Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 20-11-09, 12:32   #1
Φύτεμα ενυδρίων και υλικά - Βοήθεια
drbig
Banned
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος 20-11-09, 12:32
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα.
Οπως θα έχετε δει στο προφίλ μου εχω 2 ενυδριάκια, ένα 50lt αφύτευτο με ψαρούδια μέσα, και ένα 150lt στο μπαλκόνι μου το οποίο θέλω να βάλω σε λειτουργία άμεσα.

Εχω μπολικούλες ερωτησούλες και θα τις παραθέσω εδώ έτσι ώστε οι εμπειρότεροι να με βοηθήσετε να κάνω τις καλύτερες επιλογές.

Κατ αρχήν: Στο μικρό έχω 2 εσωτερικά φίλτρα ενα 100lt/h, και ένα 160lt/h ΕΗΕΙΜ.

Για το μεγάλο έχω ενα εσωτερικό 1000lt/h μια αεραντλία με 3 εξόδους, και Σκεφτομαι να αγοράσω και της ΕΗΕΙΜ το Pro 3 600 http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?id=32947

Αυτό το φίλτρο είναι μεγάλο για το ενυδρίο μου αλλά σκέφτομαι σε 6 μήνες να φτιάξω και ένα ενυδρίο με διαστάσεις 180Χ45Χ80, περι τα 600 lt, το σκεπτικό μου ήταν να πάρω το μεγάλο φίλτρο απο τώρα και να στρωθέι έτσι ώστε να μπορώ να κάνω την αλλαγή στο μεγάλο άμεσα.

1) Είναι σωστή αυτη η λογική η όχι? Μήπως να πάρω ενα μικρότερο εξωτερικό και μετά να παρω υλικά καινούργια για το μεγαλύτερο?

(Να διευκρινήσω οτι δεν μπορώ να έχω πάνω απο 2 ενυδρία ταυτόχρονα στο σπίτι μου δεν έχω χώρο)

Δευτερον , Σκοπευα να μπολιάσω το εσωτερικό φιλτο του 150lt με τα υλικά απο το μικρό μου, να το φυτέψω και μετά να αδειάσω το μικρό να το φυτέψω και να ξαναπροσθέσω το νερό πίσω.

2) Εΐναι σωστή αυτή η λογική? Χρειάζεται να μπολιάσω και το εξωτερικό μήπως? Μπορώ με το μπολι και ενδεχωμένως και 30lt απο το νερό να βάλω τα ψάρια μεσα στο 150lt σε 3-4 μέρες?
3)
Τα ψάρια κατα την μεταφορά απο το 50lt στο 150lt χρειάζονται πάλι χρόνο προσαρμογής σε σακούλα?

και 4) Τι φυτά να πάρω? Είμαι λάτρης της δουλειάς του Takashi Amano, Αν σας παραθέσω μερικές φωτογραφίες θα μπορέσετε να μου πείτε τι να πάρω για να προσεγγίσω το αποτέλεσμα?
5)
Οι τιμές για ξυλα και πέτρες είναι λιγο οτι να ναι . Μπορώ να ξηλώσω το αμπέλι μου και να το ψήσω και να το βάλω μέσα στο ενυδρίο? Μου είπαν οτι τα ξύλα βγάζουν τανινη συνέχεια και θα πρέπει να βάλω ανθρακα μεσα όλη την ώρα. Αυτό δεν θα τραβάει όμως και τα λιπάσματα απο τα φυτά?
Και 6) μπορεί καποιος να μου πεί την ιστορία για τα κλαδέματα? Πιο λεπτομερειακά? Οτι κι αν κλαδεψεις και το φυτέψεις θα πιάσει? πχ αν κλαδεψεις ανουμπια , και την φυτεψεις ξαναπιανει?
α και 7) σε αυτες τις φωτο θα δείτε μικρά ψαράκια μόνο. Αυτό σημαινει οτι Mε dwarf gourami, scalare, και γατοψαρακια θα διαλυθεί το aquascaping? Ειμαι καταδικασμένος αν θελω να έχω ένα πανεμορφο ενυδρίο να έχω μόνο μικρά ψαράκια? Μην παρεξηγηθώ λατρεύω τα μικρά, αλλα μου αρέσει η Μεγαλοπρέπεια τον Scalare και των discus (πολύ πολύ αργότερα)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....
Παρακάτω παραθέτω μερικά links των φωτο του Μεγιστου Amano (μαλλον υποκεινται σε copyright και γι αυτο δεν τα κανω upload στον server)..

φωτο 1
http://www.aquascapingworld.com/gall...ages/1/1_4.jpg
φωτο 2
http://blogs.law.harvard.edu/beguemo...30-04_ava1.jpg
φωτο 3
http://www.oneinchpunch.net/wordpres...uariumart4.jpg
-------------------------
OMG ξεχασα το πιο σημαντικο. 9) Ενα φυτεμένο μεταφέρεται σε ενα αλλο???
Πχ αν φυτεψω το 150lt, και κανο το 600αρι μετα, μπορω να μεταφέρω ολη τη ζωη απο το ενα στο άλλο?

10) Ενας καλος Καλαμαριώτης-Θεσσαλονικέας ρε παιδιά! Κερνάω καφε-ποτο και ολα τα άλλα , αλλιώς θα γράφω απορίες μεχρι αύριο. !!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη drbig : 20-11-09 στις 12:32. Αιτία: Automerged Doublepost
Εμφανίσεις: 3463
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια!!! Μπερδεύτικα με τα υλικά του φίλτρου vouros Αρχάριοι γλυκού νερού 5 14-03-07 00:55
Φύτεμα Egeria densa ΠΑΝΟΣ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 28 17-01-07 01:43
Φύτεμα Ανούμπιας nikman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 10-10-06 20:11
Φύτεμα hornwort Fonamstel Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 13-09-04 20:20
Φύτεμα + Φως + Ανάπτυξη newfish Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 0 23-12-02 19:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:06.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06250 seconds with 14 queries