Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 15-05-17, 19:51
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Βγάλε τη τύρφη και ρίξτην στον κήπο
Το ψάρι πρέπει να σώσεις.
Επειδή δεν ξέρουμε ακριβώς τι έχει το ψάρι και τα έπσομ δεν βοήθησαν, ανάλογα με τι έχεις διαθέσιμο θα πρότεινα μια αγωγή με μετρονιδαζόλη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71611 ή με καναμυκίνη http://www.seachem.com/kanaplex.php
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 15-05-17, 20:19
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Μάλλον θα ξεκινήσω τη θεραπεια με Flagyl. Η καραντινα είναι μονόδρομος; Δε γίνεται να την κάνω στο κυρίως ενυδρείο έτσι;
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 15-05-17, 20:32
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Εφόσον τα υπόλοιπα ψάρια δεν έχουν κάτι θα έλεγα ότι δεν είναι σκόπιμο να τα φορτώσεις με φάρμακα.
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 16-05-17, 15:34
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Question

Μέχρι στιγμής ότι έχω βάλει σε καραντινα, δεν έχει αντέξει. Είχα πάντα προβλήματα πέρα από την ασθένεια των ψαριων που έβαζα εκεί. Δε μου έχει κάτσει ποτέ καραντίνα.
-------------------------
Τον έβαλα λοιπόν σήμερα σε ένα 45λίτρο με θερμοστάτη στους 27 βαθμούς και ένα αεροφιλτρο. Σήμερα ξεκίνησα τη θεραπεια με Flagyl και epsom και βλέπουμε

......προς mod..... Δε ξέρω για ποιο λόγο το ποστ αυτο μπηκε μέσα στο χθεσινό. Δεν έκανα edit.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Undertaker : 16-05-17 στις 15:34 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 16-05-17, 16:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Undertaker Εμφάνιση μηνυμάτων
......προς mod..... Δε ξέρω για ποιο λόγο το ποστ αυτο μπηκε μέσα στο χθεσινό. Δεν έκανα edit.
Πάνο , τα διαδοχικά post από τον ίδιο χρήστη ενώνονται
αν προσέξεις το γράφει και κάτω Αιτία: Automerged Doublepost
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 20-05-17, 14:27
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Η θεραπεία με το epsom στο ενυδρείο δεν είχε αποτέλεσμα. Έβαλα το ψάρι σε καραντινα και ξεκίνησα 6ήμερη θεραπεία με Flagyl σε συνδυασμό με epsom. Αποτέλεσμα πάλι δεν είδα. Σήμερα ξεκίνησα θεραπεία με baktopur direct στην καραντινα σε συνδυασμό με αλάτι και 32 βαθμούς θερμοκρασία, σύμφωνα με τις οδηγίες έμπειρου χομπιστα ο οποίος το ίδιο πρόβλημα το είχε αντιμετωπίσει ακριβώς έτσι. Πριν βάλω το ψάρι στην καραντινα με την ταμπλέτα direct, το έβαλα σε 2 λίτρα νερού ενυδρείου με μια ταμπλέτα διαλυμένη για 30 λεπτά. Σύμφωνα με τις οδηγίες του φαρμάκου, αυτό το κάνουμε όταν η κατάσταση είναι προχωρημένη. Ένα έντερο 5 εκατοστά έξω από το σώμα, μάλλον προχωρημένη κατάσταση είναι. Βλέπουμε λοιπόν μετά τις 3 μέρες τι καταφέραμε.....έχω σαλτάρει πάντως τόσες μέρες με το συγκεκριμένο ψάρι. Δε θέλω να το χάσω.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 20-05-17, 18:56
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Πάνο καλή επιτυχία! Το Bactopur είναι φωτοευαίσθητο φάρμακο γι αυτό μην ανάβεις φως στην καραντίνα.
Η καναμυκίνη που πρότεινα είναι πιο ευρέως φάσματος θεραπεία καθώς εκτός από βακτηριακές (όπως το μπακτοπούρ) καταπολεμά και μυκητιακές μολύνσεις. Ίσως είναι όμως δύσκολο να την βρεις εκεί.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 20-05-17, 19:00
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο καλή επιτυχία! Το Bactopur είναι φωτοευαίσθητο φάρμακο γι αυτό μην ανάβεις φως στην καραντίνα.
Η καναμυκίνη που πρότεινα είναι πιο ευρέως φάσματος θεραπεία καθώς εκτός από βακτηριακές (όπως το μπακτοπούρ) καταπολεμά και μυκητιακές μολύνσεις. Ίσως είναι όμως δύσκολο να την βρεις εκεί.
Θα δούμε βρε Κλεόβουλε, τι να πω. Την καραντίνα την έχω κάτω από γραφείο και δεν έχω φως. Σα παιδι κάνω, κάθε δυο ωρες πάω και κοιτάω το ψάρι αν δω τι γίνεται. Στο δοχειο με την ισχυρη δόση, άρχισε να πλιαγιάζει, σα να σβήνει σιγα σιγά αλλα οταν το έβαλα στην καραντίνα ηταν οκ. Αναμένω το 3ήμερο της θεραπειας και βλέπω αν με παίρνει να κάνω κάτι άλλο. Το ταλαιπωρώ όμως ταυτόχρονα, εχει να φάει και πολλές μέρες το κακόμοιρο.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-05-17, 21:22
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Πάμε λοιπόν πάλι σε μερικά μαθήματα για αρχαρίους...
1. Το νοσοκομείο (άλλο πράγμα η καραντίνα) σημαίνει σκοτάδι (και για τα φωτοευαίσθητα φάρμακα) ώστε να έχει ηρεμία το ψάρι (που έχει αλλάξει χώρο και θα τα "παίξει"). Όταν το "ψαχουλεύεις" κάθε λίγο και λιγάκι... φυσικά ΔΕΝ είναι ήρεμο (όπως κι όταν βλέπει τα πόδια σου, κάτω από ένα γραφείο).
2. Οι θεραπείες κάνουν και ζημιές (πόσο μάλλον... οι διαδοχικές)... το συκώτι του θα πάει "βόλτα".
3. Για να κάνουμε μια θεραπεία και με το κατάλληλο φάρμακο... είμαστε σίγουροι για την διάγνωση (μεγάλο κεφάλαιο... αυτό).
4. ΔΥΣΤΥΧΩΣ όλα τα φάρμακα ΔΕΝ είναι στην σωστή αναλογία δραστικής ουσίας (κι άλλο μεγάλο κεφάλαιο ανοίγω) οπότε... ΔΕΝ μπορούμε να θεωρήσουμε σίγουρο και δεδομένο το αποτέλεσμα.
5. Το Bactopur Direct... είναι ισχυρό και θέλει προσοχή.
6. ΚΑΛΗ τύχη.-
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 23-05-17, 09:52
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Αν και αρχάριος αγαπητέ Νίκο, έπραξα ακριβώς ότι επισήμανες παραπάνω. Η καραντίνα βρίσκεται κάτω από γραφείο στο οποίο εδώ και μια εβδομάδα δε πλησιάζει κάνεις εκτός από εμένα, χωρίς φωτισμό, με καλή οξυγόνωση και κυκλοφορία και περιμετρικά καλυμμένο για να μη βλέπει τίποτα το ψάρι και στρεσσάρεται αλλά και να μη μπαίνει φωτισμός ημέρας. Η πρώτη "θεραπεία" ήταν ήπια και έγινε στο κυρίως ενυδρείο και ήταν με epsom salt. Μετά από εκεί μπήκε στην καραντινα και μετά από οδηγίες του Κλεόβουλου χορηγήθηκε Flagyl σε συνδυασμό με epsom salt με αρνητικά αποτελέσματα. Έγινε ολική αλλαγή νερού της καραντίνας με νερό από το κυρίως ενυδρείο (χωρίς φάρμακα δηλαδή) και μετά από οδηγίες του Nidal ο οποίος είχε αντιμετωπίσει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, ξεκίνησε η θεραπεία με baktopur direct και αλάτι με θερμοκρασία στους 30-31 βαθμούς. Μπορεί να είμαι εντελώς αρχάριος Νίκο αλλά γνωρίζω πολύ καλά τι κάνω και αυτό σημαίνει να συμβουλεύομαι έμπειρους χομπίστες, δίνοντας τους όλες τις πληροφορίες και φωτογραφίες για να μου πουν πως θα αντιμετωπισω την ασθένεια. Διαβαζω όσο μπορώ ταυτόχρονα. Σίγουρα το να κάθομαι και να κοιτάω ένα ψάρι που έχει πρόβλημα υγείας και να κάνω δεήσεις στον Ύψιστο για να γίνει καλά, εκείνο δε θα γίνει καλά. Ξέρω ότι από τη στιγμή που έχω αναλάβει τη φροντίδα ενός ζωντανού πρέπει να κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να το κρατήσω στη ζωή όταν αυτό απαιτηθεί. Αν και αρχάριος αυτά έπραξα και θα παραμείνω αρχάριος και πότε δε θα πω ή θα γράψω τη φράση "είμαι εμπειρος" ή τουλάχιστον να φουσκώνω από περηφάνια που τα ξέρω όλα ή τουλάχιστον που νομίζω πως τα ξέρω όλα. Ευχαριστώ για την τελευταία ευχή
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 23-05-17, 20:57
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Από το στάδιο του αρχάριου... περάσαμε όλοι... για να ΜΗΝ σου πω ότι εκεί παραμένουμε... όσα χρόνια και να έχουμε στην "πλάτη", εφ' όσον ως απλοί χομπίστες ΔΕΝ έχουμε σπουδάσει ιχθυοπαθολόγοι, γενετιστές κλπ.
Περιμένω εναγωνίως... τα αποτελέσματα.
ΠΑΡΑΚΑΛΩ.-
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 25-05-17, 08:31
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Μέχρι σήμερα το πρωί το ψάρι δυστυχώς δεν είχε βελτίωση. Αύριο φεύγω για Θεσσαλονίκη και μετά πετάω για Αθήνα με επιστροφή στο σπίτι τη Δευτέρα. Σήμερα αναγκαστικά θα αλλάξω όλο το νερο της καραντινας για να μη μείνει άλλο μέσα στο baktopur direct. Είναι καλύτερα να το βάλω πάλι στο κυρίως ενυδρείο ή να το αφήσω μόνο του στην καραντινα; Δε τα βλέπω καλά τα πράγματα, έχει να φάει πολλές μέρες κι ολας. Λεω να το αφήσω στην καραντινα μη μου πεθάνει στο κυρίως ενυδρείο και ανεβάσει καμία αμμωνία γιατί είναι και μεγάλο ψάρι, μη μεινει εκει μέσα. Για άλλη θεραπεία δε το βλέπω, έχει φάει δύο φάρμακα και το ένα αρκετά ισχυρό και μάλιστα έγινε δύο φορές (όπως γράφει και στις οδηγίες για επανάληψη της θεραπείας αν δεν υπάρχει βελτίωση). Τι λέτε εσείς;
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 25-05-17, 08:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Πόσα λίτρα ειναι η καραντινα Πάνο ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 25-05-17, 09:47
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Κάπου στα 50
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 25-05-17, 10:38
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

αστο εκει τότε Πάνο, μη γίνει καμια ζημιά και στο μεγάλο,
απλά να υπάρχει αεραντλία
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 25-05-17, 11:04
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

Αυτό λέω κι εγώ να κάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 29-05-17, 00:38
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

......μόλις έφτασα στο σπίτι από την Αθήνα και όπως ήταν αναμενόμενο, βρήκα το ψάρι να έχει καταλήξει. Πάω για αλλαγή ψαροσυνθεσης. Είναι καθαρά ψυχολογικό το θέμα. Ήταν το αγαπημένο μου ψάρι.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 29-05-17, 05:38
Μπάμπης Ο χρήστης Μπάμπης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-02-2017
Περιοχή: Μυτιληνη
Μηνύματα: 576
Προεπιλογή

Κρίμα ρε Πάνο.
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 29-05-17, 06:21
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Κρίμα βρε Πάνο
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 29-05-17, 07:27
Το avatar του χρήστη Lth1
Lth1 Ο χρήστης Lth1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-01-2015
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2.325
Προεπιλογή

Ειναι στενάχωρα αυτα αρχηγέ

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
__________________

---------------------
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SEVERUM peristerigeo Γλυκό νερό - Γενικά 3 11-10-10 20:38
Red Severum aura ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 2 10-08-10 04:56
severum CASPER ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 4 23-12-05 17:53
ick στα severum kazanasb Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 14-11-05 10:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06854 seconds with 14 queries