Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 11-12-11, 16:44   #1
Ενυδρείο(;) 20 λίτρων
aquafan
Junior Member
Εγγραφή: 28-11-2011
Περιοχή: Βέροια
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
aquafan Ο χρήστης aquafan δεν είναι συνδεδεμένος 11-12-11, 16:44
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Για σας. Είμαι και εγώ ένας νέος στην παρέα και στον χώρο.
Αγόρασα ένα πολύ μικρό ενυδρείο 20 λίτρων (φωτό). Έχω μέσα 2 ημιτροπικά χρυσόψαρα, μικρού μεγέθους το ένα (χρυσό) και λίγο μεγαλύτερο το άλλο (ασημένιο). Έχω το ενυδρείο 3 βδομάδες. Στην αρχή είχα το ημιτροπικό μικρό με ένα άλλο κανονικό χρυσόψαρο, αλλά στο τέλος της πρώτης βδομάδας το κανονικό χρυσόψαρο έπαθε ικ (ick) και παρότι ξεπέρασε την ασθένεια ρίχνοντας χοντρό αλάτι στο ενυδρείο μετά από 10 μέρες τα τίναξε.(Τις τελευταίες μέρες έτρωγε πολύ λίγο. Τα έτρωγε όλα το μικρό). Το μικρό άντεξε αλλαγή σε καινούργιο ενυδρείο (τα έβαλα κατευθείαν από τη σακούλα στο ενυδρείο σε νερό βρύσης χωρίς προσαρμογή ο εγκληματίας). Ο εξοπλισμός είναι: ενυδρείο 20 λιτρων (με λάμπα φθορίου) της HAILEA, φίλτρο HAILEA HL BT-200 το οποίο έχει σπόγγο της μάνας του με χώρο για βιολογικό υλικό ή άλλο, πλαστικό φυτό, θερμόμετρο, διακόσμηση με λευκή πέτρα, και χαλίκι μέτριο προς λεπτό. Στο φίλτρο είχε άνθρακα ο οποίος πετάχτηκε πρόσφατα και στην θέση του μπήκε βιολογικό υλικό (κάτι σαν κροκέτες σκύλων). Τα ψαράκια δείχνουν μια χαρά, αλλά έχω μερικές ερωτήσεις.
1) Πόσο να ταίσω. 3 φιλαράκια την ημέρα 1 φορά το κάθε ψάρι, αρκεί;
2) Έχω Flakes της Tropical και spirulina Flakes της ίδιας. Τα ταίζω εν αλλάξ ανά 2 μέρες. Χρειάζεται κάτι άλλο;
3) Πόσες σταγόνες αντιχλωριακό πρέπει να μπαίνουν σε μια κανάτα μεγάλη (για αλλαγή νερού ανά βδομάδα)
4) Παρατήρησα μια θολούρα σήμερα αλλά δεν έκανα καμία κίνηση γιατί τα ψάρια συμπεριφέρονται ορθά παρόλαυτα. Υποπτεύομαι αρχικό στάδιο bacterial bloom γιαυτό και παρήγγειλα το παρακάτω τεστ της API για να γίνει καμιά μέτρηση αμμωνίας
http://www.ebay.co.uk/itm/API-Freshw...item4ab1aa2854

Είναι σωστές οι μετρήσεις αυτού του τεστ ή τζάμπα το παρήγγειλα;

5) Ίσως έκανα λάθος επιλογή στα ψάρια ως άσχετος. Εσείς σε τόσο μικρό χώρο πόσα και τί θα βάζατε;
6) Υπάρχει κάποιο link στο site για τα είδη γλυκού νερού, σε τι συνθήκες ζουν, με τί παρέες και φωτογραφίες τους;
7) Μπορεί να εμφανιστεί άλγη χωρίς ζωντανά φυτά για να γίνει φωτοσύνθεση παρά μόνο με τα ψάρια και την λάμπα φθορισμού;
Πόσες ώρες το 24ωρο η λάμπα πρέπει να ανάβει;

Αυτά προς το παρόν. Ελπίζω να μην σας κούρασα

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2011-12-11 15.13.05.jpg
Εμφανίσεις:  8804
Μέγεθος:  35,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2011-12-11 15.15.47.jpg
Εμφανίσεις:  4252
Μέγεθος:  52,5 KB  

Εμφανίσεις: 20776
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέο ενυδρείο 60 λίτρων tzetzos Αρχάριοι γλυκού νερού 4 08-11-11 22:46
ενυδρείο 240 λίτρων Nikos_alex Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 20 20-05-11 21:18
Νέο ενυδρείο 20 λίτρων tony Αρχάριοι γλυκού νερού 13 27-04-09 12:33
Νέο Ενυδρείο 350 Λίτρων glazar Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 43 16-12-07 00:50
Ενυδρείο 15 λίτρων hotgates Χρυσόψαρα 9 03-08-07 19:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06295 seconds with 15 queries