Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-06-11, 17:09
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ DWARF CICHLIDS

Παιδια θα ηθελα τις γνωμες σασ για τισ νανοκιχλιδες..σε 60 λιτρα καταρχην αν μπορει να μπει ενα ζευγαρι με 4-5 κορυς και ενα κοπαδι 6 νεον?η γενικα τι επιλογες εχω για τις νανοκιχλιδες και ποια και ποσα ειδη μπορω να βαλω εκτος απο τις νανοκιχλιδες?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-06-11, 17:33
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

για 60 λιτρα ειναι πολλα τα ψαρια που λες.κι εγω τα ιδια λιτρα εχω και ειχα ψαχτει για νανοκιχλιδες αλλα ειχα ηδη αρκετα ψαρια μεσα και τελικα επειδη επρεπε να βγαλω ψαρια για να βαλω αλλα, ακυρωθηκαν οι κιχλιδιτσες.
εγω σ'αυτα τα λιτρα αν ξεκιναγα τωρα το ενυδρειο (αδειο) θα εβαζα μονο τις κιχλιδες.τα κοπαδοψαρα χρειαζονται παραπανω χωρο για να δειξουν τη συμπεριφορα τους καλυτερα, τα κορυ ζουν στο βυθο και θα ενοχλουν τις κιχλιδες -αν και φιλησυχα ψαρια- οταν αυτες θα ζευγαρωνουν και θα φυλανε τα μωρα τους σε καμμια φωλια.
ριξε μια ματια σ'αυτα:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49505

http://www.dwarfcichlid.com/index.php

**μιλαω για νοτιοαμερικανικες νανοκιχλιδες για τις οποιες υποθετω πως συζητας κι εσυ μιας και ρωτας για συνδυασμο με νεον κλπ...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-06-11, 17:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια θα ηθελα τις γνωμες σασ για τισ νανοκιχλιδες..σε 60 λιτρα καταρχην αν μπορει να μπει ενα ζευγαρι με 4-5 κορυς και ενα κοπαδι 6 νεον?η γενικα τι επιλογες εχω για τις νανοκιχλιδες και ποια και ποσα ειδη μπορω να βαλω εκτος απο τις νανοκιχλιδες?
Τα είδη που αναφέρεις πιο πάνω αγαπητέ φίλε ΔΕΝ είναι νανοκιχλίδες. Tα Neon tetra είναι κοπαδίστικα ψαράκια (νότιος Αμερική) και τα Corydoras είναι μικρά γατοψαράκια τα οποία και πάλι ζουν στην ίδια Ήπειρο. Και τα δύο ζητούν μαλακό νερό. Σου έχω βάλει σκόπημα τα ονόματα τους ώστε να ψάξεις λιγάκι από μόνος σου για περισσότερες πληροφορίες. Προσωπικά πάντως, ούτε το ένα, αλλά ούτε το άλλο θα το έβαζα σε ένα 60άρη ενυδρείο.

Για μικροκιχλίδες που αναφέρεις, μπορείς να τις κρατήσεις στο ενυδρείο που έχεις, φτάνει να τους δώσεις σκληρό νερό. Για περισσότερες πληροφορίες, να πας εδώ, όπου ο φίλος Κλεόβουλος θα σε καθοδηγήσει περισσότερο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-06-11, 17:38
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Αν βάλεις νανοκιχλίδες θα βάλεις μόνο αυτές και τίποτα άλλο..τα λίτρα σου είναι τα λιγότερα για κιχλίδες οπότε καταλαβαίνεις...άσε που αυτά που αναφέρεις δεν συμβαδίζουν μεταξύ τους!

Από Αφρική έχω να σου προτείνω αυτές ως πιθανές συνθέσεις ψαριών:
1. Χαρέμι με Neolamprologus multifaciatus
2. Χαρέμι με Neolamprologus brevis
3. Χαρέμι με Neolamprologus similis
4. Χαρέμι με Altolamprologus compressiceps shell
5. Χαρέμι Neolamprologus calliurus
6. Ζευγάρι Lepidolamprologus meeli
7. Ζευγάρι Julidochromis transcriptus
8. Ζευγάρι Lamprologus signatus

Και αν πας προς tanganyika άνοιξε το θέμα εκεί καλύτερα..

EDIT:Βασίλη με πρόλαβες..τα ίδια γράψαμε!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-06-11, 18:00
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/ramirezi.htm

με βαση αυτα το ειπα και όσο για τα νεον και τα κορυντορας ξερω ποια ειναι..μαλλον με παρεξηγησες...ειπα απο την αρχη ότι θελω νανοκιχλιδες και τα νεον και τα κορυντορας απο οσο ξερω και εχω διαβασει ταιριαζουν με τα ραμιρεζι αυτα ειχα στον νου μου και τα ειπα αυτα..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-06-11, 18:03
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Αν αποφασίσεις να βάλεις κιχλίδες απο την λίμνη Τανγκανίκα πρέπει να πω ότι τα λίτρα σου είναι οριακά αν πάρουμε υπ' όψη και τις αναμενόμενες γέννες.
Αν φροντίζεις να αραιώνεις τον πληθυσμό συμφωνώ με 1,2,3,4 των προτάσεων του Vag (τα υπόλοιπα είτε δεν θα τα βρεις είτε δεν μπαίνουν σε 60 λίτρα) ή
μπορείς να δοκιμάσεις και ένα χαρέμι L.occelatus (τα "gold" είναι υπέροχα)

Δες εδώ το προφίλ κάποιων ψαριών που αναφέρθηκαν
http://www.cichlid-forum.com/profile....php?genus=108
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-06-11, 18:03
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Vag καταρχην ευχαριστω για τις πληροφοριες..μαρεσουν 2-3 απο αυτα που μου εδειξες αν και νομιζω ότι μοιαζουν μεταξυ τουσ τα περισοτερα και ειναι πολυ αχρωμα σε σχεση με τα ραμιρεζι που ειχα στο νου μου..αυτα μπορω μνο σε νταμαρια να τα εχω η και στο δασακι μου?και κατι αλλο..απο αυτα μπορω να εχω μονο ενα ζευγαρι μεσα στο ενυδρειο ετσι? ουτε κανενα κοπαδακι νέον?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-06-11, 18:07
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

νεον με αφρικανικες κιχλιδες δεν πανε μαζι...τα μεν θελουν μαλακο νερο και οι δε θελουν σκληρο...
οι νοτιοαμερικανικες νανοκιχλιδες θελουν μαλακο επισης...
τα ραμιρεζι θελουν επισης μαλακο νερο...
εχετε μπερδευτει παντως ε...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-06-11, 18:21
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

μα το ιδιο πραγμα λεμε..εσυ μαλλον εχεις μπερδευτει γιατι μου λες ότι τα ραμιρεζι που θελω εγω να βαλω μαζι με τα νεον δεν ταιριαζουν στο πεχα ενω ταιριαζουν..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-06-11, 18:30
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
μα το ιδιο πραγμα λεμε..εσυ μαλλον εχεις μπερδευτει γιατι μου λες ότι τα ραμιρεζι που θελω εγω να βαλω μαζι με τα νεον δεν ταιριαζουν στο πεχα ενω ταιριαζουν..
Δυστοιχος εχετε μπερδευτει λιγο.εσυ λες για ραμιρεζι ενω οι αλλοι σου λενε για ταγκανικα.ο panos_auk σου λεει οτι τα ραμιρεζι θελουν μαλακο νερο οπως τα νεον..απλα να ξερεις οτι τα ραμιρεζι ειναι δυσκολα ψαρια και ευαισθητα
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-06-11, 18:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Φίλε μου, ο λόγος που σε παρέπεμψα εξαρχής στην Τανκανίκα είναι γιατί οι νοτιοαμερικάνικες μικροκιχλίδες είτε χρειάζονται περισσότερο χώρο από αυτόν που διαθέτεις, είτε παίρνεις τα ramirezi που προαναφέρθηκαν, αλλά σαν αρχάριος που είσαι, είναι δυσκολότερα ψάρια για αρχή. Σταθερή ποιότητα του νερού, θερμοκρασία κ.α. Στα 60 λίτρα πάντως, δεν θα έβαζα καν apistogramma.

Αυτά εν ολίγοις...σκέψου το.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-06-11, 18:40
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

δηλαδη με λιγα λογια τα 60 λιτρα ειναι καταδικασμενα για ζωοτοκα...κριμαΣ θα περιμενω μεχρι να παρω το 240...αλλα εκει θα εχω αλλες αποριες αν θα το κανω θαλασσινο η τροπικο : smt120
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-06-11, 18:43
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη με λιγα λογια τα 60 λιτρα ειναι καταδικασμενα για ζωοτοκα...κριμαΣ θα περιμενω μεχρι να παρω το 240...αλλα εκει θα εχω αλλες αποριες αν θα το κανω θαλασσινο η τροπικο : smt120
Οι μικροκιχλιδούλες της Τανκανίκα δεν είναι ζωοτοκα. Έχουν ιδιαίτερο ενδιαφέρον γιατί έχουν φοβερό ταμπεραμέντο, παρά το μέγεθός τους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-06-11, 18:47
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

χαιρομαι που εχω την επιλογη αυτη..αλλα αυτην την στιγμη το ενυδρειο μου ειναι μια μικρη ζουγκλα..για τετοιες κιχλιδες δεν θελει νταμαρια ? η κανω λαθος?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-06-11, 18:48
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν ειναι απαγορευτικο να βαλεις νανοκιχλιδες στα 60 λιτρα σου.
Απλα δεν ειναι οτι πιο ευκολο για εναν αρχαριο.
Πρεπει να μαλακωσεις το νερο (ph 6.5,kh 4-6) και θα πρεπει να τηρεις αυτες τις συνθηκες σε καθε αλλαγη νερου.
Επειδη ειναι λιγα τα λιτρα θα πρεπει να προλαβεις τυχον επιθετικοτητα των ψαριων και να επεμβεις γρηγορα για να μην εχεις θανατους.
Σε αυτα τα λιτρα και με τους συγκατοικους τους οι κιχλιδες δεν θα δειξουν τις υπεροχες συμπεριφορες τους.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-06-11, 18:52
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
χαιρομαι που εχω την επιλογη αυτη..αλλα αυτην την στιγμη το ενυδρειο μου ειναι μια μικρη ζουγκλα..για τετοιες κιχλιδες δεν θελει νταμαρια ? η κανω λαθος?
Τί φυτά έχεις? κάποια φυτά πάντως, μπορούν να είναι μέρος του ενυδρείου σου ακόμα και για Τανκανίκα. Αυτές τις μέρες είχα δει κάπου να αναφέρεις αννούμπιες. Η αννούμπια μπορεί να μην είναι φυτό της λίμνης αυτής, αλλά αν μη τι άλλο είναι αφρικάνικο. Αννούμπιες έχω κι εγώ στο Μπούνα ενυδρείο μου.

Αν μου επιτρέπεις να σε συμβουλέψω, θα σου έλεγα να ξεκινήσεις με Τανκανίκα. Είναι ευκολότερα σε απαιτήσεις ψάρια και θα σου δώσουν ακριβώς την πείρα και τον χρόνο για να μπορέσεις μελλοντικά να πας και σε δυσκολότερα ενυδρεία, όπως αυτά που αναφέρεις. ΜΗΝ ξεκινήσεις χωρίς γνώσεις και βάσεις από Αμαζώνιο, με ένα 60άρι ενυδρειάκι, γιατί θα απογοητευτείς.

Α! Τα ζωοτοκα που ανάφερες (αν σου αρέσουν) μπορούν να χρησιμοποιηθούν, τα guppies π.χ. είναι εύκολα ψάρια και πάνε πακέτο με τα φυτά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-06-11, 18:53
Το avatar του χρήστη \/ag
\/ag Ο χρήστης \/ag δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-02-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 850
Προεπιλογή

Κλεόβουλε τα ζευγαράκια δεν τα συστήνεις;;

Φίλε faceck μην μπερδεύεις τις 'καταγωγές' των ψαριών..αυτά που σου πρότεινα εγώ(και ας απορρίψουμε τα ζευγάρια αφού μας το είπε ο Κλεόβουλος) είναι αφρικάνικες νανοκιχλίδες,θέλουν σκληρό νερό με ανεβασμένες τιμές pH,GH,KH!!Αυτά ζουν σε περιβάλλον με πέτρες και αρκετά κέλυφη..σαν αυτό πχ..
http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1680&bih=959
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-06-11, 18:54
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

οποτε το αφηνω και αυτο...Τελος μου φαινεται τα 60 λιτρα ειναι μονο για 5-6 γκαπακια ή γαριδαδικο..αν το ηξερα απο την αρχη θα επαιρνα μια δεξαμενη να τελειωνω με το θεμα τι χωραει και τι δεν χωραει θα εβαζα κροκοδειλους μεσα και θα τους ταιζα κοτοπουλα ολοκληρα και δεν θα φοβομουν μην ανεβουν τα νιτρικα κιολας χαχαχ
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-06-11, 18:57
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε το αφηνω και αυτο...Τελος μου φαινεται τα 60 λιτρα ειναι μονο για 5-6 γκαπακια ή γαριδαδικο..αν το ηξερα απο την αρχη θα επαιρνα μια δεξαμενη να τελειωνω με το θεμα τι χωραει και τι δεν χωραει θα εβαζα κροκοδειλους μεσα και θα τους ταιζα κοτοπουλα ολοκληρα και δεν θα φοβομουν μην ανεβουν τα νιτρικα κιολας χαχαχ
Έλα ντε! Όλοι περάσαμε από τη δική σου θέση. Πρώτα αγοράσαμε ενυδρείο και μετά ψάξαμε για ψάρια.

Καλη υπομονή και διαμονή στο χόμπυ.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-06-11, 19:13
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

in the pond ολα αυτα που μου λες τα εχω ηδη στο ενυδρειο μου εχω και γκαπακια και πλατακια και ειναι γεματο το ενυδρειο με φυτα απο ολα τα ηδη ανουμπιες βαλισνεριεσ κερατοφυλλα καμπομπες μοσσ τζαβα μοσ μικροσορουμ και διαφορα αλλα..τα μονα που δεν μ πανε καλα ειναι τα μικροσορουμ μαλλον επειδη δεν τα εχω πανω σε βραχο και τα εχω φυτεμμενα
-------------------------
και κατι τελευταιο αν ολες αυτες τι πετρες τισ παρω απο πετ σοπ υποθετικα μιλαω παντα γιατι δεν ξερω απο που αλλου να βρω..θα μου κοστισουν..κατσε να σκεφτω...............:rolleyes : 200 ΕΥΡΩΩΩΩΩΩΩ..αστο καλυτερα..

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη faceck : 24-06-11 στις 19:13 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 24-06-11, 19:19
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από faceck Εμφάνιση μηνυμάτων
in the pond ολα αυτα που μου λες τα εχω ηδη στο ενυδρειο μου εχω και γκαπακια και πλατακια και ειναι γεματο το ενυδρειο με φυτα απο ολα τα ηδη ανουμπιες βαλισνεριεσ κερατοφυλλα καμπομπες μοσσ τζαβα μοσ μικροσορουμ και διαφορα αλλα..τα μονα που δεν μ πανε καλα ειναι τα μικροσορουμ μαλλον επειδη δεν τα εχω πανω σε βραχο και τα εχω φυτεμμενα
-------------------------
και κατι τελευταιο αν ολες αυτες τι πετρες τισ παρω απο πετ σοπ υποθετικα μιλαω παντα γιατι δεν ξερω απο που αλλου να βρω..θα μου κοστισουν..κατσε να σκεφτω...............:rolleyes : 200 ΕΥΡΩΩΩΩΩΩΩ..αστο καλυτερα..
Υποθετικά..θα μας τρελάνεις.Με 200 ευρώ βρίσκεις 250λιτρο ενυδρείο όχι πέτρες
(διόρθωσε και τους Αμπελόκηπους στο προφίλ σου γιατί βγάζει μάτι )
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 24-06-11, 19:25
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

εγω ειχα παρει μια πετρα απο γνωστο καταστημα πετ 5ευρω οποτε αν παρω καμια 20αρια κανουν 100 ευρω...παλι παρα πολλα λεφτα..

Υ.Γ Ωχ τορα τω ίδα αυτώ με τους αμπαιλώκειπους θα το δυωρθόσο αμαίσως!!!
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 24-06-11, 19:30
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Το να είσαι ανορθόγραφος διορθώνεται με λίγη προσπάθεια (άσε που υπάρχουν και οι αυτόματοι διορθωτές) αλλά το να πληρώνεις 5 ευρώ για μιά πέτρα, πρέπει να το προσέξεις
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 24-06-11, 19:34
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

θα το εχω στο νου μου αυτο με τις πετρες το πολυ πολυ παω και μαζευω καμια πετρα απο την θαλασσα αλλα γενικα εδω στην αθηνα δεν πολυφημιζομαστε για την καθαριοτητα των θαλλασων μας οπότε θα μαζεψω απο την χαλκιδικη που θα ανεβω σε λιγες μερες!

Υ.Γ Διστιχός δαιν αίχω αυτωματω δειορθωτή γι αυτό κανο τωσα ωρθογραφεικα λαθοι και παλει σιγνόμι..
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 24-06-11, 21:10
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F1%E1%F6%DF%E1

προσφορά του gab
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Malawui cichlids rontoes Malawi 2 29-12-08 22:30
chocolate cichlids ioannist ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 15-10-07 20:36
Dwarf Cichlids Access ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 29-06-06 08:30
New Cichlids' Home Filippos Malawi 33 07-04-04 12:22
Dwarf Cichlids και το νερό τους Obelix(Reifen) ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 13 09-02-04 03:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:09.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15311 seconds with 15 queries