Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-06-17, 18:18   #1
Διαχωρισμός φίλου στις melanotaenia praecox
 
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc
Member
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος 09-06-17, 18:18
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα , θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με τον διαχωρισμό φύλου απο τις μελανοταινίες μου ? Νομίζω είναι 3 αρσενικά και μία θυλικιά αλλά είμαι πολύ επιφυλακτικός για αυτό.

Έχω διαβάσει ότι τα θυλικά έχουν λιγότερο έντονα χρώματα και κιτρινωπά πτερύγιά , χωρίς το τελευταίο να είναι απόλυτο, μιας και υπάρχουν θηλυκές με κοκκινωπά πτερύγια, αλλά δεν μπορώ να διακρίνω κάποιες διαφορές με σιγουριά.


Εμφανίσεις: 3068
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-17, 22:32
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Οσες βλεπω στις φωτο ειναι αρσενικες η μια δε οχι και στην καλυτερη κατασταση απο μετρησεις που βρισκομαστε;
Θελεις παντως αρκετα φυτακια ακομα μεσα ,το καραβι επισης θα το εβγαζα
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-06-17, 20:35
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Οσες βλεπω στις φωτο ειναι αρσενικες η μια δε οχι και στην καλυτερη κατασταση απο μετρησεις που βρισκομαστε;
Θελεις παντως αρκετα φυτακια ακομα μεσα ,το καραβι επισης θα το εβγαζα
Εννοείς στην τελευταία φωτογραφία η αριστερη ? Για αυτήν είχα υποψίες.
Η αλήθεια είναι ότι δύο απο τα ψαράκια αυτά έχουν βιώσει τα πάνδυνα αλλά αντέξαν το μαρτύριο. Με τα φυτά ρε φίλε απλά για άλλη μία φορά τα ΕΛΤΑ μου απέδειξαν ότι απλά δεν μπορούν να κάνουν την δουλειά τους και τα παρέλαβα σε άθλια κατάσταση και προσπαθώ με ταμπλέτες να τα αφυπνίσω. Από μετρήσεις πριν τα φυτά είχα δει ακραίες τιμές στα ΝΟ3 περιπου στο 50-100 και στην αμμωνία και δεν είχα την παραμικρή απώλεια δόξα το θεό τρ με τα φυτα έπεσαν φυσιολογικά περιπου στο ΝΟ3=10 ΝΟ2=1 PH=7.4 KH~15 GH~15.

Για να σου δώσω να καταλάβεις τι τράβηξαν τα ψαράκια Πριν 5 μήνες περίπου φωτό
(χαχα προσπαθώ να δικαιολογήσω το καραβάκι )

-------------------------
θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί κάποιος να μου προτείνει κάποια εύκολα φυτά για να προσθέσω. . Εύκολα εννοώ χωρίς υψηλές απαιτήσεις φωτός , CO2, υποστρώματος και υψηλό ρυθμό ανάπτυξης.

Επίσης Τρ που διαπιστώθηκε ότι και οι 4 μελανό ταινίες είναι αρσενικές πρέπει να προσθέσω τουλάχιστον 2 θύληκες ;;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kostasgnc : 10-06-17 στις 20:35 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-06-17, 21:16
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Γενικα απο ευκολα φυτα valisneries και egeria
Κανονικα ανα μια αρσενικη παει 2 με 3 θυληκα αλλα το θεμα ειναι τι ενυδρειο εχεις εννοω σε μεγεθος καθως βλεπω εχεις και αλλα ψαρια επισης αν εχεις νιτρωδη ηδη εχεις προβλημα οποτε να βαλεις και αλλα ψαρια ειναι το λιγοτερο καταστροφικο πρωτα λυνουμε το προβλημα και μετα ολα τα αλλα.
Παντως με το να μπαινουν φυτα στο ενυδρειο δεν λυνεται το θεμα των νιτρικων σε μικρο βαθμο τα μειωνουν ,να σου εριξαν τα νιτρικα 3 φυτα απο 50 σε 10 δεν υπαρχει καμμια περιπτωση στο υπογραφωοποτε κατι δε μετρας σωστα....ή τα τεστακια δειχνουν οτι να ναι.....
Φιλικα παντα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-06-17, 22:25
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Γενικα απο ευκολα φυτα valisneries και egeria
Κανονικα ανα μια αρσενικη παει 2 με 3 θυληκα αλλα το θεμα ειναι τι ενυδρειο εχεις εννοω σε μεγεθος καθως βλεπω εχεις και αλλα ψαρια επισης αν εχεις νιτρωδη ηδη εχεις προβλημα οποτε να βαλεις και αλλα ψαρια ειναι το λιγοτερο καταστροφικο πρωτα λυνουμε το προβλημα και μετα ολα τα αλλα.
Παντως με το να μπαινουν φυτα στο ενυδρειο δεν λυνεται το θεμα των νιτρικων σε μικρο βαθμο τα μειωνουν ,να σου εριξαν τα νιτρικα 3 φυτα απο 50 σε 10 δεν υπαρχει καμμια περιπτωση στο υπογραφωοποτε κατι δε μετρας σωστα....ή τα τεστακια δειχνουν οτι να ναι.....
Φιλικα παντα.
Σε ευχαριστώ φίλος για τις συμβουλές σου , τα νιτρικά προσπάθησα να τα ρίξω με καθημερινές αλλαγές του 30% και διορθώνοντας την ιχθυοφόρτωση.
Στην τελευταία φωτό που λέω ότι είναι πριν 5-6 μήνες υπήρχαν 2 ξιφοφόροι , 2 χρυσόψαρα, 2 melanotaenies , 1 roseline barb , 1 αγγελόψαρο .+ πλαστικούρα απο ebay.
Επίσης απο το ίδιο pet shop που εμπιστεύτηκα αυτή την φοβερή σούπα πήγα να πάρω κάποια φυτά και μου είπαν ότι το καλοκαίρι τα φυτά δυσκολεύονται να αναπτυχθούν έως και δεν πιάνουν καθόλου τα καινούρια και μου πρότεινε να αγοράσω από σεπτέμβριο. Ναι καλα διαβάσατε... Ισχύει όντως αυτό ότι τα φυτά δυσκολεύονται το καλοκαίρι (λογικά λόγω θερμοκρασίας ) ?

Επίσης σου παραθέτω ένα άρθρο που διάβασα σχετικά με τις melanotaenia praecox που μεταξύ άλλων γράφει ότι "Τα συγκεκριμένα ψάρια συνιστώνται για κοινωνικά ενυδρεία, όπου συμβιώνουν πολύ άνετα με τα περισσότερα είδη ψαριών, ενώ καλό θα ήταν να ζουν σε ομάδα τουλάχιστον των 6 ατόμων, με αναλογία 4 αρσενικών με 2 θηλυκά.''
http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...%20praecox.htm

Προφανώς χωρίς καμία πρόθεση αντιπαράθεσης , με μοναδικό γνώμονα την ενημέρωση και σφαιρική πληροφόρηση, την ανταλλαγή απόψεων η συμβουλών και την ορθότερη επιστημονικά δημιουργίας υδροβιότοπων.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-06-17, 23:29
Το avatar του χρήστη tsoui
tsoui Ο χρήστης tsoui δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-01-2011
Περιοχή: Κατω Πατησια
Μηνύματα: 2.245
Προεπιλογή

Εισαι στο σωστο μονοπατι, τις μετρησεις σου ομως πρεπει να προσεξεις... αν εχεις ακομη νιτρωδη τα ψαρακια δε τα βλεπω καλα.....
Δεν υπαρχει θεμα αντιπαραθεσης ,εννοειτε οτι εαν οι παραμετροι συμπιπτουν ειναι μια χαρα για κοινωνικο εγω στο εγραψα απο το θεμα ιχθυοφορτωσης.
Το εχω διαβασει αλλα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω καθως τις εχω κρατησει και εχω τελειως αλλη αποψη,2 θυληκα με 4 μαντραχαλους θα τις εχουν στο κυνηγι ασταματητα θα λαλησουν οι καημενες και εσυ αν το σκεφτεις ψυχραιμα θα δεις οτι δεν εχει και πολυ λογικη συτο....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-06-17, 01:15
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoui Εμφάνιση μηνυμάτων
Εισαι στο σωστο μονοπατι, τις μετρησεις σου ομως πρεπει να προσεξεις... αν εχεις ακομη νιτρωδη τα ψαρακια δε τα βλεπω καλα.....
Δεν υπαρχει θεμα αντιπαραθεσης ,εννοειτε οτι εαν οι παραμετροι συμπιπτουν ειναι μια χαρα για κοινωνικο εγω στο εγραψα απο το θεμα ιχθυοφορτωσης.
Το εχω διαβασει αλλα θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω καθως τις εχω κρατησει και εχω τελειως αλλη αποψη,2 θυληκα με 4 μαντραχαλους θα τις εχουν στο κυνηγι ασταματητα θα λαλησουν οι καημενες και εσυ αν το σκεφτεις ψυχραιμα θα δεις οτι δεν εχει και πολυ λογικη συτο....

Να σου πω την αλήθεια μου φαίνεται πιο λογικό αυτό π λες Γτ από την απειροελαχιστη εμπειρία που έχω οι περισσότερες ποικιλίες ψαριών έχουν πάντα περισσότερα θύληκα για αυτό λέγονται κ 'χαρεμια'..
Επίσης διάβασα ότι οι αρσενικές μελανό ταινίες 'κάνουν καμάκι' κυνηγώντας όπως είπες τις θυληκες Οπωτε δεν στέκει αυτή η αναλογία...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 12-06-17, 09:05
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις σου είναι με υγρά τεστ ή με χαρτάκια ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 12-06-17, 16:15
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Οι μετρήσεις σου είναι με υγρά τεστ ή με χαρτάκια ;

Οι μετρήσεις είναι με χαρτάκια και μάλιστα μου φάνηκαν πλ γενικά, δεν ξέρω αν είναι όλα έτσι αλλά με τα συγκεκριμένα δεν μπορούσα να βγάλω συγκεκριμένο συμπέρασμα για τις τιμές του νερού, η διακύμανση τους ήταν αρκετή , δλδ ακόμη και για το ph δεν μπορούσα να πω με σιγουριά μία ακριβή τιμή. Στα υγρά τεστ που έχουν πολυ μεγαλύτερο ποσοστό ακρίβειας για κάθε στοιχείο πχ (GH ,KH , PH , NO3 ,NO4, NH3 ) θα πρέπει να το αγοράσω ξεχωριστά?

Α και οι τιμές των νιτρικών θα πρέπει να τείνουν στο 0 ή φυσιολογικές τιμές θεωρούνται <10 ?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 12-06-17, 17:56
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Ναι, τα τεστ είναι ξεχωριστά για κάθε παράμετρο,
αλλά δεν θεωρώ πως πρέπει να τα πάρεις όλα,
εφόσον το ενυδρείο σου είναι στρωμένο και έχεις σκοπό να ασχοληθείς με ψάρια που θέλουν νερό βρύσης καλύτερα να πάρεις μόνο ΝΟ3,
επειδή όμως ανάφερες ΝΟ2=1 θα πρέπει να το δεις αυτό,
ξέρω πως δεν είναι εύκολο να δώσεις κανα 15Ευρω για να μετρήσεις μια φορά τα ΝΟ2 και άλλα τόσα και παραπάνω για ΝΗ3/ΝΗ4,
θα πρέπει όμως να σιγουρευτείς πως το ενυδρείο σου έχει στρώσει σίγουρα,
προσπάθησε να βρεις κάποιον συνχομπίστα κοντά σου να σου μετρήσει μία φορα τουλάχιστον ΝΟ2 & ΝΗ3/ΝΗ4, αν σου δείξουν 0 όλα καλά,
αν όμως σου δείξουν > 0 θα πρέπει να κάνεις κάτι.
Τα νιτρικά (ΝΟ3) ναι, πρέπει να είναι < 15 πριν την εβδομαδιαία αλλαγή
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-06-17, 19:30
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, τα τεστ είναι ξεχωριστά για κάθε παράμετρο,
αλλά δεν θεωρώ πως πρέπει να τα πάρεις όλα,
εφόσον το ενυδρείο σου είναι στρωμένο και έχεις σκοπό να ασχοληθείς με ψάρια που θέλουν νερό βρύσης καλύτερα να πάρεις μόνο ΝΟ3,
επειδή όμως ανάφερες ΝΟ2=1 θα πρέπει να το δεις αυτό,
ξέρω πως δεν είναι εύκολο να δώσεις κανα 15Ευρω για να μετρήσεις μια φορά τα ΝΟ2 και άλλα τόσα και παραπάνω για ΝΗ3/ΝΗ4,
θα πρέπει όμως να σιγουρευτείς πως το ενυδρείο σου έχει στρώσει σίγουρα,
προσπάθησε να βρεις κάποιον συνχομπίστα κοντά σου να σου μετρήσει μία φορα τουλάχιστον ΝΟ2 & ΝΗ3/ΝΗ4, αν σου δείξουν 0 όλα καλά,
αν όμως σου δείξουν > 0 θα πρέπει να κάνεις κάτι.
Τα νιτρικά (ΝΟ3) ναι, πρέπει να είναι < 15 πριν την εβδομαδιαία αλλαγή

Δυστυχώς στους 8-9 μήνες που ξεκίνησα αυτό το εκπληκτικό χόμπι δεν έχω βρει κάποιον από Σέρρες, έψαχνα άτομο για συμβουλές κ για να χαρίσω κάποια ψάρια π Δν ταίριαζαν όταν διαπίστωσα την απάτη των petship αλλά δεν βρήκα δυστυχώς. Σκεφτομαι να ξεκινήσω για υγρά τεστ με ph , gh και νιτρικά.
Υπάρχουν κάποια δείγματα είτε στο νερό είτε στα ψάρια για ύπαρξη αμμωνίας η το διαπιστώνεις μόνο όταν είναι αρκετά υψηλή ; Επίσης στις μετρήσεις σκληροτητασ σημαντικότερο ρόλο παίζει η ολική Ε ; (GH)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-06-17, 20:28
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

με τα ψάρια που θες να βάλεις, δεν νομίζω πως χρειάζεσαι PH & GH,
αυτά μια φορά μετράς το νερό του δικτύου και ξέρεις τι έχεις,
μόνο αν κάνεις προετοιμασία νερού τα χρειάζεσαι, και αυτό μέχρι να βρεις τις ρουτίνες σου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-06-17, 22:27
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
με τα ψάρια που θες να βάλεις, δεν νομίζω πως χρειάζεσαι PH & GH,
αυτά μια φορά μετράς το νερό του δικτύου και ξέρεις τι έχεις,
μόνο αν κάνεις προετοιμασία νερού τα χρειάζεσαι, και αυτό μέχρι να βρεις τις ρουτίνες σου
Απλά επειδή νομίζω ότι υπάρχουν διάφοροι παράγοντες που επηρεάζουν το ph ( όπως κοχύλια που είχα μέσα και δεν το ήξερα ) νόμιζα ότι πρέπει να παρακολουθώ και το ph. Οπώτε επικεντρώνομαι στα νιτρικά αρχικά και βλέπουμε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-06-17, 22:29
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλύτερα να βγάλεις τέτοια αντικείμενα από το ενυδρείο,
ειδικά αν είναι ασβεστολιθικά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-06-17, 22:31
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Και με βοήθησε πολύ ο φίλος απο διαφορετικό θέμα. Πιστεύω είναι ιδανικά και σε βατή τιμή. Πλ σωστή καταχώρηση του φίλου να προσθέσει φωτογραφία

Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-06-17, 22:32
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Αυτό το πολυτεστ είναι αρκετά οικονομικό σε σχέση με το να πάρεις το κάθε τεστ ξεχωριστά
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-06-17, 22:39
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλύτερα να βγάλεις τέτοια αντικείμενα από το ενυδρείο,
ειδικά αν είναι ασβεστολιθικά
Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό , οι πέτρες που έχω μέσα είναι απο ποτάμι μαζεμένες πως μπορώ να μάθω αν είναι ασβεστολιθικές? Εχει να κάνει με το ph ? δλδ να διαπιστώσω τι αντίδραση γίνεται όταν έρχεται σε επαφή με όξινο υγρό ? η κάπως αλλιώς?
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-06-17, 22:41
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

ρίχνεις ακουαφόρτε, αν αφρίσει είναι σίγουρα,
αν δεν αφρίσει τις βάζεις σε ένα κουβά με νερό και κάνεις τεστ μόλις τις βάλεις και κάνεις πάλι μετά από μία εβδομάδα,
αν έχει ανέβει η GH τότε είναι
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-06-17, 22:44
Το avatar του χρήστη kostasgnc
kostasgnc Ο χρήστης kostasgnc δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 02-03-2017
Περιοχή: Κεντρική Μακεδονία
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
ρίχνεις ακουαφόρτε, αν αφρίσει είναι σίγουρα,
αν δεν αφρίσει τις βάζεις σε ένα κουβά με νερό και κάνεις τεστ μόλις τις βάλεις και κάνεις πάλι μετά από μία εβδομάδα,
αν έχει ανέβει η GH τότε είναι
Ευχαριστώ πλ για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Melanotaenia Praecox antricos Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 4 11-03-14 23:18
Melanotaenia praecox aquahobby Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 2 23-12-10 14:31
melanotaenia praecox andst87 Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 4 07-04-09 12:11
melanotaenia praecox paulos Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 1 17-04-08 10:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06613 seconds with 13 queries