περίεργο που έχει κολλημένο το κουτάκι στο μέρος που είναι καλωδιωμένη και φαίνεται να μην είναι εργοστασικό αυτό αλλά επισκευή.

Τέλος για χρονοκαθυστερήσεις κτλ δεν ξέρω, όταν με το καλό φτάσω στη σύνδεσή της αφού την παρέλαβα σήμερα το μεσημέρι θα δώσω περισσότερα στοιχεία.
Η "κολλα" στην αντλια που βλέπεις, μαλλον ειναι η μονωση για το νερο. Μια φωτο θα βοηθαγε.
Σιλικονη ειναι?

Η χρονοκαθυστερη ειναι χρησιμη για να μην ανοιγοκλεινει η αντλια αν γινεται καποια αναταραξη της επιφανειας κοντα στο φλοτερ.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 18-05-12, 17:56
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η "κολλα" στην αντλια που βλέπεις, μαλλον ειναι η μονωση για το νερο. Μια φωτο θα βοηθαγε.
Σιλικονη ειναι?
Μοιάζει με Logo !

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00528.jpg
Εμφανίσεις:  459
Μέγεθος:  31,1 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00529.jpg
Εμφανίσεις:  414
Μέγεθος:  25,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00530.jpg
Εμφανίσεις:  345
Μέγεθος:  27,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00531.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  27,5 KB

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Η χρονοκαθυστερη ειναι χρησιμη για να μην ανοιγοκλεινει η αντλια αν γινεται καποια αναταραξη της επιφανειας κοντα στο φλοτερ.
Σωστό αλλά δεν φαίνεται να έχει κάποιο ηλεκτρονικό κύκλωμα, εκτός και αν είναι ενσωματωμένο στην αντλία !
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 18-05-12, 18:02
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Και μερικές ακόμα

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00538.jpg
Εμφανίσεις:  355
Μέγεθος:  31,5 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00537.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  29,8 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00536.jpg
Εμφανίσεις:  346
Μέγεθος:  23,6 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00535.jpg
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  30,2 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00534.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  26,4 KB Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC00533.jpg
Εμφανίσεις:  342
Μέγεθος:  26,1 KB
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 18-05-12, 18:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Nαι ουτε εμενα μου αρεσει αυτο.
Θα ελεγα να στειλεις mail με φωτο και να ζητησεις δωρεαν (και με τα μεταφορικα) αντικατασταση.
Αν δεν εχεις θετικη απαντηση στειλε το λινκ απο το θεμα του φορουμ και πες οτι οι αναγνωστες θα ενημερωθουν για την ελλειψη εγγυησης και servive.
(αν η αγορα ειχε γινει απο ebay θα του εκανες dispute και θα ετρεχε)

Η χρονοκαθυστερηση γινεται με καποιον πυκνωτη καταλληλο αναλογα το συστημα.
Ειναι πολυ οικονομικο εξαρτημα.
Σε αυτο θα σε βοηθησει καποιος ηλεκτρονικος.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-05-12, 09:49
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Nαι ουτε εμενα μου αρεσει αυτο.
Θα ελεγα να στειλεις mail με φωτο και να ζητησεις δωρεαν (και με τα μεταφορικα) αντικατασταση.
Αν δεν εχεις θετικη απαντηση στειλε το λινκ απο το θεμα του φορουμ και πες οτι οι αναγνωστες θα ενημερωθουν για την ελλειψη εγγυησης και servive.
(αν η αγορα ειχε γινει απο ebay θα του εκανες dispute και θα ετρεχε)

Η χρονοκαθυστερηση γινεται με καποιον πυκνωτη καταλληλο αναλογα το συστημα.
Ειναι πολυ οικονομικο εξαρτημα.
Σε αυτο θα σε βοηθησει καποιος ηλεκτρονικος.
Νομίζω ότι η όλη κατασκευή αξίζει ΠΟΛΥ για τα πλέξυ γκλάς μέρη της.

Στην Ελληνική αγορά υπάρχει αντίστοιχο σύστημα που τιμάται περί τα ίδια χρήματα, με ωραίο κοντρόλερ και κυρίως σέρβις από τον τόπο μας αλλά μόνο με αισθητήρες αν δεν κάνω λάθος χωρίς βάσεις τοποθέσης.

Επέλεξα το πλέξυ λόγω ιδιομοφίας του ενυδρείου ( καπάκι, περιμετρικό γείσο, κτλ) και αναγκαστικής τοποθέτησης στο πλέξυ λόγω ύψους κτλ

Ευχαριστώ για την ενημέρωση, αυτό σκόπευα να κάνω εξάλλου, θα στείλω μέιλ και θα αναμένω απάντηση.
Όσο για το ηλεκτρονικό εξάρτημα θα το εγκαταστήσω και θα δω τι χρειάζεται, διότι είμαι .... ηλεκτρονικός !
-------------------------
H απάντηση του υπεύθυνου στο fish-street.com μετά από το μήνυμα ηλεκτρονικής αλληλογραφίας που του έστειλα :


It's 100% not a repair item or reuse item

For the Dual sensor, it is come from Pump + Sensor on 2 unit. Our factory buy pump and using glue to install with the sensor.

So, you can see the glue on the pump.

Thanks

Eric


To συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι "οι δυο sensors" που λέει το είδος είναι ο ένας για τη στάθμη του νερού και ο άλλος για την διακοπή της αντλίας όταν μείνει το δοχείο αναπλήρωσης από νερό.

Κακώς λοιπόν ειχα την εντύπωση ότι ο αισθητήρας στάθμης του νερού ήταν διπλός για ασφάλεια υπερχείλησης. Προσοχή λοιπόν ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ντίνος_Μέλπω : 19-05-12 στις 09:49 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-05-12, 15:25
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κι εγω εψαχνα να δω που ειναι το 2ο sensor πανω στο plexi με το 1ο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-05-12, 11:07
Ντίνος_Μέλπω
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ο αισθητήρας στις δοκιμές φάνηκε να λειτουργεί μόλις ερχόταν σε επαφή με το νερό. Έτσι ρυθμίστηκε στο επίπεδο που θα ήθελα να λειτουργήσει η αναπλήρωση και ....

το σύστημα λειτουργούσε ΔΟΚΙΜΑΣΤΙΚΑ επί δυο μέρες στο ενυδρείο μου, συνδεδεμένο όμως με μια λάμπα αντί για την αντλία αναπλήρωσης.

Χτες που έπεσε αρκετά η στάθμη και παρότι που ο αισθητήρας ήταν πλέον ολόκληρος έξω απ το νερό, η αναπλήρωση δεν λειτούργησε και η λάμπα δεν άναψε. Μετά από 1+ ώρα η λάμπα άναψε και θεωρητικά στο σύστημα λειτούργησε με μεγάλη όμως καθηστέρηση.

Βγάζοντάς το για έλεγχο και για να διαπιστώσω γιατί καθυστέρησε και δεν άναψε στην ώρα του, διαπίστωσα ότι ο ασιθητήρας είτε μέσα στο νερό είτε έξω από αυτό, ήταν "κολλημένος" και λειτουργούσε πλέον ΜΟΝΙΜΑ.
Αυτό σε λειτουργία σήμαινε αυτόματα μόνιμη λειτουργία της υπερχείλισης και άδειασμα του ενυδρείου στο σαλόνι !!

Για κακή μου τύχη ο αισθητήρας μάλλον είχε πρόβλημα και απ' ότι αποδείχτηκε μετά από αλλεπάλληλες δοκιμές παρέμεινε κολλημένος αφού είτε στο νερό είτε εκτός παρέμενε μόνιμα σε λειτουργία.

Για καλή μου τύχη είχα παραγγείλει ένα δεύτερο αισθητήρα με μόλις 6¤ για ανταλλακτικό αφού το κόστος αποστολής για μετέπειτα αγορά ήταν ψηλότερο απ΄το κόστος του είδους.

Τοποθετώντας τον διαπίστωσα ότι αυτός ο αισθητήρας δεν λειτουργούσε μόλις ερχόταν σε επαφή με το νερό αλλά σε ένα μικρό δοχείο με γλυκό νερό στην κουζίνα λειτουργούσε όταν ήταν κατά 3/4 μέσα στο νερό ενώ στο ενυδρείο του αλμυρού λειτουργούσε στο 1/3.

ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Το είδος της αυτόματης αναπλήρωσης από το fish-street κρίνεται :
- ¶ριστο στην κατασκευή των πλέξυ γκλάς.
- Πατέντα τοποθέτησης του αισθητήρα διακοπής της αντλίας με κόλλα, όπως ενημερωθήκαμε ηλεκτρονικά απ τους υπεύθυνους του site.
- Φτηνής προέλευσης αντλία και άγνωστης μάρκας
- Κακής ποιότητας αισθητήρες χωρίς ακρίβεια στην λειτουργία.


Οι απόψεις που αναφέρονται είναι προσωπικές και μόνο.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-05-12, 12:04
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Όπως γράφω και ποιο πάνω αν υπάρχει μονο ένα φλοτέρ είναι πολύ μεγάλο ρίσκο , τα συστήματα αυτά υπάρχουν εδώ και πολλά χρονια σε ελλάδα όπου χρησιμοποιούνται σε δεξαμενές με ότι λειτουργία θες και με όσους αισθητήρες θες (για ένα εύκολο serch στην αγορά δείτε τα στο praktiker η leroy)
και δεν κοστίζουν περισσότερο από ότι στο εξωτερικό εκτος αν τα βαπτίσουμε ενυδρειακα ,
Τώρα το plexi αν πιάνει το χέρι σου το φτιάχνεις και μονο σου που πάνω από 2 euro δεν θα κοστίσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
To γνωριζετε? (Fish-street) Papas35 Ιστοσελίδες στο Internet 9 31-08-09 07:03
Αυτόματη αναπλήρωση-ταΐστρα Kotsos Λοιπός εξοπλισμός 11 09-07-08 15:32
Αυτόματη αναπλήρωση νερού stathis200 Λοιπός εξοπλισμός 58 16-06-08 20:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07327 seconds with 16 queries