Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Εξοπλισμός Θαλασσινού νερού > Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων

Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων Αντιδραστήρες κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-04, 17:21
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή Kalkwasser vs Calcium reactors

Χαιρετε κυριοι και κυριες...μετα απο καποιο καιρο πολυ αραιας απουσιας απο τα δρωμενα ειμαι και παλι εδω .


Οπως ειδατε και απο την επικεφαλιδα οι αποριες μου απευθυνονται σε εμπειρους στο χωρο αυτο οι οποιοι εχουν πειρα και απο Kalkwasser αλλα και απο calcium reactors.


Απο τοτε που πρωτοστεισα το Reef ενυδρειο μου εχουν περασει γυρω στους 6 μηνες. Πολλα εχω δει να συμβαινουν και ακομα περισσοτερα εχω διαβασει. Καποια συμπερασματα ηταν προβλεψιμα και καποια ηταν απο το πουθενα! Καταρχην τα ενυδρεια τροπικου υφαλου δεν ειναι για αρχαριους, δεν ειναι ομως ουτε και για ψιλο-προχωρημενους. Θελει πολυ διαβασμα, πολυ προσοχη, πολλες μετρησεις, καθαρισμους, αλλαγες και πανω απο ολα θελει παρα μα παρα πολυ χρονο και χρημα!!Αλλιως καποια στιγμη θα μεινεις να κλαις τον ωραιο σου ζωντανο βραχο + ζωντανη αμμο + οτι ασπονδυλα και κοραλια κτλ εχεις παρει.


Ομολογω πως εαν ειχα φτιαξει ενα ενυδρειο τετοιου τυπου γυρω στα 400 λιτρα δεν θα μπορουσα να το συντηρισω και στην πορεια θα το αλλαζα, οχι μονο για λογους χρονου αλλα και λογους χρηματων. Το chiller ειναι απαραιτητο, ενας μηχανισμος για την σταθμη νερου το ιδιο, χωρια οι λαμπες που εκτος που προσθετουν συμαντικα ποσα ζεστης στο νερο μας θελουν και αλλαγη ολες το αργοτερο μια φορα το χρονο. Και ποσα αλλα ακομα...


Λοιπον, στο θεμα μας. Εδω και αρκετο καιρο χρησιμοποιω kalkwasser για την προσθεση ασβεστιου στο ενυδρειο μου μαζι με το νερο που συμπληρωνω καθε 2 περιπου ημερες. Την μια φορα βαζω ασβεστονερο και την αλλη βαζω buffers τα οποια ειναι απολυτως αναγκαια στο reef ποιο συχνα και απο το ασβεστονερο. Το alkalinity η αλλιως η αλκαλικοτητα του νερου πεφτει απο ημερα σε μερα αρκετα γρηγορα και με τα buffers γινεται και δουλεια και το ph δεν παει στο θεο, κατι ομως που με το ασβεστονερο δυστηχως ειναι αναποφευκτο.


Παραδειγμα. Εχω ph 8,20 και βαζω την κλασικη δοση νερου(4-5 λιτρα)απο αντιστροφη οσμωση με τα buffers. Αντε το ph να παει ακραια στο 8,30 ενω η αλκαλικοτητα παει απο το 2 στο 3,6 που ειναι και το ζητουμενο. Οταν ομως βαζεις ασβεστονερο, το ph θα παει μεσα σε 1 με 2 ωρες που κανει για να μπει ολο το μειγμα στο νερο γυρω στο 8,50 για να μην πω πως μπορει να παι κατα καιρους και στο 8,70!! Απο εκει και μετα την αλλη ημερα εχει πεσει και απο 8,7 στο 8,6 και παει λεγοντας. Σιγουρα ρολο παιζει και η ποσοτητα δειξιδιου του ανθρακα που εχεις στην υδατυνη στηλη σου αλλα δεν ειναι και ευκολο να ελενξεις αυτην την παραμετρο. Και το κακο ειναι οτι το ασβεστονερο ειναι σχεδον μονοδρομος για την αυξηση του ασβεστιου στο νερο. Δεν επειρεαζει την ανθρακικη σκληροτητα παρολο που τα τεστ στην αρχη διχνουν μια ανοδο της , μετα απο μια 2 ημερες ομως φαινετε σαν να μην ειχες βαλει τιποτα πριν...Ετσι τα buffers ειναι μονοδρομος για την αλκαλικοτητα του νερου.


Απο οτι εχω διαβασει για τους calcium reactοrs εχουν την ικανοτητα εφοσον και καλορυθμιστουν να καρατανε την ανθρακικη σκληροτητα και κατα συνεπεια την αλκαληκοτιτα πανω απο 8 με 9 βαθμους και το ασβεστιο παρα πολυ ψηλα, πανω απο 440mg/l (νομιζω...). Εχουν ενα μεγαλο κοστος ιδιαοτερα μαζι με τα παρελκομενα οπως μπουκαλα CO2 και μανομετρα, ηλεκτρικες βανες για co2 και τελος ενα ηλεκτρονικο phμετρο το οποιο θα κλεινει την βανα σε περιπτωση που κατεβει παλυ το ph στον reactor. Εχω ακουσει και περιπτωσεις που χρησιμοποιουν και τα δυο σηστηματα μαζι γιατι υπαρχει και μεγαλη αναγκη ασβεστιου.


Α. Εαν παω καποιο ταξιδι, και αφησω το reef χωρις buffers για 10 ημερες, αλλα εχω συστημα αυτοματης προσθεσης νερου με ασβεστονερο, Κινδυνευω να βρω το συστημα μου σε φαση καθετης πτωσης? (Λογικα ετσι θα το βρω, αφου η αλκαλικοτητα μου θα εχει πεσει σε επιπεδα πολυ χαμηλα και ακαταλληλα για τα ζωντανα μου)

Β . Αξιζει να διαθεσω ενα αρκετα συμαντικο ποσο για εναν calcium reactor σε σχεση με το κλασικο ασβεστονερο που χρησιμοποιω εως σημερα?

Γ. Μπορει καποιος που εχει δουλεψει και τα δυο συστηματα (θελω δικη του εμπειρια) να μας πει με 2 λογια ποιες οι διαφορες στην πραξη? Καθως και τα συν και πλυν τους?

Δ. Με calcium reactor τι επιπεδα αλκαληκοτιτας μπορει να κρατησει ενα ενυδρειο?

Ε. Η μπουκαλα co2 αδειαζει ευκολα? Το υλικο που χρηειμοποιουν οι αντιδραστηρες τελειωνει σχετικα γρηγορα? Σιγουρα παιζει ρολο ποσο χωραει αλλα η καταναλωση θα ειναι ιδια. Ενα μεγεθος αν ηταν ευκολα να μας πει καποιος εμπειρος σαν παραδειγμα. Για να εχω μια βαση να υπολογισω τα εξοδα που εχει κατα προσεγγιση.

Στ. Κατα ποσο μπορει να ρυθμιστει το ποσο ενας calcium reactor θα επειρεσει το νερο μας? Απο το ποση ροη του δινεις να βγαινει μεσα στο ενυδρειο ή απο το ποσο χαμηλα το PH μας πεφτει μεσα στον reactor και απο εκει κρινεται το τι θα εισαγουμε στο νερο μας. H το ph μενει σταθερο και το μονο που αλαζουμε ειναι η ροη προς τα εξω? (εαν η ροη αλλαζει βεβαια).


Σιγουρα δεν ρωταω λιγα αλλα μονο ετσι θα μπορεσω να τα βαλω σε μια ταξη, γιατι η εμπειρια δεν εχει υποκαταστατο.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-04, 22:24
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Δεν θα απαντήσω,αλλά θα θα ρωτήσω κάτι σχετικό!!!!Εταιρίες που πουλάνε αραγονίτη,ισχυρίζονται το δεν χρειάζεται η προσθήκη ασβεστόνερου και buffers στο σύστημα!Είναι ικανός στην πράξη ο αραγονίτης να το κάνει αυτό;Θα ήταν μια εναλλακτική λύση για αυτά που ρωτάει ο δίσκος παραπάνω;Σγνώμη αν έπεσαν μαζεμένες οι ερωτήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-02-04, 23:59
vlu Ο χρήστης vlu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2003
Περιοχή: Athens - Maroussi
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Γεια σας κι απο μενα
Disce δυστυχως δε μπορω να σου απαντησω ολοκληρωμενα αφου δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε calcium reactor, αλλα χρσιμοποιω ενα "αυτοματο" συστημα αναπληρωσης του εξατμιζομενου νερου με kalkwasser και μπορω να σου πω γι΄αυτο.
Κατ' αρχας η προσθηκη του kalkwasser πρεπει να γινεται σιγα-σιγα για να αποφευγονται οι μεγαλες διακυμανσεις στο pH, πραγμα το οποιο γινεται οταν αναπληρωνεται μονο το νερο που εξατμιζεται σταδιακα μεσα στο 24ωρο. Επισης η προσθηκη του Kalkwasser πρεπει να γινει με καποιες προυποθεσεις για να εχει το επιθυμητο αποτελεσμα και η επιδραση του εξαρταται και απο το CO2 που υπαρχει μες στο νερο οπως ειπες κι εσυ. Ακομα αν η προσθηκη του kalkwasser γινεται σωστα δεν θα χρειαζεσαι πιθανοτατα να προσθετεις buffer αφου αυξανει και την αλκαλικοτητα.
Αυτα που αναφερω παραπανω σε γενικες γραμμες ειναι αυτα που γινονται στο δικο μου ενυδρειο οπου εχω καταφερει να διατηρω ενα καλο επιπεδο ασβεστιου(~420mg) και αλκαλικοτητας(~2,5) αλλα επειδη δεν ειμαι ειδικος και το θεμα ειναι πολυ μεγαλο, ριξε μια ματια και εδω.
Ελπιζω να βοηθησα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-03-04, 04:00
tm Ο χρήστης tm δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

ΧΑΙΡΕΤΕ

1.ΜΗΝ ΣΕ ΠΙΑΝΕΙ ΠΑΝΙΚΟΣ.ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΧΕΙ ΠΕΣΕΙ Η ΑΛΚΑΛΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΟΡΘΩΝΟΝΤΑΙ (ΠΑΝΤΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ).
ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΓΙΑ ΠΟΣΑ ΛΙΤΡΑ REEF ΜΙΛΑΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.
ΕΠΙΣΕΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ Η ΦΟΡΤΙΣΗ ΤΟΥ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΕ ΨΑΡΙΑ? ΚΑΙ ΑΣΠΟΝΔΥΛΑ? ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΟΡΓΑΝΙΚΑ ΑΠΟΒΛΗΤΑ(SKIMMER?)KAΙ
CO2 TA ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΕΓΑΛΟ ΒΑΘΜΟ ΥΠΕΥΘΥΝΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΤΩΣΗ ΤΗΣ ΑΛΚΑΛΙΚΟΤΗΤΑΣ.

ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΣΟΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΛΕΙΨΕΙΣ 10 ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΟΣΘΕΤΟΝΤΑΣ Kalkwasser ΑΥΤΟΜΑΤΑ.

2. ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΜΙΚΡΟ REEF ? ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ Calcium reactor.
Ο ΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΣ ΤΗΣ AQUAMEDIC ΚΟΣΤΙΖΕΙ 130 €+ 60€ ΡΥΘΜΙΣΤΗΣ ΠΙΕΣΗΣ +ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΕΩΣ 70€ ΓΙΑ ΜΠΟΥΚΑΛΑ CO2( METAXEIΡΗΣΜΕΝΗ) +5-10€ΗΛΕΚΤΡΟΜΑΓΝΗΤΙΚΗ ΒΑΛΒΙΔΑ(TECNOPNEUMATIC A.E)+15-20€ ΓΙΑ ΡΑΚΟΡ ΚΑΙ ΒΑΛΒΙΔΑ ΡΟΗΣ+ENA P.H .ΜΕΤΡΟ?(ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΜΑΡΚΑ).


3. ΟΤΑΝ ΕΙΧΑ ΜΙΚΡΟ REEF (80 ΛΙΤ) ΜΕ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΙΚΡΟ ΑΡΙΘΜΟ ΑΣΠΟΝΔΥΛΩΝ Η ΜΕΘΟΔΟΣ ΠΡΟΣΘΗΚΗΣ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ ΚΑΙ ΑΝΘΡΑΚΙΚΩΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΟΝΕΡΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΟΙΝΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΟΡΟΥ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΕΠΕΦΤΕ ΣΤΑΓΟΝΑ ΣΤΑΓΟΝΑ ΣΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΒΕΒΑΙΑ ΜΟΛΙΣ ΕΚΛΕΙΝΑΝ ΤΑ ΦΩΤΑ ΚΑΙ ΤΟ P.H. ΑΡΧΙΖΕΙ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙ.
ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΙΧΑ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΕΒΑΖΑ ΚΑΙ buffers ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΣΥΝΤΟΝΙΣΜΕΝΟ.ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΠΡΟΥΠΟΘΕΤΕΙ ΑΡΚΕΤΗ ΑΣΧΟΛΙΑ (ΚΑΘΕ 2 Η 3 ΗΜΕΡΕΣ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΣΒΕΣΤΟΝΕΡΟΥ)ΤΟ ΒΡΑΔΥ Η ΝΩΡΙΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΡΙΞΕΙΣ.

ΤΩΡΑ ΕΧΩ calcium reactor Ο ΟΠΟΙΟΣ ΣΟΥ ΛΕΙΝΕΙ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΣΒΕΣΤΙΟΥ ΚΑΙ ΑΛΚΑΛΙΚΟΤΗΤΑΣ ΕΦΟΣΟΝ ΟΜΩΣ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΝΤΟΝΙΣΕΙΣ (ΠΟΣΟΤΗΤΑ CO2 ΚΑΙ LIT/min) ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΠΟΝΕΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ.

4.ΕΓΩ ΕΧΩ 10 dKH.ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ 14-16 dΚH.

5.H ΜΠΟΥΚΑΛΑ ΠΟΥΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ ΚΑΙ ΠΛΗΡΩΣΑ 10€ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΓΕΜΙΣΩ .ΤΗ ΓΕΜΙΖΩ ΚΑΘΕ6-7 ΜΗΝΕΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΗ ΧΡΗΣΗ.
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΡΘΡΑ ΣΤΟ BOARD ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΤΟ ΥΛΙΚΟ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΟΙ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΗΡΕΣ ΛΙΩΝΕΙ ΠΟΛΥ ΑΡΓΑ.


6.ΤΟ ΝΕΡΟ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΗΡΑ ΕΧΕΙ P.H. 6.5-6.8 ΑΥΤΟ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΙΕΖΕΙ ΤΟ P.H. TOY ENYΔΡΕΙΟΥ.
ΟΙ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΗΡΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ CO2/min ΚΑΙ
ΠΟΣΑ LIT/H ΕΧΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΔΟ ΤΟΥ.
ΤΟ P.H. ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΗΡΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 6.5.

ΠΙΣΤΕΥΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΛΑΘΗ ΣΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΟΦΕΙΛΩΝΤΑΙ ΣΤΟ ΠΡΟΧΩΡΗΜΕΝΟ ΤΗΣ ΩΡΑΣ...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-03-04, 17:07
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

tm σε ευχαριστω για οσα μοιραστηκες μαζι μας. Βοηθησες παρα πολυ και το τελευταιο που με νοιαζει ειναι ενα δυο λαθακια ! Ομως εαν μπορεις γραψε με μικρα γραμματα,γιατι ειναι σαν να φωναζεις. Σιγουρα πηρα μια καποια ιδεα για το πως "παιζει" ο calcium reactor. Ησουν παρα πολυ κατατοπιστικος. Βλαση και εσυ ειπες την γνωμη σου, αλλα εχω την αποροια πως μονο με kalkwasser εχεις "ψιλη" αλκαλικοτητα. Μηπως το μετρας πολυ κοντα με την προσθεση του ασβεστονερου? Στο ρωταω αυτο γιατι οταν το προσθετω εγω μετα ειναι η αλκαλικοτητα διχνει ψιλα αλλα μετα απο 2 με 3 ημερες ειναι σαν να μην υπηρχε ποτε. Επισης σε ενα βιβλιο πηρε το ματι μου πως το ασβεστονερο εxει την ταση να ξεγελαει τα τεστ αλκαλικοτητας. Σιγουρα δεν βαζεις buffers?

Το δικο μου ενυδρειο ειναι 220-230 λιτρα καθαρου νερου. 180 λιτρα στο κυριο ενυδρειο και 40-50 στο sump-refugium. Σκοπος μου ειναι να το φερω σε μια ισοροποια απο πλευρας καταστασης φωτισμου, αλγης, ιχνοστοιχειων, φιλτραρισματος κτλ.

Αφου συμβει αυτο και βρω τις ακρες με το νερο μου, δηλαδη πληρη αυτοματοποιηση της σταθμης νερου, πληρη εικονα του ενυδρειου μου ανα πασα στιγμη με μονιμο πολυοργανο μετρησεων θερμοκρασιας-PH-Redox, αυτοματοποιημενη θερμοκρασια to χειμωνα με θερμοστατη και καλοκαιρι με chiller, τοτε θα αρχισω σιγα σιγα να το φορτωνω με κοραλια. Ακομα δεν ειμαι ετοιμος αλλα ειμαι πολυ ποιο ετοιμος απο οτι ημουν πριν απο 2 μηνες, ποσο μαλλον πριν απο 4 η ακομα και 6!!

Εχω καταφερει να σταθεροποιησω τις παραμετρους του νερου. Και αυτη την στιγμη επιδιωκω να βρω την χρυση τομη στο μηχανικο φιλτραρισμα το οποιο και με προβληματιζει παρα πολυ.

Δεν εχω καταληξει ακομα εαν θα βαλω ενα εξωτερικο φιλτρο με υαλοβαμβακα η καποιο σφουγγαρι με μικρες τρυπες ενω στο εξ. φιλτρο θα εχω και το χημικο μου συν 2 κιλα siporax για επιπλεον βιολογικο. Πηγες στο ιντερνετ αλλα και απο αλλους χομπιστες που εχω μιλησει μου αναφερουν πως με το επιπλεον βιολογικο που προσθετη παρα πολλα ακομα και στην μεθοδο του Βερολινου(Berlin method).Δηλαδη προσθετα στην εξωτικη κυκλοφορια νερου, στο δυνατο skimming και στον πολυ ζωντανο βραχο, ενα ακομα βιολογικο αναβαζει το redox συμαντικοτατα. Αυτο δεν ξερω ακομα εαν θα το εφαρμοσω αλλα ακουγεται παρα πολυ δελεαστικο...

Οταν ειχες το ασβεστονερο, εως οτου να μπει στο ενυδρειο δεν επαιρνε αερα ετσι δεν ειναι?

Εδω αναφερονται λεπτομερειες πως ξεκινησε και περιπου τι περιεχει το ενυδρειο μου.
http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=1174
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-03-04, 21:44
vlu Ο χρήστης vlu δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2003
Περιοχή: Athens - Maroussi
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Αυτο για τα τεστ που λες πρωτη φορα το ακουω?, αλλα οχι δεν μετραω την αλκαλικοτητα κοντα στην προσθεση του νερου. Η αναπληρωση του νερου γινεται στο sump και τη μετρηση την παιρνω απο το ενυδρειο και μακρυα απο την επιστροφη του νερου. Πιστευω πως το κολπο ειναι να τηρησεις καποια πραγματα που ελεγε εκεινο το αρθρο που σου εστειλα. Κι εγω στην αρχη προσεθετα Kalk αλλα δεν εβλεπα σπουδαιες μεταβολες ουτε στην αλκαλικοτητα ουτε στο pH, ουτε στο ασβεστιο.
Τωρα ετοιμαζω περιπου 20 λιτρα kalk τη φορα σε δοχειο που ειναι σχεδον κλειστο (τουλαχιστον δεν μπαινοβγαινει σχεδον καθολου αερας), που ειναι καθαρο και δεν εχει καταλοιπα ασβεστιου και ο ρυθμος που πηγαινει στο ενυδρειο ειναι αυτος της εξατμισης του νερου, δηλαδη πολυ-πολυ αργα. Αυτο κραταει μια εβδομαδα και κατι συνυθως οποτε δεν ειναι πολυ μπελας. Ενα αλλο στοιχειο που πρεπει να προσεχεις στο kalk ειναι να μην προσθετεις το νερο απο την επιφανεια του νερου (την κρουστα που κανει) ή τον πατο (το "κατακαθι") του δοχειου. Προχθες εκανα μια μετρηση στην αλκαλικοτητα επειδη το εφερε η συζητηση με το θεμα που εβαλες και τη βρηκα 9,2 dKH ή αλλιως 3,3 meq/l. Α, και εχω να προσθεσω buffer εναμιση μηνα περιπου, αν και πιστευω οτι ειναι καλο σε συνδυασμο με το kalk. Δεν ξερω βεβαια τι ζητηση εχει το ενυδρειο σου τωρα σε ασβεστιο και ανθρακικα. (Αληθεια το tridacna τι κανει?)
Για το θεμα με τον υαλοβαμβακα θα σου ελεγα να το ξανασκεφτεις, εχω διαβασει οτι αν δεν τον αλλαζεις συχνα μαζευει υπολειμματα που αποσιτιθενται και δημιουργουν νιτρικα. Γενικα ειμαι της αποψης να αφησεις μονο το ζωντανο βραχο και τις διαφορες μακροαλγες να κανουν το φιλτραρισμα.
Φιλικα
Βλασσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατασκευη Calcium Reactor accnt DIY . Φτιάχτο μόνος σου 18 15-03-16 06:12
Kalkwasser & Calcium Προσωρινή αντικατάσταση mmbuna Εξοπλισμός παροχής ιχνοστοιχείων 5 10-11-06 06:45
Calcium dificiencey newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 21-11-03 11:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:28.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05766 seconds with 15 queries