Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-05, 05:48
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή 5 ωρες για το eheim 2224

γεια σε ολους! αν και ασχολουμαι με τα ενυδρεια αρκετα χρονια ,σημερα πηρα για πρωτη φορα στα χερια μου ενα εξωτερικο φιλτρο.ειχα παραγγειλει λοιπον απο το aquaristic (το οποιο το ανακαλυψα μεσω του φορουμ) τρια eheim 2224.ενα για το υπαρχον ενυδρειο μου και τα αλλα 2 γιατι το σκεφτομαι για θαλασσινο ενυδρειο και σιγα σιγα αρχιζω να αγοραζω εξοπλισμο.μου ηρθε λοιπον ενα μεγαλουτσικο δεματακι και ολο χαρα με το που βρηκα λιγο ελευθερο χρονο αρχισα να συναρμολογω το φιλτρο προσθετοντασ τα βιολογικα του συστατικα και ενωνοντας τα διαφορα σωληνακια ακολουθοντας παντα κατα γραμμα τις οδηγιες.αφου λοιπον τελειωσα τις συνδεσεις το εβαλα μπροστα και δεν γινοταν τιποτα.ρουφαω οπως ελεγε στις οδηγιεσ για να το ξεκινησω εγω αλα και παλι τιποτα.το βγαζω απο την μπριζα,το ξεσυναρμολογω και το επανασυναρμολογω μηπως εκανα κατι λαθος.ξανα στην πριζα,ξανα τιποτα!!το ανοιγω ξανα και προσεχω οτι στη κεφαλη του εχει κατι πολυ μικρο σαν ταπα απο λαστιχο η οποια φενεται μονο οταν η "κεφαλη-τρομπα"¨ειναι εχτος καδου.την βγαζω λοιπον αυτην την ταπα ,συναρμολογω και το βαζω στην πριζα.αυτη την φορα δουλεπσε αλα αν και το εχω σε φουλ ισχυ η ροη του νερου δεν φενεται πολυ μεγαλη.επειδη αυτη η ταπα δεν αναφεροταν πουθενα στισ οδηγιεςκ,μηπως εχω κανει καμια βλακεια η ειναι φυσιολογικο να εχει μικρη ροη.συγνωμη για την ορθογραφια και το μεγεθος του ποστ αλλα επειδη εχω και τα αλλα 2 φιλτρα αν καποιος ξερει κατι ας μου πει!

Υ.Γ ξεκινησα τισ 12¨30 και ειναι 5 30!!!!
__________________
160 litra koinoniko
140 με κηχλιδες αφρικης
και αναμενεται ενα reef 160 λιτρα...
KAI ΜΕΝΩ ΣΕ ΔΥΑΡΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 30-11-05, 01:29
Το avatar του χρήστη ThDam
ThDam Ο χρήστης ThDam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Αθήνα-Αργυρούπολη
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Το 2224 το πήρα και γώ, μου ήρθε πριν μια βδομάδα, ήταν σε σπέσιαλ προσφορά, έτοιμο με τα υλικά του και τα installation kits. Έχεις πάρει το ίδιο; τα λάστιχα καταλήγουν σε γκρι σκληρά spray-bar και εισαγωγή; ή είναι τα κλασικά πράσινα;
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 30-11-05, 22:32
dracula7 Ο χρήστης dracula7 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2005
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή

to idio akrivos
ehtes xanaevala tin tapa ayti kai tora ehi pio kali roi neroy,to ipologisa se peripoy 350 l/h ala to proi poy xipnisa ihe stamatisi na doyleyi.to xanaxekinisa royfontas apo to ena lastiho kai dihni ok
__________________
160 litra koinoniko
140 με κηχλιδες αφρικης
και αναμενεται ενα reef 160 λιτρα...
KAI ΜΕΝΩ ΣΕ ΔΥΑΡΙ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-05, 22:36
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Πολυ περιεργα ειναι αυτα που σου συμβαινουν με το 2224...
Το εχω σε ενα ενυδρειο εδω και 6 μηνες και δεν εχει παρουσιασει το παραμικρό.
Ξαναδες στο μανουαλ πως συναρμολογειται η /και βγαλε καμμια φωτο με αυτη την ταπα που λες γιατι μαλλον κανεις δεν καταλαβαινει.
Και παρακληση.. οχι greeglish..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-05, 23:56
Το avatar του χρήστη ThDam
ThDam Ο χρήστης ThDam δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-09-2004
Περιοχή: Αθήνα-Αργυρούπολη
Μηνύματα: 99
Προεπιλογή

Όταν έχουν τοποθετηθεί τα installation kits, δεν χρειάζεται να ρουφάς από το λάστιχο. Στην είσοδο νερού προς το φίλτρο, εκεί που ακουμπά στο τζάμι του ενυδρείου έχει μια βιδωτή τάπα. Την ξεβιδώνεις, γυρνάς και τους 2 διακόπτες της κφαλής του φίλτρου στο OFF και ρίχνεις νερό από το ενυδρείο στην τάπα που ξεβίδωσες μέχρι να γεμίσει (δεν γεμίζει μέχρι πάνω-πάνω, μένει περίπου 1εκ. πιο κάτω). Κατόπιν ξαναβιδώνεις την τάπα, γυρνάς και τους 2 διακόπτες της κεφαλής του φίλτρου στην θέση ΟΝ....ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΕΤΙΚΑ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ Ο ΚΑΔΟΣ. Μόλις γεμίσει, το βάζεις στην πρίζα και τέλειωσες.

Μου το έκανε και μένα στο πρώτο καθάρισμα του φίλτρου. Δεν είχα κλείσει καλά το καπάκι (δεν είχε καθήσει καλά) και έπαιρνε αέρα, με αποτέλεσμα να μην γεμίζει εντελώς και να μην τραβάει νερό. Το ανακάλυψα όταν σε πολλοστή προσπάθεια, κουνώνας το, δούλεψε για λίγο και είδα ότι έσταζαν κάποιες σταγόνες. Το ξανάνοιξα, το προσάρμοσα σωστά και από τότε κανένα πρόβλημα.
__________________
Θοδωρής
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-12-05, 07:10
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Μια παραλλαγη στο παραπανω ειναι οτι μπορεις να γεμισεις το φιλτρο χρησιμοποιωντας μια μικρη κανατα με νερο ενυδρειου αφηνωντας λιγο περιθωριο για να μπει το καπακι χωρις να ξεχειλισει. Στη συνεχεια κουμπωνεις το καπακι, συμπληρωνεις λιγο νερο απο τις ταπες οπως σου ειπε ο thdam, τις κλεινεις, ανοιγεις και τις βανες το βαζεις στην πριζα και δουλευει.
Αυτο το κανεις φυσικα μονο αν για καποιο λογο δεν σου δουλεψει η μεθοδος του προηγουμενου ποστ, καθοτι δυσκολοτερη...
Τωρα για ταπα στο κατω μερος του καπακιου, δεν θυμαμαι να υπηρχε η να αντιμετωπισα ποτε καποιο θεμα...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Eheim professionell 2224 SPECIAL EDITION nickall13 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 10-06-05 16:52
EHEIM 2224 εξωτερικό φίλτρο gkagad Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 07-01-05 11:49
eheim 2224 profesionell mikenuke Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 11-11-04 16:04
Eheim soulmate Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 05-09-04 02:25
Ανταλλακτικo για Eheim 2213 Yiannis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 18-03-03 00:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04134 seconds with 13 queries