Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Θαλάσσια Βιολογία

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 20-02-07, 14:45
χοχλακας φωτης Ο χρήστης χοχλακας φωτης δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-08-2004
Περιοχή: θεσ/νικη
Μηνύματα: 102
Προεπιλογή

Σιγουρα κατι εχει παραπανω απο τον νεκρο(εκτοσ απο ευρω) αλλα δεν νομιζω οτι ειναι κοπιποδα κλπ!
Αλλα σιγουρα καλο θα ειναι να δοκιμασεις και εσυ....-Βαλε και καμια ανεμωνιτσα με κανενα κλοουνακι μαζι-
__________________
fotis
www.marineaquarium.gr
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 20-02-07, 14:55
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από χοχλακας φωτης Εμφάνιση μηνυμάτων
-Βαλε και καμια ανεμωνιτσα με κανενα κλοουνακι μαζι-
Να κανεις προταση στην Μιριαμ & στον Τζοσουα για συνεργασια....διαβασες το μυαλο μου
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 22-02-07, 02:16
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Σχετικά με τη διακύμανση του ph τη μείωσα στο 0,3 με τη χτίση buffer της seachem.
Αρχικά χρησιμοποιούσα το buffer μία φορά την εβδομάδα, από δύο κουταλάκια του τσαγιού διαλυμένα σε νερό ΑΟ, τώρα το χρησιμοποιώ δύο φορές την εβδομάδα.
Δεν ξέρω αν εκτός από το ph μου προσθέτει και φωσφορικά αλλά από ότι έχω καταλάβει χρησιμοποιείτε κατά κόρον από τη πλειοψηφεία των χομπιστων.
Σήμερα έβγαλα όλο το βράχο από το ενυδρείο και καθάρισα τον πυθμένα από τα χώματα (σκόνη από το βράχο) που είχαν μαζευτεί. Έτριψα ανεπιτυχώς με οδοντόβουρτσα και κάποια κομμάτια του, που είχαν αρχίσει να βγάζουν άλγη (χορταράκια). Πιστεύω να μη προξένησα κάποια ζημιά στη βιολογία του βράχου με αυτό το τρίψιμο.
Αραγωνίτη δεν έχω βάλει ακόμα και μάλλον δεν θα βάλω. Δεν ξέρω αν αλλάξω γνώμη αν θα μπορώ να τον προσθέσω αργότερα.
Το σαρκώφυτο δεν έχει ανοίξει ακόμα και με ανησυχεί. Είναι μεσαίου μεγέθους και όταν το πήρα από το μαγαζί ήταν ανοιχτό και φαινόταν πολύ ωραίο.
Δεν ξέρω αν θα πρέπει να χρησιμοποιήσω κάποια κόλα.
Επίσης δεν ξέρω τι τροφή θέλει και κάθε πότε. Αν θέλει πολύ φως και μέτρια κυκλοφορία.
Ευχαριστώ για την κατανόησή σας.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 22-02-07, 09:04
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Το σαρκόφυτο θέλει μέτρια ροή και μέτριο φωτισμό. Το ότι δεν ανοίγει οφείλεται σε στρές. Πες μας τις μετρήσεις σου (ειδικότερα Ph, Kh, αλατότητα).
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 22-02-07, 09:31
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Ph από 7,90 έως 8,20 με τη χρήση του buffer της seachem. Αλατότητα 1025 (μετρημένο με ρεφρακτόμετρο) και KH 8 (μετρημένο πριν 3-4 μέρες )

θα πάρω τεστ για Mg ,Ca και θα γράψω μετρήσεις.
τροφή για το σαρκώφυτο ?
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-02-07, 11:35
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Δεν θα ανησυχούσα ιδιαίτερα για το σαρκόφυτο. Αυτά τα ζωντανά κατά καιρούς κλείνουν και αποβάλουν το δέρμα τους για να βγάλουν καινούργιο. Μου είχε τύχει κι εμένα παρόμοια περίπτωση όπου ενώ το πήρα μια χαρά με το που μπήκε στο ενυδρείο μου έκλεισε για ~10 μέρες και μετά άνοιξε ακόμα περισσότερο.
Δώστου χρόνο απλά. Μπορείς να το βοηθήσεις αν του κάνεις "σεσουάρ" με έναν κυκλοφοριτή μια φορά την ημέρα. ¶λλωστε το "σεσουάρ" καλό είναι να το κάνουμε και για τον βράχο 1 φορά την εβδομάδα.

Τροφή για το σαρκόφυτο δεν θα χρειαστείς.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 09-09-09, 21:39
TOFIS
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή ASXETOS

GEIA SAS PAIDIA EXO TO ANUBIAS TON 400 LT VISION KAI TO EXO ADEIO.DEN XERO APO POU NA ARXISO KAI POU NA TELIOSO.TI NA PROTOPARO??STO ANIMAL PLANET MOU VGALANE ENA KOUSTOUMI GIA TO THALASINO GIRO STA 700 KAI GIA FTO EXO KATHISTERISEI TOSO..NA PARO PROTA AMMO KAI TO EXOPLISMO KAI NA TO VALO NA STROSEI ??TI NA KANO ?APLA THELO AN MPOREI KAPOIOS POU KATEXEI NA MOU PEI AKRIVOS ME POIA SEIRA PREPEI NA GINOUN TA PRAGMATA APO THN ARXH..
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 09-09-09, 22:14
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες φιλε!!!
σε παρακαλω να γραφεις ελληνικα γιατι ειναι στους κανονες του φορουμ..και γραψε με μικρα γιατι τα κεφαλαια ειναι σαν να ΦΩΝΑΖΕΙΣ!
ανοιξε ενα νεο ποστ για να παρεις ολοκληρωμενες συμβουλες και διαβασε και τα υπομνηματα που υπαρχουν..θα σε βοηθησουν πολυ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04046 seconds with 14 queries