Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-06-20, 09:25
savvasem Ο χρήστης savvasem δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2016
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή Φωτισμός Malawi

Χαιρετώ την παρέα , ποιος είναι ο ιδανικός φωτισμός για ένα αφρικανικό χωρίς φυτά ;για να αναδεικνύει τα χρώματα των labido και να μην υπάρχει έξαρση άλγης; 400 λίτρα . Έναν πολύ απαλό φωτισμό .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-06-20, 01:49
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Ένας καλός συνδυασμός είναι daylight+coolwhite λάμπες.
Για την ανάπτυξη υπερβολικής άλγης (φυκών) παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες και δεν είναι μόνο ο φωτισμός αλλά δεν είναι και πάντα ανεπιθύμητη όπως πχ αν τα ψάρια μας τρέφονται με αυτήν
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-06-20, 15:50
savvasem Ο χρήστης savvasem δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2016
Περιοχή: ξανθη
Μηνύματα: 26
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Ένας καλός συνδυασμός είναι daylight+coolwhite λάμπες.
Για την ανάπτυξη υπερβολικής άλγης (φυκών) παίζουν ρόλο διάφοροι παράγοντες και δεν είναι μόνο ο φωτισμός αλλά δεν είναι και πάντα ανεπιθύμητη όπως πχ αν τα ψάρια μας τρέφονται με αυτήν
Το ενυδρείο μου έχει 4 λάμπες
2 white lighting 8500k 54 w
2 red lighting 54 w
Δεν έχω κανένα φυτό μέσα
400 λίτρα
12 λαμπιντο μέσα
2 εξωτερικά φίλτρα fluval 406 hydor 600
2κυκλοφορητες
Στις μετρήσεις είμαι καλά εκτός των νιτρικών
Νερό βρύσης 35 όποτε στις αλλαγές φτάνω 50-60
Δεν έχω μετρήσει ποτέ φωσφορικά
Προσπάθησα να βάλω 2 ancistrus 6 εκατοστών αλλά δυστυχώς τους ρήμαξαν
Λειτουργώ 1 white και μια red και σκέφτομαι να αφήσω μόνο την red ή να δοκιμάσω κάποιον άλλον συνδιασμο
Επισεις ποιο είδος αλγοφαγων μπορώ να βάλω χωρίς να υπάρχει ζήτημα επιβίωσης ;
Δεν είχα έξαρση άλλης ποτέ αλλά πάντα στον μήνα καθαρίζω τις πέτρες που πιάνουν την green spot . Πως μπορώ να απαλλαγώ από αυτήν ; Ή έστω να μετριάσω την κατάσταση ;
Ευχαριστώ πολύ Κλεοβουλε για τις απαντήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-06-20, 18:37
Το avatar του χρήστη dongvc
dongvc Ο χρήστης dongvc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-04-2018
Περιοχή: Piraeus
Μηνύματα: 172
Προεπιλογή

Καλησπέρα! Να κάνω μια παρέμβαση στο θέμα της άλγης;; συνχομπίστας φίλκος κολλημένος με αφρικάνες, με έχει συμβουλέψει να μην τις καθαρίζω τις άλγες. Ειδικά την καφέ. Με τον καιρό αυτή θα πάρει ένα μωβ χρώμα (το έχω δει και στο δικό του ενυδρείο).
από το δικό μου στήσιμο, παρατήρησα, ότι όιπου έχει βγει πράσινη άλγη μετά απο λίγες μέρες γίνεται καφέ. Κάνοντας μια συζήτηση με τον φίλο και περνόντας απο εδώ να δει το ενυδρείο, παρατήρησα κάτι που μου είχε πει. Ότι γενικά τσιμπανε τα ψαράκια τις άλγες και τρώνε απο αυτές. Μου είχε πει ότι κακό δεν κάνουν (εκτός από το οπτικό φυσικά) ίσα ίσα είναι και καλό για τα ψαράκια.
με προειδοποίησε ότι όταν βγει η μωβ άλγη τότε δεν θα ξεκολάνε απο τιθς πέτρες, θα την τσιμπανε συνέχεια.
δώστε τώρα και καμια συμβουλή στον άνθρωπο για το φώς γιατί και εγώ στο ίδιο "πρόβλημα" είμαι. αν κάνει το φωτιστικό που έχω βάλει (spectrum helialux 1000) με dimmer προσομοίωση μέρας..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-06-20, 01:36
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.371
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από savvasem Εμφάνιση μηνυμάτων
......
Λειτουργώ 1 white και μια red και σκέφτομαι να αφήσω μόνο την red ή να δοκιμάσω κάποιον άλλον συνδιασμο
Επισεις ποιο είδος αλγοφαγων μπορώ να βάλω χωρίς να υπάρχει ζήτημα επιβίωσης ;
Δεν είχα έξαρση άλλης ποτέ αλλά πάντα στον μήνα καθαρίζω τις πέτρες που πιάνουν την green spot . Πως μπορώ να απαλλαγώ από αυτήν ; Ή έστω να μετριάσω την κατάσταση ;
Ευχαριστώ πολύ Κλεοβουλε για τις απαντήσεις
Έγραψα τον συνδυασμό που προτιμούν τα δικά μου μάτια. Τα ψάρια αυτά δεν έχουν ιδιαίτερες απαιτήσεις στον φωτισμό οπότε εσύ αποφασίζεις.
Οι άλγες(=φύκη) ελλείψει (άλλων πιο σύνθετων) φυτών είναι χρήσιμες στην ισορροπία του ενυδρείου αλλά και στα ψάρια αφού αποτελούν μέρος της φυσικής τους διατροφής.
Οι λάμπες με ερυθρό φάσμα φωτός βοηθούν στην ανάπτυξη των φυτών (όπως και των "άλγεων").
Σαν καταναλωτές της άλγης πάντα χρησιμοποιώ σαλιγκάρια nerite που δεν κινδυνεύουν από τις κιχλίδες και οι παράμετροι νερού που απαιτούν είναι παρόμοιες.
Γιατί όμως δεν βάζεις φυτά στο ενυδρείο σου?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Φωτισμός & Ο2 Akakios Miskos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 19-06-18 23:25
Kατάλληλος φωτισμός σε malawi basillis Malawi 5 10-11-14 16:31
Φωτισμός σε ενυδρείο malawi 120 lt corleone3 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 17-04-09 12:22
(Malawi) Ενυδρειο malawi 300lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 18 11-07-08 15:46
(Malawi) Ενυδρειο malawi 240lt imichal Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 12 06-05-08 22:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04039 seconds with 15 queries