Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-05-17, 20:05   #1
Ερωτήσεις για πρώτο ενυδρείο γλυκού νερού
eri1784
Junior Member
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος 08-05-17, 20:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπέρα σε όλους σας! Πήρα κι εγώ την απόφαση να ασχοληθώ με το χόμπυ του ενυδρείου και μετά από πολλή μελέτη στα θέματα του φόρουμ είπα να σας κάνω μερικές ερωτήσεις, για να ξεκινήσω να μαζεύω τον εξοπλισμό μου!

Αν και έλεγα να ξεκινήσω με ένα 60άρι, τελικά μου φαίνεται πως θα καταλήξω σε 105άρι και συγκεκριμένα στο Aquael Leddy 80 (γνώμες; ), στο οποίο και θα φιλοξενήσω για αρχή έναν αρσενικό μονομάχο. Πιστεύετε ότι τα 105 λίτρα θα είναι αρκετά για να βάλω και 2 θηλυκές ή να τον αφήσω μόνο του?

Στα του υποστρώματος τώρα. Θα βάλω ένα στρώμα θρεπτικού υποστρώματος κι από πάνω ένα στρώμα gravel 1-3mm. Το θρεπτικό υπόστρωμα είναι καλύτερα να είναι ενεργητικό (πχ tetra plant complete substrate) ή παθητικό (πχ manado); Θα πρέπει να το ενισχύσω με ταμπλέτες; Πρέπει να το ενισχύσω με κάτι άλλο?

Επίσης είπα να βοηθήσω τα φυτά με CO2. Να προτιμήσω ταμπλέτες ή φιάλη? Τα πρώτα φυτά που σκέφτομαι να βάλω είναι Anubias, Vallisneria και Ludwigia. (Το leddy 80 έχει πάνω δικιά του λάμπα 16w και θα του έχω μια φωτοπερίοδο 8 ωρών.)

Αυτές είναι μερικές ερωτήσεις για αρχή. Περιμένω απαντήσεις/σχόλια/γνώμες/οδηγίες προς ναυτιλομένους και σίγουρα θα επανέλθω με περισσότερες απορίες!
Εμφανίσεις: 6064
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-05-17, 10:43
Το avatar του χρήστη xristos.egaleo.
xristos.egaleo. Ο χρήστης xristos.egaleo. δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

καλησπερα φιλε αι καλως ορισες και εσυ στο χομπυ του ενυδρειου και σε αυτη την τοσο μεγαλη παρεα του φορουμ.

εγω θα σου πω την γνωμη μου για το υποστρωμα και το co2.

-- οσον αφορα το υποστρωμα εγω προσωπικα σστο ενα ενυδρειο μου χρησιμοποιοω το manado και ειμαι αρκετα ευχαριστημενος. Το συγγεκριμενο κανει καλη δουλεια απλα χρειαζεται και μια μικρη βοηθεια με καποια ταμπλετα στις ριζες μεχρι να δεσουν τα φυτα σου.. Επειτα θα χρειαστεις και καποιο λιπασμα σε υγρη μορφη οτι και να βαλει σε υποσρτωμα για να ειναι υγιει και πλουσια τα φυτα σου.
-- για το θεμα του διοξειδιου τωρα,, η γνωμη μου ειναι να πας σε μπουκαλα προσωπικα εχω χρησιμοποιησει και ταμπλετες και δεν ειναι καμια μα καμια βελτιωση σε αντιθεση με την μπουκαλα που κανει θαυματα..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-05-17, 11:17
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες φίλε μας,
Βρε φίλε τι είναι αυτά που λες ;
γιατί πας να τη σπάσεις σε κάποιους που λένε πως οι μονομάχοι θέλουν μόνο 10-20 λίτρα νερό ;
γιατί χαλάς τη πιάτσα ;
Εννοείται πως είναι ειρωνικό το σχόλιο μου ,
και όχι προς εσένα, αλλά σε μερικούς μερικούς που επιμένουν πως οι μονομάχοι μπαίνουν ακόμα και σε βάζα για λουλούδια.
Εσένα θα σου πω συγχαρητήρια για την επιλογή του ενυδρείου για να φιλοξενήσεις μονομάχο.
Οι γνώσεις μου στους μονομάχους είναι καθαρά θεωρητικές, δυστυχώς δεν είχα ποτέ μου,
αλλά αν είχα ενυδρείο σαν το δικό σου , σίγουρα θα έβαζα 1 αρσενικό και 2 θηλυκές ,
αλλά θα φρόντιζα να είναι βαριά φυτεμένο για να έχει το κάθε ψάρι το χώρο του,
και πολλά φυτά επιφανείας για να υπάρχουν κρυψώνες.
Να έχει υπόψη σου πως ένα ενεργό υπόστρωμα θα βοηθήσει στην αρχή αρκετά τα φυτά, και με μια στρώση από χαλαζιακό χαλίκι από πάνω θεωρώ πως θα είσαι εντάξει.
Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει το stratum και από πάνω έβαλα μια στρώση χαλίκι λάβας με πολύ ικανοποιητικά αποτελέσματα.
Το CO2 θα βοηθήσει, αλλά να έχεις υπόψη σου πως τα 16watt είναι λίγα για αυτό το ενυδρείο, και αν βάλεις CO2 θα χρειαστείς πιο δυνατό φωτισμό.
Από την άλλη όμως, οι μονομάχοι δεν θέλουν πολύ δυνατό φωτισμό , αλλά και σε συνδυασμό με φυτά επιφανείας , ο φωτισμός που θα φτάνει χαμηλά δεν θα είναι ιδιαίτερα χαμηλός.
Για αυτό θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις χωρίς CO2 , και αργότερα βλέπεις αν χρειαστεί να βάλεις.
Αν όμως βάλεις, θα πάρεις μπουκάλα.
Μπορεί αρχικά να έχει πιο μεγάλο κόστος, αλλά μακροπρόθεσμα είναι πιο οικονομική και αξιόπιστη λύση.
Τα φυτά που είπες,
Anubias θέλει δέσιμο σε πετρα ή σε ξύλο , δεν θέλει δυνατό φωτισμό, ούτε υπόστρωμα , ούτε και CO2,
Vallisneria, εύκολο φυτό, ψηλώνει αρκετά, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις,
Ludwigia μέτριο φυτό, θέλει όμως καλό φωτισμό για να κοκκινίσει.
Σου εύχομαι καλό ξεκίνημα , και οι φίλοι με μεγαλύτερη εμπειρία στους μονομάχους θα σε βοηθήσουν , ότι χρειαστείς ρώτα
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-05-17, 11:50
Το avatar του χρήστη kostas66
kostas66 Ο χρήστης kostas66 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2016
Περιοχή: Σταυρός Αγίας Παρασκευής
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες φίλε μας,
Βρε φίλε τι είναι αυτά που λες ;
γιατί πας να τη σπάσεις σε κάποιους που λένε πως οι μονομάχοι θέλουν μόνο 10-20 λίτρα νερό ;
γιατί χαλάς τη πιάτσα ;
105 λίτρα σε μονομάχο, προβλέπω να έχουμε αυτοκτονίες....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 09-05-17 στις 12:45
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-05-17, 12:47
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kostas66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλώς ήρθες φίλε μας,
Βρε φίλε τι είναι αυτά που λες ;
γιατί πας να τη σπάσεις σε κάποιους που λένε πως οι μονομάχοι θέλουν μόνο 10-20 λίτρα νερό ;
γιατί χαλάς τη πιάτσα ;
105 λίτρα σε μονομάχο, προβλέπω να έχουμε αυτοκτονίες....
Δε πάνε να κάνουν και χαρακίρι
Γιατί τώρα τελευταία πολλά διαβάζω
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-05-17, 18:06
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Ωραία, κι είχα αρχίσει να αγχώνομαι ότι σε τόσα λίτρα μόνο ο αρσενικός θα τρελάνει τις μονομαχίνες στο κυνήγι κι έλεγα τελικά μήπως βάλω 3 θηλυκές μόνες τους- ή ακόμα κι ένα αρσενικό σόλο, να είναι άρχοντας!

Όπως το έχω σκεφτεί θέλω να βάλω ένα ξύλο για να δέσω μερικά φυτά, μερικές πέτρες στη μια μεριά σαν μικρή σπηλιά, να μπορούν να κρύβονται οι θηλυκές. Από φυτά θα ξεκινήσει λίγο γυμνό, διότι στα εδώ πετ σοπ δεν βρίσκω τίποτα, αλλά σκοπεύω να το φουντώσω σιγά-σιγά! Οπότε βλέποντας πώς θα έχει γίνει μέχρι να στρώσει και το φίλτρο θα αποφασίσουμε για τη σύνθεση των κατοίκων!

Μου φαίνεται το καπάκι έχει υποδοχή και για δεύτερη λάμπα, θα το τσεκάρω μόλις έρθει. Οπότε βάζω κι άλλη λάμπα για να βοηθήσω τα φυτά, κι αν δω αργότερα ότι επηρεάζονται τα ψάρια, πειραματίζομαι με λιγότερα watt. Θα το δω στην πορεία αυτό πώς θα πάει.

Η σταδιακή προσθήκη φυτών θα επηρεάσει το αρχικό στρώσιμο του φίλτρου? Δεν ξέρω κάποιον για να πάρω μπόλι, οπότε θα κάνω τη διαδικασία με την προσθήκη τροφής, να δω κι όλο τον κύκλο αζώτου
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-05-17, 12:58
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παιδιά, θα σας πρήξω πάλι, αλλά καθότι τελείως αρχάρια κάποια πράγματα μου είναι παντελώς άγνωστα.

Κοιτούσα λίγο κυκλοφορητές νερού και αεραντλίες, όχι τόσο για το ενυδρείο το ίδιο, αφού οι μονομάχοι δεν θέλουν έντονη κίνηση στο νερό, αλλά για τις αλλαγές νερού. Τι τεχνικά χαρακτηριστικά πρέπει να ελέγξω? Έχετε να προτείνετε κάποια μοντέλα?

Επίσης για τη διακόσμηση... ξέρω ότι τα ξύλα καλό είναι να τα βράσω και να τα αφήσω κάμποσο σε νερό. Να κάνω το ίδιο και με τις πέτρες?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-05-17, 13:53
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Δεν μας πρήζεις, μην ανησυχείς
Για αντλία νερού για τις αλλαγές θα πρέπει να φροντίσεις να έχει το κατάλληλο μανομετρικό ώστε το νερό να φτάνει στην επιφάνεια του ενυδρείου,
από το πάτωμα δηλαδή που θα είναι το βαρέλι έως το ψηλότερο σημείο στο πάνω μέρος των τζαμιών ή στο καπάκι.
Συνήθως και ανάλογα το ύψος του ενυδρείου το μανομετρικό θα πρέπει να είναι πάνω από 1,5-1,7 μέτρα για να έχει και μια σχετική καλή ροή.
Προσωπικά έχω αντλίες από ebay με 2,5 μέτρα μανομετρικό αλλά το ψηλότερο μέρος του ενυδρείου μου είναι γύρω στο 1,70
σαν και αυτή http://www.ebay.com/itm/131332733202...%3AMEBIDX%3AIT
Για αεραντλία , μια που να κάνει μια καλή ανατάραξη στο βαρέλι προετοιμασίας.
Τα ξύλα καλό είναι να τα βράσεις αν μπορείς .
Τις πέτρες δεν είναι απαραίτητο, αρκεί να τοις πλύνεις καλά.
Οι πέτρες θέλουν ιδιαίτερη προσοχή να μην είναι ασβεστολιθικές γιατί θα σου σκληρύνουν το νερό, να προτιμήσεις χαλαζιακές
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-05-17, 14:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Για αντλία νερού για τις αλλαγές θα πρέπει να φροντίσεις να έχει το κατάλληλο μανομετρικό ώστε το νερό να φτάνει στην επιφάνεια του ενυδρείου,
Να προσθεσω οτι, επειδη η εισαγωγη του νερου στο ενυδρειου πρεπει να γινεται αργα, πχ να διαρκει κανενα 20λεπτο τουλαχιστον, πρεπει η αντλια που θα παρουμε να εχει ρυθμιση ροης, ετσι ωστε να την μειωνουμε αν ειναι πολυ δυνατη η αντλια.
Εναλλακτικα και επειδη οι αντλιες με ρυθμιση ροης ειναι πιο ακριβες, μπορουμε να βαλουμε στην ακρη του λαστιχου ενα "βρυσακι" (πχ στο πρακτικερ εχει στα ποτιστικα ειδη) και να κοβουμε απο εκει τη ροη.
Για λαστιχο προτιμουμε το διαφανες αλφαδολαστιχο ως πιο οικονομικο αλλα και γιατι βλεπουμε μεσα της κατασταση της καθαριοτητας του.
Δεν πρεπει να αφηνουμε το λαστιχο με νερο γεματο μετα την αλλαγη. Το γυριζουμε μερι να αδειασει. Στο ακινητο νερο αναπτυσονται πιο ευκολα τα παθογονα βακτηρια κλπ
Διαβασε και το αρθρο για την αλλαγη νερου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=70662
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-05-17, 15:00
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οσον αφορα τα θηλυκα,μπορεις να βαλεις και 3 και 4 σαυτα τα λιτρα,με την προυποθεση πως θα εχεις αρκετες κρυψωνες στο ενυδρειο,αλλα και οτι τα ψαρια δεν θα ειναι πολυ επιθετικα.
υπαρχουν θηλυκα που ειναι πιο τραμπουκοι και απο αρσενικα.
βεβαια αν πεσεις σε γερο αρσενικο,δεν καταλαβαινει τιποτα οσα θηλυκα και αν ειναι μεσα.τις βαζει ολες στη θεση τους.
αλλα εξαρταται απτα ψαρια που θα σου τυχουν κυριως και το χαρακτηρα τους.
αυτο θα μαθεις να το ξεχωριζεις με τον καιρο,και την εμπειρια που θα αποκτας.
θα τα βλεπεις στο μαγαζι και θα καταλαβαινεις περι τινος προκειται

ξεκινα με 2 η 3 θηλυκα με αρκετες κρυψωνες και φυτα και βλεπεις.
καλη αρχη
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 11-05-17, 17:59
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ θερμά όλους! Ξεκινάω σιγά σιγά να μαζεύω τον εξοπλισμό και μόλις στήσω το ενυδρείο θα ανεβάσω καμιά φωτογραφία (αν και αυτό θα γίνει μάλλον τον Ιούνιο)
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-06-17, 11:43
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι! Μετά από ένα μήνα έχω συγκεντρώσει πλέον τον εξοπλισμό μου και είμαι έτοιμη για στήσιμο!
Πριν ξεκινήσω όμως έχω μια απορία για τα φυτά: θα τα φυτέψω όλα από την αρχή ή μέχρι να στρώσει το φίλτρο θα ταλαιπωρηθούν από την αμμωνία? σε ποιο στάδιο του κύκλου στρωσίματος είναι καλύτερα να γίνει το φύτεμα?
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 27-06-17, 11:55
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

και από την αρχή να τα βάλεις δεν υπάρχει πρόβλημα,
με αμμωνία 2-3 ppm δεν παθαίνουν τίποτα,
θα έλεγα πως θα βοηθήσουν και στο στρώσιμο γιατί στις ρίζες τους
θα υπάρχουν βακτήρια που βοηθούν στο κύκλο του αζώτου
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 27-06-17, 18:09
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Τέλεια! Σας ευχαριστώ πολύ!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-07-17, 10:47
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παιδιά, ερώτηση για ξύλα...
Πήρα από κατάστημα 2 ξύλα πριν από 20 μέρες περίπου. Τα έβρασα για καμιά ώρα το καθένα και από τότε τα έχω σε λεκάνες με νερό, για να βγάλουν τις πολλές τανίνες. Το νερό το αλλάζω κάθε 1-2 μέρες. Παρατήρησα ότι τα ξύλα σταδιακά έχουν γίνει γλιτσερά και το ένα έχει αρχίσει να βγάζει λευκό μύκητα, αλλά σε σημείο που δεν είναι μέσα στο νερό. Επίσης το νερό μετά από τόσες μέρες βγαίνει ακόμα βρώμικο.
Είναι φυσιολογικά αυτά? Να πατήσω ένα βράσιμο ακόμα? Αν τα βάλω έτσι στο ενυδρείο θα έχω πρόβλημα με το φίλτρο ή στο στρώσιμο?
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-07-17, 10:59
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Η γλίτσα είναι μύκητας που όπως ήρθε μόνος του έτσι και θα φύγει,
μη σε ανησυχεί, κάποια ψάρια μάλιστα τον τρώμε, όπως τρώμε εμείς τα μανιτάρια
Κιτρινίλα ή καφετίλα μπορεί να βγάζεις ακόμα και για μήνες,
ούτε αυτό να σε ανησυχεί.
Και αν δεν έχεις στρώσει ακόμα το φίλτρο σου βάλε τα από τώρα μέσα στο ενυδρείο,
και μέχρι να στρώσει θα έχει βελτιωθεί η κατάσταση
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 20-07-17, 11:54
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Για ακόμη μια φορά σας ευχαριστώ πολύ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 25-07-17, 18:33
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παιδιά, sos! ¶λλαξα τροφή στην απόχη (στρώνω φίλτρο) και μεγάλη ποσότητα από τα flakes πέρασε από το διχτάκι στο ενυδρείο! Εκτός που βρώμισε το νερό, βλέπω τα flakes στο βυθό! Να βάλω σκούπα? Θα μουχλιάσει η τροφή και πάει μετά ο πυθμένας? Να κάνω αλλαγή νερού, ας είμαι σε φάση μόνο με αμμωνία?
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 25-07-17, 20:07
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

να μη κάνεις τίποτα,
όταν θα χρειαστεί αλλαγή βάζεις σκούπα βυθού
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-07-17, 12:14
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Και θα το αφήσω έτσι μες στη μπίχλα? Κι ας βρωμίζει κι άλλο με κάθε αλλαγή τροφής? Ίσα που πάνε να εμφανιστούν νιτρώδη, έχω καιρό ακόμα για αλλαγή νερού, δεν θα πιάσουμε μούχλα εκεί μέσα?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-07-17, 12:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.374
Προεπιλογή

Ναι να το αφήσεις έτσι. Χωρίς ρύπους δεν στρώνει
Και το στρώσιμο δεν είναι μόνο η ανάπτυξη των βακτηρίων που μετατρέπουν την αμμωνία διαδοχικά σε νιτρώδη και μετά σε νιτρικά (που βασικά απαιτείται) αλλά και πολλοί άλλοι οργανισμοί όπως πχ αυτοί που αναπτύσσονται στα υπολείμματα τροφών/σάπιων φυτών κλπ κλπ
Γι αυτό και το πιο σωστό είναι, ότι ένα ενυδρείο στρώνει/ισορροπεί σαν σύστημα μετά από αρκετούς μήνες. Μέχρι τότε θέλει προσεκτικά βήματα, παρακολούθηση με μετρήσεις και σταδιακή εισαγωγή ζωντανών.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-07-17, 16:07
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Δεν πιάνει μούχλα... Θα δημιουργηθούν οργανισμοί που θα το εξαφανίσουν... Γενικά τα ενυδρεία είναι "βρώμικα".
Όπως κι όλη η φύση.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-07-17, 22:46
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Βαζε τα flakes σε τουλι, οχι στην αποχη.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-07-17, 19:41
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Έβαλα τροφή σε αυτά τα πουγκάκια-διχτάκια, λιγότερο ατσαλιό. Τρόμαξα στην αρχή που μέσα σε λίγες μέρες βρώμισε τόσο το νερό, μήπως επηρεαστεί άσχημα η βιολογία αφού είναι τελείως άστρωτο ακόμα.

2 ερωτήσεις για φυτά: κερατόφυλλο να βάλω από τώρα ή είναι πολύ νωρίς?
Επίσης, ισχύει ότι η hygrophila μπορεί να υπεραναπτυχθεί εις βάρος των άλλων φυτών? Προς το παρόν έχω ανούμπιες, κρυπτοκορίνες και λίγο γρασιδάκι
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-08-17, 18:02
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Παιδιά, χρειάζομαι τα φώτα σας. Θα χρειαστεί να λείψω εκτάκτως για τέσσερις μέρες και δεν έχω άνθρωπο να μου αλλάζει τροφή στο ενυδρείο. Και δυστυχώς χρειάζεται αλλαγή κάθε 1-1,5 μέρα το πολύ, αφού πιάνει μούχλα πιο γρήγορα από ότι στις αρχές. Τι με συμβουλεύετε? Αν δεν βάλω τροφή θα πάει πίσω όλη η βιολογία, αν βάλω θα τιγκάρει μούχλα σε τόσες μέρες.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-08-17, 18:09
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.374
Προεπιλογή

Βάλε την τροφή και λείψε άνετα. Είπαμε, μη σε ανησυχεί η "μούχλα".
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-08-17, 18:23
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Μα αυτό δεν είναι ενυδρείο, μούχλα με λίγο νερό είναι! Και παρότι αφήνω επίτηδες τη θερμοκρασία στους 31 βαθμούς, δεν βλέπω νιτρικά ούτε με κιάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-08-17, 18:33
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.374
Προεπιλογή

Κάνεις και μετρήσεις? με τι τεστ?
πόσες μέρες λειτουργεί το ενυδρείο? τι έχεις βάλει μέσα?
τι άλλες τιμές έχεις?
καμιά φωτο παίζει?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-08-17, 21:12
eri1784 Ο χρήστης eri1784 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 19-04-2017
Περιοχή: Πρέβεζα
Μηνύματα: 24
Προεπιλογή

Χρησιμοποιώ τα υγρά τεστ της API. Στην αρχή έκανα κάθε μέρα μετρήσεις, τώρα τις αραίωσα κάθε 2 ή 3 μέρες. Αυτή την στιγμή δεν θυμάμαι ακριβώς πότε ξεκίνησε να τρέχει το ενυδρείο, θα πρέπει να δω στο τετράδιο που σημειώνω αναλυτικά ημερομηνίες/εργασίες.

Το ενυδρείο έχει υπόστρωμα tetraplant complete substrate κι από πάνω χαλίκι μικρόκοκκο μαύρο. Έχω 2 ξύλα, τα οποία είχα βράσει και μετά τα είχα αφήσει σε νερό κοντά 20 μέρες να βγάλουν ρητίνες. Από φυτά έχω ανούμπιες δεμένες στα ξύλα και αρκετές κρυπτοκορίνες, οι βαλισνέριες δεν άντεξαν, αλλά είχαν ταλαιπωρηθεί αρκετά γιατί έκαναν 2 μέρες να φτάσουν και μάλλον δεν άντεξαν την ζέστη. Επίσης είχα βάλει και γρασιδάκι, αλλά μάλλον πάει για βγάλσιμο, έχει μαραζώσει τελείως. Έχω φωτοπερίοδο 6,5 ωρών, αλλά λίπανση και CO2 δεν χρησιμοποιώ ακόμα.

Επειδή είχα ένα πρόβλημα με την αντλία του εξωτερικού φίλτρου, ξεκίνησα να τρέχω το ενυδρείο με ένα μικρό εσωτερικό μόνο με σφουγγάρι. Μέχρι να έρθει η καινούρια αντλία ξεκίνησε να ανεβάζει αμμωνία και είδα και λίγα νιτρώδη, αλλά 3 μέρες μετά την προσθήκη του εξωτερικού φίλτρου τα νιτρώδη εξαφανίστηκαν (έχω αφήσει και το εσωτερικό φίλτρο, με σκοπό να το βγάλω όταν σταθεροποιηθούν οι συνθήκες στο ενυδρείο). Αυτό έγινε 30 Ιουλίου. Τα φυτά τα έβαλα την ίδια μέρα που προσέθεσα το εξωτερικό φίλτρο.
Η πιο πρόσφατη μέτρηση έγινε την Τρίτη 8 Αυγούστου και είχα NH3=4, NO2=0,25 και NO3=0. Απόψε μετά τη δουλειά θα ξανακάνω μετρήσεις και θα δω αν καταφέρω να βγάλω κάποια καλή φωτογραφία.
-------------------------
Εντάξει, μπορείτε να με κράξετε ομαδικά, μόλις μέτρησα κι έχω NH3=0, NO2=2-5, NO3=5. Να'τα τα πολυπόθητα νιτρικά.
Για αναλυτικές ημερομηνίες κοιτώντας το τετράδιο μου βλέπω ότι:
το ενυδρείο ξεκίνησε στις 19/07,
τα φυτά μπήκαν στις 27/07,
πρώτη φορά μέτρησα νιτρώδη στις 28/07,
στις 29/07 πρόσθεσα το εξωτερικό φίλτρο,
στις 31/07 μηδένισαν τα νιτρώδη και τα ξαναείδα στις 5/08.
Και σήμερα 10/08 μηδένισε αμμωνία, έχω φουλ νιτρώδη και μέτρησα πρώτη φορά νιτρικά.
Όλο αυτό το διάστημα η θερμοκρασία ήταν στους 28 βαθμούς, εκτός απο την τελευταία βδομάδα που άφησα να ανέβει στους 30-31 βαθμούς.
Δυστυχώς δεν καταφέρνω να ανεβάσω τις φωτογραφιες που έβγαλα
Συνεχίζω κανονικά με την τροφή κι ας μείνει μέρες χωρίς αλλαγή?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη eri1784 : 10-08-17 στις 21:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-08-17, 03:59
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eri1784 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνεχίζω κανονικά με την τροφή κι ας μείνει μέρες χωρίς αλλαγή?
Ναι.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ερωτήσεις για το πρώτο μου (κοινωνικό) ενυδρείο. alexandertm8 Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 19 06-12-13 00:20
Ψύλλοι σε ενυδρείο γλυκού νερού Flakes Γλυκό νερό - Γενικά 10 16-01-09 23:13
Θερμοκρασία νερού σε ενυδρείο γλυκού νερού lacrimosa_ Αρχάριοι γλυκού νερού 18 04-12-07 22:43
Κοράλλια και ενυδρείο γλυκού νερού dream_gr Αρχάριοι γλυκού νερού 16 21-08-07 21:25
Κοράλι σε ενυδρείο γλυκού νερού Mitsos Γλυκό νερό - Γενικά 6 31-05-07 14:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09132 seconds with 13 queries