Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-12-02, 19:06
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο

Title: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 07/30/02 at 09:42:14
--------------------------------------------------------------------------------
Γειά και χαρά σε όλους σας.

Το Σάββατο το απόγευμα ο κουμπάρος μου, μου έφερε ένα ενυδρείο (περίπου 15 λίτρων), έναν Betta Splender κατακόκκινο και ένα ξύλο ΜΟΡΑΝΟ.

Είχα τον Betta Splender στο ενυδρείο το Σαββατοκύριακο και από το πρώτο βράδυ είχε φτιάξει μια φωλιά περίπου 10 cm.

Εχθές πήρα ένα μικρό φίλτρο της EHEIM (το 2006) και ένα πολύ μικρό ενυδρείο (για να βάλω τον Betta Splender ώσπου να στρώσει το φίλτρο. Έβαλα το ξύλο σε μία λεκάνη με νερό, και το φίλτρο στο ενυδρείο με το ψαράκι. Όμως το πρωί είδα ότι η φωλιά είχε εξαφανιστεί. :'( :'(
Μήπως την κατέστρεψε το φίλτρο;
Αφού στρώσει το φίλτρο θα ξαναβάλω το ψαράκι στο 15λιτρο ενυδρείο.
Τι φυτά να του βάλω;
Θα ήταν σκόπιμο να βάλω και κάποιο άλλο ψαράκι (χωρίς να έχουμε πολέμους);
Μια θηλυκιά θα ήταν ευπρόσδεκτη για συμβίωση ή μόνο σε περίπτωση ζευγαρώματος πρέπει να είναι μαζί;
Το ξύλο να το βάλω ή να το κρατήσω για το μεγάλο;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splender σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Tolis on 07/30/02 at 09:52:44
--------------------------------------------------------------------------------
Ειναι Betta splendens και οχι splender, και το ξυλο λεγεται mopani.

Πολλες φορες φτιαχνουν οι αρσενικοι φωλιες μονοι τους, δεν εχει νοημα να περιμενεις να μεινει εκει η φωλια.
Δεν καταλαβα γιατι δεν εμεινε ο μονομαχος και το φιλτρο στο 15αρι για στρωσιμο?

Φυτα μπορεις να βαλεις hornwort (Ceratophyluum demersum), anubias, java fern και java moss.

Θηλυκια οχι, αν δεν "αρεσουν" ο ενας στον αλλον θα υπαρξει προβλημα. Εκτος αν εχεις χωρο σε αλλο ενυδρειο για την θηλυκια, και την βαλεις μαζι του μονο αν και οταν θες να ζευγαρωσουν (χωρις αλλα ψαρια μεσα).

Αλλα ψαρακια που μπορουν να ειναι μαζι του σε 15 λιτρα, 3-4 corydoras ή 3-4 tetras (το ιδιο ειδος) της αρεσκειας σου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 07/30/02 at 10:05:56
--------------------------------------------------------------------------------
Το Betta Splendens έγινε Betta Splender καθαρά λόγω κεκτημένης ταχύτητας.(Όπως επίσης και το mopani σε mopano). :-[ :-[

Επειδή είμαι newfish ;D (νέος στον χώρο) προτίμησα να δοκιμάσω το στρώσιμο του ενυδρείου με αμμωνία, και μια που είναι η πρώτη φορά που κάνω κάτι τέτοιο είπα να σιγουρέψω την επιβίωση του Betta.
Παράγγειλα την αμμωνία σε ένα γειτονικό Φαρμακείο και από αύριο (πρώτα ο Θεός) θα ξεκινήσω την όλη διαδικασία. ;D


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Tolis on 07/30/02 at 10:32:24
--------------------------------------------------------------------------------


on 07/30/02 at 09:42:14, newfish wrote:
Έβαλα το ξύλο σε μία λεκάνη με νερό, και το φίλτρο στο ενυδρείο με το ψαράκι.



Το φιλτρο ειναι στο 15αρι, σωστα?


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 07/30/02 at 10:40:07
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτή την στιγμή είναι στο 15λιτρο το ψάρι και το φίλτρο.
Αύριο θα βγει το ψαράκι για να μπει η αμμωνία.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: fighterfish on 07/30/02 at 11:06:07
--------------------------------------------------------------------------------
Μπράβο φίλε μου είσαι στο σωστό δρόμο !!!

εγω όμως δεν κατάλαβα, τελικά πόσα ενυδρεια εχεις ;
Μόνο το 15άλιτρο ή και άλλο μεγαλύτερο...

πάντως δεν θα ηταν καλή επιλογη να βαλεις θηλυκιά μαζι αν δεν θες να ζευγαρωσουν. Εκτος αν το ενυδρείο σου είναι μεγάλο και με πολλές κρυψώνες (μεγαλύτερο απο 60 λίτρα).

Τα φυτά που λεέι ο Τόλης είναι αν δεν κάνω λάθος αυτά που υπάρχουν και στο φυσικό του χώρο, αν δεν τα βρίσκεις όμως μπορείς να βάλεις και άλλα πολλά, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Αυτο το φίλτρο το Eheim είναι για το 15άλιτρο ; Εϊναι εξωτερικό ή εσωτερικό ;

Εχω ακριβως ενα 17άρι ενυδρείο με φίλτρο βυθού και υπερφυτεμένο και ο ψάρης που είναι μεσα είναι μια χαρά.

Θα τα πας καλά , καλή συνέχεια...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 07/30/02 at 11:52:24
--------------------------------------------------------------------------------
Αυτή την στιγμή έχω ένα μικρό (θα το μετρήσω και θα σας πω χωρετικότητα αύριο) και ένα με 15 λίτρα νερό μέσα (ίσως να χωράει ακόμα 2-3).
Είμαι στο τελικό στάδιο για την αγορά του κυρίως ενυδρείου μου (100x40x50). ;D ;D ;D

Το φίλτρο είναι εσωτερικό και έχει αυξομειούμενη ένταση καθώς και ελενχόμενη κατεύθυνση της εξόδου του νερού.

PS Αγόρασα μία Anubia για το 15η


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 07/30/02 at 12:20:57
--------------------------------------------------------------------------------
Μην ξεχνάς ότι το στρώσιμο θα κρατήσει το λιγότερο 15-20 μέρες οπότε μην βιαστείς να βάλεις το splendens στο ενυδρειάκι...με το πάσο σου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 07/30/02 at 13:04:09
--------------------------------------------------------------------------------


on 07/30/02 at 09:42:14, newfish wrote:
Παράθεση:
Εχθές πήρα ένα μικρό φίλτρο της EHEIM (το 2006) και ένα πολύ μικρό ενυδρείο (για να βάλω τον Betta Splender ώσπου να στρώσει το φίλτρο.


Το ξέρω φίλε Giorgo και έχω αρκετή υπομονή.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 07/30/02 at 13:40:25
--------------------------------------------------------------------------------
Very nice to hear.
Τότε είσαι σε πολύ καλό δρόμο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 07/31/02 at 02:53:46
--------------------------------------------------------------------------------
Aφου υπαρχει και αλλο ενυδρειο εκτος απο το 15αρι σε λειτουργια δεν βλεπω το λογο να μπεις στη διαδηκασια τις αμμωνιας!!!!!!!!
παρε νερο απο ποιο παλιο ενυδρειο και λιγο χαλικι και βαλε στο καινουργιο, υστερα απο 2-3 μερες θα εισαι ενταξει με βακτηριδια.
για περισοτερες πληροφοριες για τα BETTA υπαρχει και σχετικο topic.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 07/31/02 at 03:00:07
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε ASSCO1 και τα δύο ενυδρεία είναι καινούργια. Το μεγαλύτερο από τα δύο (15λιτρο) λειτουργεί από το Σάββατο ενώ το πιο μικρό δεν έχει τεθεί ακόμα σε λειτουργία.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 07/31/02 at 03:19:10
--------------------------------------------------------------------------------
Τοτε δυστηχως δεν υπαρχει αλλη επιλογη, εκτος απο το στρωσιμο με την αμμωνια,
αλλα διαβασε προσεκτικα τις οδηγιες του GIORGOS, για να μην υπραξει κανενα ατυχημα
αν και τα betta ειναι σκληρο ψαρι και αντεχουν σε ασχημες συνθηκες νερου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 07/31/02 at 04:10:07
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε ASSCO1.

Μια απώλεια στο ξεκίνημα της ‘καριέρα’ δεν είναι αυτό που ονειρεύομαι.
Και ειδικότερα εάν το ψαράκι είναι δώρο του καλύτερου μου φίλου (και κουμπάρου μου ;D). Για αυτόν τον λόγο προτίμησα να αγοράσω ένα ακόμα (πιο μικρό ) ενυδρείο ώστε να συγουρέψω την επιβίωση του, από τυχών λάθη που θα γίνουν κατά την διαδικασία του στρωσίματος. (Είμαι newfish βλέπεις :-[ :-[ :-[)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 07/31/02 at 04:14:47
--------------------------------------------------------------------------------
dont worry
ολα θα πανε καλα


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 07/31/02 at 06:45:41
--------------------------------------------------------------------------------
ΙΜΟ, ΙΜΕ το να στρώσεις το νερό με αμμωνία είναι πολύ δύσκολο εώς απίθανο να κάνεις κάποιο λάθος.
Στην περίπτωση σου, αν βάλεις μόνο ένα Betta splendens και κανένα άλλο ψάρι στο 15άρι ενυδρείο, τότε δεν θα χρειαστεί να ανεβάσεις την αμμωνία στα 5 mg/l. Πιστεύω πως με 2-2,5 mg/l είσαι τέλειος.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 07/31/02 at 07:15:38
--------------------------------------------------------------------------------
Σήμερα το απόγευμα θα αρχίσω την όλη διαδικασία.
Θα δοκιμάσω με 2,5mg/l και θα σας δώσω τις μετρήσεις μου στο τέλος.

Εάν βάλω την Anubia και μερικά χαλίκια θα βοηθήσει στην όλη διαδικασία;



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 07/31/02 at 07:28:30
--------------------------------------------------------------------------------
Τα φυτά μόνο καλό θα κάνουν...θα σου επιταχύνουν κάπως την όλη διαδικασία. Αν έβαζες χαλίκι (και οτιδήποτε διακοσμητικό-πέτρες πλαστικα/αληθινά φυτα) από ήδη στρωμένο ενυδρείο θα ήταν πολύ καλό. 4-5 χούφτες είναι μια πάρα πολύ καλή αρχή. Καλό θα ήταν να έβαζες 2-3 χούφτες χαλίκι την πρώτη-δεύτερη μέρα και να ξαναβάλεις άλλες 2-3 χούφτες μόλις έχεις τις πρώτες ενδείξεις νιτρίτη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Tolis on 07/31/02 at 08:32:36
--------------------------------------------------------------------------------
Και ψαρι ΚΑΙ αμμωνια Giorgos??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 07/31/02 at 09:26:01
--------------------------------------------------------------------------------
Tolis εννοείται όχι και ψάρι και αμμωνία. Μάλλον δεν έγινα σαφής/δεν μίλησα ξεκάθαρα.

Newfish, το ψάρι θα το έχεις στο μικρό ενυδρειάκι (όχι στο 15άλιτρο) όσο στρώνεις το 15άρι χρησιμοποιώντας την καθαρή αμμωνία. Μέχρι να στρώσει το 15άλιτρο (το οποίο δεν θα το ακουμπήσεις παρά μόνο για να βάζεις αμμωνία), θα πρέπει να κάνεις αλλαγές 20% κάθε 2-3 μέρες (στο μικρό ενυδρείο με το Betta splendens).

Ελπίζω να μίλησα "καταλαβίστηκα" αυτή τη φορά...

Και κάτι άλλο. Δεν είχες απαντήσει σε μια ερώτηση του Tolis. Το φίλτρο το έχεις στο 15άρι ή στο μικρό ενυδρείο ???;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 07/31/02 at 09:42:58
--------------------------------------------------------------------------------

on 07/30/02 at 10:40:07, newfish wrote:
Παράθεση:
Αυτή την στιγμή είναι στο 15λιτρο το ψάρι και το φίλτρο.
Αύριο θα βγει το ψαράκι για να μπει η αμμωνία.


Φίλε μου Giorgos έχω απαντήσει ήδη.
Το φίλτρο είναι για το 15λιτρό.Καθώς και η Anubia με τον Μονομάχο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: fighterfish on 07/31/02 at 10:46:30
--------------------------------------------------------------------------------
καλα ολα αυτα αλλα μήπως αν απλα εβαζε τον ψάρη με τα φυτά μεσα και περίμενε λίγο καιρό δεν θα έκανε cycle Μόνο του ;

Μόνο με μερικές αλλαγές νερού (οταν είναι ψηλά η αμμωνία και ο νιτρίτης) δεν θα ήταν οκ ;

Δηλαδή το ένα ψάρι του θα έκανε ταυτόχρονα και cycle...

αλλωστε ειναι αρκετα ανθεκτικα ψαρια, και ενα 15αλιτρο φυτεμένο ειναι παράδεισος σε σχεση με τισ συνθήκες στις οποιες ακομα και εμεις εδω τα κρατάμε...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/07/02 at 04:05:32
--------------------------------------------------------------------------------
Μετά από μια εβδομάδα το MOPANI έπαψε να μου χρωματίζει το νερό που το είχα βάλει (του άλλαζα το νερό μέρα παρά μέρα). ;D ;D
Το μικρό ενυδρείο είναι 5 λίτρων. ;D

Την Δευτέρα και μετά από μια άνοδο της θερμοκρασίας (33C), σε συνδυασμό με μια περίεργη απόχρωση των λίγων φυτών μου :-[, αποφάσισα την μετακόμιση του ενυδρείο στον τελικό προορισμό του (στο δωμάτιο μου που είναι ημιυπόγειο και έχει αρκετή δροσιά). Το ξέστησα και το ξανά έστησα λοιπόν στο δωμάτιο μου. Και αφού έχω ήδη εξασφαλίσει το ψαράκι μου στο μικρό ενυδρείο, σκέφτηκα να πειραματισθώ λίγο. ;D ;D ;D
Έβαλα λοιπόν ένα λεπτό στρώμα από χαλίκι στον πάτο του ενυδρείου, πρόσθεσα λίγη Τύρφη και την σκέπασα με χαλίκι. Πρόσθεσα 4 λίτρα απιονισμένο νερό και 12 λίτρα νερό βρύσης. Έβαλα αντιχλώριο φύτεψα τις δύο Αnubia Heterophylla που έχω μαζί με λίγη Limnophila Sessiflora και ένα Aponogeton
Αραίωσα σε 10 ml νερό από το ενυδρείο 1ml αμμωνία και προσέθεσα στο ενυδρείο 1ml από το κατασκεύασμα. Μετά από μια ώρα είχα στο ενυδρείο:
pH = 7.5
Gh = 5
Kh = 5
Nh3 = 3.5
No2 = 0

Εχθές το βράδυ το νερό είχε πάρει ένα απαλό καφέ χρώμα (ας είναι καλά η Τύρφη) αλλά και το νερό είχε κάποιες αλλαγές, και ποιο συγκεκριμένα:
pH = 6.5
Gh = 3
Kh = 3
Nh3 = 2
No2 = 0,05

Προσέθεσα λοιπόν 1 ml από το κατασκεύασμα (το οποίο έχω κρατήσει από την Δευτέρα).

Η απορία μου έχει να κάνει με την αλλαγή στο pH καθώς και στα Gh Kh.Μπορεί η τύρφη να προκάλεσε από μόνη της αυτές τις αλλαγές ή μήπως και η κατανάλωση των φυτών σε CO βοήθησε; ???
Το χρώμα από το νερό θα φύγει σιγά σιγά από μόνο του; ???(Δεν υπάρχει η δυνατότητα προσθήκης άνθρακα στο φίλτρο ώστε να αποχρωματίσει το νερό)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 08/07/02 at 04:32:39
--------------------------------------------------------------------------------
Σιγουρα η τυρφη μπορει να προκαλεση πτωση του PH και του ΚΗ.
Ανθρακας μαζι με τυρφη απαγορευεται.
δεν εβαλες πριν και μετα την τυρφη υαλοβαμαβακα??
για να μην χρωματισει το νερο???
δοκιμασε πρωτα κατι τετοιο και αν δεν καθαρισει, τοτε βαλε ανθρακα( μονο του) μεχρι να καθαρισει το νερο και μετα βγαλτον.
αν μπουν μαζι ανθρακας και τυρφη ο ανθρακας θα μπλοκαρει ολες τις ουσιες τις τυρφης



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 08/07/02 at 07:12:41
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ λέω να μην κάνεις τίποτα. Το νερό θα ξαναγίνει "κρυστάλλινο" με τον καιρό (βλ. και αλλαγές νερού). Στο κάτω κάτω της γραφής, αρέσει στα ψάρια το σκουρόχρωμο νερό και νοιώθουν μεγαλύτερη ασφάλεια.
Τώρα αν βιάζεσαι και δεν σου αρέσει καθόλου, ακολούθα τις συμβουλές του ΜΑΝΘΟΥ.

ΥΓ: newfish αύριο λογικά θα πρέπει να έχεις αρκετό ΝΟ2 και πολύ λιγότερη ΝΗ3. Ξαναδώσε μας τις νέες σου μετρήσεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/08/02 at 04:12:32
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν ξέρω εάν δεν το διατύπωσα καλά αλλά η Τύρφη έχει τοποθετηθεί μαζί με χαλίκι στον πάτο του ενυδρείου.

Τώρα η χθεσινοβραδινές μετρήσεις είχαν ως εξής:
pH = 6
GH = 3
KH = <1
NΗ3 = 7
NΟ2 = 0.2
NΟ3 = 0

Δεν πρόσθεσα αμμωνία γιατί πιστεύω ότι έχει αρκετή.
Το περίεργο τις υπόθεσης (για εμένα) είναι ότι το ΚΗ είναι λιγότερο από 1. ??? Πιστεύω με μερικές αλλαγές νερού που θα γίνουν πριν τοποθετηθούν τα Red Nose Tetra και ο Betta Splendens, να διορθοθούν.

Υ.Γ. Προστέθηκαν 5 ml FloraPride και (εάν προλάβω) σήμερα θα φτιάξω ένα (το πρώτο μου ) μπουκάλι CO2. ;D



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: annivas2000 on 08/08/02 at 18:10:01
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν ειναι περιεργη η τιμη του ΚΗ.
Η τυρφη <μαλακωσε> το νερο.Το θεμα ειναι οτι με ΚΗ<2 το ph ερχεται σε ανισσοροπια και αρχιζει το νερο να γινεται συνεχως και πιο οξινο (το ΚΗ δεν καταφερνει να λειτουργησει σαν buffer).
Κανε τις αλλαγες του νερου με νερο βρυσης (μη βαζεις απιονισμενο νερο).
Προσωπικα θα σου συμβουλευα να συνδυασεις να κανεις τις αλλαγες νερου οχι αργοτερα της εβδομαδος αλλα και οταν βλεπεις οτι το KH<3 (εννοειται μετα το στρωσιμο).
Σιγα-σιγα η τυρφη θα χασει τη δυναμικοτητα της και το νερο σου θα ισορροπησει.
Σταθεροποιησε πρωτα το νερο σου (κανε μετρησεις) και μετα βαλε ψαρια (δεν θα αντεξουν τα μεγαλα ανεβοκατεβασματα του ph).
Αυτη τη στιγμη τουλαχιστον μη βαλεις CO2 γιατι το ph θα πεσει ακομη περισσοτερο (και γιατι δεν το χρειαζεσαι). Δες το chart(CO2-ph-KH) απο τον krib.

ΥΓ1. Ουτε τα φυτα (τα περισσοτερα) αντεχουν σε τοσο οξινα νερα.

ΥΓ2. Αν δε θες να παιδευτεις (και αφου πειραματιζεσαι) και εισαι στην αρχη, βγαλε την τυρφη και ακολουθα την πεπατημενη.Ο ογκος του νερου ειναι μικρος και μπορεις να κοντρολαρεις ph, σκληροτητες κλπ πιο ευκολα (αλλα δεν συγχωρουνται και μεγαλα λαθη στους μικρους ογκους).

ΥΓ3. Rummy-nose και οχι red nose.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/09/02 at 02:47:54
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρα σας.

Ο λόγος που σκεφτόμουν να βάλω CO2 είναι ότι σύμφωνα με το CO2 Calculator του Aquarix (το chart CO2-ph-KH του krib δεν συμπεριλαμβάνει PH=5 και KH<1 )εάν το ΚΗ =0 τότε και το CO2=0.Από ‘τι είδα όμως με το pH στο 5 η διαφοροποίηση του CO2 ανά 0,1 του ΚΗ είναι μεγάλη και το ανέβαλα για αργότερα.

Τώρα η χθεσινοβραδινές μετρήσεις είχαν ως εξής:
pH = 5
GH = 3
KH = <1
NΗ3 = 5
NΟ2 = 0.6
NΟ3 = 0

Το ερώτημα είναι εάν θα πρέπει να αλλάξω το νερό (κατά την ταπεινή άποψη δεν θα πρέπει να το κάνω πριν τελειώσει το στρώσιμο του νερού).
Αλλά επειδή (φίλε anniva) με έβαλες στην πρίζα, υπάρχει πιθανότητα τα φυτά να πάθουν ζημιά από την όλη διαδικασία, και με τις μετρήσεις αυτές;;;;;; ???

Δεν βιάζομαι, εάν είναι καλύτερο (και πιο ασφαλές) μπορώ να το ξεστήσω, να βάλω τα φυτά κάπου αλλού (προσωρινά) και να ξανά ξεκινήσω την διαδικασία από την αρχή με άδειο ενυδρείο.

PS Τα φυτάκια μου και ειδικότερα οι anubia και το aponogeton έχουν μια πιο σκούρα όψη. Μπορεί απλά να μου φαίνεται λόγο τις καφέ απόχρωσης που έχει το νερό, ή είναι κάποιο σημάδι για την κατάσταση τους;;; ??? ??? ???


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 08/09/02 at 06:06:07
--------------------------------------------------------------------------------
ΙΜΟ καλύτερα να μην κάνεις αλλαγή νερού μέχρι να στρώσει τελείως το ενυδρείο. Τα φυτά καλό θα ήταν να τα μεταφέρεις κάπου αλλού (στο πιο μικρό ενυδρείο) όπου δεν έχει pH=5! Επίσης (πάλι ΙΜΟ) την τύρφη να την βγάλεις.

Τώρα αν δεν σε ενοχλεί να περιμένεις... μπορείς να ξεστήσεις εντελώς το ενυδρείο και να το ξαναστήσεις (χωρίς την τύρφη αλλά ΜΕ το CO2) και να ξαναξεκινήσεις το στρώσιμο από την αρχή.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/09/02 at 06:15:34
--------------------------------------------------------------------------------
Δηλαδή φίλε Γιώργο μα έχω μέσα στο ενυδρείο μόνο το CO2 χωρίς φυτά και χαλίκι;;; Δεν θα επηρεάσει την χημεία του νερού;;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 08/09/02 at 06:39:37
--------------------------------------------------------------------------------
Το διατύπωσα λάθος.

Όταν είπα να ξεστήσεις και να ξαναστήσεις το ενυδρείο εννοούσα να ξαναβάλεις τα πάντα μέσα πλύν στης τύρφης και συν του CO2. Δηλαδή: χαλίκι, φυτά (και ότι άλλα στολίδια είχες μέσα πριν), νερό, CO2 και τέλος πάλι αμμωνία. Θα έλεγα να μην πλήνεις τίποτα απ'όλα αυτά με νερό της βρύσης γιατί θα σκοτώσεις και τα λίγα βακτηρίδια που έχουν δημιουργηθεί! Άστα όπως είναι!

Επίσης μπορείς να κρατήσεις μια ποσότητα του παλιού νερού (με το pH=5) και να το αναμίξεις με το καινούριο νερό μέχρι να φτάσεις το pH στο 7. Έτσι δεν θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/10/02 at 02:35:28
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρα σας.

H χθεσινοβραδινές μετρήσεις είχαν ως εξής:
pH = 5
GH = 3
KH = <1
NΗ3 = 5
NΟ2 = 1
NΟ3 = 1

Είπα και εγώ δεν θα είχαμε κάτι περίεργο για να συζητήσουμε;
Η αμμωνία εδώ και δυο ημέρες είναι στα ίδια επίπεδα χωρίς να προσθέσω εγώ και ενώ τα ΝΟ2 αυξάνονται. ???
Και δεν είναι λίγο περίεργο να έχω από τώρα ΝΟ3;;; ???

Τελικά αποφάσισα σήμερα αύριο να το ξεστήσω για να αφαιρέσω την Τύρφη. Οπότε από Δευτέρα θα δούμε ξανά απ’την αρχή το όλο θέμα (μάλλον σε άλλο post).

PS Ένας φίλος μου έδωσε κάνα κιλό Sera Flora Depot.
Να το βάλω κάτω απ΄το χαλίκι ή κάνω πρώτα το στρώσιμο και μετά βλέπουμε;; (που μου φαίνεται αυτή την στιγμή και το πιο συνετό.)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 08/10/02 at 05:06:35
--------------------------------------------------------------------------------
Μάλλον την τελευταία φορά που έβαλες αμμωνία είχες ρίξει μεγάλη ποσότητα. Δηλαδή το πιθανότερο είναι ότι χθες και προχθές τα επίπεδα της αμμωνίας ήταν αρκετά πάνω από 5 mg/l. Το τεστ αμμωνίας που έχεις μέχρι που διαβάζει (που τελειώνει η κλίμακα); Μπορεί να είχες ΝΗ3 = 6 και σου φαίνεται πως δεν έχει πέσει παρόλο που ο ΝΟ2 έχει ανέβει στο 1 mg/l.
Είναι πολύ λογικό να έχεις (έστω και ελάχιστο) νιτράτη. Μη σου φανεί περίεργο αν στρώσει το ενυδρείο σε λιγότερο από 15 μέρες!

Μην ξεχνάς πως όταν πέσει η αμμωνία σου, θα πρέπει κάθε μέρα να προσθέτεις αρκετή καθαρή αμμωνία ώστε να την ανεβάζεις πάλι...στην δική σου περίπτωση γύρω στο 3,5-4 mg/l.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/10/02 at 05:12:08
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε Γιώργο.

Το Τεστ που έχω, φτάνει μέχρι το 7,2 αλλά η χρωματική διαφορά μεταξί 5 και 7 είναι πολύ μικρή :-[ :-/, και ίσως να επιρεάζεται (το χρώμα) και από το ήδη καφέ χρώμα του νερού. :-[


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 08/10/02 at 12:07:28
--------------------------------------------------------------------------------
Άμα είναι τόσο καφέ το νερό σου σίγουρα επηρεάζει το τεστ. Πάντως καλό θα είναι να μη βάλεις αμμωνία μέχρι να έχει φανερή πτώση, αλλιώς αργότερα δεν πρόκειται να πέσει με τίποτα ο νιτρίτης!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/12/02 at 04:17:00
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρα σας.

Επειδή το Σαββάτο προέκυψε ένα ταξιδάκι (μέχρι την Λευκάδα ;D) δεν πρόλαβα να αφαιρέσω την Τύρφη από το ενυδρείο :-[. Αυτό που πρόλαβα να κάνω ήταν να κάνω μια γενναία αλλαγή νερού (10 Λίτρα) και να ξαναβάλω αντιχλώριο ,FloraPride και 3 σταγόνες από το διάλυμα της αμμωνίας. Πριν φύγω (περίπου μετά από μια ώρα) πήρα ένα δείγμα του νερού (σε γυάλινο μπουκάλι) στο οποίο έκανα Τεστ την Κυριακή το βράδυ και τα αποτελέσματα είχαν ως εξής:

pH = 7
Gh = 5
Kh = 4
Nh3 = 3
NΟ2 = 1
ΝΟ3 = 1

Την Κυριακή πρόσθεσα 2 σταγόνες αμμωνία (το μεσημέρι) και οι βραδινές μετρήσεις ήταν :

pH = 6.5
Gh = 4
Kh = 3
Nh3 = 2
NΟ2 = >1
ΝΟ3 = 5

Τώρα σε ότι αφορά τα φυτά μου (και το χρώμα που είχαν πάρει) με την αλλαγή νερού ανακάλυψα ότι είχαν αρχίσει να σαπίζουν. :-[ :'(
Λόγο του ταξιδιού μου το μόνο που πρόλαβα να κάνω τα Σάββατο ήταν να τα βγάλω και να τα βάλω μόνα τους σε μία λεκάνη με νερό. Την Κυριακή λοιπόν έκοψα τα σάπια φύλα από τις Anubia και από το Aponogeton και με μεγάλη μου ευχαρίστηση είδα ότι είχαν ήδη βγάλει νέα φύλλα. Το βράδυ της Κυριακής - μαζί με της μετρήσεις – φύτεψα το Aponogeton και έβαλα το ΜΟΡΑΝΙ με Java moss.

PS. Το FloraPride αναφέρει την αναλογία αλλά δεν αναφέρει την συχνότητα. > Κάθε πότε προσθέτουμε; ???



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 08/12/02 at 04:48:52
--------------------------------------------------------------------------------
O Χριστος και η Παναγια!!!!!!!!!!! :-X
3 μερες ελειψα.........
προσπαθητε να με κανετε να παθω εγκεφαλικο :-X :-X
ακου ΡΗ 5, και ΚΗ<1
CO2 σε 15 λιτρα?? ειναι επικυνδυνο για καποιον που δεν εχει ασχοληθει αρκετο καιρο με το diy CO2.μην βαλεις, μην βαλεις
Για να παρουμε τα πραγματα απο την αρχη
με 6.5 ΡΗ και 3 ΚΗ εισαι καλα, αρα βγαζεις την τυρφη επειγοντος!!!
ποσα φυτα υπαρχουν στο ενυδρειο και τι???
οι anubias και τα JAVA δεν θελουν CO2 και δεν εχουν πολλες απαιτησεις σε φως,
Κανε ενα αλλο κολπο με την τυρφη << βαλτην σε ενα μπετονι 15-20 λιτρων με νερο και αντιχλωριο και παιρνε απο εκει νερο για τις αλλαγες σου , αφου το αφησεις καμμια εβδομαδα, κανε βεβαια μετρησεις για να βρεις την ακριβη ποσοτητα τυρφης που χρειαζεσαι ( μεσα στο μπετονι) και να εχεις ΡΗ 6.5
υποστρωμα για φυτα σε 15 λιτρα.... δεν θα ελεγα οτι χρειαζεσαι,
οι δοσεις του florapride ειναι 5 ml ανα 20 λιτρα αλλαγης νερου καθε εβδομαδα,
δεν χρειαζεται να ξεστισεις το ενυδρειο.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/13/02 at 03:06:11
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρα σας.


Παράθεση:
on 08/09/02 at 02:47:54, newfish wrote:
Ο λόγος που σκεφτόμουν να βάλω CO2 είναι ότι σύμφωνα με το CO2 Calculator του Aquarix (το chart CO2-ph-KH του krib δεν συμπεριλαμβάνει PH=5 και KH<1 )εάν το ΚΗ =0 τότε και το CO2=0.Από ‘τι είδα όμως με το pH στο 5 η διαφοροποίηση του CO2 ανά 0,1 του ΚΗ είναι μεγάλη και το ανέβαλα για αργότερα.


Φίλε ASCCO1 όπως είχα πει το CO2 το ανέβαλα για αργότερα.
Για να αφαιρέσω την Τύρφη θα πρέπει να ξεστήσω το ενυδρείο (αφού η τύρφη είναι κάτω από το χαλίκι και πάνω στο χαλίκι είναι φυτεμένα τα φυτά που έχω), το οποίο θα γίνει (εκτός απρόοπτου) την Τετάρτη το απόγευμα ή το αργότερο την Πέμπτη το πρωί.

Όσο αφορά τα αποτελέσματα των χθεσινοβραδινών Τεστ είχαν ως εξής:

pH = 6.5
GH = 3
KH = 2
NΗ3 = 0.25
NΟ2 = >1
NΟ3 = 20

Πρόσθεσα 7 σταγόνες από το διάλυμα της αμμωνίας.
Πιστεύω ότι είμαστε σε καλό δρόμο, ας μην ξεχνάμε και την αλλαγή νερού που έγινε και μας πήγε (λογικά) πίσω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 08/13/02 at 04:58:48
--------------------------------------------------------------------------------
οταν το ΚΗ ειναι κατω απο <3 ,μπορει να σου ριξει το ΡΗ αποτομα οπως εγινε και πριν, γιαυτο εχε το νου!!!
μιας και δεν ειναι εφικτο να αφαιρεσεις την τυρφη, ουτος η αλλος μετα απο ενα μηνα η τυρφη θα σταματησει να δουλευει.
Ο λογος που ειπα να μην βαλεις CO2 ειναι γιατι τα λιτρα που εχεις ειναι λιγα και θελει προσοχη στις δοσεις μαγιας και ζαχαρις( DIY) αλλιως υπαρχει περιπτωση να σου ριξει το PH αποτομα.
παλιοτερα ειχα κανει κατι αναλογο και μεσα σε μια εβδομαδα ετυχετο ΡΗ να πεσει απο το 7,6 στο 6,2 μεσα σε μια εβδομαδα!!! γιαυτο θελει προσοχη.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: kroud on 08/13/02 at 08:04:54
--------------------------------------------------------------------------------
Υπαρχει μεγαλη ασταθεια στο νερο.Την τυρφη μην την αφησεις μεσα.Για να πεσουν τοσο πολυ οι τιμες τις σκληροτητας πρεπει να εβαλες μεγαλη ποσοτητα τυρφης σε σχεση με τα λιτρα που εχεις.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 08/13/02 at 08:51:55
--------------------------------------------------------------------------------
Την τύρφη όντως καλό θα ήταν να την βγάλεις για να μην έχεις μπελάδες.
Πάντως στο θέμα του στρωσίματος όλα πάνε μια χαρά (και η αλλαγή νερού που έγινε δεν ήταν ότι καλύτερο)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/13/02 at 09:00:36
--------------------------------------------------------------------------------
Έβαλα περίπου 2 cm Τύρφη στο 70% (περίπου) του βυθού (άρα 30χ15χ2=900 cm) περίπου το μισό κουτί της Fluval.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/14/02 at 03:54:40
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρα σας.

Τα αποτελέσματα των χθεσινοβραδινών Τεστ είχαν ως εξής:
pH = 5
GH = 3
KH = 1
NΗ3 = 0.25
NΟ2 = 1
NΟ3 = 80

Πρόσθεσα 7 σταγόνες από το διάλυμα της αμμωνίας

Από ‘τι μπορώ να καταλάβω η διαδικασία του στρωσίματος του φίλτρο πάει μια χαρά. Το ερώτημα μου λοιπόν είναι εάν θα πρέπει να βγάλω άμεσα την Τύρφη (μιας και θα είμαι στο σπίτι)ή να περιμένω να τελειώσει πρώτα η διαδικασία;; Και εάν ναι να ξαναβάλω το ίδιο νερό ή να αλλάξω ένα μέρος αυτού με νερό βρύσης;;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: sijohn on 08/14/02 at 03:57:32
--------------------------------------------------------------------------------


on 08/13/02 at 04:58:48, ASCCO1 wrote:
Παράθεση:
οταν το ΚΗ ειναι κατω απο <3 ,μπορει να σου ριξει το ΡΗ αποτομα οπως εγινε και πριν, γιαυτο εχε το νου!!!
μιας και δεν ειναι εφικτο να αφαιρεσεις την τυρφη, ουτος η αλλος μετα απο ενα μηνα η τυρφη θα σταματησει να δουλευει.
Ο λογος που ειπα να μην βαλεις CO2 ειναι γιατι τα λιτρα που εχεις ειναι λιγα και θελει προσοχη στις δοσεις μαγιας και ζαχαρις( DIY) αλλιως υπαρχει περιπτωση να σου ριξει το PH αποτομα.
παλιοτερα ειχα κανει κατι αναλογο και μεσα σε μια εβδομαδα ετυχετο ΡΗ να πεσει απο το 7,6 στο 6,2 μεσα σε μια εβδομαδα!!! γιαυτο θελει προσοχη.
Καλημέρα και από μένα, θα ήθελα να μάθω τί επιπτώσεις έχει στά ψάρια, η απότομη αλλαγή της τιμής του PH, καί τί, στίς ακραίες τιμές, πολύ χαμηλό, πολύ ψηλό tks.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/14/02 at 04:56:51
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε sijohn.
Καταρχήν καλώς ήρθες στην παρέα μας. ;D
(ένα post στο Καλωσορίσατε θα ήταν χρήσιμο για να μάθουμε μερικά πράγματα για εσένα )

Χωρίς να είμαι ειδικός :-/ και από τα λίγα που έχω καταλάβει μέχρι τώρα, οι απότομες αλλαγές προκαλούν στρες στα ψαράκια μας και λόγω του στρες είναι ευάλωτα στις ασθένειες. Επίσης κάθε ψαράκι έχει συγκεκριμένα όρια για το pH που θα πρέπει να έχει το νερό που ζει.
Εάν έχω λάθος ας με διορθώσουν οι πιο έμπειρη από εμένα. :-[



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 08/14/02 at 05:59:46
--------------------------------------------------------------------------------

on 08/14/02 at 04:56:51, newfish wrote:
Παράθεση:
Χωρίς να είμαι ειδικός :-/ και από τα λίγα που έχω καταλάβει μέχρι τώρα, οι απότομες αλλαγές προκαλούν στρες στα ψαράκια μας και λόγω του στρες είναι ευάλωτα στις ασθένειες. Επίσης κάθε ψαράκι έχει συγκεκριμένα όρια για το pH που θα πρέπει να έχει το νερό που ζει.
Εάν έχω λάθος ας με διορθώσουν οι πιο έμπειρη από εμένα
.


Tο ενα ειναι αυτο, στην συγκεκριμενη περιπτωση του newfish που την μια μερα εχει 6,5 και την αλλη εχει ΡΗ 5 αν ειχε καποιο ψαρι εκει μαλλον με τετοια αλλαγη θα ειχε πεθανει!!!!!

τωρα newfish το να αδειασεις το νερο για να βγαλεις την τυρφη δεν θα το συμβουλευα ,γιατι ετσι θα χαθουν και οτι βακτηριδια υπαρχουν μεχρι τωρα, οποτε καλυτερα βγαλε τα 3/4 του νερου,( μην το πεταξεις) και μετα δοκιμασε να βγαλεις οση περισοτερη τυρφη μπορεις.
...... και ο θεος βοηθος..... :-/ :-/


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: fighterfish on 08/14/02 at 06:12:58
--------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον μια και μιλαμε για bettas

εχω πάρει τον δικο μου στην εξοχή για να πάρει λίγο αέρα βρε παιδί μου....

του έδωσα ενα βραδυ ενα κουνούπι το οποίο συνέλαβα ενω προσπαθούσε να με τσιμπήσει (το άτιμο...)
το έκανε μια χαψιά ! Μιλάμε για betta skylopsarous ;D , με τετοια ορμη έπεφτε πάνω τους. Ειδικά όταν κουνούσαν και κανα ποδαράκι (τα κουνούπια...) ακόμα πιο αιμοβόρος ο μπούλης.

Εφαγε κάμποσα εκείνο το βραδυ, σε σημείο που παραλίγο να σνομπάρει και τα Bloodworms το επόμενο πρωί !...




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: annivas2000 on 08/14/02 at 12:38:49
--------------------------------------------------------------------------------
Για να απαντησω και σε προηγουμενο ερωτημα και επειδη τα <βρηκα> μαζεμενα, εδω φαινεται τι προκαλουν οι μεταβολες στο ph (στα ψαρια).

1) Πολυ οξινο ή πολυ αλκαλικο νερο μπορει να προκαλεσει ζημια στο δερμα,βραγχια και ματια.
Εκθεση για μεγαλο διαστημα σε ακραια επιπεδα προκαλει stress, αυξανει την παραγωγη βλεννας προκαλει υπερπλασιες (θανατοι).

2) Επισης το εσωτερικο ph των ψαριων (αιμα) επηρεαζεται απο το ph του νερου.
Η μεγαλη διαφορα με το εξωτερικο Ph (νερο) μπορει να προκαλεσει οξεωση ή αλκαλωση του αιματος.

3) Επισης οι μεταβολες του Ph επηρεαζουν την τοξικοτητα αλλων παραγοντων (πχ η αμμωνια γινεται τοξικοτερη σε ψηλο ph, η χλωραμινη τοξικοτερη σε χαμηλο ph).

4) Επισης οι μεταβολες στο ph επηρεαζουν και τη δραστικοτητα-τοξικοτητα φαρμακων (θεραπειες).

5) Και τα βακτηριδια λειτουργουν σε ορισμενη κλιμακα ph.

Αν μου ξεφυγε τιποτα........


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 08/14/02 at 13:24:45
--------------------------------------------------------------------------------
Απλώς θα ήθελα να αναφέρω τα αποδεκτά όρια του pH για τα περισσότερα ψάρια (όχι άγρια) τα οποία κυμαίνονται από περίπου 6-8. Έξω από αυτά τα επίπεδα θεωρείται ακραίο και επικίνδυνο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: kroud on 08/14/02 at 15:22:43
--------------------------------------------------------------------------------
Ωραιος annivas!Nα συμπληρωσω και εγω κατι οτι το ΚΗ πρεπει να ειναι παραπανω απο 3 dKH σε περιπτωση που εχουμε μαλακο νερο και χαμηλο ph.
Να βγαλεις την τυρφη και να ξεκινησεις μικρες αλλαγες νερου.Μην αφαιρεσεις ολο το νερο δεν υπαρχει λογος.
Καλο ειναι οταν δεν ξερουμε πριν κανουμε οτιδηποτε να το αναφερουμε στο board και να μην κανουμε πειραματα που μπορουν να αποβουν μοιραια.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 08/14/02 at 19:03:44
--------------------------------------------------------------------------------
Ας μου επιτραπεί να είμαι λίγο αντίθετος φίλε kroud.
Συμφωνώ με το να βγάλει την τύρφη αλλά όχι με τις αλλαγές νερού...για τώρα. Ούτως ή άλλως σε λίγες μέρες θα έχει στρώσει το ενυδρείο του. Γιατί να κάνει αλλαγές νερού τώρα και να χαλάσει το στρώσιμο???;
newfish...ΙΜΟ βγάλε την τύρφη τώρα και καλύτερα να περιμένεις να έχει στρώσει το νερό, και τότε να κάνεις αλλαγές νερού (μην πετάς το παλιό νερό) μέχρι να φέρεις την σκληρότητα και το pH εκεί που πρέπει. Όσο κάνεις αυτό, θα πρέπει να ταϊζεις τα βακτηρίδια καθημερινά με τις ίδιες ποσότητες αμμωνίας που έβαζες από πριν.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: kroud on 08/15/02 at 07:55:32
--------------------------------------------------------------------------------
Ναι γιωργο,ξεχασα να προσθεσω το "μετα απο μερικες μερες".
Κανε ενα 10-20% μεχρι να σταθεροποιηθει το νερο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/16/02 at 02:42:24
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρας σας.

Οι προχθεσινές μου μετρήσεις είχαν ως εξής:

pH = 6
Kh = 2
Gh = 3
NH3 = 0
NO2 = 1
NO3 = 80

Πρόσθεσα 7 σταγόνες από το διάλυμα της Αμμωνίας.

Την Πέμπτη λοιπόν το μεσημέρι ξεκίνησε η διαδικασία αφαίρεσης της Τύρφη η οποία είχε εξαιρετικά αποτελέσματα (πρέπει να αφαιρέθηκε εάν όχι όλοι, τουλάχιστον το 90%-95% της Τύρφης). Συμπλήρωσα το νερό που χάθηκε με νερό που είχα κρατήσει από την προηγούμενη αλλαγή νερού και πρόσθεσα ακόμα 3 σταγόνες από το διάλυμα της Αμμωνίας. Το βράδυ οι μετρήσεις που είχα ήταν οι ακόλουθες:

pH = 6
Kh = 2
Gh = 3
NH3 = 0
NO2 = 0,8
NO3 = 60

Η πτώση που έχω στα NO2 και ΝΟ3 προφανώς προέρχονται από την απώλεια νερού και συμπλήρωση του με αυτό της προηγούμενης αλλαγής (όχι περισσότερα από 3 λίτρα). Το καλό είναι ότι η αμμωνία εξαφανίζεται, άρα τα βακτηρίδια της αμμωνίας λειτουργούν καλά.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: sijohn on 08/16/02 at 03:32:05
--------------------------------------------------------------------------------

on 07/31/02 at 02:53:46, ASCCO1 wrote:
Παράθεση:
Aφου υπαρχει και αλλο ενυδρειο εκτος απο το 15αρι σε λειτουργια δεν βλεπω το λογο να μπεις στη διαδηκασια τις αμμωνιας!!!!!!!!
παρε νερο απο ποιο παλιο ενυδρειο και λιγο χαλικι και βαλε στο καινουργιο, υστερα απο 2-3 μερες θα εισαι ενταξει με βακτηριδια.
για περισοτερες πληροφοριες για τα BETTA υπαρχει και σχετικο topic.


Κάτι ανάλογο σκέφτηκα να κάνω στό νέο μου ενυδρείο, με χαλίκι και νερό απο το παλιό,καθώς καί υλικά από το εξωτερικό φίλτρο, μιά ποσότητα υλικών του παλιου θά τη βάλω στο νέο φίλτρο.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/19/02 at 02:55:36
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρα σας.

Την Παρασκευή το βράδυ κάνοντας τις μετρήσεις μου και κοιτάζοντας τις σημειώσεις μου διαπίστωσα ότι με 1 ml διαλύματος αμμωνίας το νερό στο ενυδρείο είχε Nh3 = 3.5. Προφανώς οι 7 σταγόνες που προσθέτω κάθε μέρα δεν είναι 1ml. :-[ Έκανα λοιπόν κάποιες μετρήσεις και το αποτέλεσμα τους ήταν ότι με 2 σταγόνες (διαλύματος 1 ml αμμωνίας σε 10ml νερού ) ανά λίτρο νερού έχω ΝΗ3=2 . Στα 15 λίτρα νερού λοιπόν η ποσότητα που έπρεπε να προσθέτω είναι 30 σταγόνες και όχι 7 που έβαζα τις τελευταίες δέκα μέρες. :-/ :-[
Τα αποτελέσματα των τεστ της Παρασκευής είχαν :
pH = 6
Kh = 2
Gh = 3
NH3 = 0
NO2 = 1
NO3 = 80

Πρόσθεσα λοιπόν 30 σταγόνες από το διάλυμα αμμωνίας.

Το Σάββατο τα τεστ έδειχναν

pH = 6
Kh = 2
Gh = 3
NH3 = 0
NO2 = >1
NO3 = 120

Πρόσθεσα λοιπόν 30 σταγόνες από το διάλυμα αμμωνίας, και την Κυριακή στο νερό είχα

pH = 6
Kh = 2
Gh = 3
NH3 = 0
NO2 = >1
NO3 = 140
και πρόσθεσα ακόμα 30 σταγόνες από το διάλυμα.

Σε πόσο διάστημα θα αρχίσει να πέφτει ο Nh2; ???
Μήπως θα έπρεπε να προσθέτω την μισή ποσότητα (15 σταγόνες) του διαλύματος της αμμωνίας;; ???



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Tolis on 08/19/02 at 11:29:38
--------------------------------------------------------------------------------
pH = 6
Kh = 2
Gh = 3
σε 15 λιτρα, το νερο ειναι πολυ ασταθες. Δεν ξερω αν οφειλεται στην προηγουμενη συνθεση με την τυρφη και με τον καιρο θα επανελθει, αλλά δεν θα το ρισκαριζα. Αν εχεις λιγο υπομονη ακομα, κανε μια ολικη αλλαγη νερου με όποια (μικρη) επιπτωση θα εχει αυτη στα βακτηριδια, να ερθει το νερο στα ισα του, κι ας καθυστερησεις το στρωσιμο για λιγο.

Και κατι γενικοτερο. Αν δεν υπαρχει πολυ συγκεκριμενος λογος, (αναπαραγωγη tetras-apistos ή κρατημα δισκων ή καποιων ελαχιστων ακομα ειδων που θελουν μαλακο νερο), καλο ειναι να κραταμε τα νερα μας στις παραμετρους που μας δινει η βρυση μας. Οι αναγκες των περισσοτερων ειδων (συμπεριλαμβανομενων και των bettas) δεν ειναι μακρια απο αυτες τις παραμετρους, και προσαρμοζονται μια χαρα - κι αυτο μας γλυτωνει και απο τον πονοκεφαλο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/20/02 at 03:06:20
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρα σας.

Απ’ ότι έχω καταλάβει όλοι συμφωνείτε στο να γίνουν κάποιες αλλαγές νερού ώστε να επανέλθει το νερό σε κατάσταση (περίπου) βρύσης. Η διαφωνία που υπάρχει είναι στο ποσοστό αλλαγή και την χρονική περίοδο-διάρκεια. Έτσι λοιπόν - και επειδή δεν πρόκειται να προστεθούν ψάρια (λόγο των επικείμενων διακοπών μου) πριν της 20/9 - αποφάσισα να ακολουθήσω την συμβουλή του Τόλι. Εχθές το απόγευμα επιστρέφοντας στο σπίτι μου έκανα μια αλλαγή περίπου στο 90% και ξαναέβαλα Tetra FloraPride και αντιχλώριο. Μετά από μια ώρα τα αποτελέσματα των τεστ ήταν τα ακόλουθα:

pH = 7,5
Kh = 5
Gh = 7
NH3 = 0
NO2 = ,60
NO3 = 60

Πρόσθεσα και 30 σταγόνες από το διάλυμα αμμωνίας.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Maria on 08/20/02 at 05:05:16
--------------------------------------------------------------------------------
Το διάστημα που θα λείπεις και μέχρι τις 20/9 που θα βάλεις ψάρια μεσα στο ενυδρείο, τα βακτηρίδια τι θα "τρώνε";;;

(Πάντως κατα τη γνώμη μου, το νερό στο ενυδρείο σου είναι σχεδόν έτοιμο. Τα νιτρώδη τείνουν να μηδενιστούν)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/20/02 at 06:19:06
--------------------------------------------------------------------------------
Εάν το ενυδρείο έχει στρώσει πριν φύγω, το πιο σίγουρο είναι ότι θα προσθέσω 4 Rummy-nose Tetra και τον Betta Splendens. Εάν όχι τότε θα το τροφοδοτεί ο κουμπάρος μου με Αμμωνία.

Ps: Αγόρασα και δεύτερο τεστ ΝΟ2 για να διασταυρώσω τα αποτελέσματα. Και το δεύτερο είχε περίπου την ίδια ένδειξη πριν την αλλαγή του νερού ΝΟ2=1 το 1 ΝΟ2=1 το δεύτερο.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/22/02 at 01:53:29
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρα σας.

Τις δύο τελευταίες μέρες τα αποτελέσματα των τεστ ήταν ακριβώς τα ίδια

pH = 7,5
Kh = 5
Gh = 7
NH3 = 0
NO2 = 1
NO3 = 120

Προσθέτω καθημερινά 15 σταγόνες από το διάλυμα αμμωνίας.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 08/22/02 at 06:32:29
--------------------------------------------------------------------------------
Κανε και μια αλλαγη νερου 20% ,θα βοηθησει στο να πεσουν λιγο τα ΝΟ3.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/22/02 at 07:24:27
--------------------------------------------------------------------------------
Το πρόβλημα, Φίλε Μάνθο, είναι ότι εδώ και δέκα ημέρες έχω τα ΝΟ2 στο 1. Δεν θα πρέπει να περιμένω να πέσουν στο 0 για να αρχίσω τις αλλαγές νερού (έχω κάνει ήδη δύο αλλαγές 90%) και την προσθήκη των ψαριών στο ενυδρείο; ??? Μήπως μία (ακόμα ) αλλαγή νερού δεν θα ήταν και ότι καλύτερο για την ανάπτυξη των βακτηριδίων που μου χρειάζονται; ??? :-[


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 08/22/02 at 09:14:16
--------------------------------------------------------------------------------
Εγώ λέω να ΜΗΝ κάνεις καμία αλλαγή νερού τώρα που στρώνει ακόμα και εφόσον τα ΝΟ2 σου έχουν κολλήσει στο 1. Το λογικό είναι κάποια στιγμή να σου ανέβουν αρκετά τα ΝΟ2 μιας και δεν έχει συμβεί ακόμα...εκτός κι αν διέκοψες τον κύκλο με τις προηγούμενες δύο αλλαγές που έκανες.
ΙΜΟ, περίμενε να στρώσει τελείως το νερό (κι ας φτάσουν τα ΝΟ3 στο 1000!!!) και μετά κάνε μια καλή αλλαγή νερού...90% για να φτάσεις τα ΝΟ3 σε λογικά επίπεδα ξανά.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/22/02 at 09:35:58
--------------------------------------------------------------------------------
Τις προηγούμενες δέκα ημέρες και να είχα (σε κάποια φάση) ΝΟ2>1 δεν μπορούσα να το δω γιατί το τεστ που έχω δεν πάει πάνω από 1 :-[ :'( .Εδώ και δύο ημέρες που κάνω τα τεστ με άλλο που φτάνει μέχρι το 7,3 το ΝΟ2 είναι 1.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 08/23/02 at 01:14:46
--------------------------------------------------------------------------------
Δηλαδη , οταν στρωνουμε το νερο του ενυδρειου με αμμωνια, δεν κανουμε αλλαγες νερου καθε εβδομαδα????
κατι τετοιο ενοουσα.!!!!
υστερα απο δεκα μερες δεν θα βοηθουσε μια μικρη αλλαγη??


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/23/02 at 01:58:04
--------------------------------------------------------------------------------


on 08/20/02 at 03:06:20, newfish wrote:
Παράθεση:
Εχθές το απόγευμα επιστρέφοντας στο σπίτι μου έκανα μια αλλαγή περίπου στο 90%


Φίλε Μάνθο την τελευταία αλλαγή την έκαναν (όπως βλέπεις) πριν από 3 ημέρες.

Οι χθεσινές μου μετρήσεις είχαν ως εξής:

pH = 7,5
Kh = 5
Gh = 7
NH3 = 0
NO2 = 1
NO3 = 160


Προσθέτω καθημερινά 15 σταγόνες από το διάλυμα αμμωνίας.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 08/23/02 at 02:24:02
--------------------------------------------------------------------------------
Aυτο το μυνημα δεν το ειχα δει :-X :-X :-X.
οποτε μαλλον ειναι νωρις για καποια αλλαγη νερου.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 08/23/02 at 08:27:41
--------------------------------------------------------------------------------
Μισό λεπτό παιδιά για να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Όταν στρώνουμε το νερό χρησιμοποιώντας αμμωνία, ΔΕΝ κάνουμε καμία αλλαγή νερού μέχρι να ολοκληρωθεί τελείως η διαδικασία! Κάνοντας αλλαγές όσο στρώνει το νερό απλά επιβραδύνουμε την όλη διαδικασία και δεν είναι ότι καλύτερο. Ο λόγος που δεν κάνουμε αλλαγές νερού (Μάνθο υποθέτω ότι το λες για να πέσουν τα ΝΟ3) σε αυτή την περίπτωση είναι επειδή δεν χρειάζεται. Πολύ απλά, δεν έχουμε ψάρια στο ενυδρείο που να ενοχλούντε από τις υψηλές τιμές του ΝΟ3. Όταν στρώσει επιτέλους το νερό, (ΝΗ3, ΝΟ2 = 0 και ΝΟ3 = άπειρο) που συνήθως διαρκεί από 3-6 εβδομάδες, τότε κάνουμε αλλαγή νερού 90% για να ρίξουμε στο minimum τα ΝΟ3 και για να βάλουμε ψάρια στο ενυδρείο. Ύστερα από αυτό ξεκινάει το καθιερωμένο πρόγραμμα με τις εβδομαδιαίες αλλαγές νερού.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Takis on 08/24/02 at 17:06:07
--------------------------------------------------------------------------------
Έχω την εντύπωση ότι αν κάνουμε μια αλλαγή νερού, θα πέσουν τα νιτρικά, αλλά ταυτόχρονα θα πέσουν και τα νιτρώδη. Αν δεν βάζουμε πολλή αμμωνία στο νερό θα γίνει πιο αργή η διαδικασία του κύκλου του αζώτου, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα αλλάξει τίποτα.
Αυτή την στιγμή έχουν δημιουργηθεί όλα τα απαραίτητα βακτηρίδια, και αν μπουν στο ενυδρείο μερικά ψάρια δεν είναι απαραίτητο να παράγουν την ίδια ποσότητα αμμωνίας με αυτή που πέφτει τώρα μέσα κάθε μέρα. Μάλλον θα παράγουν λιγότερη αν δεν είναι πολλά.
Πιστεύω ότι από την στιγμή που τα νιτρικά έχουν φτάσει ψηλά, το ενυδρείο είναι στρωμένο.
Τα νιτρώδη που είναι στο 1, είναι γιατί υπάρχουν στο ενδιάμεσο στάδιο μέχρι την μετατροπή τους σε νιτρικά.
Δεν έχω στρώσει ενυδρείο με αυτό τον τρόπο, αλλά νομίζω ότι ο σκοπός να δημιουργηθούν τα απαραίτητα βακτηρίδια έχει πραγματοποιηθεί....


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/27/02 at 02:29:39
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρα σας.

Η διαδικασία του στρωσίματος (απ’ ότι δείχνει) κοντεύει να ολοκληρωθεί. ;D

Την Παρασκευή είχα

NH3 = 0
NO2 = 1
NO3 = 160

Το Σάββατο

NH3 = 0
NO2 = 0,8
NO3 = 160

Την Κυριακή

NH3 = 0
NO2 =0,6
NO3 = 160

Και εχθές

NH3 = 0
NO2 =0,4
NO3 = 160

Τα υπόλοιπα είναι σταθερά
Ph = 7,5
Gh = 7
Kh = 4

Προσθέτω καθημερινά 15 σταγόνες από το διάλυμα της αμμωνίας.
Μέχρι την Παρασκευή (λογικά) θα πρέπει να είναι έτοιμο να δεχτεί τα ψαράκια. ;D



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 08/27/02 at 08:47:18
--------------------------------------------------------------------------------
Μπράβο! Πολύ καλά.
Εγώ θα σου έλεγα ότι το νερό είναι ΗΔΗ στρωμένο. Σκέψου ότι μόλις κάνεις την αλλαγή νερού (90-95%) τα ΝΟ2 θα εξαφανιστούν! Μπορείς βέβαια να περιμένεις να μηδενιστούν από μόνα τους. Πάντως όπως και να το κάνεις...είσαι έτοιμος!
Μην ξεχάσεις να κάνεις την μεγάλη αλλαγή νερού μια μέρα πριν βάλεις τα ψάρια...και μην ρίξεις αμμωνία...από συνήθεια!!! :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/28/02 at 02:29:40
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρα σας.

Οι χθεσινές μου μετρήσεις είχαν ως εξής:

pH = 7,5
Kh = 4
Gh = 7
NH3 = 0
NO2 = 0,05
NO3 = 160

Πράγμα που σημαίνει ότι είναι πλέον έτοιμο (με μια καλή αλλαγή νερού) να δεχτεί τα ψαράκια μου. ;D ;D ;D ;D
Εάν προλάβω το απόγευμα θα πάω να αγοράσω τα ψαράκια και το βράδυ θα κάνω την αλλαγή νερού και την τοποθέτηση των ψαριών.
Αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι ότι παρόλο ότι έκανα τρις αλλαγές νερού :-[ (περισσότερο από 75%) η όλοι διαδικασία του στρωσίματος του ενυδρείου έγινε σε λιγότερο από έναν μήνα (28 ημέρες) . Χωρίς τις αλλαγές αυτές η διαδικασία θα είχε τελειώσει γρηγορότερα.




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 08/28/02 at 04:22:15
--------------------------------------------------------------------------------
Ο λογος που ελεγα για καποια αλλαγη νερου ηταν για τα υψηλαΝΟ3, οσο δεν εχουμε ψαρια συμφωνω οτι δεν υπαρχει καποιο προβλημα, το ερωτημα τωρα ειναι, αφου το ενυδρειο στρωθηκε με μια μεγαλη αλλαγη νερου( 75 %) θα πεσουν τα Ν03 σε ακινδυνο επιπεδο για τα ψαρια??


Εδω λοιπον καλειται ο newfish να κανει μια τελευταια αναφορα μετρησεων και το ποσοστο νερου που αλλαξε, ωστε να υπαρχει οληκληρωμενη η αναφορα του στρωσιματος του νερου με αμμωνια, σε αυτο το topic.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 08/28/02 at 09:57:27
--------------------------------------------------------------------------------
Η αλλαγή νερού που θα πρέπει να γίνει πρέπει να είναι της τάξης των 90-95% και τα ΝΟ3 θα πέσουν σε πολύ ασφαλή επίπεδα...<15-25 mg/lt. Με αλλαγή νερού 75% τα ΝΟ3 θα είναι μεν σε ασφαλή επίπεδα αλλά όχι αρκετά...θα πέσουν περίπου στα 40 mg/lt. ΙΜΟ-ΙΜΕ αλλαγή νερού 75% είναι λίγη πριν μπουν τα ψάρια...με τουλάχιστον 90% όλα θα πάνε ρολόϊ.

Newfish, πριν λίγους μήνες έστρωσα και γω το καινούριο μου ενυδρείο και πάντα σύμφωνα με τα βήματα του post που έχω κάνει. Δηλαδή δεν έκανα αλλαγή νερού παρά μόνο στο τέλος...και η όλη διαδικασία ολοκληρώθηκε σε περίπου 18-19 ημέρες! Βέβαια χρησιμοποίησα και υλικά φίλτρου και χαλίκι από ήδη στρωμένο ενυδρείο. Καλό θα είναι να μας δώσεις τις μετρήσεις σου μετά την μεγάλη αλλαγή νερού.

Ξέχασα να πω και κάτι άλλο. Την τελευταία μέρα καλό είναι να βάλουμε λίγο άνθρακα στο φίλτρο (αν υπάρχει η δυνατότητα) για να τραβήξει τις αρωματικές ουσίες τις αμμωνίας (σε περίπτωση που έχει αρωματικές ουσίες η αμμωνία που χρησιμοποιήθηκε). Better be safe than sorry...


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/29/02 at 02:45:12
--------------------------------------------------------------------------------
Καλημέρα σας.

Επειδή δεν βρήκα (εχθές) τα ψαράκια που έψαχνα :-/ , την κατάσταση που έπρεπε, > τελικά δεν αγόρασα τίποτα. Θα κάνω μια αναζήτηση και σήμερα σε κάποια άλλα pet-shop. :-[

Η χθεσινές μετρήσεις είχαν ως εξής:

pH = 7,5
Kh = 4
Gh = 7
NH3 = 0
NO2 = 0
NO3 = 160

Έκανα μια αλλαγή νερού περίπου στο 50%, πρόσθεσα 30 σταγόνες από το διάλυμα και μετά από μια ώρα στο ενυδρείο είχα ΝΟ3=60.





--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 08/30/02 at 06:28:02
--------------------------------------------------------------------------------
Υπομονή και θα βρεις αυτά που ψάχνεις. Αλήθεια, εκτός από το Betta splenden τι σκοπεύεις να βάλεις ???;


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/30/02 at 08:06:05
--------------------------------------------------------------------------------
Δεν ψάχνω τίποτα περίεργο. Απλά αυτά που βρήκα, δεν μου άρεσαν ούτε η συνθήκες διαβίωσης τους (στο pert shop) αλλά και αυτά (τα ψάρια) δεν μου φάνηκαν και πολύ σόι)
Το ενυδρείο (σε τελική μορφή) θα φιλοξενήσει τον Betta Splendens (Siamese Fighting Fish), 4 Rummy nose Tetra (Hemigrammus rhodostomus) και 2 Otto (Otocinclus)



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: sot-zoe on 08/30/02 at 08:19:52
--------------------------------------------------------------------------------
Εχεις βρει ή ψαχνεις να βρεις Ottos (Otocinclus) ? .
Εαν εχεις βρει πες μας που , εαν οχι , πες μας εαν βρεις .
Με ενδιαφερει (αλα και αλλους απο οτι ξερω) να βρω τετοια ψαρακια .

thnx

Σωτηρης



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 08/30/02 at 08:46:51
--------------------------------------------------------------------------------
Ψάχνω Ottos (Otocinclus) και Rummy nose Tetra (Hemigrammus rhodostomus)΄. Όταν βρω θα σας ενημερώσω.


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 10/02/02 at 06:08:40
--------------------------------------------------------------------------------
Επιτέλους τέλος.
Τελείωσε το στήσιμο του ενυδρείου. ;D
Τελική σύνθεση:
Ψάρια:
1 Siamese Fighting Fish
4 Hemigrammus bleheri
2 Otocinclus affinis
Φυτά:
3 Anubias barteri var. nana
1 Aponogeton Crispus
6-8 Ceratophyllum Demersum
4-5 Hydrocotyle leucocephala
Vesicularia Bogywwod

Σύντομα θα σας στείλω και μερικές φωτογραφίες.

Σας ευχαριστώ όλους για τις πολύτιμες συμβουλές που μου δώσατε.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 10/02/02 at 15:46:13
--------------------------------------------------------------------------------
A ωραια , για να δουμε και καμμια φωτο


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 10/03/02 at 09:49:46
--------------------------------------------------------------------------------
Άντε ρε Νίκο να μας δείξεις και τι όμορφα πράγματα έκανες!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 10/10/02 at 11:10:27
--------------------------------------------------------------------------------
Επιτέλους τα κατάφερα.
Λοιπόν η πρώτη φωτογραφία είναι από την διαδικασία του στρωσίματος του νερού.

http://www.geocities.com/softnm/newf...fish_15l_0.jpg

Και οι υπόλοιπες είναι από την παρούσα κατάσταση του ενυδρείου.
http://www.geocities.com/softnm/newf...fish_15l_1.jpg
http://www.geocities.com/softnm/newf...fish_15l_2.jpg
http://www.geocities.com/softnm/newf...fish_15l_3.jpg
http://www.geocities.com/softnm/newf...fish_15l_4.jpg
http://www.geocities.com/softnm/newf...fish_15l_5.jpg
http://www.geocities.com/softnm/newf...fish_15l_6.jpg
http://www.geocities.com/softnm/newf...fish_15l_7.jpg
http://www.geocities.com/softnm/newf...fish_15l_8.jpg

και θα παραμείνει έτσι έως ότου ετοιμαστεί το μεγάλο.
Για ακόμη μια φορά σας ευχαριστώ για την βοήθεια.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 10/10/02 at 12:16:07
--------------------------------------------------------------------------------
ωραιες οι φωτο newfish,
αν και για να τις ανοιξει τραβηξα τα πανδεινα >
γιατι για να τις βγαλει
πρεπει να γραψεις πρωτα
http://www.geocities.com/softnm/newfish/



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: gavros on 10/10/02 at 12:21:16
--------------------------------------------------------------------------------
μανθουλη ανοιγουν κανονικα τα url's.μηπως εχεις καποιο προβλημα στον εχπλορερ??θελει closer τις φωτο,καλες ειναι αλλα πιο κοντινες..


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: ASCCO1 on 10/10/02 at 12:31:19
--------------------------------------------------------------------------------
τι να πω ξερω εγω ???
ισως να εχω μονο εγω το προβλημα.!1


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: newfish on 10/10/02 at 13:29:46
--------------------------------------------------------------------------------
Και για όσους έχουν πρόβλημα όλες οι φωτογραφίες μαζεμένες.
http://www.geocities.com/softnm/newfish/Pic1.htm




--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: annivas2000 on 10/10/02 at 13:55:53
--------------------------------------------------------------------------------
Μανθο οι φωτογραφιες ανοιγουν χωρις http:// δηλαδη σκετο www.......(σε μενα)


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: Giorgos on 10/10/02 at 16:36:35
--------------------------------------------------------------------------------
Ούτε και μένα ανοίγουν κατευθείαν...

Nice job Νίκο!


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο
Post by: BILAS on 10/11/02 at 04:22:28
--------------------------------------------------------------------------------
Aντε και το μεγαλο Νικο,μπραβο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15702 seconds with 12 queries