Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 08-09-09, 16:58
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

ΔΕΝ ειμαι μποστανας εγω!!!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 08-09-09, 17:43
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

For the record πάντως, κι εγώ παιδεύτηκα με το DIY για μερικούς μήνες... πριν καταλήξω στη φιάλη.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 08-09-09, 17:50
mpampis 1969 Ο χρήστης mpampis 1969 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-04-2007
Περιοχή: χαλκιδα
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Δε δοκιμαζεις να βαλεις μια σκαλα διαχυσης.Πιστευω οτι θα κανεις πολυ καλη δουλεια.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 08-09-09, 19:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kwstas Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ ειμαι μποστανας εγω!!!
εισαι..εισαι...για να βαζεις διοξειδιο...
σοβαρα τωρα....δε το κανεις γιατι εισαι περισσοτερο η λιγοτερο του φυτεμενου..το κανεις για ευκολια δικη σου...με οσους εχω μιλησει κι εγω...το γυρισαν στη φιαλη γιατι βαρεθηκαν να ζεσταινουν ζαχαρονερα...
εκτος αν δε σκοπευεις να ασχοληθεις με φυτα εν καιρω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 08-09-09, 20:12
Το avatar του χρήστη kwstas_original
kwstas_original Ο χρήστης kwstas_original δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-11-2008
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.672
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kwstas_original Send a message via Skype™ to kwstas_original
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εισαι..εισαι...για να βαζεις διοξειδιο...

εκτος αν δε σκοπευεις να ασχοληθεις με φυτα εν καιρω...

δεν σκοπευω Πανο οντως!ουτε ''το χω'' το θεμα....απλα μου αρεσει να πεδευομαι..δεν εχω που δεν εχω χρονο....βαλε να συντηρεις και 8 ενυδρεια
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 10-10-09, 18:38
Το avatar του χρήστη khpouros
khpouros Ο χρήστης khpouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Κοζανη
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην khpouros
Προεπιλογή

συσκευές έτοιμες υπάρχουν για Co2 ?
__________________
η ζωή είναι όμορφη
http://khpouros.deviantart.com
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 10-10-09, 18:47
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Αν καταλαβαίνω καλά την ερώτησή σου μπορείς να αγοράσεις σύστημα CO2 (μπουκάλα , μανόμετρα, ηλεκτοβάνα και ph controler).

Το κόστος διαφοροποιείται ανάλογα με την ποιότητα των εξαρτημάτων και το μαγαζί που τα ψωνίζεις!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 10-10-09, 19:44
Το avatar του χρήστη khpouros
khpouros Ο χρήστης khpouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Κοζανη
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην khpouros
Προεπιλογή

οκ νόμιζα ότι είναι κάτι έτυμο όπως τα φίλτρα που το αγοράζεις και το τοποθετείς, και απλός γεμίζεις την φιάλη, τώρα αρχίζω να μπαίνω στο νόημα σιγά σιγά
__________________
η ζωή είναι όμορφη
http://khpouros.deviantart.com
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 12-10-09, 14:17
Το avatar του χρήστη johnsin
johnsin Ο χρήστης johnsin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-09-2007
Περιοχή: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
Μηνύματα: 207
Προεπιλογή

Δες εδώ..http://www.aquaristic.net/shop.php/sid/36d3621f74e78dde149cd738495aac34/cl/alist/cnid/15243fb6d4a3bd6c6.47786854 για να πάρεις μια ιδέα..!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 12-10-09, 14:27
Το avatar του χρήστη khpouros
khpouros Ο χρήστης khpouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-09-2007
Περιοχή: Κοζανη
Μηνύματα: 51
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην khpouros
Προεπιλογή

ooooo πολύ ενδιαφέρων φίλος να είσαι καλά
__________________
η ζωή είναι όμορφη
http://khpouros.deviantart.com
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 27-10-09, 22:32
Το avatar του χρήστη karxarini
karxarini Ο χρήστης karxarini δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2009
Περιοχή: ¶νοιξη (στην αθήνα ειναι!)
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

παιδιά τη πάτησα σήμερα... βγήκε το σωληνάκι απο τη βαλβίδα ανεπιστροφής , απο τη πλευρά του ενυδρείου... αποτέλεσμα: 40% του νερου στο πατωμα
θα μπορούσε να ηταν πολυ χειρότερα αλλα έλειψα μονο 2.5 ωρες

συμπέρασμα: η βαλβίδα ανεπιστροφής πρεπει να ειναι οσο πιο κοντά γινεται στο ενυδρείο.
__________________

Ενα ωραίο blog με ενυδρεία :
http://enidrio.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-11-09, 17:59
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Οχι στην ανεπιστροφη στο DIY CO2.

ειναι αχρηστη και επικινδυνη

απλα να μπει πιο ψηλα το μπουκαλι και να μην υπαρχει καμια συνδεση.
Σκετο σωληνακι σφηνομενο σε μικρη τρυπουλα στο καπακι.

Και φυσικα οχι σιλικονες για να κλεισει μια φαρδια τρυπα
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 20-11-09, 01:39
Το avatar του χρήστη karxarini
karxarini Ο χρήστης karxarini δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2009
Περιοχή: ¶νοιξη (στην αθήνα ειναι!)
Μηνύματα: 269
Προεπιλογή

αν το μπουκάλι μπει πιο ψηλά δεν υπάρχει κινδυνος να αδειασει το μείγμα στο ενυδρειο;
__________________

Ενα ωραίο blog με ενυδρεία :
http://enidrio.blogspot.com/
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 20-11-09, 18:41
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Δε χρειάζεται να το πολυκουράζουμε το θέμα.. Στο τέλος θα τα διαβάζει κόσμος και από πανικό δε θα χρησιμοποιεί την όλη μέθοδο, φοβούμενος μήπως εκραγεί το σπίτι του ολόκληρο!

Δεν είναι και τόσο επικίνδυνο το όλο θέμα.. Εγώ πάντα είχα ανεπίστροφη στο DIY (όπως και πολύς κόσμος ακόμα), για να μή μου αδειάσει το νερό του ενυδρείου, και δεν είχα κανένα πρόβλημα.. Εξάλλου, της τράβαγα και ένα φύσηγμα σε κάθε αλλαγή μίγματος, για να τσεκάρω ότι όλα είναι ΟΚ.. Και το μίγμα δύσκολα να ανέβει και να χυθεί στο ενυδρείο.. Πρέπει να κάνεις μεγάλη χοντράδα, όπως π.χ. να έχεις παραγεμίσει το μπουκάλι, και είτε να το βάλεις μπροστά στη σόμπα, είτε να του τραβήξεις καμιά γερή κλωτσιά και να ανακινηθεί, που και πάλι, δύσκολα δημιουργείται πρόβλημα..

Κοινώς, δοκιμάστε το άφοβα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 07-12-09, 17:47
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

επειδη χρησιμοποιω πολυ καιρο τορα Diy Co2 να πω και εγω πως το εφτιαξα.
Πηρα ενα μπουκαλι κοκακολα μικρο 50ml που βρηκα πεταμενο ετσι δεν χρειαστηκε να πιω κοκακολα.
- Δεν το επληνα, εριξα μεσα ενα κουταλακι γλυκου κοφτό, μαγιά, μετα εριξα λιγο παραπανω γιατι μου φανηκε λιγο. (Ενα με εναμισο κοφτο κουταλακι γλυκου)
- Εριξα στο μπουκαλακι δυο δαχτυλα νερο και το κουνησα να διαλυθει η μαγια
-εριξα σε ενα καφεμπρικι ενα ποτηρακι ζαχαρη και ενα νερο και το ζεστανα να διαλυθει
-περιμενα να κρυωσει το ζαχαρονερο (κατω απο 26ºC) και το εριξα και αυτο στο μουκαλι
- βρηκα ενα σωληνακι απο ανλια αερα. Μετα με ενα καρφι πιο στενο απο το σωληνακι εκανα τρυπα στο καπακι. Μετα περασα το σωληνακι απο μασα σφηνωμενο. Δυο εκατοστα μεσα αρκει.
- απο την αλλη μερια στο σωληνακι εβαλα μια αεροπετρα απο αυτες των αεραντλιων

οταν τελειωνει το μιγμα και δεν βγαζει αεριο, πεταω το παλιο, ξαναβαζω ζαχαρονερο με μαγια και βιδωνω το καπακι
τελος
-------------------------
Πως λειτουργει τωρα: Η μαγια κανει χημικη ενωση με τη ζαχαρη και το νερο και βγαζει Co2 αεριο. Το αεριο αυτο καθως παραγεται βγενει απο την αεροπετρα στο τελος του σωληνα. Εσυ δεν κανεις τιποτε.

-Κινδυνοι: α) αν το σωληνακι διπλωσει δεν θα περναει το αεριο και θα δημιουργηθει πιεση στο μπουκαλι αλλα το πιθανοτερο ειναι να πεταχτει το σωληνακι η να ξεδιπλωθει μονο του απο την πιεση. Το μονο που ελεγχουμε ειναι αυτο, το να μην διπλωσει. Μπορουμε να το αποφυγουμε τυλιγοντας το σωληνακι εκει που κανει στροφη με σελοτειπ η περνοντας το μεσα απο ενα καλαμακι απο αυτα που πινουμε φραπε οχι αυτο με γυρο και πατατες.
β) μπορει να φευγει απο την τρυπα του καπακιου το αεριο. Αυτο μπορουμε να το ελεγξουμε πολυ απλα αν ριξουμε πανω λιγη σαπουναδα η αν φτυσουμε. Αν δεν βγαινουν φουσκαλες τοτε δεν περναει τιποτε και ολα ειναι καλα. Η Δοκιμη ειναι υποχρεωτικη και πρεπει να γινει οτα θα εχει αφρισει μεσα το μιγμα. Αν το αεριο περναει την αεροπετρα τοτε το θεωρω απιθανο να εχει διαροη απο το καπακι γιατι για να περασει πρεπει να εχει πιεση η οποια θα χανοταν με την παραμικρη διαροη.

-Συχνα λαθη που πρεπει να αποφευγονται:
α) δεν βαζουμε σιλικονη πουθενα. Αν δεν σφινωσει καλα το σωληνακι στο καπακι πεταμε το καπακι και βαζουμε αλλο με μικροτερη τρυπα. Δεν τσιγκουνευομαστε τα καπακια. Αν βαλουμε σιλικονη θα φυγει και δεν θα εχουμε πιεση να περασει το αεριο απο την αεροπετρα. Αντι να το καπνισουν τα φυτα θα το καπνισουμε εμεις.
β) δεν βαζουμε ανεπιστροφη γιατι δεν χρειαζεται και επειδη μπορει να κολησει. Το νερο δεν μπορει να διασχυσει σωληνακι απο κλειστο μπουκαλι που δεν περνει αερα γιατι υπαρχει πιεση.
Θα μπορουσε να γινει αυτο αν επερνε αερα η τρυπα στο καπακι αλλα ετσι και παλι δεν μπορουμε να εχουμε Co2 και πρεπει να το ξαναφτιαξουμε.
γ) η χρηση μεγαλυτερου μπουκαλιου δεν εχει κανενα νοημα γιατι το μιγμα στο μικρο μπουκαλι κραταει μια βδομαδα περιπου σε σταθερο ρυθμο παραγωγης και σταματαει απο την εξαντληση των υλικων. Αν βαλεις μεγαλυτερο μπουκαλι το μονο που πετυχενεις ειναι να σου σταματησει μια μερα μετα επειδη χαλασε, εχοντας σπαταλησει διπλασια υλικα. Αν παλι βαλεις την ιδια αναλογια σε μεγαλο μπουκαλι ειναι το ιδιο, απλα χανεις το αεριο που χωραει στο μπουκαλι, ειναι γυρω στο ενα λιτρο πιεσμενο CO2, δηλαδη παει χαμενο γιατι πρεπει να γεμισει το μπουκαλι πριν βγει στο ενυδρειο.
Επισης το μεγαλυτερο μπουκαλι δεν εχει περισσοτερη αντοχη στην πιεση ωστε να βαλουμε δυνατοτερο μιγμα.


Βελτιωσεις: η αναλογια του μιγματος ειναι σχετικη και ο καθενας μπορει να θελει περισσοτερη η λιγοτερη παραγωγη αεριου. Για περισσοτερο CO2 ριχνουμε περισσοτερη μαγια.
Αντι για αεροπετρα καλυτεροι ειναι οι διαχυτες CO2 οι οποιοι κανουν απο 3 εως 53 ευρω.
Αν θελει κανεις περισσοτερο αεριο απο αυτο που θα πετυχει με εναμισο κουταλι μαγια τοτε καλυτερα να φτιαξει δευτερο μπουκαλι παρα να κανει το μιγμα πιο δυνατο γιατι αν και δεν ξερω την αντοχη του μπουκαλιου δεν θαθελα να δοκιμασω με διπλασια πιεση.
Οταν λεμε δευτερο μπουκαλι εννοουμε και δευτερο σωληνα και δευτερη αεροπετρα. με δυο μπουκαλια ομως του εναμισου κουταλιου μαγιας φτανουμε στα ορια να εχουμε PH crash δηλαδη αποτομη πτωση PH και να ψωφισουν ολα μας τα ψαρια. Αυτο βεβαια εξαρταται απο τα λιτρα μας απο το gh και απο τις παραμετρους του νερου που εχει το ενυδρειο. Επισης εξαρταται απο τον διαχυτη και απο την αναταραξη της επιφανειας τις λαμπες και τα φυτα.
Με ενα μπουκαλακι παντως σε ενα ενυδρειο 100-200 λιτρα πετυχαινουμε πολυ καλο αποτελεσμα με ζωντανα φυτα

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη potami : 07-12-09 στις 17:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 17-01-10, 12:18
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Εντός των 2 τελευταίων εβδομάδων εχω φτιάξει 5 φορές διοξείδιο και τίποτα!καμία φορά δεν πέτυχε!δεν αφρίζει καν το μείγμα!!!ακολουθώ πίστα τις οδηγίες!το μόνο διαφορετικό είναι ότι το μπουκάλι είναι 1.5 λίτρο.γιατί δεν πετυχαίνει???
-------------------------
Up^κανείς?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prospathw : 17-01-10 στις 12:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 17-01-10, 12:26
gta__156 Ο χρήστης gta__156 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-12-2009
Περιοχή: petroupoli
Μηνύματα: 560
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντός των 2 τελευταίων εβδομάδων εχω φτιάξει 5 φορές διοξείδιο και τίποτα!καμία φορά δεν πέτυχε!δεν αφρίζει καν το μείγμα!!!ακολουθώ πίστα τις οδηγίες!το μόνο διαφορετικό είναι ότι το μπουκάλι είναι 1.5 λίτρο.γιατί δεν πετυχαίνει???
-------------------------
Up^κανείς?
και εγω το ιδιο ....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 17-01-10, 18:37
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

κανεις βρε παιδια?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 17-01-10, 19:03
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντός των 2 τελευταίων εβδομάδων εχω φτιάξει 5 φορές διοξείδιο και τίποτα!καμία φορά δεν πέτυχε!δεν αφρίζει καν το μείγμα!!!ακολουθώ πίστα τις οδηγίες!το μόνο διαφορετικό είναι ότι το μπουκάλι είναι 1.5 λίτρο.γιατί δεν πετυχαίνει???
Λοιπον να πω και εγω τι κανω και κραταει περιπου 1μιση μηνα!

Βαζω 500γρ ζαχαρη και την βραζω καλα με λιγο νερο μεχρι να γινει διαφανο!Το αφηνω καμια ωρα να κριωσει.
Βαζω σε ενα ποτιρακι λιγο χλυαρο νερο (45 C περιπου σαν το νερο που κανουμε μπανιο) και προσθετω μισο κουταλακι του γλυκου μαγια σε σκονη,και 1 κουταλακι του γλυκου σοδα μαγειρικης και ανακατευω καλα μεχρι να λιωσει (εγω ανακατευω περιπου για 5-10 λεπτα).
Επειτα βαζω σε ενα μπουκαλι 1.5 λιτρο κοκα κολας το μειγμα με την ζαχαρη και μετα το μειγμα με την μαγια και την σοδα!
Μετα απο 4-8 ωρες ξεκιναει να βγαζει φυσαλιδες!

ΥΓ Εγραψα μονο για το μειγμα,τα υπολοιπα ειναι γραμενα παραπανω!
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 17-01-10, 19:06
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

ευχαριστω θα το δοκιμασω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 17-01-10, 19:09
Το avatar του χρήστη @@nikos@@
@@nikos@@ Ο χρήστης @@nikos@@ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2009
Περιοχή: Αχαρναι
Μηνύματα: 220
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην @@nikos@@
Προεπιλογή

Ολη η δυσκολια ειναι να πετυχεις την θερμοκρασια για την μαγια,προσεχε μην την σκοτωσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 17-01-10, 22:50
Το avatar του χρήστη potami
potami Ο χρήστης potami δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 380
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντός των 2 τελευταίων εβδομάδων εχω φτιάξει 5 φορές διοξείδιο και τίποτα!καμία φορά δεν πέτυχε!δεν αφρίζει καν το μείγμα!!!ακολουθώ πίστα τις οδηγίες!το μόνο διαφορετικό είναι ότι το μπουκάλι είναι 1.5 λίτρο.γιατί δεν πετυχαίνει???
-------------------------
Up^κανείς?
ο μονος λογος που γνωριζω για να μην πετυχει, ειναι η θερμοκρασια. Πρεπει η μαγια να μην ερθει σε επαφη με κανενα υλικο που ειναι πανω απο 26 βαθμους.

Αυτο δε σημαινει ομως οτι ειμαι χημικος για να μπορω να αποκλεισω και μια αλλη πιθανη περιπτωση η οποια δεν μου εχει τυχει.
Μια φορα εβαλα νερο απο μια βρυση και αργησε μια μερα να λειτουργησει ενω με το νερο απο τη βρυση μου λειτουργει σε δυο τρεις ωρες.
Επειδη λενε τα παιδια οτι με σοδα λειτουργει καλυτερα αυτο σημαινει οτι θελει αλκαλικο νερο και οχι οξινο. Μηπως λοιπον αυτος ειναι ενας πιθανος λογος??
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 01-02-10, 15:34
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Mπορώ να παρεμβάλω μετρητή φυσαλιδων ή δεν έχει νόημα?

Για τη διάχυση καλύτερα είναι να βάλω το σωληνάκι στην είσοδο του φιλτρόκουτου με μια μικρή αερόπετρα ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος καλύτερος?


Το βράδυ όταν δουλεύει-δίνει φυσαλίδες δεν κάνει κακό στα ψάρια?(δεν αλλάζει το ph?)

Για 120λιτρα(μικτά) ενυδρείο να πάω σε 1,5 λιτρο μπουκάλα ή και το 0,5λιτρο θα κάνει περίπου την ίδια δουλειά?
-------------------------
Kανεις να δώσει καμια επιπλέον συμβουλή?
Το απόγευμα που θα πάω σπίτι θα ασχοληθώ με αυτό
Σας απειλώ..Πάνο αν ακούσεις καμια έκρηξη προς ανω Περαία μην ανησυχείς δε θα είναι καμια ''βομβα''..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kalaxan : 01-02-10 στις 15:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 01-02-10, 16:35
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kalaxan Εμφάνιση μηνυμάτων
Mπορώ να παρεμβάλω μετρητή φυσαλιδων ή δεν έχει νόημα?εγω ειχα βαλει για να τις μετραω αλλα κια για να βλεπω το ποτε σταματαει(0χι οτι χρειαζεται παντος)

Για τη διάχυση καλύτερα είναι να βάλω το σωληνάκι στην είσοδο του φιλτρόκουτου με μια μικρή αερόπετρα ή υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος καλύτερος?αν το βαλεις στην εισοδο του φιλτρου δεν χρειαζεται αεροπετρα


Το βράδυ όταν δουλεύει-δίνει φυσαλίδες δεν κάνει κακό στα ψάρια?(δεν αλλάζει το ph?)ειναι πολυ μικρη η ποσοτητα απο το diy και δεν θα σου αλλαζει τις παραμετρους

Για 120λιτρα(μικτά) ενυδρείο να πάω σε 1,5 λιτρο μπουκάλα ή και το 0,5λιτρο θα κάνει περίπου την ίδια δουλειά?καλυτερα ενα 2λιτρο
-------------------------
Kανεις να δώσει καμια επιπλέον συμβουλή?
Το απόγευμα που θα πάω σπίτι θα ασχοληθώ με αυτό
Σας απειλώ..Πάνο αν ακούσεις καμια έκρηξη προς ανω Περαία μην ανησυχείς δε θα είναι καμια ''βομβα''..
καλη επιτυχια
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 01-02-10, 19:21
kalaxan Ο χρήστης kalaxan δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: Περαία-Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 370
Προεπιλογή

Τhank you..

Πάω να ζεστάνω το ζαχαρόνερο..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Νέος στο Hobby-Προβλήματα & Απορίες Kostis-Salonika Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-08-09 11:49
Επίμονα προβλήματα.. sofia Χρυσόψαρα 8 29-10-07 10:27
2 προβλήματα binational Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 30-10-06 00:11
Προβλήματα με τα φυτά Zisis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 20-09-06 18:04
Προβλήματα με φυτά Anonymous Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 21-09-03 03:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:39.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07942 seconds with 15 queries